Ranking 10 najlepszych węży ogrodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Wąż ogrodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

W każdym przydomowym ogródku lub na działce za miastem potrzebny jest wąż ogrodowy. Przyda się nie tylko do podlewania, ale także umycia samochodu czy innych sprzętów, napełnienia basenu lub oczka wodnego. Jeśli szukasz odpowiedniego węża ogrodowego do swojego domu, proponujemy zakup modelu Verto 15G890. Produkt jest rozciągliwy, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca, ale może sięgać nawet do 22,5 m. Do zestawu dołączono zraszacz i przyłącze do kranu. Jeśli masz dużą działkę i potrzebujesz długiego węża ogrodowego, dobrze sprawdzi się model Cellfast Green ATS2. Rozciąga się do 50 m, nie skręca się, jest odporny na pękanie i działanie promieni UV.

10 najlepszych węży ogrodowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli szukasz odpowiedniego sprzętu, który pozwoli zadbać o roślinność na działce, nasz ranking węży ogrodowych pomoże Ci znaleźć najlepszy model. Przedstawione przez nas produkty różnią się od siebie długością, funkcjami i wykończeniem. Lista najlepszych produktów pomoże Ci znaleźć model, który sprawdzi się w każdym zadaniu i będzie służył przez wiele lat.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wąż ogrodowy Verto jest rozciągliwy, może mieć długość od 7,5 m do 22,5 m. Produkt wydłuża się natychmiast po otwarciu kranu z wodą. Po skończonej pracy wąż zmniejsza swoją objętość, co ułatwia przechowywanie. Do zestawu dołączono zraszacz, przyłącze do kranu oraz dwie złączki.

Wady

Po kilku użyciach materiał, z którego wykonano wąż, naciąga się i nie wraca do pierwotnego stanu. W efekcie trudno dobrze zwinąć wąż, produkt zajmuje trochę więcej miejsca niż na początku użytkowania.

Podsumowanie

Jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania sprzętów ogrodowych, wąż Verto będzie dobrym wyborem. Gdy nie jest potrzebny, zajmuje niedużo przestrzeni, ale po wypełnieniu go wodą jego długość wzrasta z 7,5 m do 22,5 m. Dołączony do zestawu zraszacz ułatwia podlewanie ogródka.

Drugi wybór

Zalety

Wąż ogrodowy Cellfast Green ma długość 50 m, sprawdza się więc nawet na bardzo dużych działkach. Powierzchnia produktu jest odporna na działanie promieni UV oraz na pękanie. Wąż wytrzymuje ciśnienie do 30 barów. Materiał, z którego wykonano produkt, zabezpieczono przed powstawaniem osadu i rozmnażaniem się glonów.

Wady

Wąż ogrodowy Cellfast jest duży i ciężki, dlatego przenoszenie go jest niewygodne. Utrudnione jest także zwinięcie produktu po użyciu, ponieważ materiał jest bardzo sztywny. W efekcie wąż zajmuje dużo miejsca.

Podsumowanie

Długi wąż ogrodowy Cellfast Green sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jego powierzchnia jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia i działanie promieni słonecznych. Wnętrze węża ogrodowego nie zarasta glonami. Produkt wytrzymuje duże ciśnienie do 30 barów.

Rozważ też

Zalety

Wnętrze węża Cellfast Economic zabezpieczono przed osadzaniem się glonów. Powierzchnia produktu jest odporna na działanie promieni UV. Długość węża ogrodowego wynosi 50 m, dzięki czemu dobrze sprawdza się na każdej działce. Model Economic działa prawidłowo w temperaturze od -10 stopni Celsjusza do 50 stopni Celsjusza.

Wady

Wąż Cellfast jest bardzo miękki, przez co łatwo się skręca. W rezultacie prowadzi to do pękania powierzchni węża, a nawet do przeciekania. Rozwijając go trzeba uważać, aby się nie plątał.

Podsumowanie

Wąż ogrodowy Cellfast Economic pasuje do większości uchwytów, jest więc łatwy w przechowywaniu. Jego długość zapewnia wygodną pracę w każdym ogrodzie. Wnętrze węża nie porasta glonami, a zewnętrzna powłoka nie niszczy się pod wpływem promieni słonecznych.

 

Wąż ogrodowy rozciągliwy

 

1. Rozciągliwy Wąż Ogrodowy z Rozpryskiwaczem 7,5 m – 22,5 m Verto 15G890

 

Na niedużej działce dobrze sprawdzi się rozciągliwy wąż ogrodowy z rozpryskiwaczem Verto 15G890. Produkt zwiększa się po napełnieniu wodą i z początkowych 7,5 metrów, może osiągnąć długość 22,5 m. Po skończonej pracy, rozciągliwy wąż ogrodowy powraca do początkowego rozmiaru i zajmuje mało miejsca w schowku lub garażu. Elastyczny produkt sprawdzi się w każdym ogrodzie do podlewania roślin i trawnika, a także napełniania zbiorników wodnych, czy do mycia sprzętu.

Rozciągliwy wąż ogrodowy sprzedawany jest w zestawie z przyłączem do kranu oraz dwiema złączkami. Dzięki temu produkt jest gotowy do użycia bezpośrednio po zakupie. Dla większej wygody użytkowania, producent dołączył także zraszacz, który umożliwia dostosowanie strumienia wody do swoich potrzeb. Wąż wykonano z materiału w kolorze zielonym, pasującym do ogrodu. Dzięki temu po rozciągnięciu go na trawniku produkt jest niewidoczny.

Konsumenci, którzy zakupili produkt, twierdzą, że model Verto to dobry i tani wąż ogrodowy dla osób, które mają mało miejsca do przechowywania sprzętów. Model jest wygodny w użytkowaniu, a duża elastyczność zapewnia dotarcie strumieniem wody do każdego miejsca na działce.

 

 

 

 

Wąż ogrodowy 3/4

 

2. Wąż Ogrodowy Cellfast Green ATS2 3/4” 50 m

 

Wytrzymały wąż ogrodowy Cellfast Green ATS2 to dobry wybór na każdą działkę. Produkt ma długość 50 m, można więc wygodnie z niego korzystać w każdym miejscu ogrodu. Rozmiar węża, czyli jego średnica, wynosi 3/4 cala. Model składa się z pięciu warstw, co sprawia, że jest trwały i odporny na uszkodzenia. Wąż ogrodowy 3/4 cala ma powierzchnię zabezpieczoną przed działaniem promieni UV. Produkt może być użytkowany w temperaturze od -20 stopni Celsjusza do nawet 60 stopni Celsjusza.

Wewnętrzną warstwę węża ogrodowego wykonano z materiału, który nadaje się do kontaktu z żywnością. Oznacza to, że można wykorzystać model Cellfast do płukania warzyw i owoców. Ponadto wnętrze produktu zabezpieczono przed powstawaniem osadu i glonów. Wąż ogrodowy 50 m nie skręca się, a tym samym nie łamie. Produkt wytrzymuje ciśnienie rozrywające do 30 barów.

Użytkownicy, którzy przeprowadzili test węży ogrodowych, wskazują model Cellfast Green jako wytrzymały i dobry produkt na każdą działkę. Jest trwały, a jego długość umożliwia doprowadzenie wody do każdego miejsca.

 

 

 

 

Wąż ogrodowy 1/2 cala

 

3. Wąż Ogrodowy Cellfast Economic CF10003R 1/2″ 50 m

 

Jeśli szukasz wygodnego węża ogrodowego, polecamy model Cellfast Economic CF10003R. Jego długość wynosi 50 m, dzięki czemu można doprowadzić wodę do każdego miejsca na działce. Rozmiar węża to 1/2 cala. Produkt wykonano z trzech warstw, które zapewniają dużą elastyczność. Powierzchnia produktu jest odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ponadto wąż ogrodowy Cellfast ma wnętrze zabezpieczone przed osadzaniem się glonów.

Produkt wykonano w kolorze zieleni, która komponuje się z roślinnością w ogrodzie, czyniąc węża niewidocznym dla przechodzących obok osób. Model Economic może być używany w temperaturze od -10 stopni Celsjusza do 50 stopni Celsjusza. Po zwinięciu wąż ogrodowy nie zajmuje dużo miejsca i pasuje do większości stojaków. Dzięki temu jest łatwy w przechowywaniu. Poliestrowy oplot krzyżowy zapewnia dużą wytrzymałość na wysokie ciśnienie przepływającej wody.

Konsumenci stwierdzają, że produkt firmy Cellfast to dobry wybór. Sprzęt jest elastyczny, łatwy w przechowywaniu i wystarczająco długi, aby można było dotrzeć z nim do każdego miejsca w ogrodzie.

 

 

 

 

Wąż ogrodowy elastyczny

 

4. Elastyczny Wąż Ogrodowy 10-40 m RAMP WOX40

 

Elastyczny wąż ogrodowy RAMP WOX40 może osiągać długość od 10 m do 40 m. Produkt rozciąga się pod wpływem strumienia wody, a po skończonej pracy wraca do pierwotnego rozmiaru. W rezultacie jest łatwy do przechowywania, wygodny i poręczny. Produkt jest lekki, ale wytrzymały, dzięki dwóm warstwom lateksu. Powierzchnię węża wykonano ze splotu włókna plastikowego, co zapewnia dobrą rozciągliwość i ochronę przed pękaniem. Produkt nie skręca się, można go łatwo zwinąć i schować.

Elastyczny wąż ogrodowy ma możliwość zmiany rozmiaru przyłącza, z 3/4 cala na 1/2 cala. Producent dołączył do zestawu dwie szybkozłączki oraz pistolet zraszający z siedmioma funkcjami. Umożliwiają one dowolne ustawienie siły i rodzaju strumienia wody oraz całkowitą jego blokadę. Dzięki temu wąż sprawdza się nie tylko do podlewania roślin, ale także do mycia samochodu, roweru lub sprzętów ogrodowych. Produkt ma ciekawą, brązowo-zieloną kolorystykę, która pasuje do nowoczesnych ogrodów.

Opinie konsumentów wskazują, że elastyczny wąż ogrodowy to dobry zakup. Sprawdza się w każdym ogrodzie, ma ciekawy design. Wąż jest wytrzymały i elastyczny, szybko powraca do pierwotnej długości, co ułatwia przenoszenie.

 

 

 

 

Wąż ogrodowy 1/2

 

5. Nosidło Na Wąż 10 Zestaw Gardena Classic 8010-20

 

Podlewanie ogrodu ułatwi Ci nosidło na wąż 10 zestaw Gardena Classic 8010-20. Jest to wygodny sprzęt, który można przenosić w dowolne miejsce. W skład zestawu wchodzi nosidło oraz wąż w rozmiarze 1/2 cala o długości 10 m. Dla większego komfortu użytkowania producent dołączył także zraszacz oraz złączki umożliwiające podłączenie sprzętu do kranu. Wąż ogrodowy Gardena nawinięty jest na bęben i rozwija się go za pomocą korbki. Ułatwia to nie tylko korzystanie ze sprzętu, ale także przechowywanie go.

Nosidło ma wygodny uchwyt, który pozwala przenieść zestaw w dowolne miejsce. Dzięki temu sprzęt sprawdzi się w każdym ogródku, na balkonie lub tarasie. Nosidło jest stabilne, co zapewnia specjalna, trójkątna konstrukcja. Wąż ogrodowy 1/2 cala ma wygodne przyłącze do kranu, umieszczone z boku bębna. Zestaw ma także specjalną blokadę, która zapobiega rozlewaniu się wody po odłączeniu sprzętu od dopływu.

Przeglądając opinie o wężach ogrodowych Gardena, można zauważyć, że zestaw z nosidłem jest polecany przez konsumentów. Chwalą sprzęt za wytrzymałość, łatwość użytkowania i wygodne przechowywanie.

 

 

 

 

Wąż ogrodowy na bębnie

 

6. Wąż Ogrodowy na Bębnie 20 + 2 m Hillvert HT-LOUIS 20

 

Zachęcamy do rozważenia zakupu węża ogrodowego na bębnie Hillvert HT-LOUIS 20. Jego nowoczesny design spodoba się każdemu. Bęben jest zabudowany, dzięki czemu zwinięty wąż jest niewidoczny. Model Hillvert jest elastyczny i wytrzymały, jego zasięg wynosi 20 m. Wąż ogrodowy na bębnie zwija się automatycznie, dzięki zastosowaniu mechanizmu sprężynowego. Zasięg produktu można ustawić za pomocą specjalnej blokady.

Produkt można zawiesić na ścianie, aby nie zajmował miejsca w garażu lub schowku na narzędzia. Rozmiar przyłącza węża wynosi 3/4 cala, sprzęt ma ciśnienie robocze wynoszące 8 barów. Model Hillvert może być używany w temperaturze od -5 stopni Celsjusza do 45 stopni Celsjusza. Wśród użytkowników zdarzają się opinie, że wąż ogrodowy z wózkiem zapewnia największą wygodę użytkowania. Jednak model Hillvert jest bardzo komfortowy, ze względu na swoje kompaktowe wymiary i niedużą wagę.

Konsumenci, którzy przetestowali model Hillvert, określają go jako dobry wąż ogrodowy, który jest wygodny w użytkowaniu i wytrzymały. Automatyczne zwijanie usprawnia pracę, a kilka stopni blokady umożliwia dopasowanie długości sprzętu do swoich potrzeb.  

 

 

 

7. Wąż ogrodowy Gardena Comfort Flex 18053-20

 

2-gardena-comfort-flexRanking węży ogrodowych kontynuujemy produktem Gardena Comfort Flex 18053-20, na który producent daje 20 lat gwarancji. Długość tego węża to 25 metrów, a średnica ¾ cala. Producent podaje, że dzięki specjalnemu, spiralnemu oplotowi wzmocnionemu włóknem poliwęglanowym wąż jest odporny na duże ciśnienia.

W tym wypadku wąż może wytrzymać ciśnienie 25 barów. Produkt ten jest wolny od metali ciężkich i innych szkodliwych substancji, jakie mogłyby wniknąć do ziemi i skazić uprawiane produkty. W modelu tym został zastosowany innowacyjny profil Power Grip, dzięki niemu w łatwy i prosty sposób połączymy wąż z szybkozłączką. Ta technologia powoduje, że wąż i szybkozłączka zazębiają się tworząc trwałe i wytrzymałe połączenie.

Ponadto produkt ten jest odporny na promieniowanie UV, a także podczas użytkowania nie skręca się i nie plącze. Zewnętrzna powłoka jest elastyczna i śliska, dzięki czemu wężem jest łatwiej manipulować. Bez problemu można go zwinąć i rozwinąć, bez supłania się. Użytkownicy doceniają odporność węża na promienie UV, bo nawet po kilku latach użytkowania w ogrodzie i pozostawiania go na słońcu, nie traci on swoich właściwości.

Gardena Comfort Flex 18053-20 to wąż o długości 25 m. Jego średnica wynosi ¾ cala. Model ten jest odporny na działanie promieni UV i różne czynniki zewnętrzne.

 

Zalety

Gwarancja: Produkt objęty jest aż 25-letnią gwarancją producenta. Jest to dowód na to, że prezentowany model jest bardzo wytrzymały i z całą pewnością będzie nam służył przez długi czas.

Wytrzymałość: Za sprawą spiralnego oplotu z włókien poliwęglanowych wąż jest odporny na duże ciśnienia – nawet do 25 barów. Poza tym nie ulega wpływom niskich i wysokich temperatur.

Materiał: Materiał wykorzystany w produkcji jest wolny od metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. W efekcie podlewanie roślin jest w pełni bezpieczne.

Elastyczność: Wiele osób pozytywnie odnosi się do elastyczności węża. Zauważają oni, że sprzęt ten nie łamie się i ułatwia pracę w ogrodzie.

 

Wady

Waga: Osoby używające tego węża ogrodowego zauważają, że jest on nieco ciężki.

 

 

 

 

8. Cellfast Wąż ogrodowy Economic 10-022

 

Cellfast Economic 10-022 to wąż ogrodowy, który bardzo dobrze sprawdzi się na dużych powierzchniach. Długość tego modelu wynosi 50 m. Nie musisz się więc martwić, że podczas pracy wąż okaże się za krótki. Średnica opisywanego produktu wynosi 19 mm, czyli inaczej ¾ cala.

Wąż został wykonany z poliestru, czyli materiału odpornego na uszkodzenia. Jest on więc inwestycją na lata. Potrójna warstwa materiału, a także specjalny splot krzyżowy sprawiają, że opisywany wąż się nie przedziurawia. Poza tym model jest odporny na promieniowanie UV. Zaletą produktu jest to, że w jego wnętrzu nie osadzają się glony.

Wąż możemy używać w prawie każdych warunkach. Nie zmienia on swoich właściwości w temperaturach od -10 st. C do +50 st. C. Wężem łatwo się operuje i zmienia jego położenie. Wielu użytkowników uznało, że produkt jest wytrzymały i za to właśnie go cenią najbardziej. Wspominają oni również o długości modelu, która jest odpowiedni nawet do średnich ogrodów.

Cellfast Economic 10-022 to wąż ogrodowy o długości 50 m. Jest on wykonany z trzywarstwowego poliestru. Średnica produktu wynosi 19 mm.

 

Zalety

Wykonanie: Wielu użytkowników uważa, że prezentowany wąż jest bardzo dobrze wykonany. 3 warstwy poliestru bardzo trudno uszkodzić, szczególnie że są splecione krzyżowo.

Długość: Długość produktu wynosi 50 m. Jest to wystarczające, aby swobodnie użytkować wąż na małych, jak i na średnich powierzchniach.

Odporność na wysokie i niskie temperatury: Model nie ulega uszkodzeniu pod wpływem promieni słonecznych. Nie działają na niego również wysokie i niskie temperatury, takie jak -10 st. C oraz +50 st. C.

Montaż: Do zestawu dołączono dwie złączki. Montaż produktu jest bardzo łatwy i nie zabiera więcej niż kilka minut.

 

Wady

Skręcanie: Niektórzy użytkownicy zauważyli, że wąż czasem się skręca. Ogranicza to jego swobodne użytkowanie – musimy przerywać pracę i zmieniać ułożenie sprzętu.

 

 

 

 

9. Cellfast Explorer 55-060 Wąż ogrodowy

 


4-cellfast-zestaw-explorerKolejny produkt to cały zestaw: wąż wraz z wózkiem o nazwie
Cellfast Explorer 55-060. W skład zestawu wchodzi wózek na wąż, wąż ogrodowy 50 metrów o średnicy ½ cala, zraszacz pistoletowy JET 52-025 o śr. ½ cala, oraz zestaw przyłączeniowy MULTIFLEX. Wózek został wykonany z wysokiej jakości stali i aluminium, posiada wygodną, regulowaną rączkę z antypoślizgowym uchwytem. Wózek jest stabilny, przy rozwijaniu węża wbijane w podłoże nóżki zapobiegają jego przesuwaniu się.

Korba do zwijania węża składa się, aby ułatwić przechowywanie. Wąż 13-201 Cellfast MULTIFLEX jest wykonany z czterech warstw tworzywa, wzmocniony oplotem trykotowym. Jest również odporny na powstawanie supłów blokujących przepływ wody i osadzanie się glonów wewnątrz. Wąż także nie skręca się, jest odporny na promienie UV i skrajnie niskie i wysokie temperatury.

Zaś na komplet przyłączeniowy o średnicy ½ cala składa się szybkozłącze stop, szybkozłącze przelot i przyłącze kranowe. Znajdziemy tu także zraszacz pistoletowy JET pracujący w sześciu trybach. Producent przewidział także wersje skromniejszą tego modelu, która jest wyposażona w wąż o długości 25 metrów.

Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują opinie o wężach ogrodowych Cellfast Explorer 55-060, że są to węże wytrzymałe, a wózek jest wykonany ze stali i aluminium. Dzięki temu raz kupiony produkt jest używany przez lata. Ponadto klienci podkreślają, że całość jest nie tylko funkcjonalna, ale też praktyczna.

Produkt Cellfast Explorer 55-060 to 50 metrowy wąż ogrodowy o średnicy ½ cala oraz zraszacz pistoletowy JET 52-025 i zestaw przyłączeniowy MULTIFLEX.

 

Zalety

Wózek z korbą: Dużym udogodnieniem jest wózek dołączony do węża oraz korba do jego zwijania. Nie musisz każdorazowo męczyć się z układaniem węża i jego przenoszeniem, bo wózek ma kółeczka.

Materiał: Wąż jest wykonany z czterech warstw tworzywa. Jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia i ogranicza rozwój glonów wewnątrz.

Wytrzymałość: Produkt nie skręca się, jest odporny na promienie UV działanie skrajnych temperatur. Uważany jest za bardzo solidny. Sam wózek i korba to też bardzo trwałe elementy, wykonane z mocnych materiałów.

 

Wady

Cena: Jest to jedna z najdroższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

10. Wąż ogrodowy Cellfast Hobby ATS2 16-200

 

5-cellfast-waz-ogrodowy-hobbyOstatni z produktów opisywanych przez nas to Cellfast Hobby ATS2 16-200. Jest to najtańszy model w naszym zestawieniu, bo można go już kupić za niewiele więcej jak 50 zł. Wąż w kolorze żółto – czarnym, ma długość 25 metrów, oraz średnicę ½ cala. Jego przekrój to sześć warstw tworzywa połączonego z oplotem krzyżowo – trykotowym ATS2™.

Oplot wykonany jest z wysokiej jakości poliestrowej przędzy. Producent podaje, że zakres temperatur, w jakich wąż może pracować zaczyna się od -20 stopni Celsjusza, a górna granica to 60 stopni Celsjusza.

Ponadto, model ten jest także odporny na promienie UV, a skład tworzywa, z którego jest wykonany zapobiega osadzaniu się glonów wewnątrz węża. Również skład tworzywa nie zawiera w sobie kadmu, baru czy ołowiu, zatem można uważać, że podlewanie warzyw takim wężem będzie bezpieczne.

Producent na swój produkt daje nielimitowaną w czasie gwarancję. A użytkownicy przekazują, że wąż posiada doskonałe właściwości użytkowe: nie skręca się podczas podlewania, nie zagina się i łatwo się nim manipuluje. Jednym słowem jest to solidny wąż na wiele lat.

Cellfast Hobby ATS2 16-200 to dobry wąż ogrodowy do 100 zł. Prezentowany model ma długość 25 m i średnicę ½ cala. Wytrzymuje działanie wody o temperaturze od -20 st. C do +60 st. C.

 

Zalety

Cena: Jest to bardzo tani produkt. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że ten właśnie aspekt miał ogromny wpływ na ich decyzję o zakupie tego węża.

Wytrzymałość: Wąż jest odporny na działanie promieni UV. Wytrzymuje skrajne temperatury: od -20 st. C do + 60 st. C. Dodatkowo wąż nie skręca się i nie łamie.

Materiał: Tworzywo wykorzystane do produkcji węża nie zawiera w sobie kadmu, baru czy ołowiu. Dlatego możemy mieć pewność, że podlewając rośliny tym sprzętem, nie wpływamy na warzywa i owoce, a następnie na nasze zdrowie.

 

Wady

Waga: Niestety, jak na tak krótki wąż, prezentowany model jest ciężki, co może utrudniać dłuższe podlewanie roślin.

Jakość: Jest to produkt tani, co niestety przekłada się na jakość wykonania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki wąż ogrodowy kupić?

 

Niezależnie, czy masz dużą działkę, czy tylko niewielki ogródek przy domu, trawnik i rośliny trzeba regularnie podlewać. Noszenie wody w konewce jest uciążliwe, szczególnie jeśli masz na podwórku liczne rabaty i doniczki z kwiatami. Dlatego najszybszym i najwygodniejszym sposobem na podlanie każdego miejsca na działce jest wąż ogrodowy. To przydatny sprzęt, który można wykorzystać także do umycia samochodu, roweru, czy maszyn ogrodniczych lub do napełnienia basenu i innych zbiorników z wodą. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy wąż ogrodowy, przygotowaliśmy przewodnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak wybrać sprzęt.

Długość węża ogrodowego

Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego jest jego długość. To ona decyduje o tym, czy sprzęt jest funkcjonalny, powinna więc być dopasowana do rozmiaru ogrodu. Aby zdecydować, jaka długość węża będzie najlepsza, trzeba zmierzyć odległość od punktu poboru wody do najdalszego miejsca na działce, do którego chcesz dotrzeć ze sprzętem. Warto dodać do otrzymanej wartości kilka metrów zapasu, dodatkowe 2 – 4 m wystarczą, aby podczas podlewania ominąć przeszkody. Nie zawsze przecież wąż rozwinięty będzie w linii prostej, czasem trzeba będzie poprowadzić go wokół donicy, drzewa, czy innego przedmiotu. Rzadko jednak w schowku na narzędzia, czy garażu jest odpowiednia ilość miejsca do przechowywania dużego sprzętu. Najlepszy wąż ogrodowy to taki, który pozwala dotrzeć w każde miejsce, ale można łatwo go schować po skończonej pracy. W sytuacji, gdy nie masz gdzie przechowywać sprzętu, dobrym rozwiązaniem będzie elastyczny model. Pierwotna długość rozciągliwych węży ogrodowych to zazwyczaj ok. 10 m. Pod wpływem ciśnienia strumienia wody, sprzęt wydłuża się i może osiągać nawet 40 m.

 

Średnica węża ogrodowego

Średnica węża ogrodowego, inaczej zwana grubością lub rozmiarem, decyduje o ciśnieniu wody. Im jest większa, tym więcej płynu przepływa przez sprzęt. Warto także dopasować średnicę węża do jego długości. Szacuje się, że w małych ogródkach sprawdzą się modele o grubości 3/4 cala, czyli 19 mm lub 1/2 cala, czyli 12,5 mm. Na większe działki warto wybrać wąż ogrodowy o średnicy 1 cala, czyli 25 mm. W długich modelach, powyżej 50 m, ciśnienie przy wylocie zmniejsza się, ponieważ woda musi przebyć dłuższy dystans niż w standardowych wężach. Dlatego większa średnica zapewnia wyższe ciśnienie.

 

Ciśnienie robocze i maksymalne

Jeśli nie wiesz, jaki wąż ogrodowy wybrać na swoją działkę, zwróć uwagę na podane przez producenta ciśnienie robocze i rozrywające. Wartości określają optymalne warunki, w jakich może pracować sprzęt. Ciśnienie robocze dostępnych w sklepach modeli mieści się najczęściej w przedziale od 4 do 12 barów. Druga wartość, ciśnienie rozrywające, wskazuje jakiej mocy strumienia wody nie wolno przekraczać, aby nie uszkodzić węża. Wynosi ona najczęściej od 8 do 48 barów. Producent może dodatkowo wskazać inne parametry, które określają możliwe warunki pracy danego modelu. Zwykle jest to zakres temperatury, w której wąż może być używany. Wartości te sięgają od -10 stopni Celsjusza do nawet 60 stopni Celsjusza.

 

Materiał

Na trwałość węża ogrodowego wpływa rodzaj materiału, który wykorzystano do produkcji sprzętu. Najczęściej sprzęty wykonuje się z tworzywa PCV. Ważne jest jednak, z ilu warstw składa się powierzchnia węża. Większość modeli ma 1 lub 2 warstwy, jednak produkty z 4 lub 5 warstwami są dużo wytrzymalsze. Nierzadko producenci dodatkowo wzmacniają wąż specjalnym splotem. Warto także zwrócić uwagę, czy dany model jest odporny na działanie promieni UV oraz łamanie się i pękanie. Dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie wnętrza węża ogrodowego przed powstawaniem glonów.

Dodatkowe akcesoria

Wybierając wąż ogrodowy warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się dodatkowe akcesoria, które ułatwią pracę na działce. Zwykle producenci dołączają złączki do połączenia dwóch lub więcej węży oraz przyłącza do kranu. Ponadto zestaw może zawierać końcówkę zraszającą do wygodnego podlewania z funkcją blokady strumienia lub pistolet z możliwością regulacji ciśnienia. Niektóre węże ogrodowe sprzedawane są z wózkiem lub bębnem, które ułatwiają przechowywania i korzystanie ze sprzętu.

 

Ceny węży ogrodowych

W sklepach ogrodniczych znajdziesz węże ogrodowe w dobrych cenach, które sprawdzą się w każdych warunkach. Koszt zakupu sprzętu zależy od jego długości, materiału, z którego go wykonano, czy dołączonych akcesoriów. Najtańsze modele można znaleźć za ok. 50 zł. Są wśród nich wersje rozciągliwe oraz zwykłe węże o długości do 50 m. Za elastyczny model z pistoletem zraszającym i wytrzymałą powierzchnią trzeba zapłacić ok. 130 zł. Za ok. 200 zł można kupić trwały i solidny wąż ogrodowy o długości 50 m, który nie skręca się i nie pęka. Jeśli szukasz modelu na bębnie, który łatwo zwiniesz i schowasz do garażu lub schowka na narzędzia, sprzęt możesz znaleźć za ok. 160 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za węża umieszczonego na zabudowanym bębnie, który jest lekki i poręczny, kosztuje ok. 300 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu w kuchni?

Jeśli chcesz podlać przydomowy ogródek lub trawnik, ale nie masz zamontowanego kranu na zewnątrz, możesz podpiąć wąż ogrodowy do kranu w domu. Wymaga to przygotowania kilku narzędzi. W większości modeli kranów kuchennych możliwe jest odkręcenie sitka. Następnie można podłączyć specjalną złączkę, która pasuje do średnicy węża ogrodowego. Niektóre firmy oferują także przyłączki, które można podpiąć bezpośrednio do kranu. Warto poszukać produktów, które umożliwią szybkie podłączenie i odłączenie węża od domowego kranu. Baterię kuchenną można także zamontować na specjalnej przedłużce, która składa się z kilku odgałęzień. Wtedy do jednego z nich można podpiąć wąż ogrodowy.

 

P2: Jaki wąż ogrodowy wybrać – 1/2 czy 3/4?

Średnica węży ogrodowych najczęściej wynosi 1/2 cala, czyli 12,5 mm lub 3/4 cala, czyli 19 mm. Grubość sprzętu warto dobrać do jego długości. Krótkie węże mogą mieć mniejszą średnicę, czyli mniejsze ciśnienie strumienia wody. Jeśli jednak masz duży ogród, warto wybrać szerszy model. Do podlewania małych działek, rabat kwiatowych i trawników, dobrze sprawdzi się wąż ogrodowy o średnicy 1/2 cala. W większych ogrodach, gdy trzeba daleko doprowadzić wodę lub do podlewania dużych obszarów, lepszym wyborem będzie model o grubości wynoszącej 3/4 cala. Warto wcześniej zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany wąż ogrodowy i dopasować rozmiar do jego długości oraz do swoich potrzeb. 

P3: Jak zwijać wąż ogrodowy?

Wąż ogrodowy, szczególnie przeznaczony na duże działki, może zajmować miejsce w garażu. Aby zmniejszyć jego wymiary, trzeba odpowiednio go zwinąć. Ważne jest jednak, aby zrobić to właściwie, inaczej wąż może łamać się i pękać. Dlatego, aby odpowiednio zwinąć i przechowywać węże ogrodowe, warto zainwestować w specjalne akcesoria. Dobrym wyborem będą bębny, które można postawić na podłodze lub zawiesić na ścianie. Umożliwiają one nawinięcie węża w taki sposób, że nie plącze się i nie pęka. Dla większego komfortu podczas użytkowania możesz zdecydować się na specjalny wózek. Można nawinąć na niego wąż ogrodowy i przenosić w dowolne miejsce bez potrzeby całkowitego zdejmowania z niego sprzętu.

 

P4: Jak naprawić wąż ogrodowy?

Wąż ogrodowy może łatwo pęknąć lub złamać się w miejscu skręcenia. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu, możesz spróbować naprawić przeciekającą powierzchnię węża. Szybkim, domowym sposobem na naprawę jest wykorzystanie wykałaczki. Wystarczy podłączyć wąż do kranu, odkręcić wodę i znaleźć dziurę, przez którą ucieka płyn. Następnie umieść w otworze wykałaczkę, tak, aby nie przebiła przewodu na wylot. Później odetnij wystającą część. Drewno z wykałaczki napęcznieje pod wpływem wody i zakryje otwór. Jeśli uszkodzenie węża jest większe, trzeba będzie odciąć pękniętą część. Powstaną dwa przewody, które trzeba ponownie połączyć za pomocą specjalnej złączki. Gumowy wąż ogrodowy, który stracił elastyczność, można namoczyć w roztworze wody i amoniaku w proporcji 3:1.

 

P5: Jakie ciśnienie wytrzyma wąż ogrodowy?

Ciśnienie strumienia wody przepływającego przez wąż ogrodowy napiera na ścianki i jeśli będzie bardzo wysokie, może uszkodzić powierzchnię węża. Dlatego przed dokonaniem zakupu trzeba sprawdzić, jakie ciśnienie rozrywające może wytrzymać dany model. Informacja jest bardzo często podana przez producenta w opisie węża ogrodowego. Zwykle ciśnienie rozrywające wynosi od 8 do 48 barów. Rzadko jednak osiąga wysokie wartości. Podczas zakupu można zwrócić uwagę także na podane przez producenta ciśnienie robocze. Określa ono, w jakich warunkach może pracować sprzęt. Parametr wynosi zwykle od 7 barów do nawet 20 barów. Każdy sprzęt ma własny zakres opisanych wartości, dlatego trzeba zapoznać się z informacjami o każdym rozważanym modelu węża ogrodowego.

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Alicja

September 2, 2022 at 9:45 am

Tak samo jak Pani na dole stawiam na polskiego Cellfasta 🙂 Mam Hobby ATS2, bardzo dobry

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

September 17, 2022 at 10:14 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta
Joasia

February 3, 2022 at 8:46 am

U mnie niezmiennie od kilku lat cellfast. Stawiam na sprawdzone produkty 😉

Respuesta