Trzmielina Fortune’a – jak i kiedy ją sadzić? 

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Trafiłeś na tę stronę prawdopodobnie dlatego, że interesuje Cię trzmielina Fortunea. Znajdziesz tutaj obszerny artykuł na temat tej rośliny, z którego dowiesz się o jej pochodzeniu, dostępnych odmianach, sadzeniu i pielęgnacji. Jeśli chcesz upewnić się, czy trzmielina Fortune’a jest dla Ciebie, przeczytaj cały ten tekst. 

O pochodzeniu trzmieliny Fortune’a

Trzmielina zimozielona, nazywana także pnącą, to jeden z gatunków krzewu zaliczanych do rodziny dławiszowatych. Roślina ta pochodzi z terenów Azji, a dokładniej z Chin, Japonii i Korei. W Europie pojawiła się ona za sprawą Roberta Fortune’a będącego szkockim botanikiem, który zasłynął ze sprawdzenia chińskiej herbaty na tereny Indii. Fortune był podróżnikiem, a swoje wyprawy opisywał w książkach. Jego nazwisko upamiętniono, m.in. przy tworzeniu nazwa roślin, w tym opisywanej przez nas trzmieliny. Robert Fortune sprowadził ją z Chin do Europy na początku XX wieku. Źródła wskazują, że trzmielinę zaczęto uprawiać w Europie w 1907 roku. Od tego czasu wyhodowano wiele odmian tej rośliny i zyskała ona spora popularność wśród ludzi.

 

Trzmielina Fortune’a – odmiany

Jak wygląda opisywana przez nas roślina? To zależy od jej odmiany. Trzmielina Fortune’a może przybrać różną postać, najczęściej jest to niewielki krzew. Roślina ta może być też uprawiana jako pnącze lub blisko przy ziemi. Inną formą występowania jest trzmielina szczepiona na pniu, która dobrze sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie czy na tarasie. Trzmielina zakwita rzadko, a ewentualne kwiaty pojawiają się na końcach pędów. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest trzmielina Fortune’a Emerald Gold zwana także żółtą i płożącą. To roślina jednopienna z pojedynczymi liśćmi osiągającymi zwykle ok. 2-3 cm. Mają one zazwyczaj żółto-zielone liście, które w czasie jesieni i zimy zyskują lekko różowy odcień. To niski krzew osiągający zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości, czasami więcej. Roślina ta rozrasta się bardziej na szerokość, a nie wysokość. Dobrze sprawdza się ona nie tylko posadzona bezpośrednio w ziemi w ogrodzie, ale też w donicach. 

Popularnością cieszy się też odmiana Emerald Gaiety. Roślinę tą można wyszukać pod nazwą trzmielina biała, ponieważ brzegi jej liści mają właśnie taki kolor. Trzmielinę Emerald Gaiety wyróżnia niska wysokość sięgająca zwykle 25 cm. Ta odmiana idealnie sprawdzi się jako roślina okrywowa. Trzmielinę tę można sadzić pod drzewami, przy ogrodzeniu czy murkach. Roślina ta może wspinać się na wysokość nawet 2 metrów. Tworzy ona zwarte kobierce.

Na rynku dostępna jest też trzmielina Fortune’a Coloratus, która również tworzy zwarty kobierzec, ale zdecydowanie słabiej się wspina. Ma ciemnozielone, eliptyczne liście, których cechą charakterystyczną jest jasny, lekko żółtawy nerw główny. Liście są skórzaste, błyszczące z wierzchu, matowe pod spodem. Jesienią i zimą przybierają one lekko purpurowy odcień, natomiast wiosną znowu powracają do początkowego koloru. Za uprawą tej odmiany trzmieliny przemawia to, że dobrze rośnie ona niemal w każdej glebie, niezależnie też od tego, czy miejsce jest dobrze nasłonecznione czy też całkowicie zacienione. Roślina ta wykazuje też sporą odporność na niskie temperatury.

Do wyboru jest również trzmielina Fortune’a Minimus, która osiąga wysokość do pół metra. Ma ona drobne liście z jasnym unerwieniem. Ich barwa jest intensywnie zielona, co też wyróżnia tę odmianę na tle innych. Roślina ta tworzy gęste kobierce.

W sklepach można też znaleźć trzmielinę Fortune’a Harlequin, czyli odmianę karłową. Jest ona polecana szczególnie do ogrodów skalnych. Ten krzew można z powodzeniem formować w kulę czy stożek. Trzmielina ta może wspinać się po podporze na wysokość do 2 m. Ma ona niemal w całości kremowe liście, które w miarę rozwoju nabierają trochę zielonego odcienia. Przy jej uprawie trzeba pamiętać o to, że małe, wyrastające zielone pędy trzeba usuwać.

Na uwagę zasługuje też trzmielina Fortune’a Sunspot, która bardzo dobrze sprawdza się do sadzenia w pojemnikach i jako roślina płożąca. Liście mają ciemnozieloną barwę, a przez ich środek przechodzi złocisty pasek. Poza wspomnianymi odmianami jest jeszcze kilka innych, choć wymienione przez nas są najbardziej popularne.

 

Trzmielina – wymagania glebowe i przygotowanie do sadzenia

Aby trzmielina Euonymus zwana pnącą dobrze rosła, musi mieć odpowiednio przygotowane do tego stanowisko. To podstawowa kwestia, od której należy rozpocząć uprawę tej rośliny. W zasadzie niezależnie od tego, co zdecydujesz się posadzić, musisz przede wszystkim pozbyć się chwastów, które rosną w danym miejscu. Do tego może posłużyć Ci środek chemiczny. Jeśli wybierzesz ten sposób, musisz pamiętać, że po zastosowaniu preparatu trzeba odczekać pewien czas przed przystąpieniem do sadzenia. Inną metodą na pozbycie się perzu czy skrzypu jest przekopanie terenu i ręczne usunięcie chwastów. Czego potrzebuje trzmielina? Aby uprawa przebiegała możliwie najlepiej, warto wybrać dla tej rośliny miejsce z dobrym dostępem do słońca. Oczywiście są też odmiany, które radzą sobie w półcieniu, ale co do zasady słoneczne stanowisko jest najlepsze dla odmian o barwnych liściach. Trzmielina potrafi poradzić sobie na każdej glebie, choć najlepsze efekty jej uprawy można uzyskać, wybierając ziemię próchniczą i żyzną, która nie jest mocno zbita. Jak sadzić roślinę? Należy wykopać w przygotowanej wcześniej ziemi dołek o średnicy ok. 2-krotnie większej niż bryła korzeniowa, tak abyś mógł swobodnie wsadzić trzmielinę do środka. Dołek należy wypełnić ziemią w taki sposób, aby roślina znajdowała się na tej samej głębokości, co w doniczce. Ziemię trzeba następnie starannie uklepać i podlać. Warto pamiętać o jednej ważnej wskazówce. Gleba na dnie powinna być lekko wzruszona, bo to zdecydowanie ułatwi roślinie ukorzenienie się. Ponadto nie warto sadzić trzmieliny w miejscu, gdzie będzie narażona na lekkie podtopienia albo tam, gdzie nie będzie miała dostępu do powietrza. Trzmielina dobrze rośnie przy ogrodzeniu czy przy ścianie, ale nie wtedy, kiedy jest otoczona z dwóch stron. Do sadzenia rośliny można przystąpić niemal przez cały rok, o ile gleba nie jest zamarznięta. Najlepszym momentem na to jest okres od marca do kwietnia i od września do października.

Trzmielina – pielęgnacja 

Na uprawę trzmieliny Fortune’a mogą się zdecydować nawet osoby, które stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie, ponieważ zadanie to nie jest szczególnie wymagające. Owszem, trzeba mieć wiedzę na temat posadzonej rośliny i postępować zgodnie ze wskazówkami doświadczonych osób, ale nie stanowi to dużego wyzwania. Trzmielina Fortune’a nie jest podatna na szkodniki i choroby. Zazwyczaj jedynym problemem, który ją dotyczy, są mszyce. Można się ich jednak pozbyć, stosując odpowiednie środki zakupione w sklepie ogrodniczym. Należy też zadbać o to, aby trzmielinę posadzić w odpowiednim miejscu, bo w innym wypadku będzie ona narażona na choroby grzybowe. Do podstawowych zadań związanych z utrzymaniem rośliny w odpowiednim stanie jest jej przycinanie.

Trzmielina wymaga delikatnego cięcia, szczególnie na wiosnę. Dzięki niemu można pozbyć się przemarzniętych fragmentów pędów, z których i tak nic nie wyrośnie. Jak dokładnie wygląda cięcie? Trzmielina dobrze znosi te zabiegi wiosną, w okolicy marca. Wtedy właśnie można skracać pędy nad młodymi gałązkami i w ten sposób pozbywać się zmarzniętych i uszkodzonych części roślin. Na przycinanie krzewu można się też zdecydować w czerwcu czy w sierpniu. Robienie tego później nie jest wskazane, ponieważ trzmielina nie zdąży zregenerować uszkodzeń i tym samym w okresie zimowym może być bardziej podatna na przemarzanie. Cięcie trzmieliny jest polecane nie tylko po to, aby pozbyć się jej brzydkich fragmentów, ale też w celu zagęszczenia krzaczka i jego uformowania. Brak przycinania skutkuje tym, że roślina rozchodzi się mocno na boki i zaczyna wspinać się po każdej podporze. Tym samym w przyszłości trudniej będzie Ci okiełznać trzmielinę i nadać jej taki kształt, jak chcesz.

 

Trzmielina Fortune’a – rozmnażanie

Dużą popularnością wśród ogrodników cieszy się trzmielina. Rozmnażanie tej rośliny jest łatwe, co w pewnym stopniu zwiększa zainteresowanie nią. Po pierwszym zakupie sadzonek nie trzeba tego powtarzać, bo można skorzystać z tych roślin, które już są w ogrodzie. Jak rozmnażać trzmielinę? Należy pobrać z niej fragmenty pędów o długości kilkunastu centymetrów, a dolne liście usunąć, tak aby na ostatnich 5 cm pędu nie było ich wcale. Najlepszym czasem na rozmnażanie trzmieliny jest okres od lipca do września, choć i w innych miesiącach roślina powinna się przyjąć. Po przygotowaniu sadzonek należy zanurzyć je w ukorzeniaczu. To specjalny preparat, który można kupić w sklepie ogrodniczym. Zawiera on hormony, które pobudzają roślinę do wzrostu i tym samym ułatwiają jej ukorzenianie. Stosując ukorzeniacz, można oczekiwać, że rozmnażanie rośliny na pewno się powiedzie. Wspomniany preparat występuje najczęściej w formie proszku, żelu i płynu. Czy jego stosowanie jest konieczne? Nie, ale bardzo pomaga. Trzeba wiedzieć, że ukorzeniacz zawiera też składniki mające chronić roślinę przed chorobami grzybowymi. Taką ochronę zapewnia też cynamon, którym możesz oprószyć sadzonki, jeśli nie zdecydujesz się na zakup ukorzeniacza. Czas ukorzeniania trzmieliny wynosi przeciętnie 3 tygodnie, czasami nieco dłużej. Decydując się na rozmnażanie rośliny, trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże gwarantujące jej dobre warunki do wzrostu. Polecana do tego jest mieszanka torfu i piasku w proporcjach 1:1. Torf dobrze utrzymuje wilgoć, a przy tym ją pochłania. Rozmnożona w ten sposób trzmielina powinna się dobrze ukorzenić i rozrosnąć jeszcze przed zimą. Młode, małe rośliny na czas niskich temperatur warto też zabezpieczyć.

Trzmielina Fortune’a – cena

Ile kosztuje trzmielina? Sadzonki tej rośliny można kupić już za kilka złotych. Ich cena nie przekracza zwykle 20 zł, choć zdarzają się i droższe trzmieliny. Sporo zależy od ich wielkości i odmiany. Wpisując w wyszukiwarkę frazę ‘trzmielina Fortunea cena’ od razu wyświetlają się sklepy, w których można kupić sadzonki. Istotne jest to, że istnieje możliwość nabycia ich nie tylko na miejscu, ale też online, co wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Nawet jeśli nie masz w pobliżu żadnej szkółki ogrodniczej ani sklepu, gdzie sprzedają sadzonki, możesz zakupić trzmielinę i posadzić ją w swoim ogrodzie. Rośliny kupowane w sklepach internetowych są pakowane tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo na czas transportu. 

 

Gdzie sadzić trzmielinę Fortune’a?

Ostatnia istotna kwestia dotyczy pomysłów na posadzenie trzmieliny, a dokładniej tego, jak wykorzystać tę roślinę i jakie wybrać dla niej miejsca. Oczywiście kwestie związane z typem gleby nie będą już poruszane, ponieważ wspominaliśmy o nich wyżej. W tym akapicie skupimy się na ogrodowych kompozycjach. Jako piękny dodatek ustawiony w centralnym miejscu w ogrodzie sprawdza się trzmielina na pniu. Wygląda ona efektownie, tym bardziej że można ją odpowiednio uformować. Taka roślina dobrze się prezentuje posadzona wzdłuż alejki prowadzącej do domu, ale nie tylko. Trzmielina sprawdza się także jako część większej rabaty. Niektórzy decydują się na jej wykorzystanie do zrobienia naturalnego ogrodzenia. Trzmielina na żywopłot wygląda efektownie, o ile jest gęsto posadzona i zadbana. Roślina ta nie rośnie bardzo szybko, stąd też zdecydowanie częściej wybierana jest jako dekoracja (wzdłuż alejki czy przy wejściu na posesję). Do jej przycinania przydzadzą się nożyce do żywopłotu, dzięki którym będzie można nadać jej odpowiednią formę. Dobrze wygląda też trzmielina na balkonie posadzona w dużych doniczkach. Może ona przezimować na zewnątrz, co też ułatwia jej uprawę, szczególnie osobom, które mieszkają w bloku i nie mają gdzie przechowywać roślin. Oczywiście trzmielina wymaga zabezpieczenia, szczególnie jej korzenie. Jednym ze sposobów na ochronę rośliny przed niskimi temperaturami jest jej wsadzenie do większej doniczki i włożenie do środka słomy lub styropianu. Na balkonach często można też zobaczyć trzmieliny Fortune’a sadzone na pniu, które ładnie wyglądają pośród innych kolorowych kwiatów znajdujących się na zewnątrz.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Magdalena

July 17, 2022 at 6:33 pm

Jak gęsto posadzić trzmelinę, żeby uzyskać alejkę żywopłot?

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

July 22, 2022 at 10:44 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Gęstość sadzenia powinien zależeć od gatunku trzmieliny oraz siły wzrostu, i może wynosić od ok. 30 cm do ok. 50 cm.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.com

Respuesta