Ranking 5 najlepszych wertykulatorów ręcznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 14.06.24

 

Wertykulator ręczny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Po analizie kilku produktów doszliśmy do wniosku, że najlepszy wertykulator ręczny to Gardena COMBISYSTEM 3395. Z jego pomocą z pewnością uda nam się poprawić kondycję trawnika oraz przyspieszyć wzrost trawy. Na początku warto zauważyć, że produkt ma kółka. Znacznie ułatwiają one prowadzenie wertykulatora po darni – bez zbędnego wysiłku. Poza tym sprzęt jest lekki, więc każdy domownik może wykonać pracę, jaką jest spulchnianie ziemi. Przyjrzyjmy się również wykonaniu opisywanego modelu. Stal jest materiałem, który nie ulega łatwo zniszczeniu, więc wertykulator ręczny na kółkach to inwestycja na lata. Produkt ma również funkcję usuwania roślin z trawnika, co sprawia, że nasz ogródek wygląda estetycznie oraz elegancko. Według Internautów drugie miejsce w rankingu należy do produktu GardenLine LAR3870. Jest to wertykulator ręczny zrobiony z tworzywa ABS i stali nierdzewnej. Jest on wyposażony w 27 solidnie wykonanych kolców. Korzystanie z niego jest proste, o czym zapewniają konsumenci, którzy postanowili go kupić.

5 najlepszych wertykulatorów ręcznych. Opinie w 2024 roku

 

Kolejna część artykułu to ranking wertykulatorów ręcznych. Dowiesz się z niego podstawowych informacji o kilku najlepszych sprzętach tego typu. Może wśród nich znajdziesz ten, który spełnia Twoje wymagania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to lekki produkt, więc nie musimy się martwić, że mamy zbyt mało siły, aby z niego skorzystać. Wertykulator jest dobrze wykonany. Bardzo rzadko ulega on uszkodzeniu. Operowanie sprzętem jest proste i pasuje on do wielu trzonków.

Wady

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że kółka produktu czasem się zacinają. Podczas długiej eksploatacji wertykulatora może to być dla nas kłopotliwe.

Podsumowanie

Waga produktu wynosi 1,9 kg. Jest on wyposażony w kółka wykonane z plastiku. Reszta głowicy to stal. Wymiary prezentowanego wertykulatora wynoszą 32 cm x 15,5 cm. Sprzęt skutecznie napowietrza ziemię, dzięki czemu trawa szybciej rośnie.

Drugi wybór

Zalety

Wertykulator ma stalowe kolce, które nie są podatne na zniekształcenia, ponadto na ich powierzchni nie pojawia się korozja. Do produkcji narzędzia ogrodniczego poza stalą wykorzystano też mocne tworzywo ABS. Takie połączenie stanowi gwarancję długiego czasu użytkowania.

Wady

Część osób twierdzi, że akcesorium ma zbyt lekką konstrukcję. W związku z tym kolce nie wbijają się łatwo w ziemię. Osoba korzystająca z narzędzia musi użyć sporej siły, aby ostre elementy wniknęły w glebę.

Podsumowanie

Mimo drobnych wad produkt cieszy się popularnością. Długość rączki wertykulatora wynosi 125 cm. Jest ona na tyle długa, że zapewnia komfort pracy. Model ma dokładnie 27 kolców.

Rozważ też

Zalety

Duża szerokość robocza wertykulatora oznacza, że napowietrzanie trawy potrwa krócej, niż zakładaliśmy. Jest to bardzo dobrze wykonany produkt, który ma solidnie zrobione zęby. Dzięki nim gleba jest dobrze spulchniona, więc ma szansę wchłonąć więcej minerałów.

Wady

Prezentowany sprzęt nie został wyposażony w kółka. Dlatego praca nim nie jest maksymalnie komfortowa oraz wymaga od nas użycia zwiększonej siły niż w przypadku modeli, które są wyposażone w kółka.

Podsumowanie

Urządzenie nie tylko napowietrza trawnik, ale także spulchnia ziemię, przygotowuje ją do uprawy oraz pozbywa się niechcianych roślin z trawnika. Ze względu na dobre wykonanie produkt posłuży nam przez kilka sezonów.

 

1. Wertykulator na Kółkach Gardena COMBISYSTEM 3395


Gardena COMBISYSTEM 3395 to wertykulator ręczny, który ułatwi usuwanie niepożądanych roślin z darni – takich jak mech oraz chwasty. Skutecznie napowietrza trawnik i tym samym sprawia, że kondycja trawy jest lepsza, a trawa szybciej rośnie.

Waga prezentowanego sprzętu wynosi 1,9 kg. Operowanie nim nie będzie w takim razie trudne. Warto wspomnieć, że obsługa urządzenia nie wymaga żadnych specjalnych zdolności. Nie musimy również tracić zbyt dużo energii. Głowica jest wykonana głównie ze stali oraz częściowo z tworzywa sztucznego. Jest ona wytrzymała i nie ulega szybko uszkodzeniu. Jej wymiary to 32 cm x 15,5 cm.

Elementy tnące są bardzo ostre, więc praca będzie płynna. Produkt jest wyposażony w stosunkowo duże koła, które z pewnością sprawią, że użytkowanie wertykulatora będzie łatwiejsze. Użytkownikom najbardziej podoba się łatwa obsługa narzędzia oraz fakt, że jest ono dobrze wykonane.

Wertykulator ręczny Gardena COMBISYSTEM 3395 to sprzęt objęty 25-letnią gwarancją. Szerokość robocza modelu wynosi 32 cm.

 

Zalety

Stabilna praca: Przyrząd zapewnia stabilną pracę, a wszystko dzięki wykorzystaniu combisystemu i odpowiedniemu mocowaniu trzonka. Jest on mocno przytwierdzony do podstawy (duża śruba), więc nie ma obaw o to, że będzie się ruszał. Do wertykulatora można przymocować różne trzonki.

Efektywna praca: Jak podają konsumenci, praca z użyciem tego modelu jest wygodna i efektywna. Wertykulator ma mocne zęby ze stali nierdzewnej, które mocno wnikają w trawnik i skutecznie usuwają mech i darń.

Niewielka waga: Dla sporej części kupujących znaczenie ma to, że produkt jest stosunkowo lekki, jego waga nie przekracza 2 kg. W związku z tym korzystanie z niego nie jest męczące.

Wysoka jakość wykonania: Jak potwierdził przeprowadzony test wertykulatorów ręcznych, model Gardena COMBISYSTEM 3395 jest zrobiony z wytrzymałych materiałów. Nie bez powodu produkt jest objęty 25-letnią gwarancją.

Szerokość robocza: Wertykulator ma sporą szerokość roboczą, wynosi ona 32 cm.

 

Wady

Zacinające się kółka: Użytkownicy zwracają uwagę na to, że czasami kółka się zacinają, co bywa irytujące.

 

 

 

 

2. Wertykulator i Aerator Ręczny TeamVeovision O16B

 

Chcesz znaleźć stosunkowo tani ręczny wertykulator, dzięki któremu zadbasz o estetyczny wygląd Twojego trawnika? Jeśli tak, poznaj dokładny opis modelu TeamVeovision O16B. Jest to wertykulator i aerator w jednym. Jego wymiary wynoszą: 42 cm x 15 cm. Długość rączki jest równa 125 cm, przy jej końcu znajduje się mały, plastikowy uchwyt.

Wertykulator ręczny marki TeamVeovision jest zrobiony m.in. ze stali nierdzewnej. Jak wiadomo, jest to materiał odznaczający się trwałością i dobrze zabezpieczony przed działaniem korozji. Do zrobienia tego przyrządu ogrodniczego wykorzystano też inne solidne tworzywo, a dokładniej ABS. Wertykulator ma dokładnie 27 kolców, stalowy kolor i zielone elementy.

Większość osób, które podjęły decyzję o zakupie tego produktu jest zadowolona. Użytkownicy uważają, że stosunek jakości wykonania do ceny wertykulatora jest atrakcyjny. Przyrząd jest łatwy w obsłudze, a jego stosowanie przynosi oczekiwane efekty.

TeamVeovision O16B to wertykulator i aerator ręczny o dokładnych wymiarach: 42 cm x 15 cm. Wysokość rączki wynosi 125 cm.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Z uwagi na to, że jest to przyrząd ręczny, jego obsługa nie jest niczym skomplikowanym. Nie trzeba poświęcać dużo czasu na czytanie instrukcji. Z użytkowaniem tego wertykulatora poradzi sobie nawet osoba bez doświadczenia.

Stalowe kolce: Model ma mocne, odporne na zniekształcenia, stalowe kolce. Są one odpowiednio rozmieszczone przy podstawie, na ich powierzchni nie powinna pojawiać się korozja.

Tworzywo ABS: W procesie produkcji wertykulatora wykorzystano też tworzywo ABS, które jest uznawane za jeden z trwalszych materiałów. Można być pewnym, że przyrząd zbyt szybko się nie zepsuje.

Odpowiednio długi uchwyt: Wertykulator ma odpowiednio długi uchwyt zapewniający komfort pracy.

 

Wady

Lekka konstrukcja: W nielicznych komentarzach można przeczytać, że z uwagi na to, że wertykulator jest lekki, trzeba włożyć spory wysiłek w to, aby kolce wniknęły w ziemię.

 

 

 

 

3. Końcówka do Wertykulacji Gardena Combisystem 3391-20

 

Gardena Combisystem 3391-20 to wertykulator, który nadaje się do napowietrzania trawnika. Dzięki temu gleba ma szansę, aby wchłonąć więcej składników odżywczych. Rezultatem jest lepiej wyglądający trawnik, który gęsto oraz szybko rośnie. Produkt ten możemy również użyć do spulchniania gleby oraz rozdrabniania brył ziemi. Dzięki temu przygotujemy ziemię do posadzenia na niej roślin.

Szerokość robocza sprzętu wynosi 35 cm, co pozwala na szybką pracę. Jeżeli chodzi o wykonanie, to większość elementów produktu jest ze stali, która została pokryta duroplastem – w efekcie czego odporność na uszkodzenia i korozję jest większa. Warto wspomnieć, że cynkowane zęby skutecznie spulchniają ziemię i nie zacinają się.

Opisywane urządzenie zostało skonstruowane w taki sposób, aby pasowało do prawie każdego trzonka. Wertykulator równie skutecznie usuwa mech oraz chwasty z trawnika. Użytkownikom najbardziej podoba się bardzo dobre wykonanie produktu. Zaznaczają również, że praca nim nie jest zbyt uciążliwa.

Wertykulator ręczny Gardena Combisystem 3391-20 ma szerokość roboczą równą 35 cm. Model jest objęty 25-letnią gwarancją.

 

Zalety

Solidna konstrukcja: Producent zapewnia o solidnej konstrukcji narzędzia ogrodniczego, co znajduje potwierdzenie w pochlebnych opiniach konsumentów. Wertykulator ma ocynkowane, stalowe zęby pokryte duroplastem.

Duża szerokość robocza: Z uwagi na dużą szerokość roboczą wynoszącą 35 cm, można być pewnym, że praca z użyciem tego przyrządu nie będzie długa. Za jednym razem można obrobić sporą część trawnika.

Przeznaczenie: Ten wertykulator jest przeznaczony do usuwania mchu i darni i tym samym lepszego napowietrzania gleby. Dodatkowo jest on dostosowany do wyrównywania gleby i rozdrabniania mniejszych brył.

 

Wady

Brak kółek: Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przyrząd nie jest wyposażony w kółka, które czynią pracę nieco lżejszą.

 

 

 

 

4. Wertykulator na Kółkach Floraland Quick System


Chcielibyśmy zaprezentować Floraland Quick System, wertykulator ręczny, który pozwala dobrze napowietrzyć trawnik. Jego szerokość robocza wynosi aż 51 cm. Oznacza to, że spulchnienie ziemi nawet w dużym ogródku nie zabierze nam zbyt dużo czasu. Dodatkowo sprzęt szybko usuwa mech oraz inne niepożądane chwasty.

Produkt jest wyposażony w kółka. Nie są one zbyt duże, lecz są dobrze wykonane, więc z pewnością pomogą nam w pracy. Głowica została wykonana z mocnej stali. Dodatkowo zęby są ocynkowane, więc nie ulegają korozji ani szybkiemu zniszczeniu. Produkt jest wyposażony w system Quick, który pozwala szybko zamontować głowicę do trzonka – wystarczy jedno naciśnięcie przycisku.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Sprzętem można łatwo manewrować, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w ogródku. Opinie o wertykulatorach ręcznych tej marki są pełne pozytywów. Użytkownikom najbardziej podoba się możliwość dopasowania sprzętu do wielu różnych trzonków, więc możemy wybrać taki, który nam najbardziej odpowiada. Wertykulator ręczny Floraland Quick System ma głowicę o szerokości równej 51 cm. Model jest wyposażony w kółka.

 

Zalety

Wytrzymała część robocza: Przyrząd jest wykonany z zachowaniem staranności, wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi długi czas użytkowania. Część robocza jest ocynkowana i odpowiednio wzmocniona.

System Quick: W wertykulatorze zastosowano system Quick pozwalający na szybkie zamontowanie głowicy do trzonka. Aby to zrobić wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

Szerokość robocza: Opisywany przyrząd ma dużą szerokość roboczą (aż 51 cm), więc praca z jego użyciem nawet w dużym ogrodzie przebiega sprawnie.

 

Wady

Konieczność dokupienia trzonka: W zestawie nie ma trzonka, więc trzeba dokupić go samodzielnie.

Wytrzymałość kółek: W niektórych komentarzach można przeczytać, że znajdujące się przy sprzęcie koła są podatne na ścieranie.

 

 

 

 

5. Wertykulator Ręczny do Trawy Obustronny Flo 380mm

 

Flo 380mm to obustronny wertykulator ręczny. Na jednej ze stron ma on 11 zębów o głębokości roboczej 55 mm. Z kolei na drugiej stronie znajduje się 21 zębów, a ich głębokość robocza wynosi 51 mm. Możemy więc używać wertykulatora w zależności od twardości gleby oraz preferencji.

Sprzęt jest wykonany ze stali. Jego szerokość robocza wynosi 38 mm. Produkt dobrze sprawdzi się w małych ogrodach, w których musimy manewrować między drzewami lub klombami kwiatów. Wertykulator skutecznie napowietrza ziemię poprzez usuwanie resztek zeschniętej trawy oraz ścinanie mchu i innych roślin.

Waga urządzenia wynosi jedynie 1,2 kg. Operowanie nim nie będzie więc uciążliwe i możemy go używać przez dłuższy czas, bez uczucia zmęczonych rąk. Ten dobry i tani wertykulator ręczny jest przystosowany do zamontowania tradycyjnego, drewnianego drążka, co jest łatwym procesem. Użytkownikom podoba się dobre wykonanie produktu oraz możliwość wybrania jednej z oferowanych stron do napowietrzania.

Flo 380mm to dobry wertykulator ręczny do 50 zł. Składa się on z jednej strony z 11 zębów, po drugiej ma ich 21.

 

Zalety

Niska waga: Produkt waży trochę ponad 1 kg, więc jego przenoszenie nie jest męczące. Co więcej, wertykulator nie zajmuje dużo miejsca w garażu czy w szopie na narzędzia.

Solidne ostrza: Model ma solidnie zrobione ostrza, które wykazują bardzo dobre właściwości. Skutecznie nacinają darń i pozwalają pozbyć się zalegającego na glebie mchu czy resztek trawy, które pozostały po ostatnim koszeniu.

 

Wady

Bez drążka w zestawie: W komplecie nie otrzymujemy drążka, więc trzeba dokupić go oddzielnie.

Model bez kółek: Wertykulator ręczny marki Flo nie został wyposażony w kółka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wertykulator ręczny kupić?

 

Pielęgnacja trawnika to nie tylko regularne nawożenie i przycinanie źdźbeł, ale także usuwanie chwastów i napowietrzanie gleby. Mogą nam w tym pomóc specjalne narzędzia ogrodnicze, takie jak ręczny wertykulator, który jest łatwy w obsłudze. Chcesz kupić tego typu produkt, ale masz wątpliwości, który model spełni Twoje oczekiwania? Po lekturze poradnika nie powinieneś mieć problemu z podjęciem decyzji.

Czy warto kupić wertykulator ręczny?

Wertykulator ręczny to niezbędne narzędzie dla wszystkich osób, którym marzy się zielony, zdrowy i pięknie wyglądający trawnik. Samo koszenie trawy nie wystarcza. Co pewien czas powinniśmy też spulchniać ziemię i napowietrzać ją, aby woda oraz składniki odżywcze z nawozu mogły docierać do korzeni źdźbeł. Ręczny wertykulator, nie wymagający podłączenia do prądu, bez wątpienia nam w tym pomoże. Podczas pracy z takim narzędziem nie tylko rozluźniamy ziemię, ale również niszczymy mech oraz chwasty, które zabierają roślinom światło i przez to utrudniają im wzrost. Model ręczny doskonale sprawdza się na niewielkich powierzchniach, a także na działkach, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Pamiętajmy, że za sprawą wertykulatora usuniemy nie tylko chwasty, ale też mech, w którym mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie i grzyby. To może zapobiec żółknięciu trawy i konieczności stosowania specjalistycznych preparatów.

 

Rodzaje

Wśród wertykulatorów ręcznych wyróżnia się produkty klasyczne, sandałowe oraz walce ogrodowe. Te pierwsze przed użyciem należy zamontować na trzonku. Część takich narzędzi jest wyposażona w kółka, w efekcie czego prace pielęgnacyjne trawnika stają się łatwiejsze. Wertykulatory sandałowe swoim wyglądem przypominają nieco sandały, które nosimy w lecie. Zakłada się je na buty robocze, w ich podeszwach znajdują się długie i ostre kolce. Wystarczy więc przespacerować się po trawniku – w tym czasie ziemia jest nakłuwana i napowietrzana, a my możemy słuchać muzyki lub rozmawiać z bliskimi. Wertykulacja trawnika nie jest męcząca, niemniej jednak musimy tak stawiać kroki, aby każdy fragment ziemi był równomiernie rozluźniony. Natomiast narzędzia w postaci walców ogrodowych przydają się w szczególności przy zakładaniu nowego trawnika. Duży walec z kolcami na całej swojej powierzchni umożliwia wyrównanie terenu i napowietrzenie ziemi, na której zasiejemy trawę. Takie wertykulatory są wypełnione piaskiem, aby łatwiej się je prowadziło (podobnie jak modele klasyczne – trzeba zamontować je na trzonku).

 

Szerokość robocza

Aby podjąć decyzję, jaki wertykulator ręczny wybrać, należy porównać szerokość roboczą dostępnych w sklepie produktów. Na tej podstawie dobierzemy taki model, który pozwoli nam w krótkim czasie napowietrzyć trawnik, nawet o bardzo dużej powierzchni. Przeważnie szerokość robocza narzędzi ręcznych mieści się w zakresie od 30 cm do ok. 55 cm.

 

Głębokość robocza

Poza szerokością należy też sprawdzić głębokość roboczą wertykulatora, która wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. To pozwala nam określić, jak głęboko w ziemię będą wbijać się kolce, a tym samym jak skutecznie przeprowadzimy wertykulację trawnika. Większość narzędzi jest jednostronna, ale możemy też napotkać produkty dwustronne. W ich przypadku kolce po obu stronach mają różną długość, a więc wbijają się w glebę na inną głębokość.

 

Materiał wykonania

Chcąc użytkować narzędzie przez kilka sezonów ogrodniczych, powinniśmy wybrać model z solidnych materiałów. Za najlepszy wertykulator ręczny uważa się produkt z głowicą ze stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i przede wszystkim na korozję. Pozostałe elementy, takie jak kółka, mogą być wykonane z dobrych gatunkowo tworzyw sztucznych. Jeżeli kolce będą pokryte warstwą cynku, nie musimy się martwić, że zniszczą się w wyniku częstej wertykulacji.

Waga

Ręczne wertykulatory są znacznie lżejsze niż sprzęty spalinowe i elektryczne. Ma to zapewniać komfort pracy w ogrodzie. Aby nie mieć problemów z popychaniem narzędzia po trawie, wybrany przez nas model nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Wówczas będziemy mogli swobodnie manewrować wertykulatorem, unikniemy też szybkiego zmęczenia rąk.

 

Komfortowa praca

Wertykulacja trawnika nie sprawi nam trudności, pod warunkiem, że nasze narzędzie zagwarantuje nam komfort pracy. Konsumenci przekonują, że modele z kółkami są bardziej praktyczne niż te bez, ponieważ spulchnianie gleby nie wymaga użycia dużej siły, wystarczy przesuwać narzędzie po ziemi. Należy jednak mieć na uwadze, że o tym, jaki wertykulator ręczny jest najlepszy, decyduje też wysokość trzonka i łatwość zamontowania na nim głowicy z kolcami. Nie możemy nadmiernie pochylać się podczas pracy, gdyż wtedy pojawi się dokuczliwy ból pleców.

 

Wertykulatory ręczne w dobrych cenach

Najlepsze wertykulatory ręczne są tańsze niż profesjonalne sprzęty spalinowe oraz elektryczne. Za mały model zapłacimy nie więcej niż 50 zł. Większe narzędzia kosztują od 80 zł do 200 zł, w zależności od marki, materiału wykonania oraz zastosowanych rozwiązań. Droższe wertykulatory pozwalają np. na montowanie głowicy na uniwersalnych trzonkach, mają też podnoszoną oś, co gwarantuje wertykulację trawnika bez wysiłku. Wertykulator ręczny to sprzęt, który zakupimy w sieci OBI lub Castorama.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ