Top kilku programów do projektowania ogrodu

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Odpowiedni program do projektowania ogrodu pozwoli Ci poczuć przedsmak wymarzonej przestrzeni stworzonej do codziennego odpoczynku na świeżym powietrzu. Specjalistyczne aplikacje to nieodłączne elementy pracy wykwalifikowanego architekta, ale również narzędzia, za których pomocą samodzielnie stworzysz przydomową przestrzeń marzeń. Jak zaprojektować ogród i jaki wybrać do tego program, aby efekty były jak najbardziej zadowalające?

Specjalne programy służące do projektowania ogrodów są bardzo pomocne w przypadku połączenia ze sobą wszystkich zabudowań oraz elementów przyrodniczych znajdujących się nieopodal naszego domu wraz z ukształtowaniem terenu i odpowiednią roślinnością. Program do projektowania ogrodów przeznaczony jest nie tylko dla profesjonalistów i specjalistycznych biur, ale również dla amatorów chcących zrealizować swoje plany dotyczące niezagospodarowanej przestrzeni wokół domu.

Program do aranżacji ogrodu – co warto o nim wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się na którykolwiek program do aranżacji ogrodów, warto wcześniej dokładnie przemyśleć, jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy naszej przydomowej przestrzeni. Trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę spory czas oczekiwania na powstanie wymarzonego ogrodu, jak również wcześniejsze przemyślenia związane z pewnymi udogodnieniami w nim. Przykładem może być zbiornik na deszczówkę pozwalający na oszczędność wody. Jeśli chcemy umieścić go w swoim ogrodzie, należy znacznie wcześniej o tym pomyśleć, aby odpowiednio wkomponować zbiornik do ogrodu. 

Profesjonalny program do projektowania ogrodów pozwoli wybranemu przez nas architektowi na stworzenie wymarzonej dla nas przestrzeni zielonej. Specjaliści zazwyczaj posługują się fachowymi aplikacjami pozwalającymi jednocześnie na stworzenie projektu w wizualizacji 3D. Z kolei dla amatorów dostępne są różne strony internetowe. Na niejednej z nich znajdziesz darmowy program do projektowania ogrodu. Część nie bezterminowo, a jedynie na okres próbny. Wyspecjalizowane wersje, przeznaczone dla fachowych doradców wiążą się zazwyczaj z koniecznością wydania sporej sumy pieniędzy.

Projektowanie ogrodów – program

♦ My Green Space – za sprawą programu użytkownik może przejść kilka etapów – począwszy od projektu, a skończywszy na jego realizacji. Fachowa pomoc pozwoli nam na odpowiedni dobór roślin oraz na wgląd do ogrodu w późniejszym czasie. Za sprawą takiego udogodnienia unikniemy niepotrzebnego zakupu niektórych kwiatów, które pomimo naszych chęci mogą się jednak okazać nietrafione. Program do wizualizacji ogrodu umożliwia współpracę z architektem oraz licznymi firmami, których pracownicy świadczą usługi ogrodnicze. My Green Space umożliwia także dostęp do sprzedawców online oraz możliwości sporządzenia specjalnie pod naszym kątem, indywidualnego kosztorysu. Kiedy zdecydujemy się na wykupienie całego pakietu, mamy wtedy nieograniczony dostęp do wielu gatunków roślin, w tym również niekiedy nawet egzotycznych.

♦ Garden Puzzle – program do projektowania ogrodu online umożliwia szybki dostęp do podglądu Twojego ogrodu bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedyne, czego potrzebujemy to urządzenie z dostępem do Internetu i zdjęcie niezagospodarowanej przestrzeni. Następnie fotografię należy wgrać na dysk, aby w kolejnym etapie w naszym wirtualnym ogrodzie umieścić wszystkie interesujące nas dodatki, które stworzą spójną całość i będą odwzorowaniem naszych preferencji. Projektowanie ogrodu online to przede wszystkim duży dostęp do wielu gatunków roślin oraz możliwość poprowadzenia ścieżek nawet na niewielkim terenie. Wizualizacja za pomocą Garden Puzzle pozwoli ocenić wygląd naszego ogrodu w różnych porach roku. Wszystkie wybrane przez nas dodatki będą automatycznie dopasowane wielkością przez specjalnego rodzaju algorytm. Kwiaty i niewielkie zbiorniki wodne możemy dowolnie umiejscawiać w zależności od naszych preferencji i upodobań.

♦ Gardenphilia DESIGNER – program do tworzenia ogrodów przez wykwalifikowanych specjalistów. Do głównych zalet Gardenphilia DESIGNER należą: 

                    ° możliwość tworzenia wizualizacji w wersji 3D oraz 2D

                    ° nanoszenie wszelkich dodatków odpowiednich dla niewielkiej architektury

                    ° dostęp do licznych gatunków roślin

                    ° import zdjęć w formatach JPEG, GIF oraz PNG

                    ° prowadzenie przez program podglądu rozwoju roślinności (od 1 roku do 50 lat)

Gardenphilia DESIGNER to program do projektowania ogrodu zapewniający dostęp za darmo po wcześniejszym się zalogowaniu na internetowe konto użytkownika. Z kolei dla profesjonalistów korzystających z aplikacji kompleksowo, ważne jest to, że nie ma konieczności okresowych aktualizacji, gdyż program robi to automatycznie. W końcowym etapie mamy możliwość wydruku całego projektu oraz zapoznania się z kosztorysem. Program umożliwia również dostęp do sporej ilości szkółek z roślinnością oraz wielu producentów oferujących bazy materiałów. 

♦ Zaprojektuj Ogród – zaprojektuj swój ogród online, aby szybko i bez wychodzenia z domu zobaczyć niezwykłe efekty. Program zapewnia interesującą bazę roślinności oraz możliwość zobaczenia zielonej przestrzeni o różnej porze roku. Aplikacja do projektowania ogrodu umożliwia wizualizację w wersji 3D. Po zakończeniu prac użytkownik otrzymuje dostęp do kalendarza zawierającego plan i cenne wskazówki dotyczące etapowych prac w przydomowym ogródku. W aplikacji znajdziemy również bazę odpowiednich roślin oraz możliwość uzyskania porad przez wykwalifikowanych architektów. 

♦ Showoof.com – kiedy myślimy: Zaprojektuję ogród za darmo, często w Internecie wyszukujemy listę potrzebnych programów. Jednym z nich jest Showoff.com służący do wizualizacji przydomowej przestrzeni. Aby zobaczyć jej podgląd, możemy wykorzystać własne fotografie lub posłużyć się bazą gotowych projektów. 

♦ Garden Composer 3D PL – projektowanie ogrodu krok po kroku umożliwia program stworzony przez polskich architektów krajobrazu. Za pomocą Garden Composer 3D PL stworzymy wizualizację przydomowego terenu przeznaczonego pod ogród, jak również innych sporych przestrzeni zielonych. Wersja Pro pozwala na wykonanie całościowego rysunku wraz z wizualizacją 3D, projektem oraz rzutem technicznym. W programie mamy również dostęp do bazy sporego wyboru roślinności z ręcznie malowanymi fakturami. Użytkownik może pobrać darmową wersję demo lub zdecydować się na zakup całego pakietu, którego cena zaczyna się od 553,50 złotych.

♦ Wymarzony Ogród 3 – po zakończeniu budowy domu niezbędna jest aranżacja ogrodu. Program Wymarzony Ogród 3 stworzy specjalnie dla Ciebie podgląd przydomowej przestrzeni i pozwoli na odpowiedni dobór roślinności. Nasze prace należy zacząć od szkicu, aby w końcowym etapie zapoznać się z wirtualnym ogrodem o różnej porze roku. Nie jest to jedyna zaleta programu. Kolejną jest możliwość obejrzenia roślin i ich rozrostu za kilka lub nawet kilkanaście lat. Kompleksowy dostęp do aplikacji Wymarzony Ogród 3 kupimy już za około 221 złotych. 

♦ Sam Zaprojektuj Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 – program pozwala na samodzielne zaprojektowanie wymarzonego ogrodu, ale również domu i jego wnętrza. Za pomocą bazy gotowych roślin i dodatków w łatwy sposób stworzymy ciekawą aranżację przydomowego terenu zielonego. Jednakże możemy również podjąć się samodzielnego zaprojektowania ogrodu, do czego wykorzystamy wizualizację 2D oraz 3D. Wybrane przez nas rośliny możemy również w pewien sposób stymulować, sprawdzając ich wzrost za kilka lat. Użytkownik może pobrać darmową wersję programu, ale z pewnymi ograniczeniami. Kompleksowy dostęp do całości wraz z bazami roślin to koszt około 100 złotych za wersję pudełkową. 

Programy aranżacji ogrodu przeznaczone dla profesjonalistów

Autocad – chyba jeden z najpopularniejszych programów kreślarskich służący do dwuwymiarowego i trójwymiarowego projektowania komputerowego. Autocad wykorzystywany jest w dziedzinach inżynierskich i technicznych np. przez architektów, konstruktorów czy też mechaników. Dostępnych jest kilka wersji językowych programu, w tym także wersja polska.

Realtime Landscaping Architect – wysokiej jakości program przeznaczony do wizualizacji ogrodu z odpowiednim rozmieszczeniem podjazdów, zbiorników wodnych, altanek, trawników i innych elementów dekoracyjnych. Program analizuje strefę klimatyczną, ukształtowanie powierzchni oraz plany systemu irygacyjnego. 

Photoshop – program w głównej mierze kojarzony jest z upiększaniem zdjęć wstawianych na portale społecznościowe, jednakże umożliwia on również projektowanie przestrzeni przydomowych ogródków. 

SketchUp – komputerowy program służący do modelowania 3D, jego wersja będzie odpowiednia dla początkujących, a nawet i zaawansowanych użytkowników. SketchUp pozwala na wizualizację przydomowej przestrzeni ogrodowej z wykorzystaniem bazy roślinności i zbiorników wodnych. Program umożliwia dostęp do wielu korzystnych wtyczek potrzebnych do usprawnienia i przede wszystkim przyspieszenia pracy profesjonalnego architekta krajobrazu.

 

Programy do projektowania ogrodów – podsumowanie

Skorzystanie z dostępnych programów do aranżacji przydomowego ogrodu pozwoli nam w krótkim czasie na sprawdzenie, czy wybrana przez nas roślinność będzie odpowiednia do naszej przestrzeni. Dobrze przemyślana kompozycja i rozmieszczenie poszczególnych elementów to klucz do sukcesu, dlatego przed finalnym ich umiejscowieniem niekiedy niezbędne jest skorzystanie z oferowanej pomocy. Za sprawą dostępnych programów sprawdzimy, czy rozmieszczenie grilla lub ścieżek w wybranych przez nas miejscach będzie odpowiednie dla reszty przestrzeni. 

Projektowanie własnego, ale przede wszystkim wymarzonego ogrodu to dla większości przyjemność, jednakże problemy zaczynają się już w trakcie początkowych prac, ponieważ często odpowiednia i harmonijna kompozycja poszczególnych elementów może okazać się kłopotliwa. Z pomocą przychodzą dostępne w Internecie lub w formie pudełkowej programy do projektowania przydomowych terenów zielonych. Pozwalają one na sprawdzenie rozkładu krzewów i drzewek ozdobnych oraz pozostałych kwiatów, jak również na dobór korzystnych dla nich rozwiązań. Dużą zaletą aranżacji online jest również podpatrzenie, jak nasz ogród będzie wyglądał w przyszłości o różnych porach roku oraz możliwość zapisania projektu w tzw. chmurze. W każdej chwili możemy dokonać pewnych zmian, będziemy potrzebowali jedynie dostępu do urządzenia podłączonego do sieci. Z kolei projekt ogrodu prywatnego terenu zielonego umieszczonego na dysku CD nie wymaga dostępu do Internetu. Co prawda kompleksowe aplikacje są zazwyczaj płatne, jednak możemy pobrać ich próbną wersję zupełnie za darmo. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ