Ranking 5 najlepszych nawozów do iglaków w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Nawózy do iglaków – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przeglądając różne rodzaje nawozów do iglaków, staraliśmy się znaleźć ten, który najlepiej spełnia swoje zadanie. I według naszej opinii, a także opinii wielu klientów, którzy stosują nawozy, najlepszym produktem jest Substral 5Kg 11607. Jest to nawóz pod iglaki długodziałający, uwalniany pod wpływem wilgoci i odpowiedniej temperatury podłoża stopniowo w małych dawkach do gleby. Dzięki takiemu działaniu, proces uwalniania jest dostosowany do tempa wzrostu rośliny. Test nawozów do iglaków pokazuje, że jest on łatwy w użyciu, bo wystarczy rozsypać granulat wokół rośliny i lekko wymieszać z górną warstwą gleby. Efekt nawożenia jest widoczny już po 1 – 2 tygodniach od zastosowania nawozu, i trwa nawet do 6 miesięcy od nawożenia. Ze względu na powolne uwalnianie się preparatu do gleby, nie ma tu zagrożenia przenawożenia, a roślina jest w stanie pobrać do 85% składników nawozu. Przy niskich iglakach, opakowanie produktu wystarczy na 125 m2 powierzchni. Produktem, który w drugiej kolejności wybraliśmy, jako dobry nawóz do iglaków jest Fructus Iglak 25 kg. Zalecamy zapoznać się również z jego działaniem.

5 najlepszych nawozów do iglaków. Opinie w 2024 roku

 

Aby pomóc w doborze właściwego nawozu do iglaków, poniżej przedstawiamy ranking kilku produktów, przedstawiając ich właściwości. Oceń sam, który nawóz będzie właściwy dla Twoich iglaków.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Nawóz uwalnia się stopniowo przez cały sezon. Pierwsze efekty zastosowania tego środka są widoczne już po tygodniu od jego pierwszego użycia. Preparat jest również bardzo wydajny. Produkt jest łatwy w stosowaniu – wystarczy go rozsypać wokół rośliny i zmieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Wady

Nawóz trzeba obsypać ziemią, co generuje konieczność wykonania dodatkowej pracy i poświęcenia chwili czasu, aby faktycznie zastosowanie preparatu dało jakieś efekty, a nie odpowiada to każdej osobie.

Podsumowanie

Konsumenci uznali, że jest to jeden z najlepszych nawozów dostępnych na naszym rynku. Po jego zastosowaniu, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Poza tym opakowanie specyfiku pozwala na długie przechowywanie nawozu.

Drugi wybór

Zalety

Produkt oprócz standardowych wartości odżywczych zawiera również środki zapobiegające czernieniu igieł. Środek jest bardzo wydajny. Będzie on odpowiedni również do nawożenia roślin ozdobnych, które preferują kwaśny odczyn gleby. Nawóz zapewnia zrównoważony wzrost roślin. Stosowanie środka jest bardzo łatwe.

Wady

Opakowanie, w którym sprzedawany jest nawóz nie jest zbyt trwałe - warto po zakupie przesypać środek np. do szczelnie zamykanego wiadra.

Podsumowanie

Ten bezchlorkowy, granulowany nawóz wystarczy rozsypać wokół rośliny i ją podlać. Środek uwalnia się powoli. Wystarczy więc, jeśli zastosujemy go 2 razy do roku. Kupujący chętnie stosują specyfik i polecają posiadaczom ogrodów.

Rozważ też

Zalety

Środek jest uniwersalny. Wieloskładnikowy nawóz ma stopniowe uwalnianie, w związku z tym roślina ma stale dostarczane składniki odżywcze. Preparat zawiera również mikroelementy, które znacznie wpływają na prawidłowy wzrost rośliny. To jeden z najbardziej bogatych w składniki nawóz spośród dostępnych na rynku.

Wady

Nawóz jest niezbyt wydajny – trzeba go stosować 3 razy do roku, a opakowanie jest dość małe (niecałe 30 kg). To mało, gdy stosujemy środek na cały ogród.

Podsumowanie

Środkiem nawozimy rośliny 3 razy do roku, najpierw w marcu, a potem co dwa miesiące. Produkt wystarczy rozsypać wokół drzewka lub rośliny i podlać. Środek zapobiega również brązowieniu igieł, co jest bardzo ważne dla zdrowego wyglądu iglaków.

 

1. Substral Nawóz Osmocote Do Ogrodu 5Kg Iglaków Trawy

 

Substral 5Kg 11607 to nawóz długodziałający, który uwalnia składniki w małej dawce, zgodnie z normą CEN metoda 13266-2001-10. Pod wpływem wilgoci i temperatury raz zastosowany nawóz uwalnia się przez cały sezon, zapewniając roślinie odpowiednią dawkę składników odżywczych. Pierwsze efekty nawożenia zaczynają być widoczne po tygodniu od zastosowania.

Jest to nawóz bogaty w mikroelementy o dużej, sięgającej do 85% wydajności wchłaniania przez rośliny. Nawóz ten też, dzięki swojej strukturze, ma bardzo niskie ryzyko przenawożenia. Dodatkowo jest łatwy w użyciu, bo wystarczy rozsypać granulat wokół rośliny i lekko go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Wydajność preparatu, przy stosowaniu do niskich iglaków wynosi 125 m2, a przystosowaniu do wysokich roślin, wystarcza na około 100 iglaków.

Zalecana dawka to 40g/m2 (niskie iglaki) lub 50g/mb (wysokie iglaki). Opinie o nawozach do iglaków Substral 5Kg 11607 mówią, że jest to jeden z najlepszych nawozów. Jest on wysokiej jakości, bardzo wydajny i łatwy w stosowaniu.

Nawóz do iglaków Substral Osmocote 11607 dostepny w sieci Castorama jest sprzedawany w 5 kg opakowaniu. W składzie produktu znajdziemy: azot, fosfor, potas i mikroskładniki pokarmowe.

 

Zalety

Długotrwałe działanie: Prezentowany nawóz działa przez 6 miesięcy od momentu zastosowania. W związku z tym nie trzeba powtarzać nawożenia zbyt często.

Przeznaczenie: Produkt jest polecany do wszystkich roślin kwaśnolubnych. W efekcie nawóz okazuje się odpowiedni nie tylko do iglaków, ale także innych krzewów czy nawet kwiatów.

Wydajność: Wiele osób podkreśla, że jedno opakowanie preparatu starcza na długo. Oczywiście wszystko zależy od wielkości naszego ogrodu, niemniej jednak nie trzeba używać zbyt dużo nawozu, aby zapewnić naszym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

Skuteczność działania: W związku z tym, że skład produktu jest odpowiednio dobrany stosowanie preparatu przynosi widoczne rezultaty.

Opakowanie: Preparat jest zamknięty w solidnie wykonanym wiaderku z uchwytem, co ułatwia przenoszenie. Dodatkowo warto podkreślić, że pokrywka jest szczelna, dlatego nie ma obaw, że produkt szybko straci swoje właściwości.

 

Wady

Zapach: Pojedyncze osoby wskazują, że nawóz ma bardzo chemiczny zapach, co zmniejsza komfort w trakcie jego stosowania.

 

 

 

 

2. Fructus Iglak nawóz do iglaków 25 kg

 

Dobry i tani nawóz do iglaków Fructus Iglak 25 kg, to bezchlorkowy nawóz granulowany. Jego przeznaczenie to nawożenie roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. Należą do nich nie tylko iglaki, ale też wiele krzewów ozdobnych. Nawóz jest szczególnie polecany do takich roślin, jak świerki, sosny, jodły, tuje (żywotniki), jałowce, daglezje, cisy, cyprysiki, modrzewie, rododendrony (różaneczniki), wrzosy oraz wrzośce.

Skład nawozu zapewnia zrównoważony wzrost roślin, a w przypadku iglaków również zapobiega brązowieniu igieł. Forma powolnego uwalniania nawozu powoduje, że stosuje się go dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszą część należy zastosować wczesną wiosną, gdy rusza wegetacja, a drugą w okresie czerwiec – sierpień. Nawóz należy rozsypać równomiernie w promieniu nieco przekraczającym obrys korony drzewa lub krzewu, następnie należy roślinę podlać.

Polecane dawki przez producenta to w ogrodach 0,8 – 1,0 kg/10 m2, w szkółkarstwie 0,8 – 1,0 kg/10 m2, a w uprawach doniczkowych 1,0 – 2,0 kg/10 m3. Osoby, które stosują ten preparat w swoim ogrodzie uważają, że jest on niedrogi, wydajny i łatwy w stosowaniu.

Fructus Iglak to bardzo dobry nawóz do iglaków do 100 zł. Jest to produkt zamknięty w 25 kg opakowaniu. W składzie preparatu można znaleźć m.in.: azot, fosfor czy potas.

 

Zalety

Długotrwałe działanie: Jak zapewnia producent, nawóz ma długotrwałe działanie. Wszystko za sprawą tego, że ma on postać niewielkich granulek, które stopniowo uwalniają zawarte w produkcie składniki.

Bezpieczny skład: Preparat ma nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny skład. W związku z tym nie musimy się martwić o to, że nawożenie gleby przy użyciu tego produktu okaże się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Przeznaczenie: Nawóz jest przeznaczony do większości drzew i krzewów iglastych. Będzie także odpowiedni do niektórych krzewinek ozdobnych.

Łatwość stosowania: Pozytywne opinie Internautów stanowią potwierdzenie na to, że stosowanie preparatu jest łatwe, a ryzyko przenawożenia gleby w zasadzie nie występuje. W rezultacie Fructus Iglak jest polecany także osobom, które nie mają doświadczenia w pielęgnacji ogrodu.

 

Wady

Mało solidne opakowanie: Niektórzy konsumenci wskazują, że opakowanie produktu nie jest solidne, dlatego też łatwo je uszkodzić. Trzeba o tym pamiętać podczas przewożenia preparatu.

 

 

 

 

3. Yara Vila Nawóz Do Roślin Iglastych Super Scandic 25kg

 

Nasz ranking nawozów do iglaków nie może pominąć wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami Yara Vila Super Scandic. Stosuje się go na wiosnę, w momencie, gdy rusza wegetacja. Wtedy rośliny mają największe zapotrzebowanie na magnez, potas, fosfor, azot, a także siarkę. Nawóz ten należy do wolno uwalniających składniki w nim zawarte.

Producent zaleca stosowanie produktu trzy razy w roku. Pierwsze nawożenie powinno się odbyć wczesną wiosną, nawet w marcu, a kolejne co dwa miesiące. Nawóz należy rozsypać wokół obwodu korony i następnie podlać. W tym wypadku nie ma potrzeby przykrywania nawozu warstwą gleby. Yara Vila Super Scandic to również nawóz do iglaków przeciw brązowieniu igieł, co często bywa utrapieniem ogrodników.

Nawóz ten ma szersze zastosowanie, bo obok wspomagania iglaków, można go stosować do wszelkiego rodzaju drzew i krzewów. Produkt ten jest również dostępny w opakowaniach o różnej masie od 1 kg do 12 kg. A 1 kg nawozu starczy na zasilenie 30-40 m2 ogrodu. Według użytkowników jest to bardzo dobry i wydajny nawóz w rozsądnej cenie.

Nawóz do iglaków Yara Vila Super Scandic jest dostępny w 25 kg opakowaniu. Preparat zawiera m.in.: siarkę i magnez.

 

Zalety

Skład: Uwagę konsumentów przykuwa bogaty skład nawozu. Magnez sprawia, że igły nie brązowieją, a więc przez cały czas wyglądają na odżywione i zachowują swój atrakcyjny kolor. Dodatkowo zawarte w preparacie składniki skutecznie chronią rośliny przed różnego rodzaju chorobami.

Stosowanie: Produkt ma formę granulek, które wystarczy rozsypać pod iglakami. Wiele osób podkreśla, że stosowanie nawozu nie jest trudne, nawet dla osób zupełnie niedoświadczonych w ogrodnictwie.

Zastosowanie: Yara Vila Super Scandic ma szerokie zastosowanie. Produkt spełni oczekiwania każdego konsumenta – przyda się nie tylko do pielęgnacji domowego ogrodu, ale także okaże się niezastąpiony w pracy wykwalifikowanego ogrodnika.

 

Wady

Czas oczekiwania na efekty: Część osób wskazuje, że na efekty stosowania produktu trzeba stosunkowo długo czekać.

 

 

 

 

4. Substral Osmocote Nawóz Długo Działający Do Iglaków

 

Substral Osmocote 15 Kg to najdroższy nawóz w naszym zestawieniu, ale też jest on najmniej kłopotliwym produktem. Jest to produkt długodziałający i wystarczy go zastosować jeden raz podczas sezonu wegetacyjnego. Dzięki wolno uwalniającym się składnikom iglaki będą podczas całego sezonu zasilane składnikami mineralnymi nawozu wpływającego na ich prawidłowy wzrost i rozwój.

Produkt ten przeznaczony jest do odżywiania większości odmian iglaków i kwaśnolubnych krzewów, zarówno zimozielonych, jak i kwitnących. Producent podaje, że rośliny są w stanie pobrać aż 85% składników nawozu, który wzmacnia system korzeniowy, wpływa na gospodarkę wodną rośliny, wydłuża kwitnienie i zapobiega brązowieniu igieł. Produkt ten jest dostępny w opakowaniach 1,5 kg, 5 kg oraz 15 kg.

Według zaleceń producenta preparat ten należy stosować od 40 do 50 gram na 1 metr kwadratowy w zależności od rodzaju zasilanych krzewów. Ogrodnicy lubią stosować ten nawóz, ze względu na to, że wystarczy go stosować raz w sezonie, a ponadto jest łatwy w stosowaniu i wydajny.

Substral Osmocote to nawóz do iglaków dostępny w 15 kg opakowaniu (wiadereczko z uchwytem). Produkt zawiera m.in.: magnez i azot.

 

Zalety

Szerokie zastosowanie: Prezentowany nawóz będzie odpowiedni nie tylko do nawożenia iglaków, ale także rododendronów, azalii czy borówek. Zdaniem konsumentów jest to duży atut (nie trzeba kupować innych nawozów).

Wydajność: Produkt działa przez 6 miesięcy od zastosowania. Konsumenci zaznaczają, że wystarczy raz na rok nawozić rośliny, aby te wyglądały na odżywione i odpowiednio zadbane.

Przeciwdziałanie brązowieniu igieł: Głównym zadaniem preparatu jest to, aby przeciwdziałać brązowieniu igieł. Wiele osób zapewnia, że produkt w tej materii okazuje się bardzo skuteczny.

 

Wady

Granulat: Część osób wskazuje, że granulki mogłyby być nieco mniejsze. Wtedy szybciej by się rozpuszczały.

Zapach: Niektórzy Internauci w swoich opiniach wskazują, że zapach produktu jest mało przyjemny.

 

 

 

 

5. Florovit Nawóz do iglaków 25 kg

 

Nie tylko do iglaków, ale także do roślin, takich jak cis, modrzew, cyprys, świerk, sosna i jodła zastosujemy nawóz Florovit 25 kg. Z powodzeniem można go też zastosować do dokarmiania drzew liściastych np. klonu, brzozy, orzecha włoskiego i laskowego, a także krzewów liściastych np. forsycji. Nawóz ten zapewni nie tylko bujny wzrost i ładne ubarwienie igieł, ale też rośliny po jego zastosowaniu stają się bardziej odporne na choroby i przemarzanie.

Preparat należy stosować kilka razy do roku na przykład kwiecień, połowa czerwca, połowa sierpnia. Nawóz należy dobrze wymieszać z glebą pod rośliną a następnie roślinę podlać. Gdy nawozimy iglaki o wysokości powyżej 1 metra, to należy stosować ok. 30 g na każdy metr wysokości krzewu.

Producent podaje, że opakowanie 25 kg starcza na zasilenie około 750 roślin. Użytkownicy, którzy stosują ten preparat w swoim ogrodzie przekazują opinię, że jest on dobry do nawożenia tui i innych roślin iglastych. Jest on łatwy w stosowaniu i wydajny.

Florovit to nawóz do iglaków sprzedawany w 25 kg opakowaniu. Preparat w składzie zawiera m.in.: żelazo, magnez i siarkę.

 

Zalety

Skuteczność: Nawóz zapobiega brązowieniu igieł, dzięki czemu drzewa wyglądają ładnie i zachowują swój naturalny kolor.

Przeznaczenie: Jak podaje producent, preparat będzie odpowiedni nie tylko do iglaków. Można go z powodzeniem stosować do liściastych krzewów ozdobnych np. forsycji czy drzew liściastych.

 

Wady

Opakowanie: Wykonane z tworzyw sztucznych opakowanie nie jest solidne. Dlatego też najlepiej przesypać produkt do szczelnego pojemnika, jeśli nie wykorzystamy całego nawozu od razu.

Konieczność systematycznego podlewania: Producent zapewnia, że aby zagwarantować najlepsze efekty musimy często podlewać nawożone krzewy, co jak wiemy, może okazać się czasochłonne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki nawóz do iglaków kupić?

 

Dla każdego, kto uprawia własny ogródek i posiada w nim iglaki, ważną sprawą jest ich nawożenie. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu roślin, ich zdrowia, a także do tego, aby się na naszej działce znakomicie prezentowały. Dlatego dzisiejszy przewodnik jest poświęcony nawozom do iglaków i temu, jaki jest najlepszy nawóz do iglaków.

Przed posadzeniem

Aby iglaki prawdziwie zdobyły nasz ogród trzeba o tym pomyśleć zanim je w ogrodzie nasadzimy. Większość iglaków lubi glebę lekko kwaśną, ale gdy chcemy posadzić cisy, czy świerk serbski, to glebę trzeba odkwasić, bo te rodzaje iglaków nie lubią kwaśnej gleby. Zatem przed dokonaniem wyboru iglaków, zapoznajmy się z ich wymaganiami glebowymi, bo źle wybrane nie będą dobrze rosły w ogrodzie. Następnie w zależności od wymagań pH wybranej rośliny przygotowujemy podłoże albo lekko kwaśne (próchnica kwaśna, próchnica odkwaszona, torf kwaśny lub Conitorf do iglaków), albo odkwaszone (ziemia ogrodowa, próchnica odkwaszona, torf odkwaszony, lub dowolna modyfikacja z kompostem). Dla każdej rośliny należy przygotować około pół worka podłoża, dla większej rośliny nawet i cały worek.

Choć iglaki nie lubią nadmiaru wody i należy je sadzić tak, aby nie tworzyć dołków, w których może się zbierać i stać woda, to jednak zaraz po posadzeniu należy je podlewać dość obficie. Roślina zimozielona cały czas transpiruje (parowanie wody z nadziemnych części roślin), dlatego poziomu wilgotności podłoża należy pilnować przez pierwsze miesiące po posadzeniu, aby roślina dobrze się ukorzeniła i odwdzięczyła się zdrowym i ładnym wyglądem.

 

Nawożenie

Minimum dwa tygodnie musi minąć od posadzenia rośliny do pierwszego nawożenia. Gdy mamy podłoże dobrze przygotowane, możemy w roku posadzenia rośliny ograniczyć się do minimalnego nawożenia. Dobór nawozów zawsze musi uwzględniać wymagania rośliny. Najlepszy nawóz do iglaków to taki o kwaśnym pH. Rozpocząć nawożenie można już w maju, kiedy iglaki rozpoczynają wzrost. Nawóz do iglaków na wiosnę rozsypuje się wokół krzewu, w obrębie drobnych korzeni w pewnym oddaleniu od pnia. Należy nawóz lekko przemieszać z ziemią i jeśli pogoda jest bezdeszczowa podlać roślinę. Ze względu na lepsze dotarcie do korzeni, część działkowców preferuje nawozy płynne. Kolejne nawożenie powinniśmy wykonać w czerwcu, a następne w lipcu.

Rzadko stosuje się nawóz jesienny do iglaków czy nawóz zimowy do iglaków. Na koniec sezonu, lepiej pozostawić rośliny bez nawożenia, aby nie zmuszać ich do wzrostu w okresie przygotowywania się do zimy. Zawsze też sprawdzajmy na każdym opakowaniu nawozu, jak należy go stosować, bowiem zbyt duża dawka nawozu jest niekorzystna dla rośliny, która jest wówczas podatna na choroby i działanie różnych szkodników.

 

Jaki nawóz do iglaków wybrać – rodzaje nawozów

Rynek oferuje nam wiele produktów do nawożenia roślin, w zależności od przeznaczenia i sposobu stosowania. Generalnie możemy je podzielić na nawozy płynne, sprzedawane w butelkach, stosowane w rozcieńczeniu z wodą. Jest to sposób na szybkie podanie nawozu roślinie, ponieważ taki nawóz szybko się wchłania i może być stosowany przez cały rok, również w roślinach doniczkowych. Jednak nawozy takie krótko działają i nawożenie trzeba często powtarzać.

Bardzo powszechnym rodzajem są nawozy granulowane jest to nawóz długodziałający do iglaków. Stosowanie takie granulatu rozpoczyna się w okresie wegetacji rośliny. Nie należy stosować go podczas suszy. Granulat rozsypuje się wokół rośliny i delikatnie miesza z wierzchnią warstwą gleby, a następnie podlewa. Granulki stopniowo uwalniają substancje odżywcze, co powoduje długie działanie jednokrotnego nawożenia. Nawozy te charakteryzują się wysoką higroskopijnością, więc należy je przechowywać w suchym miejscu.

 

Skład chemiczny

Najważniejszymi składnikami nawozów są azot, potas i fosfor. W zależności od składu chemicznego nawóz inaczej wpływa na rozwój oraz stan zdrowia rośliny. Azot pobudza rośliny do wzrostu, dlatego stosuje się go wiosną, bo zapewnia większe plony w sadzie lub warzywniaku. Potas reguluje gospodarkę wodną oraz asymilację CO2 z powietrza. Szczególnie zaleca się go, gdy roślina jest osłabiona i cierpi na choroby. Fosfor natomiast wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, co może stanowić wsparcie dla roślin świeżo posadzonych.

Jednak eksperci zalecają stosowanie nawozów o zbilansowanym składzie chemicznym – każdy z 3 kluczowych pierwiastków pełni, bowiem ważne funkcje i wspomaga wzrost rośliny. Wielu ogrodników preferuje nawóz koński pod iglaki, jednak niewielu z nas ma dostęp do tego rodzaju nawozu.

Nawozy szybko działające, czy o spowolnionym działaniu?

Nawozy krótko działające, to odżywki mineralne, które rozpuszczają się szybko, dlatego stosuje się je w niewielkich ilościach, ale kilka razy w sezonie. Zaczynamy nawożenie od kwietnia lub maja i kończymy w lipcu. Są to zwykle nawozy zawierające spore ilości azotu, który pobudza roślinę do wzrostu. Przed rozsypaniem nawozu rozgarniamy ściółkę, po czym ponownie przykrywamy go jej warstwą.

Nawozy działające do 100 dni są szczególnie polecane do trawników. Sprawiają, że murawa nie żółknie, jest równomiernie zagęszczona i nie przyrasta za szybko. Trawa też staje się bardziej odporna na suszę i lepiej znosi upały.

Do iglaków natomiast najbardziej popularne są nawozy mineralne o spowolnionym działaniu od 100 do 180 dni. Takie długie działanie nawozu osiąga się różnymi metodami: kondensacją składników pokarmowych, otoczkowanie granulatu (siarką, olejami mineralnymi, tworzywami sztucznymi), spiekanie w szkliwie, czy stosowanie związków trudno rozpuszczalnych. Granulki nawozu to odpowiednio dobrany komplet mikro i makroelementów, które są zamknięte w półprzepuszczalnej otoczce. Pod wpływem wilgoci stopniowo składniki aktywne nawozu są uwalniane przenikając do gleby i korzeni rośliny. Proces uwalniania może trwać nawet 5 – 6 miesięcy. Jest to również gwarancja, że do gleby nie przedostanie się zbyt dużo składników stymulujących wzrost rośliny. Również przyswajanie takich długodziałających nawozów jest większe od innych nawozów, bo sięga 70 – 80%, podczas gdy inne nawozy mają skuteczność na poziomie 30%. Nawóz długodziałający stosujemy raz na cały sezon na jego początku. Najlepszym sposobem dawkowania jest wykonać 4 otwory wokół rośliny i do każdego wsypać ¼ zalecanej dawki.

Chcąc zaopatrzyć się w nawozy do iglaków w dobrych cenach zawsze, więc trzeba obok ceny za opakowanie sprawdzać ich dawkowanie, a także częstotliwość stosowania. Bo choć nawozy o spowolnionym działaniu są droższe, to w końcowych efekcie może się okazać, że zastosowane raz w sezonie z wysoką przyswajalnością przez roślinę, będą w efekcie tańszym produktem.

 

Zastosowanie

Można na rynku dostać najlepsze nawozy do iglaków o zastosowaniu uniwersalnym. Wspomagają one ogólny stan zdrowia każdej rośliny oraz stymulują jej wzrost. Jednak zaleca się bardziej stosować nawozy, które są dedykowane dla poszczególnych rodzajów roślin. Inny, więc będzie nawóz do róż, inny do trawników, a nieco inny skład będzie nawozu do iglaków. Dla tych roślin ważne jest, aby zaopatrzyć je w dużą dawkę azotu zwłaszcza, gdy nawozimy je pierwszy raz po zimie. Stopniowo im bliżej zimy, dawkę azotu należy zmniejszać. Często stosujemy nawóz do iglaków przeciw brązowieniu igieł, gdy problem ten występuje. Koniecznie też trzeba sprawdzić odpowiednie dawkowanie nawozu, gdyż iglaki bardzo długo wchłaniają substancje z gleby, dlatego po przyjęciu zbyt dużej ilości nawozu mogą zachorować lub nawet zwiędnąć.

Zimą natomiast iglaki są podatne na wysuszenie, co może skutkować brązowieniem igieł, które w konsekwencji doprowadza do obumarcia rośliny. Na szczęście można temu przeciwdziałać dzięki stosowaniu odpowiedniego nawozu. W tym celu pod koniec lata należy stosować nawóz do iglaków na jesień zawierający magnez i żelazo, co działa przeciwko brązowieniu igieł.

 

 

Jak stosować nawóz do iglaków?

 

Iglaki mogą być piękną ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu. Jednak aby przez cały rok pięknie się prezentowały, wymagają regularnego nawożenia. W poprzednich częściach artykułu znalazły się podpowiedzi, jaki nawóz do iglaków jest polecany przez doświadczonych ogrodników. Poniżej jest kilka wskazówek o tym, jak prawidłowo stosować tego typu środki.

Kiedy trzeba nawozić iglaki?

Możemy wyróżnić dwa okresy, w czasie których należy zastosować nawóz do iglaków. Pierwszym z nich jest wiosna, a drugim jesień. Bez nawozu iglaste drzewka i krzewy mogą stać się osłabione na skutek niedoboru mikro i makroelementów. Nawóz wiosenny do iglaków można zastosować od momentu nadejścia wiosny (czyli od marca), nie później niż koniec czerwca. W tym okresie można stosować środki długo działające, które stopniowo uwalniają potrzebne roślinom składniki. Jesienne nawożenie powinno odbyć się pod koniec sierpnia lub na początku września. W ten sposób możemy właściwie przygotować iglaki na nadejście zimy. Jeśli o tym zapomnimy, możemy sięgnąć po nawóz nawet na początku października, ale czasami może to nie uchronić roślin przed działaniem niskich temperatur i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

Czy latem także trzeba nawozić iglaki?

W miesiącach letnich nie ma potrzeby nawożenia iglaków. Jednak nie oznacza to, że nie musimy o nie dbać. Rośliny trzeba regularnie podlewać i obserwować. Jeżeli zauważymy, że brakuje im niezbędnych pierwiastków (co objawia się m.in. zahamowaniem wzrostu i więdnięciem), możemy zastosować nawóz w płynie, który zostanie wchłonięty przez igły.

 

Jak stosować nawóz do iglaków?

Sposób stosowania nawozu zależy środka, na który się zdecydowaliśmy. Jeżeli jest to preparat w płynie, należy przygotować roztwór zgodnie z podanymi na opakowaniu wskazówkami. Następnie wystarczy nim podlać rośliny. Czasami nawozem płynnym trzeba starannie spryskać całą roślinę, nawóz dolistny do iglaków to środekw przeznaczonych do takiego stosowania.

Nieco inaczej aplikuje się nawóz sypki. Zazwyczaj trzeba go równomiernie rozsypać wokół roślin, po zewnętrznym obwodzie korony (tam znajduje się najwięcej drobnych korzeni pobierających wodę i sole mineralne). Środek możemy dodatkowo wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Z niektórych sypkich nawozów można przygotować roztwór do podlewania. Wystarczy wymieszać go z odpowiednią ilością wody.

Co powinno znaleźć się w składzie nawozu?

Skład nawozu do iglaków powinien zależeć od tego, w jakim okresie należy go stosować. Środki przeznaczone do nawożenia wiosennego powinny być bogate przede wszystkim w azot, który odpowiada za rozwój części zielonych oraz magnez. Drugi składnik zapobiega brązowieniu igieł i wzmacnia ich zieloną barwę. Dobrze, jeśli wiosenny nawóz będzie wzbogacony o substancje zakwaszające glebę, takie jak siarka, gdyż iglaste krzewy i drzewka lepiej rosną na podłożu o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Chcąc zapewnić swoim iglakom odpowiednią pielęgnację musimy pamiętać o tym, że nawóz stosowany wiosną nie nadaje się do używania jesienią. Środki przeznaczone do nawożenia przed nadejściem zimy powinny mieć w składzie niewielką ilość azotu lub być go całkowicie pozbawione. Odporność na mróz zwiększa siarka, magnez oraz potas.

 

Najczęstsze błędy podczas nawożenia

Choć nawożenie iglaków nie jest bardzo trudne możemy przez nieuwagę popełnić błędy, które negatywnie wpłyną na kondycję roślin. Jednym z nich jest zastosowanie zbyt dużej dawki środka, co przyczynia się do zasolenia gleby. Zawsze przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z instrukcją dawkowania i aplikacji. Inne, często popełniane błędy przy nawożeniu to stosowanie środków przeterminowanych, niedopilnowanie terminu oraz nierównomierne rozprowadzenie nawozu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ