Co zrobić ze skoszoną trawą? Wyrzucić? Kompostować?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Regularnie kosisz swój trawnik i zawsze zastanawiasz się, co zrobić ze skoszoną trawą? Wyrzucić, zbierać i zrobić z niej kompost czy może pozostawić na trawniku? Temat pozornie wydaje się błahy, ale w rzeczywistości skoszona trawa może sprawiać wiele problemów. Podpowiadamy, co zrobić z resztkami po koszeniu, które stanowią aż 2/3 wszystkich odpadów ogrodowych!

 

Dlaczego skoszona trawa nie może zostać na trawniku?

Wydawać by się mogło, iż najlepszym sposobem na pozbycie się skoszonej trawy będzie pozostawienie jej na działce. Czasami właściciele ogrodów zdejmują nawet z kosiarki kosz na odpady w trakcie koszenia. Niestety, nie jest to dobra strategia i zdecydowanie odradzamy takie postępowanie. Zwłaszcza w przypadku, gdy podcinasz długą trawę, a wraz z nią kwiatostany, rośliny z twardymi łodygami czy większą ilość chwastów.

Owszem, można wykorzystać skoszoną trawę jako nawóz, ale nie ma to nic wspólnego z pozostawieniem jej po prostu na trawniku. Dlaczego lepiej tego nie robić? Skoszona trawa zakwasza ziemię, zmieniając jej pH – w efekcie kwaśny odczyn gleby może powodować porost mchu i chwastów. Trawnik straci też swoje walory estetyczne, a jego stan znacznie się pogorszy.

 

Odbiór zielonych odpadków przez firmy zewnętrzne

Wyrzucanie skoszonej trawy do bio pojemnika na odpady jest rozwiązaniem, które często wybierają właściciele ogrodów. Trzeba jednak przyznać, że jest to prosty, ale jednocześnie dość drogi sposób. Do niedogodności można zaliczyć również czekanie, aż śmieciarka zabierze odpady zielone. Nierzadko odbiór wyznaczany jest tylko 1-2 razy w miesiącu, co w czasie letnich upałów może być wyjątkowo uciążliwe. Procesy gnilne sprawiają, że w powietrzu zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach skoszonej trawy. Gdzie wyrzucać zatem odpady po koszeniu?

Do tego celu możesz wykorzystać zamykany pojemnik na skoszoną trawę, zadbaj jednak o odpowiedni rozmiar. Przyjmuje się, że z koszenia trawnika o powierzchni 100 – 200 m² można zebrać nawet 2 worki 80 litrowe ścinek. Nawet niewielki pas skoszonej trawy może zająć więc sporo miejsca.

 

Mulczowanie trawnika – sposób na ekologiczne wykorzystanie skoszonej trawy

Doskonałym pomysłem na ekologiczne wykorzystanie skoszonej trawy jest mulczowanie trawnika. Określa się tak rozdrabnianie źdźbeł trawy, a następnie równomierne rozrzucanie ścinek po całej powierzchni działki. W jaki sposób przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny? Świetnie sprawdzi się tu kosiarka akumulatorowa z funkcją mulczowania RYOBI®. Specjalne ostre noże zamontowane w urządzeniu wyłapują źdźbła rosnące przy krawędziach, a następnie efektywnie i bez strzępienia przycinają trawę. Autem takiej kosiarki jest nie tylko wielofunkcyjność, ale również znacznie większa mobilność. Brak kabla sprawia, że sprzęt nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, dając naprawdę dużą swobodę działania.

Dowiedz się więcej o mulczowaniu trawnika: Kosiarka z mulczowaniem trawy – poznaj sekret idealnego trawnika! 

ALT: Taczka ze skoszoną trawą stojąca na chodniku

Kiedy mulczować trawnik skoszoną trawą?

Mulczowanie jest znakomitym pomysłem na to, co zrobić ze skoszoną trawą na działce. Pamiętaj jednak, że nie musisz wykonywać tego zabiegu przy każdym koszeniu. Wystarczy zrobić to dwa razy w miesiącu, zwracając uwagę na odpowiednie warunki atmosferyczne. Mulczowanie najlepiej przeprowadzać w słoneczny dzień, gdy powietrze jest suche. Nie bez znaczenia jest też stan trawnika – powinien być on zadbany i zdrowy, a także pozbawiony narośli, chwastów czy nasion.

 

Czy zostawiać skoszoną trawę na trawniku?

Niezbyt długa, świeżo skoszona trawa szybko rozłoży się na trawniku, stając się naturalnym nawozem bogatym przede wszystkim w azot i potas. Jeśli jednak pokos zawiera twarde łodygi, długą trawę lub liczne kawałki innych roślin, lepiej zrezygnuj z mulczowania. Ścinki te rozkładają się wolno i zbijają w niewielkie kępki, utrudniając wzrost trawy.

 

Skoszona trawa a kompost

Wspominaliśmy, że można wykorzystać skoszoną trawę jako nawóz. Naturalny kompost świetnie odżywi i zasili w niezbędne składniki rośliny w Twoim ogrodzie. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Zacznij od przesuszenia skoszonej trawy, wilgotna zacznie od razu gnić. Następnie układaj ją warstwowo razem z torfem, korą, ziemią oraz drobnymi gałązkami i resztkami roślin. Na efekty musisz poczekać kilka miesięcy – gotowy nawóz jest kruchy, brązowy i w 100% naturalny!

>>Sprawdź także: Co zrobić ze skoszoną trawą? Poradnik RYOBI

Zanim przystąpisz do działania, musisz zaopatrzyć się w pojemnik do domowego kompostu z odpowiednim przewiewem. Kompostownik kupisz w sklepie ogrodniczym, z powodzeniem wykonasz go też samodzielnie, np. wykorzystując stare palety. Nawet jeśli zadbasz o odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz pojemnika na skoszoną trawę, zawsze wrzucaj też inne składniki. Resztki roślin, ziemia z doniczek czy pocięte krzewy zapewnią lepszą cyrkulację. Co więcej, kompost z samej trawy jest mazisty, ciężki i zazwyczaj nieprzyjemnie pachnie.

 

Skoszona trawa w roli nawozu pod rabaty

Jakie są jeszcze pomysły na to, co robić ze skoszoną trawą? Przycięte źdźbła możesz dokładnie zgrabić, wysuszyć na słońcu i wykorzystać jako surowiec do ściółkowania rabat. Ten naturalny sposób pozwoli ograniczyć parowanie, dłużej utrzymując wilgotność gleby. Ograniczy również rozwój chwastów oraz mchu na grządkach. Co można ściółkować skoszoną trawą? Najczęściej metodę tę stosuje się w sadach owocowych i ogródkach warzywnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać ją także do ściółkowania różnorodnych roślin ozdobnych – kwiatów, bylin czy krzewów.

Inną, równie dobrą opcją jest zebranie suchej trawy po skoszeniu w małe snopki i wykorzystanie jej pod koniec jesieni. W okresie zimowym będą stanowiły znakomitą ochronę dla wrażliwych na niskie temperatury roślin i kwiatów.

ALT: Czyszczenie kosiarki po koszeniu trawy z resztek źdźbeł i ścinek Źródło:123rf

Zastosowanie skoszonej trawy

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy zbierać skoszoną trawę, odpowiedź zdecydowanie brzmi: tak! Zamiast przeznaczać ją w całości na odpady zielone, postaraj się wykorzystać ten naturalny surowiec. Możesz zrobić to na wiele, różnych sposobów, takich jak:

ściółkowanie rabat – skoszona trawa szybko zmieni się w wartościową próchnicę,

gnojówka z trawy i wody do podlewania iglaków (wystarczy zalać wodą skoszoną trawę, po 10 dniach od przygotowania płynny nawóz będzie gotowy),

pas skoszonej trawy za ogrodzeniem do oddzielania działki, na której nic nie rośnie,

naturalna ochrona wrażliwych roślin przed mrozem.

Zastosowanie skoszonej trawy jest naprawdę szerokie. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii, aby zadbać o piękny wygląd trawnika i ogrodu.

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ