Ranking 5 najlepszych wilgotnościomierzy do zboża w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Wilgotnościomierz do zboża – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Z umieszczonym na tej stronie rankingiem powinni zapoznać się wszyscy rolnicy, właściciele skupów zboża oraz firm oferujących usługę suszenia ziaren. Prezentujemy w nim łatwe w obsłudze i dokładne wilgotnościomierze. Na pierwszym miejscu jest model Dramiński TwistGrain Pro, który ma na tyle kompaktowe wymiary, że można wziąć go ze sobą na pole i tam sprawdzić poziom wilgotności zboża. Sprzęt ma dwa tryby pracy: podstawowy oraz zaawansowany, w którym możemy skorzystać z wielu dodatkowych funkcji. Urządzenie umożliwia zapisanie wyniku pomiaru w swojej pamięci, dlatego nie ma potrzeby noszenia przy sobie notesu. Warto dodać, że miernik ma czytelny wyświetlacz LCD, jak i klawiaturę, która nie jest podatna na zabrudzenia. Na drugim miejscu plasuje się tester Unimeter Digital. Jest on przeznaczony do pomiaru wilgotności 30 różnych gatunków zbóż, traw, roślin oleistych i strączkowych. Wilgotnościomierz bez wątpienia przyda się w gospodarstwie rolnym, gdyż pozwala zdecydować, czy nadeszła już pora na żniwa.

5 najlepszych wilgotnościomierzy do zboża. Opinie w 2024 roku

 

Ranking wilgotnościomierzy do zboża pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego sprzętu do sprawdzenia poziomu wilgotności pszenicy, owsa czy żyta. Do zestawienia wytypowaliśmy urządzenia, które są chwalone przez rolników za łatwą obsługę i możliwość wykonania precyzyjnego pomiaru.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Miernik znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie rolnym, ponieważ pozwala na sprawdzenie poziomu wilgotności wielu różnych zbóż. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, można go używać na polu. Sprzęt ma dwa tryby pracy, w tym zaawansowany z dodatkowymi funkcjami.

Wady

Rolnicy narzekają, że wyświetlacz urządzenia jest zbyt mały i odczytanie wyniku pomiaru może być kłopotliwe, w szczególności dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Podsumowanie

Wilgotnościomierz jest zasilany 4 bateriami AA. Do sprzętu możemy w razie potrzeby podłączyć zewnętrzną sondę temperaturową. Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Co ważne, miernik nie wymaga systematycznej kalibracji. Tester pozwala na zapisanie w jego pamięci ostatnich wyników pomiaru, które później można przenieść na dysk twardy komputera.

Drugi wybór

Zalety

Miernik pozwala na miarodajne zmierzenie wilgotności ponad 30 różnych nasion i zbóż. Ma kompaktowe wymiary, czytelny wyświetlacz, łatwe w obsłudze przyciski zarządzające oraz zaopatrzono go w instrukcję obsługi w języku polskim.

Wady

Po dłuższym czasie użytkowania folia, która zabezpiecza przyciski ulega zniszczeniu. W niejednym mierniku folia popękała i obsługa przycisków jest mniej komfortowa.

Podsumowanie

Klient otrzymuje swój miernik w transportowej walizce ułatwiającej i jego przechowywanie. Wraz z miernikiem walizce znajdziemy rozdrabniacz do ziarna, metalową szczotkę do czyszczenia, baterię oraz instrukcję obsługi.

Rozważ też

Zalety

Wilgotnościomierz został wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz LCD pozwalający na szybki odczyt wyniku pomiaru. Miernik można przechowywać w dołączonym do kompletu etui. Sprzęt obsługuje się jednym guzikiem i jest łatwy w kalibracji.

Wady

Według wielu osób tester powinien umożliwiać zapisanie ostatnich wyników pomiaru w jego pamięci. Zapisywanie ich w notesie jest uciążliwe, poza tym zapiski na kartce można z łatwością zgubić.

Podsumowanie

Miernik pozwala na sprawdzenie wilgotności pszenicy, żyta, jęczmienia oraz kilkunastu innych zbóż i roślin. Tester jest zasilany baterią 9 V. Urządzenie przydaje się zarówno w czasie żniw, jak i podczas przechowywania oraz suszenia zboża. Dokładność pomiaru modelu to 0,5%.

 

1. Wilgotnościomierze do zboża Dramiński TwistGrain Pro

 

Model Dramiński TwistGrain Pro to dobry sprzęt do każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Pozwala on na sprawdzenie wilgotności zboża zarówno bezpośrednio na polu uprawnym, jak i w miejscu magazynowania ziarna. Urządzenie ma dwa tryby pracy – podstawowy i zaawansowany. W tym drugim mamy do dyspozycji wiele dodatkowych opcji, takich jak zapis wyniku pomiaru w pamięci wilgotnościomierza.

W razie konieczności do sprzętu można podłączyć zewnętrzną sondę temperaturową, aby mieć pewność, że zboże jest już wysuszone i np. można je oddać do skupu. Produkt jest zasilany 4 bateriami AA. Wilgotnościomierz można wygodnie przenosić w dołączonym do kompletu etui. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz i odporną na zabrudzenia obudowę.

Wiele osób publikuje pochlebne opinie o wilgotnościomierzach do zboża Dramiński. Według rolników produkty oferowane przez wspomnianą markę są zaawansowane technologicznie. Prezentowany model wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością i nieskomplikowaną obsługą (ma tylko 4 przyciski). Co ważne, urządzenie nie wymaga okresowej kalibracji. Dramiński TG Pro wilgotnościomierz do ziarna zboża to miernik do zboża, który pozwoli oddać zboże do skupu o najkorzystniejszej wilgotności.

 

Zalety 

Dwa tryby pracy: Ten dobry wilgotnościomierz do zboża oferuje dwa tryby pracy. Tryb podstawowy – szybki o podstawowych funkcjach, łatwy i intuicyjny. Tryb zaawansowany pozwalający na instalację zewnętrznej sondy temperaturowej, komunikacji z komputerem, tworzenia raportów.

Wyświetlacz: Podświetlany wyświetlacz pozwoli na odczyt danych w każdych warunkach. Na wyświetlaczu pojawia się wilgotność, temperatura, średnia pomiaru, nazwa gatunku podlegającego pomiarowi oraz stan baterii.

Menu: Intuicyjne menu dostępne w wielu językach pozwala na łatwy wybór gatunku do pomiaru. Zarządza się nim czterema przyciskami o podwyższonej wytrzymałości.

Złącza USB: Pozwala ono na transmisję danych do komputera, a także podłączenia zewnętrznej sondy temperaturowej oraz aktualizację oprogramowania.

Nakrętka: Wykonana ze specjalnego tworzywa niepękającego, dźwiękiem sygnalizuje prawidłowe ściśnięcie ziarna przeznaczonego do pomiaru.

Kalibracja: Przedstawione urządzenie nie wymaga kalibracji, dlatego po zakupie jest gotowe do użytku.

 

Wady

Kłopotliwa czyszczenie: Jak przekazują użytkownicy, po pomiarach wilgotności rzepaku nakrętka jest mocno zabrudzona, a jej czyszczenie kłopotliwe.

 

 

 

 

2. Wilgotnościomierz Miernik Wilgotności Zboża Ziarna Unimeter Digital

 

Urządzeniem wybieranym przez wielu klientów jest wilgotnościomierz miernik wilgotności zboża ziarna Unimeter Digital. To sprzęt który ułatwi przechowywanie dużych partii ziarna, i zmniejszy ryzyko występowanie grzybów pleśniowych. Pozwoli też na oddanie do skupu ziarna o najlepszej wilgotności. Miernik wilgotności zboża jest odpowiedni do mierzenia ponad 30 różnych rodzajów ziaren i nasion, a pomiar oparty jest na wciskaniu i miażdżeniu ziarna w urządzeniu.

Dzięki konstrukcji, która zapewnia stały nacisk i zamknięty cykl pomiarowy dokładność pomiarów jest zachowana nawet, gdy ziarno jest świeżo zebrane. Jest to kompaktowe urządzenie, które jest dostarczane wraz z walizką transportową służącą również do przechowywania sprzętu.

W zestawie klient znajdzie również rozdrabniacz do ziarna, metalową szczoteczkę do czyszczenia, baterię oraz instrukcję obsługi wydrukowaną w języku polskim. Wilgotnościomierz miernik wilgotności zboża ziarna Unimeter Digital jest zasilany 9V baterią i pracuje w zakresie temperatur od 0 do 50 stopni Celsjusza.

 

Zalety 

Łatwość użytkowania: Wilgotnościomierz jest bardzo łatwy w obsłudze, ze względu na to, że wszystkie ustawienia są intuicyjne.

Pomiary: Miernik pozwala na ustalenie wilgotności ponad 30 różnych ziaren i nasion. Obok powszechnych zbóż jak pszenica, żyto czy jęczmień, zmierzymy nim wilgotność bobu, koniczyny białej czy kostrzewy łąkowej.

Łatwość czyszczenia: Sprzęt nie nastręcza trudności w czyszczeniu go po użyciu. Wystarczy usunąć ziarno z komory, również nasiona oleiste nie pozostawiają osadu.

Dokładność pomiaru: Producent deklaruje, że dokładność wykazanej w wilgotności mierzonego ziarna zawiera się w + /- 0,5 %.

 Łatwość przechowywania: Dołączona walizka pozwala na schowanie zarówno miernika jak i wszystkich jego akcesoriów. Jest to najlepszy sposób przechowywanie urządzenia poza sezonem.

 

Wady

Przyciski: Przyciski, którymi zarządza się ustawieniami urządzenia są zabezpieczone folią. Folia ta jest mało trwała i po dłuższym czasie użytkowania pęka w miejscach najczęściej używanych.

 

 

 

 

3. Wilgotnościomierze do zboża Pomelac Miernik

 

W rankingu nie mogło zabraknąć produktu Pomelac Miernik. To tester pozwalający na sprawdzenie wilgotności 16 różnych rodzajów nasion oraz ziaren. Ponieważ wilgotnościomierz ma duży wyświetlacz cyfrowy, odczytanie wyniku pomiaru nie będzie problemem. Dokładność urządzenia to 0,5%. Sprzęt obsługuje się je tylko jednym guzikiem, a zasilane jest baterią 9 V.

Wilgotnościomierz ma w zestawie etui oraz miarkę na ziarno. Przedstawiony model jest odpowiednią propozycją dla osób uprawiających m.in.: pszenicę (również durum), jęczmień, pszenżyto, żyto, słonecznik, fasolę, groch czy rzepak. Urządzenie łatwo się czyści, gdyż po użyciu wystarczy wysypać ziarno z miarki. Dodatkowym atutem miernika jest łatwa kalibracja.

Jak przekonują konsumenci, urządzenie jest na tyle niewielkie, że można bez przeszkód zabrać je ze sobą na pole i tam sprawdzić wilgotność zboża. To przydatny sprzęt, który jest wytrzymały i niepodatny na awarie. Co więcej, wilgotnościomierz można wykorzystywać nie tylko w czasie żniw, ale też podczas suszenia i przechowywania zbóż. Wilgotnościomierze do zboża Pomelac to urządzenia pozwalające zmierzyć wilgotność 16 różnych rodzajów ziaren i nasion. 

 

Zalety 

Dokładność pomiaru: Dokładność pomiarów wynosi +/- 0.5 %. Miernik pozwala wykryć wilgotność ziarna w zakresie 8 – 35%, nasion oleistych 5 minus 25%

Duży wyświetlacz: Wyświetlacz pokazujący duże cyfry na ekranie ułatwia odczytanie wyników i dokonywania ustawień.

Obliczanie średniej wartości: Sprzęt po dokonaniu kilku pomiarów tego samego produktu automatycznie obliczy średnią pomiarów wyświetlając ją na ekranie.

Nieskomplikowana kalibracja: Kalibracja urządzenia jest na tyle łatwa i prosta, że poradzi sobie z nią nawet użytkownik mało technologicznie zaawansowany.

Kompletność: Urządzenie jest dostarczane do klienta gotowe do uruchomienia. W skład dostawy wchodzi obok miernika, bateria 9V, etui na miernik, miarka na ziarno oraz instrukcja obsługi.

 

Wady

Różnorodność pomiarów: Urządzenie oferując pomiary 16 różnych ziaren i nasion jest klasyfikowane przez użytkowników jako to, o mniejszej ilości możliwych pomiarów.

 

 

 

 

4. Termohigrometr Benetech GM640

 

Miernik Benetech GM640 jest przeznaczony do sprawdzania poziomu wilgotności pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, soi, łuskanego ryżu, a nawet paszy dla zwierząt. Produkt ma w komplecie 2-pinową sondę z przetwornikiem LSI zapewniającym szybki i dokładny pomiar. Sprzęt jest zasilany 3 bateriami AAA. Jego wymiary to: 7,2 cm x 3,5 cm x 14,5 cm (jednostka centralna).

Cechą wyróżniającą urządzenie jest obudowa w żółtym kolorze. Ten dobry i tani wilgotnościomierz do zboża ma wskaźnik poziomu baterii, dlatego nie trzeba się zastanawiać, kiedy wymienić źródło zasilania na nowe. Sprzęt ma czytelny ekran LCD i 5 przycisków przeznaczonych do jego obsługi. To model, który automatycznie się wyłącza po dłuższym czasie bezczynności.

Rolnicy chwalą urządzenie marki Benetech za poręczność i odporność na uszkodzenia. Sprzęt pozwala na ustawienie normy wilgotności dla konkretnego gatunku zboża i alarmowania w przypadku jej przekroczenia. Z uwagi na to, że wyświetlacz jest podświetlany, miernik jest wygodny w użytkowaniu także w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Termohigrometr Benetech GM640 podobnie jak inne najlepsze wilgotnościomierze do zboża zmierzy nie tylko wilgotność różnych ziaren, ale nawet paszy dla zwierząt. 

 

Zalety 

Sonda: Szybki i precyzyjny pomiar zapewnia 2-pinowa sonda wykorzystująca przetworniki LSI. Sonda jest elementem wyposażenia urządzenia.

Obudowa: Obudowa została wykonana z lekkiego i wytrzymałego tworzywa jakim jest ABS. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i miła w dotyku.

Czytelny wyświetlacz: Duży czytelny wyświetlacz nie sprawia problemu z odczytaniem wielu pojawiających się na nim informacji. Wśród nich najważniejsze to poziom wilgotności, alarm wilgotności, procent wilgotności i temperatura.

Obsługa: Do obsługi urządzenia służy łącznie 5 przycisków funkcyjnych. Jest taki do ustawienia norm wilgotności, wyboru gatunku zboża czy pamięci pomiaru.

 

Wady

Instrukcja: Dołączona do urządzenia instrukcja obsługi jest w języku angielskim. Osoby, które nie opanowały tego języka narzekają na brak polskiej instrukcji.

 

 

 

 

5. Higrometr Rolniczy Pomelac Wile 55 Zestaw

 

Higrometr Rolniczy Pomelac Wile 55 zestaw to kompletne urządzenie do pomiaru wilgotności 16 różnych nasion i zbóż. Obok urządzenia klient otrzymuje etui  na miernik, miarkę na ziarno, instrukcją obsługi w języku polskim, oraz baterię 9V potrzebną do uruchomienia urządzenia.

Zakres pomiaru wilgotności przy mierzeniu ziarna wynosi 8 – 35%, przy nasionach oleistych jest to 5 – 25%. Wśród funkcji wilgotnościomierza jest automatyczna kompensacja temperatury i obliczanie średniej wartości pomiarów. Obsługa zamyka się w nawigacji jednym guzikiem.

Miernik jest łatwy w czyszczeniu, a po pomiarach nasion roślin oleistych nie pozostaje na nim osad. Wbudowany duży wyświetlacz cyfrowy przekazuje czytelną informację. Higrometr Rolniczy Pomelac Wile 55 zestaw to urządzenie do pomiaru wilgotności zbóż z wyświetlaczem w języku polskim.

 

Zalety 

Prostota obsługi: Urządzenie obsługuje się wyłącznie jednym guzikiem. Sprawia to, że obsługa jest prosta, łatwa i intuicyjna.

Łatwość czyszczenia: Po dokonaniu pomiaru wystarczy usunąć ziarno z pojemnika. Również rośliny oleiste nie pozostawiają osadów.

Przejrzysty wyświetlacz: Duży, wyraźny wyświetlacz nie sprawia nikomu problemów z obsługą. Wszystkie podawane na nim informacje są dobrze czytelne.

 

Wady

Różnorodność pomiarów: Sprzęt jest dedykowany do pomiaru 16 wyselekcjonowanych nasion. Zatem nie wszystkie uprawy będzie można sprawdzić za pomocą miernika.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wilgotnościomierz do zboża kupić?

 

W każdym gospodarstwie rolnym powinien znaleźć się wilgotnościomierz do zboża. To przydatne urządzenie, które pozwala rolnikowi zdecydować, czy ziarno jest suche i można rozpocząć żniwa. Osoby, które ze względu na dużą różnorodność mierników w sklepach, mają problem z dokonaniem wyboru, zachęcamy do przeczytania poradnika zakupowego. Jest w nim wiele cennych podpowiedzi.

Dla kogo wilgotnościomierz do zboża?

Sprzęty takie jak wilgotnościomierze do zboża są przeznaczone przede wszystkim dla rolników. Miernik znajduje zastosowanie w przypadku osób uprawiających pszenicę, jęczmień, żyto, pszenżyto czy owies, ale nie tylko. Najlepszy wilgotnościomierz do zboża umożliwia sprawdzenie poziomu wilgotności także nasion i ziaren roślin strączkowych, oleistych, a nawet traw. Tego typu urządzenie mogą więc wykorzystać rolnicy uprawiający kukurydzę, fasolę, groch, amarantusa, len itp.

Wilgotnościomierz znajduje zastosowanie również w firmach oferujących usługę suszenia ziaren zbóż po żniwach. Ponadto to odpowiedni sprzęt dla przedsiębiorstw prowadzących skupy pszenicy, jęczmienia, żyta itd. Za sprawą miernika możemy szybko podjąć decyzję, czy nadszedł odpowiedni moment na żniwa lub sprzedaż zebranego ziarna, aby osiągnąć z tego jak największy zysk. Co więcej, wilgotnościomierz pozwala uniknąć zjawiska grzania zboża w silosie i zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych.

 

Wymiary i waga

Jeśli wybierzemy mały miernik, będziemy mogli go swobodnie używać zarówno w magazynie, gdzie przechowujemy zboże, jak i na polu, przed żniwami. Ważne jest więc to, aby sprawdzić całkowite wymiary urządzenia. Istotne jest też to, ile tester waży. Nie powinno to być więcej niż 2 kg, jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt był łatwy w przenoszeniu.

 

Metoda pomiaru

Są dwie podstawowe metody pomiaru poziomu wilgotności zboża: pojemnościowa i rozkruszkowa. Modele wykorzystujące pierwszą wymienioną są, według niektórych rolników, wygodniejsze w użytkowaniu. Wszystko ze względu na to, że do miarki wystarczy wsypać całe ziarno, nie musimy go wcześniej rozdrabniać. Jak sama nazwa wskazuje, metoda rozkruszkowa wymaga wcześniejszego zmielenia lub zgniecenia zboża, a więc naruszenia jego struktury. Często mówi się, że jest ona bardziej precyzyjna, jednak sprzęty wykorzystujące metodę pojemnościową także są dokładne.

 

Zasilanie

Ze względu na to, że wilgotnościomierze do zboża to urządzenia przenośne, są zasilane bateriami (zazwyczaj AA lub AAA). Niektóre modele są wyposażone w opcję automatycznego wyłączania po dłuższym czasie bezczynności, co zapobiega ich zbyt szybkiemu rozładowaniu. Poza tym znaczna część mierników ma wskaźnik poziomu naładowania baterii, w efekcie czego nie musimy się zastanawiać, kiedy trzeba wymienić je na nowe.

 

Dokładność – jaki wilgotnościomierz do zboża wybrać?

Żeby mieć pewność, że zboże jest już odpowiednio wysuszone, musimy znaleźć miernik zapewniający jak największą dokładność pomiaru. Zazwyczaj jest to od 0,5% do 1%. To pozwala uniknąć podjęcia błędnych decyzji, np. o przedwczesnym rozpoczęciu żniw.

 

Łatwość obsługi

Na łatwość obsługi testera wpływają dwie podstawowe kwestie, czyli wyświetlacz LCD oraz liczba przycisków. Pomiar wilgotności zboża nie powinien zajmować nam dłużej niż kilka minut, inaczej nie do końca będziemy zadowoleni z zakupu urządzenia. Wyświetlacz powinien być duży, aby nie było problemu z odczytaniem wyświetlanego na nim wyniku. Z kolei przycisków powinno być jak najmniej, abyśmy przypadkowo nie wybrali niewłaściwej opcji.

 

Okresowa kalibracja

Są takie wilgotnościomierze, które wymagają okresowej kalibracji. To oznacza, że trzeba je systematycznie regulować, aby gwarantowały precyzyjny pomiar. Najlepiej robić to w zaufanym skupie zboża. Regularna kalibracja może okazać się uciążliwa, dlatego coraz częściej na rynku pojawiają się sprzęty, które jej nie wymagają, a mimo to przez cały czas użytkowania zapewniają dokładne wyniki pomiarów.

 

Solidność

Ponieważ testery wilgotności są często używane na zewnątrz, o tym, jaki wilgotnościomierz do zboża jest najlepszy, decyduje jego solidność. Obudowa urządzenia powinna być odporna na pył, zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym sprzęt musi być przystosowany do użytku w czasie upalnych dni. Przeważnie temperatura pracy mierników obejmuje zakres od ok. 10 st. C do 45 st. C.

Dodatkowe opcje

Profesjonalne wilgotnościomierze niekiedy mają kilka, a nie tylko jeden tryb pracy. Po wyborze tych bardziej zaawansowanych zwykle zyskujemy dostęp do wielu dodatkowych opcji. Może to być np. możliwość zapisania wyniku pomiaru w pamięci urządzenia, co pozwala zrezygnować z noszenia przy sobie notesu. Poza tym profesjonalne mierniki dają możliwość podłączenia zewnętrznej sondy temperaturowej.

 

Akcesoria

Do testerów wilgotności zboża bardzo często jest dołączone etui pozwalające na jego bezpieczne przenoszenie i przechowywanie. Jeśli jest to model wykorzystujący rozkruszkową metodę pomiaru, zazwyczaj w zestawie jest też specjalny klucz umożliwiający odmierzenie i rozkruszenie odpowiedniej ilości ziaren. Przydać się może także łopatka, z pomocą której nabierzemy i umieścimy zboże w komorze, bez rozsypywania go wokół sprzętu.

 

Wilgotnościomierze do zboża w dobrych cenach

Najprostsze mierniki nie kosztują więcej niż 500 zł i są odpowiednie dla rolników niemających bardzo dużych pól uprawnych. Niekiedy zdarza się, że po dłuższym czasie użytkowania precyzyjność taniego urządzenia stopniowo się zmniejsza. Z tego względu osoby prowadzące nowoczesne gospodarstwa rolne wolą zainwestować w bardziej zaawansowany tester, którego cena przekracza kwotę 1000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

Daniel

July 14, 2023 at 10:39 am

Przeczytałem taką uwagę przy mierniku Dramiński twist Grain =
Wady
Kłopotliwa czyszczenie: Jak przekazują użytkownicy, po pomiarach wilgotności rzepaku nakrętka jest mocno zabrudzona, a jej czyszczenie kłopotliwe.
Uwazam, że to nie jest problem, aby tego uniknąć wystarczy zwrócić uwagę żeby przy zakręcaniu nakrętki nie było nadmiaru ziarna w komorze, wtedy szansa, że ziarna rzepaku dostaną się w gwint nakrętki są minimalne. Pozdrawiam D.

Respuesta