Jak sadzić pomidory?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Pomidory mają w sobie wiele cennych składników o dobroczynnym działaniu na organizm, a do tego są pyszne i stanowią dodatek różnych dań. Dla wielu osób najlepiej smakują świeże warzywa zerwane prosto z krzaka. Jak hodować pomidory? Czy ich uprawa jest bardzo skomplikowana? Jeśli marzy Ci się przydomowa plantacja pomidorów, przeczytaj ten artykuł.

 

Kiedy siejemy pomidory?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak sadzić pomidory, warto skupić się na tym, kiedy to robić. Bez tej wiedzy trudno odpowiednio przygotować się do pracy i liczyć na to, że hodowla pomidorów przyniesie dobre efekty. Warto mieć świadomość tego, że omawiane warzywa pochodzą z łagodnego klimatu, dlatego źle znoszą wiatr i niskie temperatury. Hodowlę rozpoczyna się od produkcji rozsady, która zajmuje nawet do 60 dni. Kiedy siać pomidory? Kalendarz ogrodnika przewiduje, że najlepszym czasem na siew jest przełom marca i kwietnia. Na wcześniejszy wysiew pomidorów mogą sobie pozwolić osoby, które dysponują specjalnie przygotowaną do tego szklarnią. Wtedy prace można przeprowadzić już pod koniec lutego. Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Przyjmuje się, że odpowiednim czasem jest ten po zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Po tym terminie nie pojawiają się już przymrozki, które stanowią spore zagrożenie dla tych warzyw. 

 

Uprawa pomidorów – jakie stanowisko wybrać?

Na samym początku warto zastanowić się, jakie podłoże do pomidorów jest najlepsze, ponieważ miejsce, które wybierzesz do uprawy warzyw, ma ogromne znaczenie dla wyników, jakie uzyskasz. Pomidory potrzebują słonecznego stanowiska, bo wtedy mają intensywną barwę i lepiej smakują. Jednocześnie należy zadbać o to, aby sianie pomidorów odbywało się w miejscu, które jest osłonięte od wiatru. Łodygi pomidorów są stosunkowo delikatne, dlatego mocniejsze podmuchy wiatru mogłyby je uszkodzić. 

Na jakiej glebie uprawa pomidorów gruntowych przebiega najlepiej? Podłoże pod uprawę powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Najlepsza jest gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5). Ważne jest to, aby wybrana gleba była bogata w wapń, ponieważ ten składnik jest niezbędny do tego, aby zapobiec wystąpieniu choroby, jaką jest sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów.

Decydując się na sadzenie pomidorów do gruntu, trzeba uwzględnić również to, jakie warzywa rosły w danym miejscu wcześniej. Nie jest zalecane, aby sadzić na tej samej ziemi pomidory, jeśli rok wcześniej znajdowały się na niej rośliny o podobnych wymaganiach pokarmowych. To może prowadzić do wyjałowienia gleby, dlatego należy tego unikać. Rolnicy nie polecają też sadzenia pomidorów blisko ziemniaków ani w miejscu, gdzie rosły one rok wcześniej. Jest to spowodowane zwiększonym ryzykiem występowania chorób. Pomidory można posadzić w tym samym miejscu, co rosły ziemniaki dopiero po 4 latach.

Jak uprawiać pomidory? Przydatne wskazówki krok po kroku

Osoby rozpoczynające przygodę z uprawą warzyw mogą nie wiedzieć, że sadzenie pomidorów z nasion wprost do gruntu nie przynosi efektów. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie rozsad lub ich zakup. Gdyby nasiona trafiły prosto do gruntu, rośliny nie miałby szansy szybko wyrosnąć, a plony byłyby znacznie mniej okazałe. Trzeba wiedzieć, że nasiona zaczynają kiełkować dopiero w temperaturze ok. 25 st. C lub trochę mniejszej, stąd też potrzeba przygotowania rozsad dla przyspieszenia całego procesu. Jak to zrobić? Rozsady można zrobić w zwykłych doniczkach plastikowych albo tych wykonanych z torfu. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że rośliny można posadzić do ziemi wraz z doniczką. Jak głęboko sadzić pomidory? Nasiona powinny znajdować się na głębokości do 1 cm maksymalnie. Doniczki wypełnione nasionami powinny być ustawione w ciepłym, a jednocześnie przewiewnym miejscu, w którym temperatura wynosi ok. 25. st. C. Doniczki należy okryć folią i raz dziennie ją podnosić, tak aby pod spód mogło trafić świeże powietrze.

Przygotowanie rozsady pomidorów może być nieco trudne. Wymaga to też sporej pracy i codziennej obserwacji. Jeśli nie masz na to czasu, możesz wybrać się do sklepu ogrodniczego i kupić tam rozsady różnych gatunków pomidorów. 

Kiedy pomidory zaczną kiełkować, temperaturę można obniżyć do 20-15 st. C. Pojawienie się pierwszych liści w doniczkach jest dobrym czasem na to, aby rozpocząć ich pikowanie do osobnych doniczek. Twoje zadanie polega na wyborze najsilniejszych siewek. Musisz pamiętać też o tym, że przed wystawieniem sadzonek na zewnątrz, a dokładniej posadzeniem pomidorów do gruntu, trzeba zahartować rozsadę. Na czym to polega? Trzeba ograniczyć podlewanie pomidorów, a także zmniejszyć temperaturę ich przechowywania. Dobrym sposobem na hartowanie rozsad jest też ich wynoszenie na zewnątrz w ciągu dnia i chowanie do domu na noc.

Po czym poznać, że pomidory w doniczce są gotowe do wysadzenia w gruncie? Jeśli mają one co najmniej 15 cm wysokość i 5 lub więcej wykształconych, zdrowych liści, sadzonki są gotowe do tego, aby trafić do gruntu. Na 1 m2 powinno znaleźć się nie więcej niż 4 rośliny. Jeśli pomidory będą znajdować się za blisko siebie, mogą nie mieć tak dobrego dostępu do słońca, co najpewniej doprowadzi do nierównomiernego wybarwienia. Przygotowując pomidory do gruntu do sadzenia, warto wcześniej wykopać dołki, aby zachowanie wspomnianych odległości nie stanowiło problemu. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby liście pojawiające się najniżej były najbliżej gruntu. W trakcie sadzenia należy zwrócić uwagę na ułożenie korzeni i starać się, aby nie były one podwinięte. Po posadzeniu pomidorów należy je podlać, mając przy tym na uwadze, aby woda nie zmoczyła liści. 

Rosnące pomidory osiągają wysokość do 1,5 m, a czasami więcej. Wspominaliśmy już o tym, że ich łodygi są stosunkowo delikatne, dlatego też konieczne w uprawie tych warzyw okazuje się stosowanie specjalnych podpór. Zazwyczaj do podtrzymania pomidorów wykorzystuje się zwykłe paliki i delikatne sznurki do przewiązania pędów. 

Jakie pomidory do gruntu?

Jeśli interesuje Cię uprawa pomidorów w gruncie, na pewno zastanawiasz się też nad tym, jakie odmiany wybrać i posadzić w swoim ogrodzie. Wybór jest naprawdę spory, ale wśród pomidorów gruntowych największą popularnością cieszą się: Koktajlowe, rzymskie, śliwkowe i malinowe. Pomidory koktajlowe mają niewielkie owoce i wyróżnia je słodki, przyjemny smak. Do tej grupy zaliczane są takie odmiany, jak: White Cherry, Koralik i Super Snow White. Przykładowo pomidory Koralik są średniowczesne, mają dużo owoców i co ważne, wykazują odporność na zarazę ziemniaczaną. Pomidory rzymskie mają podłużne owoce o czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwie. Ich plony są zazwyczaj duże. Ciekawie wyglądają odmiany paprykowe malinowe. Pomidory te uzyskuję długość nawet kilkunastu centymetrów. Ich nazwa nie jest przypadkowa, bo z wyglądu przypominają one paprykę. 

Jeśli z kolei chcesz uprawiać warzywa nie w gruncie, ale w doniczkach np. ustawionych na balkonie, dobrym wyborem mogą okazać się pomidory karłowe. Są one stosunkowo małe, ich krzaki nie osiągają wysokości większej niż 70 cm. Do odmian z tej grupy zalicza się m.in.: Mikro Tom i Venus.

 

Jak uprawiać pomidory w szklarni?

Sadzenie pomidorów może przynieść sporo satysfakcji. Warzywa zerwane prosto z ogródka wielu osobom smakują zdecydowanie lepiej niż te zakupione w sklepie. Warto wiedzieć, że pomidory dobrze rosną nie tylko w polu, ale też w szklarni. Trzeba jednak wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, aby plony były jak najbardziej obfite. 

Ogólnie można wyróżnić dwa typy szklarni: Nieogrzewaną i ogrzewaną. Pierwszą z wymienionych mają zazwyczaj osoby, które zajmują się uprawą warzyw hobbystycznie. W takich szklarniach sadzenie pomidorów może odbywać się już w kwietniu, a zbiory mogą trwać nawet do października. Szklarnia ogrzewana jest zdecydowanie lepiej przystosowana do zmiennych warunków pogodowych i w niej można sadzić pomidory dwa razy w roku, zarówno w okresie wiosennym, jak i na jesień. Uprawę na wiosnę można rozpocząć już w lutym, jednak przygotowania do tego trzeba zacząć kilka miesięcy wcześniej. Mowa o wyprodukowaniu rozsad, które w grudniu i styczniu muszą być dobrze doświetlone, tak aby w lutym sadzonki były gotowe do umieszczenia ich w ziemi. Uprawę jesienną rozpoczyna się w połowie lipca. 

Jaki posadzić sadzonki pomidorów do szklarni? Odległości między nimi powinna wynosić co najmniej 40 cm, a pomiędzy poszczególnymi rzędami najlepiej co najmniej 70 cm. To daje roślinom możliwość swobodnego wzrostu, a Tobie pozwala na komfortowe doglądanie i późniejsze zbieranie warzyw.

Przed posadzeniem pomidorów należy odpowiednio przygotować ziemię w szklarni. Musi być ona starannie wyrównana i mieć wyznaczone rzędy, tak aby proces sadzenia przebiegał sprawnie i nie trzeba było się zastanawiać w trakcie, czy zalecane odległości między sadzonkami zostały zachowane czy też nie. Pomidory rosną najlepiej na glebie o lekko kwaśnym odczynie. Warzywa sadzi się na podobną głębokość do tej, którą miały w doniczkach. Po posadzeniu pomidorów należy je podlać, nie przesadzając jednak z ilością wody, która trafi do ziemi.

Nawożenie pomidorów

Osoby, które są na początku swojej drogi związanej z uprawą warzyw, często zastanawiają się, czym podlewać pomidory. Czy niezbędne jest stosowanie nawozów, czy można uzyskać bardzo dobre plony także bez tego?

Pomidory to warzywa, które mają duże zapotrzebowanie pokarmowe, dlatego też ich nawożenie wydaje się niezbędne do tego, aby uzyskać duże, smaczne owoce. Doświadczeni rolnicy przyznają, że bez nawożenia trudno o satysfakcjonujące efekty. Warzywa zwykle opryskuje się kilka razy w sezonie. Osoby, które decydują się na tradycyjną uprawę pomidorów w gruncie, powinny zadbać o dostarczenie do gleby odpowiednich składników jeszcze przed posadzeniem rozsady. Już jesienią warto przekopać ziemię, na której w kolejnym roku mają rosnąć te warzywa, i dodać do niej naturalny nawóz, czyli obornik. Dzięki temu ziemia pod uprawę będzie dobrze przygotowana, a rozsady od początku będą mieć lepsze warunki do wzrostu. 

Nawożenie pomidorów można rozpocząć po ok. miesiącu od przygotowania rozsady. Do tego warto użyć preparatów mineralnych. Stosuje się je nie częściej niż co 2 tygodnie. W początkowym okresie warto stosować nawozy azotowe, a później potasowe i fosforowe. Aby zapewnić sobie większy komfort pracy, można zainwestować w opryskiwacz ciśnieniowy, dzięki któremu aplikowanie zakupionych nawozów będzie bardziej precyzyjne. 

Co jeszcze warto wiedzieć o nawożeniu pomidorów? W okresie kwitnienia warzywa te potrzebują takich składników, jak: Żelazo, magnez, potas i fosfor. Jeśli wierzchołki pędów tracą swój początkowy kolor i czernieją, może to oznaczać, że pomidorom brakuje boru. Inną rzeczą, która na to wskazuje, jest pojawienie się brunatnych, suchych plam na warzywach. Bor jest ważnym składnikiem, ponieważ to on odpowiada za powstawanie kwiatów i zawiązywanie owoców. Pomidory warto też nawozić wapniem, ponieważ zapewnia on ochronę przed niektórymi chorobami. Jeśli warzywa mają za mało tego składnika, liście zaczynają zasychać. O odpowiednią ilość składników odżywczych trzeba dbać przede wszystkim na przełomie lipca i sierpnia, bo właśnie w tym okresie pomidory mają na nie największe zapotrzebowanie.

 

Choroby pomidorów – na co uważać?

Decydując się na uprawę pomidorów, trzeba być świadomym tego, że u warzyw tych mogą wystąpić różne choroby. Pocieszające jest jednak to, że problemy pojawiają się zwykle wtedy, kiedy warzywa nie mają odpowiednich warunków do wzrostu. Oznacza to, że postępując zgodnie ze wskazówkami i dbając o odpowiednie nawożenie gleby, bardzo możliwe, że choroby ominą Twoje uprawy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów liczy się przede wszystkim szybka reakcja. Jedną z najczęstszych chorób jest zaraza ziemniaka. Po czym ją poznać? Na liściach pojawiają się ciemne plamy, a roślina zaczyna zamierać. Uprawiając pomidory, trzeba też uważać na mączniaka prawdziwego, który wygląda w ten sposób, że na liściach pojawia się biały nalot. Zagrożenie dla pomidorów stanowią też przędziorki i mszyce. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne preparaty, które pozwalają skutecznie walczyć z tymi szkodnikami.

Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłeś przydatne informacje dotyczące sadzenia pomidorów i przekonałeś się do tego, że uprawa tych warzyw nie jest bardzo skomplikowana. Jak wszystko wymaga ona zaangażowania, ale soczyste, pyszne, zebrane z własnego krzaka pomidory są tego warte.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ