Ranking 10 najlepszych grilów gazowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 29.05.24

 

Grill gazowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Landmann Triton 4 12961E to grill najczęściej wybierany ze wszystkich modeli grilli gazowych przez klientów do zakupu w roku 2024. Model ten również jest tym, który na dzień dzisiejszy uzyskał najwięcej pozytywnych opinii. Niezależnie od komory grillowej odpornej na wysokie temperatury i wyposażonej w 4 niezależne palniki o mocy 3 kW każdy, model ten posiada 1 palnik boczny o mocy 3 kW. Z drugiego boku komory znajduje się wygodna półka na produkty. Model ten jest odpowiedni do przygotowania posiłku dla 12 osób. Za pomocą termometru zamontowanego w pokrywie, precyzyjnie wyregulujesz temperaturę odpowiednią dla dania, które przyrządzasz. A gdy po skończonym grillowaniu trzeba urządzenie umieścić w bezpiecznym miejscu, to ułatwią to kółka transportowe. Model, którym zainteresowali się klienci w drugiej kolejności to Broil King Royal 320 941253, o wysokiej jakości wykonania i znakomitej funkcjonalności.

10 najlepszych grilów gazowych. Opinie w 2024 roku

 

Opinie o grillach gazowych przydadzą się każdemu, kto przymierza się do takiego zakupu. Dobrze jest dowiedzieć się, co sądzą o swoich rządzeniach ich użytkownicy, aby zakupić ten najwłaściwszy. W tym celu przedstawiamy ranking grilli gazowych. Zapraszamy do przeczytania wszystkich przyszłych właścicieli tego sprzętu.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Grill pozwala na jednoczesne nakarmienie 12 osób, zatem jest doskonałym sprzętem na spotkanie większej grupy przyjaciół. Precyzyjnie ustawiana temperatura na ruszcie, za pomocą 4 niezależnych palników i kontrolowana termometrem w pokrywie pozwala na stałą kontrolę nad przygotowywanymi potrawami.

Wady

Ze względu na duże rozmiary, dużo tez powierzchni pozostaje do czyszczenia po udanej zabawie. Według opisu klientów czyszczenie nie należy do najłatwiejszych czynności i doprowadzenie urządzenia do pierwotnego stanu przychodzi z trudem.

Podsumowanie

To grill nie tylko elegancko wykończony dobrymi jakościowo materiałami, ale też sprzęt mobilny, zaopatrzony w kółka transportowe, a także wszelkie udogodnienia podczas przygotowywania posiłku takie jak półka na potrawy, wieszak na akcesoria do grillowania, szafka do przechowania butli, dodatkowy palnik, etc.

Drugi wybór

Zalety

Duży grill ogrodowy wyposażony w trzy palniki tubowe, o łącznej mocy 8,8 kW. Składane półki boczne ułatwiają przechowywanie. Trzy aromatyzery Flav-R-Wave™ skutecznie odparowują tłuszcze i soki potrawy, zachowując w niej aromat i smak potrawy grillowanej.

Wady

Zasadniczą wadą tego modelu jest jego wysoka cena. Powoduje ona, że niewielu posiadaczy ogrodów jest w stanie sobie pozwolić na model o tak wysokiej cenie. Nie ma tu również dodatkowego, bocznego palnika, który służy do przygotowania dań gotowanych.

Podsumowanie

Duży grill ogrodowy o całkowitej mocy 8,8 kW. Równomierne grzanie zapewniają trzy palniki tubowe, wyposażone w automatyczny zapalnik. Zawory Linear-Flow™ pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury, które kontrolujemy na dołączonym termometrze.

Rozważ też

Zalety

Grill ogrodowy Lund ma pięć palników, cztery główne i jeden dodatkowy o łącznej mocy 14,4 kW. Szafka i boczne półki umożliwiają przechowywanie potrzebnych produktów. Pokrywa wyposażona w termometr przyspiesza proces grillowania. Wygodny zapalnik umieszczono w pokrętle. Kółka z hamulcami ułatwiają transport grilla.

Wady

Do zestawu nie jest dołączony reduktor ani wąż do gazu, elementy te trzeba dokupić osobno. Ponadto nie ma systemu regulacji wysokości rusztu, przez co użytkownik nie jest w stanie dopasować go do swojego wzrostu.

Podsumowanie

W sezonie letnim warto mieć w swoim ogrodzie grill Lund, ponieważ umożliwia przygotowanie różnych potraw dla całej rodziny. Pięć palników daje wiele możliwości grillowania, gotowania i smażenia. Składniki potraw i sprzęty potrzebne podczas gotowania można przechowywać w szafce i na bocznych półkach. Grill jest łatwy w obsłudze i wykonano go z trwałych materiałów.

 

Grill gazowy Landmann

 

1. Grill Gazowy Landmann Triton 4 Z Palnikiem Bocznym 12961E

 

Bardzo dobre opinie mówiące nawet o tym, że to najlepszy grill gazowy w 2024 roku zbiera model Landmann Triton 4 z palnikiem bocznym 12961E. Długość tego modelu wynosi 140 cm, wysokość 121 cm, szerokość 57 cm. Po obu stronach żeliwnych rusztów osłoniętych pokrywą znajdują się przestronne półki służące do przygotowania posiłku.

Przy tradycyjnym żeliwnym ruszcie o powierzchni grillowania 65 x 45 cm i zasilaniu go 4 niezależnymi palnikami ze stali szlachetnej, producent zastosował palnik boczny pozwalający na różnorodność przygotowywania potraw. Na szybkie i równomierne opiekanie potraw wpływ ma niewątpliwie system równomiernej emisji temperatury PTS opatentowany przez producenta.

Grill gazowy Landmann okryto odporną na wysokie temperatury komorą paleniskową częściowo wykonaną z aluminium, częściowo ze stali, a z zewnątrz pokrytą proszkowo wiśniowym lakierem. Podobnie wykończono dolną, zamykaną szafkę przeznaczoną do umieszczenia w niej butli gazowej zawierającą gniazdo przyłączeniowe. Waga sprzętu wynosi 57 kg, a producent udziela 5 letniej gwarancji na palniki wykonane ze stali szlachetnej i 10 lat na ruszty i płytę do smażenia.

Numer jeden wśród grilli gazowych nieustannie zajmuje Landmann Triton 4 z palnikiem bocznym 12961E Jego wymiary to 140 x 121 x 57 cm.

 

Zalety

Powierzchnia grillowania: Powierzchnia grillowania wynosi 65 x 45 cm, zaopatrzona jest w 4 niezależne palniki każdy po 3 kW mocy. Sprzęt wyposażono także w boczny palnik do gotowania 3 kW. To sprawia, że użytkownik jest w stanie przygotować potrawy jednocześnie dla 12 osób. 

System ociekania tłuszczu: Producent zastosował tu specjalny system gromadzenia wytapianego z potraw tłuszczu. W skład systemu wchodzi wyciągana rynienka ociekowa z wysuwanym pojemnikiem do łatwego opróżnienia. 

Dobór materiałów: Cały sprzęt został wykonany z najwyższej jakości stali, żeliwa i aluminium. Komora paleniskowa jest odporna na wysokie temperatury, ruszt stalowy pokryto emalią, dwuścienna pokrywa komory i drzwi szafki polakierowane zostały proszkowo. 

Funkcjonalność: W centralnym punkcie znajduje się zamykana komora paleniskowa, po obu jej bokach rozciągają się półki pomocne przy sprawnym przygotowywaniu posiłku oraz palnik dodatkowy do podgrzewania potraw. Ponadto podstawa została zaopatrzona w 4 skrętne, 360 stopni, łatwo bieżne, rolki zaopatrzone w hamulec. 

 Łatwość użycia: Każdy z palników przy ruszcie zapala się osobnym pokrętłem wyposażonym w zapłon elektroniczny. W pokrywie umieszczono wskaźnik aktualnej temperatury, a poniżej rusztu w szafce znajduje się miejsce z gniazdem przyłączeniowym na umieszczenie butli gazowej. 

 

Wady

Czyszczenie: Niestety nie ma sprzętów z samymi zaletami, czyszczenie grilla jest pracochłonne, zważywszy też na jego spore rozmiary. Czynność nie należy do najprzyjemniejszych.

 

 

 

 

Grill gazowy Broil King

 

2. Royal 320 Grill Gazowy Broil King 941253

 

2.Broil King Royal 320 941253Jeden z droższych w naszym rankingu grill, Broil King Royal 320 941253, ma konstrukcję opartą na mocnym, termonylonowym wózku, wyposażonym w cztery koła: dwa duże o średnicy 18 cm i dwa małe o średnicy 6,4 cm z blokadą. Trzy turbowe palniki ze stali nierdzewnej zapewniają przestrzeń grillowania o powierzchni 3 243 cm2.

Palniki posiadają podwójne otwory, co się przekłada na zwiększoną liczbę płomieni, a to ułatwia szybkie rozprowadzenie ciepła. Żeliwny ruszt szybko się nagrzewa i długo utrzymuje wysoką temperaturę, a jego budowa ułatwia konserwację i czyszczenie po użyciu. Zapalarka Sure-Lite™, gwarantuje bezpieczne zapalanie wszystkich palników, bez względu na pogodę, a zawory Linear Flow umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury, odczytywaną na termometrze Deluxe Accu-Temp™. Termometr ten, dzięki doskonałej jakości i głębokiej sondzie wskazuje temperaturę zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Farenchajta.

Po bokach rusztu z przykrywą znajdują cię poręczne półki, zawierające również wieszaki na akcesoria. Natomiast pod rusztem jest zamykana szafka przeznaczona na 11 kg butlę gazową. Konsumenci, którzy używają tego urządzenia twierdzą, że jest ono odpowiednie do grillowania przez cały rok i w każdą pogodę. Cechuje je bardzo wysoka jakość wykonania i sprawne palniki, które szybko nagrzewają wnętrze grilla. Ten grill gazowy jest obecny między innymi w ofercie sklepu Leroy Merlin.

Kolejne urządzenie w naszym zestawieniu to model Broil King Royal 320 941253. Grill ten jest chętnie nabywany przez osoby, które cenią go przede wszystkim za niezwykle solidne wykonanie oraz dodatkowe funkcje.

 

Zalety

Wykonanie: Konstrukcja grilla oraz palniki wykonane są ze stali nierdzewnej, gwarantującej wytrzymałość urządzenia. Materiał jest wysoce odporny na uszkodzenia, a także działanie czynników zewnętrznych które mogą powodować rdzewienie.

Termometr: Grill wyposażony jest w termometr Accu-Temp™, dzięki któremu możemy kontrolować poziom ciepła wewnątrz. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które ułatwi nam pieczenie większych ilości miejsca czy na przykład całego kurczaka.

Półki: Poręczne półki po bokach urządzenia zapewniają dodatkową powierzchnię na akcesoria do grillowania. Poza tym są one składane, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

Zapalarka: Elektroniczna zapalarka Sure-Lite™ gwarantuje uruchomienie grilla w każdych warunkach, bez względu na pogodę. Częstym problemem w czasie użytkowania grilla jest to, że palniki zagaszają się przy większych podmuchach wiatru. Tutaj możemy o tym zapomnieć.

Mobilność: Grill umieszczony jest na solidnym, termonylonowym wózku z czterema mocnymi kółkami, dzięki któremu można go bez większych problemów przestawić w dowolne miejsce w ogrodzie.

 

 

 

 

Grill ogrodowy gazowy

 

3. Grill Gazowy Ogrodowy Lund 4+1, 14,4KW

 

Podczas letnich spotkań z rodziną i przyjaciółmi przy grillu liczy się nie tylko towarzystwo, ale także smaczne jedzenie. Pomoże Ci je przygotować gazowy grill ogrodowy Lund 4+1. Składa się on z pięciu palników, czterech na płycie głównej o mocy 2,8 kW oraz jednego dodatkowego o mocy 3,2 kW. Grill umożliwia szybkie smażenie, gotowanie i grillowanie potraw. Zapalnik znajduje się w pokrętle, więc uruchomienie palników jest łatwe i bezpieczne.

Pokrywa z termometrem pozwala szybciej przyrządzić potrawy, a zbierający się pod nią dym nadaje niepowtarzalnego smaku wszystkim składnikom. Na wierzchu pokrywy umieszczono termometr. Grill gazowy ma cztery kółka z hamulcami, które ułatwiają transport. Zamykana szafka i boczne półki umożliwiają przechowywanie potrzebnych sprzętów i składników przygotowywanych dań. Ruszt grilla jest chromowany, co zapewnia mu trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Specjalna płyta ściekowa zbiera tłuszcz z potraw, a po skończonym grillowaniu można ją wyjąć i wyczyścić.

Opinie użytkowników o gazowym grillu Lund są pozytywne, ponieważ użytkownikom podoba się trwałość sprzętu oraz jego moc. Umożliwia on szybkie przyrządzanie potraw, a grillowane mięsa i warzywa są smaczne i aromatyczne.

Gazowy grill ogrodowy Lund 4+1, 14,4 KW ma wymiary: 111 cm x 52,8 cm x 101,6 cm, a powierzchnia grzewcza to 52,5 cm x 38 cm. Wysokość rusztu wynosi 84 cm. Grill wykonano przede wszystkim z wytrzymałej stali nierdzewnej.

 

Zalety

Duża liczba palników: Oprócz czterech głównych palników, grill ma jeden dodatkowy, co pozwala szybko przygotować posiłek dla dużej grupy osób.

Szafki do przechowywania: Zamykana szafka oraz boczne półki umożliwiają przechowywanie wszystkich potrzebnych podczas grillowania przedmiotów.

Trwałość: Grill i wszystkie jego elementy wykonano z trwałych materiałów, odpornych na wysokie temperatury, uszkodzenia oraz korozję.

 

Wady

Brak regulacji wysokości rusztu: Ruszt w grillu znajduje się na wysokości 84 cm i nie można go regulować, więc dla niektórych osób przygotowywanie potraw będzie niewygodne.

 

 

 

 

Grill gazowy Weber

 

4. Grill Gazowy Weber Spirit E-320 Classic

 

5.Weber Spirit E-320 ClassicWeber Spirit E-320 Classic to bezsprzecznie najdroższe z opisywanych urządzeń. Sprawdźmy czy jest to także najlepszy grill gazowy wsród opisywanych. Kocioł i pokrywa zawierająca termometr wykonane są z aluminium. Pod pokrywą znajdziemy 2 palniki i dwuczęściowy ruszt do grillowania o powierzchni 60 x 45 cm.

Grill gazowy weber ten ma również trzeci palnik do podgrzewania potraw, lub gotowania innych, równolegle z grillowaniem. Znajdziemy tu także funkcjonalne szyny aromatyzujące Flavorized Bars, które pozwolą na dodatkowe przyprawianie potraw podczas obróbki cieplnej. Palniki uruchamiamy za pomocą elektrycznego piezozapalnika. Urządzenie jest posadowione na nóżkach z kółkami, z możliwością blokady, które ułatwiają przesuwanie grilla. Po bokach rusztu są składane półki, oraz haczyki na akcesoria, a pod komorą grzewczą znajduje się miejsce na zainstalowanie butli gazowej. Model ten został tak solidnie wykonany, że producent przewiduje na część elementów urządzenia 2 lata gwarancji, a na palniki i elementy aluminiowe – 10 lat gwarancji.

Rzeczywiście, opinie potwierdzają dobrą jakość wykonania. Grill ma odpowiednią moc i jakość również do wykorzystywania go, jako wyposażenie punktu gastronomicznego. Użytkownicy chwalą bardzo dużą powierzchnię grillowania, a także stabilność urządzenia. Klienci uważają też, że grill, ze względu na wysoką jakość wykonania, wart jest swojej wysokiej ceny.

Nasze zestawienie zamyka model Weber Spirit E-320 Classic. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzętu chwalą sobie jego dużą powierzchnię do grillowania, trwałość oraz stabilność.

 

Zalety

Szyny aromatyzujące: Grill wyposażony jest w specjalne szyny pokryte emalią porcelanową, dzięki którym mamy możliwość dodatkowego przyprawiania potraw w czasie grillowania.

Półki: Po bokach grilla znajdziemy praktyczne półki, na których ustawić możemy przyprawy, naczynia czy akcesoria do grillowania. Zapewniają one dużo dodatkowego miejsca oraz komfort grillowania.

Wykonanie: Urządzenie wykonano z solidnych materiałów, objętych dziesięcioletnią gwarancją producenta. Dzięki temu sprzęt jest trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia.

 

Wady

Cena: Jest to drogi sprzęt, gdyż kosztuje ponad 3000 zł. Stanowi on zatem najdroższą propozycję w naszym zestawieniu.

Wygląd: W porównaniu z innymi modelami, sprzęt ten nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

 

 

 

 

Grill gazowy Woody

 

5. Grill Gazowy Campingaz Woody LX Seria 3

 

Grill w ogrodzie nie musi być tylko funkcjonalny, może być również stylowy. Taki właśnie jest model gazowy Campingaz Woody LX Seria 3. Przeznaczony jest dla 12 osób, powierzchnia grillowania to 2800 cm3. Ma trzy palniki o mocy 9,6 kW, dzięki czemu przygotowywanie potraw trwa krótko. Zużycie gazu w grillu Campingaz to ok. 700 g/godz. Dwa kółka na dole podstawy ułatwiają transport. Grill ma dwie eleganckie półki z elementami drewna akacjowego, na których można postawić składniki potraw lub potrzebne sprzęty.

Grill gazowy wyposażono w emaliowany ruszt, który nie pęka i jest bardzo wytrzymały. Każdy palnik umożliwia dowolne sterowanie temperaturą, która utrzymuje się na równym poziomie na całej powierzchni grzewczej. Na grillu można przygotowywać nie tylko mięsa, ale także warzywa, sery i nieduże produkty, dzięki dwustronnej płycie stalowej. Pokrywa z termometrem nie tylko przyspiesza proces smażenia, ale także zapewnia charakterystyczny smak.

Opinie o grillu gazowym Campingaz, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z jakości wykonania oraz mocy palników. Grill umożliwia szybkie przyrządzenie różnego rodzaju potraw.

Grill gazowy Campingaz Woody LX Seria 3 ma wymiary: 125 cm szerokości, 64 cm głębokości oraz 115 cm wysokości. Ruszt ma 61 cm x 46 cm, a jego wysokość wynosi 85 cm.

 

Zalety

Elegancki design: Elementy drewna na bocznych półkach w połączeniu ze stalowym wykończeniem sprawiają, że grill ma elegancki design, który spodoba się każdemu.

Uniwersalna płyta grzewcza: Oprócz tradycyjnych palników, grill ma także stalową płytę, na której można przyrządzać drobne produkty oraz sery i warzywa.

 

Wady

Brak miejsca na standardową butlę z gazem: W grillu nie mieści się standardowa, duża butla z gazem, a te o małej pojemności szybko się kończą.

Niełatwe czyszczenie: Po skończonym grillowaniu ruszt trudno się czyści, a ponadto przestrzeń wokół palników jest często mocno zabrudzona.

 

 

 

 

Grill gazowy turystyczny

 

6. Meva GP18002 Grill Turystyczny Gazowy z Płytą żeliwną

 

Osobom poszukującym sprzętu używanego podczas wakacyjnych podróży polecić możemy Meva GP18002 grill turystyczny gazowy z płytą żeliwną. Jest to składana, kompaktowa konstrukcja pozwalająca na łatwe przenoszenie dzięki zamontowanej rączce i paskowi na ramię. Model ten składa się z płyty żeliwnej typu fajerka, po której zdjęciu grill pełni rolę zwykłej kuchenki, zatem możesz za jego pomocą ugotować ziemniaki w garnku czy nastawić czajnik z wodą na herbatę.

Grill gazowy z rusztem żeliwnym, dzięki właśnie tej żeliwnej płycie zapewnia grillowanie w wysokiej temperaturze, co ułatwia też płynna regulacja płomienia. Sprzęt złożony ma wymiary 425 x 335 x 270 mm i wagę 9,5 kg.

Sama płyta żeliwna to powierzchnia 350 x 240 mm o grubości 10 mm. Grill gazowy turystyczny został też zaopatrzony w drewnianą deskę do krojenia znacznie ułatwiającą proces przygotowania produktów do obróbki cieplnej. Sprzęt jest przystosowany do butli o różnej wielkości i zaopatrzony w zawór gazowy z reduktorem do kartuszy gazowych na gwint 7/16. Średnie zużycie gazu wynosi 182g/godz. 

 

 

 

 

Grill gazowy Köler

 

7. Köler Grill Gazowy Relish V1 16 Kw

 

Ruszt Köler Grill Gazowy Relish V1 16 Kw wykonano z odmiany staliwa stopowego (żeliwa) pokrytego powłoką ceramiczną. Wpływa to na poprawę w utrzymaniu czystości sprzętu, a także ten ruszt nowej generacji przyczynia się do łatwiejszego przygotowywania potraw. Ruszt można myć w zmywarce.

Ten dobry grill gazowy waży 40 kg, a jego całkowite wymiary wynoszą 138 x 59 x 13 cm, przy czym powierzchnia grzewcza to 70 x 42 cm. Komora grillowa została zaopatrzona w 4 palniki o mocy 3,2 kW każdy, a kolejny palnik o tej samej mocy umieszczono jako palnik boczny. Materiałem wykonania sprzętu jest stal nierdzewna, z której wykonano pokrywę drzwi szafki, panel kontrolny, panele boczne, półki, maskownicę, szufladę na wyciekający z potraw tłuszcz.

Elementy stalowe zostały pomalowane proszkowo. Dla zapewnienia grillowi mobilności, producent zaopatrzył go w 2 skrętne kółka z możliwością blokady. Klienci chwalą dobre rozmieszczenie elementów poprawiających funkcjonalność, zwłaszcza chwalona jest wyjmowana półka spod palników. A także fakt, że grill gazowy Köler pozwala, aby do mycia wiele elementów zdemontować.

 

 

 

 

Mały grill gazowy

 

8. Landmann Grill Gazowy Przenośny 12320

 

Do małych przestrzeni dedykowany jest Landmann Grill gazowy przenośny 12320. Jego waga wynosi zaledwie 6,2 kg, a wymiary to: Wysokość 41 cm, głębokość 37 cm, szerokość 63,5 cm, przy czym wymiary rusztu to 45,8 x 33,8 cm. Pod nim znajduje się jeden palnik gazowy o mocy 3 kW.

Mały grill gazowy jest poręczny nie tylko na małej przestrzeni, bo dzięki niewielkim wymiarom staje się on też bardziej mobilny i bez problemu zabierzemy go autem na kemping. Tym bardziej, że dołączone do sprzętu nogi są składane. Dla koneserów grillowania ważny będzie zapewne fakt, że na przykrywie umieszczono termometr zapewniający kontrolę nad temperaturą wewnątrz komory.

Zasilanie grilla odbywa się przy pomocy kartusza gazowego, który podłącza się poniżej bocznego uchwytu do specjalnie przygotowanego zaworu. Gdy o uchwytach mowa, warto wspomnieć, że umieszczone po dwóch bokach wygodne rączki umożliwiają przenoszenie gorącego grilla bez ryzyka poparzenia. Wśród klientów panuje opinia, że to dobry i tani grill gazowy do szybkiego wykorzystania i do przygotowania potraw dla 1 lub 2 osób. 

 

 

 

 

Grill gazowy z rusztem żeliwnym

 

9. Landmann Grill Gazowy XXL Trendy Us 4.1 z Żeliwem Grill

 

W Landmann XXL Trendy Us 4.1 powierzchnia grillowania to 68 x 43,5 cm. Pozwala to na jednoczesne przygotowanie posiłku dla 12 osób. Zastosowano tu 4 niezależne palniki główne tubowe, wykonane ze stali szlachetnej, każdy z nich o mocy 3,2 kW. Mają one też aluminizowane deflektory i osłony.

Sprzęt wyposażono w żeliwny ruszt grillowy i żeliwną płytę. Przygotowanie posiłków ułatwiają półki boczne umieszczone po obu stronach rusztu, na jednej z nich umieszczono dodatkowy palnik o mocy 3,5 kW do przygotowania dodatkowych potraw poza rusztem. Klientom przypadło do gustu staranne wykonanie urządzenia, które wykończono na trzy sposoby: Za pomocą lakieru proszkowego, emaliowanych powierzchni i zastosowania stali szlachetnej w naturalnej barwie.

W wyniku starannego wykończenia emalią komora paleniska jest odporna na wysokie temperatury, dwuścienna pokrywa komory wykonana ze stali szlachetnej utrzymuje w niej ciepło, a stelaż i półki boczne polakierowane proszkowo – odporne na uszkodzenia mechaniczne i są łatwe w czyszczeniu. Ważnym faktem jest umieszczenie podstawy jezdnej na rolkach, a także dołączenie do sprzętu reduktora ciśnieniowego i węża do przyłączenia butli. 

 

 

 

 

Grill gazowy Yato

 

10. Yato Grill Gazowy 4+1 YG-20011

 

Yato grill gazowy 4+1 YG-20011 to nowoczesny prostokątny sprzęt średniej wielkości, wyposażony w żeliwny ruszt. Wymiary całego sprzętu wynoszą 133 x 57 x 112cm, a samego żebrowego, żeliwnego rusztu: 70 x 42 cm, do sprzętu dołączono 3 sztuki rusztu. Waga całości kształtuje się na poziomie 35,5 kg.

Poniżej rusztu umieszczono podręczną szafkę na schowanie butli gazowej. Jej wymiary kształtują się następująco: 69 x 42,5 x 55 cm. Wewnątrz komory grillowej umieszczono 4 palniki, każdy o mocy 3 kW, a dodatkowo na zewnątrz niej, kolejny palnik o mocy 2,5 kW. Dla ułatwienia obsługi na panelu sterowania umieszczono zapalnik piezo, który uruchamia płomień w każdym z palników. Żeliwny ruszt długo utrzymuje ciepło, a pokrywa nad nim daje osłonę przed wiatrem.

Umieszczony na niej termometr daje też wskazówki kucharzowi na temat procesu pieczenia. Grill gazowy Yato zaopatrzono w 4 obrotowe kółka wyposażone w hamulec. Użytkownicy natomiast wskazują na bardzo praktyczną możliwość wysunięcia płyty ściekowej na tłuszcz w celu dokładnego jej umycia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki grill gazowy kupić?

 

Można by powiedzieć, że grillowanie to narodowy sport Polaków. Każdy, kto ma taką możliwość wyciąga grilla z piwnicy, gdy tylko robi się ciepło. Potrawy przygotowywane na ruszcie są nie tylko bardzo smaczne, ale również i zdrowe. Gdy grillujemy sporadycznie, to stary grill węglowy może być dla nas wystarczający. Jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi fanami jedzenia z rożna to warto zainwestować w porządny sprzęt i sprawdzić jakie są obecne na rynku najlepsze grille gazowe. Plecamy sprawdzić ofertę na grill gazowy dostepny w sieci Obi i podobnych mu sklepach internetowych.

Gdy grillujemy regularnie, to powinniśmy się zaopatrzyć w grill gazowy, który jest bardziej ekonomiczny w użytkowaniu od węglowego. Szybciej się nagrzewa i oferuje możliwość regulacji temperatury. Jednak decyzję, jaki grill gazowy wybrać, powinniśmy uzależniać od przestrzeni, jaką dysponujemy. Możemy zdecydować się na zakup dużego grilla ogrodowego, pod warunkiem posiadania przestrzeni do jego ustawienia. Możemy się w taki sprzęt zaopatrzyć, gdy mieszkamy w domu z ogrodem, lub mamy działkę, na której takie urządzenie możemy postawić. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, a jedyne miejsce, gdzie możemy grillować to wyznaczone punkty w parkach, to powinniśmy pomyśleć o zakupie modelu przenośnego. W więkoszci osiedli grill gazowy na balkon nie spełni swojego zadania, bo grillowanie na balkownie jest zabronione. Mały grill gazowy będziemy mogli z łatwością zabrać ze sobą do parku, na biwak czy wypad za miasto nad jezioro. W sklepach znajdziemy dużą różnorodność grilli, zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych. Sprawdźmy, na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze, by być zadowolonym z zakupu.

1-landmann-lava-12376

Ruszt – jego powierzchnia i wykonanie

Jest to część centralna każdego grilla, więc wiadomym jest, że jest to bardzo ważny element każdego tego typu sprzętu. Kupując gazowy grill ogrodowy zazwyczaj poszukujemy modelu, który ma duży ruszt. Powidzeniem cieszy się grill gazowy z rusztem żeliwnym, ze wzgledu na dużą wytrzymałość. Zazwyczaj wielkość powierzchni grillowej określa się w metrach kwadratowych. Łatwo więc jest porównać jej wielkość pomiędzy różnymi modelami. Często producenci oferują, oprócz głównego rusztu, dodatkową półkę, która znajduje się dalej od źródła ciepła. Test grilli gazowych potwierdza, że półka taka nie tylko zwiększa powierzchnię pracy grilla, możemy ją również wykorzystać do przygotowania żywności, która nie lubi wysokich temperatur. Półka może także posłużyć do powolnego grillowania lub utrzymania temperatury potraw już przygotowanych. Do wyboru mamy ruszty żeliwne lub takie wykonane ze stali szlachetnej. Żeberka zrobione z żeliwa są dwustronne. Mają one również większą moc od tych zrobionych ze stali szlachetnej. Natomiast stal szlachetna oferuje większą wytrzymałość. Łatwo też utrzymać taki ruszt w czystości.

Równie ważny jest materiał, z którego żeberka rusztu zostały wykonane. Panuje przeświadczenie, że im cięższy jest ruszt tym jest on lepszy. A to dlatego, że utrzymuje on ciepło przez dłuższy czas i nie powoduje dużych wahań temperatury. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić, czy przerwy pomiędzy żebrami rusztu nie są zbyt duże. W przeciwnym razie będziemy skazani na przygotowywanie dużych kawałków mięs i warzyw, lub używania tacek, które zapobiegną spadaniu jedzenia pod ruszt. Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy element ten łatwo zdejmiemy w celu jego umycia.

 

Pokrywa

W nowoczesnych grillach dobra pokrywa to podstawa. Obecnie wszystkie grille gazowe w dobrych cenach oferują w zestawie pokrywę. Przygotowując potrawy pod przykrywką zapewniamy im stałą temperaturę grillowania. Takie rozwiązanie pozwala również na grillowanie podczas wiatru, czy deszczu. Jak producenci przekonują, dzięki zastosowaniu pokrywy, możemy przygotowywać ulubione potrawy z grilla także i zimą. Nakrywając palenisko utrzymujemy dłużej wysoką temperaturę w grillu. Nie tylko jest to ekonomiczne rozwiązanie, pozwala ono na utrzymanie przygotowanych dań w temperaturze pozwalającej na natchmiastowe spożycie Tego typu grill gazowy jest na przykład dostępny w ofercie Lidl .

Przestrzeń, która znajduje się pod przykryciem powinna być obszerna. Zapewni ona odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, ciepła. Dodatkowo sama pokrywa powinna być wykonana z materiałów odpornych na wysokie temperatury. W przeciwnym razie może ona ulec odkształceniom podczas użytkowania.

 

Smak potraw grillowanych

Niektórzy amatorzy grillowania są przeciwni korzystaniu z grilli gazowych. Jako powód wskazują, że potrawy przygotowane na takim modelu nie mają takich samych walorów smakowych jak dania przyrządzane na grillach węglowych. A to z powodu braku tego aromatu węglowego. Producenci grilli gazowych wyszli takim osobom naprzeciw oferując dodatkowy element do urządzeń opalanych gazem – specjalny pojemnik na wkładki z wiórkami. Umieszczając w nim podczas grillowania wiórki różnych drzew zyskamy ten niezwykły aromat. Dla prawdziwych koneserów dań z grilla istnieje możliwość wyboru wiórek różnych drzew. Mogą oni korzystać z różnych mieszanek, lub stworzyć własną. Coraz też wiekszym powiedzeniem cieszy się wśród smakoszy grill gazowy z wędzarnią.

 

Wbudowany termometr i palniki

Przydatnym elementem w każdym grillu jest wbudowany termometr. Często zdarza się, że przygotowywanie mięs wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury. Dzięki zainstalowaniu termometra, oraz możliwości regulacji temperatury nasze dania będą idealne. Zazwyczaj zamontowane dysze pozwalają na regulację ciepłoty w zakresie do 180° Celsjusza. Ważne jednak jest by sprawdzić, czy są one dostosowane do ciśnienia gazu wykorzystywanego w Polsce.

By palniki były jak najbardziej funkcjonalne, powinny mieć dużą średnicę. Powinny również mieć otwory, przez które będą wydobywać się płomienie, po dwóch stronach. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią temperaturę, oraz szybkie nagrzewanie się rusztu. Sprawdźmy również, jaką ilość palników ma zainstalowany model, nad którego kupnem się zastanawiamy. Im większa liczba palników, tym urządzenie będzie bardziej wydajne.

2-broil-king-royal-320-941253

Dodatkowe akcesoria

W zależności od producenta i dostępnego modelu możemy w zestawie z grillem gazowym otrzymać dodatkowe akcesoria, które nie tylko umilą, lecz również usprawnią proces grillowania. Najczęściej spotykanym, dodatkowym elementem są boczne półki. Możemy znaleźć urządzenia ze składanymi półkami. Możliwość ich zgięcia po skończonym gotowaniu nie tylko ułatwia przechowywanie grilla. Jeśli będziemy przechowywać sprzęt na wolnym powietrzu, to półki będą mniej narażone na opady deszczu, czy śniegu. Także nie będą ulegały zniszczeniu w szybkim tempie. Półki takie są bardzo wygodne przy przygotowywaniu jedzenia. Możemy na nich postawić talerze, na które wykładane będą gotowe potrawy, lub przygotować na nich kolejną porcję mięsa, która będzie wędrować na grilla.

Niektóre modele mają w wyposażeniu również rożen obrotowy, dodatkowe patelnie i tacki, czy kamienie do pizzy umożliwiające zamianę naszego grilla w piec do pizzy. Czasami producenci dołączają również kamienie lawy wulkanicznej, które pozwalają smażyć nasze potrawy jak na rozżarzonych węglach.

Przydatne okażą się na pewno specjalne półki, gdzie możemy przechowywać butlę gazową, lub specjalne półeczki na przyprawy, czy uchwyty na szczypce i widelce potrzebne do obracania smażonych potraw.

 

Jaki jest najlepszy grill gazowy?

Na pewno taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie ważne, czy szukamy dużego, stałego grilla czy małego, przenośnego. Decydując się na zakup urządzenia powinniśmy rozpatrzyć nasze potrzeby: ilość domowników, którzy będą korzystać z grilla, ile mamy miejsca na nasz nowy sprzęt oraz jak często grillujemy. Bogactwo modeli powoduje, że każdy dobierze odpowiedni grill do swoich potrzeb i będzie zadowolony ze swojego zakupu, a wybrany sprzęt będzie mu służył latami. Jeśli mamy problemy z wyborem, zawsze możemy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: “jaki grill gazowy polecacie”, a wyskoczy nam szereg porad innych użytkowników.

 

 

Który zdrowszy: grill gazowy czy węglowy?

 

Grillowanie to dobry sposób na spędzenie czasu ze znajomymi, jak również na przygotowanie pysznej i soczystej karkówki lub warzyw. Kluczem do przygotowania zdrowego posiłku jest posiadanie dobrej jakości urządzenia. Pojawia się więc pytanie: jaki grill jest polecany przez specjalistów? Który model jest zdrowszy – gazowy czy węglowy?

Grill węglowy – charakterystyka

Grille węglowe cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Jest to spowodowane tym, że są sprzedawane w bardzo różnych rozmiarach oraz kształtach. Dzięki temu możemy wybrać większy sprzęt do domu lub kompaktowy grill gazowy turystyczny, który zabierzemy ze sobą na wyjazd wakacyjny. Największą zaletą takich produktów jest to, że nie wymagają zasilania z sieci lub butli, zamiast tego wykorzystują węgiel lub brykiet. Oznacza to, że możesz przygotować swoje danie w dowolnym miejscu. Wadą grilli węglowych jest długi czas rozgrzewania oraz dość utrudnione czyszczenie całego sprzętu przed każdym, następnym użyciem.

 

Grill gazowy – charakterystyka

Urządzenia gazowe zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów. Tego typu modele często wyposażone są w stoliki lub inne udogodnienia, które sprawiają, że grillowanie jest wygodniejsze. Aby użyć grilla potrzebujemy butli z gazem stanowiącej źródło ciepła – nie jest to raczej opcja mobilna. Cały proces smażenia przebiega bardzo bezpiecznie, co jest największą zaletą urządzenia. Co więcej, w czasie grillowania nie musisz martwić się o nadmiar dymu lub tłuszcz ściekający po urządzeniu. Obsługa takiego produktu jest bardzo intuicyjna, a sam sprzęt rozgrzewa się w kilka minut. Poza tym przygotowanie dania jest bardzo proste, bo podczas całego procesu grillowania temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie – nie musisz męczyć się też z rozpalaniem.

Różnice między grillami gazowymi i węglowymi

Przedstawione powyżej sprzęty mocno różnią się od siebie. Oba urządzenia mają odmienny sposób zasilania. Grille węglowe wymagają użycia podpałki i węgla, a gazowe – butli. Produkty węglowe wydzielają dużo dymu i tłuszczu, który potem trudno jest usunąć. W tej kwestii grille gazowe są znacznie czystsze. Takie modele nie wytwarzają dymu w czasie grillowania. Użytkownik nie musi się martwić o to, że jego ubrania przejdą nieprzyjemnym zapachem. Poza tym grillowanie na sprzęcie gazowym jest też bardziej przyjazne dla środowiska.

Warto podkreślić, że dania z grilla węglowego i gazowego mają inny smak. Naturalnie, każde mięso i warzywa można dowolnie przyprawić wedle naszego gustu. Jednak wiele dań z grilla węglowego ma charakterystyczny posmak i zapach węgla. Dla jednych to nieodzowna część grillowania, dla innych zbędny dodatek.

 

Rodzaj grilla a zdrowie

Czy rodzaj zakupionego przez nas urządzenia ma wpływ na zdrowie? Jak najbardziej. Liczne badania potwierdziły, że przygotowanie mięsa na grillu jest zdrowsze niż zrobienie tego na patelni. Niestety, w procesie smażenia na urządzeniu węglowym, tłuszcz skapuje na rozżarzone węgle i następuje wydzielanie substancji rakotwórczych. Dostają się one do przygotowywanego przez nas jedzenia, co wpływa negatywnie na nasze zdrowie – dlatego też smażąc jedzenie na grillu należy używać tacek stanowiących niejako ochronę mięs. Lekarze potwierdzili, że sporadyczne spożywanie dań z grilla węglowego nie wywoła u nas choroby. Jednak, jeśli często jesz takie jedzenie, możesz odczuć pogorszenie się Twojego stanu zdrowia.

Właściciele grillów gazowych nie muszą się martwić o emisję opisanych powyżej substancji. W czasie grillowania tłuszcz skapuje na blachy, a następnie spływa małymi rynnami na dno grilla. Na samym końcu, jest on umieszczany w miseczce, którą łatwo jest wyczyścić.

Wybierając między grillami gazowymi i węglowymi, jasno należy stwierdzić, że te pierwsze są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowsze dla ludzi.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Sara

June 8, 2022 at 1:37 pm

my kupiliśmy grill gazowy z firmy koler. naprawdę bardzo profesjonalny sprzęt. z nim grillowanie to czysta przyjemność 🙂

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

June 17, 2022 at 11:58 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta