Ranking 5 najlepszych filtrów piaskowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.11.24

 

Filtr piaskowy – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2024 roku

 

Wahasz się, czy filtr piaskowy to dobry wybór do Twojego basenu? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu. Najlepsze filtry piaskowe są w zasięgu Twojej ręki. Po przeanalizowaniu opinii konsumentów udało nam się przygotować zestawienie popularnych, efektywnie działających sprzętów. Na pierwszym miejscu jest model VidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm, który wyposażono w 100 kg zbiornik i pompę o mocy 1 HP. Wykonano go z trwałych materiałów i działa niezawodnie przez minimum kilka sezonów. Na drugim miejscu plasuje się komplet Intex Pompa filtrująca piaskowa z hydro aeracją 26644. Jest w nim zarówno filtr i pompa, a urządzenie jest przeznaczone do filtracji wody basenów o pojemności 20 – 40 m3

5 najlepszych filtrów piaskowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli zastanawiasz się jaki filtr do basenu kupić i szukasz skutecznych sposobów na to, aby utrzymać w czystości wodę , koniecznie sprawdź ranking filtrów piaskowych. Poniżej opisujemy sprzęty, które usuwają wszystkie zanieczyszczenia, są wydajne, a dodatkowo ich konserwacja nie jest kłopotliwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Do sprzętu można podłączyć wąż o średnicy 32 lub 38 mm (zależnie od tego, jaki kupiliśmy). To trwały model, jego materiałem wykonania jest odporny na uszkodzenia polietylen.

Wady

To, co przeszkadza konsumentom, to brak piasku w zestawie. Bez niego nie można uruchomić urządzenia, dlatego należy pamiętać o jego zakupie.

Podsumowanie

Filtr jest wyposażony w 6-drożny zawór i może pracować w 6 różnych trybach. Są to: Filtr, płukanie, płukanie zwrotne, recyrkulacja, zima oraz zamknięcie. Sprzęt ma 100 kg zbiornik, pasuje do pompy o mocy ok. 746 W (1 HP).

Drugi wybór

Zalety

To pompa piaskowa do basenów, wykorzystująca do swojej pracy około 12 kg piasku kwarcowego. Pompa zawiera filtr wstępny zatrzymujący gruboziarnisty brud oraz pompę filtrującą usuwającą drobne zanieczyszczenia Pompa jest zasilana sieciowo 230V a jej wydajność wynosi 190 W.

Wady

Ze słów użytkowników wynika, że istniejące w zestawie przyłącza nie pasują do większości basenów. Aby pompę podłączyć skutecznie trzeba zatem dokupić specjalne adaptery oraz gwintowane przejściówki. Utrudnia to po kupieniu natychmiastowe podłączenie pompy.

Podsumowanie

Wydajność obiegu pompy wynosi 4000 l/h lub 4 m3/h i jest ona przystosowana do maksymalnej pojemności basenu 29100 l. Sprzęt może pracować filtrując wodę o maksymalnej zawartości soli 3 g/litr. Według użytkowników pompa jest łatwa w obsłudze.

Rozważ też

Zalety

Zamontowanie sprzętu nie jest bardzo kłopotliwe, jego konstrukcja jest już prawie w całości złożona. Model wyposażono w 6-pozycyjny zawór, dlatego może pracować w kilku różnych trybach. Dołączono do niego czytelny ciśnieniomierz.

Wady

Podczas instalacji oraz konserwacji urządzenia należy zachować ostrożność. Jak zauważyli niektórzy posiadacze sprzętu, rączka pompy jest mało solidna i przez nieuwagę można ją zniszczyć.

Podsumowanie

Filtr jest przeznaczony do basenów, których wielkość to 1000 - 18 100 l. Moc pompy wynosi 85 W, a pojemność zbiornika to 8,5 kg. Aby urządzenie działało prawidłowo, wymaga zastosowania piasku lub nowoczesnych kulek filtracyjnych Polysphere. Wydajność urządzenia to 3028 l/h.

 

1. vidaXL Piaskowy Filtr Basenowy z Zaworem 6 Drożnym 560mm

 

Model vidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm jest trwały, gdyż został wykonany z polietylenu. Zaprojektowano go w taki sposób, aby zapewnić prędkość przepływu wody na poziomie 10 m3/h. Sprzęt ma wymiary: Wysokość – 96,8 cm i średnica – 56 cm.

Filtr współpracuje z wężem o średnicy 32 lub 38 mm. Nadaje się on do podłączenia do pompy o mocy 1 HP (ok. 746 W). Urządzenie jest wyposażone w zbiornik o pojemności 100 kg.

Konsumenci chwalą sprzęt za trwałość oraz nieskomplikowaną obsługę. Dołączona instrukcja wyjaśnia, jak działa filtr piaskowy do basenu oraz jak trzeba go podłączyć. Poza tym urządzenie wyposażono w wielodrożny zawór z 6 różnymi pozycjami: Filtr, płukanie zwrotne, płukanie, zima, zamknięcie oraz recyrkulacja.

Sprzęt vidaXL piaskowy filtr basenowy z zaworem 6 drożnym 560mm pasuje do pompy o mocy 1 HP (746 W). Jego wydajność to 10 m3/h.

 

Zalety

Pasuje do różnych węży: Filtr wody do basenu ogrodowego został przystosowany do podłączenia do węża zarówno o średnicy 32 mm, jak i 38 mm.

6 trybów pracy: Sprzęt może pracować w 6 trybach. Są to: Filtr, zima, płukanie, płukanie zwrotne, recyrkulacja i zamknięcie.

Łatwa obsługa: Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a kłopotliwe kwestie zostały wyjaśnione w instrukcji.

Skuteczne oczyszczanie wody: Za sprawą filtra woda w basenie jest czysta i nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń.

 

Wady

Brakuje piasku: Przed uruchomieniem sprzętu należy uzupełnić poziom piasku, jednak piasek nie został dołączony do zestawu.

 

 

 

 

2. Intex Pompa filtrująca piaskowa z hydro aeracją 26644

 

Intex pompa filtrująca piaskowa z hydro aeracją 26644 jest przeznaczona do basenów od 20 do 40 m3 o maksymalnej temperaturze wody 35 stopni Celsjusza. Jej moc wynosi 190 W, a wydajność cyrkulacji to 4 m3/h. Pompę wyposażono w filtr wstępny, który zatrzymuje gruboziarnisty brud, następnie pompa filtrująca usuwa drobne zanieczyszczenia z wody.

Użytkownik ma do dyspozycji różne tryby pracy wybierane za pomocą dźwigni. Również timer pozwala na zaplanowanie indywidualnych cyklów filtrowania. Użytkownicy potwierdzają dobre działanie pompy wskazując, że widać gołym okiem, że woda w basenie jest czyściejsza.

Do filtracji pompa używa piasku kwarcowego o wielkości ziarna od 0,7 – do 1,2 mm. Wymagana ilość piasku to 12 kg. Pompę zasilamy z sieci 230V. Intex Pompa filtrująca piaskowa z hydro aeracją 26644 jest przeznaczona do basenów od 20 do 40 m sześciennych.

 

Zalety

Proces filtrowania: Na skuteczność filtrowania pływa dwuetapowy proces. Wstępny filtr zatrzymuje gruboziarnisty brud i kolejno drobne zanieczyszczenia usuwa pompa filtrująca.

Tryby pracy: Użytkownik ma do wyboru kilka trybów pracy które są wybierane za pomocą wygodnej dźwigni.

Manometr: Do pompy dołączono manometr ze skalą kolorów dostarczający precyzyjnych informacji o aktualnym ciśnieniu.

Timer: Zintegrowany timer pozwala użytkownikowi na zaplanowanie cyklów filtrowania w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb.

Wydajność:  Jak podaje specyfikacja wydajność cyrkulacji wynosi 4 m3/ha. Oznacza to, że maksymalna pojemność basenu wynosząca 29100 litrów wody zostanie przefiltrowana w całości w ciągu 7 godzin.

 

Wady

Przyłącza: Jak podają użytkownicy przyłącza będące w zestawie nie pasują do większości basenów. Aby podłączyć pompę wymagane jest dokupienie adaptera Intex typu B oraz gwintowaną przejściówkę 32/38 mm x 2’’.

 

 

 

 

3. Filtr Piaskowy do Basenu 3028 l/h Bestway 58515

 

Filtr piaskowy do basenu Bestway 58515 3028 l/h ma zbiornik o pojemności 8,5 kg. Moc dołączonego do niego pompy wynosi 85 W, a średnica węża to 32 mm. Urządzenie zostało wykonane z trwałych materiałów, odpornych na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Wydajność filtra to 3028 l/h. Sprzęt jest wyposażony w manometr, za pomocą którego można szybko odczytać warunki pracy pompy, a także komunikat o konieczności wymiany piasku. Ma on również 6-pozycyjny zawór.

Wiele osób uważa, że to dobry i tani filtr piaskowy. Jego montaż nie stanowi dużego problemu, gdyż konstrukcja jest prawie w całości złożona. Urządzenie dobrze sprawdzi się w basenach, których pojemność to 1000 – 18 100 l.

Urządzenie Bestway 58515 3028 l/h to dobry filtr piaskowy do 600 zł. Jego wydajność wynosi 3028 l/h, a moc pompy to 85 W.

 

Zalety

Czytelny manometr: Sprzęt wyposażono w manometr z czytelnym wskaźnikiem, dlatego możemy szybko sprawdzić warunki pracy zestawu.

Wieloetapowe oczyszczanie wody: Za sprawą filtra oczyszczanie wody w basenie przebiega w kilku etapach. Jest ona pozbawiona zanieczyszczeń i nie należy się martwić np. o jej zmętnienie.

Wbudowany filtr na nieczystości: Sprzęt ma wbudowany filtr, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń (m.in. liści) do wirnika pompy, co mogłoby wywołać jej awarię.

 

Wady

Mało solidna rączka pompy: Ponieważ umieszczona przy pompie rączka jest mało wytrzymała, podczas montowania czy konserwacji zestawu trzeba uważać, aby jej nie zniszczyć.

 

 

 

 

4. Pompa Piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497

 

Pompa piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497 wyróżnia się bardzo efektywną pracą. Urządzenie ma antykorozyjny zbiornik o pojemności 9 kg, czytelny manometr oraz zawór kontrolujący. Wydajność filtra to 5678 l/h, jest on polecany do basenów, których wielkość to 1000 – 42 300 l.

Z uwagi na wbudowany czasomierz, sprzęt można ustawić, aby włączał się o określonej porze. W komplecie znajdziemy kilka dodatkowych elementów, w tym: Adaptery zaworów o średnicy 32 mm i dozownik ChemConnect na tabletki (o średnicy 2,54 cm).

Osoby, które kupiły opisywany filtr piaskowy do basenu Intex Bestway, uważają, że dzięki niemu woda jest przez cały czas czysta i można się w niej bez przeszkód kąpać. Urządzenie jest łatwe w montażu i obsłudze, a za jego dodatkowy atut uznano możliwość podłączenia do ściany basenu.

Pompa piaskowa do basenu 5678 l/h Bestway 58497 to model, którego wydajność to 5678 l/h. Moc urządzenia wynosi 230 W.

 

Zalety

Do małych i dużych basenów: Filtr zapewnia efektywną pracę w małym, jak i większym basenie (o pojemności 1000 – 42 300 l).

Dozownik chloru w tabletkach: W komplecie znajdziemy dozownik chloru w tabletkach, który wystarczy wkręcić w ścianę basenu.

Kilka programów pracy: Filtr ma zawór kontrolny z 6 różnymi programami pracy, przydatnymi m.in. podczas jego konserwacji.

 

Wady

Brak piasku w zestawie: Kupujący uważają, że w komplecie powinien znaleźć się piasek kwarcowy, gdyż dobór tego właściwego nie zawsze jest prosty.

Mały manometr: Manometr jest stosunkowo mały, co często utrudnia szybkie odczytanie parametrów pracy filtra.

 

 

 

 

5. Intex 2100 Filtracja Piaskowa 26646

 

Intex 2100 filtracja piaskowa 26646 to pompa, która używa do filtracji zmielonego kwarcu o wielkości cząsteczek 0,4 – 0,8 m. Urządzenie spełni swoje zadanie przy filtracji basenu o pojemności 26423 litrów. Filtr piaskowy Intex pozwala przefiltrować 7949 l na godzinę.

Moc urządzenia wynosi 220 W, a pompa jest przystosowana do filtrowania wody o maksymalnej temperaturze 35 stopni Celsjusza. Podczas pracy urządzenie wytwarza ciśnienie 1,4 bar. Jak przekazują opinie o filtrach piaskowych tego modelu, jest on wyposażony w zawór 6 funkcyjny. Pomba ma też szereg funkcji, którymi może zarządzać użytkownik.

Obok samego filtrowania mamy to funkcję płukania filtra, przepłukiwania celem właściwego ułożenia piasku, czyszczenia odpadów, cyrkulację czyli wprowadzenie wody w ruch bez włączania filtracji, oraz zamknięcie uruchamiane w celach konserwacyjnych. Intex 2100 filtracja piaskowa 26646 przefiltruje w ciągu godziny 7,949 wody, co przekłada się na wydajność 7,9 m3 / h.

 

Zalety

Tania ekspolatacja: Pompa do filtracji wody używa zmielonego kwarcu o wielkości cząstek 0,4 – 0,8 m. Po zaopatrzeniu pompy w piasek ilości 23 kg może on pracować w pompie przez około 5 lat.

Programowanie: Pompa jest niemal bezobsługowa, wystarczy ustawić za pomocą programatora czas jej działania, a samoczynnie włączy się i wyłączy o wymaganej porze.

Napowietrzanie: Producent tego urządzenia za pomocą technologii Hydro Aeration wprowadził funkcję napowietrzania wody. Dzięki temu łatwiej ją oczyścić i wyfiltrować.

Dostępne funkcje: Pompa została wyposażona w następujące funkcje: filtrowanie, wypłukiwanie, przepłukiwanie, cyrkulacja, wypuszczanie, zamknięcie. Są to funkcje wspomagające filtrację oraz oczyszczanie pompy.

 

Wady

Brak piasku w zestawie: Chodź filtracja oparta jest na na piasku kwarcowym, nie jest on dostarczany wraz z urządzeniem. Użytkownik musi w piasek zaopatrzyć się samodzielnie.

Instrukcja: Instrukcja użytkowania dostarczana wraz z pompą nie zawiera treści w języku polskim. Części użytkownikom utrudnia to eksploatację. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki filtr piaskowy kupić?

 

Są różne sposoby na to, aby utrzymać czystość wody w basenie, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje filtr piaskowy, który za sprawą specjalnego piasku kwarcowego eliminuje różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym owady oraz drobnoustroje. Chcesz dowiedzieć się, jaki jest najlepszy filtr piaskowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Sposób działania

Filtry piaskowe, niezależnie od tego czy jest to filtr do basenu rozporowego czy tradycjnego, najczęściej wypełnia się specjalnym piaskiem kwarcowym mającym odpowiednią granulację. Niemniej jednak funkcję wkładu filtrującego może pełnić także szklany granulat lub wykonane z polietylenu kule. Tego typu sprzęt wychwytuje drobne zanieczyszczenia, jakie mogą znajdować się w wodzie w basenie. To np.: naskórek, pyłki, owady, włosy, a nawet pozostałości po stosowanych przez nas kosmetykach. Najlepszy filtr piaskowy gwarantuje skuteczne oczyszczanie wody, w efekcie czego przez cały czas jest ona czysta i można się w niej kąpać bez ograniczeń. Aby uzyskać taki rezultat, należy znaleźć urządzenie dopasowane do wielkości naszego basenu. To nie powinno być trudne, ponieważ producenci oferują sprzęty przeznaczone zarówno do małych, jak i bardzo dużych zbiorników, o pojemności ponad 30 000 litrów.

 

Materiał wykonania

Żeby filtr był odporny na uszkodzenia oraz awarie, powinien być wykonany z trwałych materiałów. Większość modeli jest produkowana z tworzyw, które są kształtowane ciśnieniowo w wysokiej temperaturze. Bardzo dobrze sprawdzają się one w basenach ogrodowych i uznaje się je za trwałe. Dostępne są również droższe filtry wykonane z żywicy i włókna szklanego. Wykazują one większą odporność na skoki ciśnienia.

 

Tryby pracy

Podstawowym trybem pracy filtra piaskowego jest oczywiście filtrowanie. Polega to na zasysaniu wody z basenu przez pompę do wkładu z piaskiem oraz jej ponownym wpompowaniu po zneutralizowaniu zanieczyszczeń. Jednak wiele urządzeń działa także w kilku innych trybach, na co wpływa zastosowanie wielodrożnego zaworu:

♦ Płukanie zwrotne – używa się go, kiedy filtr został zanieczyszczony. Program ten pozwala na wypłukanie zebranego osadu w kierunku odpływu filtra.

♦ Płukanie – tryb zwykle włącza się po płukaniu zwrotnym, pozwala na właściwe ułożenie piasku.

♦ Odpływ – pozwala na wypompowanie zanieczyszczonej wody z pominięciem filtra. Tryb przydaje się podczas całkowitego lub częściowego opróżniania basenu.

♦ Cyrkulacja – to inaczej wprowadzenie wody w ruch, bez potrzeby jej filtrowania. To bardzo przydatny program przy ogrzewaniu basenu lub korzystaniu z dodatkowego, słonecznego układu zasilania.

♦ Zamknięcie (off) – tryb ten służy do konserwacji filtra.

♦ Zima – jak sama nazwa wskazuje, to program wykorzystywany zimą, który zabezpiecza urządzenie przed mrozem.

 

Moc pompy

Za zasysanie wody do filtra i wtłaczanie jej z powrotem do basenu odpowiada pompa, która musi mieć właściwą moc. Pod tym względem powinniśmy dopasować sprzęt do wielkości zbiornika. Oznacza to, że im większy mamy basen, tym mocniejszego urządzenia potrzebujemy. Może to być 80, 200, a nawet ponad 500 W, choć niektórzy producenci podają ten parametr w HP, czyli koniach parowych (1 HP to w przeliczeniu ok. 746 W).

 

Wydajność – jaki filtr piaskowy wybrać?

Kupując taki sprzęt jak filtr piaskowy, nie można zapomnieć o sprawdzeniu jego wydajności. To parametr, który pozwoli nam się przekonać, czy dane urządzenie rzeczywiście będzie skutecznie oczyszczać wodę w basenie z zanieczyszczeń. Bardzo często wydajność jest podawana w litrach na godzinę, co jest dużym ułatwieniem. Zazwyczaj jest to kilka tysięcy litrów na godzinę. Jeżeli producent podaje parametr w innej formie, np. 10 m3/h, wystarczy pamiętać, że 1 m3 to 1000 l i przeliczyć tę wartość na odpowiednią jednostkę.

Sposób montażu

Podłączenie filtra piaskowego nie powinno sprawiać bardzo dużego kłopotu. Dobrze, jeśli w komplecie znajdą się wszystkie niezbędne elementy, w tym wąż i przyłącze o odpowiedniej średnicy. W dołączonej do urządzenia instrukcji z pewnością znajdziemy wyjaśnienie, jak krok po kroku zamontować filtr, aby mógł on prawidłowo działać. Warto również sprawdzić, jak często należy wykonywać prace konserwacyjne, m.in. płukanie urządzenia oraz wymianę wkładu piaskowego. Jeśli będziemy przeprowadzać je zgodnie z zaleceniami producenta, sprzęt na pewno nie ulegnie niespodziewanej awarii.

 

Filtry piaskowe w dobrych cenach

Za pomocą filtra piaskowego możemy skutecznie oczyścić wodę w basenie, bez względu na jego pojemność. Cena urządzeń przeznaczonych do małych zbiorników często nie przekracza 1000 zł. Im wyższa musi być wydajność sprzętu, tym bardziej prawdopodobne jest, że wydamy więcej na jego zakup. Filtry przeznaczone do bardzo dużych basenów kosztują średnio 2000 – 5000 zł. Najlepiej przed podjęciem decyzji wydania dużej ilości gotówki zapoznać się ze specyfiką jaka cechuje dany  filtr do basenu w sklepie Castorama lub w serwisie Allegro. 

 

FAQ

 

P1: Jak działa filtr piaskowy do basenu?

Działanie filtra piaskowego nie jest skomplikowane. Za pomocą pompy ssąco-tłoczącej wprowadzana jest do niego woda z basenu. Głównym elementem konstrukcji urządzenia jest plastikowy pojemnik, w którym znajdują się ziarenka piasku kwarcowego lub złoża aktywnego. Trafiająca do niego woda jest oczyszczana z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a następnie z powrotem wtłaczana do basenu. Filtr piaskowy wymaga regularnego usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń, a co kilka lat (średnio 2 – 5) należy wymieniać piasek. W ten sposób można zapobiec namnażaniu się bakterii i grzybów w pojemniku. Tego typu sprzęt jest odpowiedni do średnich i dużych basenów.

P2: Jak podłączyć filtr piaskowy do basenu?

Filtr piaskowy powinien być umieszczony jak najbliżej basenu. Trzeba ułożyć go na równej i twardej powierzchni, przykładowo na betonowej płycie. Następnie należy ustawić sprzęt w taki sposób, aby jego używanie, a także konserwacja nie sprawiały żadnych trudności (dotyczy to w szczególności połączeń rurowych). Żeby filtr działał prawidłowo, konieczne jest zainstalowanie pompy na jego uchwycie, w tym celu niezbędne są śruby oraz pokrywa. Musimy też zainstalować zespół króćca spustowego w zbiorniku filtracyjnym, a potem pojemnik z piaskiem i pompę przy użyciu węża, zacisków oraz adapterów. Podłączając urządzenie, trzeba się upewnić, że pracuje ono przy ciśnieniu roboczym, a pompa nie znajduje się poniżej ani powyżej poziomu wody.

 

P3: Filtr piaskowy do basenu – gdzie kupić?

Filtr piaskowy do basenu to sprzęt, który prawdopodobnie znajdziemy w większości marketów ogrodniczych, a nierzadko także remontowo-budowlanych. Oczywiście dużo w tej kwestii zależy m.in. od wielkości sklepu. Jeśli nie mamy pewności, że znajdziemy w swoim mieście takie urządzenie, dobrym rozwiązaniem jest jego zamówienie go przez Internet. Może to być sklep online z basenami lub serwis aukcyjny. Kupując filtr piaskowy online, możemy sporo zaoszczędzić i zmniejsza się ryzyko, że nie spełni on naszych oczekiwań. Wynika to m.in. z możliwości przeczytania opinii na temat wybranych urządzeń.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ