Co zrobić żeby woda w basenie nie była zielona?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

Zielona woda w basenie to problem wielu użytkowników basenów małych i dużych. Co zrobić, aby problemowi zaradzić? Dlaczego woda w basenie jest zielona i gdy pojawi się zielona woda w basenie czy można się kąpać? I wreszcie jakie są sposoby, aby pozbyć się tej wody, która odbiera chęć kąpieli? Sposób na zieloną wodę w basenie – to jest tematem naszego artykułu. 

Niezależnie czy jesteś użytkownikiem małego, dmuchanego basenu, czy też wybudowałeś solidnych rozmiarów basen, który latem służy do wypoczynku przy nim całej rodziny i znajomych, możesz borykać się z problemem zielonej wody w basenie. O ile mały basen dmuchany, zwłaszcza model dla dzieci łatwo jest opróżnić, wyczyścić i ponownie napełnić wodą, to już zbiornik o pojemności na przykład 3,5 tysiąca litrów niechętnie będziemy ponownie napełniać. A co w przypadku, gdy Twój basen ma 10 m długości i 5 szerokości, albo więcej?  Do napełnienia takiego zbiornika, nie tylko potrzeba olbrzymiej ilości wody, której koszt też jest niemały, ale też zajmuje to dużą ilość czasu. Nierzadko, aby obniżyć koszty, woda do basenu pochodzi z własnej studni, z której pompa głębinowa tłoczy ją do zbiornika. Czysta woda w basenie jest warunkiem tego, aby wypoczynek w niej był bezpieczny i przyjemny. 

 

Zielona woda w basenie – przyczyny

Woda w basenie niestety musi być cały czas dozorowana. Kupując gotowe zestawy basenowe, zwykle są one wyposażone w pompy do filtracji. Pompa taka jest najważniejszym elementem basenu sprawiającym, że woda w nim jest czysta. Producenci często ograniczając koszty produkcji zbiornika dołączają do nich pompy o słabej wydajności, co w efekcie prowadzi do tego, że powstaje mętna woda w basenie. Do basenów o większej pojemności niezbędna jest pompa piaskowa o dobrej wydajności. A dlaczego woda w basenie robi się zielona mimo posiadania dobrego i właściwej wydajności filtra? Przyczyną może być ustawienie zbyt krótkiego cyklu filtracyjnego. Pompa w basenie powinna pracować około 8 godzin dziennie, aby skutecznie zapobiec zielonemu osadowi na ściankach. Kolejnym niezbędnym zabiegiem jest używanie chemii basenowej. Nie pojawi się zielona woda w basenie po dodaniu chloru i regularnym jego stosowaniu. Cokolwiek by nie mówić o chlorze, to jednak właśnie on usuwa z naszego basenu drobnoustroje i rozmaite mikroorganizmy, które w basenie są niepożądane.

Jak oczyścić wodę w basenie?

Gdy jednak stało się, nasza pierwotnie krystaliczna woda w basenie zamieniła się w nieprzyjemną, nieprzejrzystą zupę. Co w takim wypadku zrobić? Nie znaczy to, że nie da się doprowadzić wody do pierwotnego stanu. Zacznijmy od oczyszczenia wody i niecki basenowej z największych frakcji, czyli zanieczyszczeń, które możemy zobaczyć gołym okiem – będzie to piasek, liście itp. W tym celu należy się zaopatrzyć w specjalny odkurzacz basenowy. Jest on podobny do tego domowego, tyle że zasysa nieczystości wraz z wodą i oddziela je od wody, która pozostaje w zbiorniku. Do małego basenu wystarczy odkurzacz ręczny, który wymaga obsługi użytkownika. Jeśli nasz basen ma pokaźne rozmiary, lepiej sprawdzi się odkurzacz automatyczny, który odpowiednio zaprogramowany, włożony do basenu wykona pracę samodzielnie. W ostateczności, przy bardzo małych zbiornikach sprawdzi się też siatka basenowa, za pomocą, której można wyłowić większe zanieczyszczenia. Jednak użycie siatki sprawdza się głównie w basenikach dziecięcych. Nie damy też rady oczyścić w ten sposób (albo w bardzo ograniczonym zakresie) zdjętego za pomocą szczotki nalotu ze ścianek, który pływa w zbiorniku. 

Czyszczenie basenu, aby nie pojawiła się w nim mętna woda polega również na regularnym czyszczeniu filtra piaskowego pompy. Filtr przecieramy miękkim materiałem bawełnianym, irchą lub szmatką z mikrofibry uważając na delikatne jego elementy

Gdy zielona woda w basenie spędza nam sen z powiek i zastanawiamy się co zrobić, bo codzienne czyszczenie nie poprawia jej stanu, należy sięgnąć po chlorowanie szokowe. Metoda ta polega na zastosowaniu takich środków do dezynfekcji, które powodują utlenienie związków organicznych zawartych w wodzie, co powoduje ich rozpad. Wraz z ich rozpadem usuwamy efekt zielonej wody, bo to żyjące w niej glony, grzyby i bakterie są za nią odpowiedzialne.

Przy metodzie szokowego chlorowania basenu, zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. Używamy bowiem chemikaliów, które w wersji stężonej mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, zatem należy zaopatrzyć się w gumowe rękawice i okulary ochronne, a także odpowiednie ubranie. Konieczne jest też dokładne czytanie instrukcji zawartej na opakowaniu środka, który kupiliśmy i staranne dobranie odpowiednich jego proporcji według zaleceń producenta kupionego środka, oraz zaleceń dotyczących czyszczenia basenu zapisanych w dokumentach jakie otrzymaliśmy wraz zakupem zbiornika. Nie każde poszycie basenu jest odporne na wszystkie środki chemiczne stosowane do basenów i pomijając ten krok, możemy trwale basen uszkodzić. Kolejnym zaleceniem jest też, aby pod żadnym pozorem nie mieszać ze sobą dwóch różnych środków, nie znając ich składu i nie posiadając wiedzy chemicznej możemy doprowadzić do ich reakcji między sobą i tym samym niebezpiecznej dla zdrowia sytuacji. 

Po dezynfekcji szokowej również nie wolno z basenu korzystać. Minimum to 24 godziny od zastosowania preparatów chemicznych do wody basenowej. 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do przeprowadzenia szokowej dezynfekcji basenu. Możemy zaopatrzyć się w środki sprzedawane w postaci tabletek i proszków, niejednokrotnie są to preparaty zawierające w jednej tabletce kilka substancji chemicznych. Ponadto stosowane w celach dezynfekcyjnych są preparaty w proszku robione na bazie bromu – najczęściej wykorzystuje się je do czyszczenia małych zbiorników np. jacuzzi. Kolejną substancją jest nadtlenek wodoru, często nazywany aktywnym tlenem. Jest on sprzedawany w postaci 15% roztworu. Szybko rozpuszczalnym proszkiem jest preparat zwany chlorem szokowym (to od niego pochodzi nazwa szokowego chlorowania). Dostępny jest też płynny 17% roztwór podchlorynu sodu. 

 

Co po szokowym chlorowaniu – jak dbać o wodę w basenie?

Po wykonaniu chlorowania należy uruchomić pompę piaskową do starannego przefiltrowania wody. Powinna ona pracować w zależności od wielkości zbiornika od kilku do kilkunastu godzin. Co jakiś czas należy sprawdzać stan filtra i oczyszczać go, aby nie doszło do uszkodzenia pompy i filtracja była skuteczna.

Bywa też tak, że niektóre zanieczyszczenia wody basenowej są tak drobnej struktury, że filtr piaskowy naszej pompy nie jest w stanie zanieczyszczeń odfiltrować. Co wtedy, gdy mętna woda w basenie pojawia się nawet po chlorowaniu? Aby połączyć małe cząstki zanieczyszczeń w większe skupiska, które będzie w stanie usunąć filtr, należy użyć środek koagulacyjny. Preparat taki ma szerokie spektrum wartości pH, minimalizuje zjawisko mętnej wody i sprawia, że zanieczyszczenia skupiają się w duże grupy. Jest to sposób na skuteczne usunięcie bardzo drobnych zanieczyszczeń, polecany zarówno do małych jak i dużych basenów. Filtrowanie wody po dezynfekcji koagulacji, również powinno trwać od kilku do kilkunastu godzin, aż do usunięcia zanieczyszczeń.

Ponadto filtrowanie wody, obok skutku jej oczyszczania cząstek pozostających na filtrze pompy ma jeszcze znaczenie dla ograniczenia namnażania się glonów. Pompa filtra wprawia w ruch wodę, a w wodzie będącej w ruchu glony mniej chętnie się rozmnażają.

Zielona woda w basenie, a witamina C

Popularną metodą pozbycia się zielonego koloru wody w basenie jest użycie witaminy C, a ściślej kwasu askorbinowego, który w ciągu kilkunastu minut może przywrócić pożądany kolor wody. Jednak kwas askorbinowy nie dezynfekuje wody, nie niszczy bakterii, alg ani drobnoustrojów. Jest to jedynie szybki zabieg przywrócenia koloru wody, która nie wymaga karencji do tego, aby w niej się kąpać. 

 

Badanie pH wody

Dobrym sposobem na utrzymanie wody w basenie w należytej kondycji jest jej badanie. Gdy badanie wykaże pH wynoszące od 7,0 do 7,4 znaczy to, że woda w basenie ma idealny odczyn dla zachowania w niej równowagi biologicznej. Odpowiednie pH jest równie co dla zdrowia ludzi, istotne dla elementów wyposażenia basenu – na przykład zapobiega przed korozją elementów metalowych. Właściwe pH wpływa też na skuteczne działanie wszystkich środków używanych do uzdatniania wody, a także pozwala na użycie ich w mniejszej ilości. 

 

Koniec sezonu i co dalej?

Dla zgłębiających problem tego jak pozbyć się zielonej wody w basenie mamy jeszcze kilka uwag dotyczących zakończenia sezonu letniego i zadbania o basen w tym właśnie czasie. Zanim nastąpią pierwsze przymrozki, trzeba wodę z basenu spuścić, w przeciwnym razie, zamarzająca woda będzie niszczyła jego ścianki. Po spuszczeniu wody należy wnętrze basenu oczyścić, najlepiej przeznaczonymi do tego środkami basenowymi. Podobnie jak w przypadku preparatów uzdatniających wodę i te czyszczące trzeba dobrać do materiałów z jakich został wykonany basen. Być może, że producent basenu poleca jakieś konkretne preparaty.  Wyczyszczony basen składamy i chowamy w miejsce jego przechowania do kolejnego sezonu, aby rozpocząć go z czystym zbiornikiem.  

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ