Ranking 11 najlepszych pomp wodnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Pompa do wody – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Hecht 3602 to pompa do wody, dzięki której nie będziesz miał problemu z wypompowaniem wody z różnego rodzaju zbiorników. Maszyna została wykonana z metalu i jego ciężar sprawia, że korpus jest całkowicie zatapialny. Umożliwia to stosowanie przedmiotu w studniach głębinowych. W górnej części korpusu umieszczone zostały otwory zasysające wodę, które nie wciągają nieczystości. Wysoka moc pompy, wynosząca 600 W powoduje, że uzyskuje ona wydajność 1400 litr/h. Inną ciekawą propozycją jest model Tagred TA500. Korpus sprzętu został wykonany z aluminium, a jego wyjście jest metalowe, zapewnia to trwałość. Urządzenie osiąga moc do 380 W.

11 najlepszych pomp wodnych. Opinie w 2024 roku

 

Znajdujący się poniżej ranking pomp do wody to miejsce, w którym zaprezentowaliśmy zestawienie urządzeń, które są najczęściej polecane przez użytkowników. Gwarantujemy, że przedstawione przez nas modele wyróżnia wiele pozytywnych aspektów, na które konsumenci w szczególności zwracają uwagę. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dzięki wysokiej mocy sprzęt osiąga wydajność do 1400 l/h, a także pozwala na uzyskanie wysokości strumienia wody do 70 m. Metalowy korpus o średnicy 10 cm umożliwia stosowanie pompy do studni głębinowych o małej średnicy otworu wpustowego. Może służyć również do przepompowywania oraz wypompowywania wody ze zbiorników.

Wady

Użytkownicy przyznają, że model podczas pracy wydaje dosyć głośny dźwięk. Część z nich decyduje się na używanie słuchawek, ale jedynie podczas długotrwałego użytkowania.

Podsumowanie

Metalowy korpus ma dwa otwory, dzięki czemu do urządzenia można bez problemu zamontować linki zabezpieczające, zapobiegające przed wpadnięciem pompy do głębokich zbiorników. Wysoka wydajność sprzętu oraz ciśnienie powodują, że nadaje się on również do podlewania roślin w ogrodzie.

Drugi wybór

Zalety

Wzmocniony silnik sprzętu o mocy 380 W, którego wydajność sięga do 1080 l/h. Może on pompować ciecz o maksymalnej temperaturze 35 st. C. Korpus został wykonany z trwałego materiału jakim jest aluminium. Wyjście pompy jest chromowane i szlifowane, a także w pełni metalowe. Taka budowa zapewnia trwałość.

Wady

Prezentowany model należy uruchamiać jedynie podczas kontaktu z cieczą. Nie jest wskazane użytkowanie przedmiotu na sucho, gdyż może to spowodować awarię.

Podsumowanie

Produkt ze względu na niezbyt duże, jak na tego typu urządzenie gabaryty, wagę wynoszącą 4 kg oraz prostą budowę, jest poręczny, łatwy w przenoszeniu, a także w montowaniu. Model dobrze sprawdzi się w gospodarstwie domowym oraz rolnym.

Rozważ też

Zalety

Model o mocy 1000 W osiąga wydajność do 20 000 l/h. Jego obudowa wykonana została ze stali nierdzewnej. Sprzęt cechuje się dużą trwałością, jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Pompę można zanurzyć na głębokość 7 m. Dzięki prostej budowie jest bezproblemowa w stosowaniu.

Wady

Jak na tego typu urządzenia, przedmiot ten jest dosyć ciężki. Jego waga wynosi 8 kg. Mogą więc występować trudności z jego przenoszeniem.

Podsumowanie

MacAllister jest przeznaczony do przepompowywania wody w różnych akwenach wodnych, do osuszania zbiorników, zalanych pomieszczeń lub pompowania ścieków. Maksymalny wymiar zanieczyszczeń znajdujących się w cieczy może wynosić 40 mm.

 

Pompa do wody brudnej

 

1. Pompa do wody głębinowa Hecht 3602

 

Pompa do wody brudnej Hecht 3602 to urządzenie o mocy 600 W, osiągające wydajność 1400 l/h. Korpus modelu o średnicy 10 cm jest metalowy oraz całkowicie zatapialny. Dzięki temu można go stosować do studni głębinowych o małej średnicy otworu wpustowego. Otwory zasysające ciecz zostały umieszczone w górnej części korpusu, w efekcie pompa nie zasysa nieczystości.

Urządzenie można używać do pompowania wody z głębokich studni głębinowych, gdyż metalowy korpus maszyny wyposażony jest w dwa otwory umożliwiające montaż linek. Dzięki temu można ją dobrze zabezpieczyć przed ewentualnym zagrożeniem wpadnięcia do głębokiego zbiornika.

Opinie o pompach do wody firmy HECHT są zawsze pozytywne. W przypadku tego modelu nie jest inaczej. Konsumenci twierdzą, że sprawdza się on do podlewania działki, ponieważ duża moc pompy, pozwala na uzyskanie wysokości strumienia wody do 70 metrów. Całkowita waga produktu wynosi 3,2 kg, dlatego jego przenoszenie nie jest uciążliwe.

 

 

 

 

Pompa do wody czystej

 

2. Pompa głębinowa membranowa do wody brudnej Tagred TA500

 

Model Tagred TA500 to pompa do wody czystej. W skład jej budowy wchodzi wzmocniony silnik – 380 V, w efekcie  urządzenie osiąga wydajność do 1080 l/h. Sprzęt jest skuteczny w pracy zarówno z czystą, jak i brudną wodą. Ciecz, którą jest w stanie pompować, może mieć temperaturę maksymalnie wynoszącą 35 st. C.

Korpus pompy został wykonany z aluminium, a wyjście jest chromowane i szlifowane, a także w pełni metalowe. Dzięki temu produkt jest trwały oraz odporny na awarie. Nie jest on dużych gabarytów. Jego waga wynosi 4 kg, dlatego też jest on poręczny oraz bezproblemowy w transporcie.

Użytkownicy twierdzą, że jest to dobra i tania pompa do wody. Sprawdzi się zarówno w użytkowaniu podczas codziennych prac w gospodarstwie domowym, rolnym, jak również na działce czy podczas budowy. 

 

 

 

 

Pompa do wody Castorama

 

3. Pompa zatapialna do wody brudnej MacAllister 1000W

 

Godną uwagi propozycją jest pompa do wody dostępna w Castorama. Jej napięcie wynosi 230 V, a moc 1000 W. W porównaniu z pozostałymi produktami prezentowanymi w rankingu jej wydajność jest stosunkowo wysoka. Wynosi ona 20 000 l/h. Model jest przeznaczony do pracy z cieczą o maksymalnej temperaturze 35 st. C.

Maszyna została wykonana z trwałych materiałów, dlatego jest odporna na wszelakie uszkodzenia mechaniczne oraz rzadko ulega awarii. Z pewnością jest to inwestycja na długie lata. Pompę można używać do przepompowywania wody ze zbiorników, osuszania ich, a także napełniania. Sprawdzi się przy pompowaniu ścieków oraz do wypompowywania wody z pomieszczeń, które zostały zalane.

Kupujący uważają, że jest to dobra pompa do wody. Wskazywać może na to fakt, że jest ona bezproblemowa w trakcie samodzielnego użytkowaniu. Nie jest wymagana fachowa wiedza oraz duży nakład sił, aby podczas pracy uzyskać zaplanowany rezultat.

 

 

 

 

Ręczna pompa do wody

 

4. Pompa ręczna ogrodowa do wody abisynka Abisyńska

 

Abisynka jest to ręczna pompa do wody. Jej wysokość wynosi 61 cm, a średnica tłoka – 75 mm. Model jest koloru czarnego oraz w całości został wykonany z żeliwa. Dzięki swojemu oryginalnemu designowi dobrze wkomponuje się do każdego przydomowego ogrodu. Pomimo że jest to pompa do wody, może ona stanowić element dekoracji.

Docelowo sprzęt jest przeznaczony do użytkowania w ogrodzie lub na działce, czyli w miejscach, gdzie nie ma doprowadzonej energii elektrycznej. Model osiąga maksymalną wydajność wynoszącą 28 l/min. Może być on zamontowany w studni kopanej, a także wierconej. Maksymalna głębokość zasysania prezentowanej wersji wynosi 7 m.

Kupujący uważają, że jest do bardzo przydatne urządzenie. Dobrze sprawdza się podczas pracy w ogrodzie do podlewania roślin. Dzięki niemu bez problemu można dbać o ogród. Dużym atutem jest także sam materiał, z którego model został wykonany. Jest on masywny oraz trwały, odporny na urazy mechaniczne.

 

 

 

 

Pompa do wody spalinowa

 

5. Motopompa do wody czystej SEH-50X 600l Koshin Fogo

 

Spalinowa pompa do wody Koshin (Fogo) SEH50X przystosowana została do pompowania czystej cieczy oraz średnio-zabrudzonej, o maksymalnej średnicy zanieczyszczeń wynoszącej do 5 mm. Moc jej silnika wynosi 3,5 KM, a wydajność sięga do 600 l/min.

Całkowita masa Koshin (Fogo) SEH50X wynosi 28 kg, a wymiary to: długość – 493 mm, szerokość – 377 mm oraz wysokość – 415 mm. Pomimo niewielkiej masy oraz wymiarów jak na tego typu urządzenie, zachowuje ono wysoką wydajność.

Użytkownicy twierdzą, że dużym atutem produktu jest jego wyposażenie. Do zestawu dołączony jest kosz ssawny. Służy on do dodatkowego zabezpieczania przed dostawaniem się do urządzenia zanieczyszczeń takich jak gałęzie czy też kamienie. Uzupełnienie standardowego wyposażenia stanowi wąż ssawny o długości 8 mb oraz wąż tłoczony o długości 20 mb z nasadą, umożliwiającą podpięcie szybkozłącza strażackiego.

 

 

 

 

Pompa do wody 12V

 

6. Pompa pompka do wody cieczy 12v 200w 40l/m Verke VYB-30

 

Uważasz, że pompa do wody o napięciu 12V dobrze sprawdzi się w Twoim gospodarstwie domowym? Koniecznie sprawdź model Verke VYB – 30. Moc silnika elektrycznego sprzętu to 200 W. Testy pomp do wody wykazały, że Verke VYB – 30 osiąga wydajność pobierania cieczy do 40 l/min.

Do zestawu dołączone są dwa przyłącza, umożliwiające bezproblemowe oraz skuteczne podpięcie sprzętu. W jego dolnej części umiejscowiony jest uchwyt, dzięki któremu z łatwością można przymocować go do podłoża, aby mógł być w bardziej ustabilizowanym położeniu. Urządzenie jest niewielkich gabarytów, dlatego też jego przenoszenie nie powinno sprawdzać użytkownikowi większych problemów.

Kupujący wybierając ten produkt, swoją uwagę zwracają głównie na jego uniwersalność. Spełni swoją funkcję w gospodarstwie domowym, ogrodzie, garażu, łódce, zalanym mieszkaniu, czy też piwnicy. Bez problemu wpompuje wodę do zbiorników, a także wypompuje na przykład z zalanych pomieszczeń.

 

 

 

 

Pompa do wody zanurzeniowa

 

7. Pompa zanurzeniowa do wody brudnej Sthor 400W

 

Sthor o mocy 400 W to zanurzeniowa pompa do wody. Jej wymiary wynoszą 20 cm x 15 cm x 31 cm, a waga sięga prawie 4 kg. Wydajność urządzenia jest stosunkowo wysoka, wynosi ona do 8000 l/h. Temperatura cieczy, która może być za jego pomocą pompowana, wynosi maksymalnie 35 st. C.

Prezentowany model to pompa do wody brudnej. Dobrze sprawdzi się w przypadku wypompowywania wody ze zbiorników, na przykład z oczek wodnych lub zalanych piwnic. Z pomocą sprzętu można z łatwością oczyścić wodę, pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Konstrukcja urządzenia jest dodatkowo zabezpieczona przed przedostawaniem się do wnętrza produktu zanieczyszczeń oraz osadzania się na jej zewnętrznej części glonów oraz grzybów.

Konsumenci wybierają ten sprzęt, ponieważ cechuje się on dużą wytrzymałością. Wykonany jest ze stali inox, która charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem odporności na pojawianie się rdzy oraz występowaniem uszkodzeń mechanicznych.

 

 

 

 

Pompa do wody głębinowa

 

8. Grundfos Unilift CC 5-A1 Pompa zatapialna 96280966

 

Jest Ci potrzebna głębinowa pompa do wody? Chcemy zaprezentować Ci model Grundfos Unilift CC 5. To jednostopniowy sprzęt, zdolny do odpompowywania wody do wysokości 3 mm od poziomu gruntu. Napięcie nominalne produktu wynosi 220 – 240 V.

Urządzenie dobrze sprawdzi się do użytkowania w gospodarstwie domowym. Przeznaczone jest głównie do tłoczenia wody deszczowej, zalanych piwnic, basenów, stawów i usuwania zanieczyszczonej cieczy z: pralek, umywalek, itp., umiejscowionych w nisko położonych pomieszczeniach w stosunku do poziomu kanalizacji. Mogą one pompować zanieczyszczone ciecze, z cząsteczkami stałymi o maksymalnej średnicy wynoszącej 10 mm.

Wybierając produkt tego typu, kupujący zwracają uwagę na jego wagę. Grundfos Unilift CC 5 jest dosyć lekki, ponieważ waży 5 kg. Umożliwia to bezproblemowe przenoszenie pompy. Pracuje ona automatycznie, dlatego też nie wymaga dużego nakładu siły podczas użytkowania.

 

 

 

 

9. Metabo Pompa do wody P 4000 G

 

Prezentujemy pompę ogrodową Metabo P 4000 G. Jest to sprzęt przeznaczony do tłoczenia wody gruntowej, jak również wypompowywania i przetłaczania wody czystej. Model okaże się niezastąpiony także do podlewania roślin ogrodowych. Do produktu można podłączyć do 3 zraszaczy.

Moc pompy jest równa 1100 W. Wydajność tłoczenia to 4000 l / h, a maksymalna wysokość zasysania wynosi 8 m. Produkt waży 12,5 kg. Na obudowie znajduje się solidnie wykonany uchwyt do przenoszenia. Model ma wydajny silnik indukcyjny. Nie generuje on dużego hałasu w trakcie pracy, a co więcej ma zabezpieczenie przed przegrzaniem. Użytkownik ma możliwość odkręcenia śruby spustowej bez użycia narzędzi. Dzięki temu może łatwo zadbać o urządzenia w trakcie dużych mrozów.

Wielu konsumentów wypowiedziało się pozytywnie na temat pompy Metabo P 4000 G. Zdaniem większości osób jest to wydajny, łatwy w obsłudze sprzęt. Produkt ma odpowiednio skonstruowaną podstawę, która gwarantuje stabilność.

Pompa ogrodowa Metabo P 4000 G ma moc równą 1100 W. Wydajność sprzętu wynosi 4000 l / h. Produkt waży 12,5 kg.

 

Zalety

Podstawa: Uwagę konsumentów przykuła dobrze wykonana podstawa. Została ona zabezpieczona gumową powłoką, której zadaniem jest redukcja wibracji. Co więcej, element ten sprawia, że model nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy.

Ochrona przed przegrzaniem: Niewątpliwym atutem sprzętu jest to, że ma on zabezpieczenie przed przegrzaniem. Nie ma więc obaw, że urządzenie nagrzeje się do zbyt wysokiej temperatury, co mogłoby doprowadzić do jego poważnej awarii.

Zraszacze: Użytkownik ma możliwość wykorzystania do 3 zraszaczy. W rezultacie przy użyciu modelu zadbamy o odpowiednie nawodnienie roślin. To sprawi, że nasz ogród będzie ładnie się prezentował, a my nie będziemy musieli poświęcać zbyt dużo czasu na jego pielęgnację.

Efektywność: Urządzenie ma dużą moc, co gwarantuje efektywną pracę. W związku z tym wypompowywanie wody nie trwa zbyt długo.

 

Wady

Waga: Produkt waży ponad 12 kg, dlatego jego przenoszenie może być dla niektórych osób trudne.

 

 

 

 

10. Pompa do wody Nac SPE40D-N

 

Pompa do brudnej wody Nac SPE40D-N to urządzenie zanurzeniowe. Sprzęt sprawdzi się w każdych warunkach, nie tylko podczas usuwania zalania np. piwnicy. Wiele osób używa produktu w celu napowietrzenia i oczyszczenia cieczy w studniach ściekowych. Równocześnie model sprawdzi się w przypadku odpompowywania wody z rowów melioracyjnych, a także przy przepychaniu rur.

Moc pompy wynosi 400 W, co zapewnia efektywną pracę. Silnik jest bardzo mocny, więc nie musisz się obawiać o jego awarię. Liczne zabezpieczenia gwarantują, że po osiągnięciu ustalonej temperatury, maszyna zostanie wyłączona, i unika tym samym przegrzania. Maksymalna głębokość zanurzenia produktu nie może przekraczać 7 m. Pompa dobrze sprawdzi się w średnich i dużych ogrodach, gdyż jej wydajność wynosi 8000 l/h. Dużym udogodnieniem jest przewód o długości 10 m, przy pomocy którego doprowadzisz energię elektryczną do maszyny.

Zdaniem wielu konsumentów, pompa jest nie tylko wydajna, ale również funkcjonalna. Z jej pomocą pozbędziesz się brudnej wody z całego gospodarstwa.

Nac SPE40D-N to dobra pompa ogrodowa do 150 zł. Moc urządzenia wynosi 400 W. Wydajność modelu to 8000 l / h. Waga produktu jest równa 3,3 kg.

 

Zalety

Możliwości zastosowania: Prezentowany sprzęt został przystosowany do pompowania brudnej wody. Można go używać do studni ściekowych, rowów melioracyjnych, przepompowywania ścieków czy odwadniania piwnic i garaży. Jak widać, model znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach.

Jakość wykonania: Po przeczytaniu zamieszczonych w Internecie opinii można dojść do wniosku, że Nac SPE40D-N to pompa ogrodowa wykonana z dobrej jakości materiałów. Zarówno przewód zasilający, jak i obudowa produktu są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Uchwyt: Dobrze wyprofilowany uchwyt umożliwia swobodne przenoszenie sprzętu. Zaletą jest również to, że model niewiele waży, dlatego udźwignie go nawet osoba, która nie ma dużo siły.

 

Wady

Głośność: W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że urządzenie generuje dość duży hałas w trakcie pracy. Może się to okazać uciążliwe zarówno dla osób korzystających ze sprzętu, jak i przebywających na zewnątrz domowników.

 

 

 

 

11. Pompa do wody Karcher SP 1 Dirt

 

Model SP 1 Dirt to nowoczesna pompa ogrodowa marki Karcher, która pomoże Ci pozbyć się brudnej wody z gospodarstwa. Sprzęt może być używany w zalanych garażach, piwnicach czy studzienkach kanalizacyjnych. Dobrze również sprawdzi się podczas oczyszczania zawartości zbiorników na wodę deszczową.

Prezentowany produkt poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami, których średnica jest nie większa niż 20 mm. Urządzenie posiada tryb pracy automatyczny i manualny, które można łatwo zmieniać. Pierwszy z nich polega na wcześniejszym zaprogramowaniu pracy pompy. Dzięki temu będzie się ona samodzielnie włączała i wyłączała. W przypadku drugiego rodzaju nawigacji, każdą z tych czynności musisz wykonać samodzielnie. Produktu nie wolno zanurzać na głębokość większą niż 7 m.

Konsumenci najbardziej pochwalili wydajność modelu. Wynosi ona 5500 l/h i pozwala podłączyć kilka urządzeń do pompy. Ich średnica nie może jednak przekraczać 1,25 cala. Dużym udogodnieniem jest również wygodny uchwyt, który ułatwia przenoszenie sprzętu.

Karcher SP 1 Dirt to pompa ogrodowa o mocy 250 W. Wydajność sprzętu to 5500 l / h. Wymiary modelu to: 22,9 cm x 22,8 cm x 30,3 cm, a jego waga wynosi 3,7 kg.

 

Zalety

Do czystej i zanieczyszczonej wody: Urządzenie znajdzie zastosowanie do czystej, jak również zanieczyszczonej wody (wielkość zanieczyszczeń do 20 mm). W rezultacie będziemy mogli korzystać z pompy w wielu sytuacjach.

Uchwyt: Na obudowie znajduje się praktyczny, odpowiednio duży uchwyt, który umożliwia wygodne przenoszenie sprzętu.

 

Wady

Moc: Część osób twierdzi, że moc pompy mogłaby być nieco większa. Wtedy urządzenie byłoby bardziej wydajne, a tym samym wypompowywanie wody zajmowałoby mniej czasu.

Obudowa: Niewielka grupa Internautów wskazuje, że obudowa jest podatna na zarysowania. Może być to dowód na to, że do jej produkcji nie wykorzystano najlepszych gatunkowo materiałów.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pompę do wody kupić?

 

Pompa do wody to urządzenie, które wykorzystywane jest do przepompowywania oraz wypompowywania cieczy z różnych zbiorników, na przykład stawu, studni lub piwnicy. Wykorzystywane jest w gospodarstwie domowym, rolnym, a także w przemyśle. Sprzęt sprawdzi się m.in. do podlewania ogrodu, wypompowywania różnego rodzaju zbiorników czy też ich napełniania. W zależności od potrzeb konsumenci wymagają od produktu różnych cech. Podczas zakupu nasuwa im się pytanie: jaką pompę do wody wybrać? Jeżeli nurtuje Cię wiele kwestii dotyczących wyboru najlepszego wyrobu, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. 

Rodzaje pomp do wody oraz ich zastosowanie

Na rynku występuje wiele rodzajów pomp do wody zarówno czystej, jak i brudnej. Można podzielić je na kilka różnych kategorii. Jednak jaka jest najlepsza pompa do wody? Istotnym aspektem przy wyborze odpowiedniej, jest zastosowanie danego rodzaju urządzenia; czy będzie ono użytkowane wewnątrz, czy też na zewnątrz budynku, a może będzie wykorzystywane w przemyśle? Można wyróżnić następujące typy:

Pompy wodne ogrodowe – nie muszą być podłączone do wodociągu, czerpią one wodę ze studni lub deszczówki. Są przeznaczone zazwyczaj do podlewania działki. Nie generują one wysokich kosztów, a także są bardzo praktyczne oraz ekologiczne.

Pompy głębinowe – pobierają wodę ze studni lub innych zbiorników, których ciecz znajduje się poniżej 8 m głębokości. Zazwyczaj są wykorzystywane w przypadku wody użytkowej w domach, znacznie rzadziej w ogrodach. Atutem pomp tego typu jest ich cicha praca.

Hydrofory – służą do pompowania wody czystej, nie wykorzystuje się ich poza budynkiem. Sprzęty pompują wodę w sposób automatyczny (zasilane energią elektryczną) oraz mierzą jej ilość w zbiorniku ciśnieniowym.

Pompy zanurzeniowe – są stosowane zarówno w przypadku wody czystej, jak i brudnej.  Dobrze sprawdzają się do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń.

Pompy spalinowe (motopompy) – są wykorzystywane zazwyczaj do podlewania posesji, występują w wersji do pobierania wody brudnej, a także czystej. Mogą zasysać one wodę z pobliskiego zbiornika np. rzeki, jeziora. Głównie stosowane w gospodarstwach lub na budowach. Minusem tych urządzeń może być ich głośna praca podczas użytkowania oraz to, że nie można używać ich w zamkniętych przestrzeniach.

 

Istotne parametry urządzenia

Przy zakupie urządzenia trzeba zwrócić uwagę głównie na moc, ponieważ od tego parametru w szczególności zależy efektywność działania pompy do wody. W zależności od potrzeb konsumentów dostępne są produkty o niższej mocy – 300 W lub wyższej – 1100 W. Jeżeli produkt ma być wykorzystywany do przydomowych, codziennych prac, dobrze sprawdzi się model o mocy od 300 W do 600 W. Według profesjonalistów, potrzebujących wyrobu do intensywniejszego użytkowania, najlepsza pompa do wody osiąga moc ok. 1000 W. Taka maszyna dobrze sprawdzi się na przykład na placu budowy.

Co z silnikiem? W tym wypadku mamy do wyboru dwa rodzaje: silnik jednofazowy oraz trójfazowy. Pierwszy typ sprawdzi się w przypadku niezbyt wymagających użytkowników. Jego dużym atutem jest niska cena. Silniki trójfazowe są przeznaczone do wykonywania intensywniejszych oraz bardziej wymagających prac, gdyż są mocniejsze. Produkty te są również oszczędniejsze, ponieważ wykorzystują mniej energii zużywanej do zasilania wybranego modelu.

Ważną kwestią jest również to, aby produkt był wytrzymały i odporny na warunki eksploatacji. Parametrem określającym ilość wody, którą urządzenie będzie przepompowywało w określonym czasie jest wydajność. Powinna być ona taka, aby wybrany model był w stanie zasilić wszystkie podpięte elementy. Istotny jest również rodzaj napędu. Wyróżniamy modele  elektryczne, są one bardzo ciche, a także proste w obsłudze. Mogą być używane w pomieszczeniach, jak i poza nim. Drugi rodzaj – spalinowe – są mobilne, umożliwia to stosowanie ich na dużym obszarze. Z powodu emisji spalin są one przeznaczone do pracy jedynie na otwartych przestrzeniach. Tempo pompowania jest istotne w typach urządzeń przeznaczonych głównie do podlewania roślin. W tym przypadku im większy przepływ wody tym praca szybciej zostanie wykonana.

Pompy do wody w dobrych cenach

Planując zakup pompy do wody, ważną rolę w podjęciu decyzji przez konsumenta, odgrywa nie tylko jej wydajność, energooszczędność oraz zastosowanie, ale również cena. Jest ona zależna od wielu czynników m.in. mocy, wydajności, klasy urządzenia, parametrów czy też marki. Najtańsze, ale równie dobre modele można zakupić od ok. 100 zł. Są one zazwyczaj dosyć prostej budowy, dlatego też są łatwe w obsłudze oraz montażu. Modele mocniejsze i solidniejsze kosztują nawet 2000 zł. Takie sprzęty są wykonane z lepszych surowców, co sprawia, że są bardziej wytrzymałe oraz odporne na urazy mechaniczne. Dzięki temu przeznaczane są do użytkowania przez dłuższy okres czasu. Droższe pompy są bardziej skomplikowane w obsłudze i głównie stosowane są do bardziej skomplikowanych i wymagających prac.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest pompa do wody?

Pompa do wody jest to proste urządzenie służące do podnoszenia cieczy z niższego poziomu na wyższy lub jej transportu ze zbiornika o niższym ciśnieniu do zbiornika o wyższym ciśnieniu. Zależne jest to od konstrukcji oraz rodzaju produktu. Na rynku dostępne są pompy elektryczne, spalinowe, a także ręczne. Sprzęt ten swoje zastosowanie znajduje zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Sprawdzi się do pobierania bieżącej wody, pielęgnacji roślin w ogrodzie, oczyszczania zanieczyszczonej wody, a także jest niezbędny podczas powodzi i zalewów. Można je podłączyć na stałe lub też użytkować okazjonalnie. W zależności od potrzeb dostępne są produkty o niższej mocy – 300 W lub wyższej 1100 W.

P2: Jak uruchomić pompę do wody?

Jeżeli urządzenie wyposażone jest w stopę, przed uruchomieniem należy na niej ustawić pompę wraz z silnikiem. Umieszczamy ją poniżej poziomu wody na poziomej powierzchni oraz doprowadzamy do niej zasilanie. Następnym etapem jest przygotowanie rury ssącej oraz zanurzenie jej na co najmniej 30 cm. Na jej koniec można założyć zawór zwrotny z koszem ssącym (jeżeli produkt jest w nią wyposażony). Pompę oraz rurę ssącą należy całkowicie napełnić wodą. W tym celu powinniśmy odkręcić korek zalewowy, umieszczony na korpusie pompy, a następnie wlać ciecz przez otwór. Przed uruchomieniem pompy trzeba zakręcić korek. Zastosowane w urządzeniu uszczelniacze zapewniają bezpieczeństwo pracy oraz trwałość.

 

P3: Jak działa pompa ciepła do podgrzewania wody?

W pompie ciepła znajduje się zbiornik, służący do podgrzewania wody użytkowej. Urządzenie to może pracować do temperatury -25 st. C oraz podgrzać wodę do 55 st. C. W środkowej części zbiornika umieszczona jest grzałka, zasilana energią elektryczną, wspomagająca ogrzewanie przy niskiej temperaturze. Na 1 KWH pobieranej energii elektrycznej, uzyskiwane jest 4 KWH dostarczanego ciepła. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła służą również do chłodzenia. W tym celu instalowane są klimatyzatory.

P4: Jak podłączyć pompę do wody?

W przypadku pompy ręcznej należy do dolnej części korpusu bezpośrednio w siedlisku zamontować zewnętrzny zawór zwrotny wykonany z mosiądzu. Przed wykonaniem tej czynności, aby nie blokować przepływu wody, należy wymontować zawór dzidowy. Do zaworu zwrotnego wkręcamy nypel redukcyjny oraz wąż ssący. Tak zamontowany układ ssący możemy podłączyć na płycie przykrywającej klasyczne kręgi studni kopanej. Inną opcją jest dokupienie specjalnej podstawy pompy, wówczas istnieje możliwość jej podłączenia na poziomie gruntu. Jeżeli studnia, do której chcemy zamontować urządzenie jest wierconą, wąską studnią Abisynką, montujemy ją bezpośrednio na rurze, wystającej z ziemi.

 

 

5 powodów, dlaczego warto kupić pompę do wody

 

Łatwiejsze sprzątanie zalanych pomieszczeń

O zakupie pompy wodnej, w szczególności zanurzeniowej, powinny pomyśleć osoby mieszkające na terenie zagrożonym podtopieniem lub zalaniem. Dotyczy to m.in. budynków znajdujących się w pobliżu rzeki czy innych zbiorników wodnych. Podczas bardzo obfitych opadów deszczu może dojść do zalania pomieszczeń w domu, przykładowo piwnicy. Co prawda w usunięciu wody zwykle pomaga najbliższa jednostka straży pożarnej, ale w przypadku większej liczby poszkodowanych czas oczekiwania na strażaków może być długi. Pompa pozwoli na samodzielne wypompowanie wody na zewnątrz (jeśli nie całości, to jej znacznej części). Tym samym szybciej będziemy mogli przejść do innych prac, takich jak osuszanie i zapobieganie rozwojowi grzybów czy pleśni. Nawet jeśli nie mieszkamy w pobliżu zbiornika wodnego ani na podmokłym terenie, warto mieć swoją pompę. Awarie wodno-kanalizacyjne mogą przydarzyć się każdemu z nas, dlatego powinniśmy być przygotowani na każdą okoliczność.

 

Wypompowanie wody ze studni

Za pomocą pompy zanurzeniowej lub głębinowej możemy bez dużego wysiłku wypompować czystą, zdatną do picia wodę ze studni. Bez odpowiedniego urządzenia jest to bardzo trudne, konieczne byłoby użycie np. wiadra (co nie jest komfortowe). Ważne jest to, że możemy wykorzystać pompę nie tylko w płytkiej studni, ale też bardzo głębokiej, nawet ponad 8 m. Nie ma też znaczenia to, w jaki sposób studnia została zbudowana. Tak naprawdę wystarczy znaleźć właściwy sprzęt, wtedy będziemy mogli swobodnie czerpać wodę zarówno ze studni kręgowej (inaczej kopanej), jak i wierconej. Zakup pompy nie musi wiązać się z dużym wydatkiem, te hydroforowe są uznawane za bardzo tanie urządzenia. Z kolei modele głębinowe nie generują dużego hałasu w czasie pracy, poza tym montuje się je bezpośrednio w studni, a nie w piwnicy czy innym pomieszczeniu.

Szybkie wyczyszczenie oczka wodnego

Oczko wodne może być główną ozdobą ogrodu, pod warunkiem, że w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Konieczne jest regularne usuwanie glonów i mułu. W tym celu zwykle stosuje się specjalne środki, np. biologiczne, mające w składzie bakterie neutralizujące wszystkie zanieczyszczenia. Jednak czasami metoda ta nie przynosi oczekiwanych efektów i niezbędne jest wypompowanie wody, oczyszczenie zbiornika i jego ponowne napełnienie. Nie zajmie to dużo czasu, jeśli do pracy wykorzystamy pompę. W tym celu potrzebujemy urządzenia przystosowanego do wypompowywania wody brudnej. Istotne jest, aby znaleźć sprzęt o odpowiednich parametrach, a więc o określonej wydajności. Jednak nie powinno to być trudne, ponieważ na rynku jest wiele różnych pomp do wody czystej, jak i brudnej.

 

Efektywne nawadnianie ogrodu

Wiosną, latem, a często również wczesną jesienią, ogród wymaga systematycznego nawadniania. Musimy podlewać nie tylko rabatki z kwiatami czy grządki z warzywami, ale i trawnik, gdyż bez tego szybko zżółknie i uschnie. Co prawda możemy w tym celu wykorzystać zwykły wąż, ale w przypadku ogrodu o dużym metrażu nawadnianie okaże się czasochłonne. Poza tym może się zdarzyć, że będziemy bardzo zajęci lub wyjedziemy na kilka dni i nikt nie będzie mógł podlać roślin. Dobrym rozwiązaniem jest założenie systemu nawadniającego, jego podstawowym elementem jest pompa do wody. Można podłączyć ją do specjalnego sterownika, wówczas będzie się włączać dopiero w momencie, kiedy programator włączy nawadnianie. Jest też możliwość dokupienia automatu, który będzie sam włączał i wyłączał sprzęt. To bardzo wygodna opcja, także ze względu na to, że tego typu urządzenie jest wyposażone w funkcję zabezpieczania pompy przed pracą na sucho. Automat można podłączyć do modeli ssących, a także głębinowych, znajdujących się w studniach.

Pompowanie deszczówki

Żeby nieco zmniejszyć zużycie wody w domu i przy okazji lepiej zadbać o środowisko naturalne, warto gromadzić deszczówkę. Można wykorzystać ją na wiele sposobów, np. do podlewania ogrodu, prania w pralce czy podłączenia do toalety. Zbudowanie systemu umożliwiającego magazynowanie wody deszczowej nie jest trudne, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości zbiornik, który najczęściej jest zakopywany w ziemi. Do wydobywania jego zawartości służy pompa, która po przefiltrowaniu wody doprowadzi ją do instalacji wewnątrz budynku (nie musimy poddawać jej filtracji, jeśli chcemy wykorzystać ją tylko do nawadniania ogrodu). Decydując się na takie rozwiązanie, możemy zmniejszyć zużycie wody z wodociągu o kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt procent, co wiążę się ze znacznie niższymi rachunkami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ