Jak zaprojektować ogród przed domem?

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Marzeniem niejednej osoby jest to, aby mieć ładny ogród przed domem, który będzie zachwycał nie tylko domowników, ale też osoby z zewnątrz. Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprawia, że domownicy chętniej spędzają czas na dworze. W Internecie można znaleźć różne kompozycje ogrodowe przed domem, co nierzadko stanowi inspirację do działania. O czym pamiętać, projektując przestrzeń na zewnątrz? Czy można to zrobić samodzielnie, czy konieczne jest korzystanie z pomocy osoby, która się w tym specjalizuje?

Pomysł na ogród przed domem, czyli najważniejsza część zadania

Przystępując do projektowania swojego ogrodu, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak wyobrażamy sobie jego wygląd. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl najbardziej nam odpowiada, jaką kolorystykę chcemy zachować, czy zależy nam na dużej ilości roślin, czy jednak wolimy minimalistyczne rozwiązania. Trzeba też zastanowić się nad tym, jaki podział przestrzeni będzie najlepszy. Ogród przed domem powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale też pełnić funkcję praktyczną, czyli być miejscem, w którym można odpocząć i spędzić miło czas.

Najlepiej wziąć do ręki kartkę i ołówek, nakreślić na niej położenie domu, a także przestrzeń wokół niego i zastanowić się, co będzie nam potrzebne, gdzie jest taras lub ewentualnie gdzie będzie znajdowała się altana. Trzeba też zastanowić się, jak chcemy w przyszłości spędzać czas na zewnątrz, czy potrzebny będzie nam np. kącik dla dzieci, do grillowania i szopa na narzędzia. Każde z tych miejsc musi być dobrze przemyślane, aby spełniało swoją funkcję. Najlepszym sposobem jest podzielenie ogrodu na kilka stref, a dokładniej wskazanie części reprezentacyjnej, najczęściej znajdującej się przed domem, części użytkowej, gospodarczej i wypoczynkowej. 

Tworząc wstępny plan tego, jak będzie wyglądała przestrzeń na zewnątrz, warto przejrzeć dostępne w Internecie inspiracje. Ogród przed domem można zaprojektować na wiele sposobów. Najważniejsze jest to, że plan był dopasowany do potrzeb i stylu życia właścicieli. Przykładowo osoba, która ma mało czasu i nie myśli o zatrudnianiu ogrodnika, nie powinna decydować się na dużą ilość roślin wymagających regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Należy też oszacować budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zagospodarowanie przestrzeni.

Dopasowanie projektu do wielkości posesji 

Na etapie szukania pomysłów i wstępnego opracowywania planu ogrodu, należy dokładnie przyjrzeć się temu, jak dużą przestrzeń do zagospodarowania mamy i ile chcemy zostawić miejsca, w którym będzie rosła tylko trawa. W dużym ogrodzie rośliny takie jak drzewa i krzewy można sadzić luźno. Mały i wąski ogród przed domem wymaga większego skupienia się na detalach. Ograniczona przestrzeń sprawia, że każdy szczegół trzeba dokładnie przemyśleć, aby nie dopuścić do sytuacji, w której na zewnątrz będzie zbyt dużo roślin i dodatków, a tym samym przebywanie w ogrodzie okaże się mało komfortowe.

Wiele osób wskazuje, że trudno jest samemu dobrze zaprojektować mały ogród przed domem. Inspiracje dostępne na blogach czy serwisach społecznościowych nie zawsze okazują się wystarczające. Wtedy można sięgnąć po pomoc osoby zajmującej się aranżacją ogrodu. Doświadczony architekt wskaże dokładnie, jak zrobić ogród przed domem, aby pełnił on zarówno funkcję reprezentacyjną, jak i praktyczną.

 

Tworzenie planu ogrodu – jak wszystko dobrze rozrysować?

Na samym początku wspomnieliśmy już, że tworzenie planów na kartce papieru najlepiej się sprawdza. Bez tworzenia wstępnych projektów trudno znaleźć najlepsze rozwiązania. Praca bez planu cechuje się też chaosem, a jej efekty mogą odbiegać od tego, co wymyśliliśmy wcześniej. Na planie musi być zaznaczony oczywiście dom i teren do zagospodarowania. Warto mieć takich kartek kilka, aby w razie zmiany koncepcji móc szybko wprowadzić nowe rozwiązania.

Na planie ogrodu należy zaznaczyć instalacje podziemne. To bardzo ważne, ponieważ pod nimi nie można sadzić drzew. Dobrze, jeśli na kartce zaznaczone są też sąsiednie działki ze wskazaniem, czy chcemy zostawić sobie widok na nie czy też nie. Jeśli np. blisko naszej posesji znajduje się las, warto tak urządzić ogród, aby przebywając na zewnątrz, można było go podziwiać. Jeśli z kolei blisko naszego domu są np. brzydko wyglądające mury, możemy zasadzić tam bujną roślinność, którą będzie odwracała naszą uwagę. 

Jeśli do dyspozycji mamy ogród, na którym już znajdują się jakieś drzewa i inne rośliny, muszą znaleźć się one na planie i być dobrze oznaczone. Należy mniej więcej oszacować ich wielkość, np. zaznaczając średnicę koron drzew. Aby projektowanie było łatwiejsze i mogło być lepiej przemyślane, warto zaznaczyć na nim też inne informacje, m.in.: Cień czy najczęstszy kierunek wiatru.

Elementy architektury, które należy uwzględnić w projekcie

Aby stworzyć wymarzony ogród przed domem, należy dobrze go zaprojektować i odpowiednio zaplanować pracę. Na stworzonym planie ogródka trzeba zaznaczyć nie tylko sam dom i przeznaczoną do zagospodarowania przestrzeń. Potrzebne są też elementy małej architektury ogrodowej, które już znajdują się na posesji albo w przyszłości tam będą. To ważne zadanie, ponieważ wszelkie zabudowy czy większe dekoracje muszą współgrać z roślinnością i ogólnym pomysłem na to, jak ogródek przed domem ma wyglądać.

Do elementów małej architektury ogrodowej zaliczyć można:

♦ Taras – to miejsce, w którym można odpocząć i podziwiać piękny ogród przed domem. Stanowi on przedłużenie budynku najczęściej wychodzi się na niego z jadalni albo z kuchni. Na tarasie powinny znaleźć się wygodne meble ogrodowe, najlepiej takie, przy których będzie można zjeść i dłużej posiedzieć. W tym miejscu najlepiej sprawdzają się kwiaty w dużych doniczkach, a także małe iglaki.

♦ Altana – najczęściej wykonana z drewna. Znajduje się ona w miejscu nieco oddalonym od domu. W sklepach dostępne są altany w różnych rozmiarach i kształtach. Popularnym rozwiązaniem jest też zamówienie produktu na wymiar.

♦ Grill lub miejsce na ognisko – grill może być stacjonarny lub przenośny. Ten pierwszy budowany jest zwykle w altanie, co umożliwia wygodne biesiadowanie w ogrodzie i doglądanie przygotowywanego jedzenia. Z kolei grille przenośne sprawdzają się na tarasach. Osoby mające większe ogrody często decydują się także na wydzielenie miejsca przeznaczonego do robienia ognisk.

♦ Huśtawki – duże, drewniane albo metalowe huśtawki ustawione na tarasie lub w innej części ogrodu są popularne. Jeśli chcemy mieć huśtawkę, musimy dobrze przemyśleć, gdzie ją umieścić. Najlepiej, jeśli znajdzie się ona w lekko zacienionym miejscu, bo w innym wypadku w lecie, kiedy będzie świeciło mocne słońce, nie będziemy chcieli z niej korzystać.

♦ Akcesoria do zabaw dla dzieci – jeśli mamy w domu dzieci, z pewnością zależy nam na tym, aby spędzały dużo czasu na zewnątrz. Aby przekonać do tego najmłodszych, można stworzyć w ogrodzie mały plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią i innymi akcesoriami. 

♦ Ścieżki – plan musi też uwzględniać wszelkie ścieżki i drogi. Do ich wykonania można użyć zwykłej, popularnej kostki brukowej, albo naturalnego kamienia czy inne twarde materiały.

Inne przydatne wskazówki

O czym jeszcze pamiętać, planując to, jak będzie wyglądał nasz ogród przed domem. Projekt musi być dobrze przemyślany. Ważne jest to, żeby dokładnie wydzielić strefy na zewnątrz, a w miejscu przeznaczonym do odpoczynku powinien znaleźć się taras/altana, grill lub miejsce na ognisko. Warto zadbać o to, aby siedziska znajdowały się pod zadaszeniem. Śmietnik powinno ustawiać się tak, aby znajdował się on z dala od reszty ogrodu, ponieważ w innym wypadku możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnym zapachem (szczególnie latem). Praktycznym rozwiązaniem, kiedy chcemy coś ukryć albo oddzielić od reszty ogrodu, jest tworzenie zwartych brył zieleni np. z krzaków.

Nie można zapominać o tym, że aranżacja ogrodu przed domem musi odpowiadać naszym potrzebom i to nie tylko tym odnoszącym się do walorów estetycznych. Z pewnością ogród inaczej urządzą osoby, które są starsze, a inaczej rodziny z dziećmi. Trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, czy wolimy mieć duży, pusty trawnik z miejscem np. do gry w piłkę czy badmintona, czy może jednak duża ilość roślin i alejki kwiatowe to coś, co nas zadowoli. Warto też szukać inspiracji, sprawdzać projekty ogrodów przed domem i zapisywać te rozwiązania, które wydają nam się najlepsze i praktyczne.

 

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Niejednej osobie marzy się ogród kwiatowy przed domem, który będzie roztaczał przyjemny zapach i zachwycał swoim wyglądem. Aby stworzyć takie miejsce, trzeba dużej wiedzy. Wybierając rośliny, należy mieć na uwadze to, jakie warunki klimatyczne panują w naszym regionie. Dla przykładu, osoby, które mieszkają nad morzem, mogą liczyć na to, że spadki temperatur nie będą tak wysokie jak np. w górzystych rejonach. Pozostaje też kwestia ukształtowania terenu. Inne warunki panują przecież w dolinach, a inne na wzniesieniach.

Planując to, jakie rośliny znajdą się w ogrodzie i gdzie zostaną zasadzone, należy mieć na uwadze również położenie danego miejsca względem budynku. Z tyłu domu, od północy przez większość dnia będzie cień, dlatego kwiaty, które potrzebują dużo słońca, mogą się tam nie sprawdzić. Dobrze jednak powinny rosnąć tam te rośliny, które wolą zacienione stanowiska. Warto też wiedzieć, że sadzenie roślin rozpoczyna się od drzew i nasadzenia trawnika. Dopiero później obsadza się rabaty kwiatowe. Istotne jest, aby dobierać rośliny względem ich potrzeb, zarówno glebowych, jak i pielęgnacyjnych. Skupianie się tylko na wyglądzie danego krzewu czy kwiatka często prowadzi do tego, że roślina obumiera, bo nie jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków do życia. 

W ogrodzie możemy posadzić rośliny iglaste, które z reguły mają małe wymagania i dobrze odnajdują się w naszym klimacie. Największą popularnością cieszą się świerki i jodły. Wiele osób decyduje się też na zasadzenie blisko ogrodzenia żywotnika zachodniego, występującego częściej pod nazwą tuja. Rośnie on szybko, jest zwarty i może osiągnąć wysokość nawet do 2,5 m. Gęsto zasadzone tuje zapewniają nam prywatność na posesji. Rośliny iglaste cieszą się popularnością, jednak jeśli w ogrodzie znajdują się tylko takie odmiany, wygląda on monotonnie. Iglaki warto zestawić z roślinami liściastymi, bylinami i trawami ozdobnymi. 

Do grupy roślin liściastych zaliczają się drzewa i krzewy ozdobne. Wśród najbardziej popularnych wyróżnić można bez lilak. Większość odmian bzu jest mrozoodporna. Krzew ten nie ma szczególnych wymagań uprawowych, dobrze radzi sobie na większości gleb. Trzeba jedynie uważać na to, aby roślina nie znajdowała się blisko budynków czy innych krzewów, bo jej korzenie szybko się rozrastają. Pod koniec czerwca w ogrodzie pięknie kwitnie hortensja, która najlepiej rośnie w półcienistych i słonecznych stanowiskach. Ładnie kwitnie też azalia japońska, choć jej wymagania są większe niż wymienionych wcześniej roślin. Mając ją w ogrodzie, należy dbać o jej regularne podlewanie. Roślina ta nie toleruje przesuszonej ani bardzo wilgotnej gleby. 

Patrząc na niejeden ogród przed domem na wsi, można zauważyć, że wiele jest w nim roślin kwitnących na różne kolory. W takich miejscach często sadzi się rośliny jednoroczne i dwuletnie. Do najbardziej znanych zalicza się: Begonia stale kwitnąca, niezapominajka, pelargonia rabatowa, cynia wytworna czy onętek. Popularne są też byliny kwitnące, a wśród nich: Funkia, liliowiec, jeżówka purpurowa, wrzos pospolity czy piwonia chińska. Jeśli mamy mały ogródek i niewiele miejsca na jego zagospodarowanie, a zależy nam na tym, aby mieć dużo roślin kwitnących, możemy zasadzić je także w doniczkach wiszących na tarasie czy balkonie. Pamiętajmy również o tym, że jeśli chcemy mieć w ogrodzie rośliny o barwnych liściach, określmy ich główną kolorystykę. Kwitnące kwiaty mocno różniące się barwami nie zawsze dobrze wyglądają i nierzadko sprawiają, że ogród wygląda na mało przemyślany.

 

Sprzęty i narzędzia potrzebne do pielęgnacji ogrodu

Aby móc odpowiednio dbać o nowoczesny ogród przed domem, trzeba mieć do dyspozycji narzędzia. Im więcej różnorodnych roślin pojawi się na zewnątrz, tym większe prawdopodobieństwo, że potrzebnych będzie wiele różnych akcesoriów. To z kolei wymaga miejsca na ich przechowywanie. Najpotrzebniejszych sprzętem jest oczywiście kosiarka. Bez niej trudno utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Do małych ogrodów polecana jest kosiarka elektryczna, ewentualnie podkaszarka, w większych lepiej sprawdzają się urządzenia spalinowe. Wśród potrzebnego wyposażenia są też narzędzia ręczne takie jak: Łopata, grabie, motyka, taczki czy sekator.

Osoby projektujące ogród przed domem jednorodzinnym wskazują, że zadanie to wymaga wiele pracy i bardzo dobrego przygotowania. Dobrze stworzony projekt ogrodu jest najważniejszy. Stanowi on bazę, bez niego trudno stworzyć na zewnątrz miejsce, które będzie praktyczne, ładne i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Trzeba być przygotowanym na to, że tworzenie planu zajmuje dużo czasu. Jeśli go nie mamy lub nie chcemy tracić go na poznawanie wymagań konkretnych roślin, lepiej zlecić to zadanie osobie doświadczonej. Niektórym może się to wydawać mało oszczędnym rozwiązaniem, ale ostatecznie okazuje się ono dobre. Architekt ogrodu jest w stanie dopasować przestrzeń do naszego stylu życia i wybrać nam takie rośliny, którymi będziemy w stanie się dobrze zająć.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ