Ranking 6 najlepszych domków ogrodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Domek ogrodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Domek ogrodowy przyda się każdemu, kto nie ma miejsca na przechowywanie narzędzi lub szuka miejsca do zabawy dla swoich pociech. To, na jaki domek się zdecydować, powinno zależeć od indywidualnych preferencji właściciela posesji. Przy wyborze pomocny może okazać się nasz ranking, w którym zestawiliśmy najchętniej wybierane modele w 2024 roku. Pierwszym z nich jest domek ogrodowy Narcyz. Budynek bez problemu pomieści wszystkie narzędzia, gdyż jest wszechstronny. Drewniana konstrukcja sprawia, że atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie. Na uwagę zasługuje również domek ogrodowy Keter Manor. Domek jest łatwy w montażu, a tworzywo sztuczne, z którego go wykonano, zapobiega szkodliwemu działaniu warunków atmosferycznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Domek jest bardzo przestronny, a więc z powodzeniem pomieści wszystkie działkowe przybory. Zaletą jest także możliwość uchylenia okna, co ułatwia wietrzenie domku. Ma to znaczenie, zwłaszcza jeśli decydujemy się trzymać w nim środki owadobójcze, lakiery czy inne produkty, których wdychanie może zaszkodzić.

Wady

Domek wymaga samodzielnego montażu, co jest kłopotliwe dla osób niezwiązanych z majsterkowaniem. Należy także zwrócić uwagę, że elementy domku wykonano z surowego drewna, a zatem wymagają od użytkownika impregnacji.

Podsumowanie

To dobry produkt dla osób szukających sporego domku na działkę, który nie tylko pomieści wszystkie akcesoria, ale także będzie ozdobą. Chociaż cena może zniechęcać, należy pamiętać, że idzie w parze z wysokiej jakości materiałami i wykonaniem, a na tym oszczędzać nie należy, jeśli zależy nam na rozwiązaniu na lata.

Drugi wybór

Zalety

Wykonany z tworzyw sztucznych domek jest bardzo odporny na działanie wszystkich zjawisk atmosferycznych, dzięki czemu jest bardzo trwały. Produkt jest także bardzo łatwy w montażu i nie wymaga ani fachowej ekipy, ani specjalnych narzędzi.

Wady

Model ma niewielkie wymiary, w związku z czym jest za ciasny do magazynowania sporej ilości sprzętu ogrodniczego. Użytkownicy zwracają także uwagę na brak otworów w miejscach montowania śrubek.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujemy niewielkiego domku na działkę w bardzo dobrej cenie, który nie sprawi kłopotów z montażem ani użytkowaniem, warto zwrócić uwagę na ten model. Zwłaszcza że jest całkiem estetyczny, jak na produkt wykonany z tworzywa sztucznego.

Rozważ też

Zalety

Oprócz sporej przestrzeni użytkowej wewnątrz domek oferuje dużo miejsca pod dachem na zewnątrz, co może być przydatne na przykład do sezonowania drewna czy przechowywania niektórych działkowych przyborów.

Wady

Domek wykonany jest z nieimpregnowanego drewna, a zatem konieczność zabezpieczenia go przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami leży po stronie użytkownika, a nie producenta. Samodzielny montaż jest kłopotliwy.

Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę na ten domek, jeśli szukamy sporego i przestrzennego pomieszczenia do składowania na działce, być może nawet pełniącego funkcję altany. Nie tylko na pewno zmieścimy w nim wszystkie akcesoria, ale także schowamy je pod dachem, Domek ozdobi także naszą działkę.

 

 

6 najlepszych domków ogrodowych. Opinie w 2019 roku

 

Domek ogrodowy to niezbędny element na każdej działce czy w ogródku. Jest nie tylko praktyczny i funkcjonalny, zwłaszcza na małej działce, gdzie nie mamy możliwości ustawienia pełnowymiarowej altanki bądź garażu, ale jeśli wybierzemy odpowiedni model, może być także ozdobą. Aby wybrać dobry domek ogrodowy, warto zapoznać się z poniższym rankingiem.

 

Domek ogrodowy drewniany

 

1. Ogrodosfera Domek Ogrodowy Narcyz

 

Domek Narcyz to ciekawa propozycja dla osób szukających przestronnego domku o wymiarach nieco większych niż standardowe. Model ma wymiary 416 cm x 205 cm x 98 cm i wykonany jest z drewna świerkowego (zarówno ściany, jak i podłogi). Wyposażony jest w pokryty papą dach oraz dwuskrzydłowe drzwi.

Drewniany domek ogrodowy wykonany jest z materiałów wysokiej jakości. Grubość podłogi wynosi aż 19 mm. Produkt ma uchylne okno domku, dzięki czemu jest możliwość łatwego przewietrzenia wnętrza. Należy jednak mieć świadomość, że domek przeznaczony jest do samodzielnego montażu, jednak według deklaracji producenta wszystkie elementy potrzebne do złożenia go znajdują się w zestawie, a przestrzegając instrukcji, jest to dziecinnie proste. 

Opinie o domkach ogrodowych tego modelu są bardzo dobre. Użytkownicy chwalą go przede wszystkim za przestronność oraz jakość wykonania, chociaż nie umyka ich uwadze także łatwość montażu obiektu. Ci, którzy nie podołali samodzielnemu montażowi, doceniają oferowaną przez producenta możliwość odpłatnego montażu przez wykwalifikowaną ekipę. 

 

 

 

 

Domek ogrodowy plastikowy

 

2. Domek Ogrodowy Keter Manor 4X3S

 

Jeśli interesuje Cię dobry i tani domek ogrodowy o kompaktowych wymiarach, warto zwrócić uwagę na Manor 4X3S. Ma on wymiary 128 cm x 94 cm x 196 cm. Producent wyposażył go w drzwi o szerokości 63,5 cm i kratę wentylacyjną na dachu. 

Domek wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest bardzo trwały i odporny na zjawiska atmosferyczne – nie pleśnieje od wilgoci, nie łuszczy się od nadmiernego nasłonecznienia i jest odporny na wszelakie uszkodzenia mechaniczne, o jakie nietrudno podczas prac ogrodowych. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych, w parze z trwałością idzie także niewielka masa, dzięki czemu domek jest łatwy w montażu czy zmianie lokalizacji. 

Użytkownicy bardzo chwalą go za łatwość montażu, który w praktyce zajmuje zdecydowanie mniej, niż deklaruje producent, a także za trwałość i solidność wykonania. Ten plastikowy domek ogrodowy ma także korzystną cenę, co czyni go chętnie wybieranym modelem przez działkowców.

 

 

 

 

Domek ogrodowy z tarasem

 

3. LM Shopping Domek 3X3+1 Drewutnia + Taras 3X2

 

Ranking domków ogrodowych nie byłby kompletny bez modelu o wymiarach 300 cm x 300 cm, który dodatkowo wyposażono w spory taras (300 cm x 200 cm) oraz zadaszoną drewutnię o wymiarach 300 cm x 100 cm. Model w całości wykonano z nieimpregnowanego, suszonego drewna świerkowego. 

Deski ścienne mają grubość 28 mm i łączone są na pióro i wpust, natomiast dach kryty jest papą. Domek wyposażony jest także w balustradę werandy, dwuskrzydłowe drzwi oraz okna z tworzywa pleksi.  Przeznaczony jest on do samodzielnego montażu, ale producent do zestawu dołączył czytelną instrukcję oraz wszystkie niezbędne elementy do poprawnego złożenia domku.

Domek jest wysoko oceniany przez użytkowników. Chwalą go oni za przestronność oraz dużą zadaszoną powierzchnię na zewnątrz, którą także można wykorzystać do przechowywania akcesoriów ogrodniczych. Niemniej doceniany jest także za trwałość oraz jakość stosowanych materiałów i wykonania.

 

 

 

 

Domek ogrodowy na narzędzia

 

4. Dom ogrodowy Rojaplast Oscar E-A 229 x 292 x 129 cm 

 

OSCAR E-A to domek o konstrukcji ze stali ocynkowanej, wyposażony w kratki wentylacyjne oraz niewielką zadaszoną przestrzeń przed domkiem, która może być wykorzystana na przykład do przechowania roweru. 

Domek ma wymiary 229 cm x 292 cm x 129 cm, jest całkiem przestronny. Zawdzięcza to między innymi podwójnym przesuwnym drzwiom, które zajmują mniej miejsca i otwierając się inaczej niż tradycyjne, skrzydłowe, dają dodatkowo wrażenie przestronności. Stal, z jakiej wykonano konstrukcję domku, ma grubość 0,25 mm.

Domek ogrodowy jest nowoczesny i chociaż wizualnie niepozorny, na co wpływa również także jego szary kolor, jest chętnie wybierany przez posiadaczy działek czy ogródków i bardzo chwalony. Przede wszystkim za swoją przestronność i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale także za trwałość i solidność oraz za łatwość montażu i mało kłopotliwą konserwację. 

 

 

 

 

Domek ogrodowy z drewutnią

 

5. LM Shopping Domek ogrodowy 300×300+100 cm 

 

Ten model to całkiem przestronny domek, który na dodatek wyposażono w dodatkową zadaszoną powierzchnię na zewnątrz, zwaną drewutnią. Sam domek ma wymiary 300 cm x 300 cm, natomiast drewutnia zlokalizowana – według preferencji użytkownika – z lewej lub prawej strony ma wymiary 300 cm x 100 cm. Wysokość domku w szczycie to 238 cm, a zatem pozwala na komfortowe wyprostowanie się użytkownika wewnątrz.

Domek ogrodowy z drewutnią wykonany jest z nieimpregnowanego drewna świerkowego, a zatem to na użytkowniku spoczywa obowiązek zabezpieczenia domku przed czynnikami atmosferycznymi czy owadami. Domek wyposażony jest w dwuskrzydłowe drzwi o wymiarach 134 cm x 179 cm i kryty papą dach. Grubość desek ściennych to 28 mm, natomiast desek dachowych – 16 mm. 

Chociaż użytkowników do wyboru przekonuje głównie pierwsze wrażenie, czyli wygląd, domek ten jest chwalony nie tylko za to. Pomimo konstrukcji wyglądającej na skomplikowaną, montaż jest bardzo prosty, co jest doceniane przez użytkowników tak samo, jak przestronność czy jakość wykonania oraz jakość zastosowanych materiałów.

 

 

 

 

Metalowy domek ogrodowy

 

6. Domek Ogrodowy Metalowy Woodridge Arrow 1,8 x 1,5 m 

 

W rankingu domków ogrodowych nie można pominąć tego niepozornego, metalowego obiektu. Uwagę przykuwa zewnętrzną okładziną, przypominającą drewnianą konstrukcję. Pomimo niewielkich rozmiarów, wynoszących zaledwie 180 cm x 150 cm, domek jest całkiem pojemny, w czym swój udział ma rezygnacja z tradycyjnych, skrzydłowych drzwi na rzecz rozsuwanych oraz dwuspadowy, wysoki dach, zapewniający więcej miejsca w pionie.

Narzędziowy domek ogrodowy wykonany jest z elektrogalwanizowanej stali, która jest odporna nie tylko na wszelakie uszkodzenia mechaniczne, ale także warunki atmosferyczne, bardzo zmienne w ciągu roku w polskim klimacie. Jest także odporny na rdzę i korozję, które często niszczą metalowe konstrukcje pozostawiane na zewnątrz.

Ten obiekt test domków ogrodowych zdaje na piątkę, o czym oprócz deklaracji producenta świadczą także pozytywne recenzje użytkowników. Zauważają oni, że pomimo niewielkich wymiarów, jest bardzo przestronny i ładowny, a imitacja drewna na zewnątrz jest bardzo udana, ponieważ producent postawił nie tylko na kolor, ale także na fakturę. Plusem jest także jego trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki domek ogrodowy kupić?

 

Urządzając działkę czy ogród, zależy nam na wielu rzeczach. Ma być zarówno atrakcyjnym miejscem do spędzenia wolnego czasu, jak i funkcjonalną przestrzenią, gdzie możemy zostawić pewne rzeczy i nie wozić sprzętów ogrodowych ze sobą przy każdej wizycie. Dlatego chętnie decydujemy się – zwłaszcza jeśli powierzchnia działki jest ograniczona – na gotowy domek ogrodowy. Ponieważ nie jest to prosta decyzja, niniejszym poradnikiem spróbujemy pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaki domek ogrodowy wybrać.

Wymiary

Wymiary domku ogrodowego to podstawowa kwestia przy jego wyborze. Nie ma jednak jednego, właściwego rozmiaru, najlepszy domek ogrodowy to taki, w którym z łatwością zmieścimy wszystkie akcesoria. Dla jednych będzie to skrytka o wymiarach szafy, inni potrzebować będą pełnowymiarowej altany. Jeśli mamy zamiar przechowywać w nim sporych rozmiarów akcesoria (takie jak grill, drabina, rower czy meble ogrodowe) bądź zimować rośliny, a nawet je przesadzać, zdecydujmy się na większy model o powierzchni przynajmniej sześciu metrów kwadratowych. Być może przyda się nam dodatkowe zadaszenie (na przykład na sezonowanie drewna czy zaparkowanie roweru pod dachem podczas wizyty na działce) w postaci dodatkowego tarasu czy drewutni. Jeśli natomiast chcemy w domku przechowywać tylko podstawowe narzędzia ogrodnicze, wtedy nawet taki o powierzchni trzech metrów kwadratowych będzie wystarczający. Istotną sprawą jest także wysokość domku wewnątrz. O ile w tym niewielkim nie będziemy przebywać przez dłuższy czas, więc konieczność pochylenia głowy i zgarbienia się na krótko nie będzie dokuczliwa, o tyle w domkach o większym metrażu bardzo istotna jest możliwość swobodnego wyprostowania się i warto zwrócić uwagę na wysokość obiektu.

 

Materiał

Dostępne są domki ogrodowe wykonane z różnych materiałów, jednak trzy podstawowe to drewno, metal i tworzywa sztuczne. I chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki domek ogrodowy jest najlepszy, to świadomość wad i zalet materiałów na pewno pomoże wybrać najwłaściwszy dla siebie. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest drewno. Jest ono naturalne, zapewnia dobrą wentylację i mikroklimat wewnątrz, nie nagrzewa się jak blacha metalowa i jest estetyczne. Niestety, jest to także jeden z bardziej kłopotliwych materiałów, ponieważ jest wrażliwy na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć (od której puchnie) czy promienie słoneczne (pod wpływem, których mocno wysycha, a impregnat może się łuszczyć).

Domki drewniane wymagają dobrych środków impregnujących i systematycznej i troskliwej konserwacji. Domki ogrodowe w dobrych cenach będące sensowną alternatywą dla drewna to te wykonane z metalu. Są trwałe i dobrze znoszą działanie warunków atmosferycznych. Są jednak nieco mniej estetyczne (chociaż można spotkać także bardzo ładne domki metalowe, których zewnętrzne ściany imitują drewno) i wymagają odpowiedniego ustawienia na działce – z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się domku wewnątrz. Kolejną grupą są domki wykonane z tworzyw sztucznych – głównie z polipropylenu. W ich przypadku – jeśli tylko wybierzemy taki z materiałów wysokiej jakości i sprawdzonego producenta – można powiedzieć, że podjęliśmy odpowiednią decyzję. Oczywiście, nie są one tak estetyczne i nie mają tak dobrego mikroklimatu wewnątrz, jak drewniane, jednak nie wymagają żadnej konserwacji ani impregnacji, są trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne i nawet bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie może im zaszkodzić.

 

Okna i drzwi

Chociaż okno w domku ogrodowym wydaje się zbyteczną dekoracją, w praktyce okazuje się przydatnym elementem, który dodatkowo dekoruje. Kluczowe powody, dla których warto wybrać domek z okienkiem, są dwa – oświetlenie pomieszczenia wewnątrz, dzięki czemu nie ma potrzeby montażu oświetlenia elektrycznego i nie musimy szukać wewnątrz rzeczy w ciemnościach, oraz możliwość wentylacji. To istotne w przypadku zamkniętych pomieszczeń, gdzie może pojawić się zaduch i przykry zapach, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się przechowywać w domku różnego rodzaju farby, lakiery czy nawozy do roślin bądź preparaty biobójcze, aby nie wdychać potencjalnie szkodliwych, skumulowanych w powietrzu wewnątrz domku oparów. Drzwi to kwestia ważna także z kilku powodów. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, aby ich szerokość pozwalała na korzystanie z domku, czyli na przykład umożliwiała wjazd kosiarką, jeśli mamy zamiar ją tam przechowywać. Po drugie, powinny być dobrze zamykane, aby uniemożliwić kradzież czy włamanie. Po trzecie – najistotniejsze w przypadku domków o niewielkim metrażu – nie powinny wpływać na przestronność wnętrza. Dobrze, aby były rozsuwane bądź otwierane na zewnątrz i nie ograniczały możliwości korzystania z przestrzeni wewnątrz domku.

Akcesoria

Akcesoria w domach bardzo często są dodatkowo płatne, jednak warto już na etapie zakupu domku uwzględnić je na liście potrzeb. Jeśli domek nie ma okna, należy wybrać taki, który jest wyposażony w kratkę wentylacyjną. W przypadku domków drewnianych bardzo często podłoga nie jest standardowym elementem wyposażenia i należy za nią dodatkowo zapłacić. Należy także zwrócić uwagę na pokrycie dachu – dobrze, aby było ono wykonane z grubej papy lub gontu. W tej kwestii jednak można pokusić się o wycieczkę do marketu budowlanego i samodzielne wprowadzenie tej modyfikacji.

 

 

FAQ

 

P1: Do czego może być wykorzystany domek ogrodowy?

Domek ogrodowy może pełnić różne funkcje. Może służyć jako miejsce do odpoczynku po męczącym dniu. Umieszczając w środku kanapę i wygodne krzesła czy leżaki stworzymy w nim strefę komfortu, w której można spędzić miło czas z najbliższymi. Można również urządzić przy nim grilla i biesiadować ze znajomymi. Domek ogrodowy to również dobre miejsce na składowanie narzędzi ogrodowych, rowerów, starych zabawek czy książek. Budynek może także stanowić doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci. Nasze pociechy mogą rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność, bawiąc się w dom i odgrywanie ról. 

 

P2: Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci?

Gdy postawimy już domek ogrodowy do zabawy dla naszych dzieci, pozostaje nam kwestia urządzenia jego wnętrza, aby nasze pociechy spędziły w nim przyjemnie wolny czas. W przypadku dziewczynek najlepiej sprawdzi się kuchnia. Warto wypełnić wnętrze domku mebelkami kuchennymi pełnymi talerzy, garnków, kubków i patelni, dzięki którym córka urządzi ucztę dla swoich lalek. W środku warto postawić również łóżeczko czy wózek dla lalek, którymi dziecko się chętnie bawi. Domek dla chłopca może być urządzony w militarnym stylu, synek może toczyć w nim bitwy o zwycięstwo lub kolekcjonować swoje żołnierzyki. Fanom motoryzacji możemy zapewnić plakaty ulubionych pojazdów i półki do kolekcjonowania resoraków. Dobrym pomysłem jest postawienie dużej skrzyni na najważniejsze skarby. 

P3: Jak pomalować domek ogrodowy?

Aby domek w naszym ogrodzie szybko się nie zniszczył pod wpływem działania warunków atmosferycznych, należy go odpowiednio zaimpregnować i pomalować. Na początku należy odpowiednio przygotować podłoże, aby impregnat dobrze wchłonął się w drewno. Powierzchnia musi być sucha i bez zanieczyszczeń, wszystkie plamy należy usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Aby drewno było gładkie, można je wyszlifować papierem ściernym. Impregnat najlepiej nakładać w dobrą i słoneczną pogodę. Użyjmy w tym celu pędzla do substancji rozpuszczalnikowej. Malowanie dekoracyjne wybranym kolorem odbywa się na koniec. 

 

P4: Jak duży powinien być domek ogrodowy?

Planując budowę domku ogrodowego, warto przemyśleć jego wielkość. Początkowo może nam się wydawać, że niewielki dom o powierzchni 2 m² w zupełności wystarczy, aby pomieścić wszystkie narzędzia. Jest to prawda, pod warunkiem, że nasza posesja jest niewielka. W przypadku większej posesji lepszym rozwiązaniem będzie postawienie domku o powierzchni od 5 do 8 m². Takie pomieszczenie z łatwością pomieści wszystkie narzędzia, węże ogrodowe czy kosiarkę. Większe domki mogą pomieścić także rower czy skuter oraz stanowić miejsce do majsterkowania.

 

P5: Jaki domek ogrodowy wybrać – drewniany czy plastikowy?

Zarówno domki ogrodowe wykonane z plastiku, jak i te drewniane, cieszą się dużą popularnością wśród kupujących. Pierwsze wersje są odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie wymagają konserwacji, co jest konieczne w przypadku modeli drewnianych. Ich montaż jest także łatwy. Drewniane domki ogrodowe są bardzo atrakcyjne wizualnie i stanowią oryginalną dekorację ogrodu. To, na jaki domek się zdecydować, powinno zależeć od indywidualnych preferencji właściciela. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ