Ranking 12 najlepszych kosy spalinowej w 2024

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Kosa spalinowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jak wykazała analiza komentarzy kupujących, kosa spalinowa NAC BP520-27-T/BP52CA-T to jeden z najbardziej popularnych obecnie sprzętów. Wyposażono ją w silnik, którego moc wynosi 2,7 KM. Nie jest to ciężkie urządzenie (waży niecałe 8 kg), można nim łatwo manewrować. W zestawie ta dobra kosa spalinowa ma szelki, które zwiększają komfort pracy. Należy wspomnieć o tym, że również przechowywanie kosy nie stanowi problemu. Ma ona składany wał napędowy. Demon 5,2KM RQ580 to kolejny sprzęt ułatwiający koszenie trawy, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Mocny silnik gwarantuje wydajną pracę. Ponieważ urządzenie ma specjalny system antywibracyjny, podczas koszenia nie odczuwamy mocnych drgań, a to zapobiega szybkiemu zmęczeniu rąk.

12 najlepszych kosy spalinowej. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking kos spalinowych. Prezentujemy w nim najlepsze kosy spalinowe. Do zestawienia wytypowaliśmy modele odpowiednie do prac w małym, jak i bardzo dużym ogrodzie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kosa jest stosunkowo lekka i można łatwo utrzymać ją w dłoniach przez dłuższy czas. W razie potrzeby możemy wykorzystać do pracy szelki, które zostały dołączone do zestawu. Co więcej, samodzielnie decydujemy o tym, czym będziemy kosić - żyłką lub tarczą.

Wady

Nie jest to najciszej działający sprzęt. Podczas koszenia trawy warto mieć na uszach słuchawki, bo dźwięki generowane przez kosę są głośne i mogą przyczynić się do bólu głowy, a nawet uszkodzenia słuchu.

Podsumowanie

Moc urządzenia wynosi 2,7 KM, a pojemność skokowa silnika to 51,2 cm3. Kosę wyposażono w uchwyt typu V. Możemy regulować jego kąt nachylenia, aby móc wygodnie manewrować sprzętem.

Drugi wybór

Zalety

To model o bardzo dużej mocy, który dobrze radzi sobie z przycinaniem długich źdźbeł, chwastów, a nawet niewielkich krzewów. Do kosy dołączono kilka przydatnych akcesoriów, w tym: osłonę tarczy, szelki i maskę ochronną.

Wady

Niektórym osobom nie odpowiada to, że przy pierwszym uruchomieniu urządzenia należy samodzielnie wyregulować gaźnik. Nie dla wszystkich jest to prosta czynność.

Podsumowanie

Kosa ma moc równą 5,2 KM. Ponieważ wyposażono ją w system antywibracyjny, w czasie koszenia trawy nie odczuwamy intensywnych drgań. Ponadto urządzenie nie jest zbyt ciężkie (waży 8,5 kg). Model umożliwia zachowanie precyzji podczas przycinania trawnika w trudno dostępnych miejscach.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest lekki, dlatego można go bez trudu utrzymać w dłoniach przez dłuższy czas. Dołączono do niego głowicę tnącą, a także nóż. To model dobrze przystosowany do użytku w lesie oraz na rozległych terenach zielonych.

Wady

Część posiadaczy kosy przyznaje, że uzupełnianie zbiornika paliwa nie należy do prostych czynności. Wlew umieszczono w niewłaściwym miejscu i trzeba uważać, aby przypadkowo nie oblać się mieszanką.

Podsumowanie

Moc urządzenia to 1,45 KM. Pozwala ono na przycięcie bardzo wysokiej trawy i gęstych zarośli. Kosa nie generuje dużej ilości spalin, nie jest też hałaśliwa. Znajduje ona zastosowanie w wielu miejscach. Do sprzętu dołączono wygodne szelki.

 

Kosa spalinowa Nac

 

1. Kosa spalinowa NAC BP520-27-T

 

Kosa spalinowa Nac BP520-27-T/BP52CA-T cieszy się bardzo dużą popularnością. Wyposażono ją w wydajny silnik o mocy 2,7 KM, jego pojemność skokowa wynosi 51,2 cm3. Jednostka napędowa jest zasilana mieszanką benzyny i oleju napędowego. Urządzenie waży 7,8 kg, a jego głośność pracy to 114 dB.

Sprzęt jest łatwy w obsłudze, dlatego nadaje się dla osób, które do tej pory nie używały kosy spalinowej. Szerokość koszenia żyłką wynosi 42 cm, a tarczą 22 cm. W zestawie znajdziemy szelki, za sprawą których utrzymanie urządzenia w dłoniach stanie się znacznie łatwiejsze. Prezentowany model ma regulowany uchwyt typu V, jego nachylenie można łatwo dostosować do swojego wzrostu.

Według ogrodników ta kosa spalinowa do 400 zł jest lekka i solidna. Umożliwia ona precyzyjne przycięcie trawy wokół drzew, między rabatkami z kwiatami oraz przy ogrodzeniu. Cechą wyróżniającą sprzęt jest składany wał napędowy. Dzięki niemu przenoszenie i przechowywanie urządzenia jest bardzo proste.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Demon

 

2. Kosa Spalinowa Podkaszarka Demon 5.2KM RQ580

 

Osoby, którym marzy się dobra i tania kosa spalinowa, powinny zainteresować się modelem Demon 5,2KM RQ580. Z uwagi na silnik o mocy 5,2 KM możemy z łatwością skosić bardzo długie źdźbła i chwasty. To model dobrze przystosowany do pracy na rozległym terenie, jego maksymalna prędkość wynosi 8000 obr./min. Wyposażono go w 150 cm wysięgnik i tarczę o wymiarach: 25,5 cm x 0,16 cm x 2,5 cm.

Opisywana kosa spalinowa Demon ma system antywibracyjny, który znacząco ogranicza powstawanie drgań podczas pracy. Zapewnia to bardziej komfortowe koszenie, w efekcie czego nie ma potrzeby robienia częstych przerw na odpoczynek. Sprzęt waży ok. 8,5 kg, zakres cięcia żyłką wynosi 42 cm.

Posiadacze urządzenia doceniają je za wytrzymałość i dużą ilość dołączonych do zestawu akcesoriów. Są to: dwie głowice, pojemnik do przygotowywania mieszanki paliwowej, trymer z żyłką, maska ochronna, osłona tarczy i szelki. Uruchamianie kosy jest proste, co wynika z zastosowania innowacyjnej konstrukcji startera.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Makita

 

3. Makita EBH341U kosa spalinowa

 

Model Makita EBH341U ma moc 1,45 KM, pojemność skokowa silnika wynosi 33,5 cm3. Sprzęt waży 7,1 kg, dlatego można go bez trudu utrzymać w dłoniach. Jest on też solidny, obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Półautomatyczne wysuwanie żyłki sprawia, że koszenie przy pomocy urządzenia jest przyjemniejsze.

Prezentowana kosa spalinowa Makita nie emituje dużej ilości spalin do środowiska. W zestawie razem ze sprzętem znajdziemy 3-zębną tarczę tnącą, 2-żyłkową głowicę, osłonę, komplet kluczy oraz wygodne szelki. Położenie uchwytu można regulować, a tym samym dobrze dopasować do swojego wzrostu.

Urządzenie oferowane przez markę Makita jest chętnie kupowane przez osoby, które chcą ułatwić sobie pracę w ogrodzie i na działce. Za sprawą kosy przycinanie trawy w zakamarkach jest mniej męczące, a ponadto można przy tym zachować precyzję. Kupujący w swoich recenzjach często podkreślają, że sprzęt nie generuje dużego hałasu, mimo że wyposażono go w napęd spalinowy.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Stiga

 

4. Kosa spalinowa STIGA SBC 242 D

 

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie o kosach spalinowych, doszliśmy do wniosku, że w zestawieniu nie mogło zabraknąć urządzenia marki Stiga. Wytypowaliśmy model SBC 242 D, z 2-suwowym silnikiem o mocy 1,7 KM. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 1 l, dlatego nie trzeba go często uzupełniać podczas pracy. Za łatwy rozruch urządzenia odpowiada odśrodkowe sprzęgło.

Podkaszarka spalinowa Stiga daje możliwość koszenia trawy przy użyciu tarczy tnącej lub głowicy z żyłką, zależnie od potrzeb (oba elementy zostały dołączone do kompletu). Sprzęt waży 9 kg i jeśli uznamy, że trzymanie go w dłoniach nie będzie w pełni komfortowe, możemy założyć szelki. Przedstawiony model ma uchwyt typu V, przypominający rowerową kierownicę. Jest to również sprzęt dla osób, które zastanawiają się jaka kosa spalinowa do 1000 zł bedzie warta zakupu.

Sprzęt dobrze sprawdza się w czasie prac w ogrodzie, jak i na nieużywanej działce o dużej powierzchni. Mimo że jest to kosa spalinowa, nie generuje bardzo dużego hałasu ani znacznej ilości spalin. Zdaniem konsumentów obsługa urządzenia jest prosta, a wpływ na to ma odpowiednie rozmieszczenie elementów sterujących.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Oleo-Mac

 

5. Kosa spalinowa SPARTA 250T Oleo Mac

 

Model Oleo-Mac Sparta 250 T jest lekki, a więc można nim łatwo manewrować. Z tego względu możemy bez trudu przyciąć trawę przy ogrodzeniu lub chodniku, co przy użyciu zwykłej kosiarki często jest niemożliwe. Wyróżniona podkaszarka spalinowa Oleo-Mac ma moc 1,2 KM. Pojemność zbiornika na paliwo to 0,75 l.

Urządzenie waży 6,2 kg, dlatego nawet po dłuższym czasie koszenia nie powinniśmy odczuwać nieprzyjemnego bólu ramion. Do zestawu dołączono pojedynczy pas z zatrzaskowym zaczepem, do którego można przymocować kosę, aby uprzyjemnić sobie pracę. Sprzęt jest trwały, ponieważ został wykonany z solidnych materiałów.

Ogrodnicy chętnie używają kosy marki Oleo-Mac, ponieważ daje możliwość używania głowicy z żyłką oraz tarczy tnącej. Poza tym ma ona duży zbiornik na paliwo, a jednocześnie jest lekka. Pozostałe zalety urządzenia to zmniejszona ilość wibracji (za sprawą samosmarujących łożysk) oraz bardzo wygodny uchwyt w kształcie litery V.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Kawasaki

 

6. Kosa spalinowa Kawasaki Tj-53E

 

Do koszenia trawy, chwastów i wysokich zarośli dobrze przystosowano urządzenie Kawasaki Tj-53E 3KM. Silnik o mocy 3 KM jest odporny na awarie, nie generuje dużego hałasu, a ponadto wyróżnia się zmniejszonym spalaniem paliwa. Kosę można łatwo odpalić, nie ma potrzeby wielokrotnego szarpania za linkę.

Ponieważ sprzęt daje możliwość wymiany głowicy z żyłką na tarczę tnącą, dobrze sprawdza się w niewielkim ogrodzie, jak również na bardziej rozległym terenie. Można go wykorzystać np. do koszenia nieużytków. Poza tym wykaszarka spalinowa Kawasaki nie wymaga robienia częstych przerw, aby dolać paliwa. Pojemność zbiornika wynosi 1,1 l.

To, że urządzenie jest wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, potwierdzają publikowane na jego temat opinie. Jak wykazał test kos spalinowych, opisany wyżej model jest jednym z bardziej wytrzymałych. Posiadacze sprzętu podkreślają, że jest on lekki, a wymiana mechanizmu tnącego nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Ursus

 

7. Ursus Kosa spalinowa UR-BP508-260LS

 

Ursus UR-BP508-260 to kosa polecana do koszenia małych i średniej wielkości trawników. Ma ona 2-suwowy silnik o mocy maksymalnej 2,6 KM. Szerokość koszenia uzależniona jest od wybranej przystawki. Dla głowicy żyłkowej wynosi ona 42 cm, a dla tarczy 25,5 cm. Z tego względu możemy szybko skosić duży trawnik, a także zachować precyzję przy przycinaniu źdźbeł rosnących w trudniej dostępnych miejscach.

Dlaczego kosa spalinowa Ursus jest godna uwagi? To sprzęt z systemem antywibracyjnym, zmniejszającym do minimum drgania powstające w czasie pracy silnika. Ponadto w komplecie znajdziemy wygodne szelki podtrzymujące, pozwalające na odciążenie rąk. Uchwyt typu V jest dobrze wyprofilowany, znajdują się na nim wszystkie niezbędne elementy sterujące.

Na temat modelu Ursus można znaleźć wiele pochlebnych komentarzy. Osoby, które są ich autorami, przekonują, że obsługa kosy nie jest trudna i szybko można się tego nauczyć. Poza szelkami i przystawkami do koszenia, do urządzenia dołączono też pojemnik umożliwiający przygotowanie mieszanki paliwowej. To przydatny dodatek.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Honda

 

8. Honda Kosa spalinowa UMK 435 UEET

 

Osobom szukającym kosy zużywającej niewiele paliwa polecany jest model Honda UMK 435E Ueet. Jego moc jest równa 1,3 KM, a szerokość cięcia to 40 cm. Urządzenie waży 6,62 kg i ma kompaktowe wymiary, co ułatwia jego przechowywanie oraz przenoszenie. Poziom hałasu generowanego przez silnik wynosi 111 dB.

Do zbiornika można wlać maksymalnie 0,63 l paliwa, co powinno wystarczyć na skoszenie małego trawnika. Kosa spalinowa czterosuwowa Honda ma nie tylko półautomatyczną głowicę żyłkową, ale też 3-zębne ostrze tnące. Razem ze sprzętem otrzymujemy ponadto: szelki, okulary ochronne oraz klucz montażowy. Większości osób podoba się to, że nie muszą kupować tych akcesoriów osobno.

Z pomocą kosy można bez zbędnego wysiłku przyciąć trawę i chwasty, również te mające zdrewniałe łodygi. Kosa spalinowa 4 suwowa ma silnik działający niezawodnie przez długi czas, a do tego nie wytwarza on intensywnych drgań, które utrudniałyby utrzymanie sprzętu w dłoniach.

 

 

 

Jaka kosa spalinowa do 1000

 

9. Kosa Spalinowa Makita EM2600U

 

Makita EM2600U to kosa spalinowa o mocy 1,13 KM, która jest wyposażona zarówno w 2-żyłkową głowicę tnącą, jak i 4-zębny nóż. Pojemność zbiornika paliwa to 0,6 l. Sprzęt służy do przycinania trawy, chwastów oraz gęstych zarośli. Jego uruchomienie nie jest trudne, na co wpływa system łatwego rozruchu (Easy Start).

Praca z użyciem kosy jest wygodna, ponieważ ma ona uchwyt typu kierownica. Wszystkie elementy sterowania silnikiem umieszczono w zasięgu dłoni. Sprzęt ma wymiary: 177 cm x 61 cm x 41 cm i waży 5 kg.

Na pytanie: Jaka kosa spalinowa do 100 zł będzie odpowiednia, wiele osób wskazuje właśnie na model marki Makita. Konsumenci uważają, że jest on łatwy w obsłudze i solidny, a poza tym nie generuje dużego hałasu. Istotne jest, że sami możemy zdecydować, jakim elementem tnącym skosimy trawę. Należy wspomnieć też o tym, że ta lekka kosa spalinowa spełnia wymagania odnośnie emisji spalin.

 

 

 

 

Kosa spalinowa Mcculloch

 

10. Kosa Spalinowa Mcculloch Trimmac 2T 0,8 Km

 

Kosa spalinowa do 500 zł Mcculloch Trimmac 2T 0,8 Km jest rekomendowana do powierzchni nieprzekraczającej 800 m2, jej moc to 0,82 kW, pojemność skokowa silnika wynosi 25 cm3, a waga urządzenia nie przekracza 6 kg. Silnik spalinowy dwusuwowy o łatwym rozruchu jest zaopatrzony w pompę zasilającą.

Zbiornik paliwa ma pojemność 0,34 l. Jako narzędzie tnące zastosowano tu żyłkę 2,4 mm, której 1 szpula (4 m) jest dołączona do kupowanego zestawu. Głowica z dwoma wyjściami żyłki zapewnia szerokość koszenia 42 cm. Wysokość całkowita narzędzia wynosi 142 cm, a do transportu jest możliwość złożenia wału napędowego na 2 części. Wał też posiada pewien zakres regulacji wysokości, aby dopasować sprzęt o do własnego wzrostu.

Użytkownikom podoba się fakt zamontowana ręcznej pompki podającej paliwo, dzięki niej uruchamiany silnik potrzebuje mniejszej ilości pociągnięć linki. Podczas pracy podkaszarki spalinowe tej marki emitują hałas na poziomie 100 dB. Producent udziela na swoje produkty 2 letniej gwarancji. 

 

 

 

 

Kosa spalinowa Stihl

 

11. Kosa spalinowa Stihl Stihl FS 55

 

Firma Stihl znana jest chyba każdemu, a kosa spalinowa tej firmy FS 55 zapewnia płynną pracę silnika i bezproblemowe jego uruchamianie. Urządzenie waży 5 kg i ma zamontowany silnik o mocy 0,75 kW o pojemności skokowej 27,2 cm3. Zbiornik paliwa pomieści 0,33 l oleju napędowego.

Uchwyt kosiarki składa się z dwóch rączek do wygodnego trzymania przez operatora oburącz. W prawym uchwycie zamontowano wielofunkcyjny przełącznik pozwalający na łatwe zarządzanie pracą urządzenia. Uchwyt oburęczny ułatwia też pracę na większym terenie i prowadzenia kosiarki zgodnie z zamierzonym planem. Uchwyt ten dodatkowo jest regulowany do wzrostu użytkownika. Kosa spalinowa Stihl została też wyposażona w pas nośny z miękką wewnętrzną warstwą.

Podczas pracy więc, ciężar sprzętu rozkłada się równomiernie na barki plecy i biodra. Kupujący otrzymuje urządzenie zaopatrzone w osłonę boczną. Użytkownicy chwalą ten sprzęt za niewielką wagę, łatwość odpalania i ergonomię pracy, a także to, że ma on możliwość zastosowania nie tylko żyłki, ale też narzędzi tnących takich jak nóż, tarcza czy głowica typu Polycut z nożykami.

 

 

 

 

12. Nac BP520-30KA-T spalinowa podkaszarka do trawy

 

Ranking kos spalinowych zamykamy produktem NAC BP520-30KA- T. Pojemność dwusuwowego silnika spalinowego znajdującego się w tym modelu wynosi 52 cm3, a moc urządzenia wynosi 3 KM. Używając ten sprzęt musimy pamiętać, że wymaga on zastosowania mieszanki paliwowo – olejowej o proporcji 40:1.

Zbiornik paliwowy w tym modelu wynosi 0,9 l. Producent wyposażył tę kosę spalinową w dwa typy narzędzi cięcia. Zostały zastosowane tutaj tarcze tnące oraz żyłki. Przy zastosowaniu tarczy tnącej szerokość robocza wynosi 22 cm, natomiast przy wykorzystaniu żyłki ta powierzchnia wynosi 44 cm.

Urządzenie będzie komfortowe w użyciu, gdyż zostało wyposażone w ergonomiczny, dwustronny uchwyt. Również jego przewożenie będzie ułatwione dzięki zastosowaniu dzielonego wału. Kupując to urządzenie w zestawie znajdziemy nóż tnący, dwużyłową głowicę tnącą oraz szelki i komplet osłon.

Przeglądając opinie konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia możemy zauważyć, że są oni zadowoleni z produktu. Oprócz atrakcyjnej ceniy kosy w komentarzach wspominają również o dobrej mocy i wyposażeniu tego modelu.

Kosa NAC BP520-30KA- T to dobrej klasy sprzęt, który poradzi sobie z zaroślami i trawą w małych ogródkach i działkach. Jest lekki i łatwy w użyciu.

 

Zalety

Osłona: Producent wyposażył swój sprzęt w dość dużą osłonę przymocowaną tuż przy głowicy tnącej. Takie rozwiązanie ochroni Cię przed wypadającą z dużą prędkością trawą lub kamieniami.

Wyprofilowany uchwyt: Rączki w kosie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić utrzymanie urządzenia.

 

Wady

Słaba moc: Zdaniem konsumentów moc w kosie NAC BP520-30KA- T jest zdecydowanie za mała, przez co sprzęt po kilkudziesięciu minutach zaczyna się przegrzewać.

Głośność: Jeśli planujesz dłuższe koszenie koniecznie zaopatrz się w słuchawki. Urządzenie jest nie tylko bardzo głośne, ale również dość mocno drży co potęguje nasze odczucia i może doprowadzić nawet do silnego bólu głowy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosę spalinową kupić?

 

Czasami koszenie trawy przy użyciu kosiarki nie jest łatwe, np. pomiędzy grządkami lub przy żywopłocie. W trudno dostępnych miejscach lepiej sprawdza się kosa, zwłaszcza spalinowa. To sprzęt, który nie ma zasilającego kabla, dlatego można nim swobodnie manewrować. Chcesz znaleźć dobrą i wydajną kosę spalinową? Przygotowany przez nas poradnik bez wątpienia Ci w tym pomoże.

 

 

Silnik

Spalinowe kosy są wyposażone w dwusuwowy, ewentualnie czterosuwowy silnik. Różnica pomiędzy nimi polega na rodzaju stosowanego paliwa, ale też wielkości urządzenia. Modele z dwusuwową jednostką napędową często są lżejsze, a napędza je mieszanka benzyny i oleju napędowego. Z kolei kosy z silnikiem czterosuwowym są większe i cięższe, a do prawidłowego działania potrzebują jednego rodzaju paliwa.

Przy podejmowaniu decyzji, jaką kosę spalinową wybrać, istotna jest nie tylko budowa silnika, ale i jego moc. Zwykle wynosi ona 1 KM, maksymalnie 6 KM. Im mocniejszy sprzęt kupimy, tym większy teren będziemy mogli skosić, bez konieczności robienia częstych przerw na schłodzenie jednostki napędowej. Część producentów podaje moc w kilowatach, a nie koniach mechanicznych. Jak znaleźć mocny sprzęt? Wystarczy pamiętać, że 1 kW to w zaokrągleniu 1,36 KM, wtedy szybko przeliczymy podane wartości na odpowiednie jednostki.

 

Mechanizm tnący

Spalinowe sprzęty różnią się nie tylko mocą, ale i rodzajem mechanizmu tnącego. Najtańsze kosy są wyposażone w głowicę z nylonową żyłką, która może być:

ręczna – kiedy żyłka się zerwie, trzeba ją ręcznie wysunąć, a to nierzadko jest kłopotliwe;

półautomatyczne – po dociśnięciu głowicy do podłoża żyłka sama się wysuwa;

automatyczne – żyłka automatycznie wysuwa się na odpowiednią długość.

Droższe urządzenia mają głowicę z nożami tnącymi (plastikowymi lub metalowymi), ewentualnie tarczę tnącą. Drugie rozwiązanie stosowane jest w kosach profesjonalnych, które służą do wykaszania bardzo dużych i zaniedbanych terenów.

 

Sposób uruchamiania

Każda kosa spalinowa ma rozrusznik, ale uruchamia się je na dwa sposoby. Czasami wystarczy tylko wciśnięcie przycisku, a niekiedy musimy gwałtownie szarpnąć specjalną linką. Dla wielu osób ma to istotny wpływ na komfort używania i pracy. Najlepsza kosa spalinowa uruchamia się szybko i bez dużego wysiłku.

 

Waga

Kosy są zbudowane inaczej niż zwykłe kosiarki. Nie mają one podstawy z kółkami i nie prowadzi się ich po podłożu. Tego typu sprzęty trzyma się w dłoniach, czasami można zastosować szelki. Zanim kupimy kosę, sprawdźmy, ile waży. Jeśli sprzęt będzie bardzo ciężki, pielęgnacja ogrodu czy działki stanie się mało przyjemna. Waga niektórych urządzeń przekracza 9 kg, a nie każdy z nas jest przyzwyczajony do pracy z tak ciężkimi maszynami. Starajmy się więc znaleźć jak najlżejszy model, który możemy z łatwością utrzymać w dłoniach przez dłuższy czas.

 

 

Pojemność zbiornika paliwa

Im większy jest zbiornik na paliwo, tym rzadziej trzeba go napełniać podczas długotrwałej pracy. Jest to duże udogodnienie, ale jednocześnie musimy liczyć się z tym, że kosa będzie cięższa. Nie ma potrzeby kupowania sprzętu z bardzo pojemnym zbiornikiem, jeśli zamierzamy wykorzystywać go do koszenia trawy na niewielkiej działce, 0,5 l to optymalna wielkość.

 

Średnica cięcia

Średnica cięcia decyduje o szybkości wykonywanej pracy. Maksimum to ok. 45 cm, ale nie jest to dobry wybór dla każdego z nas. Dużo zależy od tego, jaką powierzchnię ma teren, na którym sprzęt będzie używany. Mając model o mniejszej średnicy cięcia, musimy poświęcić nieco więcej czasu na koszenie trawy, ale zyskujemy możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków. 

 

Hałaśliwość

Spalinowe urządzenia zwykle kojarzą się z bardzo dużym hałasem. Zasilane w ten sposób kosy nie pracują zbyt cicho, często jest to ponad 100 dB. Na czas pracy powinniśmy założyć słuchawki lub specjalne ochronniki, bo długotrwałe narażanie się na tak duży hałas może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Warto też dobrze zaplanować czas, w jakim będziemy kosić trawnik, aby nasi sąsiedzi nie skarżyli się, że zakłócamy ich spokój.

 

Rękojeść

Rękojeść to w przypadku kosy spalinowej jedna z najważniejszych części budowy. Musi być ona dobrze wyprofilowana i umieszczona na właściwej wysokości. Drążek powinien umożliwiać swobodną regulację jego położenia, aby był pod tym względem dobrze dopasowany do wzrostu użytkownika. Wtedy koszenie będzie bardziej komfortowe. Nie zapominajmy o tym, szukając odpowiedzi na pytanie: jaka jest najlepsza kosa spalinowa?

 

 

Akcesoria

Przeważnie producenci dołączają do oferowanych przez siebie sprzętów przydatne akcesoria, aby praca stała się łatwiejsza i wygodniejsza. Mogą to być okulary ochronne i słuchawki, a także kabłąk zmniejszający ryzyko przypadkowego ścięcia nie tylko trawy, ale i kwiatów. Razem z kosą możemy dostać w komplecie również dodatkowy uchwyt czy głowicę tnącą wyposażoną w kółka, zwiększającą precyzję cięcia.

 

Kosy spalinowe w dobrych cenach

Kosy spalinowe przystosowane do użytku domowego kosztują 300, maksymalnie 800 zł. Za model dla profesjonalistów trzeba zapłacić znacznie więcej, minimum 1000 zł. Jednak na cenę sprzętu wpływa nie tylko jego przeznaczenie, ale i kilka dodatkowych czynników. Są to: marka, moc silnika oraz rodzaj mechanizmu tnącego. Aby kosa spalinowa kupiona do własnego ogrodu okazała się dobrym zakupem, warto sprawdzić parę modeli w sklepach typu OBI, Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin albo Media Expert czy ceny ich w serwisie Allegro. Często produkty takie jak kosa spalinowa, po sezonie obejmuje promocja i można zaopatrzyć sie w nie taniej. Dotyczy to też takich sklepów jak Lidl. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak kosić kosą spalinową?

Narzędzie tnące, w jakie jest wyposażona kosa spalinowa, zazwyczaj obraca się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Z tego względu w czasie koszenia trawy należy wykonywać ruchy od prawej do lewej strony. Jeśli źdźbła są krótkie, z łatwością je przytniemy jednym pociągnięciem kosy. Większy problem pojawia się, gdy teren jest mocno zaniedbany. W takiej sytuacji najpierw powinno się przycinać górną część źdźbeł, a dopiero potem dolną, poruszając sprzętem w przeciwnym kierunku. Podczas koszenia działki o bardzo dużej powierzchni zaleca się podzielenie jej na małe kwadraty. Następnie na każdym z nich przycina się trawę od zewnętrznych krawędzi do środka.

 

 

P2: Jak odpalić kosę spalinową?

Zanim uruchomimy kosę spalinową, powinniśmy sprawdzić poziom oleju w silniku, zwłaszcza gdy zamierzamy użyć jej po raz pierwszy po zakupie. W razie potrzeby należy uzupełnić zbiornik do zalecanego poziomu, informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi. Odpalanie kosy wyposażonej w spalinowy silnik nie jest trudne. Pierwsza czynność, jaką należy wykonać, to umieszczenie przełącznika w pozycji Start. Następnie należy przekręcić dźwignię filtra powietrza na gaźniku do zamkniętej pozycji. Jedną ręką trzeba zablokować silnik, a drugą złapać uchwyt linki rozrusznika i energicznie nim szarpnąć (przy czym najpierw powinno się lekko naprężyć linkę). Zwykle trzeba kilka razy pociągnąć za uchwyt. Kiedy odczujemy, że silnik się uruchamia, należy przesunąć dźwignię ssania do pozycji otwartej.

 

P3: Jak docierać kosę spalinową?

Po zakupie kosy spalinowej musimy dotrzeć silnik. To konieczne, aby mógł on osiągać maksymalną moc. Gdy pojawią się wątpliwości, jak to zrobić, powinniśmy zajrzeć do dołączonej do sprzętu instrukcji. Tam z pewnością jest to dokładnie wyjaśnione. Najczęściej docieranie kosy spalinowej polega na tym, żeby w czasie pierwszych 10 godzin pracy nie wprowadzać silnika na najwyższe obroty. Dzięki temu wszystkie elementy budowy jednostki napędowej mogą się do siebie dopasować. Co więcej, po dwóch godzinach koszenia należy zrobić przerwę i sprawdzić, czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone. Te poluzowane trzeba dokręcić, chyba że odpowiadają za mocowanie tłumika i kolektora ssącego. W takiej sytuacji należy oddać kosę do serwisu, samodzielne dokręcanie śrub może doprowadzić do uszkodzenia silnika.

 

P4: Jak nawinąć żyłkę na kosę spalinową?

Żeby nawinąć żyłkę, najpierw musimy rozmontować głowicę i wyjąć ze środka szpulę. Zachowajmy przy tym ostrożność, aby niczego przypadkowo nie uszkodzić. Co istotne, zwykle czynność ta nie wymaga użycia dużej siły. Po wyjęciu szpuli należy odmierzyć odpowiednią długość żyłki, przeważnie jest to 5 lub 6 m. Potem trzeba ją złożyć w połowie, zaczepić środek o centralną przegrodę szpuli i rozpocząć nawijanie. Na końcu powinniśmy zostawić ok. 15 cm fragmenty żyłki, a potem w odpowiedni sposób umieścić szpulę w obudowie i zmontować głowicę. Przed włączeniem kosy trzeba sprawdzić, czy żyłka nie wystaje zbyt mocno poza krawędź osłony.

P5: Jak przechowywać kosę spalinową?

Kosę spalinową należy przechowywać w pozycji pionowej. Możemy ją oprzeć o ścianę tak, aby mieć pewność, że się nie przewróci, ewentualnie zawiesić na wieszaku. Nie powinniśmy przechowywać sprzętu poziomo, bo paliwo może wylać się ze zbiornika, istnieje też ryzyko przedostania się smaru na sprzęgło. Przed nadejściem zimy musimy zabezpieczyć kosę, aby móc ją bez trudu uruchomić w kolejnym sezonie. Ważne jest usunięcie paliwa ze zbiornika i dokładne oczyszczenie całego urządzenia. Potem należy przenieść je do suchego, czystego i stosunkowo ciepłego pomieszczenia.

 

 

 

5 wskazówek, jak prawidłowo używać kosy spalinowej

 

Sprawdzenie kosy przed użyciem

Po zakupie kosy musimy samodzielnie ją złożyć. Zwykle konieczny jest montaż takich elementów, jak uchwyt, osłona oraz elementy tnące. Czynności te są opisane w instrukcji krok po kroku, najczęściej dołączone są również obrazki. Kiedy już przymocujemy wszystkie części i założymy szelki musimy się upewnić, że sprzęt jest odpowiednio wyważony. Jak to zrobić? Wymaga to napełnienia zbiornika paliwa do połowy jego pojemności. Stojąc z zawieszoną na ramieniu kosą powinniśmy wyregulować szelki w taki sposób, aby element tnący dosięgał do gruntu i był do niego ustawiony równolegle. Spróbujmy też podnieść urządzenie do góry, nie może to wymagać użycia dużej siły. Jeśli tak jest, powinniśmy przenieść punkt zaczepienia do przodu lub do tyłu.

Przygotowanie mieszanki paliwa

Kosa spalinowa to sprzęt z silnikiem, który zazwyczaj jest zasilany mieszanką paliwa. W jej skład wchodzi benzyna i olej zmieszane w proporcji 1:25. Podczas uzupełniania zbiornika trzeba uważać, aby przypadkowo nie oblać się mieszanką, bo może się zapalić (to samo dotyczy jej oparów). Po odkręceniu korka należy go wyczyścić, a do wlewania paliwa powinniśmy używać lejka, ewentualnie kanistra z wyprofilowanym dzióbkiem.

 

Uruchamianie silnika

Zanim uruchomimy silnik trzeba sprawdzić, czy wszystkie części zostały odpowiednio zamontowane, a w szczególności element tnący. Jeżeli jednostka napędowa kosy nie pracowała minimum 5 minut w ciągu 10 minut poprzedzających jej uruchomienie, mówi się o uruchomieniu tzw. zimnego silnika. Należy to zrobić we właściwy sposób, aby nie doprowadzić do awarii urządzenia. Najpierw powinniśmy przestawić włącznik w pozycji Start I, a następnie podnieść zawór ssania i kilka razy wcisnąć przycisk pompki paliwa, który znajduje się blisko gaźnika. Kolejne kroki to lekkie pociągnięcie rączki startera (do momentu wyczucia oporu) i mocne szarpnięcie, aby silnik się włączył. Po jego uruchomieniu należy opuścić w dół dźwignię ssania. Pamiętajmy o tym, aby nie puszczać gwałtownie rączki startera, bo to może przyczynić się do jej zniszczenia.

Nieco inaczej wygląda uruchamianie tzw. gorącego silnika, który pracował przez co najmniej 5 minut w ciągu 10 minut poprzedzających jego uruchomienie. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na dźwignię ssania, powinna ona być opuszczona w dół. Jeżeli mamy problem z włączeniem kosy, konieczne jest przestawienie włącznika do pozycji Off i wciśnięcie do końca dźwigni gazu w manetce. Potem należy ją puścić i 3 – 5 razy pociągnąć rączkę startera. Po wykonaniu tych czynności możemy ponownie spróbować uruchomić silnik. Aby bezpiecznie wyłączyć kosę trzeba ustawić włącznik zapłonu w pozycji 0. W ten sposób należy postępować również w sytuacjach awaryjnych. Uważajmy na to, aby nie odkładać od razu urządzenia na ziemię, bo chwilę po wyłączeniu silnika elementy tnące wciąż się obracają. 

Dobór elementów tnących

Kosa spalinowa daje możliwość wykorzystania do koszenia różnych elementów tnących. Jednym z nich jest głowica żyłkowa, która jest elastyczna i pozwala na precyzyjne przycięcie trawy przy płocie, krawężniku, drzewach i w różnych zakamarkach. Jej użycie wymaga dopasowania długości żyłki, która musi mieć ściśle określoną średnicę. Jeżeli będzie ona zbyt gruba, efekty koszenia nie będą takie, jak oczekiwaliśmy. Do usuwania chwastów, gęstych zarośli i żywopłotów lepiej nadaje się 3-zębne ostrze. Jeśli jest ono tępe, najpierw trzeba je naostrzyć za pomocą pilnika lub szlifierki. Tego typu element tnący nie powinien wytwarzać drgań podczas pracy. Jeżeli w czasie koszenia odczuwamy wibracje, prawdopodobnie ostrze jest źle wyważone i musimy oddać kosę do serwisu.

Często sprzęty spalinowe pozwalają również na użycie ostrza tarczowego. Jest ono przeznaczone do przycinania oraz całkowitego ścinania krzewów, żywopłotów oraz niewielkich drzewek (z pniem o średnicy do 6 cm). Ostrze obraca się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, musimy uważać, aby nie ciąć jego prawą stroną. Inaczej przycięte gałązki i źdźbła będą zbierać się na elemencie tnącym.

 

Bezpieczne przenoszenie kosy

Jak należy przenosić kosę, aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa? Najważniejsze, aby robić to przy wyłączonym silniku. Powinniśmy również założyć osłonę na element tnący. Sprzęt trzeba przenosić w odpowiedniej pozycji i trzymać go za osłonę wałka napędu. Gdy zamierzamy przewieźć kosę w samochodzie, upewnijmy się, że nie będzie przemieszczać się w trakcie jazdy. Zadbajmy też o to, aby przypadkowo nie rozlało się paliwo.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Kosa spalinowa Castorama

 

Podkaszarka Spalinowa McCulloch 26 CM3

 

McCulloch 26 CM3 to urządzenie o mocy 0,75 kW. Jego szerokość koszenia wynosi 42 cm, a głośność pracy to 109 dB. To kosa spalinowa dostępna w sklepach Castorama, która daje możliwość koszenia trawy przy użyciu tarczy tnącej, ewentualnie głowicy z żyłką. Waży ona niecałe 8 kg.

Uruchamianie sprzętu nie stanowi żadnego problemu, ponieważ w lince rozrusznika zmniejszono opór. Ma to pozytywny wpływ również na komfort pracy. Z pomocą kosy dotrzemy we wszystkie trudno dostępne miejsca i precyzyjnie przytniemy źdźbła, aby trawnik ładnie się prezentował. Ważne jest to, że można samodzielnie regulować wysokość rękojeści.

Według kupujących urządzenie ma kilka istotnych atutów, a najczęściej wymieniane to: wytrzymała konstrukcja, mocny silnik oraz nieskomplikowana obsługa. Wiele osób uważa, że to dobra kosa spalinowa, która może zastąpić zwykłą kosiarkę. Nadaje się ona dla posiadaczy małych, jak też średniej wielkości ogrodów.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Adam

January 25, 2022 at 5:20 pm

Mam Stihla FS87 od 5 lat. Wymieniony juz po roku uzytkowania gaznik a wczesniej mambrany,czyszczenie raz na rok. Po wymianie gaznika sprzet juz nie ma takiej mocy i dlawi sie przy wiekszych obrotach. Prosze nie pisac ze cos innego niz Stihl to gowno bo koniec koncow ocenia sie sprzet po niezawodnosci a w dzisiejszych czasach Stihl nie jest juz taki dobry jak kiedys. Skoro ktos ma do koszenia od czasu do czasu 50m2 trawnika to po co ma inwestowac 2500zl w kose skoro moze miec ja za 400zl i zrobic ta sama robote? Racjonalizm sie klania drogi uzytkowniku…

Respuesta
Robert

December 11, 2021 at 11:28 pm

Tylko nie OleoMac- kiepski serwis

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

February 7, 2022 at 8:06 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i pozostawienie opinii.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie

Respuesta
RGM

June 6, 2021 at 4:44 pm

Uwaga materiał reklamowy. Brak w zestawieniu prawdziwych kos, kosy NAC nie nadają się na łąki!

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

June 7, 2021 at 10:12 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta