10 domowych sposobów na mszyce

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Kiedy na roślinach zaczynają pojawiać się mszyce, musisz reagować od razu, ponieważ szkodniki te szybko się rozmnażają i stanowią spore zagrożenie dla Twoich okazów. Wydawać by się mogło, że najskuteczniejszy preparat na mszyce to zakupiony w sklepie ogrodniczym środek chemiczny. Warto jednak wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na mszyce, które przynoszą bardzo dobre efekty.

 

Jak wygląda mszyca?

Mszyce mogą różnić się od siebie barwą i wielkością, w zależności od gatunku. Szkodniki te mają zwykle od 2 mm do 5 mm, a ich kolor jest przezroczysty, zielony, biały lub żółty. Czasami zdarzają się też czarne mszyce. Szkodniki te mogą mieć formę bezskrzydłową i uskrzydloną, w zależności od fazy rozwoju i gatunku. Wygląd mszyc jest charakterystyczny, gdyż mają one wydłużone lub nieco okrągłe ciało z odwłokiem ze szpiczastym zakończeniem. Po jego bokach są dwie krótkie rurki, czyli tzw. syfony. Służą one mszycom do porozumiewania się przy wykorzystaniu feromonów. Dzięki syfonom mszyca jest w stanie poinformować innych o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Szkodniki te występują zazwyczaj w licznych koloniach. Na samym początku pojawiają się na wierzchołkach roślin, a z czasem wędrują do dalszych ich części. Jeśli kolonia jest duża, uskrzydlone samice przelatują na inne rośliny i tam zaczynają się rozmnażać. Źródła podają, że mszyca jest w stanie wydać kilka do kilkunastu pokoleń w ciągu jednego sezonu, a w każdym znajduje się kilkadziesiąt osobników.

Dlaczego warto znaleźć skuteczny środek na mszyce? To niezbędne, ponieważ są to owady roślinożerne, które są w stanie zaatakować niemal każdą roślinę. Mszyce mają gryząco-ssący aparat gębowy, który pozwala im na wysysanie soków z roślin. Szkodniki wydzielają przy tym lepką substancję (spadź), która utrudnia przeprowadzenie procesu fotosyntezy, a także wpływa negatywnie na wygląd rośliny. Na spadzi często pojawiają się czarne grzyby sadzakowe. Liście zaatakowane szkodnikami żółkną, zaginają się, a później zasychają. Mszyce są w stanie skutecznie osłabić roślinę i spowodować zahamowanie jej wzrostu. Co istotne, szkodniki te nie tylko uszkadzają rośliny, ale też przenoszą różne choroby. Niezbędne w przypadku ich pojawienia się, jest znalezienie skutecznego środka na mszyce. Domowe sposoby dobrze się sprawdzają, do czego przekonamy Cię w dalszej części artykułu. Nie musisz od razu inwestować w profesjonalne środki. Czasami wystarczą domowe składniki i zwykły, nawet niewielki spryskiwacz. Dla większej wygody można zdecydować się na opryskiwacz plecakowy.

Jakie rośliny najczęściej są atakowane przez mszyce?

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak pozbyć się mszyc, zastanawiają się też nad tym, jakie rośliny najczęściej padają ofiarami tych szkodników. Jak wspomnieliśmy już wyżej, istnieją różne gatunki mszyc, a szkodniki te można rozróżnić, m.in. biorąc pod uwagę ich rośliny żywicielskie: Mszyca buraczana, która ma czarny kolor i atakuje buraki ćwikłowe, mszyca różano-szczeciowa mająca zielony lub czerwony kolor, stanowi zagrożenie dla róż i roślin zielnych. Wyróżnia się też mszyce pelargoniowe, które atakują rośliny szklarniowe i mają jasnozieloną barwę, a także mszyce jabłoniowe o zielonym kolorze, które pojawiają się m.in. na jabłoniach i gruszach.

 

Naturalne sposoby na mszyce

W tej części artykułu skupimy się na naturalnych sposobach, które można wykorzystać do walki ze szkodnikami. Naturalny środek na mszyce nie zawsze zadziała tak skutecznie, jakbyś oczekiwał, ale im mniej szkodników na roślinie, tym większa szansa na to, że nie będziesz musiał stosować chemicznych środków stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Mając ogród i uprawy, warto raz na jakiś czas sprawdzać stan roślin pod kątem tego, czy nie pojawiają się na nich mszyce. Jeśli coś Cię zaniepokoi, najlepiej od razu działać. Im szybciej zaczniesz zwalczać mszyce na kwiatach, tym większa szansa powodzenia.

 ♦ Domowe sposoby na mszyce – ocet: Ocet to środek na mszyce, który jest jednym z najczęściej polecanych. Wynika to przede wszystkim z łatwości przygotowania mieszanki, jej niskiej ceny i skuteczności. Roztwór octu i wody przygotowuje się w proporcjach 1:10 i zajmuje to dosłownie kilka chwil. Roztwór przelewa się do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadza po zaatakowanej mszycami roślinie. W celu zwiększenia skuteczności działania środka możesz dodać do roztworu kilka kropel płynu do mycia naczyń. Doświadczenie wielu miłośników roślin potwierdza, że ocet na mszyce działa skutecznie, a na efekty nie trzeba długo czekać.

 ♦ Czosnek na mszyce: Co na mszyce z domowej spiżarni? Skutecznym środkiem jest ten stworzony na bazie czosnku i wody. Potrzebne są do tego około 4 ząbki czosnku. Musisz je dokładnie obrać, a następnie drobno posiekać, przełożyć do słoika, zalać wodą i odstawić na dłużej, najlepiej na co najmniej 24 h. Najlepiej, jeśli słoik z wodą i czosnkiem ustawisz w ciepłym miejscu, ale pamiętaj, że nie może być on narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Po upływie wskazanego czasu roztwór należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i dodatkowo połączyć go z wodą w proporcji 1:1. Przygotowany płyn można przechowywać w lodówce około miesiąca.

 ♦ Domowe sposoby na mszyce z sody: Są jeszcze inne domowe sposoby na mszyce. Zwalczanie tych szkodników jest też możliwe przy wykorzystaniu sody, którą można znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Wpisując w wyszukiwarkę frazę ‘soda na mszyce przepis’, znajdziesz kilka przepisów na ten środek. Jeden z najbardziej znanych przewiduje połączenie pół łyżeczki sody w połowie szklanki z wodą, a następnie dodanie do roztworu ćwierć łyżeczki oleju i zamieszanie wszystkiego. Tak przygotowany środek wystarczy wlać do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadzić po zaatakowanych mszycami roślinach. Soda na mszyce jest też przygotowywana np. z dodatkiem płynu do mycia naczyń (pół łyżeczki sody, 1 l ciepłej wody i kilka kropel płynu).

 ♦ Wywar z cebuli: Jakie są dobre, sprawdzone domowe sposoby na mszyce na różach? Szkodniki z tych kwiatów można usunąć, stosując np. łatwy w przygotowaniu wywar z cebuli. Jest to jeden z najtańszych preparatów, a wielu ogrodników potwierdziło jego skuteczność. Do wywaru potrzeba około 80 g cebuli pokrojonej na mniejsze kawałki. Warzywo musisz wstawić do miski zalanej 10 l wody i gotować wszystko przed pół godziny. Po upływie tego czasu wystarczy, aż wywar się ochłodzi, aby wlać go do spryskiwacza i zastosować na roślinę. Warto wiedzieć też, że wywar z cebuli może być stosowany nie tylko do walki z mszycami, ale też niektórymi chorobami grzybowymi.

 ♦ Wyciąg z pokrzywy: Wiele osób interesują domowe sposoby na mszyce stosowane na warzywach. Z usuwaniem szkodników dobrze radzi sobie wyciąg z pokrzywy. On również jest prosty i tani w przygotowaniu. Do jego przyrządzenia potrzeba 1 kg pokrzyw, a także 10 l wody. Najlepiej stosować odstaną wodę deszczową, taka mikstura przynosi zdecydowanie lepsze efekty. Pokrzywy musisz zalać wodą i odstawić na około dzień. Po tym czasie możesz rozpocząć opryski i oczekiwać na szybkie efekty.

 ♦ Roztwór z wody i mleka: Warto znać też inne domowe sposoby na mszyce w ogrodzie, w razie gdyby wskazane wcześniej metody nie przynosiły efektów, albo z jakichś przyczyn nie chciałbyś ich stosować. Do zwalczania mszyc może posłużyć roztwór z wody i mleka, przygotowany w proporcjach 1:1. Już kilka oprysków dobrze działa na mszyce na pomidorach. Domowe sposoby, wbrew pozorom, są skuteczne i potwierdza to wielu ogrodników.

 ♦ Wyciąg z mniszka lekarskiego: Zastanawiając się, jak zwalczyć mszyce naturalnymi sposobami i wpisując w wyszukiwarkę stosowne zapytanie, na pewno na ekranie pojawi się informacja, że walka z tymi szkodnikami jest możliwa przy zastosowaniu wyciągu z mniszka lekarskiego. Mlecz to roślina, którą można znaleźć niemal w każdym ogrodzie, dlatego przygotowanie naturalnego preparatu nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Wyciąg robimy z około 40 g mniszka lekarskiego zalanego 10 l wody. Mlecz pozostawiamy w garnku przez 3-4 godziny, po upływie tego czasu środek do spryskiwania jest gotowy i można użyć go na roślinę, na której występują mszyce.

 ♦ Wprowadzenie do ogrodu kwiatów odstraszających mszyce: Masz mszyce na balkonie i chcesz się ich pozbyć? Może mszyce na surfiniach nie dają Ci spokoju? Jeśli masz miejsce i możliwość, możesz zdecydować się na dokupienie roślin, które odstraszają te szkodniki. Wybór masz całkiem spory, bo możesz zdecydować się na: Lawendę, miętę, dziki bez czy aksamitkę. Mszyce nie lubią też takich roślin jak: Nagietek, ogórecznik lekarski, szałwia, czosnek, tymianek i cebula.

 ♦ Biedronki w ogrodzie: Bardzo często mszyce pojawiają się na różach. Domowe sposoby mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się tego problemu, niezależnie czy chodzi o róże czy inne rośliny. Dobrym pomysłem jest też zwabienie biedronek do ogrodu. Larwa biedronki potrafi zjeść nawet kilkaset mszyc w ciągu dnia, a dorosły osobnik kilkadziesiąt. Co ważne, biedronki jedzą także inne szkodniki. Jak zachęcić te owady do tego, aby przyleciały do ogrodu i zostały w nim na dłużej? Konieczne jest stworzenie w tym miejscu odpowiednich warunków dla biedronek. Kluczowa jest rezygnacja z używania owadobójczych środków chemicznych. Ważnym aspektem jest również przygotowanie miejsca, które będzie mogło służyć za schronienie np. opadłe, niezagrabione liście. Można też zdecydować się na zakup specjalnego domku dla owadów albo wykonać go samodzielnie. W Internecie jest wiele wskazówek, jak go zrobić, korzystając z materiałów, które ma się w domu. Rośliny zaatakowane przez mszyce można spryskać wodą z dodatkiem cukru, wtedy obok nich pojawią się biedronki. Owady te lgną również do żółtych i białych kwiatów, do roślin można też przymocować żółte tasiemki.

 ♦ Mechaniczne usuwanie szkodników: Jeśli na Twoich kwiatach pojawiły się mszyce, możesz też zdecydować się na ich mechaniczne usuwanie. Jednym ze sposobów, który dla wielu może okazać się mało przyjemny, jest zgniatanie szkodników na roślinie. Mniej inwazyjna wydaje się kąpiel wodna. Roślinę należy zanurzyć w wodzie i w ten sposób wypłukać owady, warto dodać do kąpieli mydło ogrodnicze, które zwiększy skuteczność całego zabiegu. Kąpiel wodną należy powtórzyć po ok. tygodniu.

 

Ekologiczne i chemiczne preparaty na mszyce do kupienia w sklepach

Masz mszyce na pomidorach lub innych warzywach, a może szkodniki zaatakowały Twoje kwiaty, a domowe sposoby nie przynoszą efektów? W takim wypadku możesz zdecydować się na zakup gotowych środków sprzedawanych w sklepach ogrodniczych. Na początek najlepiej postawić na ekologiczne preparaty, które najczęściej tworzone są na bazie roślin. Oznacza to, że środki te są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Niemniej jednak nadal stanowią zagrożenie dla owadów, w tym tych pożytecznych. W związku z tym stosując preparaty ekologiczne, trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Dla wielu osób atutem jest to, że środki na bazie roślin i delikatnych składników nie mają okresu karencji albo jest on bardzo krótki. W związku z tym po ich zastosowaniu nie trzeba wstrzymywać się np. z jedzeniem spryskanych warzyw (ewentualnie 1 dzień, w zależności od zaleceń producenta), wystarczy dokładnie je umyć.

Sklepy ogrodnicze oferują też różnego rodzaju preparaty chemiczne, które okazują się skuteczne w walce z mszycami. Zalecamy ich użycie wtedy, kiedy nie możesz czekać na efekty albo żaden z wymienionych wcześniej sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Stosując środki chemiczne, należy bezwzględnie przestrzegać zasad karencji. Opryski należy wykonywać z samego rana lub wieczorem, aby nie stanowiły one zagrożenia dla latających pszczół i innych pożytecznych owadów. Pamiętaj też o tym, aby bezwzględnie stosować się do wytycznych producenta, a przed zastosowaniem produktu dokładnie zapoznać się z etykietą. 

 

Jak chronić się przed mszycami?

Walka z mszycami powinna być podejmowana na dwóch płaszczyznach. Poza usuwaniem zadomowionych już w ogrodzie szkodników warto dbać o to, aby nie pojawiały się one na roślinach. Jak przeciwdziałać mszycom? Ogrodnicy zachęcają do tego, aby dokładnie plewić swoje uprawy i na bieżąco pozbywać się chwastów. Warto też wprowadzić do swojego ogrodu rośliny, które odstraszają szkodniki i dbać o to, aby był on miejscem przyjaznym dla biedronek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ