Czy sadzenie malin w ogrodzie jest skomplikowane?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Malina to jeden z najpopularniejszych krzewów, ponieważ jej owoce są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Czy samodzielne sadzenie malin jest skomplikowane? Jakie gatunki cieszą się największą popularnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Jak zasadzić maliny we własnym ogrodzie?

Decydując się na posadzenie malin we własnym ogrodzie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że krzewy te najlepiej rosną i owocują na glebach żyznych i próchniczych oraz wymagają kwaśnego podłoża. Istotne jest także to, że maliny nie lubią podłoża gliniastego oraz wysokiej wilgoci. Uwielbiają za to słońce, w związku z czym warto sadzić je na nasłonecznionych stanowiskach, o ekspozycji południowo-wschodniej bądź południowo-zachodniej. W jaki sposób sadzić maliny? Wiele w tym przypadku zależy od rodzaju sadzonki, ponieważ w sprzedaży dostępne są zarówno sadzonki malin w doniczkach, jak i z odsłoniętym systemem korzeniowym. Te pierwsze mogą być wysadzane przez cały rok, a maliny z odsłoniętymi korzeniami najlepiej sadzić jesienią (koniec października – początek listopada). W obu przypadkach krzewy należy sadzić płytko, obficie je podlewając oraz przycinając pędy na wysokości ok. 15 centymetrów nad ziemią.

 

Samodzielna uprawa malin – pielęgnacja

W przypadku samodzielnej uprawy malin istotne jest nie tylko ich prawidłowe posadzenie, ale również odpowiednia pielęgnacja. Sprowadza się ona przede wszystkim do przycinania, które należy przeprowadzać każdego roku. Odmiany dwuletnie przycina się usuwając pędy, które zakończyły owocowanie, a jednocześnie pozostawiając pędy jednoroczne. Zapewnia to owocowanie w następnym sezonie. W przypadku tzw. odmian powtarzających, które owocują latem i jesienią tego samego roku przycinanie polega na ścięciu krzewów przy samej ziemi. Nie należy się tego obawiać, ponieważ w następnym roku roślina błyskawicznie odrasta. Jakich jeszcze zabiegów wymagają maliny? Ważne jest przede wszystkim zakwaszanie gleby, co pozwoli zapewnić odpowiednie pH. W efekcie owoce będą nie tylko dorodne, ale również słodkie.

Najpopularniejsze odmiany malin

Jak już wspomniano malina to bardzo popularny krzew, który jest dostępny zarówno w odmianach jednorocznych, jak i dwuletnich. Te pierwsze owocują jesienią, a najpopularniejsze gatunki to przede wszystkim Polka, Polana oraz Polesie. W ich przypadku owocowanie rozpoczyna się z reguły w lipcu bądź sierpniu i trwa nawet do pierwszych przymrozków. Inaczej wygląda to wśród odmian dwuletnich, ponieważ niektóre z nich owocują już w czerwcu. W tym przypadku najpopularniejsze gatunki to Laszka, Bristol, Tulameen oraz Fallgold. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że odmiany dwuletnie są z reguły mniej odporne na choroby grzybowe oraz wymagają stosowania podpór.

Podsumowując należy stwierdzić, że posadzenie malin we własnym ogrodzie nie powinno stanowić problemu z uprawą. Warto jednak pamiętać, by znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko oraz zadbać o właściwe parametry podłoża, ponieważ pozwoli to uzyskać naprawdę smaczne i duże owoce. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ