Jakie są najpiękniejsze krzewy do ogrodu?

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Przed Twoim domem znajduje się ogromny, jeszcze niezagospodarowany ogród? Dobrym rozwiązaniem na efektywne, ale także niewymagające zagospodarowanie terenu jest posadzenie krzewów. Rośliny te raz posadzone, mogą rosnąć przez wiele lat w tym samym miejscu, bez konieczności stosowania specyficznej i pracochłonnej pielęgnacji.

Krzewy kwitnące

Róża to jeden z najpiękniejszych krzewów, który nada wyjątkowy wygląd niejednemu ogrodowi. Płatki róż mogą mieć bardzo różnorodne kolory, od klasycznej czerwieni, po róż, pomarańcz, czy nawet żółć. Oprócz pięknych kwiatów krzewy kwitnące całe lato cieszą ludzi swoim niesamowitym zapachem. Jednak krzew ten jest jednym z najbardziej wymagających. Potrzebuje on bardzo żyznej gleby, która jest lekka i dobrze przepuszczalna. Ważne, aby miała obojętny lub lekko kwaśny odczyn. Kwiaty wymagają odpowiedniego nasłonecznienia. Stanowisko, na którym będą się one znajdować, powinno być także przewiewne, ale jednocześnie nienarażające kwiatów na powiew silnych wiatrów. Ładne krzewy różane do ogrodu, które sadzone są w zaciemnionych miejscach, bardzo często zapadają na choroby grzybowe. Róże możemy sadzić pojedynczo, jak i w większych grupach. 

Barwinek – jest drobną zimno-zieloną rośliną. Miejsce, w którym ją posadzimy, może być nasłonecznione lub cieniste. Roślina często wykorzystywana jest do tworzenia kwiecistych dywanów. Barwinek bardzo szybko się rozkrzewia. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe, krzewinka najlepiej rośnie na wilgotnym podłożu. Kwiaty koloru niebieskiego rozkwitają późną wiosną (kwiecień – maj). Istnieją także odmiany, które wypuszczają kwiaty w takich barwach, jak: Biały, fioletowy oraz purpurowy.

Azalia japońska – krzew azjatycki. Wyróżnia się on tym, że wypuszcza kwiaty, jeszcze przed tym, jak wypuści liście. Kwiaty przybierają kształt falbaniastego kielicha. Występują one w wielu kolorach. Krzew nie jest wymagający. Najlepiej go sadzić w półcienistych miejscach naszego ogrodu. Najlepiej rośnie na próchnicznej oraz przepuszczalnej glebie. Najlepiej, aby miała ona kwaśny odczyn. Ważne jest to, aby podłoże, w którym znajduje się azalia japońska, było cały czas lekko wilgotne. Azalia nie lubi przesuszonej ziemi.

Jaśminowiec – jest krzewem rozrastającym się oraz rozłożystym. Wypuszcza kremowo-białe kwiaty, które mają piękny, ale intensywny zapach. Liście krzewu są ciemnozielone, mają owalny kształt i są lekko szorstkie w dotyku. Roślina nie jest wymagająca może być hodowana przez całkowitych amatorów rolnictwa. Może rosnąć w ubogiej glebie, jednak nie może być ona przesuszona. Krzewy ozdobne liściaste jaśminowca są odporne na mróz. 

Forsycja – okres kwitnienia krzewu przypada na miesiące wczesnej wiosny. Wypuszczane przez niego kwiaty mają kolor żółty. Krzew rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Jeżeli chodzi o rozmnażanie, można to robić z odrostów, lub poprzez ukorzenienie się pędów wierzchołkowych. Forsycja jest wysoką rośliną o długich gałęziach. Może wzrastać nawet na wysokość do 5 m. Nie jest ona wymagająca. Kwiat nie lubi jedynie suchej oraz za mokrej gleby. W ogrodzie powinien być sytuowany w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu. Jest odporny na działanie niskiej temperatury.

Głóg – jest to jeden z krzewów, który zrzuca liście na zimę. Jest to niewielka roślina, która przybiera formę małego drzewa. Kwitnie bardzo obficie w okresie maja oraz czerwca. Wypuszcza białe, różowe, czerwone albo bordowe kwiaty. Głogi są bardzo trwałymi roślinami. W naszym ogrodzie mogą przetrwać wiele lat, dlatego wiele osób uważa, że są to tanie krzewy ozdobne do ogrodu. Cechują się dużą odpornością na mróz oraz panowanie niesprzyjających warunków. 

Krzewuszka cudowna – okres jej rozkwitania przypada od czerwca do lipca. Kwitnące kwiaty są bardzo duże. Przybierają one kształt dzwonka. Mają kolor intensywnie różowy. W sprzyjających warunkach krzew wypuszcza kwiaty także na jesień. Krzewy długo kwitnące wymagają żyznej oraz wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie. Miejsce, w którym je sytuujemy, powinno być słoneczne i półcieniste. W okresie zimowym pamiętajmy o tym, aby lekko przysłonić krzew przed działaniem mrozów. 

Hortensja ogrodowa – jest krzewem o bardzo dużych kwiatostanach. Przybierają one formę kuli. Występują w kolorze różu, bieli, czerwieni oraz błękitu. Mogą zmieniać kolor pod wpływem składu chemicznego oraz odczynu podłoża, w którym są usytuowane. Niepodatna na te działania jest wyłącznie hortensja biała. Te kolorowe krzewy do ogrodu wypuszczają swoje kwiaty pod koniec czerwca, a kwiaty, już lekko przesuszone mogą utrzymać się nawet do pierwszych przymrozków. Ogrodnicy zalecają ten gatunek hortensji sadzić w dobrze nasłonecznionych lub lekko półcienistych stanowiskach. Kwiaty najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, próchniczej oraz zwilgotniałej. Dobrze, aby miała ona kwaśny odczyn. 

Krzewy pachnące do ogrodu

Czarny bez – często spotykany jest na dzikich terenach, jednak często rośliny te uprawiane są także jako krzewy ozdobne. Osiągają one wysokość od 3 m do 6 m. Okres kwitnienia przypada na czerwiec. W tym okresie z kwiatów wydobywa się bardzo intensywny oraz przyjemny zapach. Kwiaty bzu są drobne o kremowo-białym zabarwieniu. Krzewy kwitnące na biało nie są wymagające, dobrze rosną w cieniu oraz na słońcu. Mogą rozmnażać się przez samosiejki. 

Bez lilak – jest jednym z najbardziej klasycznych krzewów ogrodowych. Jego kwiaty są bardzo maleńkie. Połączone są one w większe kwiatostany. Wyróżniają się bardzo charakterystycznym oraz intensywnym zapachem. Krzew wypuszcza kwiaty późną wiosną. Przybierają one zwykle takie kolory jak: Biały, różowy, fioletowo-niebieski oraz purpurowy. Największą zaletą tego krzewu jest praktycznie brak wymagań co do gleby. Jest on w stanie rosnąć na każdym podłożu. Jednak najkorzystniejsza dla niego jest żyzna oraz wilgotna ziemia o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Bez bardzo lubi obszary dobrze nasłonecznione. Najlepiej go sadzić w większej odległości od innych roślin oraz ścian budynków. Wynika to z tego względu, że jego korzenie bardzo się rozrastają i mogą wyrządzić wiele szkód. 

 

Najpiękniejsze krzewy iglaste do ogrodu 

Jałowiec łuskowaty – cechą, która charakteryzuje ten rodzaj krzewu, są niebieskie, barwne igły. Roślina początkowo ma kształt kulisty, a z czasem tworzy stożkowate odgałęzienia. Krzew nie jest wymagający w uprawie. Jest także mrozoodporny. Najlepiej rośnie na glebach mało zasobnych oraz kwaśnych i piaszczystych, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jałowce łuskowate to krzewy ozdobne wieloletnie, które bardzo wolno wzrastają, dlatego wiele osób wykorzystuje je do obsadzania rabat oraz skalniaków.

Cis – jest krzewem, który przyozdobi Twój ogród przez wiele lat. Wyróżniają go czerwone owoce. Cis jest rośliną mało wymagającą. Nie wymaga żyznej ziemi, najlepiej wzrasta na średnio wilgotnym, wapiennym podłożu. Możemy go sadzić zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i tych bardziej przyciemnionych. W okresie zimowym warto zabezpieczyć krzew przed mrozem. Można go z łatwością przycinać oraz formować, dlatego dobrze sprawdza się jako żywopłot. 

Jodła koreańska – krzew ma dwukolorowe sztywne igły. Jest on niski i szeroki. Ma bardzo gęste rozgałęzienie. Jodła jest ozdobiona niebiesko-fioletowymi szyszkami. Roślina wymaga żyznego oraz próchniczego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Najlepiej, aby gleba była lekko kwaśna lub obojętna. Krzewy do ogrodu najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych. Ważne, aby było one osłonięte od wiatru. Jodła koreańska bardzo wolno wzrasta. Te krzewy ozdobne niskie są odporne na działanie niskiej temperatury.

Sosna karłowa – ma niewielkie rozmiary. Porasta miękkimi, lekko niebieskimi igłami, które pokryte są białymi paskami. Na krzewie rosną małe szyszki, które na początku mają barwę purpurowo-fioletową, a z czasem brązowieją. Kwiaty utrzymują się na krzewie latami. Sosna karłowata przybiera szeroką postać. Jej igły układają się w taki sposób, że wydaje się ona bardzo puszysta. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe, prezentowany krzew najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych o kwaśnym odczynie, a także piaszczystym podłożu. W ogrodzie zalecane jest sadzenie go w dobrze nasłonecznionych miejscach. Sosna karłowa jest wytrzymała, dobrze znosi mróz. 

Kosodrzewina – krzew ten ma ciemnozielone igły o długości ok. 5 cm. Jest on mało wymagający. Może z łatwością rosnąć także na mało żyznej, piaszczystej glebie. Jest odporny na suszę oraz panowanie niskiej temperatury. Stanowisko, w którym chcemy posadzić roślinę, powinno być dobrze nasłonecznione.

Sosna gęstokwiatowa – jest krzewem, który osiąga duże rozmiary. Maksymalna wysokość, na jaką wzrasta, wynosi 3 m. Sosna ma nieregularną koronę. Jej igły są długie, wąskie, barwione zwykle na zielono oraz pokrywane żółtymi pasami. Sosna gęstokwiatowa, podobnie jak inne krzewy iglaste do ogrodu wymaga dobrego nasłonecznienia. Nie jest odporna na mrozy, dlatego w sezonie przymrozków warto ją okrywać. Podłoże krzewu powinno być dobrze przepuszczalne oraz lekko wilgotne. 

 

Piękne krzewy liściaste zimozielone do ogrodu

Berberys Julianny – ozdobny krzew z żółtymi kwiatami. Kwitnie od marca do czerwca. Liście w okresie lata są ciemnozielone, a jesienią zmieniają barwę na czerwoną. Krzew wypuszcza także owoce. Są one kuliste, wyglądem przypominają jagody. Mają czarno-granatowy kształt. Berberys Julianny najlepiej rośnie na żyznej glebie. Ważne jest to, aby była ona wilgotna. Miejsce, w którym chcemy posadzić krzew, powinno być dobrze nasłonecznione. Podczas większych mrozów roślinę należy okryć. 

Mahonia pospolita – w okresie wiosennym wypuszcza żółte kwiaty, jesienią zachwyca liśćmi, które zmieniają kolor z ciemno-zielonego na czerwony. Krzew wypuszcza niebieskie jagody. Wymagania glebowe nie są skomplikowane. Mahonia potrzebuje lekkiego, piaszczystego podłoża, które jest żyzne oraz wilgotne. Odczyn gleby, na której jest sadzona, powinien być kwaśny lub obojętny. Roślinę w naszym ogrodzie powinniśmy sadzić w miejscach zaciemnionych. Za intensywne oddziaływanie promieni słonecznych powoduje, że rośnie ona wolniej. 

Bukszpan – krzew ten ma zielone liście przez cały rok. Można go samodzielnie formować w różne kształty. Roślina ta bardzo szybko się rozmnaża, jednak jej wzrost jest bardzo powolny. Bukszpan nie jest wymagający. Może rosnąć w każdej glebie, wyjątkiem jest jedynie zimna gleba na podmokłych oraz gliniastych terenach. Jeżeli chodzi o stanowisko, krzewy ogrodowe bukszpanu lubią miejsca ocienione, ale także dobrze rośnie w bardziej nasłonecznionych częściach ogrodu. 

Ognik szkarłatny – krzew ma jasno-pomarańczowe owoce. Pojawiają się one pod koniec lata. Na gałązkach możemy je zauważyć przez kilka miesięcy. Pod koniec roku liście krzewu zmieniają kolor na brunatny. Ognik nie jest wymagającą rośliną. Bez większego problemu może rosnąć na różnych glebach. Krzewy w ogrodzie możemy sadzić w miejscach nasłonecznionych oraz tych bardziej zaciemnionych. 

Ostrokrzew kolczasty – ma sztywne, ciemno-zielone bardzo lśniące liście z powycinaną blaszką. Wypuszcza on także czerwone owoce, które rosną na gałęziach przez całą zimę. Jeżeli chcemy, aby nasz ostrokrzew wypuścił owoce, musimy posadzić obok siebie dwa krzewy zimno-zielone do ogrodu – męski oraz żeński. Ostrokrzew nie jest rośliną wymagającą. Jego uprawa oraz pielęgnacja jest bardzo łatwa. Najlepiej sadzić go w cieniu lub półcieniu. Bez problemu może rosnąć na glebach kwaśnych, piaszczystych, a nawet piaszczysto-gliniastych. Roślina ta jest bardzo odporna, dobrze znosi nie tylko upały, ale także mróz.

Kalina Dawida – to krzew o lancetowatych liściach. Ozdobione są one bardzo wyraźnym żyłkowaniem. Krzew rośnie bardzo bujnie. Zwykle przybiera okrągły kształt. Na wiosnę wypuszcza różowe kwiaty, które z upływem czasu zmieniają kolor na biały. Najbardziej charakterystycznym elementem dla kaliny Dawida są owoce, które początkowo mają kolor różowy, a z czasem nabierają fioletowo-niebieskiej barwy. Zimozielone krzewy kaliny możemy sadzić na przepuszczalnych, umiarkowanie żyznych oraz lekko zwilgotniałych podłożach. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. W okresie zimowym pamiętajmy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed działaniem mrozów. 

Dalej zastanawiasz się, jakie krzewy do ogrodu sprawdzą się w Twoim przypadku? Każdy z zaprezentowanych powyżej krzewów jest na swój sposób wyjątkowy i może stanowić bardzo dobrą ozdobę ogrodu. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto zdobyć informacje na temat pielęgnacji poszczególnych roślin oraz ich wymagań. W zestawieniu zaprezentowano drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu, zarówno te łatwiejsze w uprawie, jak i te, które wymagają od nas większej uwagi.

Kiedy obcinać krzewy ozdobne?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiesz, kiedy przycinać krzewy ozdobne? Po pierwsze powinieneś wiedzieć, że krzewy ozdobne przycina się głównie w celu nadania im odpowiedniego kształtu oraz zapewnienia kwitnienia. Dlatego każdy ogrodnik, także ten początkujący, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie nożyce do żywopłotu. Istotne jest to, aby krzewy przycinać na wiosnę. Cięcie mające na celu uformowanie rośliny polega na skracaniu pędów, po to, aby zagęściły się tylko wybranej przez nas części krzewu. Takie przycinanie sprzyja także uzyskaniu większej liczby pąków kwiatowych. 

 

Kiedy sadzić krzewy ozdobne?

Drzewa oraz krzewy ozdobne możemy sadzić zarówno w okresie wiosennym, jak i jesienią. Te pory roku charakteryzują się umiarkowaną temperaturą oraz dużą ilością opadów, co sprzyja wzrostowi roślin. Dzięki dostatecznej ilości wilgoci w podłożu krzewy mogą w bardzo szybkim tempie rozbudować swoje systemy korzeniowe.

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Łucja

August 29, 2021 at 3:13 pm

“Kiedy obcinać krzewy ozdobne ?”
Przeczytałam i niczego się nie dowiedziałam.

Respuesta
ANNE SAJGON FROM FINLAND

July 30, 2023 at 11:13 am

Pisze przecież wyraźnie po polsku że na wiosnę ! Ja skumałam od razu .

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

September 7, 2021 at 2:38 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta