Ranking 10 najlepszych glebogryzarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Glebogryzarka – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Zastanawiasz się nad zakupem glebogryzarki i chcesz znaleźć sprawnie działający sprzęt? Przeczytaj nasze zestawienie, które pomoże Ci w wyborze możliwie najlepszego modelu. Pierwsze miejsce zajmuje glebogryzarka ciągnikowa Hecht 7100 SET wyposażona w mocny silnik gwarantujący efektywną pracę. Użytkownik może wybrać 1 z 4 biegów, a także regulować szerokość roboczą. To pozwala na idealne dopasowanie urządzenia do aktualnie wykonywanej czynności. Stiga SRC 36 G to glebogryzarka ogrodowa, która jest równie dobrze oceniania przez użytkowników. Z uwagi na lekkość, sprawne manewrowanie sprzętem jest możliwe bez użycia dużej siły. Wykonywanie prac ogrodowych przy użyciu tej maszyny jest efektywne i wygodne.

10 najlepszych glebogryzarek. Opinie w 2024 roku

 

Chcesz, żeby Twój ogród pięknie wyglądał? Do jego pielęgnacji potrzebujesz kilku narzędzi. Sprawdź nasz ranking glebogryzarek, aby znaleźć odpowiedni sprzęt do spulchniania gleby, który z powodzeniem zastąpi szpadel, a tym samym ułatwi Ci pracę.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Glebogryzarka ma regulowaną szerokość roboczą, więc można wybrać ustawienia idealne do terenu, który wymaga użycia maszyny. Urządzenie ma wydajny silnik, który nie nagrzewa się zbyt szybko. Model wyposażono w błotniki osłaniające noże.

Wady

Nieliczne osoby podkreślają, że nie wszystkie użyte do produkcji materiały są wytrzymałe, a w związku z tym istnieje ryzyko, że dojdzie do awarii maszyny. Instrukcja montażu i obsługi nie jest czytelna.

Podsumowanie

Sprzęt jest dostosowany do małych i większych powierzchni. Maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana przez firmy świadczące usługi ogrodowe. W zestawie znajduje się wózek o dużej ładowności i zaczep mocujący. Model ma silnik OHV.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt jest stosunkowo mały i lekki, więc jego przechowywanie jest proste, a przenoszenie nie okazuje się męczące. Kierownica została dobrze wyprofilowana, co ułatwia manewrowanie glebogryzarką. Obsługa Stiga SRC 36 G jest prosta.

Wady

Uchwyt ma regulowaną wysokość, jednak zdarza się, że jej ustawienie nie jest proste. Czasami trzeba użyć do tego sporo siły. Sprzęt generuje hałas do 93 dB, więc dłuższe korzystanie z niego może być męczące.

Podsumowanie

Glebogryzarka ogrodowa jest przeznaczona do pielęgnacji małego ogrodu. Urządzenie ma mocny silnik. Z przodu znajduje się jedno koło. Pojemność zbiornika na paliwo jest stosunkowo duża, więc nie trzeba co chwilę go uzupełniać.

Rozważ też

Zalety

Opielacz jest prosty w obsłudze, jak i w montażu. Ma on dobrze ukształtowany uchwyt z elastycznego tworzywa, dzięki czemu jest wygodny w obsłudze. Jest wielofunkcyjny, co sprawia, że znajdzie zastosowanie w wielu pracach ogrodowych.

Wady

Jest nadal narzędziem opierającym się na sile użytkownika, więc w bardziej profesjonalnych warunkach się nie sprawdzi. Nie możemy też używać trzech funkcji jednocześnie – musimy mieć cały czas w gotowości zmienne nasadki.

Podsumowanie

Sprzęt został wykonany z wysokiej jakości stali zabezpieczonej dodatkowo farbą proszkową. Jest szeroki na ok. 60 cm. Jest też wysoki - 88 cm, co zapewnia wygodną pracę. Jego długość wynosi 140 cm, co sprawia, że można go wygodnie przechowywać.

 

Glebogryzarka ciągnikowa

 

1. Hecht Zestaw glebogryzarka i akcesoria 7100

 

Osoby, którym potrzebna jest glebogryzarka ciągnikowa, powinny zainteresować się modelem Hecht 7100 SET. Jest on wyposażony w silnik o mocy 7 KM i pojemności równej 208 cm3. Maszyna bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w dużym ogrodzie, ale również w sadzie czy szklarni. Można do niej dokupić dodatkowe akcesoria, takie jak pług, kopaczka do ziemniaków czy radło.

Glebogryzarka została wyposażona w cztery biegi (trzy do przodu oraz jeden do tyłu). Szerokość robocza jest regulowana i mieści się w zakresie od 81 do 104 cm, z kolei głębokość robocza wynosi 20 cm. Maksymalna prędkość opisywanego modelu to 10 km/h. Wymiary wózka to: 134 cm x 92 cm x 34 cm, a jego waga jest równa 46,3 kg.

Konsumenci uważają, że prezentowana glebogryzarka ciągnikowa jest zwrotna i tym samym łatwa w prowadzeniu. Silnik jest nie tylko mocny, ale też trwały, dlatego nie trzeba się obawiać o jego awarię. Dodatkową zaletą sprzętu są błotniki, które zasłaniają noże i chronią nas przed wyrzucanymi do góry kamieniami.

 

 

 

 

Glebogryzarka ogrodowa

 

2. Stiga SRC 36 G Glebogryzarka spalinowa

 

Stiga SRC 36 G to maszyna spalinowa z silnikiem o mocy 1800 W (jego pojemność wynosi 100 cm3). Sprzęt ma kompaktowe wymiary, w efekcie czego nie zajmie dużo miejsca w garażu. Przedstawiona glebogryzarka ogrodowa jest przystosowana do użytku na terenie o niewielkiej powierzchni.

Model oferowany przez markę Stiga jest lekki (waży 27 kg) i można nim bez trudu manewrować, nie wymaga to użycia dużej siły. Maszyna ma jeden bieg do przodu, zatem jej obsługa nie jest skomplikowana. Szerokość robocza sprzętu wynosi 36 cm, wyposażono go w rotatory o średnicy 24,5 cm.

Jak wynika z recenzji wydawanych przez posiadaczy maszyny, jest to dobra glebogryzarka, znacząco ułatwiająca wykonywanie prac pielęgnacyjnych w przydomowym ogródku. Sprzęt przyda się każdemu, kto nie chce spulchniać ziemi przy użyciu zwykłego szpadla. Dzięki glebogryzarce można bez trudu napowietrzyć glebę i usunąć chwasty, aby zasadzić kwiaty lub warzywa.

 

 

 

 

Glebogryzarka ręczna

 

3. Opielacz Ręczny 3w1 Ogrodowy Duży

 

Jeśli chwasty sprawiają problem i nie możesz pozbyć się ich manualnie, przemyśl zakup Opielacza Ręcznego 3w1 Ogrodowy Duży. Używając urządzenia nie tylko powyrywasz chwasty, ale również łatwo spulchnisz ziemię, a wszystko bez schylania się. Dzięki modelowi można znacznie poprawić swój komfort pracy w ogrodzie oraz pożegnać się z niewygodnym schylaniem się i robieniem wszystkiego własnoręcznie. 

Sprzęt wykonano z wysokiej jakości stali, a dodatkowo pokryty jest farbą proszkową dla estetyki i zabezpieczenia przed korozją. Narzędzie może spełniać trzy funkcje: opielacza, spulchniacza gleby, jak i radełka. Aby spełniało te zadania zostało zbudowane z dwóch ostrzy, redlicy, trzech pazurków do spulchniania ziemi, i metalowego koła. Jest ono bardzo proste w montażu, jak i w obsłudze, co potwierdzają konsumenci.

Uchwyty przy rączkach są wykonane z elastycznego tworzywa, dlatego wygodnie się je trzyma. Urządzenie nie jest też ciężkie, a wysokość ok. 1 metra pozwala na wygodną i bezpieczną dla kręgosłupa pracę.

 

 

 

 

Glebogryzarka Texas

 

4. Glebogryzarka Texas Lilli 534 Tg

 

Chcielibyśmy zaprezentować Texas Lilli 534 TG – model spalinowy o mocy 5,5 KM. Wyposażono go w silnik o pojemności równej 208 cm3, który nie jest podatny na awarię. To praktyczna glebogryzarka Texas, która znajduje zastosowanie w przydomowym ogrodzie, sadzie oraz szkółce leśnej. Umożliwia ona szybkie rozdrobnienie brył ziemi, zmieszanie nawozu z glebą i mechaniczne odchwaszczenie terenu.

Sprzęt waży 48 kg, ale prowadzenie go nie jest męczące. W podstawie znajdują się koła o odpowiedniej wielkości, poza tym maszyna jest wyposażona w biegi do przodu i do tyłu. Przeprowadzono test glebogryzarek, który wykazał, że opisywany model jest jednym z bardziej użytecznych. Wszystko ze względu na to, że ma on specjalny adapter umożliwiający użycie dodatkowych akcesoriów i wykorzystanie go jako odśnieżarki czy pługu.

Glebogryzarka ma solidną konstrukcję i jest przystosowana do intensywnej pracy. Możemy jej często używać, bez obaw o nagłą awarię. Sprzęt ma 3-poziomową regulację szerokości roboczej (35 cm, 55 cm i 86 cm), dlatego sami decydujemy o tym, w jaki sposób będzie pracować.

 

 

 

 

Glebogryzarka Viking

 

5. Viking Glebogryzarka Spalinowa 2.6 KM z Biegiem Wstecznym HB 445 R

 

Do użyźnienia ziemi warto wykorzystać model Viking Glebogryzarka Spalinowa 2.6 KM z Biegiem Wstecznym HB 445 R. Dzięki swojej szerokości 45 cm, czterem nożom i czterosuwowemu silnikowi o wysokiej mocy glebogryzarka sprawi, że spulchnianie gleby będzie szybkie, efektywne i przyjemne, co jest chwalone przez konsumentów. 

Poza tym można bezproblemowo rozszerzać szerokość roboczą aż do 60 cm, lub zwęzić ją do 25 cm. Boczne tarcze chronią rośliny podczas orki. Glebogryzarką łatwo się manewruje, bo jest kompaktowa i ma też bieg wsteczny. Ma ona ogranicznik głębokości, dzięki czemu można zmieniać głębokość zespołu roboczego bądź zmniejszyć lub zwiększyć prędkość pracy. Uchwyty pozwalają na dostosowanie do swojej wygody, przez regulację wysokości i położenia w poziomie.

Silnik czterosuwowy w technologii OHV firmy Briggs&Stratton znajdujący się na pokładzie glebogryzarki gwarantuje dużą wytrzymałość i wysoką moc. Osiąga on wysoki moment obrotowy o wartości ponad 11 niutonometrów, a jednocześnie działa stosunkowo cicho i nie emituje wielu nieprzyjaznych dla środowiska spalin.

 

 

 

 

Glebogryzarka Honda

 

6. Glebogryzarka Honda FR 750 K1 DE

 

Profesjonalistom polecamy glebogryzarkę Honda Fr 750 K1DE. Cieszy się ona popularnością wśród ogrodników, szkółkarzy, sadowników, a także firm oferujących usługi z zakresu pielęgnacji oraz urządzania ogrodów. To model o szerokości roboczej równej 65 cm. Jego cechą wyróżniającą jest duży zbiornik na paliwo (o pojemności 2,8 l), który zapewnia do 2 godzin pracy bez przerwy.

Sprzęt ma wymiary: 114 cm x 57 cm x 150 cm i waży ok. 90 kg. Wysokość rączki można regulować, dlatego łatwo dopasujemy jej położenie do swojego wzrostu. Nie musimy się obawiać, że podczas napowietrzania gleby będziemy musieli mocno pochylać się nad maszyną.

Jak wynika z komentarzy kupujących, to dobra glebogryzarka Honda, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie prac w ogrodzie. Wysoka prędkość obrotowa noży (230 obr./min) sprawia, że rozpulchnianie ziemi nie zajmuje zbyt dużo czasu. Warto też zwrócić uwagę na dużą moc silnika, wynoszącą 5,5 KM.

 

 

 

 

Glebogryzarka z napędem

 

7. Glebogryzarka Spalinowa Hecht 750

 

Przygotowywanie gleby do zasadzenia kwiatów lub zasiania warzyw nie musi być męczące. Dowodem na to jest glebogryzarka z napędem, czyli Hecht 750. To zwrotne i niewielkie urządzenie, które usprawnia prace ogrodnicze i sprawia, że są one przyjemniejsze. Moc sprzętu wynosi 6,5 KM, a szerokość robocza to 50 cm.

Model marki Hecht jest odpowiedni dla posiadaczy mniejszych, jak i większych ogrodów. Wydajny i mocny silnik pozwala na długotrwałą pracę, bez ryzyka przegrzania i pojawienia się awarii. Glebogryzarka ma dwa duże koła transportowe i wygodną rączkę do prowadzenia.

To maszyna spalinowa, co oznacza, że kabel zasilający nie będzie ograniczał nam swobody ruchów. Przy stalowych nożach znajdują się osłony zapewniające ochronę przed wyrzucanymi do góry kamieniami oraz błotem. Glebogryzarka jest chwalona przez konsumentów za solidność i kilka biegów do wyboru (w tym wsteczny).

 

 

 

8. Texas Glebogryzarka Spalinowa TX 602B

 

Jeśli chcesz kupić efektywną glebogryzarkę, jesteśmy przekonani, że model TEXAS TX 602B spełni Twoje oczekiwania. Urządzenie zostało wyposażone w wydajny silnik Briggs&Stratton (pojemność 208 cm3). W wielu recenzjach pojawia się informacja, że sprzęt nie przegrzewa się, a jego odpalanie nie sprawia kłopotów.

Szerokość robocza glebogryzarki wynosi 35 cm, a prędkość obrotowa noży – 110 obr./min. Pojemność zbiornika na paliwo jest równa 0,6 l. Moc sprzętu to 6 KM. Z uwagi na to, że użytkownik ma możliwość regulowania szerokości roboczej (36 cm, 55 cm lub 85 cm), może łatwo dopasować ustawienia modelu do swoich aktualnych potrzeb. Na uwagę zasługuje łatwa obsługa glebogryzarki – produkt ma bieg przedni i tylny, co ułatwia manewrowanie.

Konsumenci polecają model TEXAS TX 602B. Spora grupa Internautów określa prezentowany sprzęt mianem wydajnego, a także solidnie wykonanego i łatwego w użytkowaniu. Produkt ma wytrzymałą obudowę i wydajny silnik.

Glebogryzarka spalinowa TEXAS TX 602B ma moc równą 6 KM. Waga produktu wynosi 60 kg. Szerokość roboczą można ustawiać na 36 cm, 55 cm lub 85 cm.

 

Zalety

Silnik: Wiele pozytywnych ocen zdobył silnik Briggs&Stratton o pojemności 208 cm3. Konsumenci zapewniają, że glebogryzarka odpala za pierwszym razem, nie przegrzewa się zbyt szybko i gwarantuje maksymalną wydajność.

Regulowana kierownica: Na uwagę zasługuje kierownica, którą można regulować. Użytkownik może ustawić rączkę glebogryzarki tak, aby praca ze sprzętem była wygodna.

Bak na paliwo: Opinie użytkowników potwierdzają, że bak na paliwo jest solidnie wykonany i szczelny. Dodatkowo ma on stosunkowo duży otwór, co sprawia, że nalewanie paliwa nie jest trudnym zadaniem.

Cicha praca: Glebogryzarka nie generuje zbyt dużego hałasu. Możemy być pewni, że podczas wykonywania pracy nie będziemy zmuszeni do tego, aby zakładać nauszniki. Ponadto nie będziemy przeszkadzać osobom przebywającym na zewnątrz.

 

Wady

Manetka do przełączania biegów: Część osób zaznacza, że manetka służąca do przełączania biegów nie jest solidnie wykonana, co nieznacznie utrudnia wybieranie ustawień sprzętu.

 

 

 

 

9. Honda Glebogryzarka Spalinowa FG 110 DE

 

Przeznaczona do odchwaszczania i spulchniania gleby w uprawach, na wąskich zagonach, w szklarniach i tunelach to model Honda FG 110 DE, którego nie mogło zabraknąć w rankingu glebogryzarek. Jest to stosunkowo niewielka maszyna o wadze 13 kg i wymiarach długość 117,5 cm; szerokość 36,5 cm oraz wysokość 95,5 cm.

Maszyna ta jest wyposażona w czterosuwowy, jednobiegowy silnik Honda GX 25 o pojemności 25 cm3 napędzany benzyną bezołowiową. Uruchamianie silnika jest manualne, a na jednym zbiorniku o pojemności 0,57 l glebogryzarka może pracować do 2 godzin. Mamy tu dwie szerokości robocze 23 i 12 cm, które obracają się z prędkością 182 obrotów na minutę.

Użytkownik może dostosować wysokość rączki do swojego wzrostu dostosowując tym samym urządzenie do własnych potrzeb. Według użytkowników jest to maszyna bezpieczna w użytkowaniu i o trwałej budowie. Dodatkowo podczas pracy odczuwa się, że glebogryzarka jest zwrotna i łatwa w prowadzeniu, na co wpływa również niewielka waga maszyny.

Honda FG 110 DE to glebogryzarka spalinowa o mocy 1 KM. Masa produktu wynosi 13 kg. Szerokość robocza sprzętu jest równa 23 cm.

 

Zalety

Rączki: Duży komfort pracy zapewniają rączki o odpowiednim kształcie. Uchwyty pokryto specjalnym materiałem ograniczającym ślizganie się dłoni. Konsumenci zapewniają, że nawet jeśli ręce delikatnie się spocą w trakcie pracy, użytkownik ma zapewniony pewny chwyt.

Niewielka waga: Jest to jeden z najlżejszych sprzętów dostępnych na rynku. To daje pewność, że nie będzie problemu z przenoszeniem urządzenia.

Jakość wykonania: Należy zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania prezentowanej glebogryzarki. Produkt zrobiono z dobrych gatunkowo tworzyw – obudowa jest odporna na uszkodzenia, a noże się nie odkształcają.

 

Wady

Do małych ogrodów: Produkt ma stosunkowo niewielką moc i szerokość roboczą, dlatego też jest polecany szczególnie do małej i średniej wielkości ogrodów. Prawdopodobnie model nie będzie odpowiedni do dużych przestrzeni.

 

 

 

 

10. Handy QGE 751 Glebogryzarka Spalinowa 

 

Dobra i tania glebogryzarka Handy QGE 751, to urządzenie, które ma bardzo dobry stosunek ceny, do jakości. Maszyna zasilana jest silnikiem elektrycznym o mocy 750 W. Maszyna pozwala na szybkie spulchnienie gleby, czy przygotowanie podłoża pod wysiew trawnika, czy upraw. Dodatkowo maszyna ta może mieszać ziemię, co wykorzystuje się do mieszania jej z nawozem, czy kompostem.

Obracający się wał i siła cięcia fragmentów gleby przez stalowe noże glebogryzarki, a także odrzucanie gleby do tyłu dodatkowo napędza maszynę przyczyniając się do łatwiejszego jej prowadzenia. Szerokość robocza noża glebogryzarki to 30 cm, a głębokość robocza wynosi 22 cm. Mamy tu też ergonomiczny uchwyt, który ułatwia pracę. Model ten jest stosunkowo lekki, bo waży zaledwie 7,24 kg.

Dzięki, więc niskiej wadze, a także stalowym obrotowym ostrzom i solidnej budowie maszyna radzi sobie z trudnym i czasochłonnym zadaniem przygotowania gleby pod uprawy. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na niską cenę tego modelu, a także łatwe spulchnianie gleby przy jego pomocy.

Glebogryzarka elektryczna Handy QGE 751 ma moc równą 750 W. Szerokość robocza sprzętu to 30 cm. Waga produktu wynosi ok. 7,3 kg.

 

Zalety

Kompaktowość: Użytkownicy zapewniają, że przechowywanie i transportowanie glebogryzarki nie jest trudne. Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo niewiele waży.

Stalowe noże: Wykonane z najwyższej jakości stali noże są odpowiednio ostre, dlatego radzą sobie z pielęgnacją nawet twardej gleby. Co więcej, elementy te nie ulegają zniekształceniu.

Obudowa: Z racji tego, że obudowa została zrobiona z wytrzymałych tworzyw możemy być pewni, że znajdujący się pod nią mechanizm jest dobrze zabezpieczony.

 

Wady

Kształt uchwytu: Zdaniem części konsumentów uchwyt nie jest dobrze wyprofilowany, co zmniejsza komfort użytkowania sprzętu.

Obsługa: Niektóre osoby uważają, że obsługa urządzenia jest trudna, szczególnie dla osób, które nie korzystały wcześniej z tego typu produktów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką glebogryzarkę kupić?

 

Przed założeniem rabatki z kwiatami, zasianiem trawy czy warzyw, powinniśmy odpowiednio przygotować glebę. Musimy przede wszystkim pozbyć się chwastów i rozpulchnić ziemię. Co prawda możemy to zrobić przy pomocy szpadla, ale jest to męczące i zajmuje dużo czasu. Lepszym rozwiązaniem jest użycie glebogryzarki. Który sprzęt warto wybrać? Na tym skupiamy się w poniższym poradniku.

 

 

Rodzaje

Są trzy rodzaje glebogryzarek: ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Musimy dobrze się zastanowić, do czego jest nam potrzebna tego typu maszyna i jak duży jest nasz ogród. To pozwoli pozbyć się wątpliwości, jaka jest najlepsza glebogryzarka. Do przygotowania niewielkiej rabatki wystarczający okaże się model ręczny, napędzany pracą naszych mięśni. Użytkowanie takiego przyrządu nie powinno być zbyt męczące, bo przeważnie waży on tylko kilka kilogramów i jest niewielki. Do dużego ogrodu czy sadu potrzebna jest glebogryzarka elektryczna, ewentualnie spalinowa. Ta pierwsza może być zasilana sieciowo lub akumulatorowo, a wybór zależy od własnych preferencji. Jedną z największych zalet glebogryzarek elektrycznych jest cicha praca. Sprzęty te są chętnie wykorzystywane na ekologicznych uprawach, ponieważ nie emitują spalin. Tego samego nie można powiedzieć o modelach spalinowych. Są one bardziej hałaśliwe (ich głośność pracy często przekracza 90 dB), dlatego na czas użytkowania warto założyć słuchawki lub zatyczki do uszu. Jednocześnie spalinowe glebogryzarki są komfortowe w użyciu, m.in. ze względu na to, że kabel zasilający nie ogranicza swobody ruchów. Ponadto są one wyposażone w mocne silniki i tym samym dobrze przystosowane do pracy na obszernym terenie.

 

Szerokość robocza

Na podstawie szerokości roboczej możemy wywnioskować, jak dużą powierzchnię glebogryzarka może jednorazowo spulchnić. W przypadku mniejszych modeli jest to ok. 20, maksymalnie 30 cm, a większych nawet ponad 80 cm. Niemniej jednak musimy mieć na uwadze, że nie zawsze sprzęt mający większą szerokość roboczą lepiej się sprawdzi. Najlepsza glebogryzarka jest dopasowana do powierzchni ogrodu, w jakim jest używana, a więc także wielkości grządek czy rabatek. Jeśli nie do końca wiemy, na którą maszynę się zdecydować, możemy poszukać takiej z regulacją szerokości roboczej, najlepiej w dużym zakresie.

 

Głębokość robocza

Sprawdzając szerokość roboczą, nie można zapomnieć także o głębokości. Przeważnie jest to 13 lub 15 cm, co wystarcza do założenia trawnika i kwiatowych rabat. Czasami konieczne jest rozpulchnienie gleby na większej głębokości, do 20 cm lub nawet 30 cm. Dotyczy to w szczególności upraw o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym.

 

 

Waga i wymiary

Jeśli kupimy bardzo duży sprzęt, praca w ogrodzie może nie być tak przyjemna, jak początkowo oczekiwaliśmy. Co prawda w podstawie glebogryzarki są koła, jednak popychanie jej (również, gdy mamy do dyspozycji kilka biegów) może okazać się męczące. Poza tym maszyna o dużych gabarytach może nie zmieścić się w garażu razem z innymi sprzętami. Jeśli schowek jest mały, poszukajmy glebogryzarki ze składanym uchwytem. 

Wymiary maszyny są ważne tak samo, jak jej waga. Najlżejsze są modele ręczne, które ważą nie więcej niż ok. 8 kg. Glebogryzarki wyposażone w silnik są cięższe, co wynika z nieco innej budowy. Najczęściej ich waga mieści się w zakresie od 30 kg do 60 kg, choć niekiedy wynosi znacznie więcej, nawet ponad 90 kg.

 

Wygoda prowadzenia

Jeśli zapytamy ogrodnika lub osobę pracującą w szkółce leśnej, jaką glebogryzarkę wybrać, prawdopodobnie usłyszymy, że trzeba znaleźć sprzęt gwarantujący wygodną pracę. Za komfortowe prowadzenie maszyny odpowiada przede wszystkim uchwyt. Musi on być dobrze wyprofilowany i znajdować się na właściwej wysokości. Dobrze, jeśli będziemy mogli sami regulować położenie uchwytu, bo wtedy znacząco zmniejsza się ryzyko nadmiernego pochylania się nad glebogryzarką podczas pracy. Przyjrzyjmy się także samym kółkom. Nie mogą one być zbyt małe i wąskie, bo to utrudnia precyzyjne manewrowanie sprzętem.

 

Moc silnika

Kupując glebogryzarkę spalinową lub elektryczną, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu mocy silnika. Do prac w małym ogrodzie nadaje się 300 W, maksymalnie 500 watowy sprzęt (lub do 4 KM), a w większym – ponad 600 W (powyżej 5 KM). Silnik musi być na tyle solidny, aby nie przegrzał się w wyniku dłuższej pracy, powinien mieć zabezpieczenie termiczne. Glebogryzarka o dużej mocy z łatwością poradzi sobie z rozbiciem twardych grudek ziemi.

 

Praktyczność

Coraz częściej glebogryzarki służą nie tylko do spulchniania i napowietrzania gleby, ale także do odśnieżania, wykopywania warzyw (np. ziemniaków), orki czy rozprowadzania kompostu. Jest to możliwe, jeśli konstrukcja maszyny pozwala na zamontowanie dodatkowych elementów, które zwykle trzeba dokupić osobno.

 

 

Glebogryzarki w dobrych cenach

Biorąc pod uwagę cenę, najtańsze są glebogryzarki ręczne. Przyrządy te kosztują średnio od 50 zł do 200 zł. Zakup modelu spalinowego lub elektrycznego to znacznie większy wydatek, dotyczy to w szczególności sprzętów oferowanych przez renomowane marki. Za glebogryzarkę z mocnym silnikiem, regulacją szerokości roboczej i podobnymi udogodnieniami, zapłacimy kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to maszyna rolnicza, która służy do spulchniania i wyrównania dużych powierzchni gleby, zwłaszcza trudnej w uprawie, zbitej i gliniastej ziemi. Urządzenie doskonale sprawdza podczas przygotowywania ziemi pod uprawę roślin, prac sezonowych, a także ułatwi zakładanie trawnika. Maszyna składa się z obrotowego wału, na którym są osadzone łukowe lub hakowate noże, obracające się współbieżnie lub przeciwbieżnie. Wyróżnia się modele ogrodnicze, polowe i specjalne. Pierwsze z nich służą do płytkiej uprawy międzyrzędowej. Drugi typ jest przeznaczony do uprawy roli na gruntach ornych. Ostatni rodzaj służy do eksploatacji torfowisk. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu glebogryzarki można używać także do odchwaszczania, przycinania brzegów trawnika czy mieszania nawozu z ziemią. 

 

 

P2: Jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarka skutecznie zastępuje widły i łopatę, które niegdyś służyły do dokładnego wyrównana gruntu. Urządzenie ma wbudowane obrotowe zęby, które napowietrzają glebę i jednocześnie ją spulchniają. Po nakłuciu gruntu, powietrze wchodzi głęboko w ziemię, co znacznie ułatwia prowadzenie dalszych prac. Dzięki glebogryzarce można też łatwo rozprowadzić nawóz czy torf. Glebogryzarka może być ręczna, napędzana przez człowieka lub wyposażona w silnik elektryczny bądź spalinowy. Maszyna może mieć też różną szerokość pracy oraz moc silnika. 

 

P3: Jak pracować glebogryzarką spalinową?

Glebogryzarka spalinowa to maszyna napędzana silnikiem o dużej mocy, przystosowana do pracy w ciężkich warunkach. Ten rodzaj urządzenia ma zespół napędowy z przekładnią redukcyjną i sprzęgłem, dzięki czemu nadaje się do pracy w twardej glebie, z którą nie poradzą sobie ręczne narzędzia. Niektóre modele są wyposażone we wsteczny bieg, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Glebogryzarka spalinowa dobrze sobie radzi na zbitym gruncie, glinie oraz na dużych powierzchniach. Przed rozpoczęciem pracy warto wybrać z gleby większe kamienie i gałęzie, aby nie uszkodziły noży maszyny. Należy także upewnić się, że paliwo nie wycieka, a także sprawdzić czy dźwigienki pracują równo i żaden kabel nie jest popękany.

 

P4: Jak używać glebogryzarki?

Podstawową zasadą użytkowania glebogryzarki jest to, aby nie pracować z nią na mokrej powierzchni. Gleba powinna być wilgotna, ale niezbyt mokra, by wilgoć nie blokowała dostępu do powietrza. Przed przystąpieniem do pracy należy oczyścić teren z gałęzi, kamieni i innych przedmiotów, które mogłyby zakłócić naszą pracę. Maszynę należy ustawić na równej powierzchni i utrzymywać ją w poziomie. Pamiętajmy także, aby nie używać glebogryzarki na zboczach, które mają więcej niż 10 stopni pochyłości. Jeśli po uruchomieniu silnika usłyszymy podejrzane dźwięki, urządzenie należy oddać do serwisu. Zawsze postępujmy według wskazówek zawartych w instrukcji obsługi. Obsługa glebogryzarki wymaga szczególnej ostrożności, dlatego nie powinniśmy zabierać się za pracę, gdy jesteśmy zmęczeni, w nocy i przy złej pogodzie.

 

 

P5: Gdzie kupić glebogryzarkę?

Obecnie glebogryzarkę można kupić w prawie każdym sklepie ogrodniczym, a także w budowlano-dekoratorskich sieciach sklepów wielkopowierzchniowych. Oczywiście istnieje również możliwość zakupu maszyny przez Internet. Do wyboru mamy szereg marek, co wpływa na szeroką możliwość wyboru, choć nie zawsze ułatwia decyzję. Ceny urządzenia zaczynają się od 250 zł i są to głównie modele elektryczne. Bardziej zaawansowane, spalinowe glebogryzarki mogą kosztować nawet 3000 zł. Decydując się na zakupy online wybierajmy tylko sprawdzone i znane sklepy, które mają pozytywne opinie użytkowników. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

MacAllister Glebogryzarka Elektryczna 1400W

 

Glebogryzarka elektryczna MacAllister 1400 W została wyposażona w dwuręczny uchwyt. Takie rozwiązanie sprawia, że prowadzenie maszyny jest bardzo proste, nie wymaga to użycia dużej siły. Model ten ma moc 1400 W, a szerokość robocza jest równa 40 cm. Głębokość robocza wynosi 20 cm.

Materiałem wykonania obudowy jest aluminium, które wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ta glebogryzarka sprzedawana w sklepie Castorama pozwala na szybkie spulchnienie gleby pod rabatkę z kwiatami, ogródek warzywny czy trawnik. Potwierdzają to jej użytkownicy. Według nich sprzęt ma kompaktowe wymiary (63 cm x 31,5 cm), a składany uchwyt znacząco ułatwia przechowywanie.

Silnik elektryczny, w który wyposażono glebogryzarkę, nie generuje zbyt dużego hałasu podczas pracy. To oznacza, że pracując w ogrodzie, nie będziemy zakłócać spokoju sąsiadów. Koła maszyny są niewielkie, a jednocześnie zwrotne, dlatego możemy swobodnie skręcać. Ważne jest to, że sprzęt ma podwójny wyłącznik bezpieczeństwa.

 

 

Glebogryzarka Wolf-Garten DA-S

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć narzędzia Wolf-Garten DA-S. To glebogryzarka ręczna, której szerokość robocza wynosi 15 cm. Jest ona przeznaczona dla posiadaczy niewielkich ogródków, którzy nie chcą inwestować w spalinowy czy elektryczny sprzęt. Prezentowany model jest uniwersalny i pozwala na usuwanie chwastów, jak również spulchnienie oraz napowietrzenie gleby.

Narzędzie waży nieco ponad 1 kg. Wykonano je z metalu, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy na skutek intensywnej eksploatacji. Do glebogryzarki należy samodzielnie dokupić trzonek. Ponieważ jest ona wąska, bardzo dobrze sprawdza się podczas prac między grządkami.

Osoby, które zdecydowały się na zakup produktu Wolf-Garten DA-S, są zadowolone z dokonanego wyboru. Uważają one, że glebogryzarka jest solidna i umożliwia szybkie pozbycie się chwastów. Specjalne koła w kształcie gwiazdy pozwalają na spulchnienie ziemi, dzięki czemu kwiaty czy warzywa szybciej rosną, gdyż mają dostęp do większej ilości powietrza oraz wody. Warto dodać, że to dobra i tania glebogryzarka.

 

 

Glebogryzarka Viking HB 685

 

Osoby, którym marzy się glebogryzarka Viking, powinny sprawdzić model HB 685. Może być on używany do napowietrzania gleby nawet na bardzo wąskich grządkach, gdyż szerokość roboczą regulujemy samodzielnie. Sprzęt ma czterosuwowy silnik wykorzystujący nowoczesną technologię górnozaworową OHV. Jednostka napędowa jest trwała, co wynika z zastosowania żeliwnej tulei cylindra i odkuwanego wału korbowego.

W tylnej części urządzenia umieszczono dwa koła transportowe, dlatego możemy sprzęt bez trudu wyprowadzić z garażu (przed rozpoczęciem pracy kółka podnoszą się do góry). Opinie o glebogryzarkach marki Viking są pochlebne, również o przedstawionym sprzęcie kupujący wypowiadają się pozytywnie. Wielu osobom przypadł do gustu uchwyt sterujący z regulacją wysokości i położenia w poziomej płaszczyźnie.

Glebogryzarka waży 46 kg, a jej wymiary to: 122 cm x 57 cm x 119 cm. Maksymalna szerokość robocza wynosi 85 cm, z kolei moc znamionowa jest równa 3,9 KM. To solidny sprzęt, który spodoba się ogrodnikom.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Kuba

June 26, 2020 at 7:07 am

Polecam firmę Clean Garden, tam można zarówno kupić jak i wypożyczyc dobrej jakości sprzęt i właśnie glebogryzarkę

Respuesta
Zespół KochamOgród.pl

June 28, 2020 at 5:14 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta
Kamil

April 17, 2020 at 6:58 am

bardzo duże porównanie, od siebie dodałbym glebogryzarkę firmy sthill którą posiadam i jestem mega zadowolony (swoją kupowałem w clean garden)

Respuesta
Karol

June 3, 2021 at 5:34 am

Co za perfidna reklama.

Respuesta
Zespół KochamOgród.pl

April 22, 2020 at 10:23 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta