Jak założyć trawnik?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Zakładanie trawnika jest jednym z ostatnich etapów, który wykonujemy podczas zagospodarowywania nowej działki. Prace te są realizowane w momencie wybudowania wszystkich niezbędnych elementów małej architektury, wyłożeniu nawierzchni oraz rozłożeniu w podłożu niezbędnych instalacji. Wiele osób uważa, że założenie trawnika jest bardzo proste, jednak nie jest to do końca prawda. Z tego względu stworzyliśmy poradnik, w którym zawarte są wszystkie niezbędne informacje. 

 

Jak założyć trawnik?

W momencie, kiedy zdecydujemy się na założenie nowego trawnika, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Pierwszą z nich jest to, że przed założeniem trawnika, warto odpowiednio przygotować podłoże, na którym będzie rosła nowa trawa. Jest to bardzo istotne, ponieważ od tego zależy, jak będzie wyglądał nasz trawnik przez kolejne lata. Ważne jest także to, że trawnik powinien być zakładany dopiero wtedy, kiedy urządzimy pozostałą część ogrodu. Oznacza to, że zakładamy go dopiero po wybudowaniu wszystkich elementów małej architektury, ułożeniu nawierzchni, np. kostki brukowej, położeniu w ziemi instalacji, a nawet po wyznaczeniu miejsc przeznaczonych na rabaty i posadzeniu kwiatów, krzewów i drzew. Młoda, dopiero posadzona trawa jest bardzo delikatna. Dlatego ważne jest to, aby na początku w jak największym stopniu ograniczyć chodzenie po niej. Deptanie, czy jeżdżenie taczkami oraz innymi pojazdami może zniszczyć świeżą, dopiero wyrośniętą darń. 

 

Kiedy zakładać trawnik?

To kiedy powinniśmy dokonać siewu trawnika, zależy od sposobu, w jaki chcemy tego dokonać. Obecnie wyróżniamy:

 ♦ trawnik z siewu – najlepiej zakładać go wiosną, na przełomie kwietnia i maja. W okresie tym ziemia jest już osuszona po zimie, a temperatura powietrza wynosi ok. 10 st. C. Zasiewu możemy dokonać także pod koniec lata. W miesiącach od połowy sierpnia do końca września. Jest wtedy ciepło, ale nie ma już upałów, które nie sprzyjają wystającym z ziemi młodym listkom trawy. W okresie tym ważne jest także to, że gleba jest wystarczająco wilgotna. Siać trawę możemy także w lecie, jednak musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli ją często podlewać. Decydując się na zakładanie trawnika z siewu, warto pamiętać także, że siewki są bardzo wrażliwe na suszę oraz panowanie bardzo wysokich temperatur. Nawet krótkotrwała, niedostateczna ilość wody może całkowicie zniszczyć naszą pracę. 

 ♦ trawnik z rolki – ten rodzaj najlepiej zakładać w okresie letnim, późnym latem lub jesienią. Trawniki z rolki wyróżniają się znacznie większą odpornością na mróz niż delikatne listki zasiewu. Rolki bez problemu możemy rozkładać nawet w listopadzie.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Samo sianie trawy lub rozłożenie jej z rolki, nie jest jeszcze sukcesem. Bez odpowiednio przygotowanego podłoża, nasz trawnik nie będzie wyglądał tak efektownie, jakbyśmy tego chcieli. Poniżej przedstawiliśmy kilka najważniejszych etapów, które powinieneś wykonać przed zasianiem trawy.

 ♦  oczyszczenie terenu pod trawnik – etap ten powinien być wykonany jako pierwszy. Jest to istotne, ponieważ, aby nasz trawnik wyglądał jak najlepiej i był bezpieczny dla zwierząt lub dzieci, powinniśmy usunąć z terenu, w którym ma się on znajdować wszelkiego rodzaju śmieci, kamienie, gruz, chwasty, suche trawy, gałęzie, liście i pozostałości po ściętych roślinach. Kiedy nie pozbędziemy się tych przedmiotów, może to także niekorzystnie wpłynąć na kondycję trawy, poprzez znaczne utrudnienie jej porostu, czy nawet spowodowanie wielu chorób, które oszpecą nasz trawnik.

 ♦ ułożenie instalacji – na działkach, na których planowane jest rozłożenie podziemnych instalacji nawadniającej, kanalizacyjnej czy elektrycznej zalecane jest wykonanie tych czynności przed założeniem trawnika.

 ♦ przekopanie ziemi pod trawnik – ziemię powinniśmy przekopać na głębokość szpadla, na całym terenie, na którym planujemy zasiać, czy też rozłożyć trawnik. Dokładnie obracając ziemię na szpadlu, usuwamy kamienie oraz chwasty, które pozostały w ziemi. W sytuacji, kiedy ziemia jest mało urodzajna, piaszczysta lub gliniasta, to na jej powierzchni, przed rozpoczęciem przekopywania zalecane jest rozłożenie 10 cm warstwę kompostu. Podczas przekopywania wymieszamy go z ziemią. W zależności od rodzaju gleby możemy dodać ziemię organiczną lub piasek i wszystko ze sobą połączyć. Działania te najlepiej wykonywać przy pomocy glebogryzarki. Urządzenie jest w stanie w tym samym czasie spulchnić oraz wymieszać podłoże. Bardzo często w wyniku prac agrotechnicznych pojawiają się kamienie, które musimy usunąć. 

 ♦ sprawdzenie rodzaju gleby oraz poprawa jej jakości – zastanawiasz się, jaka ziemia  pod trawnik jest najlepsza? Ogrodnicy uważają, że dobrym wyborem jest dobrze przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta o grubości od 20 cm do 30 cm. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się gleba gliniasta, powinniśmy dodać żwir frakcjonowany o uziarnieniu ok. 2 mm. Takie działanie w dużym stopniu poprawi warunki powierzchniowo-wodne oraz da możliwość korzeniom roślin na swobodne rozrastanie się. W przypadku gleb słabszej jakości warto dodać kompost lub odpowiednią ilość torfu. Pozwoli to na zwiększenie zawartości próchnicy w glebie. Wiele osób zastanawia się, kiedy wapnować trawnik. W przypadku traw optymalna kwasowość gleby mieści się w przedziale pH od 5,5 do 7,0. Jeżeli nasza gleba ma niższy odczyn, konieczne jest wapnowanie, które ma za zadanie zwiększenie jego wskaźnika. Najlepiej wykonać je jesienią, po zakończeniu wegetacji roślin.

 ♦ równanie terenu pod trawnik – teren przeznaczony do zasiewu powinien być równy. Nie wiesz, jak wyrównać ziemię pod trawnik? Najprościej możemy to zrobić przy pomocy grabi, rozbijając grudy ziemi. Po wyrównaniu powierzchnia naszego terenu powinna znajdować się na tym samym poziomie co graniczące z nią nawierzchnie lub obrzeża. Nic się nie stanie, kiedy jej poziom będzie minimalnie niższy. Istotne jest jednak to, że teren ten nie powinien mieć dołków, w których podczas opadów deszczu mogłaby gromadzić się woda. Podczas koszenia dużym utrudnieniem są garby, dlatego je też powinniśmy wyeliminować. Całą powierzchnię naszego przyszłego trawnika powinniśmy ubić. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren, jednak musi być to wykonane bardzo dokładnie, miejsce przy miejscu. W przypadku większych powierzchni zalecane jest wykorzystanie wału.

 ♦ kształtowanie terenu pod trawnik – jeżeli nasz trawnik jest mały, może być płaski, jednak pamiętajmy o tym, że warto nadać mu ok. 2% spadek, który ułatwi powierzchniowy odpływ wody. W przypadku większych obszarów dobrym pomysłem jest lekkie pofałdowanie powierzchni, które nie przekracza 3 %.

 ♦ wykończenie brzegów trawnika – wiele osób poleca zastosowanie obrzeży trawnikowych, które pozwala na wygodne wykończenie naszego trawnika.

 ♦ usuwanie chwastów – w przypadku bardzo zarośniętych chwastami terenów, które pomimo wcześniejszego odchwaszczenia, często dalej zawierają pozostałości roślin w ziemi, warto zastosować dodatkowe metody umożliwiające oczyszczenie gleby. Wiele osób zaleca pozostawienie terenu odłogiem na okres od 3 do 5 tygodni. W tym czasie powinniśmy systematycznie wyrywać pojawiające się chwasty. Jeżeli nie mamy aż tak dużej ilości czasu, możemy zastosować specjalne środki chwastobójcze. Cały teren najlepiej spryskać tydzień przed siewem lub wyłożeniem trawy. 

 ♦ nawożenie – jeżeli mamy zaplanowany siew nowego trawnika, to ok. tydzień przed tym terminem powinniśmy zasilić podłoże specjalnym nawozem do trawników. Do tej czynności możemy użyć niewielkiego ręcznego siewnika do nawozów. Zewnętrzną warstwę gleby mieszamy z nawozami, delikatnie ją grabiąc, a następnie cały teren intensywnie podlewamy. Kilka dni przed siewem, powinniśmy zastosować nawóz wieloskładnikowy, w którego składzie znajduje się azot, fosfor oraz potas. W celu doboru odpowiedniego środka najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który doradzi nam oraz pomoże w wyborze odpowiedniego nawozu do naszej gleby, oraz rodzaju zastosowanej przez nas trawy. Trawniki zakładane metodą siewu muszą być nawożone w odpowiednich dawkach w poszczególnych fazach wzrostu trawy. 

Po wykonaniu wszystkich wymienionych przez nas etapów możesz przystąpić do zasiewu lub rozłożenia z rolki nowego trawnika. Przed dokonaniem wyboru metody założenia trawnika warto zastanowić się, do jakich celów będzie służył wykorzystywany przez nas trawnik oraz w jakich warunkach klimatycznych będzie on rósł. W przypadku domów jednorodzinnych większość osób decyduje się na zastosowanie trawników ozdobnych oraz rekreacyjnych, rzadziej trawników sportowych, które są bardziej wymagające pod względem pielęgnacji.

Sposoby zakładania trawnika

Zakładanie trawnika wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór tego, w jaki sposób chcemy go zrobić. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do wyboru mamy dwie opcji: Wysiew trawy lub trawnik z rolki. 

Trawniki siane można zakładać w miejscach, które są dobrze nasłonecznione, a także tych bardziej cienistych oraz narażonych na wysychanie. Obecnie w sprzedaży mamy bardzo duży wybór mieszanek nasion traw, zarówno tych, które dobrze sprawdzą się do zakładania trawników ozdobnych, jak i przeznaczonych do celów rekreacyjnych. Możemy wybierać nasiona odpowiednie do danego gatunku gleby, nasłonecznienia oraz sposobów użytkowania. Nie wiesz, jak posiać trawę? Po pierwsze wymierz teren, na którym chcesz stworzyć trawnik. Do obsiania 100 m2 potrzebne nam będzie od 2.5 kg do 3.5 kg nasion. Jeżeli użyjemy ich mniej, trawa początkowo może być rzadka i bardzo łatwo będą przerastać przez nią chwasty. Podczas zakupu nasion ważne jest także sprawdzenie ich daty przydatności. Po jej upływie zmniejsza się zdolność kiełkowania nasion (nawet o kilkadziesiąt procent).

Zasiewu nasion najlepiej dokonywać podczas ciepłych, wilgotnych oraz bezwietrznych dni. Bezpośrednio przed dokonaniem zasiewu glebę powinniśmy lekko wzruszyć grabiami, jednak uważając na to, aby nie przyczynić się do powstania żadnych zagłębień ani nierówności. W taki sposób stworzymy bardzo dobre warunki dla przykrycia nasion. Nasiona powinniśmy siać równomiernie. Czynność tę najlepiej wykonywać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Na brzegach trawnika najlepiej wysiać nawet dwa razy więcej nasion traw, ponieważ zazwyczaj w tym miejscu trzeba dodatkowo dosiewać trawę. Jeżeli chcemy, aby nasiona trawy rozłożyły się równomiernie, powinniśmy podzielić je na dwie równe części. Jedną z nich wysiewamy, idąc wzdłuż, a drugą idąc w poprzek wyznaczonego terenu. Po zasianiu całą powierzchnię należy zagrabić, w taki sposób, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi (ok. 1 cm). Kolejną czynnością, która jest równie istotna, jest podlanie tego obszaru. Strumień wody powinien być rozproszony. Wybór innego spowoduje wypłukanie nasion z podłoża. Nasiona, które kiełkują, nie są odporne na suszę. Dlatego, dopóki wszystkie nie wykiełkują, musimy dbać o to, aby podłoże było cały czas wilgotne. Pierwsze listki trawy w ogrodzie będą widoczne już po ok. 10 – 16 dniach od wysiania. Kiedy wszystkie nasiona wykiełkują, często zdarza się, że na terenie wysiewu znajduje się wiele pustych miejsc. Wtedy zastanawiamy się, jak zagęścić trawnik. Wystarczy, że w tych miejscach dokonamy powtórnego zasiewu. Dosiewanie trawy warto łączyć ze stosowaniem różnego rodzaju nawozów.

Trawniki z rolki przeznaczone są do bardzo nasłonecznionych miejsc. Ważne jest także to, aby podłoże, na którym chcemy je rozłożyć, było umiarkowanie wilgotne. Jednak w sytuacji, kiedy chcemy, aby nasz trawnik mógł swobodnie wzrastać w innych warunkach, możemy zamówić odpowiedni rodzaj murawy u producenta. Jednak cena zwykle jest wtedy nieco wyższa. Zakładanie trawników z rolki jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które oczekują bardzo szybkich efektów. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia darni. Trawnik powinien być zdrowy. Wskazywać na to będzie jego jednolity, zielony kolor. Nie powinny znajdować się na nim chwasty ani puste miejsca. System korzeniowy powinien być bardzo dobrze rozwinięty. Decydując się na rozłożenie darni, w kilka chwil będziemy mieć całkowicie gotowy trawnik. Rolki rozkładamy na dobrze nawilżonym podłożu, które powinno być przygotowane w taki sposób jak pod siew nasion. Poszczególne płaty rozkładamy w taki sposób, aby szczeliny się mijały, a następnie starannie dociskamy. Kolejnym etapem jest wałowanie oraz podlewanie. Krawędzie trawnika możemy wyrównać przy pomocy noża. Kupując trawę z rolki, powinniśmy kupić o ok. 10% więcej metrów, niż wynika to z obliczeń powierzchni terenu przeznaczonego pod trawnik. 

Trawnik z rolki – darń z folii czy z gruntu?

Dostępne trawy z rolki produkowane są dwoma metodami – uprawa na gruncie oraz na folii. Obie te formy znacznie różnią się od siebie. Na pierwszy rzut oka trawnik z gruntu wygląda ładniej. Jest gęstszy oraz ma bardzo wyrazisty, ciemnozielony kolor. Po ułożeniu łatwo żółknie. Wynika to z tego względu, że podczas zdejmowania murawy z kilku hektarowej farmy, traci ona znaczną część korzeni. Darń z folii jest bardziej wątła. Jej główną zaletą jest to, że jej korzenie nie ulegają uszkodzeniu, i dzięki temu lepiej się przyjmują na nowym podłożu. Niestety ten rodzaj traw jest znacznie droższy. Darń najlepiej przywieźć w momencie, kiedy podłoże, na którym ma się ona znajdować, jest odpowiednio przygotowane do założenia nowego trawnika. Do zwiniętych rolek nie dociera światło i powietrze, dlatego przechowując trawę w tej formie, może ona w bardzo szybkim tempie ulec procesowi gnicia, a także zżółknąć. Jeżeli kupimy za wcześnie nasze rolki, usuńmy z nich folię oraz przechowujemy je w zacienionym miejscu. Warto nawilżać je wodą. Jednak w takim stanie trawnik może znajdować się co najwyżej przez dwa dni. W przypadku dłuższego przechowywania trawnik należy rozwinąć.

 

Jak posiać trawę na istniejący trawnik?

Dosiewając trawę, powinniśmy uprzednio odpowiednio spulchnić ziemię. Ogołocone miejsca obrabiamy przy pomocy wideł. W miejscu tym rozsypujemy gotową ziemię ogrodniczą, a następnie całość starannie rozrabiamy. Następnie przystępujemy do siania nasion, które pokrywamy cienką warstwą gleby, delikatnie grabiąc podłoże. 

 

Trawnik – pielęgnacja

Odpowiednie nawodnienie nasion jest jednym z podstawowych zabiegów, które trzeba regularnie wykonywać. Na początku trawy ogrodowe podlewamy małą ilością wody, jednak czynność tę musimy wykonać kilka razy na dobę. Istotne jest to, aby zachować wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża.

Kiedy nawozić trawnik?

Zastanawiasz się, czy po siewie może odbyć się nawożenie trawnika? Oczywiście, że tak. Należy jednak wybrać odpowiednie środki. Nawożenie powinno być wykonane w okresie od marca do października, czyli w miesiącach, w których nie ma mrozów. Trawnik możemy nawozić także poprzez mulczowanie trawy. Proces ten polega na rozdrobnieniu pokosu przez kosiarkę oraz pokrycie jego cienką warstwą całej powierzchni skoszonego trawnika. 

 

Jak dbać o trawnik – pierwsze koszenie 

Na pierwsze koszenie trawy po założeniu trawnika musimy nieco poczekać. Trawę możemy wykosić dopiero w momencie, kiedy będzie miała ona ok. 10 cm. Nie wykonujemy wtedy jednak pełnego koszenia. Trawę powinniśmy skrócić jedynie o 1 cm – 1.5 cm. Czynność tę należy wykonać bardzo delikatnie. Będziemy mogli uniknąć wtedy wyrwania źdźbeł roślin. Takie koszenie trawy wykonujemy jeszcze ok. 3 razy. Dopiero za czwartym razem będziemy mogli skosić trawnik do ok. 5 cm. Warto pamiętać o tym, że świeża murawa jest słabo zakorzeniona, dlatego sprzęt, którym kosimy, powinien mieć dobrze naostrzone noże. Jeżeli Twoja kosiarka jest już wysłużona i samo ostrzenie noży nie jest wystarczające, powinieneś sprawdzić ranking kosiarek spalinowych. Zakup nowej kosiarki pozwoli zapobiec w wyrwaniu z gleby młodych sadzonek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ