Ranking 10 najlepszych kosiarek spalinowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

dobra i tania kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Z pomocą kosiarki spalinowej możesz szybko i bez zbędnego wysiłku przyciąć trawnik. Jednak który sprzęt jest godny uwagi? Tego dowiesz się po lekturze rankingu, który przygotowaliśmy, analizując recenzje opublikowane przez posiadaczy tego typu urządzeń. Popularny jest w szczególności model Makita PLM4628N, wyposażony w mocny i niezawodny silnik o pojemności 140 cm3. Ta dobra i tania kosiarka spalinowa ma 60 l kosz na skoszoną trawę, którego nie musisz co kilka minut opróżniać. Jej zaletą jest również wytrzymała, odporna na uszkodzenia obudowa, która została wykonana z malowanej proszkowo stali. Kupujący chwalą też sprzęt NAC LP40-79-PL-SB o mocy 1300 W. Wyposażono go w odporny na awarie i cicho pracujący silnik, a także regulację wysokości koszenia w dużym zakresie. Kosiarka ma dwie funkcje wyrzutu trawy: Do kosza lub do tyłu. Opinie o tej kosiarce spalinowej mówią, że ma ona bardzo solidną obudowę, wykonaną z mocnego tworzywa sztucznego.

10 najlepszych kosiarek spalinowych. Opinie w 2024 roku

 

Ranking kosiarek spalinowych powstał po to, aby skrócić czas, jaki trzeba przeznaczyć na podjęcie decyzji zakupowej. Artykuł składa się z dokładnych opisów urządzeń, które spodobały się użytkownikom na tyle, że polecają oni ich zakup innych konsumentom. Zebraliśmy tu,według opinii użytkowników, najlepsze kosiarki spalinowe. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kosiarka ma górnozaworowy silnik o dużej mocy i wysokim momencie obrotowym, co zapewnia niezawodne działanie. Obudowa jest wykonana ze stali i nie jest podatna na pęknięcia, zarysowania itp. Sami możemy regulować wysokość koszenia, do wyboru jest 7 poziomów.

Wady

Zaleca się, aby po 5 pierwszych godzinach pracy sprzętu wymienić olej, aby odpowiednio zadbać o silnik. Jest to czynność, na którą trzeba poświęcić dużo czasu.

Podsumowanie

To model z bezstopniową regulacją uchwytu, dlatego możemy go swobodnie ustawić oraz dopasować do swojego wzrostu. Z pomocą sprzętu możemy kosić trawę bezpośrednio do 60 l kosza, ale nie tylko. W razie potrzeby można go zdemontować, dostępna jest też opcja bocznego wyrzutu i mielenia źdźbeł.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma bezawaryjny silnik, który nie wytwarza bardzo dużego hałasu. Wysokość koszenia jest regulowana w zakresie od 20 do 60 mm. Do sprzętu dołączono kosz na trawę o dużej pojemności, 45 l.

Wady

Ponieważ jest to kosiarka bez napędu, jej prowadzenie nie dla wszystkich konsumentów jest w pełni komfortowe. Czasami wymaga użycia bardzo dużej siły.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 1300 W, a jego szerokość koszenia wynosi 40 cm. To model dający możliwość koszenia trawy z wykorzystaniem funkcji wyrzutu do kosza lub wyrzutu tylnego. Materiałem wykonania obudowy jest wytrzymałe tworzywo sztuczne.

Rozważ też

Zalety

Kosiarka ma 6 stopni regulacji wysokości koszenia. W zestawie znajduje się również bardzo pojemny kosz na trawę o pojemności 55l, co przekłada się na rzadsze przerwy w czasie pracy.

Wady

Własnoręczne, ewentualne naprawy są bardzo trudne ze względu na użycie specjalnego rodzaju nakrętek, do których dostęp ma tylko serwis. Do tego model zużywa dużo paliwa, więc warto zaopatrzyć się w więcej oleju.

Podsumowanie

Kosiarka ma 4-taktowy, jednobiegowy silnik z systemem automatycznego ssania trawy. Jej szerokość cięcia wynosi 46 cm, a waży 32 kg. Korpus modelu jest zbudowany z blachy pomalowanej lakierem, więc jest on odporny na korozję.

 

Kosiarka spalinowa z napędem

 

1. Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N

 

Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N to sprzęt, który powinien spełnić oczekiwania wymagających konsumentów. Ma on wytrzymałą obudowę zrobioną ze stali. Materiał pomalowano proszkowo celem zapewnienia mu lepszej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Łożyskowane koła w rozmiarze 28 cm działają płynnie i pozwalają na wygodne sterowanie urządzeniem. Uchwyt pokryto specjalnym materiałem gwarantującym pewniejszy chwyt.

Model waży 31,2 kg, a pojemność kosza jest równa 60 l. Szerokość robocza wynosi 46 cm. Kosiarka spalinowa z napędem ma dobrej jakości silniki górnozaworowy o wysokim momencie obrotowym 6,8 Nm. Wyróżnia go bezawaryjna praca, a także stosunkowo małe spalanie. Sprzęt ma różne tryby pracy: koszenie do kosza, wyrzut do tyłu, mielenie i wyrzut boczny.

Użytkownicy zapewniają,  i potwierdza to test kosiarek spalinowych, że obsługa jest łatwa. Ma ona 7-stopniową skalę regulacji wysokości koszenia, więc można ją dostosować w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Sprzęt wyposażono we wskaźnik napełnienia kosza.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa NAC

 

2. Kosiarka Spalinowa bez Napędu NAC LP40-79-PL-SB

 

Kosiarka spalinowa NAC LP40-79-PL-SB została wyposażona w czterosuwowy silnik o pojemności skokowej wynoszącej 79,9 cm3. Jest on bezawaryjny, a do tego mało hałaśliwy. Moc urządzenia to 1300 W, a maksymalny moment obrotowy 3,5 Nm. Sprzęt ma dwie funkcje koszenia: Wyrzut do kosza oraz wyrzut tylny.

Obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, gdyż została wykonana z solidnego tworzywa sztucznego. Szerokość koszenia sprzętu to 40 cm, a wysokość możemy regulować w zakresie od 20 do 60 mm. Dołączony do kosiarki kosz na trawę jest zrobiony z siatki, jego pojemność to 45 l.

Zdaniem kupujących sprzęt jest wygodny w przechowywaniu i transporcie, na co wpływają jego kompaktowe wymiary. Większość z nich zauważyła też, że ta kosiarka spalinowa ręczna nie spala dużej ilości paliwa podczas pracy, dlatego nie ma potrzeby częstego uzupełniania zbiornika. Jej zaletą jest także dobrze wyprofilowana rączka.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa Honda

 

3. Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP 

 

Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP to sprzęt, na który decyduje się sporo konsumentów, co wynika z dobrych opinii, jakie można przeczytać na jego temat w Internecie. Kosiarka rotacyjna spalinowa zaostała wyposażona w metalowy korpus odznaczający się wytrzymałością. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany, co przekłada się na lepszy komfort pracy.

Szerokość koszenia jest równa 46 cm, więc sprzęt można z powodzeniem wykorzystać do koszenia dużych trawników (zalecana powierzchnia do 1000 m2). Kosiarkę spalinową wyposażono w 55-litrowy kosz. W urządzeniu zastosowano system MicroCut, więc trawa jest kilkakrotnie cięta, przez nóż górny i dolny, a także przez element tnący znajdujący się pod korpusem.

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że Honda HRG 466 SKEP to dobra kosiarka spalinowa, która działa efektywnie. Ma duży kosz, dlatego nie trzeba zbyt często przerywać pracy celem jego opróżnienia. Bezpieczeństwo zapewnia blokada Blade-Brake pozwalająca szybko zatrzymać nóż tnący. 

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa Briggs&Stratton

 

4. Kosiarka spalinowa Murray 46cm Briggs&Stratton 450E EQ400

 

Jeżeli poszukujesz nowej kosiarki, a także nurtuje Cie pytanie jaka kosiarka spalinowa z silnikiem B&S sie sprawdzi, a także  masz dosyć przeszkadzających w pracy kabli, warto zastanowić się nad kupnem modelu spalinowego Murray EQ400 firmy Briggs&Stratton. Jest on napędzany silnikiem spalinowym o mocy 2,3 KM, dlatego jest bardzo wydajny. Dodatkową zaletą modelu jest to, że nie ma on kabla, więc łatwo się z niego korzysta. 

Silnik sprzętu ma wbudowaną redukcję niebezpiecznych dla środowiska spalin. Możemy też regulować pożądaną wysokość koszenia na sześciu stopniach wysokości: od 28 do 92 milimetrów. Szerokość robocza kosiarki wynosi 46 cm, więc możemy sprawnie i szybko skosić dany trawnik.

Sprzęt pozwala na zbieranie skoszonej trawy do kosza o pojemności 60l, co daje możliwość długiego koszenia bez potrzeby częstego opróżniania pojemnika. Model dobrze nadaje się do koszenia mniejszych i średniej wielkości trawników. Ma on też ergonomiczny uchwyt o trzystopniowej regulacji wysokości. Kosiarkę można złożyć dla oszczędności miejsca.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa Stiga

 

5. Kosiarka Spalinowa Stiga Combi 48 SQ ST 170

 

Kosiarkę spalinową Stiga Combi 48 SQ ST 170 charakteryzuje szerokość koszenia 46 cm. Wyposażono ją w silnik o pojemności 166 cm3, moc 2,6 kW i możliwość pracy 2900 obrotów na minutę. Ma ona też 60 litrowy kosz na trawę wyposażony we wskaźnik zapełnienia.

Kosiarka spalinowa Stiga posiadająca wysokie obroty, to wielofunkcyjna maszyna, bo pozwala na wykorzystanie 4 funkcji koszenia. Jest to koszenie z wyrzutem tylnym, bocznym, z funkcją zbierania i mulczowania. Szczególnie ostatnia z funkcji jest chwalona przez użytkowników, bo pozwala na rozdrobnienie skoszonej trawy i rozrzucenie jej drobinek na powierzchnię trawnika, pełni wówczas ona funkcję naturalnego nawozu. Wkładka mulczująca i boczny deflektor to elementy znajdujące się w komplecie z maszyną.

Koszenie też może się odbywać na jednej z 6 wysokości w zakresie od 22 do 80 mm. Producent nie zapomniał również o wygodzie operatora i zaopatrzył kosiarkę w ergonomiczną składaną rączkę kierownicy wyłożoną miękkim materiałem w miejscu chwytu.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa Makita

 

6. Spalinowa kosiarka do trawy PLM5600N2 Makita

 

Produktem, bez którego nasze zestawienie nie byłoby kompletne, jest kosiarka spalinowa Makita PLM5600N2. Jest ona przystosowana do ogrodów o powierzchni do 2000 m2. Urządzeniem łatwo się steruje, ponieważ ma on 3-biegowy napęd tylny, a dodatkowo 28 cm kółka z podwójnymi łożyskami. 

Kosiarka spalinowa została wyposażona w 4-suwowy silnik Briggs&Stratton zapewniający efektywną pracę. Sprzęt ma też 5-stopniową regulację wysokości cięcia, jak i 3-stopniową regulację położenia rękojeści. Te wszystkie udogodnienia sprawiają, że łatwiej jest nam dostosować kosiarkę do aktualnych potrzeb. Urządzenie ma funkcję automatycznego ssania, czyli Ready Start. Kosiarz może ustawić boczny wyrzut trawy.

Użytkownicy określają jakość wykonania Makita PLM5600N2 jako bardzo dobrą. Kosz na trawę jest solidny i odpowiednio duży (70 l), a jego opróżnianie nie sprawia kłopotów. Nie trzeba też robić tego zbyt często. Stalową obudowę cechuje stabilność.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa Castorama

 

7. MacAllister Kosiarka Spalinowa z Napędem B&S 675EXL 51cm

 

MacAllister B&S 675EXL 51cm to kosiarka spalinowa dostępna w sklepach Castorama. Wyposażono ją w napęd, dlatego koszenie trawy jest bardziej komfortowe. Sprzęt nadaje się do użytku w ogrodzie o powierzchni do 1000 m2. Ma on funkcję mielenia trawy, a także bocznego wyrzutu.

Moc kosiarki wynosi 2600 W, a poziom emitowanego przez nią hałasu to 98 dB. Urządzenie ma 1,15 l zbiornik na paliwo oraz 0,45 l zbiornik na olej. Obudowa została wykonana z dobrych gatunkowo materiałów, więc dobrze zabezpiecza silnik przed uszkodzeniami. Wysokość koszenia możemy regulować w zakresie od 25 do 75 mm.

Kupującym spodobało się to, że sprzęt nie wymaga regularnej wymiany oleju. Wystarczy systematycznie kontrolować jego poziom i w razie potrzeby uzupełnić go. Kosiarkę wyposażono w 60 l kosz na trawę, który wygodnie się opróżnia. Jej dodatkowym atutem są solidne kółka zapewniające dobrą przyczepność do podłoża.

 

 

 

 

Kosiarka spalinowa z rozrusznikiem

 

8. Kosiarka spalinowa NAC LS50-196-HS-ES

 

Kosiarka spalinowa z rozrusznikiem NAC LS50-196-HS-ES jest wyposażona w silnik, którego pojemność skokowa wynosi 196 cm3, a moc 4400 W. Sprzęt pozwala na samodzielną regulację wysokości koszenia w zakresie od 25 do 75 mm, jego szerokość koszenia wynosi 51 cm. Pojemność kosza na trawę to 60 l, ma on wygodny uchwyt i osłonę przeciwkurzową.

Obudowa jest wykonana ze stali, dlatego nie trzeba się obawiać, że szybko pojawią się na niej ślady użytkowania. Kosiarka ma funkcję bocznego wyrzutu trawy, daje też możliwość mulczowania źdźbeł. Jej uruchamianie nie jest kłopotliwe za sprawą nowoczesnego rozrusznika elektrycznego. Aby włączyć sprzęt wystarczy wcisnąć przycisk Start (choć możemy też pociągnąć za linkę).

Kupujący przyznają, że po zakupie opisywanego urządzenia koszenie trawy przestało być nieprzyjemnym obowiązkiem. Kosiarka ma napęd, dlatego prowadzenie jej nie jest męczące. Z uwagi na dużą szerokość roboczą można szybko wykonać pracę, także w ogrodzie o większej powierzchni.

 

 

 

 

Jaka kosiarka spalinowa do 1500

 

9. Spalinowa kosiarka do trawy Makita PLM4627N

 

Osoby zastanawiające się, jaka kosiarka spalinowa do 1500 zł będzie odpowiednia, powinny zainteresować się modelem Makita PLM4627N. Ma on 4-suwowy silnik górnozaworowy i jest przeznaczony do ogrodów o powierzchni do 1000 m2. Szerokość koszenia sprzętu to 46 cm, a wysokość koszenia jest regulowana w zakresie 25 – 75 mm.

Urządzenie ma 60 l kosz na trawę, ale nie musimy się zastanawiać, kiedy należy go opróżnić. Poinformuje nas o tym specjalny wskaźnik. Prowadzenie kosiarki nie wymaga użycia dużej siły, gdyż ma ona duże kółka zamontowane na uszczelnionych łożyskach kulkowych. Sprzęt daje możliwość koszenia trawy z koszem i bez kosza, ma też funkcję bocznego wyrzutu i mulczowania.

Za co kosiarka została doceniona przez kupujących? Po przeanalizowaniu opublikowanych recenzji można wywnioskować, że sprzęt jest solidny, nie generuje bardzo dużego hałasu, a do tego łatwo się go uruchamia. Istotne jest też to, że zmiana wysokości koszenia nie stanowi żadnego problemu.

 

 

 

 

Mała kosiarka spalinowa

 

10. Kosiarka spalinowa Stiga Dino 47 B

 

STIGA Dino 47 to sprzęt z 4-suwowym silnikiem górnozaworowym o mocy 1900 W, który pozwala na wygodne koszenie nie tylko trawnika w ogrodzie, ale również łąk i sadów. Kosiarka spalinowa jest mała, ma duże koła zapewniające przyczepność do podłoża, podwójne łożysko kulkowe pozwala na wygodne poruszanie się po nierównym terenie.

Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić koszenie trawy wzdłuż muru, ściany i płotu. To oznacza, że nie będzie już potrzebna kosiarka spalinowa żyłkowa do wykoszenia trudno dostępnych miejsc. Sprzęt ma 3-stopniową regulację wysokości koszenia, obejmującą zakres od 35 do 60 mm. Jego szerokość koszenia to 45 cm.

Mimo że jest to mała kosiarka spalinowa, konsumenci przyznają, że działa efektywnie. Daje możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków w ogrodzie, a manewrowanie nią jest wygodne. Sprzęt jest chwalony także za możliwość regulacji ustawienia uchwytu i dopasowania go do swojego wzrostu. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosiarkę spalinową kupić?

 

Bez kosiarki trudno jest właściwie zadbać o trawnik, dlatego warto zainwestować w taki sprzęt. Jednak prawdopodobnie nie każdemu z nas przypadnie do gustu model elektryczny. Choć nie generuje on zbyt dużego hałasu, to konieczność ładowania akumulatora lub uważania na leżący kabel zasilający może być uciążliwa.  Jaka więc i jakiej firmy kosiarka spalinowa będzie najlepsza? W tym poradniku skupiliśmy się na kosiarkach spalinowych, które pozwalają na szybkie i precyzyjne skoszenie trawy, także w większym ogrodzie. Sprawdź, jak znaleźć idealny sprzęt.

 

 

Z napędem czy bez?

Uważa się, że kosiarki spalinowe z napędem prowadzi się znacznie łatwiej niż te bez. Wynika to głównie z tego, że zasilane w taki sposób sprzęty mają duże gabaryty i są stosunkowo ciężkie. Model bez napędu wymaga włożenia większego wysiłku w popychanie go do przodu, w efekcie czego koszenie trawy może okazać się męczące. Mając kosiarkę z napędem, musimy jedynie sterować nią tak, aby poruszała się we właściwym kierunku. Sprzęt przeznaczony do koszenia trawnika na nierównym terenie powinien mieć napęd na tylne koła (przeważnie są nieco większe od przednich). Wtedy z łatwością podjedzie on pod górkę. Niemniej jednak kosiarka bez napędu także ma kilka zalet. Jest ona tańsza, nieco lżejsza i dobrze przystosowana do użytku w niewielkim ogrodzie. Jeśli trawnik kosimy sporadycznie i nie jest on zbyt duży, inwestycja w model z napędem nie jest konieczna.

 

Moc – jaka jest najlepsza kosiarka spalinowa?

Im większy teren musimy skosić, tym wyższa powinna być moc sprzętu. Słaby silnik może ulec awarii, gdy zostanie mocno obciążony. Przeważnie kosiarki spalinowe są wyposażone w czterosuwowe jednostki napędowe o mocy od 3 KM do 6 KM. Niektórzy producenci podają wartość tego parametru nie w koniach mechanicznych, tylko Watach. Możemy łatwo przeliczyć, jak mocny jest silnik danego sprzętu, bo 1 KM to ok. 735,5 W.

Przyjmuje się, że do skoszenia trawnika o powierzchni do 400 m2 wystarcza kosiarka o mocy 4 KM. Posiadacze ogrodów o metrażu od 400 do 600 m2 potrzebują sprzętu z mocniejszą jednostką napędową, do 6 KM. Modele o mocy ponad 7 KM służą do koszenia trawy na terenie o powierzchni powyżej 1000 m2.

 

Poziom generowanego hałasu

Co prawda kosiarki spalinowe pracują znacznie głośniej niż te elektryczne, ale nie zawsze koszenie trawy musi wiązać się z zakłócaniem spokoju domowników czy sąsiadów. Standardowo poziom generowanego hałasu to ok. 95 dB, choć w ofercie niektórych marek można znaleźć modele pracujące nieco ciszej, na poziomie poniżej 89 dB.

 

Szerokość robocza

Szerokość robocza nie może być zbyt mała, zwłaszcza jeśli do skoszenia mamy duży trawnik, bo wtedy praca zajmie nam dużo czasu. Jeśli chcemy, żeby sprzęt okazał się efektywny i praktyczny, znajdźmy model o szerokości roboczej wynoszącej minimum 40 cm.

 

 

Wysokość koszenia

Jak przekonuje wiele osób, regulacja wysokości koszenia to cecha, którą wyróżnia się najlepsza kosiarka spalinowa. Samodzielne decydowanie o tym, jak blisko ziemi przytniemy źdźbła, ułatwia pielęgnowanie trawnika. Szerokość zakresu regulacji może być różna, czasami jest to nawet kilkadziesiąt milimetrów.

 

Kosz

Większość kosiarek ma kosz, do którego trafiają przycięte źdźbła. Dzięki niemu możemy uniknąć zabrudzenia ubrań i butów, a tym samym praca staje się bardziej komfortowa. Najważniejsze jest to, ile wynosi pojemność kosza, zwykle jest to ponad 50 l. Choć duży zbiornik może zwiększyć całkowitą wagę sprzętu, to jest bardziej praktyczny, ponieważ nie wymaga częstego opróżniania. Sprawdzając pojemność kosza, powinniśmy też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mocuje się go do korpusu. Nie może to być skomplikowana czynność.

 

Wygoda prowadzenia

Za wygodę prowadzenia kosiarki odpowiada w szczególności rączka, która musi znajdować się na właściwej wysokości. Trzymanie ramion wysoko w górze czy nadmierne pochylanie się nad sprzętem nie jest wskazane, bo możemy szybciej się zmęczyć. Jeśli do gustu przypadło nam kilka urządzeń i nie wiemy, jaką kosiarkę spalinową wybrać, porównajmy je właśnie pod kątem wygody prowadzenia. Wysokość rączki powinna być regulowana, wówczas każdy z domowników będzie mógł w komfortowy sposób przycinać trawnik. 

 

Solidność

Kosiarka musi być solidna, inaczej na skutek częstego używania szybko się zniszczy. Zakup modelu z plastikowym korpusem nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może on szybko popękać. Lepszym wyborem jest sprzęt z obudową wykonaną z metalu, np. stali nierdzewnej.

 

 

Dodatkowe funkcje

Nierzadko spalinowe sprzęty mają dodatkowe funkcje, a jedną z najbardziej popularnych jest mulczowanie, czyli inaczej rozdrabnianie przyciętych źdźbeł, które następnie rozprowadza się równomiernie na trawniku, aby stały się naturalnym nawozem. Możemy też wyróżnić kilka innych, równie użytecznych funkcji. To m.in. wyrzut boczny oraz tylny. 

 

Kosiarki spalinowe w dobrych cenach

Spalinowe kosiarki są droższe od elektrycznych i ręcznych i praktycznie nieosiągalny jest już na rynku kosiarka spalinowa do 500 zł. Choć nie wykluczamy, że może się znaleźć po sezonie kosiarka spalinowa, gdzie promocja obniży cenę do takiego poziomu. Chcąc jednak kupić taki sprzęt, musimy przygotować się na stosunkowo duży wydatek. Minimum to ok. 800 zł, ale większość urządzeń kosztuje ponad 1000 zł. Jednocześnie miejmy na uwadze, że zakup spalinowej kosiarki to często najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy bardzo duży trawnik i nie chcemy tracić dużo czasu na jego koszenie. A gdzie kupić tego typu sprzęt? Jula to market gdzie znajdziemy spory wybór różnych modeli. Kosiarka spalinowa to urządzenie, które również możemy na żywo oglądnąć w takich sklepach jak Leroy Merlin OBI czy nawet Lidl. Także Media Expert oferuje kosiarki spalinowe, podobnie jak Bricomarche czy serwis Allegro. 

 

 

FAQ

 

P1: Dlaczego kosiarka spalinowa nie chce odpalić?

Możemy wyróżnić kilka przyczyn problemów z odpaleniem kosiarki spalinowej. Jedną z nich jest stare paliwo zalegające w zbiorniku. Po ok. 30 dniach benzyna ulega przeterminowaniu i może doprowadzić do powstania osadów. Trudno nam będzie odpalić sprzęt również wtedy, gdy świeca zapłonowa jest w złym stanie. Co pewien czas trzeba sprawdzać ten element i w razie konieczności go wymienić. Z pewnością nie odpalimy kosiarki, gdy filtr powietrza jest zabrudzony, musimy więc systematycznie go czyścić, a co pewien czas wymieniać. W przypadku pojawienia się trudności z odpaleniem urządzenia warto zajrzeć do instrukcji, tam z pewnością znajdziemy wskazówki, jak postępować w takiej sytuacji.

 

 

P2: Jak odpalić kosiarkę spalinową po zimie?

Kiedy kończy się jesień, zwykle całkowicie zapominamy o takich sprzętach jak kosiarka i przypominamy sobie o nich dopiero wiosną. Po kilku miesiącach nieużywane urządzenie może nie odpalić od razu. Co wtedy zrobić? Najpierw trzeba się upewnić, że zbiornik na paliwo jest czysty i nie został w nim osad z przeterminowanego paliwa. Jeśli w kosiarce zostawiliśmy benzynę, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana gaźnika, gdyż w czasie zimy doszło do zatkania dysz, co unieruchamia silnik. Chcąc odpalić kosiarkę po zimie, powinniśmy też wyczyścić filtr powietrza (a jeśli jest mocno zabrudzony, wymienić go na nowy). Jeżeli wszystkie elementy budowy sprzętu są czyste i w dobrym stanie, na pewno szybko odpalimy silnik.

 

P3: Jak czyścić kosiarkę spalinową?

Każdorazowo po skoszeniu trawnika powinniśmy wyczyścić obudowę kosiarki z resztek przyciętych źdźbeł. Możemy do tego wykorzystać np. kompresor, wtedy czynność ta zajmie tylko kilka minut. Jeśli korpus jest metalowy i pojawiły się na nim niewielkie uszkodzenia, należy zabezpieczyć go odpowiednim preparatem zapobiegającym korozji. Czyszczenie kosiarki to także regularna wymiana paliwa i opróżnianie zbiornika, kiedy przez dłuższy czas nie zamierzamy kosić trawy. Jak to zrobić? Możemy po prostu uruchomić silnik i postawić kosiarkę na uboczu. Urządzenie wyłączy się samo, gdy jednostka napędowa wykorzysta całą benzynę. Bardzo ważne jest ponadto usuwanie zanieczyszczeń nagromadzonych na filtrze powietrza.

 

P4: Gdzie kupić kosiarkę spalinową?

Jeśli od razu po zakupie chcemy wypróbować możliwości nowej kosiarki, najłatwiejszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego sprzętu w sklepie stacjonarnym. Może to być hipermarket czy supermarket, choć zdecydowanie większy wybór będziemy mieć w sklepach RTV i AGD czy sprzętami ogrodniczymi. Nie zawsze ceny w takich miejscach są korzystne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sprawdzili również asortyment dostępny w Internecie. W sklepach online często dostępne są kosiarki mniej popularnych w Polsce marek, które za granicą są uznawane za godne zaufania. Zamawianie sprzętów online pozwala pozbyć się problemu przetransportowania do domu, ponieważ paczkę dostarczy nam kurier.

 

 

P5: Jak naprawić kosiarkę spalinową?

Jeżeli okres gwarancji posiadanej przez nas kosiarki wciąż trwa, w razie usterki możemy oddać ją do sklepu lub zgłosić się do wskazanego serwisu. Wówczas to specjaliści podejmą się naprawy sprzętu. Jednak czasami usterka jest niewielka i sami możemy ją usunąć. Tak jest np. w przypadku tępych i wyszczerbionych noży. To elementy, które mogą łatwo się zniszczyć, wystarczy np. kontakt z kamieniem. Możemy je kupić w sklepie internetowym lub stacjonarnym, a potem zamontować. Co pewien czas powinniśmy sprawdzać samą obudowę sprzętu, bo w wyniku jej uszkodzenia awarii mogą ulec wewnętrzne części budowy, w tym jednostka napędowa. Jeśli na korpusie zauważymy pęknięcia lub inne ślady użytkowania, powinniśmy go dobrze zabezpieczyć, aby nie doszło do ich pogłębienia.

 

 

Jak dbać o kosiarkę spalinową?

 

Przewaga kosiarki spalinowej nad elektryczną

Wydawać by się mogło, że kosiarki elektryczne są łatwiejsze w obsłudze, ponieważ aby je uruchomić wystarczy jedynie włożyć wtyczkę do gniazda sieciowego. Urządzenia mają jednak wiele ograniczeń wynikających z obecności długiego przewodu zasilającego. Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić go nożami kosiarki. Poza tym im dłuższy kabel, tym mniejsza efektywność kosiarki. Co więcej, przewód ciągnie się pomiędzy krzewami i kwiatami, które może uszkodzić. 

Obsługa kosiarki spalinowej ogranicza się do jej uruchomienia i prowadzenia. Nie musimy martwić się o to, co dzieje się za naszymi plecami. Musimy jednak pamiętać o utrzymaniu silnika spalinowego w dobrym stanie przez kilka sezonów. Urządzenie jest także cięższe i głośniej pracuje, jednak sprawniej wykosi większe powierzchnie. Przyjmuje się, że model elektryczny nada się do utrzymania trawnika o powierzchni od 50 do 900 m2, a dobra kosiarka spalinowa od 900 do 2500 m2. Do jeszcze większych obszarów porośniętych trawą używa się tak zwanych traktorków, czyli kosiarek samojezdnych.

Pierwsze uruchomienie kosiarki spalinowej

Po zakupie nowej kosiarki spalinowej w pierwszej kolejności powinniśmy uzupełnić paliwo i olej silnikowy. W tym celu wyjmujemy korek olejowy i bagnet i po nalaniu oleju sprawdzamy jego poziom, który powinien się utrzymać pomiędzy zakresem maksymalnym i minimalnym. 

Uzupełniamy również zbiornik paliwa benzyną bezołowiową. W kolejnym kroku należy podłączyć świecę zapłonową, unieść dźwignię hamulca bezpieczeństwa oraz szarpnąć za linkę, aby uruchomić silnik. Na początku należy ją pociągnąć powoli do wyczuwalnego oporu, a następnie mocno i szybko. Uchwytu nie możemy puszczać gwałtownie, ale powoli poprowadzić z powrotem.

 

Jak dbać o kosiarkę spalinową?

Aby cieszyć się z bezawaryjnego działania kosiarki spalinowej przez dłuższy czas, należy odpowiednio zadbać o nasz sprzęt, a w szczególności o jego silnik. Bardzo ważne są regularne przeglądy maszyny, które powinny być przeprowadzane minimum dwa razy w roku, przed i po sezonie na koszenie trawy. Istotna jest wymiana olejów i filtrów, czyszczenie świec, a także naostrzenie i wyważenie noży tnących. Należy zachować ostrożność i przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych zawsze upewnić się, że kosiarka jest wyłączona. Postępujmy zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, a jeśli napotkamy trudności, oddajmy kosiarkę do punktu serwisowego. 

Bardzo duże znaczenie ma wymiana oleju. Regularne wykonywanie tej czynności zmniejsza zużycie paliwa o około 30% oraz zwiększa wydajność silnika. W rezultacie kosiarka emituje mniej spalin. Zanim przystąpimy do wymiany oleju pamiętajmy o opróżnieniu zbiornika z paliwem. Najlepiej używać maszyny do momentu, aż zabraknie paliwa i dopiero wtedy dolać olej. Najpierw należy odczekać, aż silnik wystygnie, następnie przechylić kosiarkę, aby przelać zużyty olej do przygotowanego wcześniej pojemnika. W następnym kroku uzupełniamy zbiornik nowym olejem pamiętając o tym, aby jego poziom mieścił się pomiędzy minimalną a maksymalną wartością na podziałce. Poziom możemy sprawdzić bagnetem. 

Pamiętajmy również o wymianie filtrów i świec, co powinno się odbywać przynajmniej raz w sezonie. Po zdjęciu tak zwanej fajki należy wykręcić starą świecę używając do tego specjalnego klucza. Na jej miejsce wkręcamy nową uprzednio sprawdzając jej rodzaj w instrukcji obsługi. W przypadku filtrów możemy spotkać się z dwoma rodzajami: papierowymi lub gąbkowymi. Po odkręceniu panelu bocznego naszej kosiarki dowiemy się, jaki rodzaj jest w naszej maszynie. Jeśli filtr jest z papieru, musimy go wymienić na nowy. Jeśli z gąbki to wystarczy umyć go wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Po wysuszeniu filtra należy go zwilżyć niewielką ilością oleju silnikowego oraz chwilę ugniatać, aby olej dobrze się rozprowadził na całej powierzchni. Następnie można go zamontować w kosiarce. 

Nie zapominajmy również o odpowiednim przygotowaniu paliwa do kosiarki. Musimy pamiętać, że benzyna ma trwałość tylko do 30 dni. Po tym czasie może wydzielać osady, substancje kleiste i rozpuszczalniki, przez co staje się niezdatna do użytku. Poza tym osady są w stanie zatkać dysze i kanały gaźnika. Koszenie przy użyciu starego paliwa powoduje problemy z układem paliwowym maszyny, zmniejsza obroty silnika, zwiększa emisję szkodliwych spalin i czarnego dymu, a także sprawia, że kosiarka traci moc. Dlatego, jeżeli nie zużyliśmy paliwa do końca przed zimą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozwarstwiło i nie nadaje się już do użytku.

Aby zapobiec rozwarstwianiu się paliwa możemy zastosować tak zwany stabilizator. Jest to substancja, która przedłuża jego trwałość. W zależności od rodzaju stabilizatora przydatność paliwa może się zwiększyć do 24 lub 36 miesięcy. Choć substancję można wlać bezpośrednio do zbiornika kosiarki, korzystniejszym rozwiązaniem jest jego wcześniejsze wlanie do kanistra, w którym trzymamy benzynę.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Produkty te nie sa już dostępne

 

Kosiarka spalinowa Viking

 

Kosiarka spalinowa pchana Viking MB 248

 

Prezentujemy Viking MB 248, czyli kosiarkę spalinową o bardzo dobrych parametrach. Urządzenie wyposażono w silnik B&S seria 450 o mocy 3,5 KM. Wysokość koszenia jest regulowana w szerokim zakresie od 25 mm do 75 mm, a szerokość robocza wynosi 46 cm. Pojemność kosza na trawę to 55 l. Sprzęt waży 27 kg.

Kosiarka spalinowa Viking jest dostosowana do trawników o powierzchni do 1200 m2. Do produkcji obudowy wykorzystano trwałą blachę stalową. Zapewnia ona dobrą ochronę silnika i na długo zachowuje początkowy wygląd. Koła jezdne mają podwójne łożyska kulkowe wyróżniające się wytrzymałości. Profile stabilizują tor jazdy, więc łatwiej jest nam manewrować kosiarką.

Obsługa urządzenia nie jest trudna, więc każdy sobie z nią poradzi. Osoby, które kupiły tę kosiarkę spalinową, zapewniają, że jej uruchomienie, a także napełnianie zbiornika paliwem nie stanowią problemu. Sprzęt działa efektywnie.

 

Nac kosiarka spalinowa z napędem LS42-375

 

Wybrana do naszego zestawienia kosiarka spalinowa NAC LS42-375 jest wyposażona w napęd, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej się ją prowadzi. Sprzęt jest przeznaczony do pielęgnacji średnich i dużych trawników, a jego szerokość robocza wynosi 42 cm. Urządzenie ma 5-stopniową regulację wysokości koszenia, a także funkcję wyrzutu do kosza, wyrzutu tylnego i mielenia trawy.

Ta dobra i tania kosiarka spalinowa ma 40 l pojemnik, a jej waga wynosi 25,5 kg. Czterosuwowy, jednocylindrowy silnik OHV cechuje efektywność. Nie nagrzewa się on szybko, więc występuje małe ryzyko uszkodzenia sprzętu. Podobnie jak inne kosiarki spalinowe na duże powierzchnie, model ma zrobioną ze stali obudowę, która nie jest podatna na działanie wysokiej temperatury. Odpowiednie wyprofilowane rączki ułatwiają sterowanie kosiarką i pozwalają na wygodne ułożenie dłoni.

W modelu zastosowano łożyskowane kółka, które zdaniem konsumentów zapewniają płynną jazdę. Nie ścierają się one, więc nie ma konieczności ich wymiany. Na uwagę zasługuje system mycia obudowy ułatwiający utrzymanie sprzętu w czystości.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ