Ranking 9 najlepszych drabin aluminiowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 14.06.24

 

Drabina aluminiowa – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Drabiny aluminiowe to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi, niezbędne zarówno w domu, jak i w pracy. Jednym z polecanych modeli jest Krause Corda 3×11 30429. Produkt został wykonany z myślą o osobach pracujących zawodowo z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi. Drabina aluminiowa ma zwiększoną sztywność profili bocznych, które zapewniają bezpieczną pracę przy maksymalnym wysięgu. Dużą zaletą tego modelu jest zgodność z wymogami BHP oraz z normą EN-131. Innym polecanym produktem jest drabina aluminiowa 3×9 Higher, wykonana z dobrej jakości aluminium odpornego na odkształcenia. Model daje możliwość różnorodnego ustawienia, co zdecydowanie ułatwia pracę w trudnych warunkach. Drabina ma regulowaną wysokość oraz antypoślizgowe, wzmacniane profile.

9 najlepszych drabin aluminiowych. Opinie w 2024 roku 

 

Drabiny aluminiowe to narzędzie niezbędne w każdym domu. Wybrane modele przeznaczone do prac domowych są potrzebne do wieszania firanek, zmiany żarówki czy zrobienia drobnego remontu. Warto wiedzieć, jakie drabiny aluminiowe wybrać, aby były solidne, bezpieczne oraz łatwe w przechowywaniu. Konsumenci, którzy chcą się dowiedzieć, jaki model kupić, powinni sprawdzić ranking drabin aluminiowych znajdujący się poniżej. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model Krause Corda 3x11 30429 zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu i jest łatwy w przechowywaniu oraz w transporcie. Parciane paski stanowią dobre zabezpieczenie przed nadmiernym rozsunięciem, które jest niebezpieczne dla osoby korzystającej z drabiny. Obejmy wykonane ze stali nierdzewnej są trwałe i solidne, dzięki czemu narzędzie nadaje się do użytku półprofesjonalnego.

Wady

Drabina aluminiowa waży znacznie więcej niż podobne modele. Waga produktu to prawie 18 kg. Drobnej budowy osoby mogą mieć problem z jego przeniesieniem.

Podsumowanie

Ta trzyczęściowa drabina aluminiowa została przystosowana do wszechstronnego zastosowania w domu oraz do użytku półprofesjonalnego. Narzędzie ma zasięg pracy 7,3 m, a jego waga wynosi 17,8 kg. Model jest wykonany według normy EN-131 oraz wytrzymuje do 150 kg obciążenia.

Drugi wybór

Zalety

Uniwersalna drabina aluminiowa składa się z 3 elementów, z których każdy ma po 9 szczebli. Model ma aż 7 metrów wysokości roboczej, co pozwala na zrobienie wielu niezbędnych napraw wokół domu. Antypoślizgowe szczeble są profilowane i można na nich swobodnie postawić stopy. Dużą zaletą modelu są ocynkowane i malowane prowadnice wyróżniające się wysoką solidnością.

Wady

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na to, że model nie jest do końca stabilny i należy na to uważać w trakcie pracy.

Podsumowanie

Drabina aluminiowa 3x9 Higher to model określany jako 3w1. Maksymalna wysokość robocza wynosi 7 m. Model ma wymiary transportowe 470 x 200 x 256 cm, a jego waga całkowita to 13,2 kg. Narzędzie można z łatwością przetransportować w samochodzie osobowym.

Rozważ też

Zalety

Wielofunkcyjna drabina aluminiowa Krause STABILO Professional 3x12 została zaprojektowana z myślą o osobach pracujących na budowach oraz specjalizujących się w remontach. Model jest w pełni profesjonalny i bezpieczny dla tych, którzy użytkują narzędzie w ciągu całego dnia pracy. Zasięg drabiny wynosi aż 8,6 metrów, co daje możliwość wykonania wielu czynności.

Wady

Model waży 27,5 kg. Jest to bardzo duża waga jak na zastosowanie aluminium jako głównego materiału do produkcji elementów.

Podsumowanie

Ten model wykonany z wysokiej jakości aluminium jest przeznaczony do użytku profesjonalnego, co gwarantuje duże bezpieczeństwo w trakcie pracy. Profil boczny ma wymiary: 9,7 x 2,5 cm, a stabilizator ma długość 126 cm. Jest to drabina typu 3x12.

 

Drabina aluminiowa 3×11

 

1. Drabina Aluminiowa Krause Corda 3×11 30429

 

Drabina Krause Corda 3×11 30429 wykonana z wysokiej jakości aluminium to produkt przystosowany do wszechstronnych zastosowań w domu oraz w pracy. Model może być użytkowany na kilka sposobów. Jest jednocześnie drabiną przystawną, rozsuwaną i wolnostojącą, co pozwala używać jej w każdej najpotrzebniejszej sytuacji. Stabilne prowadnice wykonane ze stali ułatwiają wysuwanie elementów, a wyprofilowane szczeble zapewniają bezpieczeństwo w trakcie pracy. 

Ta drabina aluminiowa 3×11 ma szerokie stabilizatory znajdujące się u podstawy, które dodatkowo zwiększają powierzchnię podparcia, dzięki czemu praca jest bezpieczniejsza. Specjalne zapadki uniemożliwiają przypadkowe rozsunięcie się narzędzia w trakcie transportu oraz użytkowania. Opisywana drabina aluminiowa 3×11 szczebli waży 17,8 kg. Zasięg pracy wynosi 7,3 metra. Model jest przystosowany do wagi użytkownika do 150 kg.

Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu są zadowolone z wyboru. Test drabin aluminiowych potwierdza, że jest to produkt solidny i przystosowany do pracy w wielu warunkach. Narzędzie ma pozytywne opinie i jest warte swojej ceny. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 3×9

 

2. Drabina Aluminiowa 3×9 Higher na Schody

 

Uniwersalna drabina aluminiowa 3×9 Higher została wykonana z dobrej jakości, solidnego materiału. Model został zaprojektowany na podstawie szeregu nowoczesnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Narzędzie ma sztywną oraz wytrzymałą konstrukcję i jest przystosowane zarówno do pracy w domu, jak i do użytku profesjonalnego. W modelu zastosowano wysokiej jakości, wzmocnione profile oraz komponenty gwarantujące wysoką jakość produktu. 

Drabina aluminiowa 3×9 Higher wyróżnia się znakomitymi parametrami technicznymi. Zasięg roboczy wynosi 7 metrów, grubość ścianek w profilach około 1,30 mm, a długość całkowita 5,69 metrów. Wymiary transportowe modelu to: 470 x 200 x 256 cm. Dzięki tym parametrom drabinę Higher można z łatwością przenieść z miejsca na miejsce. Dużą zaletą modelu są mocne pasy zabezpieczające, które uniemożliwiają rozjechanie się konstrukcji. 

Model Higher 3×9 daje możliwość dopasowania różnorodnej konfiguracji. Dzięki temu użytkownicy chętnie wybierają tę drabinę aluminiową. Produkt ma wiele pozytywnych opinii, które świadczą o wysokiej trwałości oraz dobrej jakości.  

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 3×12

 

3. Drabina Wielofunkcyjna 3×12 Krause STABILO Professional 

 

Drabina aluminiowa KRAUSE Stabilo 3×12 to narzędzie składające się z trzech elementów. Nowoczesne systemy gwarantują bezpieczeństwo w czasie użytkowania, a dobrze zaprojektowana konstrukcja umożliwia wielogodzinną i komfortową pracę. Model został przystosowany do użytku profesjonalnego, dlatego też jest to produkt wysokiej jakości. Drabinę można z łatwością przenosić i transportować. Krause STABILO Professional to produkt stworzony z myślą o fachowcach poszukujących sprawdzonych rozwiązań. 

Drabiny Stabilo występują w pięciu praktycznych rozmiarach. Model jest wykonany z lekkiego aluminium, będącego bardzo wytrzymałym materiałem. Ta drabina aluminiowa 3×12 waży 27,5 kg. Stabilizator ma 126 cm długości, a wymiary profilu bocznego to: 9,7 x 2,5 cm. Wysokość robocza wynosi 8,6 metrów, dzięki czemu można z łatwością wykonać wiele najpotrzebniejszych prac. 

Opinie o drabinach aluminiowych Krause STABILO Professional są pozytywne, dlatego też jest to produkt, w który warto zainwestować. Użytkownicy chwalą model 3×12 za jego bardzo dobre wykonanie. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 3×7

 

4. Drabina aluminiowa 3×7 Higher Najdłuższa 150kg 

 

Uniwersalna drabina aluminiowa składająca się z 3 elementów po 7 szczebli każdy jest bardzo praktyczna i przyda się w każdym domu. Model 3×7 to jeden z najchętniej wybieranych produktów, ponieważ można go wykorzystać do wielu różnych czynności. Drabina aluminiowa 3×7 Higher ma funkcję umożliwiającą ustawienie jej na schodach, a także 5 innych przydatnych zastosowań. Można ją ustawić jako wolnostojącą, dwuelementową drabinę z opcją niwelatora nierówności, przystawną oraz przystawną złożoną z 3 elementów. Wysokość robocza modelu wynosi 5,6 metrów. 

Drabina wykonana z wysokiej jakości aluminium może udźwignąć do 150 kg na szczebel. Producent podaje jednak, że została poddana próbie obciążenia do 300 kg i przeszła test pozytywnie. Długość transportowa modelu wynosi 2 metry, a po rozsunięciu 4,25 metra. Waga drabiny wynosi jedynie 10,10 kg. Długość stabilizatora to 75 cm, profil boczny ma wymiary: 70 x 20 + 60 x 20, a jego ścianka 1,3 mm (±0,1 mm).

Osoby, które zdecydowały się wybrać drabinę aluminiową 3×7 Higher polecają ten model do zaawansowanych prac domowych. Produkt ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia oraz dwa pasy uniemożliwiające rozsunięcie. Konsumenci potwierdzają, że jest to dobra drabina aluminiowa wykonana z solidnych materiałów. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa Castorama

 

5. Drabina aluminiowa MacAllister 4 x 3 stopnie 

 

Drabina aluminiowa MacAllister 4×3 stopnie to praktyczne narzędzie wyposażone we wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. Model ma specjalną platformę, na której można bezpiecznie stanąć i wykonywać wszystkie niezbędne prace remontowo-budowlane. Praktyczna konstrukcja umożliwia ustawienie drabiny w kilku konfiguracjach. Może być używana jako model rozstawny, przystawny oraz jako platforma. Dzięki zainstalowanemu wspornikowi drabina jest stabilna i bezpieczna dla osoby z niej korzystającej. 

Drabina aluminiowa dostępna w sklepach Castorama została wykonana z wysokiej jakości aluminium, które jest wytrzymałe i ma niewielki ciężar. Maksymalny zasięg pracy wynosi 3,72 metry przy obciążeniu 150 kg. Model przeznaczony jest do prac remontowo-budowlanych. Waga produktu wynosi 16,05 kg, a wysokość platformy 88 cm. Wielofunkcyjny model dobrze sprawdzi się podczas wykonywania wielu prac. 

Fachowcy posiadający model MacAllister 4 x 3 stopnie zgodnie twierdzą, że jest to dobry produkt. Drabina aluminiowa ma 3 lata gwarancji oraz wszystkie niezbędne elementy stabilizujące w zestawie. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa Krause

 

6. Krause Drabina Wielofunkcyjna Alu 3×14 120717/129727

 

Wielofunkcyjna drabina aluminiowa Krause 3×14 została zaprojektowana z myślą o fachowcach poszukujących bezpiecznego i niezawodnego narzędzia, które każdego dnia można wykorzystać w pracy. Produkt został przystosowany do użytku półprofesjonalnego i łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy modelu przeznaczonego do trudnych prac. Drabina aluminiowa firmy Krause jest wytrzymała i waży stosunkowo niedużo. Może być bez przeszkód wykorzystywana do wielu prac remontowo-budowlanych. 

Ta aluminiowa drabina wielofunkcyjna 3×14 ma stabilizator o długości 110 cm. Dzięki temu model nie przewróci się i jest bezpieczny dla użytkowników. Waga drabiny wynosi 30,8 kg, co oznacza, że jedna osoba może mieć problem z jej rozłożeniem i przetransportowaniem. Wysokość robocza to 10,3 metra, a profil boczny ma wymiary: 9,5 x 2,5 cm. 

Osoby, które zdecydowały się zakupić ten model wystawiają pozytywne opinie. Konsumenci twierdzą, że jest to solidny produkt, którego cena jest adekwatna do jakości. Drabina aluminiowa została przystosowana do prac wymagających użycia profesjonalnego sprzętu. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 5-stopniowa

 

7. Drabina Domowa Metalkas 5-stopniowa

 

Drabina aluminiowa przeznaczona do użytku domowego to produkt dobrej jakości, który przyda się w wielu sytuacjach. Z pomocą tego modelu można bezpiecznie zawiesić firanki, zetrzeć kurze z mebli, a także zawiesić nową ramkę na rodzinne zdjęcia. Praktyczne zastosowanie narzędzia na pewno dostrzegą także właściciele działek lub ogrodów, którzy niejednokrotnie potrzebują odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji roślin i krzewów. Dużą zaletą tego modelu jest możliwość łatwego przetransportowania z miejsca na miejsce oraz przechowywania w domowym schowku lub w garażu. 

Opisywana 5-stopniowa drabina aluminiowa waży zaledwie 4,84 kg. Dzięki temu można ją z łatwością przenieść i samodzielnie rozłożyć. Maksymalny zasięg pracy na drabinie wynosi 299 cm. Dopuszczalne obciążenie określane jest na około 150 kg. Model ma 5 stopni (4 + podest) a wysokość platformy to 100 cm. Drabina aluminiowa typu rozstawnego ma specjalne, antypoślizgowe stopki, które zwiększają bezpieczeństwo użytkownika w trakcie korzystania z niej. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobra i tania drabina aluminiowa, która sprawdza się w każdym domu. Model ma pozytywne opinie, dlatego też warto zakupić sprzęt marki Metalkas.

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 4-stopniowa

 

8. Drabest Drabina Domowa Dwustronna 2×4 Stopnie

 

Domowa drabina aluminiowa Drabest przeznaczona do użytku domowego pozwala na wykonanie wszystkich najpotrzebniejszych czynności. Uniwersalny, dwustronny model dobrze sprawdzi się podczas codziennych prac w domu, ogrodzie czy na działce. Za pomocą tej drabiny można także pomalować pokój lub zrobić drobny remont w mieszkaniu. Sprzęt został objęty 2-letnią gwarancją producenta oraz ma wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające wysoką jakość produktu. 

Wzmacniane i stabilne podłużnice o wymiarach 40 x 20 mm sprawiają, że model jest bezpieczny. Szerokie na 80 mm stopnie zostały wyposażone w specjalne, antypoślizgowe nakładki, które zabezpieczają przed przypadkowym ześlizgnięciem się obuwia. Prezentowana 4-stopniowa drabina aluminiowa jest wyposażona w specjalne paski zabezpieczające przed rozsunięciem elementów. Wysokość robocza narzędzia wynosi 2,1 metra, a całkowita 0,8 metra. Szerokość modelu to 0,43 m, a profil ma wymiary: 40 x 20 mm. 

Drabina ma pozytywne opinie wśród osób, które zdecydowały się zakupić ten model. Użytkownicy zwracają uwagę na solidność konstrukcji, a także wygodne rozkładanie i składanie. 

 

 

 

 

Drabina aluminiowa 3×18

 

9. Krause Drabina 3-elementowa Wysuwana Linką 3×18 810021

 

Wielofunkcyjna, wysuwana drabina aluminiowa Krause 3×18 810021 to jeden z najpotrzebniejszych sprzętów wykorzystywanych przy różnych pracach wokół domu. Model został przystosowany do użytku na dużych wysokościach, a odpowiednie zabezpieczenia gwarantują bezpieczeństwo użytkownikom. Drabina aluminiowa 3×18 składa się z trzech elementów, które za pomocą linek rozsuwają się i tworzą stabilną całość. Po prawidłowym rozłożeniu narzędzie można oprzeć o ścianę, a zamontowane na końcach rolki nie powodują uszkodzenia fasady budynku. 

Model został wyposażony w samoblokujące się zaczepy zapadkowe, które blokują się automatycznie szczebel po szczeblu. Dzięki temu nie ma możliwości, że drabina w trakcie pracy zsunie się samoczynnie. Wysokiej jakości, mocne prowadnice i elementy okuć zostały wykonane z wysokostopowego aluminium oraz stali ocynkowanej. Zasięg pracy drabiny wynosi 13,6 metra a jej waga to 50 kg. 

Użytkownicy, którzy zakupili ten model, wystawiają pozytywne opinie i potwierdzają, że jest to bardzo solidny produkt o dużej masie. Dzięki temu drabina jest stabilna, a ryzyko przewrócenia minimalne. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drabinę aluminiową kupić? 

 

Na rynku dostępne są cztery podstawowe rodzaje drabin, które przydają się w różnych sytuacjach. W zależności od zastosowania wyróżnia się modele wolnostojące, przystawne, wielofunkcyjne oraz przegubowe. W ofertach niektórych producentów można również spotkać wersje specjalistyczne, przeznaczone do pracy np. na dachach. W większości domów można znaleźć przynajmniej jedną drabinę, która jest niezbędna do wykonania tak prostej czynności, jak wymiana żarówki czy zawieszenie firanki. Oczywiście każdy może stwierdzić, że do tak prozaicznych zadań wystarczy zwykłe krzesło, jednak stanie na drabinie jest o wiele bezpieczniejsze, ponieważ została zaprojektowana z myślą o takich czynnościach. Wybór odpowiedniej drabiny do zamierzonego zastosowania jest niezbędny, ponieważ może pomóc w zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom, które często zdarzają się w czasie pracy. Różne typy narzędzia przeznaczone do określonych celów to gwarancja bezpieczeństwa. Jaka jest najlepsza drabina aluminiowa, która zapewni dobre warunki pracy? 

Drabina wolnostojąca 

Drabina wolnostojąca to jeden z najbardziej popularnych modeli. Jest przeznaczona do użytku domowego oraz półprofesjonalnego i można ją wykorzystać do wielu różnych czynności. W zależności od zakupionego wariantu taka drabina jest także bardzo łatwa w transporcie i można ją przenieść w dowolne miejsce. Dostępne są dwie wersje tego modelu – z wejściem z jednej strony lub z dwóch. Zazwyczaj narzędzie jest wyposażone w szczeble lub stopnie ze specjalną nakładką antypoślizgową, która zapobiega ewentualnemu zsunięciu się stopy w trakcie wchodzenia lub schodzenia. Najlepsza drabina aluminiowa ma solidną budowę oraz zabezpieczenia chroniące przed samoczynnym rozłożeniem się konstrukcji w postaci pasów ograniczających rozstaw. 

 

Drabina przystawna

Drabina przystawna to model chętnie wybierany przez fachowców potrzebujących jednoelementowej konstrukcji, po której mogą się wspiąć na daną wysokość. Model składający się z jednego elementu dostawia się do ściany pod kątem uniemożliwiającym jego przewrócenie. W przypadku drabin przystawnych można wybierać wśród wariantów wielofunkcyjnych lub dwuczęściowych rozsuwanych. Takie narzędzia umożliwiają pracę w trudniejszych warunkach, ponieważ ich wysokość robocza wynosi ponad 12 metrów. W przypadku profesjonalnej drabiny przystawnej ważny jest stabilizator, który zwiększa bezpieczeństwo oraz powierzchnię podparcia. 

 

Drabina wielofunkcyjna 

Model wielofunkcyjny to drabina, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Narzędzie to składa się z 3 osobnych elementów, dzięki czemu można użyć go w wariancie przystawnym, dwuelementowym rozsuwanym lub wolnostojącym. Drabiny wielofunkcyjne dają możliwość pracy na wysokości roboczej do 13 metrów. Jest to jeden z najlepszych modeli polecanych do profesjonalnych zadań. Narzędzie wyróżnia się stabilną konstrukcją, a dodatkowo ma specjalne prowadnice ułatwiające rozsuwanie. Dodatkowe zabezpieczenie chroni przed samoczynnym złożeniem, co oznacza, że jest to model bezpieczny do kilkugodzinnej pracy. 

 

Drabiny przegubowe 

Drabiny przegubowe w zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję wersji przystawnej lub wolnostojącej. Oprócz tego mogą być wygodnym pomostem roboczym, który ułatwi prace remontowe w mieszkaniu. Narzędzie to jest bardzo praktyczne, ponieważ specjalna konstrukcja pozwala zmieniać ustawienia na przegubach i z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Wybierając dobrą drabinę, warto zwrócić uwagę na wymiary produktu. Wiele osób potrzebuje sprzętu, który z łatwością można włożyć do samochodu i przetransportować wraz z innymi narzędziami. Poszukując odpowiedniej drabiny, można zastanowić się nad wyborem modelu teleskopowego, który ma niezależnie regulowane nogi. Dzięki tej praktycznej funkcji możliwe jest ustawienie narzędzia na schodach lub nierównej powierzchni. 

Czy warto kupić drabinę wykonaną z aluminium?

Materiał, z jakiego wykonana jest drabina bezpośrednio wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Osoby poszukujące niezawodnego modelu najczęściej wybierają narzędzia wyprodukowane z aluminium, ponieważ są o wiele trwalsze niż te wykonane z drewna. Jaką drabinę aluminiową wybrać, aby spełniała wszystkie oczekiwania użytkownika? 

Aluminium to jeden z najtrwalszych materiałów przeznaczonych do produkcji drabin. Jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na mechaniczne uszkodzenia powstające w trakcie użytkowania. Drabina wykonana z aluminium jest również bardzo lekka i można ją z łatwością przetransportować. Taki model jest także stosunkowo niedrogi w przypadku klasycznej wersji używanej w domu. Jedyną wadą drabiny aluminiowej jest to, że jako metal przewodzi prąd. Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się różnego rodzaju instalacjami elektrycznymi oraz innymi naprawami związanymi z prądem, nie powinni wybierać materiału będącego przewodnikiem. 

Innym materiałem często wykorzystywanym do produkcji drabin jest drewno. Taki model jest niedrogi i można go z łatwością kupić w każdym sklepie budowlanym lub w hipermarkecie. Jednak drabina wykonana z naturalnego surowca jest znacznie cięższa niż podobnej wielkości model zrobiony z aluminium. Warto pamiętać także o tym, że jest ona mniej trwała. 

 

Drabiny aluminiowe w dobrych cenach 

Poszukując dobrej jakości drabiny wykonanej z aluminium, warto wiedzieć, na jaki wydatek trzeba się przygotować. Klasyczne modele przeznaczone do prac domowych można kupić za około 100 – 150 zł. Jest to niska cena w porównaniu z profesjonalnymi narzędziami, których koszt wynosi około 1500 zł. W sklepach dostępne są również tańsze modele, wykonane z dobrej jakości materiałów i można z nich bezpiecznie korzystać. Wybór odpowiedniej drabiny zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana. 

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić drabinę aluminiową? 

Możliwości zakupu różnego rodzaju narzędzi jest sporo. Najczęściej osoby poszukujące drabiny aluminiowej udają się do sklepu budowlanego. Decydując się na zakup nowego narzędzia, warto poszukać modelu w stu procentach spełniającego oczekiwania użytkownika. Drabina aluminiowa, która jest potrzebna w każdym domu, powinna być przede wszystkim łatwa w przechowywaniu oraz bezpieczna dla osób z niej korzystających. Musi mieć wszystkie najpotrzebniejsze certyfikaty, a także zabezpieczenia, które chronią przed nadmiernym rozsunięciem. Drabinę aluminiową do użytku domowego można kupić także przez Internet. Na wielu portalach sprzedażowych są dostępne narzędzia w okazyjnych cenach, które można zakupić z dostawą kurierem bezpośrednio do domu. 

 

P2: Jak wyczyścić drabinę aluminiową? 

Czyszczenie drabiny aluminiowej to czynność, którą należy powtarzać regularnie. Sezonową konserwację powinno wykonywać się przeznaczonymi do tego celu preparatami. Zabrudzenia, takie jak plamy z farby, resztki smarów czy tłuszcz należy usuwać za pomocą rozpuszczalnika, który nie będzie działał agresywnie na zewnętrzną powłokę. Powierzchowne zabrudzenia typu kurz czy ziemia można z łatwością usunąć ciepłą wodą z dodatkiem środków myjących. Jeśli istnieje taka możliwość, można wyczyścić drabinę za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Należy jednak pamiętać, że po każdym czyszczeniu konieczne jest dokładne wysuszenie narzędzia wykonanego z aluminium. Po wyczyszczeniu warto również użyć środka przeznaczonego do konserwacji, takiego jak smar, WD-40 lub inny preparat natłuszczający. 

P3: Jak wyprostować drabinę aluminiową? 

Drabina aluminiowa to narzędzie o prostej budowie, które jednak może być niebezpieczne, jeśli się je zaniedba. Naprawa takiego rodzaju sprzętu nie jest prosta, a większość producentów zakazuje jakichkolwiek przeróbek, ponieważ może to bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Prostowanie drabiny w przypadku dużego stopnia uszkodzenia nie jest zalecane. Lekkie wgniecenia można spróbować naprawić za pomocą suszarki i sprężonego powietrza. Wgniecione miejsca należy ogrzewać ciepłym powietrzem z suszarki przez 2-3 minuty, a następnie szybko schłodzić sprężonym powietrzem. Różnica temperatur powoduje, że materiał rozszerzy się, a następnie skurczy, dzięki czemu niewielkie wgniecenie zostanie naprawione. W zależności od uszkodzenia zabieg można powtórzyć. 

 

P4: Ile kosztuje drabina aluminiowa? 

Ceny drabin aluminiowych różnią się w zależności od wybranego modelu. Te klasyczne przeznaczone do użytku domowego są znacznie tańsze niż drabiny profesjonalne, które kupują fachowcy. Za dobrej jakości sprzęt, z którego można korzystać w domu, trzeba zapłacić około 100 – 150 zł. Zazwyczaj są to modele o niewielkiej wadze oraz z kilkoma stopniami. Profesjonalne drabiny przeznaczone do prac budowlanych są znacznie droższe i cięższe. Niektóre modele kosztują nawet 1500 zł, jednak cena uzależniona jest od wybranego wariantu. Decydując się na zakup nowej drabiny aluminiowej, warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który posłuży kilka lat i będzie wymagał jedynie sezonowej konserwacji. 

 

P5: Jak przedłużyć drabinę aluminiową? 

Samodzielne przedłużenie drabiny aluminiowej może być dokonane wyłącznie w sytuacji, gdy zostało to przewidziane przez producenta, który dysponuje częściami zamiennymi przeznaczonymi do danego modelu. Przy odpowiednich umiejętnościach oraz posiadanych narzędziach można spróbować wymienić poziomy stabilizator w modelach wieloelementowych lub te części, które zostały uszkodzone podczas użytkowania. Należy jednak korzystać z zamienników przeznaczonych do posiadanego narzędzia. Użytkownik może samodzielnie wymienić plastikowe elementy, takie jak stopki przy zastosowaniu oryginalnych części. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ