Ranking 5 najlepszych kosiarek do trawy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.05.24

 

Kosiarki do trawy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Aby dobrze zadbać o trawnik, konieczny jest zakup wytrzymałej kosiarki. Jeśli zastanawiasz się na tym, w jaki model zainwestować, przeczytaj przygotowany przez nas ranking. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się kosiarka elektryczna Stiga Combi 36 E. Urządzenie to zdobyło najwięcej pozytywnych opinii konsumentów – osoby, które przetestowały model zapewniają, że jest on łatwy w obsłudze, a podczas jego użytkowania mamy zapewniony odpowiedni komfort. Ogromną zaletą okazują się także stosunkowo niewielkie wymiary produktu, jak również mała waga. W związku z tym zarówno przenoszenie, jak i przechowywanie sprzętu jest proste. Ma to znaczenie, jeśli mamy działkę za miastem i często potrzebujemy zabrać kosiarkę ze sobą. Warto przyjrzeć się także reszcie dostępnych w rankingu produktom. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasowała się kosiarka spalinowa Oleo-Mac GV 53 TK. Jest to model wyposażony w pojemny kosz i mający dużą szerokość roboczą. Dlatego też urządzenie jest polecane do pielęgnacji dużych ogrodów.

5 najlepszych kosiarek do trawy. Opinie w 2024 roku

 

Kiedyś wykoszenie trawy wymagało użycia ręcznej kosy. Praca była żmudna i niejednokrotnie niebezpieczna. Na szczęście technologia poszła do przodu i możemy cieszyć się świetnymi rozwiązaniami, które usprawniają naszą pracę. Nasz ranking kosiarek do trawy zawiera najlepsze modele dostępne na polskim rynku. Takie zestawienie pozwoli Ci wybrać kosiarkę do pielęgnacji trawnika.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kosiarka ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu jej przechowywanie nie stanowi problemu. Dzięki mocnemu silnikowi (1400 W) urządzenie bardzo szybko i dokładnie kosi trawnik. Wygodny kosz o pojemności 35 l znacznie oszczędza Twój czas, który musiałbyś przeznaczyć na sprzątanie po koszeniu. W koszu jest okno, dzięki któremu możesz kontrolować stan zapełnienia.

Wady

Dla niektórych osób kosiarka jest zbyt ciężka. Poza tym konieczność ciągnięcia za sobą kabla znacznie ogranicza zakres ruchów – trzeba używać w trakcie pracy przedłużacza.

Podsumowanie

To ciche urządzenie, które pomoże Ci utrzymać porządek w przydomowym ogródku lub na działce. Kosiarka jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Można na urządzeniu ustawić kilka wysokości koszenia. Regulowana rączka sprawia, że z kosiarki może korzystać każdy.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt został wykonany w przeważającej części ze stali oraz z dobrej jakości tworzywa. Dzięki dużym kołom możliwa jest płynna jazda, nawet po najbardziej nierównym terenie. Chociaż kosiarka ma duże rozmiary, jest bardzo zwrotna. Łatwo można regulować wysokość koszenia – zrobimy to za pomocą wygodnej dźwigni. Sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu.

Wady

Magazynowanie kosiarki jest dość trudne, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji małą ilość miejsca. Urządzenie jest dość szerokie, wysokie i długie. Sprzęt jest również ciężki.

Podsumowanie

Kosiarka ma szerokość cięcia około 51 cm, dzięki czemu za jednym przejściem skosimy całkiem duży obszar. Mocny silnik (6,5 KM) sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne. Całość jest odporna na uszkodzenia.

Rozważ też

Zalety

Jest to niewielkie, a zarazem wydajne urządzenie. Ma aż 5 wysokości koszenia trawy. Model został wyposażony w mocny silnik pozwalający na koszenie dużych powierzchni. Kosiarka jest bardzo lekka (waży zaledwie 10,5 kg). Chociaż sprzęt wygląda na delikatny, jest odporny na uszkodzenia oraz łatwy w utrzymaniu w czystości.

Wady

Brak okienka w koszu nie pozwala na kontrolowanie poziomu jego zapełnienia. Poza tym kabel kosiarki jest dość krótki, przez co w trakcie pracy konieczne jest używanie przedłużacza.

Podsumowanie

Model jest odpowiedni do małych i nieco większych ogrodów. Wygodna rączka pozwala na prowadzenie sprzętu bez najmniejszych kłopotów. Kosiarka zajmuje bardzo mało miejsca. Sprzęt cicho pracuje, co jest ważne, zwłaszcza gdy wolimy kosić trawnik wieczorem.

 

1. Kosiarka elektryczna bez napędu Stiga Combi 36 E

 

1-stiga-combi-36-eNiewielkie rozmiary to tylko pozory, Stiga Combi 36 E ma bardzo dobrą wydajność i z całą pewnością zaskoczy nie jednego zwolennika wielkich sprzętów do koszenia trawy. Małe jest piękne, a do tego daje naprawdę świetne efekty. Przy okazji zajmuje mało miejsca, co docenili wszyscy konsumenci z małym garażem. Urządzenie ma mocny silnik o mocy 1400 W, który pozwala na szybsze wykonanie wszystkich prac porządkowych. Kosiarka ta ma kosz o pojemności 35 l, dzięki czemu nie trzeba go zbyt często opróżniać.

Poza tym model ten ma plastikowe okno w koszu, umożliwiające kontrolowanie jego zapełnienia. Sprzęt ma centralną regulację wysokości koszenia, 6 pozycji przycinania i zakres wysokości koszenia 25-75 mm. W efekcie stanowi ciekawą propozycję dla każdego posiadacza przydomowego ogródka, czy działkowicza. Wygodę w czasie koszenia zapewni nam miękki uchwyt ze wszystkimi potrzebnymi włącznikami i wyłącznikami.

Oczywiście kierownica jest regulowana i każdy dostosuje ją do swojego wzrostu. Poziom wibracji wynosi 3 m/s², a poziom hałasu 91 dB(A). Ta najlepsza kosiarka do trawy waży zaledwie 12 kg, dlatego tego też została doceniona przez zwolenników prostych, lekkich rozwiązań, gwarantujących bardzo dobre efekty.

Stiga Combi 36 E to kosiarka elektryczna o szerokości roboczej równej 34 cm i mocy 1400 W. Waga produktu wynosi 12 kg, a pojemność kosza to 35 l.

 

Zalety

Wysokość koszenia: Użytkownik może ustawiać wysokość koszenia w zależności od swoich potrzeb (regulacja w zakresie od 25 mm do 75 mm). Konsumenci zapewniają, że regulacja urządzenia nie stanowi problemu.

Koła: Odpowiednio duże koła ułatwiają manewrowanie kosiarką, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia komfortu użytkowania. Koła są wytrzymałe i odporne na ścieranie.

Kierownica: Uwagę wielu osób przykuwa dobrze wyprofilowana kierownica. Internauci doceniają jednak nie tylko jej kształt, ale także wykonanie – uchwyt pokryto miękkim w dotyku tworzywem. Wykorzystany materiał nie powoduje bolesnych obtarć.

Korpus: Zrobiony z wysokiej jakości tworzywa sztucznego korpus nie jest podatny na zarysowania. Stanowi to potwierdzenie solidności, a tym samym dobrego zabezpieczenia znajdujących się pod obudową elementów tnących.

Uchwyt: Na obudowie umieszczono uchwyt umożliwiający swobodne przenoszenie kosiarki.

 

Wady

Zdejmowanie kosza: Niektóre osoby wskazują, że mechanizm trzymający kosz nie jest dobrze przemyślany. Powoduje to, że czasami wyciąganie pojemnika pełnego skoszonej trawy bywa kłopotliwe.

 

 

 

 

2. Oleo-Mac GV 53 T Kosiarka elektryczna

 

2-oleo-mac-gv-53-tkStalowa kosiarka Oleo-Mac GV 53 TK z serii ALLROAD 4 z napędem to nasza druga propozycja. Jest to niezawodny sprzęt na dużych kołach. Zajmuje więcej miejsca niż pierwszy prezentowany przez nas model, ale ma doskonałą wydajność i świetnie sprawdza się w koszeniu dużych terenów. Dzięki temu, że koła przednie są stosunkowo duże – 200 mm, a koła tylne mają 280 mm, urządzenie zapewnia płynność jazdy na nierównych terenach.

Umożliwia to większą zwrotność i łatwiejsze manewrowanie maszyną w czasie koszenia. Lubisz solidne konstrukcje i bezpieczne rozwiązania? Na pewno zachwyci Cię ergonomiczna dźwignia hamulca silnika i napędu, zapewniająca pewny i wygodny chwyt. Natomiast ergonomiczna dźwignia reguluje wysokość cięcia w 5 pozycjach.

Pozwala to nam osiągnąć lepsze efekty. Szerokości cięcia wynosi 51 cm. Model ten ma bardzo mocny silnik 6,5 KM i jest wyposażony w mechanizm tnący 4 cutting device, który rozdrabnia trawę. Konsumenci docenili nie tylko wydajność produktu, ale również solidny i mocny korpus wykonany ze stali odpornej na uszkodzenia.

Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GV 53 TK ma moc równą 6 KM. Waga produktu jest równa 36 kg. Pojemność kosza wynosi 60 l, a szerokość cięcia to 51 cm.

 

Zalety

Koła: Swobodne manewrowanie sprzętem jest możliwe dzięki odpowiednio dużym kołom. Sporo osób zapewnia, że kosiarkę łatwo się prowadzi po różnego rodzaju terenach, także nierównych.

Pojemny kosz: Pracę ułatwia duży kosz. Jest on dobrze przymocowany i można go w prosty sposób wyjąć. Z uwagi na to, że kosz jest bardzo pojemny nie musimy zbyt często go opróżniać, co mogłoby opóźnić naszą pracę.

Efektywność: Z uwagi na to, że szerokość cięcia wynosi 51 cm urządzenie zyskuje od konsumentów miano efektywnego sprzętu do koszenia trawy. Prezentowany model polecany jest w szczególności osobom posiadającym średniej wielkości i duże ogrody.

Silnik górnozaworowy: Urządzenie wyposażono w silnik górnozaworowy, co oznacza, że kosiarka nie emituje dużo spalin i nie jest zbyt głośna.

 

Wady

Odpalanie: W pojedynczych opiniach konsumentów można przeczytać, że odpalanie sprzętu zajmuje dużo czasu i wymaga użycia sporo siły.

 

 

 

 

3. Kosiarka elektryczna Hecht 1434

 

3-hecht-1434Kolejna propozycja w naszym zestawieniu to kosiarka elektryczna 1400 W od renomowanej, czeskiej firmy Hecht – model 1434. Jest to mocne i solidne urządzenie, wyróżniające się wysoką wydajnością. Sprzęt ten ma niezawodny, cichy silnik, który pozwala na długie koszenie nawet sporych powierzchni. Jest to jedna z najlżejszych kosiarek średniej mocy, jaką znajdziemy na polskim rynku (waży 10,5 kg).

Urządzenie jest wyposażone w 5-stopniową regulację wysokości koszenia, która jest możliwa w zakresie 25 – 65 mm. Użytkownicy tego sprzętu docenili jego zwartą, mocną i lekką konstrukcję oraz odporną na uszkodzenia obudowę z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego.

Poza tym kosiarka ma bardzo wygodną rączkę i 35 litrowy kosz do zbierania trawy. Jej ogromną zaletą jest kształt, dzięki któremu prowadzi się ją łatwo i wygodnie. Ta dobra i tania kosiarka do trawy wyróżnia się także stosunkowo cichym silnikiem. Urządzenie przeznaczone jest do podwórek o maksymalnej powierzchni 600 m2.

Hecht 1434 to dobra kosiarka do trawy do 400 zł. Szerokość robocza produktu wynosi 34 cm, a pojemność kosza jest równa 35 l. Moc urządzenia to 1400 W.

 

Zalety

Zabezpieczenia kabla: Prezentowana kosiarka to model elektryczny. Urządzenie ma zabezpieczenie przed zginaniem kabla, jak również jego wyrwaniem spowodowanym zbyt mocnym pociągnięciem. Wielu konsumentów podkreśla, że jakość wykonania przewodu zasilającego jest bardzo dobra.

Cicha praca: Czytając publikowane w Internecie opinie można trafić na recenzje wskazujące, że model nie generuje zbyt dużego hałasu w trakcie pracy, dlatego też jego użytkowanie nie jest uciążliwe.

Obsługa: Konsumenci doceniają prostą obsługę sprzętu. Regulacja wysokości koszenia trawy nie jest trudna – wystarczy przesunąć znajdującą się na obudowie rączkę. Dużym ułatwieniem jest także możliwość sprawdzenia, czy kosz jest pełny (niewielkie okienko).

 

Wady

Brak śrub: Nieliczne osoby w trakcie montażu zauważyły, że w zestawie brakuje śrub przeznaczonych do mocowania niektórych elementów.

 

 

 

 

4. Kosiarka elektryczna Makita ELM3711

 

4-makita-elm3711Kosiarka elektryczna bez napędu Makita ELM3711 to nasza czwarta propozycja. Jest to znakomity model do 500 zł. Stanowi niezastąpione narzędzie do koszenia trawy. Powstało z myślą o ogrodach o maksymalnej powierzchni 500 m2. Model ten ma mocny korpus, który został wykonany z polipropylenu. Dzięki czemu jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. 3 – stopniowa regulacja wysokości koszenia umożliwia nam dostosowanie maszyny do naszych potrzeb.

Urządzenie jest wyposażone w 35-litrowy kosz na trawę, który jest łatwy w demontażu i montażu. W efekcie możemy kosić z koszem lub bez niego. Ergonomiczna rękojeść z dźwigniami blokującymi zapewnia użytkownikowi pełną wygodę w czasie pracy. Sprzęt ten ma też lampkę sygnalizującą podłączenie zasilania.

Szerokość robocza tego modelu wynosi 37 cm. Poza tym warto zauważyć, że opinie o kosiarkach do trawy firmy Makita są bardzo pozytywne. A opisywane urządzenie cenione jest za stosunkowo niewielkie rozmiary, świetną wydajność i odporną na uszkodzenia obudowę.

Makita ELM3711 to kosiarka elektryczna o mocy równej 1300 W. Szerokość koszenia wynosi 37 cm. Pojemność kosza to 35 l, a waga produktu – 14,9 kg.

 

Zalety

Włącznik: Na rączce znajduje się solidnie wykonany włącznik, który pozwala szybko i bez wysiłku rozpocząć pracę z urządzeniem.

Kosz na trawę: Stosunkowo duży kosz na trawę pozwala na długą pracę bez konieczności robienia przerwy w celu opróżnienia pojemnika. Dodatkowo wiele osób podkreśla, że zdejmowanie kosza jest proste.

Silnik: Sprzęt wyposażono w mocny silnik zapewniający efektywną pracę. Warto dodać, że prezentowany model nie generuje zbyt dużego hałasu.

 

Wady

Koła: Pewna grupa Internautów zauważyła, że koła stosunkowo szybko się ścierają. Dowodzi to, że do ich produkcji nie wykorzystano najlepszych gatunkowo materiałów.

Przechowywanie: Część osób zaznacza, że przechowywanie urządzenia, z uwagi na jego stosunkowo duże wymiary, może sprawiać problem osobom, które mają mały garaż.

 

 

 

 

5. Kosiarka elektryczna NAC LS50-675-HSD

 

5-nac-ls50-675-hsdNasz ranking zamyka NAC LS-50-675-HSD – urządzenie o potężnej mocy, ze świetnym spalinowym silnikiem, które wyróżnia się nowoczesną konstrukcją. Spalinowy, czterosuwowy i górnozaworowy silnik NAC POWER zapewnia wysoką wydajność, przy jednoczesnym małym zużyciu paliwa, niewielkich wibracjach i niskim poziomie hałasu. Żeliwna tuleja cylindra zapewnia nam zwiększoną żywotność silnika i dzięki temu wyróżnia się na tle konkurencji.

Urządzenie było testowane w bardzo trudnych warunkach, a pozytywne opinie na jego temat stanowią dodatkową zachętę do zakupu. Model ten charakteryzuje się niezwykle zwartą, mocną stalową obudową i poręcznym uchwytem ułatwiającym manewrowanie. W kosiarce zamontowano 7 – stopniową regulację wysokości koszenia od 22 mm do 75 mm, co pozwala nam na szybkie koszenie, dostosowane do naszych potrzeb.

Kosiarka ma siatkowy, 50 litrowy kosz do zbierania trawy. Poza tym w zestawie znajduje się specjalna wkładka, którą montuje się od strony kosza. Służy ona do mielenia trawy. Szerokość robocza wynosi 51 mm, a maksymalna moc akustyczna to 96 dB.

NAC LS50-675- HSD to kosiarka spalinowa o mocy 6,75 KM. Pojemność kosza wynosi 60 l, a waga produktu jest równa 42 kg. Szerokość robocza to 51 cm.

 

Zalety

Wytrzymała obudowa i mocne koła: Wykorzystana do produkcji obudowy stal jest odporna na uszkodzenia. Atutem są również solidne koła umożliwiające swobodne prowadzenie urządzenia po różnych, nawet bardzo wymagających terenach.

Efektywność: Z uwagi na dużą szerokość roboczą, jak również mocny silnik, kosiarka gwarantuje efektywną pracę. Model jest szczególnie polecany do pielęgnacji dużych trawników.

 

Wady

Waga: Produkt waży ponad 40 kg, dlatego też jego przenoszenie jest utrudnione.

Hałas: Zdaniem części użytkowników kosiarka jest zbyt głośna, więc konieczny okazuje się zakup ochraniaczy na uszy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kosiarkę do trawy kupić?

 

Osoby, które mieszkają w domku jednorodzinnym z ogrodem, wiedzą, że regularna pielęgnacja trawnika to podstawa. Dzięki temu teren wokół naszego domu wygląda estetycznie. Niestety, niewielu z nas nie lubi kosić trawę. Duża powierzchnia to wiele godzin koszenia. Dlatego, warto zainwestować w kosiarkę, która pozwoli nam na szybką i dokładną pracę. Wybór odpowiedniego modelu może jednak okazać się trudniejszy niż początkowo myślałeś. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy ten oto poradnik. Umieściliśmy w nim informacje o tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Kosiarka dopasowana do Twojego trawnika

Przed zakupem należy oszacować, jaki model będzie dla nas najlepszy. Jeśli dysponujemy trawnikiem o powierzchni poniżej 100 m2, nie musimy kupować największego sprzętu na rynku. Szybko przekonamy się, że nasz trawnik jest zbyt mały na tak duży sprzęt. Z tego powodu, manewrowanie kosiarką może okazać się utrudnione. W niewielkich ogrodach, sprzęty średniej wielkości sprawują się zdecydowanie lepiej.

Istotna jest również częstotliwość koszenia. Jeśli wykonujemy taką czynność raz na tydzień czy dwa tygodnie, to średniej wielkości urządzenie będzie dla nas odpowiednie. Bowiem, przez tydzień, trawa nie urośnie na wysokość 10 czy 20 centymetrów, zatem koszenie nie będzie takie uciążliwe. Równocześnie, jeśli wykonujesz tę czynność sporadycznie raz na kilka miesięcy, radzimy zainwestować w nieco większy sprzęt, który będzie w stanie skosić wysoka trawę.

 

Noże – jaka kosiarka do trawy jest najlepsza?

Tym, co ma bezpośredni wpływ na jakość koszenia jest ostrość noży w urządzeniu oraz sposób, w jaki zostały one zamontowane. Niezwykle istotne jest ich naostrzenie. Niestety, nawet najbardziej wydajna maszyna nie skosi trawy, gdy jej noże będą stępione. Co więcej, specjaliści ostrzegają, że koszenie nienaostrzonym nożem może również źle wpływać na trawę w ogrodzie. Uwzględniając typy noży możemy wyróżnić następujące modele: bębnowe, rotacyjne i listwowe.

 

Kosiarki bębnowe

Jak sugeruje nazwa, noże są w nich osadzone na bębnie. Dzięki temu, dobrze spisują się w przypadku trawników dekoracyjnych, które trzeba przycinać nisko. Preferowane są na terenach, gdzie wysokość cięcia sięga 2,5 cm lub 3 cm. Niestety, nie są one tak wydajne i efektywne w dużych ogrodach z wysoką trawą i nierówną powierzchnią. Sugerowane są dla osób, które przynajmniej raz w tygodniu przycinają swój trawnik.

 

Kosiarki rotacyjne

Modele tego typu dobrze radzą sobie z bardziej zarośniętym trawnikiem, który jest rzadziej koszony. Będzie to dobre urządzenie do pielęgnacji ogrodów działkowych lub letniskowych, gdzie rzadko bywamy. Co więcej, sprzęt ten nie ma problemu z pracą na nierównym terenie. Taki typ kosiarki posiada kilka płaskich noży, które w czasie pracy obracają się wokół pionowej osi.

 

Kosiarki listwowe

Ze względu na swoją wydajność, są raczej używane przez profesjonalistów w miejscu nieużytków, gdzie występuje wysoka trawa. Na tle innych sprzętów wyróżnia je długa listwa, umieszczona na przedzie, do której przymocowane są ostre noże.

 

Napęd kosiarki do trawy

Decydując się na zakup kosiarki należy zwrócić uwagę na rodzaj napędu, który się w niej znajduje. Na rynku dostępne są trzy modele: ręczne, spalinowe i elektryczne.

Pierwszym z nich są kosiarki ręczne. Jest to jedno z najtańszych urządzeń. Co więcej, również koszty eksploatacji tego modelu są niewielkie. Jego największą zaletą jest to, że nie hałasuje. Dzięki temu, możesz rozpocząć pracę nawet wcześnie rano, nie budząc przy tym domowników czy sąsiadów. W tej kosiarce noże tnące są uruchamiane przy pomocy siły twoich mięśni. Noże zaczynają się obracać, gdy rozpoczynasz pchanie sprzętu. Niestety, tego typu urządzenia nie zawsze działają na każdym podłożu. Spowodowane jest to tym, że aby efektywnie pracować, muszą mieć z nim stały kontakt. Dlatego, kupno takiej kosiarki polecane jest osobom, których ogrody nie mają nierówności. Poza tym model ręczny nie radzi sobie zbyt dobrze z bardzo wysoką trawą. Z tego powodu, zalecany jest tym, którzy regularnie dbają o wygląd swojego ogrodu. Ponieważ typ ten używa do pracy siły mięśni, jego użytkowanie na dużych powierzchniach jest męczące. Kosiarka bębnowa jest wybierana przez osoby, których ogród ma powierzchnię maksymalnie 50 m2.

Drugim typem są kosiarki z silnikiem elektrycznym. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Co więcej, nie generują zbyt dużego hałasu, dzięki czemu nie będziesz przeszkadzał swoim sąsiadom. Ponadto ich praca jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Ich wadą jest to, że muszą być podłączone do zasilania. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń z długim kablem. Niestety, wraz ze wzrostem jego długości, spada w nim napięcie. Co zmniejsza wydajność. Z tego powodu, wielu specjalistów przestrzega przed używaniem kabli na długości większej niż 40 m od zasilania. Zalecane oddalenie wynosi 25 m – przy takim dystansie, wydajność kosiarki nie spada. Co więcej, praca z kablem może okazać się uciążliwa, gdy kosimy między drzewami. Konsumenci najczęściej decydują się na zakup takiego modelu w przypadku małych i średnich ogrodów.

Specjalnym rodzajem kosiarek elektrycznych, są modele akumulatorowe. Łączą w sobie najważniejsze cechy tego urządzenia. Takie sprzęty są wydajne, cechują się cichą pracą, nie wytwarzają zanieczyszczeń, a ponadto nie mają kabla. Takie rozwiązanie to duże ułatwienie dla osób, których ogród jest pełen krzewów i eleganckich roślin, gdzie manewrowanie z kablem byłoby uciążliwe. Ich wadą jest dość wysoka cena. Niewygodne może również okazać się ładowanie akumulatora.

Ostatnim typem są kosiarki spalinowe. Ich zaletą jest to, że nie potrzebują połączenia ze źródłem energii. Co więcej, są niezwykle wydajne, dzięki czemu nadają się do koszenia dużych powierzchni z wysoką trawą. Cechują się one też dość dużą mocą, która może się wahać od 3 do nawet 5,5 KM. Niestety, ich wadą jest to, że w czasie pracy generują duży hałas. Ponadto koszty eksploatacji takich modeli są dość duże. Niezbędne jest regularne uzupełnianie paliwa oraz oleju. Co więcej, w czasie pracy produkują one spaliny, co nie sprzyja naszemu środowisku.

Szerokość koszenia – jaką kosiarkę do trawy wybrać

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki jest szerokość koszenia. Im będzie ona większa, tym mniej pracy będziemy musieli wykonać. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji tego elementu. Zwróć uwagę, że w kosiarkach ręcznych wraz ze wzrostem szerokości, rośnie opór urządzenia. Oznacza to, że będzie nam go trudniej pchać.

Standardowe modele elektryczne posiadają szerokość koszenia, która wynosi 40 cm, w przypadku urządzeń spalinowych jest to 50 cm.

 

Kosiarki do trawy w dobrych cenach

Koszt zakupu kosiarki jest uzależniony od rodzaju sprzętu i efektywności pracy. Z tego powodu, urządzenia ręczne są najtańsze. Ich użytkowanie jest dość proste i nie generuje hałasu. Jednak, koszenie przy pomocy tego modelu jest czasochłonne. Jeśli interesuje Cię oszczędność czasu, lepiej wybrać maszynę elektryczną lub spalinową. Rozpiętość cenowa kosiarek jest dość duża. Koszt zakupu modelu ręcznego waha się między 200 zł i 300 zł. W przypadku sprzętów elektrycznych i spalinowych wartość ta zaczyna się przy kwocie 800 zł i sięga nawet 3500 zł. Z kolei cena za typ traktorowy waha się między 8000 zł i 10000 zł.

 

 

Kosiarka z napędem czy bez?

 

W tej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zdecydować się na zakup kosiarki z napędem czy bez. Wskażemy, jakie wady i zalety mają poszczególne modele. Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedział, jaki rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie najlepszy.

Co daje napęd?

Rozpoczynając dyskusję na temat rodzaju dostępnych na rynku kosiarek warto na wstępie wyjaśnić, co daje napęd na koła. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu podczas koszenia. Napęd sprawia, że nie musimy używać siły w trakcie pracy – naszym zadaniem jest jedynie sterowanie urządzeniem i korygowanie kierunku jazdy. W rezultacie nie męczymy się zbyt szybko i możemy wypielęgnować duży trawnik nie robiąc przy tym zbyt częstych przerw. W sklepach znajdziemy kosiarki z napędem tylnym i przednim. Ten pierwszy jest bez wątpienia bardziej popularny. Wynika to m.in. z tego, że tylne koła są zazwyczaj większe, dlatego umieszczenie w nich napędu okazuje się najbardziej sensownym rozwiązaniem.

 

Kosiarka z napędem – przeznaczenie

Warto odpowiedzieć na pytanie, komu przyda się kosiarka z napędem na koła. Urządzenie tego typu będzie odpowiednie dla osób, które mają sporej wielkości trawnik. Użycie produktu z napędem bez wątpienia pozwoli skrócić czas potrzebny na pielęgnację ogródka. Urządzenie pracuje ze stałą prędkością, a użytkownik nie musi wkładać zbyt wiele siły w pchanie kosiarki. Ogranicza to konieczność robienia przerw podczas pracy. Kosiarka z napędem okaże się również niezastąpiona w przypadku nierównych terenów. Trzeba jednak pamiętać, że użytkowanie sprzętu jest kłopotliwe w przypadku terenu, na którym znajduje się wiele trudno dostępnych miejsc. Cofanie kosiarką z napędem według wielu osób jest trudnym zadaniem (mała zwrotność i duża waga).

 

Kosiarka bez napędu – zastosowanie

Zastanawiasz się, jaka kosiarka do trawy jest polecana przez ogrodników w przypadku niewielkich powierzchni? Osoby, które mają małe działki zgodnie twierdzą, że najlepszy jest model bez napędu. Tego typu kosiarka jest polecana z kilku powodów. Po pierwsze niewiele kosztuje, dlatego na jej zakup może sobie pozwolić wiele osób. Po drugie jest to produkt stosunkowo lekki. Warto również dodać, że sprzęt jest zwrotny, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas koszenia trawnika, na którym znajduje się wiele roślin. Wiele osób zapewnia, że omijanie kwiatów czy krzewów nie jest trudnym zadaniem.

Cena

Ważną kwestią podczas zakupu sprzętu do pielęgnacji trawnika jest nie tylko solidność i funkcjonalność urządzenia, ale także cena. W artykule zostało już wspomniane, że kosiarki bez napędu są zdecydowanie tańsze od tych, które posiadają system wspomagania. Stąd też cieszą się większą popularnością wśród konsumentów. Co więcej, wybierając modele z napędem, trzeba się liczyć z tym, że element ten może się zepsuć. Warto wspomnieć, że serwisowanie kosiarki z napędem jest więc droższe niż naprawa urządzenia pozbawionego systemu wspomagania.

 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej wybrać kosiarkę z napędem czy bez nie jest jednoznaczna. Urządzenie z napędem zdecydowanie poleca się dla osób, które mają duży ogród, chcą szybko kosić trawę i zapewnić sobie komfort w trakcie pracy, a dodatkowo dysponują większą gotówką. Kosiarka bez napędu okaże się dobrym wyborem w przypadku małych trawników, na których znajduje się wiele zakamarków. Manewrowanie produktem, mimo że wymaga użycia siły, jest stosunkowo łatwe.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ