Jak uprawiać Anturium?

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Na pewno marzysz o domu pełnym kwiatów, dlatego przedstawiamy ci kalle, które są niezwykle przyjemne i łatwe w pielęgnacji, charakteryzuje je również piękny i urzekający wygląd. Jeśli jeszcze nie masz tych roślin, czas je zdobyć, aby cieszyć się ich pięknem.

Znane także w niektórych regionach jako kwiat Flamingo, pełne wdzięku, kalle są często spotykane w domach Polaków, a w tym artykule dowiesz się, jak je pielęgnować, aby były silne i zdrowe. Oprócz kalle w doniczkach można również znaleźć ten piękny kwiat w aranżacjach kwiatowych, dodających im koloru i wdzięku.

 

Informacje ogólne

Nazwa naukowa tej rośliny to Anthurium Andreanum, pochodzi ona z Kolumbii i Ekwadoru. W Polsce jest również znana pod nazwą kalla lub popularnie określaną kalią lub kallijką. Jest to roślina, którą łatwo pielęgnować wewnątrz, dlatego często można ją znaleźć w doniczkach, gdzie dobrze się rozwija. Jej kwiaty mają kształt serca, są duże, woskowate i mięsiste, występują w różnych kolorach, w tym czerwonym, białym, lub różowym. Bez względu na kolor, każdy gatunek Anthurium posiada żółty kłos w centrum. Liście są duże, woskowate, zielone i pełne, stanowiąc piękne tło dla kwiatów Anthurium. Roślina rośnie w formie kępy i może osiągać wysokość od 70 do 80 cm, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.

 

Jak dbać o tę roślinę?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą wyjątkową rośliną, na pewno zależy Ci na tym, aby zapewnić jej najlepszą opiekę i cieszyć się jej pięknem przez wiele sezonów. Anthurium to niezwykle wytrzymała roślina, która może obficie kwitnąć, gdy zapewnisz jej odpowiednie warunki. Aby utrzymać ją w doskonałej kondycji, zaleca się codzienne zmienianie wody oraz umieszczenie jej w osobnym naczyniu, aby uniknąć konkurencji o zasoby z innymi roślinami. 

Staraj się także unikać umieszczania jej w pobliżu innych roślin, co może prowadzić do rywalizacji o światło i przestrzeń.

 

Usytuowanie rośliny

Anthurium to roślina, która wymaga ciepła, dlatego kluczowe jest zapewnienie jej optymalnej temperatury, utrzymującej się od 18 do 20 stopni Celsjusza zimą i od 25 do 30 stopni Celsjusza latem. Choć lubi ciepło, nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Zaleca się umieszczenie rośliny w miejscu o przefiltrowanym świetle, dlatego najlepiej postawić ją przy oknie skierowanym na wschód lub południe. Dodatkowo należy unikać miejsc z klimatyzacją lub wentylatorami, które mogą prowadzić do nadmiernego wietrzenia i obniżenia temperatury, co może negatywnie wpłynąć na kondycję rośliny.

Rozmnażanie

Jeśli masz kallę, która bardzo Ci się podoba i chcesz ją rozmnożyć, możesz to zrobić wiosną lub jesienią poprzez podział. W tym celu delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i podziel korzenie na dwie lub więcej części, w zależności od Twoich preferencji. Roślina powinna być wystarczająco dojrzała, aby można było ją podzielić. Oddzielone części powinny mieć pędy, liście i korzenie, aby mogły łatwo się rozwijać po podziale. Do doniczek, w których posadzisz oddzielone części Anthurium, należy użyć ziemi z doniczki matki, uzupełniając ją odpowiednią glebą. Aby roślina rosła i rozwijała się pięknie, potrzebuje mieszanki torfu, piasku i ziemi do kwiatów w równych proporcjach. Na dnie doniczki można umieścić warstwę żwiru.

 

Nawadnianie

Najlepiej jest podlewać Anthurium wodą deszczową, jeśli masz możliwość jej zebrania. Jeśli nie, możesz użyć wody z kranu, którą przegotujesz i ostudzisz. Przez gotowanie usuwa się wapń i magnez, które mogą zmieniać kwasowość gleby. Latem roślinę można podlewać co dwa dni, ale małymi ilościami wody, unikając pozostawienia wody na podstawce, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Zimą wystarczy podlewać raz w tygodniu. Doniczka powinna mieć otwory, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć. Uprawiane anturium w ogrodzie, lub po prostu wystawione donice na zewnątrz na okres letni, można nawadniać, wykorzystując zraszacz wahadłowy duży zasięg, lub podobne urządzenie wybrane ze strony ranking zraszaczy ogrodowych.

 

Choroby i szkodniki

Kiedy interesuje Cię pielęgnacja Anthurium, ważne jest, aby wiedzieć, jakie choroby i szkodniki mogą się pojawić. Anthurium jest podatne na mszyce, może być atakowane przez grzyb Rhizoctonia, a także przez czerwonego pająka, zwłaszcza przy temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza. Jeśli zauważysz, że roślina została zaatakowana przez szkodniki, możesz zastosować specjalne środki owadobójcze lub fungicydy, które będą stosowane na poziomie gleby lub na liściach, w zależności od potrzeb. Choć Anthurium jest bardzo atrakcyjną rośliną, należy pamiętać, że zawiera toksyny (w łodygach i liściach) i nie należy jej pozostawiać w zasięgu dzieci ani zwierząt domowych bez nadzoru, ponieważ może powodować silne podrażnienia. Zaleca się również noszenie rękawic podczas pielęgnacji.

 

Kilka tajemnic pielęgnacji kalli

Nie jest trudno cieszyć się pięknem oferowanym przez te kwiaty, można mieć w domu kilka różnokolorowych doniczek lub wybrać tylko te w kolorze czerwonym, które są najbardziej poszukiwane. Oprócz informacji dotyczących pielęgnacji Anthurium przedstawiamy kilka sekretów, które warto zastosować:

 

  • Spróbuj podlewać kwiat, rozpylając co dwa dni wodę deszczową, co sprawi, że będzie dłużej świeży, a kolory będą bardziej intensywne.
  • Aby zachować odpowiednią wilgotność, oplątuj wystające korzenie w mchu torfowym.
  • Sprawdź wilgotność gleby za pomocą palca przed każdym podlewaniem.
  • 30 minut po podlaniu kwiatu opróżnij podstawkę na wodę, aby uniknąć gniciu korzeni.
  • Warto przesadzać rośliny: młode co roku, dojrzałe co 3-4 lata.

 

Jeśli chcesz poznać inne atrakcyjne w wyglądzie i uprawie rośliny, zapraszamy do innych tekstów naszego cyklu, takich jak: red baron trawa zimowanie w donicy czy trzmielina fortune’a rozmnażanie. W każdym z tekstów znajdziesz przydatne porady.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ