Jakie są najpiękniejsze byliny ogrodowe?

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Byliny to jedne z najczęściej spotykanych roślin ogrodowych, które sadzi się na skalniakach lub w donicach ustawionych w ogrodzie. Są chętnie wybierane z tego względu, że można z nich skomponować efektowne rabaty, które będą cieszyć oko przez wiele lat. Wśród różnych gatunków można znaleźć rośliny kwitnące od wczesnej wiosny do okresu późno jesiennego. Odpowiednio pielęgnowane byliny są w stanie zachwycać pięknymi kolorami przez cały sezon. 

Co to są byliny? 

Termin byliny jest znany każdemu i stosowany w bardzo wielu przypadkach. Pomimo popularności tego określenia nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznacza. Okazuje się, że byliny do ogrodu to po prostu kwiaty, które odradzają się i rosną każdego roku. Rośliny określane są także mianem zielnych, gdyż łodygi nie są zdrewniałe, tak jak się to dzieje w przypadku drzew czy krzewów. Byliny zimozielone ładnie się prezentują przez cały rok, ponieważ ich liście są cały czas zielone i nie umierają jesienią. Niektóre odmiany kwitną już wczesną wiosną, a jeszcze inne mają okres kwitnienia obejmujący cały rok. Sadzenie bylin ma wiele zalet i pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Te niezwykłe rośliny wpływają kojąco na zmysły i dobrze oddziałują na nastrój. Oprócz tego są niezbędne do produkcji tlenu, a także oczyszczania powietrza. Sadząc byliny, można zminimalizować ryzyko pojawienia się dużej ilości wody, ponieważ korzenie znajdujące się w glebie absorbują wodę, zwiększając stopniowe jej wchłanianie. Warto także zauważyć, że kolorowe kwiaty sprawiają, że ogród wygląda wyjątkowo i niepowtarzalnie. 

 

Jakie są najpopularniejsze byliny ozdobne, które kwitną w ogrodzie? 

♦ Trytoma groniasta: Kniphofia uvaria, bylina kwitnąca od czerwca do września charakteryzująca się zazwyczaj dwubarwnymi kłosami, które przekwitając, zmieniają kolor. Młode rośliny należy przykryć na zimę, dopóki korzenie nie wejdą głęboko w glebę. 

♦ Tawułka Arendsa: Astilbe Arendsii, byliny kwitnące od czerwca do września, idealnie sprawdzą się do obsadzenia wokół oczek wodnych oraz innych zbiorników. Dorodne kwiaty mogą być koloru czerwonego, liliowego, różowego lub białego. 

♦ Jeżówka purpurowa: Echinacea purpurea, kwitnąca w okresie od początku lipca do końca października. Występuje w wielu różnych odmianach oraz w kolorach białym i kilku odcieniach różu. Krótkowieczna bylina idealnie nadaje się na kwiaty cięte. 

♦ Ostróżka ogrodowa: Delphinium × cultorum, kwiaty rozpoczynają zakwitanie w czerwcu lub lipcu, w zależności od warunków pogodowych i utrzymują się przez pewien czas. Czasami roślina kwitnie ponownie we wrześniu, a jej kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze i mieć kolor fioletowy, niebieski, czerwony, biały lub różowy. 

♦ Płomyk szydlasty: Phlox subulata, floks szydlasty, bylina kwitnąca od pierwszych dni kwietnia do czerwca, roślina okrywowa, której kwiaty przybierają kolory biały, różowy, niebieski oraz liliowy. Floks szydlasty zwany także płomykiem jest rośliną darniową, która lekko się płoży i pokłada, tworząc piękną kompozycję wielokolorowych kwiatów.  

♦ Płomyk wiechowaty: Phlox paniculata, floks wiechowaty, uznawany za jedną z ładniej pachnących bylin ogrodowych, które jednocześnie nadają się na kwiaty cięte. W okresie kwitnienia od lipca do września płatki mają kolor biały, fioletowy, różowy lub czerwony. 

♦ Pustynnik wąskolistny: Eremurus stenophyllus, piękna roślina charakteryzująca się wysokim kwiatostanem, który wyrasta ponad liście. Byliny kwitnące na żółto, biało, pomarańczowo i łososiowo nadają się na kwiaty cięte i są w pełni dojrzałe w okresie lipca i sierpnia. 

♦ Dzielżan ogrodowy: Helenium hybridum, kwitnie od pierwszych, ciepłych dni lipca do września. Wyróżnia się intensywnymi kolorami oraz pięknymi smugami odróżniającymi od innych kwiatów. Kwitnie w kolorze żółtym, żółtym w połączeniu z brunatnym, a także pomarańczowym z delikatnymi smugami w odcieniu czerwono-brunatnym. 

♦ Rudbekia lśniąca: Rudbeckia nitida, bylina o intensywnie żółtych kwiatach, która kwitnie od czerwca do września. 

♦ Irys bródkowy: Iris x hybrida, kwiaty rozkwitają w okresie maja i czerwca, mają wyjątkowo bogatą skalę barw i idealnie nadają się do cięcia. 

♦ Rozchodnik okazały: Sedum spectabile, bardzo często wybiera się ją na skalniaki, a także na kwiaty cięte. Rozkwita intensywnie w sierpniu oraz we wrześniu, ma piękne, intensywne kolory białe, różowe oraz fioletowe. 

♦ Sasanka zwyczajna: Pulsatilla vulgaris, kwiaty kwitną od połowy marca do maja, mają dzwonkowaty kształt oraz dekoracyjne puszyste owoce. Kwiaty przybierają kolor czerwony, biały, fioletowy lub różowy. 

♦ Aster krzaczasty: Bylina o wielobarwnych kwiatach tworzących gęstą kępę, ma bardzo rozgałęzione pędy i jest niska. Osiąga maksymalnie do 50 cm wysokości. 

♦ Bodziszek kantabryjski: Okazała bylina tworząca rozległą kępę zielonych, klapowanych liści. Powyżej kępy na łodyżkach pojawiają się delikatne kwiaty. Byliny kwitnące na biało i różowo wyglądają niepozornie. 

♦ Bodziszek korzeniasty: Kuzyn bodziszka kantabryjskiego, kwitnie przez cały rok i jest wspaniałą ozdobą w okresie jesiennym. Ma piękne i charakterystyczne liście, które mają przebarwienia w kolorze złotym. 

♦ Dyptam jesionolistny: Ciekawy gatunek przypominający klasyczną ostróżkę, osoby nieznające się na ogrodnictwie bardzo łatwo mogą je pomylić. Kwiaty układają się w grono mające stożkowaty kształt. Roślina ma do 100 cm wysokości oraz tworzy kępę grubych, równo wzniesionych pędów. Ma charakterystyczny zapach przypominający cytrynę. 

♦ Dzwonek kropkowany: Inną, równie ciekawą byliną jest dzwonek kropkowany mający kwiaty w kształcie opuszczonego dzwonu. Roślina osiąga do 30 cm wysokości i ma bardzo duże kwiaty o długości nawet do 5 cm. Kwiaty w kolorze bladoróżowym często mają ciemniejsze kropki dodające uroku. 

♦ Lobelia: Ma ukwiecone łodygi, które tworzą kolorową, pięknie wyglądającą kaskadę. Kwiaty są w kolorze niebieskim i utrzymują się przez całe lato. 

♦ Lawenda wąskolistna: Roślina musi być uprawiana w doniczce, ponieważ źle znosi zimę i ujemną temperaturę. Ma wiecznie zielone liście oraz ładnie pachnące, niewielkie kwiaty wyglądem podobne do nibyokółki. W okresie od czerwca do sierpnia kwitnie na fioletowo, niebiesko lub liliowo. 

♦ Lilie: Roślina cebulowa, która od stuleci zdobi ogrody w kraju. Występuje w praktycznie wszystkich barwach i jest wytrzymała na nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Ma piękny i charakterystyczny wygląd. 

♦ Mieczyki: Mają intensywne kolory żółte, różowe i czerwone. Mogą być także jaskraworóżowe oraz trójbarwne. Ich pędy osiągają nawet 1 metr wysokości, są gęsto ukwiecone, a jedna roślina może mieć nawet kilkadziesiąt kwiatów. 

♦ Piwonie: Wieloletnie kwiaty ogrodowe, mają wielkie i mocno ubarwione płatki, które zachwycają swoim kolorem. Mają także gęste, zielone i krzewiaste liście. Można je posadzić w donicy i ustawić na balkonie lub tarasie.  

 

Jak pielęgnować byliny ogrodowe?

Planując sadzenie bylin ogrodowych, warto pamiętać o tym, aby pozostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni na ich pielęgnację. Właściwie zadbane i kwitnące kwiaty sprawią, że kompozycja będzie wyglądała atrakcyjnie przez cały okres kwitnienia. Byliny w ogrodzie wymagają nie tylko regularnego podlewania i nawożenia, ale także właściwej pielęgnacji dopasowanej do potrzeb konkretnej rośliny. W zależności od planowanego sadzenia różnych gatunków należy również odpowiednio przygotować podłoże, które sprawi, że kwiaty będą miały odpowiednie warunki do kwitnienia. Wiosna jest okresem, kiedy większość ogrodników oraz amatorów przystępuje do sadzenia. Warto o tym wiedzieć, zastanawiając się, kiedy sadzić byliny. Przed wsadzeniem kwiatka do gleby trzeba jednak odpowiednio przygotować ziemię, która musi być przekopana oraz dokładnie pozbawiona chwastów. Pozostawienie nawet niewielkiej ilości chwastów, ich korzeni oraz rozłogów spowoduje szybki odrost, oraz konieczność ponownego pielenia. Przed posadzeniem glebę należy zasilić wartościowym kompostem, który rozkłada się cienką 3-cm warstwą, a następnie przekopuje. W pierwszym roku po posadzeniu roślin nie trzeba ich dodatkowo zasilać. Proces ten należy wykonać dopiero w kolejnych latach, jednak w zależności od preferencji rośliny można wykorzystać naturalny nawóz w postaci kompostu, który trzeba rozłożyć 2-cm warstwą na wiosnę i delikatnie wymieszać z podłożem. Dobrej jakości kompost dostarczy do gleby wartościowych składników odżywczych. Do kwitnących roślin można także stosować nawozy mineralne, które najwygodniej rozpylać za pomocą urządzeń, takich jak  opryskiwacze ciśnieniowe będące niezastąpionym narzędziem do rozpylania różnego rodzaju preparatów chroniących nie tylko byliny, ale także krzewy, drzewa i inne sadzonki. Wiosną należy również zadbać o uporządkowanie rabaty. Koniecznie trzeba usunąć część roślin, które kwitną znacznie szybciej niż pozostałe, aby dać szansę zakwitnąć pozostałym. Wysokie byliny należy wyrównać za pomocą ostrych narzędzi do przycinania kwiatów, a brzeg skalniaka można wyrównać za pomocą szpadla i obłożyć specjalnymi niskimi obrzeżami.  

Jak pielęgnować byliny kwitnące latem? 

Ciekawe byliny do ogrodu, które kwitną latem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i podlewania, szczególnie w upalne dni. Regularnego i obfitego podlewania wymagają rośliny w pierwszym roku tuż po posadzeniu. Starsze byliny znacznie lepiej podlewać rzadziej, ale za to większą ilością wody, która dotrze do głębszych warstw ziemi. W ten sposób korzenie nie będą znajdować się płytko pod powierzchnią gleby i nie będą zagrożone suszą. Z tego względu o wiele lepiej podlewać uprawy po południu, kiedy słońce świeci z mniejszą intensywnością niż w samo południe. Późniejsza pora jest zdecydowanie lepsza z tego względu, że wysoka temperatura w połączeniu z intensywnymi promieniami słońca sprawi, że woda wyparuje z powierzchni ziemi i nie dotrze w głąb korzeni. Dbając o rośliny, trzeba pamiętać także o odpowiednim podpieraniu pędów, które pod wpływem silnego wiatru oraz opadów deszczu mogą opadać. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciężkie i duże kwiaty, takie jak słoneczniki czy piwonie. Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie podpory z grubego izolowanego drutu lub impregnowanego kołka z drewna, do którego przymocowuje się pęd za pomocą miękkiego sznurka lub cienkiego drucika ogrodowego. Dbając o rośliny oraz o estetykę na skalniaku nie wolno zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu. Wyrywanie pojawiających się chwastów jest ważne, ponieważ niechciane osobniki zabierają kwiatom wartościowe składniki odżywcze niezbędne do kwitnienia. 

 

Jak i kiedy sadzić byliny ogrodowe? 

Byliny ogrodowe to wieloletnie rośliny, które mogą zdobić ogród przez wiele lat, o ile są odpowiednio pielęgnowane. Aby te piękne rośliny kwitły i wyróżniały się wspaniałymi kolorami, należy ściśle przestrzegać zasad ich pielęgnacji, które są zależne od rodzaju zakupionej rośliny. Większość sadzonek zakupionych w sklepach ogrodniczych ma dodatkowe etykiety informujące o tym, w jaki sposób i kiedy sadzić roślinę do gleby. Na ulotce znajdują się także niezbędne informacje o tym, co ile należy podlewać oraz jaki jest najlepszy nawóz zapewniający odpowiednią ilość składników mineralnych. Sadzonki bylin, które są sprzedawane w doniczkach, można z powodzeniem sadzić przez cały sezon, jednak w okresie upalnego lata należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. O wiele lepiej przyjmują się byliny posadzone w okresie wiosny lub jesieni, ponieważ warunki pogodowe są wówczas optymalne i wspomagają aklimatyzację rośliny w nowym miejscu. Nie zaleca się sadzenia lub przesadzania w momencie pełnego rozkwitu, ponieważ może dojść do osłabienia. W przypadku bylin można pokusić się o przesadzenie w momencie rozwoju pąków kwiatowych. Warto jednak pamiętać, że pomimo tego, że byliny są odporne na działanie mrozu, to świeżo przesadzone w jesieni wymagają dobrego okrycia na zimę. Można tu wykorzystać korę ogrodową, gałązki z iglaków lub opadłe liście, co zapewni roślinom odpowiednią ochronę. 

Przystępując do procesu sadzenia oprócz usunięcia chwastów i nawożenia może okazać się konieczne wapnowanie gleby, które ma za zadanie podnieść lub obniżyć pH. W pierwszej sytuacji warto zakupić specjalne wapno nawozowe, w drugim zaś wysokiej jakości torf ogrodniczy lub ewentualnie wybrać odpowiedni preparat zakwaszający glebę. Warto pamiętać o tym, aby proces wapnowania wykonać 3 tygodnie wcześniej przed sadzeniem roślin do ziemi. Byliny cieniolubne, takie jak: Bergenia sercowata, bodziszek korzeniasty, brunnera, dąbrówka rozłogowa, funkia, konwalia, miodunka plamista, runianka japońska, tawułka chińska oraz żurawka należy sadzić w ilości od 6 do 12 sadzonek na m². Rośliny lubiące promienie słoneczne, czyli byliny na słońce, takie jak: Bodziszek krwisty, czyściec wełnisty, dębik ośmiopłatkowy, głodek syberyjski, kostrzewa popielata, rozchodnik, a także skalnica o wiele lepiej odnajdują się w liczbie od 9 do 12 sadzonek na m². Przed wyjęciem byliny warto zanurzyć donice w wodzie, aż do momentu, gdy przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Dopiero po zakończeniu tego procesu można przystąpić do wyjęcia rośliny z donicy i sadzenia we wcześniej przygotowanym dołku. Po włożeniu byliny na miejsce trzeba delikatnie ubić ziemię wokół, a następnie podlać kwiat. Świeżo posadzone rośliny należy odpowiednio pielęgnować i podlewać, aby dobrze się ukorzeniły. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ