Aeratory wertykulatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.07.24

 

Wiele osób marzy o tym, aby ich ogród atrakcyjnie się prezentował, dlatego też dużą popularnością cieszą się aeratory-wertykulatory. W związku z tym, że w sklepach można znaleźć wiele modeli wybór jednego z nich nie jest oczywisty. Dla konsumentów zainteresowanych zakupem sprzętu przygotowaliśmy ranking. Można w nim znaleźć produkty dostępne w różnych cenach. Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasował się aerator-wertykulator AL-KO Combi Care 38 E. Według opinii konsumentów jest to model, który gwarantuje szybką, a jednocześnie komfortową pracę. Do produkcji urządzenia wykorzystano dobre gatunkowo tworzywa, więc ryzyko uszkodzenia modelu jest minimalne. Sprzęt wyróżnia dobrze wyprofilowany uchwyt z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu użytkownik może łatwo dopasować produkt do swojego wzrostu. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się aerator-wertykulator Stiga SV 415 E. Został on wyposażony w mocny silnik gwarantujący efektywną pracę. Produkt nie waży zbyt dużo, dlatego jego przenoszenie nie jest trudne. W rankingu znajdziesz też opisy innych, ciekawych urządzeń.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma regulację głębokości pracy, co pozwala nam wertykulować ziemię w zależności od potrzeb. Produkt działa stosunkowo cicho, w związku z tym nie będzie uciążliwy dla Ciebie i dla Twoich sąsiadów.

Wady

Urządzenie jest tak skonstruowane, że może się przegrzać i zepsuć przy nieprzerwanej pracy przez długi czas, dlatego należy robić przerwy w użytkowaniu, aby maszyna mogła ostygnąć.

Podsumowanie

Sprzęt wyposażony jest w kosz o pojemności 55 l, który mieści dużą ilość nieczystości i traw. Szerokość robocza produktu wynosi 37 cm, więc jest stosunkowo duża. Urządzenie napowietrza glebę za pomocą specjalnych, 24 sprężynek i wertykuluje ją 14 nożami.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie łatwo się obsługuje i jest lekkie, co dodatkowo wpływa na komfort pracy. Sprzęt można w szybki sposób złożyć i wygodnie przechowywać.

Wady

Model wyposażony jest w kosz na odpadki, który wykonany jest ze stosunkowo miękkiego materiału. Z tego względu dość łatwo może się on połamać. Niektórzy twierdzą, że urządzenie głośno pracuje.

Podsumowanie

Produkt przystosowany jest do spulchniania gleby i użyty po zimie sprawi, że Twój trawnik będzie bujny - nie będziesz musiał używać żadnych chemikaliów. Model jest dobrze zbudowany i ma mocną, odporną na uszkodzenia obudowę.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt może pracować bez przerwy przez długi czas – jest odpowiedni do ogródków o powierzchni nawet 1100 m2. Model wyposażony jest w regulator głębokości pracy.

Wady

Niektórzy uważają, że kosz, który przeznaczony dość trudno się mocuje, co jest uciążliwe, gdy zakłada się go po opróżnieniu. Może się zdarzyć, że sprzęt samoczynnie obniży głębokość roboczą.

Podsumowanie

Wertykulator przyda się w każdym domu do spulchnienia gleby i oczyszczenia podwórka z chwastów. Model jest mocny, a jego silnik ma moc 1700 W i się nie przegrzewa. Szerokość pracy produktu jest równa 38 cm, więc umożliwia szybką wertykulację dużego terenu.

 

 

Najlepsze aeratory wertykulatory w 2024 roku

 

Jeśli jesteś właścicielem posesji z dużym trawnikiem, powinieneś zainwestować w aerator i wertykulator w jednym. Jest to świetne urządzenie, które pozwoli Ci spulchnić glebę. Oprócz tego odświeży Twoje podwórko po zimie i sprawi, że trawa będzie rosła szybciej i będzie bardziej bujna. Aby ułatwić Ci zakup przygotowaliśmy ranking aeratorów wertykulatorów zawierający najlepsze aeratory wertykulatory dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

AL-KO CombiCare 38 E Comfort 112874

 

Na pierwszym miejscu naszej listy znalazł się model AL-KO Combi Care 38 E Comfort 112874. Jest to aerator elektryczny, a jego moc wynosi 1300 W. Sprzęt ten najlepiej sprawdzi się do spulchniania krótkiej trawy.

Urządzenie zaopatrzone jest w dwa wałki. Pierwszy, który wertykuluje, wyposażony został w 14 noży, a jego szerokość robocza wynosi 37 cm. Natomiast drugi wałek, służący do aeracji, ma 24 sprężynki i napowietrza glebę na szerokości 36 cm. Zmiana między rolkami odbywa się przy użyciu śruby. Jest to bardzo prosta i szybka czynność. Oprócz tego jest bezpieczna, a o właściwym zamontowaniu wałków informuje wskaźnik bezpieczeństwa.

Głębokość pracy tego modelu jest regulowana. Istnieje możliwość wyboru jednego z 5 poziomów. Sprzęt ten najlepiej sprawdzi się na powierzchniach do 800 m2. Model ten zbiera resztki mchu, starej trawy i chwastów. Dlatego wyposażony został w kosz, który zmieści 55 l nieczystości.

Ten najlepszy aerator wertykulator jest bardzo dobrze oceniany. Użytkownicy twierdzą, że jest to urządzenie, które bardzo dobrze oczyszcza trawę z chwastów, nie niszcząc jej.

AL-KO Combi Care 38 E to bardzo dobry aerator-wertykulator do 500 zł. Moc urządzenia jest równa 1300 W. Pojemność kosza na odpady jest równa 55 l.

 

Zalety

Budowa: Prezentowany aerator-wertykulator ma dobrze przemyślaną budowę. Uchwyt jest odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu manewrowanie urządzeniem jest łatwe. Dodatkowo użytkownik ma możliwość dopasowania uchwytu do swojego wzrostu.

Wałki: W zestawie otrzymujemy wałki do aeracji i wertykulacji. Jak zapewniają konsumenci, ich wymiana nie zajmuje dużo czasu. Dodatkowo wspomniane elementy są zrobione ze stali, więc są mocne i dobrze radzą sobie z pielęgnacją trawnika.

Efektywność: Sprzęt jest uznawany za efektywny. Ma on moc równą 1300 W, dzięki czemu praca w ogrodzie przebiega szybko.

Obudowa: Wykonana z polipropylenu obudowa wykazuje odporność na działanie wysokich temperatur. Powierzchnia modelu została dobrze zabezpieczona, więc nie niszczy się zbyt szybko.

Głośność pracy: W komentarzach Internautów można przeczytać, że produkt nie generuje zbyt dużego hałasu w trakcie pracy.

 

Wady

Kosz: W opiniach niektórych konsumentów pojawia się informacja, że kosz na odpady nie jest solidnie wykonany, a jego opróżnianie zajmuje stosunkowo dużo czasu. Są to jednak pojedyncze opinie.

 

 

 

 

Stiga SV415E

 

Model Stiga SV 415 E zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu. Jest to urządzenie, które odświeży Twój trawnik po zimie. Jest to aerator wertykulator elektryczny, którego moc wynosi 1500 W.

Wałek odpowiadający za wertykulację ma 20 stalowych ostrzy. Natomiast ten wykonujący aerację wyposażony został w 44 sprężyny. Coroczne, wiosenne porządki w ogrodzie, wykonane tym sprzętem sprawią, że trawnik w lecie będzie bujny oraz gęsty. Co istotne, nie ma potrzeby nawożenia trawy chemią.

Osoba obsługująca ten sprzęt może regulować głębokość pracy od 13 mm pod ziemią i do 4,5 mm ponad nią. Szerokość robocza tego narzędzia wynosi 38 cm. Sprzęt waży 14,4 kg.

Urządzenie wyposażone zostało w kosz, który zmieści 50 l nieczystości i chwastów. Dodatkowym atutem tego modelu jest obudowa, która jest bardzo trwała i wytrzyma wiele lat. Konsumenci uważają, że jest to wydajny, a także funkcjonalny produkt, warty swojej ceny.

Elektryczny aerator-wertykulator Stiga SV 415 E ma moc 1500 W. Szerokość robocza produktu wynosi 38 cm, a jego waga jest równa 14,5 kg. Pojemność kosza to 55 l.

 

Zalety

Skuteczność: Prezentowany aerator-wertykulator pozwala dobrze zadbać o trawnik. Już od pierwszego użycia można zauważyć, że trawa w ogrodzie ładniej wygląda i zyskała intensywny kolor.

Silnik: Urządzenie zostało wyposażone w solidnie wykonany silnik o mocy 1500 W. Cechuje go bezawaryjność. Internauci potwierdzają także, że silnik nie generuje zbyt dużego hałasu w trakcie pracy.

Uchwyt: Dobrze wyprofilowana rączka gwarantuje pewny chwyt. Użytkownik ma możliwość ustawienia wysokości uchwytu, co pozwala dostosować ten element do jego wzrostu. W rezultacie zapewniony jest wysoki komfort w trakcie pracy.

Obudowa: Produkt ma obudowę wykonaną z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że model zbyt szybko się zniszczy. Obudowa jest odporna na wgniecenia i zarysowania.

 

Wady

Kosz: Część osób uważa, że opróżnianie kosza jest skomplikowane, co zniechęca do jego używania.

 

 

 

 

Hecht 1738 2W1

 

Kolejnym produktem w tym rankingu jest Hecht 1738 2W1. Model ten pozwoli na utrzymanie zdrowego trawnika bez konieczności nawożenia. Jest to urządzenie elektryczne o mocy 1700 W. Z jego pomocą można szybko spulchnić i oczyścić całe podwórko.

Sprzęt ten jest wyposażony w dwa wałki. Pierwszy, służący do aeracji, ma wbudowane specjalne druty. Drugi, do wertykulacji, wyposażony jest w 20 stalowych noży. Produkt działa na szerokości 38 cm i głębokości od -12 mm do 12 mm. Użytkownik ma możliwość regulacji urządzenia na poziomie wertykalnym w 4 – stopniowej skali.

Ponadto sprzęt ten ma do dyspozycji 50 l kosz, więc nie trzeba się martwić o częste opróżnianie go z chwastów i porostów. Do tego, wygodne wysypywanie odpadków zapewnia praktyczny uchwyt. Model ten najlepiej sprawdzi się na powierzchni do 1100 m2. Użytkownicy doceniają to urządzenie za trwałość i moc, z jaką pracuje.

Hecht 1738 to aerator-wertykulator o mocy 1700 W. Szerokość robocza urządzenia wynosi 38 cm, a jego waga jest równa 15 kg. Obudowa modelu została zrobiona z tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Obsługa: Dołączona do zestawu instrukcja obsługi w prosty sposób wyjaśnia, jakie funkcje ma prezentowany aerator-wertykulator. Dzięki temu jego użytkowanie nie jest trudne, nawet dla konsumentów, którzy korzystają z tego typu sprzętu po raz pierwszy.

Silnik: Zastosowany w produkcie silnik jest mocny, więc dobrze radzi sobie z pielęgnacją trawnika, nawet jeśli jest on bardzo zaniedbany. Nie musimy się więc obawiać, że model będzie się zacinał w trakcie pracy lub przegrzewał.

Wałki: W komplecie otrzymujemy wałek do aeracji i wertykulacji. Wymiana tych elementów nie trwa długo.

 

Wady

Głośność: W komentarzach Internautów można przeczytać, że silnik jest dość głośny, dlatego używając sprzętu warto wyposażyć się w ochronne nauszniki. W innym wypadku generowany dźwięk może okazać się nieprzyjemny.

 

 

 

 

Faworty KCW 1738

 

Naszą kolejną propozycją jest Faworty KCW 1738. Ten dobry i tani aerator wertykulator idealnie sprawdzi się przy mniejszych trawnikach. Bez problemu pozbędzie się kępek chwastów, porostów i korzeni drzew, a także napowietrzy Twój trawnik. Dzięki temu będzie on porośnięty bujną i zieloną trawą.

Jest to wertykulator elektryczny, a jego moc wynosi 1700 W. Urządzenie ma wbudowaną 5 – stopniową regulację głębokości pracy, w skali od -5 mm do 12 mm. Natomiast szerokość pracy sprzętu wynosi 38 cm. Na korzystanie z urządzenia w formie wertykulatora i aeratora pozwalają dwa specjalne wałki.

Kosz na zanieczyszczenia ma pojemność 50 l. Model ten waży 14,6 kg. Obudowa wykonana została z polipropylenu. Wykorzystany do produkcji materiał cechuje się wysoką jakością. Konsumenci twierdzą, że jest to bardzo trwały i wytrzymały produkt, który świetnie sprawdzi się nawet na wyboistym gruncie.

Faworyt KCW 1738 to elektryczny aerator-wertykulator o mocy 1700 W. Produkt waży 14,6 kg, a jego szerokość robocza wynosi 38 cm. Pojemność kosza to 50 l.

 

Zalety

Dostosowywanie: Użytkownik ma możliwość łatwego regulowania głębokości napowietrzania w zakresie od 5 mm do 12 mm. Dzięki temu może szybko dopasować aerator-wertykulator do swoich potrzeb.

Jakość: Produkt został wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Uchwyt: Z racji tego, że uchwyt ma odpowiedni kształt, dopasowuje się on do dłoni i gwarantuje komfort w trakcie pracy. Dodatkowo element ten jest pokryty miękkim i delikatnym dla skóry tworzywem.

 

Wady

Kosz: System instalacji kosza nie został odpowiednio przemyślany, przez co opróżnianie zbiornika okazuje się czasochłonne i mało wygodne.

Wałki: Niektórzy zauważyli, że wymiana dołączonych do zestawu wałków jest skomplikowana.

 

 

 

 

MTD Optima 38 VO

 

Nasz ranking zamyka urządzenie MTD Optima 38 VO. Jest to sprzęt wyposażony w mocny, spalinowy silnik MTD ThorX 55 H o mocy 5,5 KM. Jakość wykorzystanych do produkcji materiałów jest bardzo wysoka. Obudowa wykonana została ze stali.

Szerokość pracy tego modelu to 38 cm. Natomiast głębokość można regulować centralnie na 6 poziomach – od 0 mm do 15 mm. Dwa wałki przeznaczone do aeracji i wertykulacji zapewniają kompleksowość użytkowania. Wałek wertykulatora ma 14 noży.

Dużą wygodę użytkowania zapewnia ergonomiczna rączka, którą można dopasować do wzrostu użytkownika. Sprzęt ma w zestawie parciany, 50 l kosz na chwasty. Model ten jest dość ciężki, waży 33 kg, więc podnoszenie go może okazać się problematyczne.

Opinie o aeratorach wertykulatorach tego producenta są bardzo pochlebne. Konsumenci uważają, że model MTD Optima 38 VO ma dużą moc, więc nie trzeba wkładać zbyt wiele siły w jego obsługę.

Aerator-wertykulator MTD Optima 38 VO waży 33 kg. Moc urządzenia jest równa 3000 W. Kosz na odpady ma pojemność 50 l, a szerokość robocza sprzętu jest równa 38 cm.

 

Zalety

Koła: Zamontowane u podstawy koła są odpowiednio duże, dlatego manewrowanie aeratorem-wertykulatorem nie jest trudne. Co więcej, opony są zrobione z dobrej jakości tworzyw, więc nie ścierają się zbyt szybko.

Uchwyt: Konsumenci dobrze wypowiadają się na temat uchwytu. Jest on nie tylko solidnie wykonany i ma odpowiedni kształt, ale też łatwo dopasować jego wysokość do wzrostu użytkownika. Czynność ta trwa zaledwie kilka chwil.

 

Wady

Waga: Model waży ponad 30 kg, dlatego jego przenoszenie może być trudne dla wielu osób.

Głośność: Produkt generuje duży hałas w trakcie pracy, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania.

 

 

 

 

Jaki aerator wertykulator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli zależy Ci na zadbanym trawniku, powinieneś wiedzieć, że zwykła kosiarka nie wystarczy. Oprócz ścinania trawy, należy również pamiętać o odpowiednim napowietrzaniu, jak i spulchnianiu gleby. To, jaki specjalistyczny sprzęt należy wybrać zależy również od powierzchni naszego ogródka. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, w którym zawarliśmy najbardziej potrzebne informacje, w których znajdziesz odpowiedź na pytanie – jaki aerator wertykulator wybrać.

 

 

Rodzaje – jaki aerator wertykulator jest najlepszy?

Decydując się na zakup sprzętu, jakim jest aerator wertykulator, należy dokładnie przyjrzeć się jego rodzajom dostępnym w sklepach. Wśród nich znajdziemy urządzenia o innej metodzie pracy oraz zasilaniu. Dlatego do wariantów tego typu urządzeń zaliczamy aeratory wertykulatory:

Elektryczne – sprzęt przypominający kosiarkę elektryczną, jednak różni się budową – zamiast ostrz tnących, posiada on wałek wyposażony w specjalne kolce. Ich zadaniem jest nakłuwanie górnej części darni. Jest to urządzenie, które doskonale sprawdzi się do napowietrzania gleby na terenie o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych,

Ręczne – kształtem przypominają grabie. Występują one w dwóch wariantach: z kółkami lub bez. Ich zadaniem jest wertykulacja, czyli nacinanie gleby w celu pobudzenia traw do krzewienia,

Spalinowe – podobne do kosiarek spalinowych. W sklepach znajdziemy modele o różnej mocy, które przeznaczone są do stosowania na areałach o powierzchni od kilkuset metrów do nawet kilku arów. Oprócz tego można również spotkać wariant, który jest swego rodzaju przyczepką do ciągnika. To urządzenie kierowane jest raczej do właścicieli dużych powierzchni, jak np. murawy boiska, pola golfowego, itp.,

W formie nakładki na walec – sprzęt, który możemy podpiąć pod traktorek lub sterować nim ręcznie. Model ten sprawdzi się na dużym terenie,

zakładane na buty – przypominające sandały nakładki na buty posiadają kilkucentymetrowe gwoździe skierowane do dołu. Aeracja gleby polega na spacerowaniu po trawniku, co napowietrza glebę. Jest to sprzęt, który doskonale sprawdzi się na niewielkim terenie.

 

Szerokość robocza

Szerokość robocza oznacza pas gleby, który jednorazowo ulega napowietrzaniu i spulchnianiu po przejechaniu urządzeniem. Wynosi on zazwyczaj od 30 cm do 50 cm. W przypadku nakładek na buty, wartość ta wynosi maksymalnie 30 cm.

Głębokość robocza

Głębokość robocza odnosi się do kolców lub ostrzy, które wkuwane są w glebę przez urządzenie. W przypadku nakładek na buty, wartość wynosi maksymalnie 5 cm. Jeśli natomiast chodzi o aeratory elektryczne i spalinowe, głębokość robocza waha się od 2 cm do nawet 25 cm.

 

Moc

Jeśli zdecydowałeś się na zakup aeratora elektrycznego lub spalinowego, koniecznie sprawdź jego moc. W przypadku tych pierwszych, mieści się ona w granicach od 500 do 2000 W. Pamiętaj, że moc danego urządzenia przekłada się na jego wydajności. Dlatego na małe powierzchnie polecamy zakup aeratora o mniejszym parametrze. W przypadku sprzętu spalinowego, wartość ta wyrażana jest w koniach mechanicznych. Standardowy model to taki, który ma od 2,5 do 6 KM.

 

Regulacja wysokości

Kupując aerator i wertykulator pamiętaj o tym, by dokładnie sprawdzić, czy dany model posiada możliwość regulowania wysokości pracy. Od tego właśnie zależy jakość napowietrzania oraz spulchniania gleby na naszym trawniku. Sam decydujesz o tym, jak ma pracować urządzenie w danym momencie. Taka regulacja wysokości możliwa jest dzięki przekręcaniu specjalnego pokrętła lub przy kółkach urządzenia.

 

Siewnik

Najnowsze modele aeratorów wertykulatorów wyposażone zostały w dodatkowe siewniki. Dzięki temu zyskujemy urządzenie typu dwa w jednym.

 

Waga

Najlepszy aerator wertykulator to maszyna, która nie tylko daje piękne efekty w naszym ogrodzie, ale jednocześnie jest łatwa i przyjemna w używaniu. Test aeratorów wertykulatorów pokazuje, że warto wybrać model, którego waga jest dobrana do naszych możliwości oraz preferencji. Jej wartość waha się w zależności od produktu od 1 kg do nawet 100 kg. Mowa tutaj jednak o wszystkich rodzajach, w tym tych spalinowych. Najlżejszym aeratorem jest model zakładany na buty, którego jedna sztuka waży ok. 500 g. Jeśli natomiast chodzi o wertykulator elektryczny, to jego waga nie powinna przekroczyć 20 kg.

 

Długość przewodu

Decydując się na zakup sprzętu elektrycznego, koniecznie zwróć uwagę na długość przewodu. To pozwoli Ci określić maksymalną odległość, na którą możemy się oddalić z naszym aeratorem wertykulatorem od źródła zasilania.

 

 

Liczba zębów

Wielu producentów tego typu sprzętu podaje informacje na temat liczby zębów, jaki dany model posiada. W zależności od rodzaju, urządzenie może posiadać ich od 12 do 16. W przypadku aeratorów i wertykulatorów profesjonalnych, mowa tutaj o 30 – 40 zębach.

 

Składana rączka

Kupując przenośny aerator, pamiętaj o tym, by sprawdzić, czy dany model posiada składaną rączkę. To pozwoli Ci na włożenie sprzętu do bagażnika i szybki transport w wybrane miejsce. Złożenie takiego urządzenia ułatwia również przechowywanie go w garażu, czy innym pomieszczeniu.

 

Kosz

Pamiętaj, że w trakcie aeracji i wertykulacji urządzenie wygrabia chwasty oraz suche rośliny. Warto jest więc wybrać sprzęt, posiadający dodatkowy kosz na odpady. Dzięki temu, będą one gromadzone wewnątrz pojemnika, przez co nie będziesz musiał dodatkowo sprzątać swojego ogrodu z wyrwanych roślin. Taki kosz ma zwykle pojemność ok. 40 litrów.

 

Aeratory wertykulatory w dobrych cenach

Cena urządzenia zależy przede wszystkim od rodzaju, mocy oraz pozostałych parametrów. Najtańsze modele, czyli nakładki na buty kosztują ok. 30 złotych. W przypadku profesjonalnego sprzętu, cena rośnie od 1000 do nawet 5000 złotych. Wszystkim użytkownikom, których interesuje aerator wertykulator polecamy sprewdzenie oferty Leroy Merlin, OBI i Castorama. Aerator wertykulator jest etż dostepny w sieci Lidl i serwisie Allegro.

 

 

Jak działa aerator i wertykulator?

 

Aeratory i wertykulatory wciąż zyskują na popularności, ponieważ za sprawą takich urządzeń możemy lepiej zadbać o swój ogród. Mało kto jednak wie, w jaki sposób wymienione sprzęty działają. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, na czym polega aeracja i wertykulacja. W tej części artykułu podpowiadamy również, jaki aerator-wertykulator jest polecany przez doświadczonych ogrodników.

 

 

Jak działa wertykulator?

Wertykulacja to określenie na pionowe nacinanie darni, czyli trawnika. Tą metodą możemy pozbyć się chwastów, martwych części roślin, a także mchu i szkodników mających negatywny wpływ na hodowane w ogrodzie rośliny. Wertykulator jest wyposażony w ostrze, którym nacina trawę. Wystarczy ustawić je na odpowiedniej wysokości i przeprowadzić urządzenie przez trawnik. Podczas wertykulacji trawnik jest nacinany płytko, w efekcie czego w głąb darni trafia więcej powietrza, a rośliny zyskują lepsze warunki do wzrostu.

Wśród wertykulatorów wyróżniamy sprzęty spalinowe, elektryczne i ręczne. Urządzenia te różnią się głównie łatwością obsługi i komfortem użytkowania. Jeśli zdecydujemy się na model ręczny, musimy pamiętać o mocnym przyciśnięciu do podłoża, aby ostrze mogło naciąć trawnik na odpowiedniej głębokości. Ważne jest też wyjmowanie resztek trawy z wertykulatora co pewien czas.

 

Jak działa aerator?

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika, odbywa się poprzez nakłuwanie darni kolcami. Zabieg ten pozwala również na rozluźnienie gleby, co może nam ułatwić m.in. sadzenie roślin. Jeśli mamy elektryczny lub spalinowy aerator, wystarczy go uruchomić i przeprowadzić powoli przez trawnik. Kolce urządzenia same będą nakłuwać ziemię w równych odstępach i na takiej samej głębokości. Aeratory ręczne, takie jak walec z kolcami czy widły amerykańskie, musimy samodzielnie wkłuwać w trawnik.

 

Aeratory-wertykulatory czyli sprzęty 2w1

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, powinniśmy kilka razy w roku wykonać aerację. Niemniej jednak od czasu do czasu warto również przeprowadzić dokładną wertykulację, aby usunąć z trawy zanieczyszczenia, które blokują dostęp powietrza do głębokich warstw gleby. Osobny zakup wertykulatora i aeratora może okazać się zbyt dużym wydatkiem, dlatego coraz popularniejsze stają się sprzęty 2w1, które mogą nacinać i nakłuwać trawnik. Jak działają takie urządzenia? Aeratory-wertykulatory wyposażone są w dwa wałki, a nie jeden, a dodatkowo mają regulację głębokości wbijania ich w trawnik. Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie możemy przeprowadzić osobno, opuszczając wybrany wałek na odpowiednią wysokość.

 

 

Sprzęty elektryczne a spalinowe

Aeratory-wertykulatory elektryczne nieco różnią się sposobem działania od modeli spalinowych. Konsumenci, którym zależy na cichej pracy oraz mniejszym stopniu zanieczyszczenia środowiska, częściej wybierają sprzęty elektryczne. Mają one mniejszą moc, ale jednocześnie nie generują zbyt dużego hałasu. Z kolei aeratory-wertykulatory spalinowe pracują stosunkowo głośno, co wynika m.in. z dużej mocy. Poza tym tego typu urządzenia emitują spaliny, które mogą zanieczyścić powietrze. Niemniej jednak jest to dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o swój ogród bez zbyt dużego wysiłku. Modele elektryczne i spalinowe wystarczy uruchomić, ustawić ostrze lub kolce we właściwej pozycji i powoli przeprowadzić przez trawnik (tak samo, jak kosiarkę). Nie musimy przyciskać urządzenia do ziemi, aby mieć pewność, że wałek nacina lub nakłuwa trawę w odpowiedni sposób.

Niezależnie od tego, jaki aerator-wertykulator wybierzemy, musimy przed zabiegiem pielęgnacyjnym skosić trawę, aby nie utrudniała pracy urządzenia. Przycinając trawnik, zapobiegamy jednocześnie zbieraniu przez sprzęt zbędnych, zalegających na ziemi śmieci, które mogą np. przyczynić się do stępienia ostrza.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ