Ranking 10 najlepszych zbiorników na deszczówkę w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Zbiornik na deszczówkę – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zbiornik na deszczówkę 1000l podziemny/naziemny to jeden z tych produktów, który jest najczęściej polecany przez konsumentów. Z tego też powodu postanowiliśmy umieścić go na początku naszego zestawienia. Model można uznać za uniwersalny, ponieważ istnieje możliwość jego montażu zarówno nad, jak i pod ziemią. Zbiornik jest dostępny w zestawie z sitem filtrującym. Dzięki dużej pojemności pozwala zaoszczędzić sporo wody i jest ekologicznym wyborem. Na wyróżnienie zasługuje także zbiornik na deszczówkę Bass Polska BP-8000 o pojemności 1000 l. Do kupienia są też mniejsze modele. Produkt ma składaną konstrukcję, więc jego przechowywanie jest łatwe.

10 najlepszych zbiorników na deszczówkę. Opinie w 2024 roku 

 

Tworząc poniższy ranking zbiorników na deszczówkę, braliśmy pod uwagę przede wszystkim stosunek ceny do jakości wykonania produktów. Staraliśmy się wybrać różne modele, aby każdy, niezależnie od potrzeb, mógł znaleźć coś, co go zainteresuje.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zbiornik ma sito filtracyjne, dzięki któremu woda jest czystsza. Model jest ceniony za uniwersalny montaż. Zbiornik można zainstalować zarówno pod, jak i nad ziemią. Kupujący ma możliwość przedłużenia włazów poprzez zastosowanie specjalnych nadstawek.

Wady

Część osób twierdzi, że przenoszenie produktu nie jest wygodne, bo jest on ciężki. Przy jego instalacji konieczne jest skorzystanie z pomocy innej osoby.

Podsumowanie

Produkt jest przystępny cenowo. Jakość jego wykonania jest oceniana jako bardzo dobra. Do wykonania zbiornika wykorzystano tworzywo sztuczne. Średnica wlotu wynosi fi 100, a wylotu fi 110. Pojemność zbiornika to 1000 l, a jego masa - 60 kg. Model ma niebieski kolor i zielone elementy.

Drugi wybór

Zalety

Model ma składaną konstrukcję, więc gdy będziemy mieć przerwę w jego używaniu, możemy go łatwo przechowywać. Przenoszenie zbiornika również nie jest trudne. Beczka na wodę deszczową ma dużą pojemność. Podłączenie zbiornika do rynny nie jest trudne.

Wady

W nielicznych komentarzach można przeczytać, że użyty do produkcji materiał nie jest odporny na pękanie. Na jego powierzchni pojawiają się przetarcia.

Podsumowanie

Pojemność zbiornika wynosi 1000 l. Do wyboru są też mniejsze beczki: 250 l, 500 l i 750 l. Produkt jest sprzedawany w zestawie z regulowanymi stopkami, kranem z szybkim złączem i filtrem. Komplet zawiera też przelew awaryjny.

Rozważ też

Zalety

Do wykonania produktu wykorzystano polietylen PEHD cechujący się wytrzymałością. Zbiornik nie ma szwów ani łączeń, co stanowi gwarancję jego szczelności. W zestawie znajduje m.in. szybkozłącze do węża ogrodowego i wytrzymały dekiel z zaworem.

Wady

Do kompletu dołączono instrukcję montażu. Nie każdy uważa jednak, że została ona dostatecznie dobrze opracowana. Są konsumenci, którym instalacja zbiornika zajmuje dużo czasu.

Podsumowanie

Eko Plus Basic 10000L jest przeznaczony do magazynowania wody opadowej, pitnej, płynnych substancji chemicznych i ścieków. Produkt jest dostępny w czarnym kolorze. Ten sam model można kupić w mniejszym rozmiarze. Zbiornik jest szczelny.

 

Zbiornik na deszczówkę 1000l

 

1. Zbiornik na Deszczówkę 1000l Podziemny/Naziemny

 

Zbiornik na deszczówkę 1000 l podziemny/naziemny ma wymiary: Wysokość całkowita – 1,2 m, szerokość – 0,7 m i długość – 2,04 m. Wysokość do dołu wlotu wynosi 1 m. Średnica włazów to fi 300 i fi 490, a wlotu – fi 100  i wylotu – fi 110. W razie potrzeby włazy zbiornika można przedłużyć. W tym celu należy dokupić nadstawki o wysokości 20 cm lub 40 cm. 

Ten naziemny zbiornik na deszczówkę może być też używany jako model podziemny. Osoby, które chcą go zamontować pod ziemią, muszą zrobić podsypkę i obsypkę cementowo-piaskową. Maksymalna głębokość zakopania wynosi 40 cm od poziomu pokrywy.

Kupujący doceniają to, że model jest sprzedawany w komplecie z sitem filtrującym, dzięki któremu trafiająca do środka woda staje się czystsza. Jakość wykonania produktu określana jest jako bardzo dobra. Zbiornik ma niebieski kolor i kilka zielonych elementów.

 

 

 

 

Zbiornik na deszczówkę do rynny

 

2. Zbiornik na deszczówkę Bass Polska BP-8000

 

Chcesz kupić dobry i tani zbiornik na deszczówkę? Jeśli tak Bass Polska BP-8000 to propozycja dla Ciebie. Wymiary produktu są następujące: Średnica – 100 cm i wysokość – 125 cm. Pojemność zbiornika wynosi 1000 l, ale do wyboru są też mniejsze modele: 250 l, 500 l i 750 l. Ma on wylot kranu PP 3/4″, zawór jest zrobiony z ABS. Średnica wlotu wynosi 10,5 cm.

Ten zbiornik na deszczówkę do rynny ma w zestawie wszystkie niezbędne do pracy elementy: Rurki z regulowanymi stopkami, kran z odpowiednim złączem, przelew awaryjny i filtr. Wspomniane stopki zapewniają stabilność. 

Opisywany przez nas zbiornik na deszczówkę do rynny ma składaną konstrukcję, dlatego jego przechowywanie jest łatwiejsze. Nie trzeba mieć do tego dużo wolnego miejsca. Kupujący doceniają też to, że w zestawie są potrzebne do pracy akcesoria. 

 

 

 

 

Zbiornik na deszczówkę 10000l

 

3. Zbiornik na Wodę Deszczówkę, System Ogrodowy Eko Plus Basic 10000L 

 

Zbiornik na wodę deszczówkę, system ogrodowy Eko Plus Basic 10000L to dobrej jakości produkt, który musiał się znaleźć w tym zestawieniu. Model ten ma nadbudowę z deklem i zawór kulowy z szybkozłączem na wąż ogrodowy. W rezultacie użytkownik może zdecydować się na montaż pompy na stałe. 

Ten zbiornik na deszczówkę 10000 l jest zrobiony w technologii bezszwowej, co stanowi gwarancję jego szczelności. Model ma też gęste ożebrowanie, dzięki któremu jest odporny na zniekształcenia. Zbiornik na deszczówkę 10m3 jest dostępny w zestawie z nadbudową o długości równej 40 cm i instrukcją montażu. 

Sporo osób podziela zdanie, że Eko Plus Basic 10000L to dobry zbiornik na deszczówkę, w który warto zainwestować. Przede wszystkim do jego zakupu zachęca duża pojemność i solidność wykonania. Produkt nie należy do tanich, ale mimo to jest popularny wśród kupujących.

 

 

 

 

Zbiornik na deszczówkę 3000l

 

4. Dwukomorowy Zbiornik, Szambo Ekologiczne Marseplast 3000 l 

 

Często polecany przez kupujących jest dwukomorowy zbiornik, szambo ekologiczne Marseplast 3000 l. Jego przepustowość wynosi 0,9 m3/d. Wymiary produktu to: Wysokość całkowita – 157 cm, szerokość – 121 cm i długość – 270 cm. Wysokość odpływu wynosi 18 cm, a dopływu 124 cm. Średnica włazu montażowego to 60 cm. Zbiornik na deszczówkę 3000 l waży 107 kg. 

Z podanych przez producenta informacji wynika, że efektywność oczyszczania w osadniku BZT5 wynosi do 40%, a redukcja zawiesiny ogólnej do 60%. Zbiornik zrobiono zgodnie z normą EN 12566-1:2000/A1:2003 i EN 12566-1:2004/A1:2006. Ma on stosowne certyfikaty będące dowodem na wysoką jakość wykonania.

Trzeba przyznać, że opinie o zbiornikach na deszczówkę Marseplast są z reguły bardzo dobre. Opisywany przez nas produkt jest ceniony przez kupujących za solidność wykonania. Do jego produkcji wykorzystano wytrzymały polietylen. W zestawie są też akcesoria ułatwiające montaż. 

 

 

 

 

Zbiornik na deszczówkę 5000l

 

5. Zbiornik na Wodę Deszczówką 5000 L Szambo 

 

Zbiornik na deszczówkę 5000 l szambo ma wymiary: Wysokość – 231 cm, szerokość – 150 cm i długość – 240 cm. Wysokość wlotu do dna zbiornika wynosi 157 cm, a wylotu – 152 cm. Model wyposażono w dwa włazy. Masa całkowita produktu to 150 kg. W razie potrzeby można dokupić nadstawki do zbiornika 20 cm i 40 cm.

To jednokomorowy osadnik gnilny do oczyszczalni i szamba ekologicznego. Zbiornik bardzo dobrze sprawdza się do magazynowania wody deszczowej. Do jego wykonania wykorzystano solidny polietylen. Model wyposażono w króćce i uszczelki, dzięki którym jego instalacja jest łatwiejsza.

Niektórzy chcą kupić zbiornik na deszczówkę zimą, a prezentowany produkt powinien się do tego sprawdzić. Publikowane w Internecie opinie na temat tego modelu są w większości dobre. Zbiornik jest łatwy w montażu i solidnie wykonany.

 

 

 

 

Zbiornik na deszczówkę podziemny

 

6. Deszczówka, Zbiornik na Wodę Deszczówką Eko Plus Light 3000L

 

Przestawiamy podziemny zbiornik na deszczówkę Eko Plus Light 3000L. To model samonośny, co oznacza, że nie wymaga on obsypki cementowo-piaskowej. Istnieje możliwość jego zamontowania nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Zbiornik jest przeznaczony na deszczówkę, oczyszczalnię lub szambo. 

Ten produkt charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a wszystko za sprawą gęstego ożebrowania. Dzięki niemu zbiornik nie jest narażony na zniekształcenia. Produkt wyróżnia także bardzo dobra szczelność, co potwierdził przeprowadzony test zbiorników na deszczówkę. Model jest sprzedawany w zestawie z instrukcją montażu i eksploatacji, a także deklaracją zgodności. W razie potrzeby do zbiornika można dokupić nadbudowy. 

Eko Plus Light 3000L to produkt uznawany za uniwersalny i solidnie zrobiony. Konstrukcja zbiornika została tak przemyślana, aby zagwarantować możliwie najlepszą szczelność. Kupując ten model, można być pewnym, że dokonuje się dobrej inwestycji. Potwierdzają to pozytywne recenzje użytkowników.

 

 

 

 

7. Prosperplast Aqua Can 360 L

 

Jeśli chcesz by Twój zbiornik na wodę deszczową dobrze się prezentował w ogrodzie, polecamy Prosperplast Aqua Can 360 L. Model swoim wyglądem przypomina elegancki, ceramiczny dzban. Pojemność sprzętu to 360 l, więc zgromadzona deszczówka na pewno pozwoli podlać wszystkie rośliny w ogrodzie.

Sprzęt został wykonany z tworzywa sztucznego, które następnie pokryto beżową farbą, by zapewnić mu wygląd cegły. Zbiornik wyposażony jest w 2 miejsca, które są dedykowane do zamocowania rur spustowych z rynien. Do tego dzban posiada górny otwór z pokrywą oraz 2 gwintowane otwory. To do nich należy podłączyć kran lub węża ogrodowego. Produkt został wytworzony metodą rozdmuchu z polietylenu, co zapewnia mu mocną konstrukcję.

Opinie konsumentów o prezentowanym modelu są bardzo pochlebne. Wiele osób zdecydowało się na zakup produktu, gdyż pozwala zmniejszyć zużycie wody oraz zredukować niepotrzebne wydatki. Dzban jest solidny i elegancki, więc przez długi czas będzie się dobrze prezentował w Twoim ogrodzie.

Produkt z naszej listy, czyli Prosperplast Aqua Can 360 L to sprzęt wykonany z polietylenu. Jego pojemność wynosi 360 l. Jest on wyposażony w dwa miejsca do mocowania rur spustowych.

 

Zalety

Design: Zbiornik jest stylizowany na sprzęty z antycznej Grecji. Prezentuje się bardzo ładnie, z pewnością będzie ładną dekoracją ogrodu.

Dobrze zbiera wodę: Sprzęt jest zaprojektowany do zbierania wody i dobrze spełnia to zadanie. Cała deszczówka kieruje się prosto w naczynie, więc możesz ją potem łatwo wykorzystać.

Duża pojemność: Pojemność modelu wynosi 360 l. Dzięki tak dużej pojemności można łatwo uzbierać dużo deszczówki.

Solidne wykonanie: Produkt jest w większości wykonany z polietylenu, który jest trwałym tworzywem sztucznym. Stanowi inwestycję na kilka lat.

Łatwa instalacja: Poprawne zainstalowanie naczynia do rynien nie jest skomplikowane, dobrze opisuje ten proces instrukcja, a także filmik, który udostępnia konsumentom producent.

 

Wady

Delikatny kranik: Kranik jest elementem, który z biegiem czasu się wyrabia. Trzeba na niego uważać, ponieważ może dość łatwo zostać uszkodzony.

 

 

 

 

8. Prosperplast Woodcan 265

 

Prosperplast Woodcan 265 to jeden z częściej wybieranych zbiorników na wodę, jego pojemność wynosi 265 l. Naczynie jest czarne, w efekcie czego z pewnością będzie dobrze komponowało się z innymi elementami w ogrodzie. Jest ono stylizowane na beczkę i ładnie się prezentuje.

Dla użytkowników najważniejsze jest to, że produkt jest dobrze wykonany. Jego głównym materiałem wykonania jest polietylen, czyli tworzywo sztuczne odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz na zmieniające się warunki pogodowe. Możesz się spodziewać, że na naczyniu nie będą pojawiać się rysy, a ładny kolor nie będzie z czasem blaknąć.

Produkt ma otwory, ten główny znajduje się na jego szczycie (jest on zakryty pokrywą, która jest dołączona do zestawu), a drugi otwór znajduje się z boku, można do niego podłączyć wąż ogrodowy. Oznacza to, że podlewanie ogródka nie będzie trudne. Warto dodać, że pokrywka jest szczelna i dobrze zabezpiecza wodę przed zanieczyszczeniami.

Prosperplast Woodcan 265 to zbiornik na wodę deszczową do 200 zł, o pojemności 265 l. Produkt jest wykonany z polietylenu. W zestawie znajduje się pokrywa.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Sprzęt został wykonany z polietylenu, czyli trwałego materiału. Test zbiorników na wodę deszczową wykazał, że jest on odporny na działanie warunków zewnętrznych oraz warunków atmosferycznych.

Obecność pokrywy: Ze względu na to, że do zestawu dołączono pokrywę można łatwo osłonić wodę przed zanieczyszczeniami.

Łatwa instalacja: Zainstalowanie naczynia do rynny nie jest skomplikowaną czynnością, wystarczy dobrze przeczytać instrukcję obsługi.

Dwa otwory: Produkt jest wyposażony w dwa otwory – główny i do podłączenia węża ogrodowego, co zwiększa jego funkcjonalność.

 

Wady

Potrzeba samodzielnego zabezpieczenia: Podczas ulewy może się zdarzyć, że naczynie zostanie zapełnione do samego brzegu. Ze względu na poszerzające się brzegi niezabezpieczony zbiornik może się przewrócić.

 

 

 

 

9. Keter Indigo

 

Osobom szukającym produktu z filtrem polecamy Keter Indigo. Filtr zapobiega wpadaniu brudnych elementów do środka, więc kiedy będziesz chciał korzystać z wody w zbiorniku będziesz mieć pewność, że jest ona czysta.

Pojemność produktu wynosi 220 l. Model jest wykonany z tworzywa sztucznego, które jest odporne na działania warunków atmosferycznych (silnych opadów i wiatru) oraz na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Nawet podczas burz oraz w momencie przypadkowego uderzenia, nie musisz się martwić, że zostanie on poważnie uszkodzony. Tym, co najbardziej podoba się użytkownikom jest stabilna podstawa. Dzięki niej zbiornik utrzymuje się w jednej pozycji i woda się nie wylewa. Na dole modelu znajduje się wężyk, który służy do przelewania wody do mniejszych pojemników, na przykład do konewek.

Keter Indigo to dobrej jakości zbiornik na wodę o pojemności 220 l wykonany z tworzywa sztucznego. Do zestawu został dołączony wężyk, który służy do przelewania wody.

 

Zalety

Obecność filtra: W zestawie znajduje się filtr, który zakłada się w środku zbiornika. Pozwala chronić wnętrze przed zanieczyszczeniami. Masz więc pewność, że korzystasz z zupełnie czystej deszczówki.

Stabilność: Model ma dużą podstawę, dzięki której stabilnie stoi na każdej powierzchni. Nawet jeżeli dana powierzchnia nie jest zbyt równa, to i tak możesz być spokojny, ponieważ konstrukcja się nie przewróci.

Wykonanie: Tworzywo sztuczne, z którego wykonano sprzęt jest bardzo trwałe. W rezultacie zbiornik nie ulega zniszczenia na skutek umieszczenia go na zewnątrz.

 

Wady

Estetyka wyglądu: Po pewnym czasie można zauważyć, że farba blaknie i pojawiają się liczne ryski.

 

 

 

 

10. Prosperplast Canyon

 

Na naszej liście znalazł się Prosperplast Canyon, zbiornik na wodę o pojemności 310 l. Po dużej ulewie nie musisz się martwić, że cały zbiornik zostanie zapełniony, a Ty nie nadążasz z jego opróżnianiem. Produkt ma 2 otwory z gwintem. Można do nich łatwo zamontować kranik lub wąż ogrodowy, więc dystrybucja wody nie jest trudna.

Użytkownicy doceniają solidne wykonanie produktu. Materiałem wykonania jest polietylen, trwały i odporny na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. Pozytywnie oceniana jest obecność pokrywy. Dzięki niej do wody nie dostają się żadne niepożądane przedmioty.

Chwalony jest ciekawy kształt zbiornika, który przedstawia bryłę. Ma ona regularny kształt. Całość może być dekoracją ogrodu, z pewnością nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Warto dodać, że produkt ma ładny kolor, dzięki niemu będzie pasować do każdego miejsca, w jakim się znajdzie.

Prosperplast Canyon jest wykonany z polietylenu. Pojemność tego zbiornika wynosi 310 l. Jest on wyposażony w dwa otwory z gwintem.

 

Zalety

Duża pojemność: Zbiornik ma pojemność 310 l. W rezultacie nawet po długotrwałym deszczu nie będzie całkowicie zapełniony.

Obecność dwóch otworów: Dzięki otworom możesz doczepić wąż, który pomoże odprowadzić wodę do ogrodu. Każdy z 2 otworów jest zaopatrzony w gwint, który ułatwia mocowanie węża.

Pokrywa: Produkt jest wyposażony w pokrywę. Nie musisz się martwić, że do wody wpadną zanieczyszczenia lub zwierzęta.

 

Wady

Uwaga na przepełnienie zbiornika: Nie można dopuścić do tego, aby zbiornik zapełnił się po same brzegi. Wtedy robi się on niebezpieczny dla otoczenia.

Estetyka wyglądu: Z czasem na zewnętrznej części pojawiają się rysy oraz zadrapania. Użytkownikom, którzy dbają o perfekcyjny wygląd całego ogrodu raczej się to nie spodoba.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki zbiornik na deszczówkę kupić?

 

Zbiorniki na deszczówkę zyskują na popularności m.in. z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną. Coraz więcej osób chce stosować w swoim gospodarstwie domowym przyjazne środowisku rozwiązania, zdając sobie sprawę z tego, że przynosi to wiele korzyści. Wodę deszczową można używać na wiele sposobów, przede wszystkim wykorzystać ją do podlewania roślin, mycia podjazdu czy innych prac ogrodowych. Jaki jest najlepszy zbiornik na deszczówkę?

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Osoby, które zdecydują się na montaż zbiornika w swoim ogrodzie, mają do wyboru dwa typy produktów, a dokładniej zbiorniki naziemne i podziemne. Pierwsze z wymienionych są polecane w szczególności dla tych konsumentów, którym nie zależy na magazynowaniu dużej ilości wody. Zbiorniki naziemne są łatwo dostępne, można je kupić m.in. w sklepach ogrodowych. Ich instalacja nie stanowi problemu, bo właściwie wystarczy poświęcić na to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W zestawie ze zbiornikami naziemnymi sprzedawane są akcesoria takie jak kolanka czy łączniki, które ułatwiają instalację. Modele tego typu mają też kraniki, które umożliwiają szybkie pobieranie deszczówki i jej sprawne dozowanie. Niektóre zbiorniki mają też dodatkowe odpływy, dzięki którym można łatwo opróżnić wodę np. jeśli na czas zimy przestajemy korzystać z pojemnika albo chcemy połączyć go z innym. 

W sklepach dostępne są też podziemne zbiorniki na deszczówkę, które są uznawane za bardziej profesjonalne. Mogą mieć one zdecydowanie większą pojemność od wspomnianych wcześniej modeli. Zbiorniki podziemne są trudniejsze w montażu, bo zakopuje się je pod ziemią. Mają one modułową konstrukcję, co oznacza, że można je łączyć ze sobą i w ten sposób stworzyć duży, efektywnie działający system. 

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać – podziemny czy naziemny? W tej kwestii wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup takiego produktu. Nie można też pominąć kwestii związanych z warunkami na naszej działce. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli mamy niewielki dom i potrzebujemy wody tylko do podlewania trawnika i roślin, zbiornik naziemny okaże się dobrym wyborem. Jeśli chcemy magazynować więcej deszczówki i zaoszczędzić miejsce na działce, powinniśmy rozważyć zakup pojemnika podziemnego.

 

Pojemność i kształt zbiornika

Aby zainwestować w najlepszy zbiornik na deszczówkę, trzeba odpowiednio dobrać jego pojemność. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni, z której zbieramy deszczówkę, przypada ok. 1 m3 wody. Warto też wiedzieć, że na stronach internetowych wielu sklepów oferujących sprzedaż takich produktów, dostępne są darmowe kalkulatory, które służą do szybkiego wyliczenia odpowiedniej dla danej powierzchni pojemności. Wielkość i kształt zbiornika muszą być dobrane także w zależności od zastosowanego systemu rynnowego i warunków wodno-gruntowych na działce. Zbiorniki mogą mieć też różny kształt m.in. walca czy prostopadłościanu. Są też modele wyglądem przypominające beczki.

 

Materiał wykonania

Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, z jakiego materiału wykonano zbiornik na deszczówkę. Modele naziemne, które są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, muszą wykazywać odporność m.in. na promieniowanie UV. Jeśli materiał nie będzie odpowiednio zabezpieczony, w deszczówce szybko zaczną rozwijać się glony i inne mikroorganizmy. Do produkcji zbiorników na deszczówkę wykorzystuje się tworzywa sztuczne, a dokładniej wysokiej jakości polietylen. Wybór takich materiałów jest praktyczny, bo są one stosunkowo lekkie, co ma znaczenie przy przenoszeniu zbiornika. Coraz częściej też na rynku pojawiają się naziemne zbiorniki na deszczówkę, które imitują inne materiały. Takie produkty przypominają np. naturalne kamienie czy elementy drewniane. Popularne są też zbiorniki w intensywnych kolorach. Design produktu, wbrew pozorom, ma spore znaczenie dla kupujących, szczególnie tych osób, którym zależy na tym, aby wszystkie elementy znajdujące się w ogrodzie ze sobą współgrały. Zbiorniki podziemne muszą z kolei wykazywać większą wytrzymałość, bo napiera na nie grunt. Przy montażu zbiorników podziemnych należy koniecznie stosować się do zaleceń instalacyjnych przekazanych przez producenta. 

Pojawia się też pytanie, czy zbiornik na deszczówkę może być wykonany z metalu. Tego materiału nie wykorzystuje się w produkcji i to z prostej przyczyny. W wodzie opadowej są kwasy, które wchodzą w reakcję z materiałem i sprawiają, że do wody trafia żelazo. Taka deszczówka nie nadaje się do podlewania roślin czy mycia samochodu. Właściwie staje się bezużyteczna.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Większość osób interesują zbiorniki na deszczówkę w dobrych cenach. Prawie każdemu zależy na tym, aby zakupić możliwie najbardziej przystępny cenowo, a jednocześnie solidny produkt. Ile trzeba zapłacić za dobrej jakości zbiornik? Jeśli kupujemy niewielki model naziemny, musimy być przygotowani na wydatek rzędu kilkuset złotych. Większe zbiorniki, także podziemne, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Na rynku są też modele przystosowane zarówno do montażu naziemnego, jak i podziemnego. Ich cena wynosi zwykle od ok. 1000 zł w górę. 

 

 

FAQ

 

P1: Zbiornik na deszczówkę – jaka pojemność?

Wybór zbiornika na deszczówkę nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, że na rynku dostępne są produkty o różnej pojemności. Do kupienia są zbiorniki na deszczówkę mieszczące od 1000 do 10000 l cieczy, a nawet większe. Są też oczywiście mniejsze modele, których pojemność nie przekracza kilkuset litrów. Oznacza to, że każdy, niezależnie od tego, jak duży ma dom i ile wody deszczowej potrzebuje, znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Jedna z zasad stanowi, że na każde 25 m2 powierzchni, z której zbiera się deszczówkę, przypada 1 m3 wody. Mając to na uwadze, można obliczyć, jak duży zbiornik będzie nam potrzebny. Nie warto też przesadzać z jego wielkością, bo zakup większego modelu często okazuje się zbędny. Jak wiadomo, zbiornik o większej pojemności nie tylko zajmuje więcej miejsca, ale też okazuje się trudniejszy w konserwacji.

 

P2: Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Aby podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny, trzeba wywiercić na niej odpowiednie otwory i wykorzystać specjalne rurki, które będą odprowadzały ciecz do podstawionego pojemnika. Nie można zapomnieć o tym, że woda deszczowa nie jest idealnie czysta, wraz z nią w rynnie gromadzą się np. liście czy mech. Konieczne jest więc zastosowanie specjalnego filtra, którego zadanie polega na oddzieleniu tych zanieczyszczeń od wody. Na rynku dostępne są dwa typy zbieraczy. Pierwszy z nich to gumowa wkładka zbierająca wodę. To tanie rozwiązanie, dlatego cieszy się popularnością. Drugi możliwy sposób filtracji polega na wycięciu elementu rynny i wstawieniu w jego miejsce specjalnego zbieracza.

P3: Zbiornik na deszczówkę – ile od granicy?

Zainstalowanie zbiornika na deszczówkę jest z pewnością ekologicznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mamy wiele roślin w ogrodzie i musimy regularnie je podlewać. Sporo osób zastanawia się jednak, jak przeprowadzić montaż, aby nie naruszyć przepisów prawa budowlanego. Warto mieć świadomość, że te nie są dokładnie sformułowane, co daje możliwość pewnej dowolności. Budując system zagospodarowania wody deszczowej, należy traktować go jako przydomową oczyszczalnię ścieków. Zbiornik musi znajdować się co najmniej 5 m od budynku. Granica od brzegu działki musi wynosić 2 m. Aby zamontować zbiornik, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę.

 

P4: Jak ukryć zbiornik na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę zwykle nie wygląda atrakcyjnie. Producenci przy produkcji skupiają się przede wszystkim na wytrzymałości, a nie estetyce pojemnika. W związku z tym pojawia się pytanie, jak ukryć zbiornik, aby nie był on widoczny w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup modelu podziemnego, który, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się pod ziemią. Montaż takiego produktu jest oczywiście droższy i wymaga więcej pracy. Niemniej jednak pozwala to także na zaoszczędzenie miejsca. Osoby mające zbiorniki naziemne czasami decydują się na ich obudowanie i obsadzenie np. bluszczem.

 

P5: Jak zrobić zbiornik na deszczówkę?

Nie trzeba od razu inwestować w profesjonalny, duży zbiornik na deszczówkę, aby móc zbierać wodę i wykorzystywać ją w ogrodzie. Do tego może sprawdzić się zwykła beczka zrobiona z drewna i owinięta folią lub wykonana z tworzywa sztucznego. Późniejsze nabieranie deszczówki może się okazać jednak mało wygodne, dlatego wiele osób decyduje się na zakup zbiorników z dozownikiem wody. Do takiego pojemnika można łatwo przyłączyć węża ogrodowego. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Janina

June 17, 2021 at 7:24 pm

Ja mam swój zbiornik od Dom i Woda i jestem naprawdę zadowolona z jakości wykonania. Panowie pomogli mi dobrać odpowiednią wielkość do moich potrzeb, a sama instalacja też przebiegła gładko. Ogólnie warto zainwestować w taki zbiornik, bo to nie tylko oszczędność wody, ale także pieniedzy na dłuższą metę.

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

June 24, 2021 at 11:07 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta