Ranking 10 najlepszych wertykulatorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Wertykulator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Szukając dobrego wertykulatora z pewnością napotkasz wiele urządzeń. My możemy Ci polecić MTD OPTIMA 38 VO, sprzęt, którego szerokość robocza wynosi 38 cm. W rezultacie spulchnienie ziemi nawet na dużej przestrzeni nie będzie dla nikogo trudne. Model ma solidnie wykonaną obudowę, która nie zostanie zniszczona pod wpływem spadających kamieni czy innych wypadków. Sprzęt bardzo dobrze doprowadza powietrze do gleby, a także idealnie ją spulchnia. Polecamy Ci również AL-KO Combi Care 36 E Comfort, czyli równie dobrze wykonany sprzęt. Zmiana głębokości pracy w przypadku tego modelu jest łatwa, tak samo jak operowanie wertykulatorem.  

10 najlepszych wertykulatorów. Opinie w 2024 roku

 

Aby zachować dobrą kondycję trawnika, warto zaopatrzyć się w wertykulator, najlepiej z funkcją aeracji. Zaleca się korzystanie z takiego urządzenia wczesną wiosną, kiedy trawa zaczyna rosnąć. Jak wybrać jeden sprzęt spośród tak wielu dostępnych modeli? Z pomocą przychodzi ranking wertykulatorów, w którym opisujemy najciekawsze pozycje. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest solidnie wykonane. Silnik jest bardzo mocny i nie ulega awarii, a wertykulator radzi sobie nawet z grudami ziemi. Model wygodnie się używa, ponieważ ma on dobrze wykonany uchwyt i duże koła. Duża szerokość robocza pozwala na szybkie zakończenie pracy.

Wady

Noże stosunkowo szybko się tępią. Przebicie nimi ziemi po pewnym czasie może być dość trudne. Z czasem będziesz musiał zakupić nowy komplet noży lub specjalną ostrzałkę do tego typu urządzeń.

Podsumowanie

Model to nie tylko wertykulator, ale również aerator. Szerokość robocza wynosi 38 cm. Głębokość może być regulowana, dostępnych jest 6 pozycji. Obudowa wertykulatora jest wykonana ze stali, sprzęt waży 39 kg.

Drugi wybór

Zalety

Łatwa regulacja głębokości pokrętłem na obudowie sprawia, że ustalenie odpowiedniej wartości nie jest skomplikowane. Z urządzenia korzysta się łatwo, ponieważ jest ono dość lekkie, a na dodatek ma duże koła i dobrze wykonany uchwyt.

Wady

Nie radzimy korzystać ze sprzętu bez kosza. Według opinii użytkowników, jeśli chcesz wertykulować bez kosza i zostawiać nieczystości na powierzchni, to istnieje ryzyko, że sprzęt zostanie zapchany przez nieczystości.

Podsumowanie

Wertykulator waży 15 kg. Ma on również funkcję aeratora. Maksymalna głębokość robocza wynosi 3 cm. Szerokość robocza wynosi 36 cm i jest ona niezmienna.

Rozważ też

Zalety

Wertykulator nie ulega uszkodzeniu na skutek zderzenia z twardą ziemią. Łatwo można go przymocować do wielu rodzajów uchwytów. Korzystanie z urządzenia jest łatwe, nie sprawia ono problemów. Ma duże koła, dzięki którym sprawnie porusza się po każdej powierzchni.

Wady

Jest to wertykulator ręczny, dlatego korzystanie z niego może być utrudnione. Do tego koniecznie musisz dokupić do niego uchwyt, ponieważ nie ma go w zestawie.

Podsumowanie

Szerokość robocza modelu wynosi 32 cm. Jest on wyposażony w 11 bardzo ostrych nożyków. Ich podstawa jest wykonana ze stali nierdzewnej. Wkładanie i wyjmowanie uchwytu jest łatwe.

 

Wertykulator spalinowy

 

1. Wertykulator aerator spalinowy MTD 38vo

 

MTD OPTIMA 38 VO pozwoli Ci przygotować trawnik oraz glebę pod warzywa na wiosnę. Ten wertykulator spalinowy umożliwia przeprowadzenie nie tylko wertykulacji, ale też aeracji gleby. W rezultacie filc utworzony z warzyw z zeszłego roku lub po zastoju zostanie skutecznie usunięty, a Ty możesz od razu rozpocząć siew. 

Model jest wykonany ze stali, jeżeli podczas procesu odpryśnie na niego kamień albo przez przypadek zostawisz go na deszczu, nie martw się, nie zostanie zniszczony. Sprzęt jest wyposażony w 16, bardzo ostrych noży, które sprawnie nacinają ziemię. Szerokość robocza wertykulatora wynosi 38 cm, co oznacza, że szybko poradzisz sobie z wertykulacją nawet dużego ogródka. 

Produkt jest wyposażony w kosz na filc po warzywach, w rezultacie możesz się go łatwo pozbyć, nie musisz tracić czasu na zbieranie go po procesie aeracji. Użytkownicy chwalą ten wertykulator spalinowy, gdyż można samodzielnie ustalić głębokość działania, do wyboru jest aż 6 różnych pozycji. 

 

 

 

 

Wertykulator elektryczny

 

2. AL-KO Wertykulator elektryczny Combi 38 E Comfor

 

Poręczność jest dla wielu osób jednym z najbardziej istotnych aspektów, dlatego wertykulator AL-KO Combi Care 36 E Comfort jest bardzo popularny wśród konsumentów. Waży on jedynie 15 kg, więc operowanie nim nie sprawia żadnego problemu. Poza tym warto wspomnieć o składanej rączce, dzięki której przechowywanie i transport urządzenia jest łatwy. 

Użytkownicy pozytywnie oceniają też nieskomplikowaną zmianę głębokości działania urządzenia. Na obudowie znajduje się duże pokrętło wraz z wartościami, wystarczy wybrać jedną z nich. Sprzęt to nie tylko wertykulator elektryczny, ale też aerator, dlatego w zestawie znajdują się również napowietrzające sprężyny, które można zamontować w miejsce nożyków. 

Jakie są opinie o wertykulatorach tej marki? Użytkownicy pochlebnie wypowiadają się na temat wygody obsługi. Uchwyt modelu jest dobrze wyprofilowany, a on sam nie jest zbyt ciężki. Poza tym koła produktu są na tyle duże, że możemy łatwo omijać ewentualne wgłębienia. Na uwagę zasługuje również duży kosz, do którego wpada filc. Po skorzystaniu z wertykulatora ziemia jest idealnie spulchniona. 

 

 

 

 

Wertykulator ręczny

 

3. Gardena Wertykulator Do Trawy Na Kółkach 3395-20


Interesuje Cię wertykulator ręczny? Sprawdź Gardena Combisystem 32cm, mały sprzęt, który zawiera wyłącznie nożyki. Można go połączyć z trzonkiem, który niestety nie jest dostępny w zestawie, ale można go łatwo dokupić. Sprzęt jest chwalony za skuteczne pozbywanie się wszelkich chwastów oraz darni z trawnika. Dobrze spulchnia glebę, a na dodatek pozwala jej lepiej wchłaniać minerały i wodę z zewnątrz. 

Za zaletę uważa się dobrej jakości noże tnące. Są one wykonane ze stali i nawet na skutek bardzo częstego użytkowania nie rdzewieją ani nie ulegają zniszczeniu. Możesz przygotować się na wieloletnie korzystanie z urządzenia. Ten dobry i tani wertykulator jest niewielki i nie waży zbyt dużo, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z operowaniem sprzętem. 

Model ma szerokość roboczą wynoszącą 32 cm, dlatego wertykulacja dużej powierzchni nie jest dla nikogo wyzwaniem. Oś oraz kółka są podnoszone, w efekcie korzystanie ze sprzętu jest bardzo wygodne i można całą wertykulację wykonać samodzielnie. 

 

 

 

 

Aerator wertykulator

 

4. Wertykulator areator elektryczny z koszem Stiga SV 415 E

 

Jeśli nie lubisz zbyt często przerywać pracy, polecamy Ci aerator i wertykulator w jednym, czyli Stiga SV 415 E. Bardzo duży kosz na filc z gleby (50 l) sprawia, że można opróżnić go dopiero po skończonej pracy, bez konieczności ciągłego przerywania. Moc urządzenia wynosi 1500 W i pozwala na szybkie spulchnianie gleby. 

Tym, co najbardziej doceniają użytkownicy, jest waga produktu. Waży on jedynie 14 kg, więc operowanie nim nawet przez kilka godzin nie jest bardzo męczące. Z tego względu, że model ma funkcję nie tylko wertykulatora, ale też aeratora, możesz łatwo napowietrzyć oraz spulchnić glebę. 

Szerokość robocza sprzętu to 38 cm, więc praca nie będzie trwała zbyt długo. Ten dobry wertykulator jest wyposażony w 20 dość gęsto ułożonych noży, z kolei aerator to dwa pasma po 22 sprężyny. Głębokość roboczą można regulować, to od Ciebie zależy, czy jest to 12 mm czy 8 mm głębokości. 

 

 

 

 

Wertykulator Castorama

 

5. MacAllister Aerator Wertykulator 2w1 1800W

 

Co wyróżnia MacAllister aerator wertykulator 2w1 1800W? Z pewnością będą to 24 ostrza wertykulatora i 7 ostrzy aeratora. Wertykulator oczyści powierzchnię trawnika z mchu, suchych liści i trawy, aerator oczyszczając trawnik, ponacina ziemię napowietrzając korzenie.

To sprzęt zasilany elektrycznie o mocy 1800 W, który spełni swoje zadanie na powierzchni 500 m2. Obudowa sprzętu została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego, do której dołączono kosz na suchą trawę o pojemności 52 l. Osobom pielęgnującym trawę wokół swojego domu, przypadła do gustu niewielka waga sprzętu, wynosząca 12,7 kg, oraz stosunkowo niewielkie wymiary.

Wertykulator jest dostarczany z firmy castorama w opakowaniu o wymiarach 42 cm x 33 cm x 59 cm. Głębokość robocza aeratora wynosi 120 mm i można ją regulować w pięciostopniowej skali: 0, 3, 6, 9 i 12 mm. Szerokość robocza natomiast wynosi 370 mm. Ważne jest również to, że po skończonej pracy urządzenie można złożyć i w takim stanie przechowywać.

 

 

 

 

Wertykulator do trawy

 

6. Wertykulator elektryczny Makita UV3600

 

Makita UV3600 to sprzęt, z którego większość konsumentów jest zadowolonych. Jest on wyposażony w duży kosz, którego materiał nie przepuszcza pyłu. Podczas korzystania z wertykulatora nie będzie się więc bardzo kurzyło. Szerokość robocza modelu wynosi 36 cm, jest to wystarczające, aby szybko poradzić sobie ze spulchnianiem gleby. 

Ten wertykulator do trawy ma bardzo wygodną rękojeść, którą doceniło wielu konsumentów. Można ją łatwo złożyć, nie będzie zatem przeszkadzać podczas przenoszenia oraz transportu. Warto dodać, że jest ona regulowana, więc każdy może dopasować ją do swojego wzrostu. Waga modelu to około 18 kg, a kosz ma pojemność 40 l. 

Test wertykulatorów wykazuje, że ewentualna wymiana nożyków nie jest trudna. Na dodatek wymiana wkładek z nożykami na tę ze sprężynami (aerator) zajmuje tylko sekundę. Urządzenie jest solidne, z pewnością będziesz nim spulchniał ziemię przez kilka sezonów. 

 

 

 

 

Wertykulator Alko

 

7. Wertykulator Akumulatorowy AL-KO SF 4036 113574

 

Al-KO SF 4036 to sprzęt zasilany akumulatorowo, nie jesteś więc ograniczany kablami, możesz spulchniać glebę nawet tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka. Urządzenie ma 12 bardzo ostrych noży, które skutecznie spulchniają całą powierzchnię ziemi. Szerokość wertykulacji to 36 cm. 

Urządzenie waży 11 kg, więc można swobodnie spulchniać ziemię, a transport nie sprawia problemu. Ten wertykulator AL-KO ma 5 stopniową regulację głębokości spulchniania. Na uwagę zasługują dobrze wykonane koła, które nie grzęzną w błocie oraz miękkiej glebie. 

Operowanie wertykulatorem jest uważane za wygodne również ze względu na komfortowy uchwyt. Tam, gdzie będziesz trzymał dłonie znajduje się bardziej miękki materiał, który chroni dłonie przed powstawaniem odcisków. Duży kosz, który ma pojemność 50 l pozwoli utrzymać porządek podczas spulchniania. 

 

 

 

 

Wertykulator do traktorka

 

8. Aerator + Wertykulator 2w1do Kosiarki Traktorka

 

Dla osób, które posiadają niewielki traktorek i do niego chcą dokupić narzędzia ogrodnicze jest przeznaczony aerator + wertykulator 2w1do kosiarki traktorka. Jest to produkt polskiego producenta i został wyposażony we wszystkie elementy potrzebne do szybkiego uruchomienia po kupnie.

Sprzęt jest dostarczany w stanie do złożenia i dołączono do niego śruby pozwalające go poskładać, oraz czytelną instrukcję obsługi. Dodatkowo, producent podaje, że budowa tego wertykulatora i aeratora 2w1 to jego własna konstrukcja, na którą uzyskał patent, zatem takiego rozwiązania technicznego nie spotkamy w żadnym innym produkcie.

Wertykulator do traktorka ma stabilną i sztywną konstrukcję zaopatrzoną w specjalna półkę do jego obciążenia. Ponadto producent zamontował tu 4 sprężyny, które dociskają belkę z pazurami wyprofilowanymi zgodnie z patentem producenta. Wał sprzętu jest zaopatrzony w łożyska, a wymienne noże zakończono ząbkami. Szerokość robocza maszyny wynosi 105 cm, a jego waga całkowita to 30 kg.

 

 

 

 

Wertykulator Stiga

 

9. Stiga Wertykulator elektryczny SV 213 E

 

Osobom szukającym poręcznego, małego urządzenia polecamy Stiga SV 213 E, wertykulator, który waży jedynie 10 kg. Wyciągnięcie go z garażu oraz prowadzenie po trawniku nie sprawia żadnego problemu. Sprzęt jest raczej przeznaczony do mniejszych trawników, ponieważ jego szerokość robocza wynosi 32 cm. Jeżeli na trawniku rosną drzewa lub kwiaty, to łatwo je ominiesz. 

Ten wertykulator Stiga ma moc 1300 W. Ma on dwie funkcje: wertykulowania oraz aeracji. Do pierwszego zajęcia używa się 16 noży, które są umieszczone na deseczce – jej wymiana jest łatwa. W przypadku aeracji używa się sprężyn, a tych w zestawie jest 36. Dla lepszego efektu możesz używać dwóch funkcji. 

Za zaletę uważany jest dość obszerny kosz, do którego wpadają wszystkie śmieci zalegające na trawniku, a także filc i bardzo twarde grudki ziemi. Korzystanie z wertykulatora jest wygodne. Prowadząc go można łatwo zmienić kierunek, a także nie musisz się bać o odciski na palcach. 

 

 

 

 

Wertykulator Hecht

 

10. Wertykulator, Areator Spalinowy do Trawy Hecht 5654

 

Wertykulator, areator spalinowy do trawy Hecht 5654 to maszyna przeznaczona do areałów o wielkości około 1400 m2. Jest to sprzęt spalinowy zaopatrzony w silnik o mocy 2,5 KM i umieszczonych na wałku 18 stalowych noży do wertykulacji. Waga sprzętu wynosi 26,5 kg, a jego szerokość robocza to 38 cm, natomiast głębokość jest ustawiana w 6 różnych pozycjach przez użytkownika i maksymalnie może wynosić 12 cm.

Wertykulator Hecht ma opinie solidnego i trwałego sprzętu między innymi dlatego, że obudowa wykonana z metalu daje sprzętowi stabilność i pozwala na poruszanie się nim w trudnym terenie. Na łatwe prowadzenie wpływają również koła zaopatrzone w łożyska kulkowe zapewniające płynną jazdę.

Uchwyt za pomocą, którego operator prowadzi urządzenie w ogrodzie jest składany, co pozwala na łatwiejsze przechowanie sprzętu, gdy nie jest używany. Hecht 5654 wyposażono również w 40 litrowy kosz tekstylny, do którego zbierane są trawy, mchy i liście w terenu, na którym pracuje sprzęt.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wertykulator kupić?

 

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o trawnik, nie będzie dobrze się prezentować. Musimy go regularnie kosić, a także usuwać zbitą warstwę kłączy, źdźbeł i chwastów, czyli tzw. filc. Do tego potrzebny jest wertykulator, ale jak znaleźć właściwy? W tym pomogą Ci wskazówki umieszczone w poradniku.

 

 

Jaki wertykulator wybrać?

Posiadacze niewielkich trawników mogą zdecydować się na zakup wertykulatora ręcznego. To niewielki i tani przyrząd, który ma bardzo prostą konstrukcję. Jest on zbudowany z długiej rączki i wałka, na którym znajdują się noże. Czasami modele ręczne są dodatkowo wyposażone w kółka, co ułatwia ich prowadzenie. Mając taki wertykulator, nie musimy się obawiać o awarie i usterki, których naprawienie może być kosztowne. Niemniej jednak wertykulacja trawnika zajmuje sporo czasu i bywa męcząca, bo przyrząd jest napędzany pracą naszych mięśni. Wyjątkiem jest wertykulator przystosowany do przymocowania do traktora. Wygląda on jak przyczepka, ciągnie się go za pojazdem.

Ciekawą alternatywą dla ręcznego przyrządu jest wertykulator elektryczny. Nadaje się on do pielęgnacji średniej wielkości trawników. Tego typu sprzęt cicho pracuje, nie emituje spalin, a do tego umożliwia równomierne nacinanie gleby, bez zbędnego wysiłku. Wertykulator elektryczny trzeba podłączyć do prądu, co często wiąże się z koniecznością użycia przedłużacza. Niektórym osobom przeszkadza rozłożony na ziemi przewód, ale można wyeliminować ten problem, kupując model zasilany akumulatorowo. Decydując się na taki sprzęt, trzeba pamiętać o ładowaniu baterii. Przed pracą warto się upewnić, że akumulator jest naładowany do 100%, aby można było szybko wykonać pracę.

Pamiętajmy, że im większy jest trawnik, tym więcej czasu zajmuje jego wertykulacja. Do prac wykonywanych na rozległym terenie polecamy sprzęt spalinowy. Mimo że generuje on duży hałas, a przy tym emituje do środowiska spaliny, to możemy szybko naciąć glebę. Urządzenia z napędem spalinowym są większe od tych elektrycznych i wymagają regularnej konserwacji. Jednak są to profesjonalne wertykulatory wyróżniające się efektywnym działaniem.

 

Szerokość robocza

Szerokość robocza pozwala na określenie, jak szeroki pas gleby możemy jednorazowo naciąć. Podaje się ją w centymetrach i przeważnie jest to zakres od 30 do 50 cm. Szerszy wałek z nożami umożliwia szybsze wykonanie wertykulacji, ale jednocześnie sprawia, że sprzęt jest większy i cięższy. Urządzeniem o bardzo dużej szerokości roboczej może być trudno manewrować.

 

Głębokość robocza

Głębokość robocza informuje o tym, jak głębokie nacięcia w glebie możemy wykonać. Przeważnie noże wbijają się w ziemię stosunkowo płytko, do ok. 5 mm, ale w przypadku profesjonalnych modeli może to być od 15 do 45 mm. Jeżeli mamy wątpliwości, jaki jest najlepszy wertykulator, poszukajmy urządzenia dającego możliwość regulacji głębokości roboczej. Wtedy sami możemy decydować o tym, jak mocno noże będą nacinać trawnik.

Moc

Kupując sprzęt elektryczny lub spalinowy, należy sprawdzić jego moc. Parametr ten jest podawany w watach lub koniach mechanicznych, zależnie od tego, na jakie urządzenie się zdecydowaliśmy. Wśród wertykulatorów elektrycznych największą popularnością cieszą się te o mocy ponad 1000 W. Im jest ona wyższa, tym większy teren możemy poddać wertykulacji, bez narażania silnika na awarię. Z kolei za efektywnie pracujące sprzęty z napędem spalinowym uważa się te, których moc wynosi minimum 2,5 KM.

 

Noże

Noże nacinające glebę powinny być odporne na tępienie, a przy tym solidne i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Według profesjonalnych ogrodników to cecha, którą wyróżnia się najlepszy wertykulator. Przeważnie noże produkowane są ze stali nierdzewnej, co zapewnia im wytrzymałość oraz odporność na korozję.

 

Waga

Waga sprzętu ma duże znaczenie w kwestii komfortu pracy. Wertykulator nie może być bardzo ciężki, nawet jeśli jest wyposażony w jednostkę napędową, bo nawet wyprowadzanie go z garażu nie będzie łatwe. Waga przyrządów ręcznych wynosi kilka kilogramów, ale tych elektrycznych i spalinowych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilogramów. Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy marzy nam się wertykulator o bardzo dużej mocy.

 

Kosz

Większość urządzeń elektrycznych i spalinowych ma kosz, do którego trafiają suche źdźbła, mech oraz chwasty. Jego pojemność wynosi od 30 do 50 l. Brak konieczności ręcznego oczyszczania trawnika jest dużym udogodnieniem, ale jeśli kosz jest mały, trzeba go często opróżniać.

 

Rączka

Rączka, dzięki której prowadzimy sprzęt, musi znajdować się na odpowiedniej wysokości. Wielu producentów dba o to, aby oferowane przez nich wertykulatory dawały możliwość zmiany położenia rączki. Czasami można ją dodatkowo złożyć, aby urządzenie zajmowało mniej miejsca w garażu.

 

 

Wertykulator z aeratorem

Niektóre urządzenia są połączeniem wertykulatora i aeratora, to modele 2w1. Podobnie jak wertykulacja, aeracja trawnika pozytywnie wpływa na jego wygląd. To inaczej napowietrzanie gleby poprzez wbijanie w nią cienkich kolców, ewentualnie rurek. Sprzęty 2w1 są praktyczne i z ich zakupu na pewno będą zadowolone osoby marzące o zielonym, mocnym i zdrowym trawniku.

 

Wertykulatory w dobrych cenach

Za ręczny wertykulator zapłacimy nie więcej niż 250 zł, a elektryczny – od 400 zł do 700 zł. Najdroższe są sprzęty z napędem spalinowym, za większość z nich trzeba zapłacić ponad 1000 zł. Należy dobrze przemyśleć, ile maksymalnie możemy wydać na zakup urządzenia do wertykulacji.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest wertykulator?

Wertykulator to sprzęt, z pomocą którego możemy lepiej zadbać o swój ogródek, a w szczególności trawnik. Jest on wyposażony w długie ostrza, które wbijają się głęboko w ziemię, tworząc w ten sposób poziome nacięcia (przypominają nieco rowki). W ten sposób możliwe jest naruszenie wierzchniej warstwy gleby, aby była mniej zbita, w efekcie czego trawa ma lepsze warunki do wzrostu. Jest kilka rodzajów wertykulatorów: ręczne, spalinowe i elektryczne. Są też przyrządy w formie przyczepek, które doczepia się do traktorów. Tego typu sprzęty znajdują zastosowanie nie tylko w przydomowych ogródkach i niewielkich działkach, ale też na bardziej rozległych terenach, takich jak trawniki w parkach.

 

 

P2: Wertykulator – kiedy użyć?

Jeżeli chcemy cieszyć się ładnie wyglądającym trawnikiem, wertykulację gleby musimy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby po wertykulator sięgnąć wczesną wiosną, tuż po pierwszym skoszeniu trawnika. Przeważnie przypada to na przełom marca i kwietnia. W razie potrzeby możemy ponownie użyć sprzętu jesienią. W lecie trzeba zrezygnować z wertykulacji. Należy pamiętać, że po jej przeprowadzeniu trawa musi mieć odpowiednio dużo czasu na regenerację i przygotowanie się do nadejścia zimy. Nie zaleca się używania wertykulatora w upalne dni, bo to może nie przynieść oczekiwanych efektów. Wertykulację powinniśmy wykonać, gdy zrobi się chłodno, a gleba będzie lekko wilgotna.

 

P3: Jak działa wertykulator?

Sposób działania wertykulatora zależy od jego budowy, choć wszystkie tego typu sprzęty służą do nacinania gleby. Modele ręczne są napędzane siłą naszych mięśni. Zwykle wyposażone są one w wał z jedną lub dwiema liniami ostrzy o określonej długości. Wertykulatory elektryczne, podobnie jak spalinowe, są zasilane przez silnik. Noże urządzenia przecinają glebę, tworząc w niej pionowe nacięcia. Wyżłobienia tworzą charakterystyczny wzór. Wałki w wertykulatorach obracają się tylko w jedną stronę. Ziemia jest nacinana na głębokość ok. 5 mm, maksymalnie 15 mm, choć w przypadku profesjonalnych modeli może to być nawet 45 mm.

 

P4: Kiedy aerator, a kiedy wertykulator?

Czasami wertykulator i aerator są uznawane za to samo urządzenie. Jednak trzeba pamiętać, że każdy z tych sprzętów jest przeznaczony do innej pracy, nie są stosowane w tym samym celu. Wertykulator ma noże pozwalające na nacięcie gleby, w efekcie czego możliwe jest usunięcie tzw. filcu. Tym mianem określa się zbitą warstwę trawy, która utrudnia substancjom odżywczym i wodzie dotarcie do korzeni źdźbeł. Z kolei aerator to przyrząd służący do nakłuwania gleby, czyli przeprowadzenia zabiegu aeracji. Zamiast noży ma on cienkie rurki lub kolce przymocowane do obrotowej tarczy. Tego typu sprzęt tworzy w ziemi głębokie otwory, dzięki czemu do korzeni trawnika przedostaje się więcej powietrza. 

 

 

P5: Co daje wertykulator?

Mimo że wertykulator przez wiele osób nie jest uznawany za niezbędny sprzęt, warto zastanowić się nad jego zakupem. Urządzenie na pewno przyda się posiadaczom dużych trawników, które niezbyt dobrze się prezentują. Za sprawą wertykulacji usuwamy z trawy mech i powstający po koszeniu filc, co nie tylko odżywia źdźbła, ale też chroni je przed rozwojem chorób. Użycie wertykulatora pobudza trawnik do bardziej intensywnego wzrostu, gdyż korzenie zyskują więcej wolnej przestrzeni w glebie. Choć dzień po wertykulacji trawa nie prezentuje się dobrze, po kilku tygodniach jest w pełni zregenerowana, wzmocniona oraz bardziej wytrzymała.

 

 

 

Wertykulacja trawnika dla początkujących

 

Wertykulacja to zabieg polegający na przecinaniu trawnika długimi nożami, w celu spulchnienia i napowietrzenia ziemi, a także usunięcia zalegających w podłożu pędów, kłączy, źdźbeł trawy etc. tworzących tzw. filc. Istnienie tej warstwy nie jest korzystne nie tylko z powodu utrudnionego dostępu wody czy powietrza do głębszych warstw gleby, ale także ponieważ ta gęsta, biologiczna struktura obumiera i gnije. Z tego powodu stanowi doskonałe siedlisko dla rozwoju grzybów czy pleśni mogących zaatakować trawnik. Wspomniane wcześniej długie noże nie mają jednak żadnego związku z ręcznym siekaniem trawnika nożem kuchennym, ponieważ niezbędne do tego jest odpowiednie narzędzie, czyli wertykulator.

Wertykulatory to urządzenia przypominające z wyglądu kosiarkę. W zależności od modelu oraz sposobu prowadzenia wygląda, jak klasyczna kosiarka do pchania, lub przybiera formę małego traktorka, która świetnie spisze się przy większych areałach. Podstawowym elementem budowy wertykulatora są noże przeznaczone do rozcinania wspomnianej wcześniej warstwy z pędów, kłączy i innych biologicznych elementów tworzących nieprzepuszczalną warstwę. Wbijając się w glebę, rozcinają ją oraz warstwę filcu pozostawiając otwory, które nie tylko świadczą o usunięciu szkodliwej warstwy biologicznej, ale także zwiększają napowietrzenie gleby oraz ułatwiają przepływ wody. Poza tym samo usunięcie nieestetycznych i zżółkniętych pędów oraz źdźbeł niemal natychmiastowo poprawia kolor oraz estetykę trawnika.

Kiedy stosować wertykulację?

Wertykulację można stosować o każdej porze roku, od wczesnej wiosny aż po wczesną jesień. Wiosną zabieg ten przyczyni się do regeneracji po zimie, ułatwi trawie wejście w stadium wzrostu, a usunięcie zalegających martwych pędów i korzeni pozostawi żywym pędom więcej miejsca na rozwój ich systemów korzeniowych i źdźbeł. Latem ma ona charakter pielęgnacyjny. Powinna być stosowana, jeśli zauważone zostaną na trawniku sygnały sugerujące, że trawnik może szybko stracić na jakości, a nawet obumrzeć. Są to na przykład żółknięcie trawy oraz jej słabszy wzrost, zauważalna warstewka filcu, mchów bądź chwastów czy zbite grudy gleby.

Wczesną jesienią powinno się przeprowadzić wertykulację w celu przygotowania trawnika do zimy, głównie poprzez ułatwienie silnym i zdrowym pędom zgromadzenia wystarczającej ilości składników mineralnych. Warto wspomnieć, że ilość wertykulacji w ciągu roku jest pośrednio uzależniona od rodzaju gruntu, na jakim założony został trawnik. Gleby kwaśne oraz spoiste to trudne podłoże, w którym przenikanie wody i cząstek mineralnych do gruntu jest utrudnione. Samo kwaśne środowisko również ma wpływ na deficyty pewnych substancji odżywczych, stąd zachodzić może konieczność powtarzania zabiegu kilka razy w ciągu roku. W przypadku gruntów piaszczystych, w których – z racji luźniejszej struktury – wchłanianie wody jest zdecydowanie prostsze, prawdopodobnie wystarczy zaplanować jeden zabieg rocznie. 

 

Jak używać wertykulatora?

O ile sama obsługa maszyny jest prosta, ponieważ wystarczy ją prowadzić po trawniku, o tyle samo przygotowanie podłoża oraz wybór dnia są kluczowe do skutecznego i efektywnego przeprowadzenia zabiegu. Przede wszystkim, trawnik powinien mieć długość około jednego centymetra, aby zbyt długie źdźbła nie przeszkadzały nożom we wbijaniu się w grunt i w filc, a także, aby nie zniszczyć trawnika tymi swojego rodzaju ciosami na oślep. Koniecznie należy także zadbać o wilgotność gleby, aby ułatwić nożom wbijanie się. Jednak grunt ma być wilgotny, a nie mokry. Po upewnieniu się, że można przeprowadzić wertykulację, należy dokładnie i kilkakrotnie przejechać urządzeniem po trawniku wzdłuż i wszerz. To wcale nie żarty, ponieważ za najlepszą technikę prowadzenia urządzenia uchodzi tzw. szachownica, polegająca na przeprowadzeniu maszyny wbijającej noże najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek ogrodu. Dla jak najlepszego efektu należy wykonać kilka przejść, systematycznie zwiększając głębokość wbijania noży.

Sugerowaną początkową długością jest 5 cm, natomiast finalną 10 cm. W zależności od tego, ile razy chcemy wykonać przejazd, należy systematycznie zwiększać długość ostrza, tj. w przypadku trzech przejazdów drugi powinien mieć ustawione noże na 7 lub 8 cm, a jeśli potrzebujemy dłuższej chwili relaksu w ogrodzie, możemy zdecydować się na 6 przejść z centymetrową różnicą w długości ostrza. Ważne jest to, aby grubość cięcia zwiększała się systematycznie, a nie skokowo, dlatego przy trzech przejściach wybór sześciu lub dziewięciu centymetrów ciecia jest wysoce niewskazany z racji bliskiego sąsiedztwa z początkową i końcową grubością. Po zabiegu otwory w glebie będące pozostałością wbijanych ostrzy należy odpowiednio zabezpieczyć, aby uniknąć wnikania szkodliwych czynników, a także aby ułatwić wnikanie wody i składników mineralnych oraz zapewnić trawnikowi odpowiednią izolację oraz ochronę. Wskazane jest wypełnienie otworów – w zależności od rodzaju gruntu, na jakim założony został trawnik a także indywidualnych oczekiwań – wapnem, piaskiem, nawozem bądź podłożem torfowym.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ