Ogrodowanie
  • Wilgotnościomierze do zboża

Ogrodowanie

  • Wilgotnościomierze do zboża

Ogrodowanie

PODSUMOWANIE

  • 1. Wilgotnościomierze do zboża Dramiński TwistGrain Pro
  • 2. Dramiński GMM Wilgotnościomierze do zboża
  • 3. Wilgotnościomierze do zboża Pomelac Miernik
  • 4. Termohigrometr Benetech GM640
  • 5. Wilgotnościomierz do zboża SuperTech C-PRO
  • Przewodnik zakupowy – Jaki wilgotnościomierz do zboża kupić?

Ranking 5 najlepszych wilgotnościomierzy do zboża w 2022

by Elena Ostatnio aktualizowane: 18.05.22
Ostatnio aktualizowane: 18.05.22

 

Wilgotnościomierze do zboża – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Z umieszczonym na tej stronie rankingiem powinni zapoznać się wszyscy rolnicy, właściciele skupów zboża oraz firm oferujących usługę suszenia ziaren. Prezentujemy w nim łatwe w obsłudze i dokładne wilgotnościomierze. Na pierwszym miejscu jest model Dramiński TwistGrain Pro, który ma na tyle kompaktowe wymiary, że można wziąć go ze sobą na pole i tam sprawdzić poziom wilgotności zboża. Sprzęt ma dwa tryby pracy: podstawowy oraz zaawansowany, w którym możemy skorzystać z wielu dodatkowych funkcji. Urządzenie umożliwia zapisanie wyniku pomiaru w swojej pamięci, dlatego nie ma potrzeby noszenia przy sobie notesu. Warto dodać, że miernik ma czytelny wyświetlacz LCD, jak i klawiaturę, która nie jest podatna na zabrudzenia. Na drugim miejscu plasuje się tester Dramiński GMM. Jest on przeznaczony do pomiaru wilgotności 39 różnych gatunków zbóż, traw, roślin oleistych i strączkowych. Urządzenie nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wilgotnościomierz bez wątpienia przyda się w gospodarstwie rolnym, gdyż pozwala zdecydować, czy nadeszła już pora na żniwa.

5 najlepszych wilgotnościomierzy do zboża. Opinie w 2022 roku

 

Ranking wilgotnościomierzy do zboża pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego sprzętu do sprawdzenia poziomu wilgotności pszenicy, owsa czy żyta. Do zestawienia wytypowaliśmy urządzenia, które są chwalone przez rolników za łatwą obsługę i możliwość wykonania precyzyjnego pomiaru.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Dramiński TwistGrain Pro
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Miernik znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie rolnym, ponieważ pozwala na sprawdzenie poziomu wilgotności wielu różnych zbóż. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, można go używać na polu. Sprzęt ma dwa tryby pracy, w tym zaawansowany z dodatkowymi funkcjami.

Wady

Rolnicy narzekają, że wyświetlacz urządzenia jest zbyt mały i odczytanie wyniku pomiaru może być kłopotliwe, w szczególności dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Podsumowanie

Wilgotnościomierz jest zasilany 4 bateriami AA. Do sprzętu możemy w razie potrzeby podłączyć zewnętrzną sondę temperaturową. Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Co ważne, miernik nie wymaga systematycznej kalibracji. Tester pozwala na zapisanie w jego pamięci ostatnich wyników pomiaru, które później można przenieść na dysk twardy komputera.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Drugi wybór

Dramiński GMM
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Tester jest odpowiedni dla osób uprawiających zboża, ale nie tylko. Z pomocą urządzenia można sprawdzić poziom wilgotności różnych roślin strączkowych i oleistych, a także traw. Miernik jest łatwy w obsłudze i odporny na działanie wysokiej temperatury.

Wady

Wilgotnościomierz do pomiaru wykorzystuje metodę pojemnościową, a więc musimy do miarki wsypać odpowiednią ilość ziarna. W komplecie nie ma łopatki, która by nam to ułatwiła.

Podsumowanie

Sprzęt ma wytrzymałą obudowę, więc z pewnością szybko się nie zniszczy. Model waży 1,12 kg i jest niewielki, więc możemy wziąć go ze sobą na pole. Miernik sprawdza wilgotność zbóż i innych roślin z dokładnością do 1%.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Rozważ też

Pomelac Miernik
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Wilgotnościomierz został wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz LCD pozwalający na szybki odczyt wyniku pomiaru. Miernik można przechowywać w dołączonym do kompletu etui. Sprzęt obsługuje się jednym guzikiem i jest łatwy w kalibracji.

Wady

Według wielu osób tester powinien umożliwiać zapisanie ostatnich wyników pomiaru w jego pamięci. Zapisywanie ich w notesie jest uciążliwe, poza tym zapiski na kartce można z łatwością zgubić.

Podsumowanie

Miernik pozwala na sprawdzenie wilgotności pszenicy, żyta, jęczmienia oraz kilkunastu innych zbóż i roślin. Tester jest zasilany baterią 9 V. Urządzenie przydaje się zarówno w czasie żniw, jak i podczas przechowywania oraz suszenia zboża. Dokładność pomiaru modelu to 0,5%.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

 

1. Wilgotnościomierze do zboża Dramiński TwistGrain Pro

 

Model Dramiński TwistGrain Pro to dobry sprzęt do każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Pozwala on na sprawdzenie wilgotności zboża zarówno bezpośrednio na polu uprawnym, jak i w miejscu magazynowania ziarna. Urządzenie ma dwa tryby pracy – podstawowy i zaawansowany. W tym drugim mamy do dyspozycji wiele dodatkowych opcji, takich jak zapis wyniku pomiaru w pamięci wilgotnościomierza.

W razie konieczności do sprzętu można podłączyć zewnętrzną sondę temperaturową, aby mieć pewność, że zboże jest już wysuszone i np. można je oddać do skupu. Produkt jest zasilany 4 bateriami AA. Wilgotnościomierz można wygodnie przenosić w dołączonym do kompletu etui. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz i odporną na zabrudzenia obudowę.

Wiele osób publikuje pochlebne opinie o wilgotnościomierzach do zboża Dramiński. Według rolników produkty oferowane przez wspomnianą markę są zaawansowane technologicznie. Prezentowany model wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością i nieskomplikowaną obsługą (ma tylko 4 przyciski). Co ważne, urządzenie nie wymaga okresowej kalibracji.

 

 

 

 

2. Dramiński GMM Wilgotnościomierze do zboża

 

Wilgotnościomierz Dramiński GMM jest skalibrowany dla 39 różnych gatunków zbóż, roślin strączkowych, oleistych oraz traw, takich jak: pszenica, kukurydza, fasola, owies, len i amarantus. Urządzenie ma wymiary: 18 cm x 15 cm x 9 cm i waży 1,12 kg (z dozownikiem). Sprzęt wykorzystuje do pomiaru metodę pojemnościową.

Opisywany model działa niezawodnie w temperaturze mieszczącej się w zakresie od 10 st. C do 45 st. C. Z tego względu możemy go używać także w upalne dni. Wilgotnościomierz dokonuje pomiaru poziomu wilgotności zboża z dokładnością do 1%. Urządzenie ma solidną obudowę, niepodatną na uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia.

O produkcie Dramiński GMM mówi się, że to niezawodny i bardzo dokładny wilgotnościomierz, który z pewnością znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie rolnym. Za sprawą sprzętu możemy szybko sprawdzić, czy zboże jest już gotowe do żniw lub do oddania do skupu. Urządzenie jest poręczne, dlatego możemy je zabrać ze sobą na pole.

 

 

 

 

3. Wilgotnościomierze do zboża Pomelac Miernik

 

W rankingu nie mogło zabraknąć produktu Pomelac Miernik. To tester pozwalający na sprawdzenie wilgotności 16 różnych rodzajów nasion oraz ziaren. Ponieważ wilgotnościomierz ma duży wyświetlacz cyfrowy, odczytanie wyniku pomiaru nie będzie problemem. Dokładność urządzenia to 0,5%. Sprzęt obsługuje się je tylko jednym guzikiem, a zasilane jest baterią 9 V.

Wilgotnościomierz ma w zestawie etui oraz miarkę na ziarno. Przedstawiony model jest odpowiednią propozycją dla osób uprawiających m.in.: pszenicę (również durum), jęczmień, pszenżyto, żyto, słonecznik, fasolę, groch czy rzepak. Urządzenie łatwo się czyści, gdyż po użyciu wystarczy wysypać ziarno z miarki. Dodatkowym atutem miernika jest łatwa kalibracja.

Jak przekonują konsumenci, urządzenie jest na tyle niewielkie, że można bez przeszkód zabrać je ze sobą na pole i tam sprawdzić wilgotność zboża. To przydatny sprzęt, który jest wytrzymały i niepodatny na awarie. Co więcej, wilgotnościomierz można wykorzystywać nie tylko w czasie żniw, ale też podczas suszenia i przechowywania zbóż.

 

 

 

 

4. Termohigrometr Benetech GM640

 

Miernik Benetech GM640 jest przeznaczony do sprawdzania poziomu wilgotności pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, soi, łuskanego ryżu, a nawet paszy dla zwierząt. Produkt ma w komplecie 2-pinową sondę z przetwornikiem LSI zapewniającym szybki i dokładny pomiar. Sprzęt jest zasilany 3 bateriami AAA. Jego wymiary to: 7,2 cm x 3,5 cm x 14,5 cm (jednostka centralna).

Cechą wyróżniającą urządzenie jest obudowa w żółtym kolorze. Ten dobry i tani wilgotnościomierz do zboża ma wskaźnik poziomu baterii, dlatego nie trzeba się zastanawiać, kiedy wymienić źródło zasilania na nowe. Sprzęt ma czytelny ekran LCD i 5 przycisków przeznaczonych do jego obsługi. To model, który automatycznie się wyłącza po dłuższym czasie bezczynności.

Rolnicy chwalą urządzenie marki Benetech za poręczność i odporność na uszkodzenia. Sprzęt pozwala na ustawienie normy wilgotności dla konkretnego gatunku zboża i alarmowania w przypadku jej przekroczenia. Z uwagi na to, że wyświetlacz jest podświetlany, miernik jest wygodny w użytkowaniu także w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach.

 

 

 

 

5. Wilgotnościomierz do zboża SuperTech C-PRO

 

W każdym gospodarstwie przyda się wilgotnościomierz do zboża C-PRO. Umożliwi prawidłowe przechowywanie ziarna w odpowiednich dla niego warunkach. Sprzęt jest wygodny i łatwy w użyciu. Zakres pomiaru wilgoci wynosi od 5% do 50%. Urządzenie może pracować nawet w bardzo niesprzyjających warunkach, w temperaturze od 0 do 50 stopni Celsjusza. Wilgotnościomierz ma dużą dokładność pomiaru, wynoszącą mniej niż +/- 0,25% w standardowej skali.

Kolorowy wyświetlacz ułatwia odczytywanie danych. Urządzenie łączy w sobie funkcję mielenia i kompresowania badanej próbki. Młynek wykonano z hartowanej stali, odpornej na działanie korozji. Obudowę sprzętu wykonano z tworzywa sztucznego ABS, które jest wytrzymałe i solidne. Wilgotnościomierz łączy się ze specjalną aplikacją w telefonie. Umożliwia ona zapisywanie dokonanych pomiarów, śledzenie czasu pomiarowego oraz śledzenie lokalizacji urządzenia.

Osoby, które prowadzą gospodarstwo, doceniają wilgotnościomierz C-PRO. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i kompaktowy. Umożliwia dokonanie pomiaru w każdym rodzaju ziarna, jest dokładny i może być aktualizowany o nowe skale pomiarowe. Dzięki temu służy przez wiele lat.

Wilgotnościomierz do zboża, ziarna C-PRO ma wymiary 13 cm x 21 cm x 8 cm. Zasilany jest bateriami alkalicznymi 9 V. Miernik waży ok. 2 kg, dlatego można go łatwo przenosić i zabierać ze sobą w miejsce dokonywania pomiaru.

 

Zalety

Dokładność pomiaru: Wilgotnościomierz zapewnia dużą dokładność przeprowadzanego pomiaru, co przekłada się na lepszą jakość składowanego ziarna.

Młynek z miarką: Przed dokonaniem pomiaru należy zmielić ziarno, co ułatwia wbudowane naczynie pomiarowe. Młynek jest wytrzymały i odporny na korozję.

 

Wady

Odczyty zapisywane tylko w aplikacji: Sprzęt umożliwia zapisanie odczytów i innych danych tylko w połączonej aplikacji, co zmusza do jej zainstalowania. Może to być problemem dla osób, które nie mają nowoczesnego smartfona.

Oprogramowanie w obcym języku: Przyciski i menu są w języku angielskim, co znacznie utrudnia obsługę urządzenia osobom, które nie znają języka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wilgotnościomierz do zboża kupić?

 

W każdym gospodarstwie rolnym powinien znaleźć się wilgotnościomierz do zboża. To przydatne urządzenie, które pozwala rolnikowi zdecydować, czy ziarno jest suche i można rozpocząć żniwa. Osoby, które ze względu na dużą różnorodność mierników w sklepach, mają problem z dokonaniem wyboru, zachęcamy do przeczytania poradnika zakupowego. Jest w nim wiele cennych podpowiedzi.

Dla kogo wilgotnościomierz do zboża?

Sprzęty takie jak wilgotnościomierze do zboża są przeznaczone przede wszystkim dla rolników. Miernik znajduje zastosowanie w przypadku osób uprawiających pszenicę, jęczmień, żyto, pszenżyto czy owies, ale nie tylko. Najlepszy wilgotnościomierz do zboża umożliwia sprawdzenie poziomu wilgotności także nasion i ziaren roślin strączkowych, oleistych, a nawet traw. Tego typu urządzenie mogą więc wykorzystać rolnicy uprawiający kukurydzę, fasolę, groch, amarantusa, len itp.

Wilgotnościomierz znajduje zastosowanie również w firmach oferujących usługę suszenia ziaren zbóż po żniwach. Ponadto to odpowiedni sprzęt dla przedsiębiorstw prowadzących skupy pszenicy, jęczmienia, żyta itd. Za sprawą miernika możemy szybko podjąć decyzję, czy nadszedł odpowiedni moment na żniwa lub sprzedaż zebranego ziarna, aby osiągnąć z tego jak największy zysk. Co więcej, wilgotnościomierz pozwala uniknąć zjawiska grzania zboża w silosie i zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych.

 

Wymiary i waga

Jeśli wybierzemy mały miernik, będziemy mogli go swobodnie używać zarówno w magazynie, gdzie przechowujemy zboże, jak i na polu, przed żniwami. Ważne jest więc to, aby sprawdzić całkowite wymiary urządzenia. Istotne jest też to, ile tester waży. Nie powinno to być więcej niż 2 kg, jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt był łatwy w przenoszeniu.

 

Metoda pomiaru

Są dwie podstawowe metody pomiaru poziomu wilgotności zboża: pojemnościowa i rozkruszkowa. Modele wykorzystujące pierwszą wymienioną są, według niektórych rolników, wygodniejsze w użytkowaniu. Wszystko ze względu na to, że do miarki wystarczy wsypać całe ziarno, nie musimy go wcześniej rozdrabniać. Jak sama nazwa wskazuje, metoda rozkruszkowa wymaga wcześniejszego zmielenia lub zgniecenia zboża, a więc naruszenia jego struktury. Często mówi się, że jest ona bardziej precyzyjna, jednak sprzęty wykorzystujące metodę pojemnościową także są dokładne.

 

Zasilanie

Ze względu na to, że wilgotnościomierze do zboża to urządzenia przenośne, są zasilane bateriami (zazwyczaj AA lub AAA). Niektóre modele są wyposażone w opcję automatycznego wyłączania po dłuższym czasie bezczynności, co zapobiega ich zbyt szybkiemu rozładowaniu. Poza tym znaczna część mierników ma wskaźnik poziomu naładowania baterii, w efekcie czego nie musimy się zastanawiać, kiedy trzeba wymienić je na nowe.

 

Dokładność – jaki wilgotnościomierz do zboża wybrać?

Żeby mieć pewność, że zboże jest już odpowiednio wysuszone, musimy znaleźć miernik zapewniający jak największą dokładność pomiaru. Zazwyczaj jest to od 0,5% do 1%. To pozwala uniknąć podjęcia błędnych decyzji, np. o przedwczesnym rozpoczęciu żniw.

 

Łatwość obsługi

Na łatwość obsługi testera wpływają dwie podstawowe kwestie, czyli wyświetlacz LCD oraz liczba przycisków. Pomiar wilgotności zboża nie powinien zajmować nam dłużej niż kilka minut, inaczej nie do końca będziemy zadowoleni z zakupu urządzenia. Wyświetlacz powinien być duży, aby nie było problemu z odczytaniem wyświetlanego na nim wyniku. Z kolei przycisków powinno być jak najmniej, abyśmy przypadkowo nie wybrali niewłaściwej opcji.

 

Okresowa kalibracja

Są takie wilgotnościomierze, które wymagają okresowej kalibracji. To oznacza, że trzeba je systematycznie regulować, aby gwarantowały precyzyjny pomiar. Najlepiej robić to w zaufanym skupie zboża. Regularna kalibracja może okazać się uciążliwa, dlatego coraz częściej na rynku pojawiają się sprzęty, które jej nie wymagają, a mimo to przez cały czas użytkowania zapewniają dokładne wyniki pomiarów.

 

Solidność

Ponieważ testery wilgotności są często używane na zewnątrz, o tym, jaki wilgotnościomierz do zboża jest najlepszy, decyduje jego solidność. Obudowa urządzenia powinna być odporna na pył, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym sprzęt musi być przystosowany do użytku w czasie upalnych dni. Przeważnie temperatura pracy mierników obejmuje zakres od ok. 10 st. C do 45 st. C.

Dodatkowe opcje

Profesjonalne wilgotnościomierze niekiedy mają kilka, a nie tylko jeden tryb pracy. Po wyborze tych bardziej zaawansowanych zwykle zyskujemy dostęp do wielu dodatkowych opcji. Może to być np. możliwość zapisania wyniku pomiaru w pamięci urządzenia, co pozwala zrezygnować z noszenia przy sobie notesu. Poza tym profesjonalne mierniki dają możliwość podłączenia zewnętrznej sondy temperaturowej.

 

Akcesoria

Do testerów wilgotności zboża bardzo często jest dołączone etui pozwalające na jego bezpieczne przenoszenie i przechowywanie. Jeśli jest to model wykorzystujący rozkruszkową metodę pomiaru, zazwyczaj w zestawie jest też specjalny klucz umożliwiający odmierzenie i rozkruszenie odpowiedniej ilości ziaren. Przydać się może także łopatka, z pomocą której nabierzemy i umieścimy zboże w komorze, bez rozsypywania go wokół sprzętu.

 

Wilgotnościomierze do zboża w dobrych cenach

Najprostsze mierniki nie kosztują więcej niż 500 zł i są odpowiednie dla rolników niemających bardzo dużych pól uprawnych. Niekiedy zdarza się, że po dłuższym czasie użytkowania precyzyjność taniego urządzenia stopniowo się zmniejsza. Z tego względu osoby prowadzące nowoczesne gospodarstwa rolne wolą zainwestować w bardziej zaawansowany tester, którego cena przekracza kwotę 1000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ

SitemapRegulamin

Nasze Projekty

Sąsiednie projekty

Używamy cookies do świadczenia i polepszania usług. Używając tej strony zgadzasz się na cookies.Akceptuję Reject Więcej informacji
Wykorzystanie plików cookies

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT