Ranking 9 najlepszych pomp głębinowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Pompa głębinowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pompa głębinowa Omnigena SKM 150 WK jest obecnie najbardziej cenionym i najchętniej kupowanym produktem przez użytkowników domowych, którzy potrzebują zaopatrzyć swoje gospodarstwo domowe w skuteczną pompę do wody. Jest ona przeznaczona do studni o przekroju 100 mm i wyposażono ja w silnik 1,1 kW, a także szereg zabezpieczeń. Wysokość tłoczenia 110 m zabezpiecza wymagania większości instalacji. 15 metrowy kabel pozwala na doprowadzenie zasilania w wielu gospodarstwach bez instalowania przedłużaczy. Sprzęt jest przystosowany do maksymalnej ilości 20 uruchomień na godzinę, jest przeznaczony do pompowania wody czystej o maksymalnej temperaturze 35 stopni. Waga pompy to 14 kg i jest ona zasilana prądem jednofazowym. Produktem cieszącym się niemal tak samym zainteresowaniem klientów jest pompa głębinowa 230V Ibo 3STM 20. Jest ona przeznaczona do studni 3’’ i toczy wodę na 77 m.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To pompa przeznaczona do zanurzenia na głębokość 30 cm w studni o przekroju 100 mm. Pompa jest wyposażona w 15 m kabel elektryczny i zabezpieczenie przed przegrzaniem, a także wytrzymuje do 20 cykli załączeniowych w ciągu godziny.

Wady

Sprzęt może pracować również bez zbiornika, w którym magazynuje się wodę użytkową (na przykład do ogrodowego zraszacza), jednak w tym celu trzeba dokupić dodatkowe elementy na które składa się automat załaczeniowy.

Podsumowanie

To pompa z silnikiem o mocy 1,1 kW zasilana jedną fazą. Sprzęt wytwarza 11 bar ciśnienia i ma wydajność 50 litrów na minutę. Wysokość podnoszenia to 110 m. Wysokość pompy wynosi 55 cm.

Drugi wybór

Zalety

Pompę charakteryzuje wydajność na poziomie 100 litrów na minutę i wysokość tłoczenia wynosząca 77 metrów. Wysoka jakość materiałów z jakich jest wykonany sprzęt, gwarantuje długie użytkowanie.

Wady

Przewód zasilający ma zaledwie długość 1 metra. Jest oczywistym, że trzeba zastosować przedłużacz, zakupiony osobno, aby pompę móc zainstalować w swoim gospodarstwie domowym.

Podsumowanie

To pompa o średnicy 75 mm i długości 1340 mm. Jest przeznaczona do tłoczenia czystej wody o temperaturze nie wyższej niż 35 stopni. Silnik 1,1 kW zasilany jest prądem jednofazowym.

Rozważ też

Zalety

Jest to model kompaktowy o średnicy zaledwie 75 mm i energooszczędnym charakterze. Wyposażono go w zabezpieczenie przez pracą na sucho, przegrzaniem i przeciążeniem silnika. Sprzęt wykonano z wysokiej jakości materiałów.

Wady

Pompa została wyposażona jedynie w 1,5 metrowy kabel zasilający. Zmusza to użytkownika do kupna przedłużacza, jak i zatrudnienia fachowca do odpowiedniego zabezpieczenia łącza.

Podsumowanie

Model ten posiada wbudowany zawór zwrotny, wydajność nominalną na poziomie 2 m3/h i wysokość podnoszenia 71 m. Sprzęt sprawdzi się w gospodarstwach domowych, jak i małych zakładach.

 

 

9 najlepszych pomp głębinowych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy 9 pomp głębinowych, które sprawdziły się u wielu użytkowników. Znajdziesz tu urządzenia o różnej mocy i parametrach pracy. Wierzymy, że spośród pomp w naszym rankingu będziesz mógł wybrać model, który spełni wszystkie wymagania w warunkach jakie są na Twojej posesji. 

 

Pompa głębinowa Omnigena

 

1. Pompa głębinowa Omnigena SKM 150 WK

 

Pompa głębinowa Omnigena SKM 150 WK jest przeznaczona do domowego użytku i jest pompą monoblokową, co znaczy, że jest wyposażona w dwa wirniki wykonane z mosiądzu i są one osadzone wspólnie na jednym wale z silnikiem. Silnik ma moc 1,1 kW. Pompa wytwarza ciśnienie 11 bar, a jej maksymalna wydajność wynosi 50 litrów na minutę. (są to wartości referencyjne i nie uwzględniają strat powstałych przy przepływie od pompy do odbiornika ze względu na dzielącą je odległość).

Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 110 m. Pompa jest zasilana prądem 230 V, a jej całkowita waga to 14 kg. Pompa jest przeznaczona do studni „setki” lub o większej średnicy, może być też zastosowana do studni wierconej, gdy użytkownik wyposaży ją w głowicę do zamknięcia otworu, którą trzeba dokupić osobno. Fabrycznie sprzęt ma 15 metrowy kabel, na którego końcu znajduje się puszka rozruchowa z kondensatorem. Sprawia on, że podczas rozruchu natężenie prądu jest podnoszone i łatwiej uruchamia się pompę, a także ma on włącznik on/off oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 

 

 

 

Pompa głębinowa Ibo

 

2. Pompa Głębinowa 230V Ibo 3STM 20

 

Wydajność 100 litrów na minutę charakteryzuje pompę głębinową 230V Ibo 3STM 20. Jest ona przeznaczona do studni o średnicy powyżej 75 mm (3’’) bo taka jest średnica Ibo 3STM 20. Pompa głębinowa Ibo znajduje zastosowanie zarówno do zapewnienia wody pitnej i użytkowej w gospodarstwach domowych, jak i do nawodnień w rolnictwie. Ta pompa głębinowa 3 cale toleruje zawartość piachu w wodzie o maksymalnej wartości 50 gr/m. Jak wspomniano, średnica pompy wynosi 75 mm (krócieć tłoczący ma wymiar 1 ¼’’), a jej wysokość to 1340 mm. Silnik 1,1 kW zasilany prądem 230 V pozwala na tłoczenie wody do maksymalnej wysokość 77 metrów. Silnik ma wbudowany kondensator.

Na uwagę zasługuje wykonanie pompy, jej korpus tłoczny wykonano z mosiądzu, wał pompy i sprzęgło jest ze stali nierdzewnej AISI304, a dławica mechaniczna zawiera grafit, ceramikę i TC. Pompa pozwala na maksymalne jej zanurzenie do 80 m pod powierzchnią wody i jest przeznaczona do pompowania wody zimnej, maksymalnie do 35 stopni Celsjusza. 

 

 

 

 

Pompa głębinowa Grundfos

 

3. Pompa głębinowa Grundfos SQ 2-70 96510200

 

Nadzwyczaj sprawiana, biorąc pod uwagę wysokość tłoczenia, jest pompa głębinowa Grundfos SQ 2-70 96510200. Wartość ta w przypadku tego modelu wynosi nawet 200 m (nominalna wysokość podnoszenia wynosi 71 m). Sprzęt nadaje się w związku z tym zarówno do pojedynczych gospodarstw domowych, jak i instalacji nawadniających czy do wykorzystania w małych firmach. Zaletą tego modelu jest wyposażenie go w zabezpieczenia przed zarówno zbyt wysokim, jak i niskim napięciem, przegrzaniem i przeciążeniem. Funkcja automatycznego wyłączania chroni też pompę przed zniszczeniem w przypadku sucho-obiegu.

Tym co klienci oceniają jako atut Grundfos SQ 2-70 96510200 jest zastosowanie pływających wirników w pompie, dzięki czemu ma ona dużą tolerancję na występowanie piasku w pompowanej wodzie. Mimo, tolerancji na piasek trzeba pompa głębinowa wymaga kontroli, ile od dna została umieszczona. Zbyt mała odległość spowoduje zasysanie piasku. Grundfos została też zaopatrzona w tak zwany „miękki start”, co sprawia, że rusza łagodnie, bez gwałtownych uderzeń w instalację. 

 

 

 

 

Pompa głębinowa do studni

 

4. Msw Pompa Głębinowa do 60M 550W 32055

 

Msw Pompa Głębinowa do 60M 550W 32055 ma stopień ochrony IP68 i klasę izolacji „B”. Moc znamionowa silnika 550 W (robocza 750W) pozwala na przepływ wody na poziomie 3800 l/h i podnoszenia słupa wody do poziomu 60 m. Średnica otworu montażowego 75 mm i rozmiar przyłącza 1,25’’ pokazuje, że jest to sprzęt kompaktowy. Jego dokładne wymiary wynoszą 8 x 7 x 103,50 cm, a waga to 11,45 kg. Prostotę obsługi umożliwia skrzynka sterownicza, wyposażona w wyłącznik nadprądowy, chroniący urządzenie przed skokami napięcia i pozwalający na zdalne zarządzanie pompą.

Do wygody użytkowania przyczynia się też 20-metrowy kabel zasilający nieograniczający swoim zasięgiem miejsca użytkowania. Jako że jest to model zanurzeniowy, niezwykle istotny jest materiał wygnania chroniący przed korozją. Pompa głębinowa do studni Msw ma trwałą obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej. Warto też wspomnieć, że model ten ma wytrzymałość 50 uruchomień w ciągu godziny i toleruje 0,25% zawartości piasku w pompowanej wodzie. 

 

 

 

 

Pompa głębinowa śrubowa

 

5. Pompa głębinowa Rohtenbach Dipper 2400

 

Uniwersalnym urządzeniem jest pompa głębinowa Rohtenbach Dipper 2400. Jest ona przeznaczona do niewielkich zakładów produkcyjnych, gospodarstw, domów jedno- i wielorodzinnych, działek, a także do nawadniania. Ta pompa głębinowa śrubowa spełni swoje zadanie zarówno w studni głębinowej wierconej, kręgowej jak i w innych zbiornikach. Według użytkowników, monterów i studniarzy, model ten jest bezobsługowy i oferuje bezawaryjną pracę. Silnik pompy, zasilany prądem 230 V ma moc 550W. Pozwala to na wydajność 2400l/godz. i wysokość podnoszenia wody do maksymalnej wysokości 70 m.

Średnica pompy wynosi 100 mm (4 ‘’) a jej długość to 600 mm, zatem optymalnym wymiarem studni, z której pompa będzie tłoczyła wodę jest 110 mm. Producent też zapewnia, że sprzęt pobiera niewiele prądu, jest całkowicie hermetyczny i do uruchomienia nie wymaga zalewania wodą. Zaletą jest również to, że posiada on certyfikat CE dopuszczający do użytku na terenie Unii Europejskiej, a użytkownikowi jest dostarczany z dokładną instrukcją użytkowania. 

 

 

 

 

Pompa do wody głębinowa

 

6. Pompa głębinowa Grundfos Seria 3 SQ 3-40 kod 96510205

 

Jako pompa głębinowa do podlewania ogrodu sprawdzi się pompa głębinowa Grundfos Seria 3 SQ 3-40 kod 96510205. Będzie to również dobry sprzęt, jeśli poszukujemy urządzenia do zasilania w wodę domek jednorodzinny. Jest to model pompy wielostopniowy, odśrodkowy o średnicy 3’’ wyposażony w pływające wirniki, każdy z własnym łożyskiem, a to zapewnia wysoką odporność na zużycie. Jest to również pompa do wody głębinowa o kompaktowej budowie przeznaczona do studni o minimalnej średnicy 76 mm, z powodzeniem też może transportować wodę w zbiornikach.

Wydajność maksymalna przepływu kształtuje się na poziomie 75 l/min, a wysokość podnoszenia wody wynosi 56 m, przy prędkości obrotowej 10700 obr/min. W trakcie pracy pompa wytwarza ciśnienie o maksymalnej wartości 5,6 bar. Parametry te osiąga się za sprawą silnika elektrycznego z trwałym magnesem o wysokiej sprawności, o mocy 700 W zasilanego prądem 230 V. Na uwagę zasługują też takie zabezpieczenia jak przeciążeniowe, przed przegrzaniem, nad- i podnapięciowe, a także przed suchoobiegiem i wyporem hydrostatycznym.  

 

 

 

Pompa głębinowa 2 cale

 

7. Ibo Sting Pompa Głębinowa 2 ” 230V 0,37Kw

 

Ibo Sting Pompa Głębinowa 2 ” 230V 0,37kW to produkt włoskiego producenta z korpusem wykonanym ze stali nierdzewnej gatunku AISI 304 w technologii WAX gwarantującą prawidłową i bezawaryjną pracę w kontakcie z wodą. Na wysoką jakość wpływa między innymi oparcie konstrukcji na pływających wirnikach, które w komorach dyfuzorów poruszają się niezależnie. Ten innowacyjny charakter budowy jest chroniony europejskim patentem. Ta pompa głębinowa 2 cale została też wyposażona w technologię DRY RUN PRO, co wpływa na bezawaryjność, nawet w przypadku, gdy pompa zostanie uruchomiana na sucho (nie zanurzona w wodzie).

Maksymalna wydajność w przypadku Ibo Sting wynosi 110 l/min, wysokość tłoczenia osiąga pułap 57 metrów, a zasilanie pochodzi z silnika o mocy 0,75 kW pracującego w sieci 400V. Średnica pompy wynosi 98 mm, a jej długość wraz z silnikiem to 634 mm. Zastanawiając się nad tym jaka pompa głębinowa do nawadniania będzie odpowiednia, możemy wskazać między innymi model Ibo Sting. Znajdzie on swoje zastosowanie też w domowych i rolnych gospodarstwach, a także w instalacjach PPOŻ czy przemyśle.

 

 

 

 

Pompa głębinowa Wilo

 

8. Pompa głębinowa WILO Sub TWU 3-0130 230V 4090891

 

Pompa głębinowa WILO Sub TWU 3-0130 230V 4090891 może być zasilana w dwojaki sposób: Napięciem 230 V lub prądem trzyfazowym 400V i pracuje przetaczając wodę o minimalnej temperaturze 3 stopnie i maksymalnej 30 stopni Celsjusza. Przy czym woda musi być pozbawiona elementów długowłóknistych, a zawartość piasku nie powinna przekraczać 50 g/m3. Producent zapewnia, że pompa jest przystosowana do intensywnej eksploatacji, czego dowodem jest odporność na 20 uruchomień w ciągu jednej godziny, a także bezpieczna praca silnika przy minimalnym przepływie 0,08 m/s. Pompa zda egzamin przy tłoczeniu wody ze studni głębinowej czy innych zbiorników (nawet cystern) i może zaopatrzyć w wodę gospodarstwo domowe albo nawodnić ogród.

Pompa głębinowa Wilo może pracować w poziomie i pionie i łatwo ją podłączyć, również dlatego, że zaopatrzono ją w szybkozłącze do sprawnego przedłużenia przewodu silnika. Dzięki zastosowaniu pływających wirników urządzenie jest trwałe w długiej eksploatacji, a części mające bezpośredni kontakt z wodą zabezpieczono przed korozją. 

 

 

 

 

Pompa głębinowa 12V

 

9. Mar-Pol Pompa Głębinowa 900W 3″ M79961

 

Mar-Pol Pompa Głębinowa 900W 3″ M79961 to pompa głębinowa do studni kopanej, pomocna będzie też do pompowania czystej wody z różnych innych zbiorników. Urządzenie zostało zamknięte w solidnej metalowej obudowie o średnicy 95 mm i długości 900 mm. Waga pompy wynosi 15 kg. Silnik pompy, o mocy 0,9 kW zasilany prądem jednofazowym, wyposażono w termiczne zabezpieczenie, a jego łagodny start zabezpiecza przed udarami prądowymi i hydraulicznymi. Do podłączenia silnika służy 10-metrowy przewód elektryczny. Pompę charakteryzuje 2800 obr/min oraz wydajność na poziomie 90 l/min, a także możliwość tłoczenia wody na wysokość 60 m. Użytkownicy zwracają uwagę na niezawodność pompy, a także jej cichą pracę oraz współpracę z każdym systemem hydroforowym. Pewność bezpieczeństwa użytkowania również daje przyznany urządzeniu certyfikat CE dopuszczający go tym samym do użytkowania na terenie Unii Europejskiej, a także 12-miesięczna gwarancja producenta na bezawaryjną pracę.  

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pompę głębinową kupić?

 

Pompa Głębinowa to produkt, którego nie kupuje się co dzień. Nic więc dziwnego, że jak przyjdzie potrzeba kupienie takiego urządzenia dla siebie, nie bardzo wiemy od czego zacząć. Jak przebrnąć przez wszystkie mało znane techniczne parametry urządzenia i wybrać właściwy model? Właśnie takim osobom chcemy ułatwić dokonanie właściwego wyboru. Poniżej zamieszczamy poradnik pozwalający określić jaka jest najlepsza pompa głębinowa na nasze potrzeby wśród obecnie dostępnych modeli na rynku. 

Jaką pompę głębinową wybrać – przeznaczenie.

Choć pompy głębinowe są głównie przeznaczone do transportowania czystej wody, bez substancji chemicznych, szlifujących i długowłóknistych, zawierającej jedynie pewną zawartość piasku, to jednak niektórzy producenci udostępniają modele głębinowe pozwalające na transport wody z wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami. Są to modele specjalne i zakup ich wymaga konsultacji z producentem i określenie dokładnych parametrów potrzebnego urządzenia.

Gdy nasz zakup ma być przeznaczony do transportu czystej wody, koniecznym jest zapoznanie się ze specyfikacją pompy określającą jego maksymalna zawartość. W zależności od producenta może to być 50 mg/m³, 100 mg/m³ albo150 mg/m³. Test pomp głębinowych pokazuje, że im większy ten parametr, tym bardziej trwałe jest urządzenie. 

 

Najlepsza pompa głębinowa – moc silnika

Trwałość silnika pompy i jego wydajność stanowi o trwałości i wydajności całej pompy. Dobre pompy głębinowe mają silniki, których główne komponenty sa wytwarzanie z takich materiałów jak techno polimery, mosiądz, poliwęglany, stal nierdzewna i żeliwo.

Ułożyskowanie silnika, niezależnie czy to jest model zatapialny czy nie, musi zawierać system kompleksowego smarowania, wpływa to na żywotność urządzenia. Moc silnika natomiast wpływa na zdolność transportu wody na określoną wysokość. Im głębiej jest położona pompa, tym większą mocą musi się charakteryzować silnik. Dołączane do urządzeń silniki mogą mieć niespełna 0,5 kW mocy, a może je charakteryzować moc 30 kW. Wśród instalowanych modeli są zarówno te zasilane prądem jednofazowym, jak i te zasilane 400V. 

 

Dobra pompa głębinowa – parametry

Wysokość podnoszenia to jeden z najważniejszych parametrów pompy i jest on oznaczany literką „H”. Wysokość podnoszenia wyliczane jest przy wiedzy o dynamicznym poziomie lustra wody i najwyżej położonego odbiornika. Pod uwagę trzeba tez brać straty liniowe i miejscowe, które przy położonej dość daleko od domu studni określa się najczęściej jako 20% geometrycznej wartości wysokości podnoszenia. W Internecie można znaleźć specjalne kalkulatory obliczania wysokości podnoszenia.

Wystarczy w odpowiednie pola wpisać określone wartości zawierających podstawowe dane (liczba domowników, odległość od studni, głębokość lustra wody, itp.) program wyliczy wysokość podnoszenia dla podanych parametrów. Na tej podstawie można dobrać model pompy o potrzebnych właściwościach. 

 

Wydajność

Jest ona ściśle uzależniona od ilości osób korzystających z przyłącza wody, a także jego charakteru. Inaczej będzie się ona kształtować, gdy przyłącze ma służyć do zaopatrzenia domu w wodę pitna i użytkową, a inaczej, gdy przyłącze jest realizowane na potrzeby zakładu przemysłowego.  Przyjmuje się, że 4 – 5 osobowa rodzina potrzebuje 1,0 – 1,5 m3/h i na potrzeby tylu osób wystarczy hydrofor po wydajności 1-3 m3/h.

Przy określaniu wydajności pompy, trzeba też mieć na uwadze, że pompa pracując przy maksymalnej wydajności, nie będzie mogła równocześnie sprostać maksymalnej wartości wysokości podnoszenia. Dlatego wartości te są ściśle zależne od siebie i trzeba brać to pod uwagę przy wyborze pompy. 

Pompy głębinowe w dobrych cenach, a średnica otworu studziennego

Ten parametr jest o tyle ważny, że podczas gdy w większym otworze studziennym bez problemu umieścimy pompę o mniejszym wymiarze niż średnica otworu, to odwrotnie nie da się już tego zrobić. Rynek oferuje dużą różnorodność w tym zakresie i można dobrać średnicę pompy o jednym z podanych wymiarów: 2”; 2,5”; 3”; 3,5”; 4”; 5”; 6”; 8”; 10”; 12”. Każdy ranking pomp głębinowych zawiera pozycje zarówno o większej, jak i mniejszej średnicy, co ułatwia wybór.

 

Instalacja pompy głębinowej w studni

Gdy mamy już gotową, oczyszczoną z mułu i piasku studnię, należy wykonać montaż pompy głębinowej. Opinie o pompach głębinowych przekazują, że ich montaż to nie jest skomplikowana sprawa. Sprzęt należy umieścić bezpośrednio nad rurą filtracyjną studni (nigdy nie umieszczamy jej na dnie studni, bo grozi to zamuleniem silnika). Skrzynkę łączeniową instalujemy w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy bądź kotłowni. Dobra i tania pompa głębinowa jest dostarczana wraz kablem długości około 1,75 m.

Trzeba go uzupełnić tak, aby podłączyć pompę i skrzynkę przyłączeniową, przy czym około 2 metry kabla czy pompie należy zabezpieczyć rurą osłonową. Trzeba również w pomieszczeniu, w którym zamontowaliśmy skrzynkę łączeniową umieścić zbiornik na wodę pozwalający na to aby jej wystarczająca ilość została zmagazynowana. Zwykle, dla kilkuosobowej rodziny, wykorzystuje się zbiorniki 200 litrowe.

 

FAQ

 

P1: Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed suchobiegiem?

Wiele pomp głębinowych jest wyposażona w zabezpieczenie przed suchoobiegiem. Zatem polecamy przyjrzeć się specyfikacji interesującego nas urządzenia, aby sprawdzić czy takie zabezpieczenie w nim zostało zamontowane. Jeśli nie, na rynku są dostępne samodzielnie występujące takie zabezpieczenia, które można domontować do pracującego już urządzenia. W większości wypadków działanie takiego sprzętu polega na zamontowaniu czujników poziomu wody lub zastosowania hydrostatu, który wyłącza pompę, gdy wykryje zbyt mały przepływ wody w pompie. 

P2: Jak podłączyć pompę głębinową?

Osoby, które mają smykałkę do majsterkowania mogą spróbować samodzielnie podłączyć pompę głębinową. Najpierw należy sprawdzić, czy posiadamy komplet urządzeń i narzędzi potrzebnych do montażu, a składają się na nie:

– pompa głębinowa

– zbiornik hydroforowy

– wyjście trójdrożne

– zawór zwrotny

– wyłącznik ciśnieniowy

– manometr

– złączka

– głowica do zamknięcia studni

Należy również przygotować taśmę teflonową do uszczelnienia wszelkich gwintów. Pracę zaczynamy od wkręcenia w pompę zaworu zwrotnego oraz złączki i podłączenia rury zasilającej. Po skręceniu głowicy, w przygotowanym do tego otworze, instalujemy przewód elektryczny. Do głowicy podłączamy rurę doprowadzającą wodę, a następnie pompę umieszczamy w studni. Kolejną czynnością jest podwiązanie linki pompy głębinowej przy głowicy i zamknięcie studni z użyciem głowicy. Następnymi czynnościami będą podłączenie rury tłoczącej wodę do hydroforu i na jego zbiorniku zamontowanie wyłącznika ciśnieniowego, manometru i wyjścia trójdzielnego. Montując zbiornik na ścianie należy podłączyć do niego rurę PE idącą od pompy do wyjścia pięciodrożnego umieszczonego na zbiorniku, a następnie zrealizować podłączenie elektryczne łącząc przewód idący od pompy do wyłącznika ciśnieniowego.

 

P3: Jak głęboko zanurzyć pompę głębinową?

Przede wszystkim, każdy producent pompy głębinowej, w jej instrukcji obsługi powinien określić na jakiej głębokości pompę należy umieścić. Wartość tę podaje się licząc od lustra wody, jednak trzeba mieć też na uwadze, aby nie umieścić pompy zbyt blisko dna, bo będzie ona wraz z wodą zaciągać duże ilości piasku, co w krótkim czasie doprowadzi do jej zniszczenia. Generalia są takie, że pompę głębinową umieszcza się w rurze osłonowej w przybliżeniu 2 metry poniżej dynamicznego poziomu wody i równocześnie powyżej spodu rury osłonowej. Istnieje niebezpieczeństwo, że na niższej głębokości pompa nie będzie pracowała prawidłowo, a nawet może się w ogóle nie uruchomić. 

 

P4: Jak działa pompa głębinowa?

Każda pompa wodna działa wykorzystując różnicę ciśnień na wlocie do pompy i wylocie. Są dwa rodzaje pomp, różniące się spodobam wytwarzania ciśnienia.  Pompy tłoczne wytwarzają ciśnienie za pomocą ruchu tłoka, który przesuwając się przesuwa wodę. Do sprawnego funkcjonowania pompy konieczne jest jej całkowite zanurzenie w wodzie. Każdy ruch tłoka powoduje przesuwanie kolejnej porcji wody. 

Pompy wirowe zaopatrzone w łopatkowe, obrotowe wirniki, z każdym obrotem przesuwają pompowaną ciecz do wylotu pompy. U wylotu pompy następuje też efekt ssania spowodowany zmniejszonym ciśnieniem. Taki rodzaj pompy również, do sprawnego działania musi być całkowicie zanurzony w wodzie. 

P5: Jak rozebrać pompę głębinową?

Może się tak zdarzyć, że nasza pompa zatkała się piaskiem i mułem pochodzącym z dna studni. Wówczas nastąpi konieczność jej przeczyszczenia. Po zdjęciu wirnika można ocenić czy i gdzie pompa została zatkana i oczyścić ją. Ale awarie pomp to nie tylko stan zatkania przepływu. Podczas sprawdzania podzespołów należy sprawdzić stan tłoka (powinien być prosty, bez uszkodzeń), kolejną czynnością będzie sprawdzenie czy woda po stronie jej poboru przepływa swobodnie.

Ważny jest również odstęp między magnesem cewki i tłokiem, powinien on mieć dystans 4 – 5 mm, a także między korpusem i zaworem wynoszący 7-8 mm. Jeśli te parametry będą odbiegały od normy, a pompa nie działa prawidłowo, radzimy skontaktować się z serwisem. Samodzielne rozkręcanie pompy i naprawa w przypadku małego doświadczenia może skończyć się porażką i utratą gwarancji urządzenia. 

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Mariusz

June 27, 2022 at 8:09 am

Pompa głębinowa IBO Italy, najlepszy stosunek ceny do jakości. Wydajna, niezawodna, odporna na piasek. Ja jestem bardzo zadowolony

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

July 14, 2022 at 7:53 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta