Ranking 11 najlepszych kosiarek elektrycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Kosiarka elektryczna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Twoja kosiarka jest już wysłużona i zastanawiasz się nad zakupem nowego modelu? Godną polecenia jest elektryczna kosiarka do trawy Makita ELM3320. Model ten, dzięki niewielkim rozmiarom może bez większego problemu wykosić trudno dostępne miejsca, a także trawę, znajdującą się w niedalekiej odległości od ściany. Produkt wyposażono w ergonomiczną rękojeść, pokrytą elastanem, dzięki czemu jej długotrwałe trzymanie nie jest męczące dla naszych rąk.. Inną godną polecenia kosiarką jest Makita ELM4621 z napędem na koła i silnikiem o mocy 1800 W. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i daje możliwość koszenia trawy wzdłuż ścian czy murów. Sprzęt wyposażono w funkcję mulczowania trawy oraz bocznego wyrzutu. Dołączono do niego solidny kosz o pojemności 60 l z wygodnym uchwytem.

11 najlepszych kosiarek elektrycznych. Opinie w 2024 roku

 

Ranking kosiarek elektrycznych przedstawia opisy kilku produktów, które zostały wyróżnione przez konsumentów ze względu na łatwość użytkowania, solidności wykonania, szerokości roboczej oraz wielu innych aspektów. Zapoznaj się z nim i wybierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest stosunkowo mały, więc korzystanie z niego jest wygodne i mało męczące. Ma on dobrze wykonane koła, które nie ślizgają się nawet po mokrej trawie. Kosz można łatwo odłączyć od korpusu, więc jego opróżnianie nie jest skomplikowane.

Wady

Zmiana wysokości koszenia nie jest dla wszystkich zbyt swobodna. Niektórzy uważają, że czynność jest trudna i czasem potrzeba na to nawet kilku minut.

Podsumowanie

Pojemność kosza to 27 l. Szerokość robocza modelu wynosi 33 cm. Sprzęt ma moc 1200 W, dobrze radzi sobie nawet z gęstą trawą. Kosiarka daje możliwość ustawienia trzech poziomów wysokości koszenia, ogród będzie wyglądał tak, jak chcesz.

Drugi wybór

Zalety

Kosiarka pozwala na wykoszenie trawy wzdłuż ścian i murów, więc często nie ma potrzeby sięgania po podkaszarkę. Sprzęt ma 8-stopniową regulację wysokości koszenia. Wyposażono go także w funkcję mulczowania źdźbeł.

Wady

Kupujący przyznają, że trudno jest przedostać się do ciasnych zakamarków ogrodu. To stosunkowo duża i ciężka kosiarka, przez co manewrowanie nią nie zawsze jest proste.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc 1800 W i jest przeznaczone do użytku w ogrodach o powierzchni do 1000 m2. Obudowa jest stalowa, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt ma 60 l kosz na trawę, ale możemy kosić także bez niego.

Rozważ też

Zalety

Atutem kosiarki elektrycznej jest to, że ma 5-stopniową regulację wysokości koszenia, więc jej ustawienia można dobrać w zależności od potrzeb. Na obudowie znajduje się też wygodny uchwyt, który umożliwia swobodne przenoszenie urządzenia. Obudowa jest zrobiona z materiałów, które nie są podatne na uszkodzenia.

Wady

Niektóre osoby przyznają, że kosz na trawę jest słabo przymocowany. Ich zdaniem bolce mocujące są za krótkie. Istnieje więc ryzyko, że wspomniany element odłączy się od podstawy.

Podsumowanie

Opinie na temat sprzętu są w większości pozytywne. Urządzenie ma dobre parametry, jest wyposażone w duży kosz i jest łatwe w prowadzeniu. Wytrzymały silnik o mocy 1800 W nie nagrzewa się intensywnie.

 

Kosiarka elektryczna Makita

 

1. Elektryczna Kosiarka do Trawy Makita ELM3320

 

Kosiarka elektryczna Makita to model przeznaczony do ogrodów o powierzchni 400 m kwadratowych. Wyposażono go w silnik o mocy 1200 W. Sprawia to, że urządzenie jest bardzo wytrzymałe, a koszenie trawników znacznie szybsze oraz przyjemniejsze. Szerokość koszenia wynosi 33 cm, a wysokość od 20 mm do 55 mm. 

Model napędzany jest poprzez posuw ręczny. Producent wyposażył go w kosz o pojemności 30 l. Kosiarka jest lekka. Waży jedynie nieco ponad 10 kg. Z tego względu możemy ją z łatwością przenosić w różne miejsca.  

Konsumenci z chęcią decydują się na zakup tej  kosiarki. (Serwis Allegro ma w ofercie te kosiarki elekrtyczne) Wynika to z tego względu, że prezentowany model ma niewielkie rozmiary, co sprawia, że bez problemu możemy wykosić trudno dostępne miejsca. Istotna jest także możliwość koszenia w niewielkiej odległości od ścian. Prezentowany przez nas produkt umożliwia ścinanie trawy w odległości do 15 mm od ściany.

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna z napędem

 

2. Elektryczna kosiarka do trawy Makita ELM4621

 

Urządzenie Makita ELM4621 jest odpowiednie dla posiadaczy ogrodów o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2. Jego moc wynosi 1800 W. To kosiarka elektryczna z napędem, dlatego jej prowadzenie nie jest męczące. Pozwala ona na wykoszenie trawy wzdłuż murów, płotów i ścian, co zwiększa jej praktyczność.

Sprzęt nie jest podatny na uszkodzenia, ponieważ materiałem wykonania obudowy jest stal. Szerokość koszenia wynosi 46 cm, a wysokość koszenia możemy sami regulować w zakresie od 20 do 75 mm. Do kosiarki dołączono kosz na trawę, jego pojemność to 60 l.

Kupujący chwalą urządzenie za możliwość ustawienia w pionie. To ułatwia jego konserwację, czyszczenie, a także przechowywanie. Za istotną zaletę kosiarki uznaje się również funkcję mulczowania trawy, za sprawą której można przygotować naturalny nawóz. Wiele osób uważa, że kosiarka elektryczna z mulczowaniem ma bardzo wygodny uchwyt. Jest on w odpowiedni sposób wyprofilowany, a do tego pokryty elastomerem, aby nie ześlizgiwały się z niego dłonie.

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna Nac

 

3. Kosiarka elektryczna NAC LE18-40-PB-S

 

Osobom lubiącym maksymalną kontrolę polecamy kosiarkę NAC LE18-40-PB-S, która pozwala na swobodną regulację wysokości koszenia, a można wybrać 1 spośród 5 stopni. Regulacje są dostępne na każdym z kół, w efekcie czego masz pewność, że trawa wszędzie będzie miała dokładnie tę samą długość. Ta dobra kosiarka elektryczna Nac jest wyposażona w kosz o pojemności 40 l. 

Użytkownicy pozytywnie wypowiadają się o uchwycie, jest on idealnie wyprofilowany, więc jeżdżenie urządzeniem nawet przez godzinę nie będzie powodować brzydkich odcisków. Poruszanie się po trawniku usprawnia również waga produktu, która wynosi jedynie 10 kg. Ta dobra i tania kosiarka elektryczna ma solidnie wykonaną i atrakcyjnie prezentującą się plastikową obudowę. 

Szerokość cięcia to 40 cm, oznacza to, że szybko poradzisz sobie z wykoszeniem dużego trawnika. Na dodatek moc silnika wynosi 1800 W, co pozwala bez przeszkód pozbyć się wysokiej oraz gęstej trawy, z którą może nie poradzić sobie inny model. Konsumenci doceniają również łatwe korzystanie z opisywanego sprzętu. 

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna Bosch

 

4. Kosiarka Bosch ARM 37 Ergoflex

 

Szukając solidnego sprzętu, a jednocześnie dobrze się prezentującego, powinieneś na chwile zatrzymać się przy Bosch ARM 37 Ergo-Flex. Ciekawy kształt oraz przydatne funkcje sprawiają, że model jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń. Jego moc wynosi 1400 W, wystarczy raz przejechać po trawie, a ta zostanie ładnie przycięta. 

Na uwagę zasługuje obudowa, która została wykonana z solidnego tworzywa sztucznego. Pod wpływem czynników zewnętrznych nie ulega ona odkształceniom oraz nie blaknie. Według użytkowników korzystanie ze sprzętu jest łatwe. Ta kosiarka elektryczna Bosch nie jest ciężka, waży zaledwie 12 kg, dlatego operowanie nią nie przysporzy problemu. 

Podczas przechowywania modelu nie musisz się martwić, że będzie on zabierał zbyt dużo miejsca. Jego uchwyt jest dwukrotnie składany, nie będzie więc w żadnym stopniu przeszkadzał. Kosz na trawę, który ma pojemność 40 litrów również można łatwo odpiąć, co ułatwia transport i przechowywanie. 

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna Stiga

 

5. Stiga Kosiarka elektryczna Collector 39 E


Stiga Collector 39 E jest jedną z tych kosiarek, która sprawi, że koszenie będzie dla Ciebie miłą czynnością. Ze względu na obecność bardzo dużych kół jeżdżenie nawet po nierównych powierzchniach jest łatwe. Są one na dodatek rowkowane, więc mają dużą przyczepność. Co więcej, uchwyt jest miękki, nie powoduje więc odcisków palców. 

Te dobre kosiarki elektryczneStiga mają dwa uchwyty. Jeden z nich, ten służący do przesuwania modelu po trawniku, można składać, więc nie przeszkadza podczas przechowywania. Z kolei drugi został dołączony, aby pomagał podczas transportu. Oba są dobrze wyprofilowane. Kosz na trawę jest dość duży, zmieści się w nim aż 40 l odpadków. 

Koszenie sprzętem jest łatwe, głównie dlatego, że kosiarka jest stosunkowo lekka (waży około 15 kg), a także dlatego, że ma ona stosunkowo dużą szerokość roboczą (39 cm). Użytkownikom podoba się to, że można wybrać długość trawy po skoszeniu. Opinie o kosiarkach elektrycznych tej marki zachęcają do kupna, w swoich ocenach konsumenci wielokrotnie podkreślają solidne wykonanie sprzętu. Jest ona też łatwo dostępna na rynku, kosiarka elektryczna jest do kupienia na przykład w sklepie Jula, Bricomarche czy Media Expert.

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna 1800w

 

6. Stiga Combi 48 Es Kosiarka Elektryczna 1800W

 

Stiga Combi 48 ES to kosiarka elektryczna o mocy 1800 W, która nie pozwoli Ci na zmęczenie. To dobra kosiarka elektryczna, więc musiał ją uwzględnić nasz ranking. Ma ona napęd na koła, więc nie musisz używać dużej siły do pchania, wystarczy, że nadasz jej odpowiedni kierunek. Sprzęt idealnie sprawdzi się w dużych ogrodach. Jego powierzchnia koszenia wynosi 48 cm, więc koszenie dużych powierzchni nie zabierze dużo czasu. 

Najlepsze kosiarki elektryczne mają korpus wykonany ze stali, i nie inaczej jest w tym modelu, tym samym jest on wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków zewnętrznych. Konsumentom podoba się to, że mogą wybrać spośród kilku rodzajów koszenia. Jednym z nich jest tylny wyrzut, czyli po prostu pozostawianie skoszonej trawy na trawniku, a do tego mulczowanie, czyli drobne siekanie trawy i zostawienie jej w ogrodzie oraz zbieranie trawy do kosza. 

Pojemność zbiornika na odpady wynosi 60 l, więc nie musisz przerywać pracy tylko po to, aby go często opróżnić. Zaletą sprzętu jest możliwość ustawienia wysokości koszenia, poziomów jest 5. Duże koła przejeżdżają nawet po nierównościach i nie grzęzną w mokrej trawie. 

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym

 

7. Kosiarka elektryczna AL-KO Comfort 40 E 112858

 

Propozycją użytkowników jest zakup kosiarki elektrycznej AL-KO Comfort 40 E 112858, a to dlatego, że specjalnie wykonana obudowa maszyny w formie klina pozwala na łatwe dotarcie z nożami pod wszelkie krzewy. Bez problemu też użytkownik dobierze wysokość koszenia w zakresie 28-68 mm za pomocą mechanizmu sprężynowego, którego ustawienia można zmieniać jedna ręką.

W razie potrzeby, z wykorzystaniem klina do mulczowania kosiarka rozdrabnia skoszoną trawę i pozostawia równomierną cienką warstwą na trawniku. Kosiarkę wyposażono w elektryczny silnik indukcyjny 1400 W, obudowę wykonano z tworzywa PP, a składana rączka ma regulowaną wysokość, natomiast wbudowany uchwyt transportowy ułatwia przewożenie sprzętu.

Kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym jest także wyposażona w koła o średnicy 165 mm z przodu i 200 mm z tyłu, co pozwala na łatwe jej prowadzenie po nierównościach terenu. Zaopatrzono ją w kosz o pojemności 43 l i wskaźnik jego wypełnienia. Szerokość koszenia wynosi 40 cm.

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna Gardena

 

8. Gardena kosiarka elektryczna PowerMax 1600/37

 

Warto pomyśleć o zakupie mocnej kosiarki elektrycznej Gardena PowerMax 1600/37, która świetnie sprawdza się do pielęgnacji średniej wielkości trawników. Jest ona wykonana z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego konsumenci są zadowoleni z jej zakupu. Kosiarka elektryczna 1600w jest wyposażona w hartowane ostrze DuraEdge, które odznaczają się wytrzymałością i zapewniają bardzo dobre efekty cięcia.

Moc kosiarki elektrycznej wynosi 1600 W, a szerokość koszenia jest równa 37 cm. Pojemność kosza to 45 l, jest on na tyle duży, że nie trzeba co chwilę go opróżniać. Wysokość koszenia można regulować w zakresie od 20 mm do 60 mm. Wydajność pracy wynosi do 500 m2. Urządzenie waży 13,7 kg, ma 4 koła u podstawy, które zapewniają wygodne prowadzenie.

Do zalet, które zachęcają do zakupu tego modelu użytkownicy zaliczają solidnie wykonany uchwyt ErgoTec Plus zapewniający łatwość prowadzenia kosiarki. Na uwagę zasługują też grzebienie, które pozwalają na skutecznie zagarnianie trawy po bokach i zapewniają zdecydowanie lepsze efekty koszenia.

 

 

 

 

Mała kosiarka elektryczna

 

9. Kosiarka elektryczna Handy YK 1031

 

Posiadaczom niewielkich ogrodów polecić możemy kosiarkę elektryczną Handy YK 1031 wyposażoną w silnik indukcyjny o mocy 1000W i klasie ochrony II oraz stopniem określonym na IPX4, co oznacza, że maszynę można używać nawet w deszczu.

Szerokość koszenia wynosi tu 31 cm, a wysokość jest regulowana 3-stopniowym zakresem od 20 do 60 mm. Waga sprzętu wynosi 6,9 kg, zatem jest to sprzęt bardzo lekki i wyposażono go w koła o średnicy 14 cm. Koszona trawa zbierana jest w 30 litrowym pojemniku. Obudowa sprzętu została wykonana z trwałego i estetycznego tworzywa sztucznego.

Ta mała kosiarka elektryczna jest przeznaczona do niewielkich ogródków przydomowych, jest prosta w obsłudze i łatwa w przechowywaniu. Podczas jej używania silnik emituje hałas na poziomie 96 dB, a uchwyt wibracje 2,45 m/s2, k=1,5 m/s2. Według użytkowników sprzęt używa się efektywnie nie tylko ze względu na jego niską wagę, ale również fakt, że można nim dotrzeć do wszelkich zakamarków ogrodu i również je wypielęgnować. Osoby, które polują na kosiarki elekrtyczne i interesują je promocje, zapraszamy do sklepu OBI, gdzie te kosiarki elektryczne są w stałej ofercie.

 

 

 

 

Kosiarka elektryczna Castorama

 

10. Kosiarka Elektryczna Macallister 1200W 33cm

 

Do niewielkiego ogrodu jest przeznaczona Kosiarka elektryczna dostępna w sieci Castorama, Macallister 1200W 33cm. Wymiary produktu wynoszą: Długość 1230 mm, szerokość 378 mm, wysokość 1010 mm, a jej waga to 10,4 kg. Kosiarka elektryczna Macallister została też wyposażona w silnik o mocy 1200 W, który podczas pracy emituje hałas na poziomie 96 dB. Sprzęt pozwala na ustawienie koszenia trawy na różnych wysokościach w zakresie 5 stopniowej skali zawierającej się w przedziale 20 – 60 mm. Według użytkowników jest to bardzo zgrabna, lekka i łatwa w manewrowaniu kosiarka.

Jako atut klienci przedstawiają, że sprzęt radzi sobie nawet z wyższą trawą, a także to, że dołączono do sprzętu 30 litrowy składany koszyk na trawę.

Konstrukcja składana kosza wpływa na łatwiejsze przechowywanie sprzętu, gdy nie jest używany. Marka MacAllister udziela na sprzęt 2 letniej gwarancji, a niezaprzeczalną zaletą tej poręcznej kosiarki jest jej niska cena.

 

 

 

 

11. 1700 Classic Kosiarka elektryczna czerwona JakMet


Polecamy jedną z lepszych kosiarek na rynku, jaką jest JAK-MET 1700CL. Sprzęt jest wykonany w większości z tworzywa sztucznego. Jest on wyposażony w kosz, którego pojemność wynosi 45 l. Ta kosiarka elektryczna z silnikiem indukcyjnym ma nóż tnący umieszczony tuż pod silnikiem, więc tnie on bardzo skutecznie. 

Wielu osobom podoba się duża szerokość koszenia, która wynosi 39 cm. Wysokość koszenia może być łatwo regulowana, a ustawić ją można na 3,3 cm, 5 cm i 7,7 cm. To daje kontrolę nad tym, jak będzie wyglądał Twój ogród. Zaletą kosiarki jest jej niewielka waga, która wynosi zaledwie 15 kg. 

Konsumenci dobrze oceniają to, że uchwyt sprzętu można zdemontować bez użycia narzędzi. Test kosiarek elektrycznych pokazał, że przechowywanie tego modelu jest łatwe i można go również bezproblemowo transportować. Warto dodać, że produkt jest solidnie wykonany i rzadko ulega zniszczeniu. 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosiarkę elektryczną kupić?

 

Chcesz kupić kosiarkę, która ułatwi Ci koszenie małego lub średniej wielkości trawnika? W takim razie sprzęt elektryczny powinien spełnić Twoje oczekiwania. Sprawdziliśmy, czym powinno wyróżniać się dobre urządzenie i wszystkie istotne kwestie opisaliśmy poniżej, w poradniku zakupowym. Mamy nadzieję, że to pomoże Ci podjąć decyzję, jaką kosiarkę elektryczną wybrać.

 

 

Napęd

Wielu osobom prowadzenie kosiarki kojarzy się z dużym wysiłkiem, ale nie musi tak być. Jeżeli chcemy, aby koszenie trawy było mniej męczące, poszukajmy sprzętu wyposażonego w napęd. Co prawda takie urządzenie to jeszcze nie  kosiarka elektryczna samojezdna, ale napęd sprawi, że urządzenie będzie poruszać się po trawniku, a my musimy tylko precyzyjnie nim kierować. To bardzo duże ułatwienie dla posiadaczy ogrodów o większej powierzchni. Długotrwałe popychanie przed sobą kosiarki może przyczynić się do szybkiego zmęczenia rąk i w związku z tym robienia częstych przerw, co wydłuża całkowity czas pracy.

Sprzęty elektryczne bez napędu są na pewno znacznie lżejsze (co wynika z braku przekładni kątowej), a tym samym nieco łatwiejsze w manewrowaniu. Ma to duże znaczenie w ogrodach z wieloma trudno dostępnymi miejscami, przykładowo rabatkami z kwiatami. Co więcej, brak napędu sprawia, że również koszty regularnego serwisowania urządzenia są mniejsze. 

 

Zasilanie

Kosiarki elektryczne to w większości sprzęty wyposażone w kabel zasilający o określonej długości. To oznacza, że wymagają one podłączenia do prądu. Jeśli przewód jest krótki, konieczne bywa użycie przedłużacza, co nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Czasami zdarza się też, że rozłożony na ziemi przewód utrudnia szybkie koszenie, bo trzeba uważać, aby nie najechać na niego kosiarką. Radą na to będzie kosiarka elektryczna akumulatorowa, która zapewnia większą swobodę ruchów. Jednak przeważnie kosiarka elektryczna na akumulator waży  więcej niż zwykły model elektryczny, a regularne ładowanie baterii może być uciążliwe. Nasze przyzwyczajenia i preferencje mają duży wpływ na to, jaka jest najlepsza kosiarka elektryczna. Musimy przemyśleć, czy model z kablem będzie dla nas dostatecznie wygodny w użytkowaniu. Niektórzy producenci oferują tzw. sprzęty hybrydowe. Po rozładowaniu akumulatora tego typu urządzenie można podłączyć do gniazdka, aby dokończyć koszenie trawnika. Jednak modele te nie należą do najtańszych.

 

Moc

Na podstawie mocy silnika można wywnioskować, czy dana kosiarka jest odpowiednia. Warto przy tym uwzględnić powierzchnię trawnika. Uważa się, że do szybkiego skoszenia terenu do 200 m2 nadaje się sprzęt o mocy 1400 W lub nieco mniejszej. Z kolei do większego ogrodu potrzebna jest ponad 1600 W kosiarka, lub nawet kosiarka elektryczna o mocy 2000W.

 

Szerokość koszenia

Szerokość koszenia, inaczej robocza, wynosi najczęściej 32 cm, maksymalnie ok. 50 cm. Im jest ona większa, tym szybciej możemy przyciąć trawnik. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę to, czy w ogrodzie jest dużo ciasnych zakamarków. Jeśli tak, trudno nam będzie tam wprowadzić sprzęt o bardzo dużej szerokości roboczej. Czasami węższe urządzenie sprawdza się znacznie lepiej. Mimo że na koszenie trzeba poświęcić więcej czasu, to zachowanie precyzji jest znacznie łatwiejsze.

 

Wysokość koszenia

Aby odpowiednio zadbać o trawnik, musimy go skosić na określoną wysokość. Ogrodnicy radzą, aby wczesną wiosną oraz późną jesienią nie przycinać trawy tuż przy samej ziemi. Z tego względu najlepsza kosiarka elektryczna powinna umożliwiać regulację wysokości koszenia. Zwykle robi się to poprzez zmianę położenia osi łączącej koła, ale bardziej nowoczesne modele są wyposażone w regulację centralną, obsługiwaną przy pomocy jednej dźwigni.

 

 

Kosz

Zazwyczaj do elektrycznej kosiarki jest dołączony kosz, do którego wpadają skoszone źdźbła. To przydatny element, ponieważ dzięki niemu po skończonym koszeniu nie musimy grabić trawy. Pojemność kosza wynosi kilkadziesiąt litrów, od ok. 30 do nawet 60 l. Co prawda duży zbiornik na trawę opróżnia się rzadziej, ale jednocześnie wpływa na zwiększenie wagi kosiarki.

 

Obudowa

Obudowa musi być solidna, bo odpowiada za ochronę silnika i innych części budowy urządzenia. Najbardziej wytrzymałe są korpusy stalowe i aluminiowe, to cecha wyróżniająca droższe sprzęty. Tanie kosiarki przeważnie mają obudowę wykonaną z tworzyw sztucznych.

 

Rączka

Rączka umożliwiająca prowadzenie sprzętu powinna mieć regulację wysokości. To pozwala na dostosowanie jej położenia do swojego wzrostu, a tym samym zwiększenie komfortu koszenia. Zwróćmy też uwagę na to, po której stronie znajduje się włącznik. Zwykle jest on umieszczony po prawej stronie rączki, ale czasami jest rozciągnięty na całej jej długości, co ułatwia pracę oburącz.

 

Tryby koszenia

Standardowo kosiarki mają dwa tryby koszenia, czyli zbieranie do kosza oraz tylny wyrzut. Jednak modele znanych marek są dodatkowo wyposażone w funkcję mulczowania. To inaczej rozdrabnianie przyciętych źdźbeł i równomierne rozprowadzanie ich na trawniku. Ulegają one rozkładowi i stają się naturalnym nawozem.

 

Waga

Cięższa kosiarka prawdopodobnie okaże się bardziej solidna, ale i trudniejsza w prowadzeniu. Powinniśmy znaleźć sprzęt, którym można wygodnie manewrować. Zależnie od materiału wykonania korpusu, pojemności kosza i zastosowanego silnika, elektryczne urządzenia ważą od 10 kg do 35 kg.

 

 

Kosiarki elektryczne w dobrych cenach

Ile średnio wydamy na zakup kosiarki elektrycznej? To zależy od mocy silnika, solidności korpusu, szerokości roboczej i trybów koszenia. Znaczenie ma też marka oraz to, czy sprzęt został wyposażony w napęd. Z naszej wiedzy wynika, że sklepie Lidl zdarza się w ofecie tania kosiarka elektryczna .  Najtańsze modele kosztują ok. 300 zł, ale nie są przystosowane do pracy w rozległym terenie. Za mocną kosiarkę z napędem, która pozwoli szybko skosić trawnik o dużej powierzchni, musimy zapłacić ponad 1000 zł. Aby przeglądnąć szerszą ofertę na kosiarki elektryczne, warto wybrać się do sklepu Leroy Merlin. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak naprawić kosiarkę elektryczną?

W przypadku kosiarek elektrycznych awarie najczęściej związane są z tnącymi nożami. Kiedy zauważymy, że sprzęt nie przycina źdźbeł tak precyzyjnie, jak tuż po zakupie, należy sprawdzić stan elementu tnącego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że noże się stępiły lub wyszczerbiły w wyniku najechania na kamień. Mogło też dojść do ich lekkiego przesunięcia, w efekcie czego po włączeniu kosiarki zaczynają wykonywać gwałtowne i niekontrolowane ruchy. W takiej sytuacji należy spróbować zmienić położenie mechanizmu tnącego lub zdemontować go i wymienić na nowy. Nie jest to trudne, dlatego powinniśmy sobie poradzić bez pomocy fachowca. Innym elementem podatnym na uszkodzenia są koła. Jeśli są one popękane, możemy je skleić (gdy są wykonane z tworzywa sztucznego). 

 

 

P2: Gdzie kupić kosiarkę elektryczną?

Kosiarki elektryczne są na tyle popularnymi sprzętami, że znajdziemy je w wielu różnych miejscach. Mowa tu o supermarketach i hipermarketach, jak również sklepach ogrodniczych oraz RTV i AGD. To sprawia, że możemy bez przeszkód zrobić zakupy stacjonarnie. Jednak często przewiezienie nowej kosiarki jest nieco kłopotliwe, zwłaszcza dla posiadaczy małych samochodów. Wiele sklepów stacjonarnych oferuje dowóz zakupionych produktów do domu, ale jest to dodatkowy wydatek. Z tego względu coraz częściej kosiarki elektryczne są zamawiane przez Internet. Wynika to nie tylko z niższej ceny i szerszej oferty, ale też z możliwości skorzystania z darmowej dostawy. Często jest tak, że po zrobieniu zakupów na określoną kwotę nie płacimy za ich dostarczenie do domu.

 

P3: Kosiarka elektryczna – jaki silnik?

Wyróżnia się dwa rodzaje silników, jakich używa się przy produkcji kosiarek elektrycznych, czyli szczotkowe (inaczej komutatorowe) oraz bezszczotkowe (indukcyjne). Pierwszy typ jednostki napędowej jest wyposażony w wirnik zbudowany z wielu uzwojeń. Jest on połączony z komutatorem, po którym ślizgają się szczotki węglowe, odpowiadające za doprowadzanie prądu. Silnik szczotkowy jest lekki i osiąga bardzo dużą prędkość obrotową. Z kolei ten bezszczotkowy ma sterowany elektrycznie komutator, który zastępuje szczotki. Taka konstrukcja sprawia, że jednostka napędowa jest trwalsza i działa niezawodnie przez długi czas. Poza tym silnik indukcyjny generuje mniejszy hałas. Ważny jest nie tylko rodzaj silnika, ale również jego moc. W kosiarce o szerokości koszenia do 33 cm powinna ona wynosić minimum 1000 W, a dla szerokości większej niż 40 cm – ponad 1500 W.

 

P4: Jak konserwować kosiarkę elektryczną?

Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o elektryczną kosiarkę, może szybko się zepsuć (nawet jeśli zainwestowaliśmy w model renomowanej marki). Konieczne jest przede wszystkim wyczyszczenie urządzenia, najlepiej po każdym użyciu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, najpierw trzeba odłączyć sprzęt od prądu. Czyszczenie należy zacząć od noży. Aby ich przy tym nie uszkodzić, warto najpierw przeczytać instrukcję obsługi. Potem możemy przejść do usunięcia zanieczyszczeń z obudowy, a następnie z silnika. Od czasu do czasu trzeba też naostrzyć noże, do czego przyda się szlifierka. Nie zapominajmy ponadto o ich systematycznym naoliwianiu, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się korozji.

 

 

P5: Jak kosić kosiarką elektryczną?

Żeby skosić trawnik przy pomocy elektrycznej kosiarki, musimy ją przede wszystkim podłączyć do prądu. Często wymaga to skorzystania z przedłużacza, bo większość sprzętów nie ma na tyle długiego przewodu, aby można go było podłączyć do gniazdka w domu. Posiadacze modelu akumulatorowego muszą się upewnić, że bateria jest naładowana. Pamiętajmy, że trawę należy kosić tylko wtedy, gdy jest sucha. Mokre źdźbła trudno jest równomiernie przyciąć, poza tym wilgoć z gruntu może doprowadzić do awarii sprzętu. Pracę należy rozpocząć od krawędzi trawnika i kierować się do jego równoległego brzegu, zachowując przy tym linię prostą. Zbliżając się do łuku, nie powinniśmy mocniej dociskać kół do podłoża, bo wtedy trawa w tym miejscu będzie przycięta krócej niż reszta.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Kosiarka elektryczna Makita ELM3311 

 

Makita ELM3311 to kosiarka elektryczna, którą warto polecić, jej moc to 1100 W, więc koszenie nawet większych powierzchni nie będzie żadnym problemem. Za zaletę uznaje się kosz o pojemności 27 l, skoszona trawa nie leży niedbale na podwórku i nie gnije, lecz cała wpada do wspomnianego kosza. 

Korzystanie z modelu nie jest uciążliwe, ma on 4 spore kółka, a uchwyt jest duży i dobrze wyprofilowany, dlatego koszenie może być przyjemnością. Szerokość robocza sprzętu wynosi 33 cm, oznacza to, że można bardzo szybko skosić nawet dużą powierzchnię. Ta kosiarka elektryczna Makita jest jednak dość duża i wydajna.

Użytkownikom podoba się to, że można swobodnie ustalać wysokość koszenia. W rezultacie ogród będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie życzysz. Waga urządzenia to około 13 kg, dlatego prowadzenie kosiarki po trawie nie jest zbyt skomplikowane. Z kolei wymiary sprzętu to 60 cm x 46 cm x 32 cm. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ