Kiedy przycinać tuje?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Na różnych forach ogrodniczych i grupach skupiających miłośników roślin często pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy można przycinać tuje. Są to jedne z najczęściej wybieranych do ogrodów roślin, ponieważ zapewniają one prywatność i co najważniejsze, są łatwe w uprawie. O tym, jak i kiedy przycinać tuje, a także o zasadach ich uprawy przeczytasz w tym artykule.

Tuje – najpopularniejsze, chętnie wybierane odmiany

Trafiłeś na tę stronę prawdopodobnie dlatego, że szukasz odpowiedzi na pytanie, kiedy obcinać tuje. Pojawi się ona w dalszej części artykułu, bo na początku warto skupić się na ogólnych informacjach dotyczących tej rośliny. Bez podstawowej wiedzy trudno odpowiednio dbać o nią i liczyć na to, że będzie dobrze rosła. Kluczowa wiedza dotyczy odmian tui. Do najpopularniejszych zaliczana jest m.in. tuja Szmaragd, która ma smukły, regularny kształt i przez cały rok zachowuje ładny, zielony kolor. Drzewko rośnie w ciągu roku przeciętnie 20 cm. Tuja Szmaragd osiąga wysokość ok. 2-2,5 m po upływie 10 lat. Jedną z największych zalet tej rośliny jest łatwa pielęgnacja. Tuja szmaragd wymaga tylko regularnego podlewania i nawożenia. W sierpniu warto stosować nawozy azotowe, a na przełomie września i października te na bazie fosforu i potasu. Tuje szmaragdowe są polecane do sadzenia pojedynczo i w formie żywopłotów. Dobrze sprawdzają się w doniczkach. Co ile sadzić tuje Szmaragd? Najlepiej, żeby odległość między roślinami wynosiła ok. 50 cm lub więcej, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Kolejną, popularną odmianą jest tuja Brabant. Dobrze znosi ona chłody, dlatego ładnie wygląda w ogrodzie przez cały rok, niezależnie do panującej na zewnątrz pogody. Nie wpływają na nią negatywnie także upały i susze, więc jej uprawa zwykle nie powoduje problemów. Co istotne, tę odmianę można sadzić także na słabej jakości glebach, nie martwiąc się o to, że roślina nie będzie ładnie się prezentowała. Właściciele ogrodów często zadają pytanie o to, czy lepsza jest tuja Brabant czy Szmaragd. Pierwsza z wymienionych wygrywa pod tym względem, że jest łatwiejsza w uprawie, druga z kolei wygląda bardziej elegancko, co dla niektórych osób ma większe znaczenie.

Do popularnych odmian tui zaliczana jest też Danika. Jest to gatunek nisko rosnący, który przybiera postać kulistego krzewu. Osiąga on niewielką wysokość, bo do 50 cm. Z uwagi na niewielkie wymiary roślina ta jest polecana do mniejszych ogrodów i z powodzeniem można ją uprawiać w donicach. Wybierając krzew do swojego ogrodu, warto mieć też na uwadze odmianę Martin. Ta tuja ma ciemnozielone liście, które w okresie zimowym przybierają brązowy odcień. Rośnie ona stosunkowo szybko i osiąga wysokość do ok. 170 cm. Ta odmiana dobrze sprawdzi się na większych posesjach.

Kiedy przycinać tuje?

Możesz zastanawiać się, dlaczego pytanie o to, kiedy przycinamy tuje, jest tak ważne i chętnie zadawane przez początkujących ogrodników. Dla wielu osób przycinanie tui jest istotne przede wszystkim ze względów wizualnych. Rośliny rosnące jako żywopłot czy rzeźby ogrodowe potrzebują regularnych zabiegów tego typu, bo w innym wypadku tracą swój atrakcyjny wygląd. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że istnieją także odmiany, które są wolno rosnące i prawie w ogóle nie wymagają przycinania.

Kiedy obcinamy tuje? Pierwsze cięcie w roku najlepiej wykonać na początku wiosny. Jeśli zależy Ci na tym, aby roślina miała określony kształt lub chcesz poprawić jej wygląd, możesz zdecydować się na dodatkowe cięcie tui latem. Do kiedy można przycinać tuje? Ostatnim momentem w roku na to, aby poprawić kształt rośliny, jest przełom sierpnia i września. To najlepszy okres na to, aby przyciąć tuje i przygotować je na okres zimowy. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej, bo młode gałązki rośliny będą w stanie zdrewnieć jeszcze przed ochłodzeniem i nadejściem zimy.

Na forach i grupach dużo jest pytań o to, kiedy przycinać tuje Brabant. Najlepszym czasem na to jest wiosna, a dokładniej przełom marca i kwietnia. Przycinanie pozwoli roślinie się zagęścić, dzięki czemu po czasie zyska ona ładniejszy wygląd. Ile tui warto ściąć? Najlepiej przyciąć 1/3 z tego, co zdążyło urosnąć. Kiedy przycinać tuje szmaragdowe? I w tym przypadku dobrym czasem na to będzie wczesna wiosna. Warto jednak pamiętać o tym, że odmiana Smaragd wygląda dobrze także bez częstego przycinania. Wiele w kwestii regularności cięcia zależy od odmiany rośliny, a także Twoich upodobań i tego, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać.

 

Jak formować tuje?

Dowiedziałeś się już, kiedy ciąć tuje, pora przejść do informacji na temat zasad przycinania i tego, jak poprawnie wykonywać tę czynność. Na sam początek ważną sprawą jest dobór odpowiednich narzędzi. Bardzo dobrze do tego typu pracy sprawdzają się nożyce do żywopłotu, nawet te ręczne. Wiele osób wybiera te modele zamiast spalinowych i elektrycznych, ponieważ łatwiej się z nich korzysta. Urządzenia tego typu na pewno dobrze sprawdzą się w tych ogrodach, w których tuje są posadzone jako żywopłot i ilość roślin jest spora.

Jak przyciąć tuje? Przyjmuje się, że sposób cięcia zależy w dużym stopniu od wieku rośliny. Młode krzewy iglaste skraca się mocniej niż te starsze, ponieważ u nich rzadziej pojawiają się nowe pędy. W okresie wiosennym można zdecydować się na cięcie tui nawet o 1/3 ich długości. W tym czasie warto też zwrócić uwagę na to, czy na roślinie nie ma martwych, wyschniętych pędów, a jeśli są, należy je usunąć. Decydując się na cięcie letnie, możesz skrócić roślinę o ok. 2 cm. Głównym celem cięcia przed zimą jest zagęszczenie rośliny. Jeśli przytniesz ją za mocno, tuja może nie przetrwać zimy albo znacznie stracić na atrakcyjności.

Z początku cięcie tui może wydawać się trudne, jednak nie ma tym nic skomplikowanego. Owszem, osoby z większym doświadczeniem są w stanie szybciej wykonać to zadanie, ale nawet początkujący ogrodnicy nie mają z tym większego problemu. Kluczowa jest znajomość odpowiednich terminów na przeprowadzenie tego zabiegu pielęgnacyjnego, a także wyposażenie się w dobrej jakości nożyce. 

Różne typy cięć

Dyskutując na temat przycinania tui, a także innych iglaków, warto wspomnieć o tym, jakie techniki cięcia można wyróżnić. Biorąc pod uwagę powód, można wskazać m.in. cięcie: Formacyjne i zdrowotne. Pierwsze z wymienionych służy temu, aby nadać iglakom odpowiedni kształt. Jedną z możliwości cięcia formacyjnego jest stworzenie z tui spirali. Do tego wybiera się odmiany mające pokrój stożka i takie z gęstymi gałęziami. Cięcie w spiralę jest polecane w przypadku tych roślin, które mają wysokość co najmniej 1 m. Drugie z kolei sprowadza się do usunięcia chorych, połamanych pędów i odcięcia tych, które ocierają się o inne rosnące blisko krzewy. 

 

Sadzenie tui 

Wiesz już kiedy i jak przycinać tuje, ale możliwe, że wciąż zastanawiasz się, w którym momencie w roku jest najlepszy czas na sadzenie tych roślin. Właściwie jest to możliwe od wczesnej wiosny aż po jesień. Ostatnim momentem na wsadzenie w ziemię tych roślin jest ok. 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami, więc warto dokładnie śledzić pogodę i to sprawdzać. Tuje wykazują sporą odporność na mróz, ale mimo wszystko, jeśli nie zdążą wcześniej dostatecznie dobrze się ukorzenić, w czasie zimy mogą przemarzać i zdecydowanie gorzej rosnąć. Najlepszym stanowiskiem dla tui jest miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Rośliny te rosną najlepiej w glebie lekko wilgotnej, o dobrej przepuszczalności. Warto pamiętać o tym, że tuje nie lubią przesadzania, w związku z tym trzeba dobrze przemyśleć to, gdzie je posadzisz, aby później nie zmieniać ich ułożenia. Przed posadzeniem rośliny doniczkę należy na kilka minut wsadzić do wody, tak aby bryła korzeniowa namokła. Głębokość dołka do sadzenia powinna być co najmniej dwa razy większa od korzeni tui.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ