Osiem najlepszych drzew cieniodajnych z niewielkimi korzeniami, idealnych do twojego ogrodu

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Drzewa szybko rosnące dające cień, różniące się rozmiarami, kształtem oraz kolorem liści, tworzą gęstą koronę, która może skutecznie chronić ogród oraz ściany domu przed intensywnymi promieniami słońca. Prezentujemy osiem odmian, wśród nich najszybciej rosnące drzewa, które można zasadzić w swojej zielonej przestrzeni, aby stworzyć funkcjonalne strefy cienia, szczególnie przydatne latem. Wiadomo jednak, że drzewa w ogrodzie wymagają pielęgnacji, aby jej sprostać, zapraszamy na stronę piła łańcuchowa elektryczna ranking oraz, rozdrabniacz do gałęzi ranking, gdzie znajdziesz użyteczny sprzęt do utrzymania w zdrowiu swoje drzewa dające cień.

Głównym celem dla osób posiadających obszary zielone nieustannie wystawione na działanie słońca jest stworzenie stref cienia, które będą schronieniem przed letnim upałem. Jeśli nie jesteś fanem altan czy sztucznych konstrukcji, wiecznie zielone rośliny i rozłożyste drzewa do ogrodu są najlepszym naturalnym rozwiązaniem, aby filtrować światło słoneczne, które, zwłaszcza w pewnych momentach dnia, może być szczególnie uciążliwe.

Poza zapewnieniem przyjemnego kącika do relaksu i ochrony prywatności, niektóre typy drzew mogą w znaczący sposób upiększyć i wzbogacić każdą zieloną przestrzeń, okazując się przy tym pomocne w ochronie ścian domu przed wiatrem i zmianami temperatur, co może przyczynić się do oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Poniżej przedstawiamy osiem drzew, są to drzewa do ogrodu dające cień, oferujące chłodne i zacienione miejsca, idealne do schronienia się w upalne letnie dni.

 

Wiecznie zielone drzewa ogrodowe

Zewnętrzne rośliny zimozielone są idealnym rozwiązaniem w dużych ogrodach, głównie ze względu na rozprzestrzenianie się korony i systemu korzeniowego. Dla harmonijnego wzrostu istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi egzemplarzami, uwzględniając również ewentualną obecność sąsiadujących konstrukcji. A w przypadku ich nadmiernego rozrostu najlepsza piła ręczna do gałęzi z pewnością znajdzie zastosowanie.

 

  1. Dąb szypułkowy (Quercus robur) 

W polskich warunkach klimatycznych idealnie sprawdzi się dąb szypułkowy, będący jednym z najczęściej spotykanych drzew w parkach i alejach. Nie jest to szybko rosnące drzewo liściaste, ale jego lśniąca, zielona korona i ciemna kora nadają mu wyjątkowych walorów ozdobnych. Drzewo to o średnim tempie wzrostu w naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość do 20 metrów. Dzięki przycinaniu możliwe jest kontrolowanie rozmiaru dębu, co pozwala na dopasowanie go do potrzeb przestrzeni zewnętrznej. Jego drewno jest twarde i trwałe, co czyni z niego również cenny materiał.

 

  1. Jarząb mączny (Sorbus aria)

Jarząb mączny jest drzewem owocowym, które dobrze adaptuje się do klimatu Polski. W warunkach naturalnych występuje jako krzew o ograniczonych rozmiarach, ale gdy jest pielęgnowany, może urosnąć do 8 metrów wysokości i rozwinąć gęstą, kulistą koronę tworzącą duże strefy cienia.

Jarząb mączny jest ceniony za swoje dekoracyjne, srebrzyste liście oraz za obfitość białych kwiatów wiosną, które później zamieniają się w czerwone owoce. To rozłożyste drzewo do ogrodu nie tylko będzie piękną ozdobą ogrodu, ale również przyciągnie różnorodne gatunki ptaków.

 

  1. Jabłoń domowa (Malus domestica)

Jabłoń domowa może być piękną i praktyczną alternatywą dla ogrodów w Polsce. Chociaż nie jest to szybko rosnące drzewo, jego obfite kwitnienie oraz możliwość zbierania własnych owoców sprawiają, że jest atrakcyjnym wyborem. Jabłoń wyróżnia się piękną koroną i zapachowym drewnem, przyciągającym uwagę zarówno wiosną, kiedy kwitnie, jak i jesienią podczas zbiorów owoców.

Jabłonie dobrze adaptują się do różnorodnych warunków klimatycznych, ale, mogą potrzebować ochrony przed ekstremalnymi mrozami. Okrywanie młodych drzewek na zimę może pomóc w ich ochronie przed niskimi temperaturami.

Drzewa cieniodajne z niewielkimi korzeniami

W mniejszych słonecznie położonych ogrodach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, idealne są drzewa o niewielkich wymaganiach przestrzennych.

 

  1. Wiśnia piłkowana (Prunus serrula) 

Wiśnia piłkowana jest drzewem idealnym dla polskiego klimatu, dobrze znoszącym suszę i ubogie gleby. Jej charakterystyczna, błyszcząca kora i piramidalna korona tworzą piękne, zacienione strefy idealne na letnie dni. Wiśnia piłkowana jest łatwa w uprawie i nie wymaga częstego przycinania, co czyni ją niskopielęgnacyjnym wyborem dla każdego ogrodu.

 

  1. Melograno (Punica granatum) 

Melograny są jednymi z najbardziej cenionych i popularnych drzew ozdobnych w ogrodach, nie tylko ze względu na ich słodkie i soczyste owoce, ale również dzięki niewielkim, zwartym korzeniom, które umożliwiają ich sadzenie blisko murów czy ścian domów bez ryzyka uszkodzenia fundamentów. Główną wadą jest sezonowe opadanie liści, przez co drzewa te pozostają bezlistne przez większość zimy, ale latem zachwycają obfitym kwitnieniem w kolorach od pomarańczowego do czerwonego, dodając elegancji każdej przestrzeni zewnętrznej.

 

  1. Ginkgo biloba 

Choć ginkgo biloba zaliczane jest do grupy roślin iglastych, to jest to drzewo liściaste, które w dorosłym wieku tworzy imponującą, szeroką koronę, osiągającą nawet trzydzieści metrów wysokości. Bez problemu adaptuje się do różnych typów gleby i jest jedną z roślin ogrodowych najbardziej odpornych na smog oraz choroby, dobrze znoszących zarówno suszę, jak i intensywne mrozy, co czyni je doskonałym wyborem zarówno do ogrodów prywatnych, jak i miejskich parków.

Drzewa ozdobne o szybkim wzroście

Dla niecierpliwych ogrodników, czy tych, którzy chcą szybko uzyskać efekt cienistego zakątka, drzewa o szybkim wzroście są idealnym rozwiązaniem. Pozwalają one na szybką transformację ogrodu w pełen uroku i zieleni zakątek w bardzo krótkim czasie. Jakie drzewa do ogrodu szybko rosnące wybrać? Poniżej kilka propozycji:

 

  1. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) 

Zamiast mimozy, popularną i szybko rosnącą alternatywą w polskich ogrodach może być robinia akacjowa, znana również jako akacja biała. Osiągając wysokość od 5 do 10 metrów, te szybko rosnące drzewa tworzą gęstą koronę, zapewniając cień i prywatność. Ich jasnozielone, pierzaste liście są atrakcyjne wizualnie, a wiosenne kwiaty o intensywnym, słodkim zapachu dodają uroku każdej przestrzeni. Robinia akacjowa jest również odporna na trudne warunki miejskie, co czyni ją doskonałym wyborem nie tylko do ogrodów.

 

  1. Czeremcha amerykańska (Prunus serotina)

 Jako alternatywa dla fałszywego pieprzu, czeremcha amerykańska jest atrakcyjnym wyborem do polskich ogrodów. Charakteryzuje się ona szybkim wzrostem i może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Jej długie, lancetowate liście tworzą gęstą koronę, zapewniającą obfity cień, podobnie jaki daje fałszywy pieprz. Jesienią liście czeremchy przebarwiają się na piękny, czerwony kolor, a czarne, jadalne owoce mogą być wykorzystane w kuchni. Choć jest mniej znana, czeremcha amerykańska może być ciekawym dodatkiem do ogrodu, oferując zarówno cień, jak i walory estetyczne.

 

Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie tych drzew w ogrodzie, aby uniknąć problemów związanych z ich korzeniami, które w przypadku obu gatunków są mniej inwazyjne niż u fałszywego pieprzu, ale nadal wymagają przemyślanej lokalizacji.

Wśród wybieranych przez ogrodników drzew i krzewów dających cień, również często wymieniane są drzewa iglaste szybko rosnące. Ale to już temat na inny artykuł. W każdym razie w prawidłowym, szybkim i zdrowym wzroście tych roślin pomoże najlepszy nawóz do iglaków.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ