Kilka pomysłów na iglaki do ogrodu

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Krzewy iglaste cieszą się nadal sporą popularnością i są często spotykane zarówno w przydomowych, jak i większych ogrodach. Wszystko wynika z ich łatwej uprawy oraz wytrzymałości na różne warunki pogodowe. Iglaki są doceniane również za ładny przez cały rok wygląd. Odpowiednio dobrane i przycięte stanowią niebanalną dekorację każdego terenu zielonego. Aby dowiedzieć się, jak stworzyć przepiękny ogród iglasty, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami. 

 

Cechy charakterystyczne iglaków

Iglaki nie wymagają skomplikowanej uprawy, są również odporne na zmienną aurę. Co prawda niekiedy możemy spotkać wyjątki, jednakże większość roślin, jakimi są iglaki ozdobne, może wytrzymać temperaturę do -20 stopni Celsjusza. Kolejnym powodem przemawiającym za ich posadzeniem jest różnorodność. Krzaki mogą mieć kilka kształtów, a także barw igieł. W sklepach ogrodniczych znajdziemy małe iglaki do ogrodu o zielonym zabarwieniu, żółtym, lekko niebieskim, żółtozielonym lub nawet o wybielonym ulistnieniu. Rośliny możemy przycinać w różnoraki sposób, chociaż wyjątek stanowią te w kształcie stożka, jak np. drzewa iglaste do ogrodu, czyli najprościej mówiąc – choinki. 

Jeśli zastanawiamy się, jakie iglaki do ogrodu wybrać, możemy zdecydować się na rodzaj o sporej użyteczności, który pozwoli nam na przykład stworzyć żywopłot. Rośliny, jak się okazuje, mają szerokie zastosowanie, ponieważ ich igły mogą również posłużyć jako okrycie zimowe dla innych kwiatów lub krzewów. Z kolei niskie iglaki do ogrodu, a dokładniej tzw. płożące będą świetnym uzupełnieniem trawników. 

Każdy rodzaj rośliny charakteryzuje się pewnymi cechami. Jedna może tworzyć naturalne formy sporych drzew oraz krzewów, a już inna będzie nadawała się do hodowli znacznie mniejszej. Z tego względu w sporych ogrodach możemy zdecydować się na uprawę większych drzew, jak już wcześniej wspomniane popularne choinki np. świerki, czy też jodły, jak również szybko rosnące iglaki do ogrodu, których doskonałym przykładem są daglezje. Dobrą propozycją będą również drzewka iglaste do ogrodu w mniejszym rozmiarze. Nie wszyscy możemy cieszyć się większym terenem zielonym dookoła domu. Jednak nie oznacza to, że mamy rezygnować z jego atrakcyjności w postaci wielu roślin. Wiele sklepów ogrodniczych oferuje również iglaki do małego ogrodu. Na znacznie ograniczonym metrażu sprawdzą się ich karłowe odmiany, a także te szczepione na niewielkim pniu. Małe rośliny cieszą się sporą popularnością, wynika to z ich powolnego rozrostu, dlatego bardzo dobrze komponują się z mniejszymi ogródkami. 

Posadzone przez nas iglaki w ogrodzie mogą przybierać wiele kształtów. Wszystko zależy od gatunku, na jaki się zdecydujemy. Możemy kupić świerka białego, który rozrośnie się w stożek lub wybrać kosodrzewinę Mops o kulistym kształcie. Z kolei jałowiec skalny o nazwie Skyrocket będzie rósł kolumnowo. Do wyboru mamy jeszcze jałowca, który jest rośliną z gatunku płożących. Jak zauważamy, możemy tworzyć przepiękne rabaty ogrodowe z iglaków, które jednocześnie nie będą wymagały od nas dużego nakładu pracy i wyczerpującej uprawy, za to w dużym stopniu wpłyną na atrakcyjność naszego ogrodu.

Co warto wiedzieć przed zakupem roślin iglastych?

Rośliny ogrodowe, jakimi są iglaki, co prawda nie wymagają specyficznej uprawy, jednakże przed ich zakupem warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru. Przede wszystkim trzeba dokładnie przemyśleć miejsce ich posadzenia w ogrodzie. Dobrą opcją będzie poszukanie w Internecie paru gatunków i zapoznanie się z ich cechami charakterystycznymi oraz wymaganiami. Możemy również udać się do sklepu i bezpośrednio na miejscu poprosić o pomoc sprzedawcę. Fachowiec odpowie na nasze pytania i doradzi, jakie rośliny wybrać, aby za jakiś czas nie okazało się, że nasze drzewo iglaste ozdobne jest niemalże równej wysokości co dom. Warto dopilnować i wybierać sadzonki w niewielkich doniczkach, ponieważ rośliny bezpośrednio wykopane z ziemi mogą mieć uszkodzony system korzeniowy, co będzie oznaczało problemy z poprawnym przyjęciem się w naszym ogrodzie. Nie bez znaczenia jest również źródło pochodzenia sadzonek. Coraz bardziej popularne są kolorowe iglaki do ogrodu sprowadzane z zagranicy. Warto zauważyć, że pochodzą one z innych stref klimatycznych i możemy mieć spory problem z ich przystosowaniem do warunków panujących w Polsce. Warto na to zwrócić uwagę, aby nie okazało się, iż niepotrzebnie wydaliśmy na zakup sporą sumę pieniędzy. Oczywiście fakt ten nie oznacza, że mamy w ogóle nie sięgać po iglaki o nieco egzotycznych nazwach. Jednak trzeba wiedzieć, że powinny się na nie zdecydować doświadczone w ogrodnictwie osoby.

 

Jak prawidłowo posadzić iglaki w ogrodzie?

Aby kompozycje z iglaków w naszym ogrodzie pięknie się prezentowały, warto zadbać o to już na etapie sadzenia sadzonek. Przed włożeniem ich do podłoża należy bardzo dobrze przekopać ziemię. Głębokość dołka powinna być mniej więcej dwa – trzy razy większa niż wykopana przez nas bryła. Jeśli w ogrodzie nie mamy odpowiednio żyznej gleby, warto dodać zakupiony w sklepie ogrodniczym specjalny preparat przeznaczony do roślin iglastych. 

Zanim posadzimy iglaka, można wcześniej umieścić go z doniczką w misce z zimną wodą, aby później całość bezpiecznie odeszła od dna. Przy wyjmowaniu rośliny z pojemniczka należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni, po czym delikatnie trzeba umieścić iglaka w wykopanym dołku i przysypać warstwą ziemi tak, żeby najwyższa krawędź bryły była równa poziomowi gruntu. Ziemię, na której posadziliśmy roślinę, należy delikatnie uklepać, robiąc jednocześnie niewielki dołek dookoła służący do podlewania. Do prawidłowego nawodnienia gleby i znajdującej się w niej roślin bardzo pomocny będzie zraszacz ogrodowy, który znacznie ułatwi codzienną pielęgnację całego ogrodu. 

Po odpowiednim nawodnieniu sadzonki bezpiecznie będzie, jeśli ziemię dookoła niej pokryjemy rozdrobnioną korą np. pochodzącą z sosny. Kiedy decydujemy się na posadzenie nieco większych iglaków, najlepiej przymocować je do palików. Ochroni je to przed wiatrem mogącym uszkodzić młode korzenie lub nawet wyrwać sadzonkę z ziemi. 

Iglaki – uprawa

W naszym kraju rośliny iglaste dekorują często ogród bo zachowują piękny kolor przez cały rok. Ich igły bądź niekiedy i łuski są zimotrwałe, wśród nich wyjątkiem jest modrzew. Iglaki odznaczają się trochę inną uprawą niż tradycyjne rośliny liściaste. Pierwszym czynnikiem wyróżniającym je na tle pozostałych krzewów jest okres wegetacyjny. Iglaki kończą go znacznie wcześniej, bo już około sierpnia lub września, dlatego ich nawożenie trzeba również zakończyć inną porą niż pozostałych roślin znajdujących się koło domu. Podobnie wygląda sytuacja z przycinaniem krzewów. Zabieg ten należy wykonać przed zakończeniem okresu wegetacyjnego. 

Jesienią lub zimą raczej nie podlewamy przydomowego ogródka, w przypadku iglaków nie jest to tak oczywiste. Należy je nawadniać niezależnie od pory roku, z tego względu, że rośliny transpirują i tracą wodę. Podlewanie należy jednak wykonywać w miarę mozliwości w cieplejsze dni. Podczas zimowego okresu śnieg gromadzi się na gałązkach drzewek, powodując ich odginanie, dlatego, aby nie dopuścić do złamania, bezpiecznie będzie, jeśli korony drzew delikatnie przywiążemy sznurkiem.

 

Popularne rośliny iglaste

♦ Kosodrzewina – Pinus mugo – osiąga od 2 do 4 m wysokości, jednakże rozrasta się przede wszystkim na boki, dlatego wymaga sporej przestrzeni, aby mogła odpowiednio i efektownie rosnąć. Jej pokrój jest szeroko kulisty i luźny, a pędy wyrastają od podstaw ku górze. Jeśli marzysz o naturalnym i nieco dzikim ogrodzie, warto zdecydować się na posadzenie kosodrzewiny. Idealnym miejscem do tego będą skalniaki i wrzosowiska.

♦ Jałowiec pospolity – Juniperus communis – maksymalna wysokość, jaką może uzyskać, wynosi 5 m. Jego pokrój może być kulisty, stożkowaty, płożący lub krzewiasty. Igły jałowca pospolitego są sztywne, krótkie i kłujące. Jesienią na krzaku pojawiają się szyszkojagody, które świetnie komponują się z dziczyzną.

♦ Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis Smaragd – popularność zyskał za sprawą tworzonych z jego wykorzystaniem żywopłotów. Tuja szybko rośnie i ma stożkowy, a jednocześnie zwarty kształt, osiąga wysokość od 2 do 2,5 m.

♦ Cis pośredni – Taxus x media Brownii – roślina bardzo wolno rośnie, dopiero po ok. 15 latach osiąga wysokość 2,5 m. Pokrój rośliny jest krzaczasty i szeroki. Cis pośredni nie ma owoców, co jest jego zaletą, gdyż ich nasiona są dla człowieka trujące. 

♦ Sosna oścista – Pinus aristata – podobnie jak cis, sosna rośnie wolno. Dopiero po ok. 30 latach rozrasta się do 3 m. Sosna oścista ma ciekawy kształt gałązek, są one nieco powykręcane i porośnięte gęstymi igłami, z których wycieka żywica. Ozdobą rośliny iglastej są szyszki pokryte kolcami. Ten rodzaj sosny odpowiednio wkomponuje się do ogrodu japońskiego lub skalnego. 

Kompozycje z iglaków

Aby nasz ogród z iglakami był oryginalny i przykuwał uwagę przechodniów lub odwiedzających nas gości, wszystkie rośliny należy odpowiednio wkomponować do całej reszty przydomowego terenu zielonego. Odpowiednio rozsadzone będą stanowiły ciekawą ozdobę nawet w okresie jesienno-zimowym. Iglaki w ogrodzie i kompozycje z nimi latem będą atrakcyjną oprawą dla kolorowych roślin i kwiatów. W takim przypadku lepiej zdecydować się na nieco spokojniejsze kolorystycznie iglaki, których kształty również nie będą za bardzo oryginalne, aby pasowały się do reszty ogródka. 

Iglaki są również świetną propozycją do skalniaków lub przydomowych wrzosowisk. Jeśli decydujemy się na takie atrakcje w naszym ogródku, trzeba odpowiednio do nich dobrać rośliny iglaste. Warto to mieć na uwadze, gdyż w innym przypadku, kiedy wybierzemy złą odmianę, iglaki mogą się za bardzo rozrosnąć i zasłonią nasze alpinarium. Krzewy iglaste występują w różnorodnych kształtach oraz odcieniach. Niektóre z nich, chociażby jesienią, zmieniają kolor na lekko żółtawy. Odpowiednio dobrane i dopasowane do ogrodu będą jego ciekawym uatrakcyjnieniem oraz zwrócą uwagę niejednego przechodnia. Jednymi z fantastycznie wyglądających są iglaki cięte ozdobnie. Drzewko o niestandardowym kształcie będzie się ciekawie prezentowało, ale pod warunkiem, że cała reszta również będzie w podobnym stylu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ