Ranking 5 najlepszych odkurzaczy do basenu w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Odkurzacze do basenu – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli masz basen, z pewnością doskonale wiesz, że dbanie o czystość wody to nierzadko męcząca i zajmująca dużo czasu czynność. Polecamy Ci zakup specjalnego odkurzacza, który może znacząco ułatwić pracę. Wśród tego typu sprzętów na szczególną uwagę zasługuje produkt Intex 28007. To wydajny i efektywnie działający odkurzacz, który automatycznie oczyści dno zbiornika. Urządzenie zasysa zanieczyszczenia przez otwory w dolnej części budowy i zatrzymuje je w środku, aby nie przedostały się z powrotem na zewnątrz. Wraz z urządzeniem dostarczany jest wąż łączący go z urządzeniem filtrującym. Nie jest to odkurzacz, którego szukasz? Sprawdź więc produkt Marimex Spa Vac 10800016, który także jest przeznaczony do czyszczenia niewielkich zbiorników, w tym jacuzzi z hydromasażem. 

5 najlepszych odkurzaczy do basenu. Opinie w 2024 roku

 

Poniższy ranking odkurzaczy do basenu pomoże Ci znaleźć sprzęt pozwalający na szybkie usunięcie z wody wszystkich zanieczyszczeń. Prezentowane w nim urządzenia są łatwe w obsłudze, poręczne, a do tego wyjątkowo efektywne. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To niedrogie urządzenie do czyszczenia dna basenu o maksymalnej średnicy 488 mm. Odkurzacz wyłapuje nawet cząstki o wielkości 0,3 mm, jeżdżąc po dnie z prędkością 5 m na minutę.

Wady

To sprzęt dedykowany do basenów firmy Intex. Przy chęci wykorzystania go do basenu innego producenta trzeba dokupić właściwą złączkę.

Podsumowanie

Odkurzacz może pracować w trybie ciągłym i nadaje się zarówno do wody słodkiej, jak i słonej. Pojemność zbiornika na nieczystości wynosi 0,8 litra. Odkurzacz współpracuje z pompą o wydajności od 3407 do 5678 l/h.

Drugi wybór

Zalety

To niewielki sprzęt, który znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy niewielkie zbiorniki takie jak jacuzzi z hydromasażem. Urządzenie jest wykorzystywane bezpośrednio przez użytkownika, podobnie jak to ma miejsce przy odkurzaczu domowym.

Wady

W odkurzaczu nie ma ani odrobiny automatyki. Tylko ręczne wykorzystanie go we wnętrzu zbiornika pozwoli na oczyszczenie go z nieczystości.

Podsumowanie

Ten niewielki sprzęt będzie idealny do okazjonalnego wykorzystania. Ze względu na niską wagę wykorzystanie nie jest trudne czy skomplikowane. Przechowanie odkurzacza poza sezonem nie będzie stanowiło problemu.

Rozważ też

Zalety

Ten niewielki odkurzacz o średnicy 31 cm sprawnie porusza się po dnie basenu dzięki kółkom zainstalowanym u podstawy. Sprzęt wyczyści dno basenu z zalegających tam drobin, szczotkami oczyści dno oraz przefiltruje wodę w basenie.

Wady

Czas pracy urządzenie na jednym ładowaniu wynosi zaledwie 60 minut. Jeśli sprzęt nie jest systematycznie używany, jest to za krótko,aby doczyścić basen.

Podsumowanie

Odkurzacz Zaopatrzony w akumulator 4000 mAh zasilany dołączoną ładowarką 7,4 V. Dzięki konstrukcji bezprzewodowej odkurzacz jest łatwy w eksploatacji. Jest w stanie obsłużyć basen o wielkości 50 m2.

 

1. Intex 28007 Odkurzacz Basenowy

 

Intex 28007 odkurzacz basenowy to urządzenie do czyszczenia dna basenu nadające się do niecek średnich i małych, stelażowych o maksymalnej średnicy 488 cm. Odkurzacz do basenu Intex porusza się po dnie basenu z prędkością 5 m na minutę. W komplecie z urządzeniem znajdziemy wąż o długości 650 cm.

Do pracy model ten wymaga podłączenia pompy filtracyjnej której wydajność jest w zakresie 3407 – 5678 litrów na godzinę. Przyłącze do systemu filtracyjnego jakie ma ten dobry i tani odkurzacz do basenu ma średnicę 32 mm.

Zbiornik na nieczystości natomiast ma pojemność wynoszącą 0,8 litra. Odkurzacz ten w sposób automatyczny wyczyści dno basenu z wszelkich liści, piasku i owadów. Intex 28007 to odkurzacz do basenu automatyczny nadający się do niewielkich basenów stelażowych.

 

Zalety

Automatyczne działanie: Odkurzacz to samojezdne urządzenie, które wstawione do basenu samodzielnie porusza się po dnie oczyszczając jego powierzchnię.

Bezpieczeństwo: Odkurzacz jest polecany do basenów stelażowych. Użytkownik nie musi się obawiać o uszkodzenie delikatnego dna basenu.

Zawartość zestawu: Wraz z odkurzaczem użytkownik otrzymuje wąż 650 cm długości, niezbędny do działania urządzenia.

Proste podłączenie: Do startu pracy urządzenia wystarczy podłączyć do jego dyszy wylotowej z pompy filtracyjnej wąż, a następnie uruchomić urządzenie.

Wyłapywanie zanieczyszczeń: Odkurzacz wyposażono w drobny filtr siatkowy 0,3 mm, który wyłapie nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia zalegające na dnie.

 

Wady

Blokowanie napędu: Zdarza się, że drobiny piasku z basenu dostaną się do napędu, wówczas ten się blokuje. Oczyszczenie napędu nie jest łatwe.

 

 

 

 

2. Odkurzacz Basenowy Marimex Spa Vac 10800016

 

Odkurzacz basenowy Marimex Spa Vac 10800016 to ręczny model działający na zasadzie podciśnienia. Jest on przeznaczony do niewielkich basenów oraz jacuzzi z hydromasażem. Działanie jego jest niezwykle proste, wystarczy zaślepić otwór umieszczony na końcu drążka teleskopowego, na przykład palcem, włożyć końcówkę odkurzacza do basenu i zwolnić otwór.

Takie działanie sprawi że brud zostanie zassany do przeźroczystego cylindra odkurzacza. Łatwe działanie odkurzacza jest również dlatego, że jest on poręczny i lekki.

Jego waga wynosi niewiele ponad 1 kg, wysokość sprzętu to około 135 cm, a szerokość ssawki zbierającej brud nie przekracza 10 cm. Z tego też względu odkurzacz jest przeznaczony wyłącznie do małych zbiorników.

 

Zalety

Poręczność: Ten ręczny odkurzacz do basenu wystarczy wziąć do ręki, podobnie jak pionowy odkurzacz domowy, i sprzątnąć kilkoma ruchami brud z dna basenu.

Niewielka waga: Waga odkurzacza oscyluje w okolicy 1 kg. Sprzęt o takiej masie pozwoli na sprawną manipulację we wnętrzu basenu.

Zbiornik na zanieczyszczenie: Zbiornik ten jest przezroczysty, zatem użytkownik będzie miał wiedzę kiedy należy go opróżnić.

Proste działanie: Niezwykle proste działanie polegające na wykorzystaniu podciśnienia i zaślepianiu lub nie, otworu drążka teleskopowego, nie sprawi nikomu kłopotu w eksploatacji.

Łatwość przechowywania: Wymiary odkurzacza są tożsame z tym jakie mają domowe odkurzacze pionowe. Zatem przechowywanie sprzętu poza sezonem nie będzie stanowiło problemu.

 

Wady

Brak automatyki: Odkurzacz do działania potrzebuje aktywności użytkownika. Tylko ręcznie manipulując urządzeniem wewnątrz basenu da się z niego usunąć zanieczyszczenia.

 

 

 

 

3. Bezprzewodowy Robot Basenowy VidaXL 27W

 

Bezprzewodowy robot basenowy VidaXL 27W wymaga od użytkownika minimum zainteresowania. Jest to sprzęt, który nie tylko odkurzy dno basenu, ale także go wyczyści i odfiltruje wodę w basenie. W tym celu wyposażono go w szczotki, które radzą sobie nawet ze sporym brudem.

Jest to odkurzacz do basenu bezprzewodowy, więc podczas pracy urządzenia nie ma plątaniny kabli i konieczności podłączenia go do sieci. Odkurzacz jest przeznaczony do basenu o maksymalnej powierzchni 50 m2. To urządzenie o mocy 27 W ma wymiary: wysokość 17,5 cm średnica 31 cm.

Na jednym ładowaniu pracuje do 60 minut, a czas ładowania akumulatora wynosi 4 – 5 godzin. Do urządzenia dołączono ładowarkę. Bezprzewodowy robot basenowy VidaXL 27W to sprzęt nie sprawiający kłopotów przy sprzątaniu basenu.

 

Zalety

Bezobsługowa praca: Odkurzacz wystarczy włożyć do basenu i poczekać aż wykona swoją pracę. Sprzęt automatycznie obróci się dochodząc do ścianki i podejmie pracę na nowo.

Bezprzewodowa konstrukcja: Dzięki temu, że odkurzacz posiada akumulator,  jego praca nie wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilania.

Funkcjonalność: Model ten wyposażono w kółka pozwalające łatwo poruszać się pod nie basenu, a także szczotki, które oczyszczą wszelkie zabrudzenia z dna. Odkurzacz również filtruje wodę w basenie.

Niewielkie wymiary: Odkurzacz jest niewielki, ze względu na to manipulacja urządzeniem jest ułatwiona.

Łatwy demontaż: Plastikowa konstrukcja jest wykonana w taki sposób, że łatwo ją otworzyć i wyczyścić wnętrze odkurzacza z zebranych z dna basenu nieczystości.

 

Wady

Czas pracy: Krótki czas pracy na jednym ładowaniu, wynoszący 60 minut, Nie zawsze starczy do całkowitego oczyszczenia basenu

 

 

 

 

4. Chlorator Solinator Krystal Clear Do 17 M3

 

Chlorator Solinator Krystal Clear Do 17 M3 będzie pomocny przy czyszczeniu basenów o średnicy do trzech metrów. Wielkość tę definiuje długość drążka teleskopowego, który może pracować w odległości od 70 do 150 cm. Odkurzacz ten jest przeznaczony do oczyszczania wody basenowej.

Działa w ten sposób, że rozpuszcza w wodzie dokładnie odmierzoną dawkę soli wynoszącą 3 g na litr, która następnie, wraz z wodą basenową, przechodzi przez elektrolityczną jednostkę chlorującą wytwarzającą 4 g chloru na godzinę.

W ten sposób są niszczone bakterie wirusy i glony. Przepływ wody wynosi 1136 l na godzinę. Odkurzacz jest zasilany bateriami, a obsługuje się go za pomocą jednego przycisku. Chlorator Solinator Krystal Clear Do 17 M3 wyczyści wodę w basenie o średnicy do trzech metrów.

 

Zalety

Zasilanie: Sprzęt jest zasilany za pomocą baterii.Wymaga użycia ośmiu baterii typu AA.

Teleskopowy drążek: Drążek teleskopowy regulowany w zakresie od 70 do 150 cm pozwala na użycie odkurzacza w basenach o różnej średnicy.

Pojemnik na nieczystości: Pojemnik na zebrane nieczystości o wielkości 0,65 l jest przezroczysty, dzięki temu użytkownik łatwo rozpozna kiedy przyszedł czas na oczyszczenie urządzenia.

Filtrowanie wody: Sprzęt nie tylko filtruje wodę i oczyszcza ją z nieczystości stałych, ale też wodę chloruje uwalniając ją od mikroorganizmów.

 

Wady

Czyszczenie mechaniczne: Odkurzacz ten oferuje jedynie oczyszczanie wody, którą może przefiltrować. Sprzęt nie czyści dna ani ścianek basenu. 

 

 

 

 

5. Dolphin Supreme M5 100186 Odkurzacz do basenu

 

W rankingu nie mogło zabraknąć urządzenia Dolphin Supreme M5 100186. To model przeznaczony do czyszczenia ścianek i dna basenu, jak również linii wody. W zestawie jest pilot zdalnego sterowania, który zapewnia łatwą i komfortową obsługę sprzętu. Produkt ma obrotową tarczę typu Swivel, dlatego nie musimy martwić się o ciągłe plątanie kabla.

Sprzęt jest przeznaczony do użytku w basenach o wysokości do 12 m. Urządzenie zostało wyposażone w mikroprocesor, który można samodzielnie zaprogramować. Możemy więc wybrać taki cykl czyszczenia, który najbardziej nam odpowiada. Model ma wkładki filtrujące wyjmowane od góry, można je z łatwością wyczyścić (wystarczy je wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą).

Pozytywne opinie o odkurzaczach do basenu Dolphin zachęciły konsumentów do zakupu prezentowanego produktu. Urządzenie jest chwalone za to, że świetnie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w wodzie, co poprawia jej jakość i pozwala na zmniejszenie ilości używanego chloru czy innych detergentów. Dolphin Supreme M5 100186 to odkurzacz do basenu, który potrafi wyczyścić basen nawet o maksymalnej długości 15 m.

 

Zalety

Sterowanie: Odkurzacz został wyposażony w pilot zdalnego sterowania, dzięki niemu zarządzanie sprzętem jest dużo prostsze.

Szczotka: Sprzęt został wyposażony w specjalną szczotkę czyszczącą, która pozwoli również na oczyszczenie przestrzeni między płytkami basenu.

Cykle pracy: Model ten ma trzy cykle pracy.Najkrótszy 1,5 godziny, najdłuższy wynosi 3,5 godziny. Pozwala to na dopasowanie cyklu do wielkości i stopnia zabrudzenia basenu.

Skład zestawu: Klient kupując ten odkurzacz otrzymuje obok samego urządzenia wózek transportowy, nowoczesny pilot zdalnego sterowania oraz trzyżyłowy przewód pływający z obrotnicą o długości 18 m.

 

Wady

Waga: Waga odkurzacza bez dołączonego przewodu wynosi 11 kg.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz do basenu kupić?

 

Kąpanie się w przydomowym basenie w upalne dni jest przyjemne, jednak dbanie o czystość wody w zbiorniku nie należy do zbyt łatwych czynności. Warto pomyśleć o zakupie specjalnego odkurzacza, z pomocą którego szybko pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń. Masz wątpliwości, które urządzenie wybrać? W podjęciu decyzji pomoże Ci ten artykuł, a zwłaszcza jego pierwsza część, czyli poradnik zakupowy.

Zalety odkurzaczy do basenu

Mając w ogrodzie basen, powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu co kilka dni, nawet jeśli nie kąpiemy się w nim codziennie. Wszystko dlatego, że w wodzie szybko osiadają zanieczyszczenia, takie jak spadające z drzew liście, pyłki, źdźbła przyciętej trawy itp. To materia organiczna i jeśli osiądzie na dnie, a my szybko jej nie usuniemy, zacznie się rozkładać i w basenie rozwiną się glony. Sprzęty takie jak odkurzacze skutecznie temu zapobiegają.

Usuwanie zanieczyszczeń z wody z basenu to konieczność. Zielony nalot osadzający się na ściankach zbiornika jest trudny do usunięcia. Co prawda możemy zastosować specjalne detergenty, takie jak chlor, jednak mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne, co skutecznie zniechęci nas do kąpieli w basenie. Za sprawą odkurzacza możemy więc nie tylko usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale też zmniejszyć zużycie detergentów.

 

Jaki odkurzacz do basenu jest najlepszy?

Wyróżniamy dwa rodzaje odkurzaczy do basenu, czyli sprzęty ręczne i automatyczne. Te pierwsze są znacznie tańsze, jednak musimy je samodzielnie obsługiwać, co szybko może okazać się bardzo męczące. Mając taki produkt, możemy oczyścić dno i ściany zbiornika. Przeważnie odkurzacz ręczny montuje się na długiej tyczce, można podłączyć go bezpośrednio do skimmera, czyli filtra powierzchniowego wody.

Urządzenie automatyczne jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają odpowiednio dużo czasu na to, aby samodzielnie czyścić basen. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu sprzęt zrobi to za nas, my musimy go jedynie w odpowiedni sposób podłączyć przez kabel zasilający i włożyć do wody.

 

Sposób pracy

Warto pamiętać, że odkurzacze do basenu różnią się sposobem pracy. Dotyczy to w szczególności modeli automatycznych. Są sprzęty, które usuwają zanieczyszczenia z dna zbiornika, jak i ścianek oraz linii wody. Niemniej jednak nie wszystkie urządzenia są tak praktyczne. Niektóre produkty są przeznaczone jedynie do oczyszczania basenowego dna, co oznacza, że zanieczyszczenia pływające na powierzchni wody musimy usuwać samodzielnie w inny sposób. Podejmując decyzję, jaki odkurzacz do basenu wybrać, trzeba mieć to na uwadze.

 

Zasilanie

Sprzęt może być zasilany sieciowo lub akumulatorowo, a to, który kupimy, zależy m.in. od własnych przyzwyczajeń. Urządzenia wymagające podłączenia do prądu zazwyczaj są wyposażone w bardzo długi, ponad 10 m kabel, dlatego nie powinniśmy narzekać na komfort użytkowania. Aby zapobiec ciągłemu plątaniu się przewodu, zasilane sieciowo modele przeważnie są wyposażone w obrotową tarczę. Tego typu produkty często mają w komplecie również kilkumetrowe węże dające możliwość podłączenia do skimmera. Odkurzacze zasilane akumulatorowo wymagają użycia kilku baterii (zwykle AA). Jest to dobry wybór głównie do basenu o niewielkim metrażu, gdyż wyczyszczenie bardzo dużej powierzchni mogłoby przyczynić się do szybkiego rozładowania baterii.

 

System filtracji

Każdy odkurzacz do czyszczenia basenu jest wyposażony w filtry – kartuszowe (stosowane w starszych urządzeniach) lub piaskowe, bardziej nowoczesne. Pierwsze wymienione wymagają częstej wymiany, a to generuje dodatkowy koszt. Z tego względu panuje przekonanie, że najlepszy odkurzacz do basenu ma filtry piaskowe, które są bardziej wydajne, a do tego trwalsze (można je czyścić pod bieżącą wodą).

Wymiary basenu

Nie wszystkie sprzęty są przystosowane do użytku w bardzo dużych basenach. Zazwyczaj na opakowaniach produktów jest umieszczona informacja o tym, jakie powinny być maksymalne wymiary zbiornika. Ta kwestia jest istotna, ponieważ niewłaściwie dobrane urządzenie sprawi, że nie będzie ono efektywnie działać i woda w basenie wciąż będzie zanieczyszczona.

 

Dodatkowe wyposażenie

Wspomnieliśmy, że odkurzacz może być wyposażony w węże przyłączeniowe lub długi kabel zasilający. Nierzadko takie urządzenia mają też inne dodatkowe elementy jak np. specjalny dozownik na tabletki z chlorem czy regulator ciśnienia, odpowiadający za utrzymanie stałego przepływu wody w czasie pracy. Czasami w komplecie możemy dostać także adaptery pozwalające na szybkie podłączenie sprzętu do skimmera lub pompy filtrującej, więc nie musimy kupować ich osobno.

 

Odkurzacze do basenu w dobrych cenach

Za ręczny odkurzacz zapłacimy nie więcej niż 100 zł, więc nie jest to duży wydatek. Jednak sprzęt automatyczny przez wiele osób jest uznawany za wygodniejszy w użytkowaniu, dlatego cieszy się większą popularnością. Tego typu produkty kosztują od 500 zł do ok. 10 000 zł. Im bardziej nowoczesne jest urządzenie, tym więcej musimy za nie zapłacić.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ