Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Gwiazda betlejemska to roślina, która wielu osobom kojarzy się z Bożym Narodzeniem. To właśnie w tym okresie pojawia się ona w wielu domach. Warto zadbać o to, aby wyglądała ona możliwie najładniej, a do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. O tym, jak często podlewać gwiazdę betlejemską czy gdzie ją ustawić dowiesz się z naszego artykułu. 

 

Gwiazda betlejemska – kwiat z Ameryki

Gwiazda betlejemska to wilczomlecz piękny, znany także pod nazwą poinsecji. Ostatnia z nazw wywodzi się od nazwiska Joela Poinsetta, czyli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Meksyku. To on, pasjonat botaniki i doktor, na początku XIX wieku sprowadził ją do kraju. Gwiazda betlejemska pochodzi z regionów Ameryki Środkowej i Meksyku. W tamtych rejonach jest krzewem ozdobnym osiągającym wysokości nawet do 3-4 m. Poinsecja ma liczne zielone i czerwone liście. W Europie ten kwiat pojawił się na początku XX wieku, a wszystko dzięki przyrodnikowi Alexandrowi von Humboldtowi. Przywiózł on gwiazdę betlejemską ze swojej podróży do Ameryki. Nazwa botaniczna wilczomlecza pięknego brzmi Euphorbia pulcherrima. Znana nam ze sklepów i domów gwiazda betlejemska to roślina doniczkowa, która osiąga przeciętnie do 50 cm wysokości. Występuje ona w wersji jedno- i wielopędowej. 

Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że jedna z azteckich legend głosi, że gwiazda betlejemska jest zabarwiona krwią bogini, której z miłości pękło serce. Aztekowie bardzo cenili tę roślinę, z jej liści robili czerwony pigment, a sok z niej wykorzystywali w czasie choroby do zbijania gorączki. 

Kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca?

Sporo pytań pojawia się nie tylko o to, jak dbać o kwiat gwiazda betlejemska, ale też czy roślina jest trująca. Nie dziwi to, tym bardziej, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Owszem, roślina jest szkodliwa, ale samo dotykanie jej liści nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. W łodydze, liściach i korzeniach jest mleczko, które w razie kontaktu ze skórą powoduje podrażnienia. Jeśli przypadkowo dojdzie do sytuacji stanowiącej niebezpieczeństwo, należy dokładnie przemyć wodą obszar na skórze, który był narażony na działanie soku rośliny (to samo tyczy się oczu). W przypadku spożycia dużej ilości mleczka, wymagana jest interwencja lekarska. Nie trzeba się jednak tego bardzo obawiać, bo dopiero zjedzenie bardzo dużej ilości liści stanowi niebezpieczeństwo dla życia. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby zwierzę czy dziecko nie miało bezpośredniego dostępu do doniczki.

 

Kwiat gwiazda betlejemska – jak podlewać?

Wilczomlecz piękny wymaga regularnego podlewania, tę kwestię trzeba przypilnować. Najlepiej, aby do doniczki trafiała mała porcja wody co dwa dni. Jeśli w podstawce zgromadzi się jej nadmiar, po kilkunastu minutach od podlania należy usunąć wodę. Dbałość o regularne dostarczanie wody powinno być kluczowe dla każdego, kogo interesuje gwiazda betlejemska. Podlewanie nie jest jednak jedynym sposobem na dostarczanie wody. Poinsecja bardzo lubi też zraszanie, tym bardziej, jeśli w domu czy mieszkaniu mamy suche powietrze i nie stosujemy nawilżacza. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską poza regularnym podlewaniem? Ważne jest także nawożenie. Można wykorzystać do tego zwykły, uniwersalny środek w formie płynu czy żelu. Stosuje się go w trakcie podlewania, choć nie jest zalecane jego używanie zaraz po tym, jak roślina trafi do naszego domu. Podyktowane jest to względami ochrony przed przenawożeniem gwiazdy betlejemskiej. Nie wiemy przecież dokładnie, w jaki sposób dbano o nią przed tym, jak znalazła się u nas. 

Dobór odpowiedniego miejsca

Dużą popularnością w okresie świątecznym cieszy się kwiat gwiazda betlejemska. Jak pielęgnować tę roślinę przekazaliśmy w akapicie powyżej. Tutaj skupimy się na przygotowaniu odpowiednich warunków do życia, a dokładniej wyborze miejsca jej ustawienia. Poinsecja powinna znajdować się w ciepłym i jasnym miejscu w naszym domu. Jeśli roślina będzie narażona na przeciągi, może szybko stracić swój ładny wygląd. Ten kwiat doniczkowy lubi dobrze nasłonecznione stanowiska, ale bezpośrednie promienie nie działają na niego zbyt dobrze. Roślina dobrze zachowuje się, jeśli ma zapewnioną w miarę stałą temperaturę na poziomie 18-22 st. C. Jeśli w mieszkaniu jest nieco cieplej, nie powinno stanowić to dużego problemu. 

 

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej w domu – podłoże 

Jakie podłoże zastosować w doniczce, aby gwiazda betlejemska dobrze rosła? Można z powodzeniem wybrać uniwersalną ziemię do kwiatków z dodatkiem torfu. Jest on konieczny, ponieważ pozwala utrzymać wilgoć w ziemi, która z kolei jest niezbędna do tego, aby roślina mogła odpowiednio się rozwijać. Jeśli ziemia będzie przesuszona, gwiazda betlejemska zmarnieje, a z czasem może całkowicie uschnąć. Pierwszym sygnałem sugerującym, że poinsecja nie jest wystarczająco dobrze podlewana, jest to, że zaczyna gubić liście.

 

Gwiazda betlejemska w doniczce – jak wybrać odpowiednią roślinę w sklepie?

Gwiazda betlejemska trafia do naszego domu zazwyczaj w okresie okołoświątecznym. To właśnie wtedy w wielu sklepach (nie tylko kwiaciarniach, ale i zwykłych supermarketach) pojawia się poinsecja. Można ją kupić za niewielką kwotę, dlatego też cieszy się ona popularnością. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na jej kondycję i to, w którym miejscu w sklepie się znajduje. Rośliny nie powinno się umieszczać przy drzwiach, a tym bardziej na zewnątrz. Jeśli gwiazda betlejemska będzie narażona na chłód i przeciągi, zacznie gubić liście. Przed zakupem danej rośliny należy też sprawdzić ziemię w doniczce. Nie może być ona ani zbyt mokra, ani za sucha. Jeśli wilczomlecz piękny wygląda na zadbany i ma ładne liście bez widocznych uszkodzeń, istnieje duża szansa, że na długo zachowa estetyczny wygląd, a opieka nad nim nie będzie wymagająca. 

Jeśli kupujemy gwiazdę betlejemską w zamiarze jej dalszej hodowli, także po świętach, musimy zwrócić uwagę, czy na wybranej przez nas roślinie nie ma żadnych ozdób. Czasami sprzedawcy spryskują kwiat sztucznym śniegiem czy brokatem, a do liści przyczepiają jabłuszka lub inne ozdoby. Wielu osobom się to podoba, jednak trzeba pamiętać, że takie dekoracje mogą uszkodzić roślinę i tym samym może ona nie nadawać się do dalszej uprawy. 

 

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja po przekwitnięciu

Niekiedy już w styczniu, a czasami w lutym gwiazda betlejemska zaczyna gubić liście. Wiele osób wtedy wyrzuca roślinę, jednak istnieje możliwość jej dalszej hodowli. Kiedy większość liści opadnie, należy dokładnie przyciąć pędy nad 2-3 pąkiem. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania nowych liści, a ponadto zapewnimy jej odpowiednie warunki do odpoczynku przed kolejnym sezonem. Po przycięciu pędów należy odstawić gwiazdę betlejemską na kilka tygodni (od 4 do 6) w miejsce, w którym temperatura wynosi ok. 15 st. C. W tym czasie poinsecji nie podlewa się ani nie nawozi, a dostęp do światła nie ma żadnego znaczenia. Po upływie wskazanego czasu doniczka z gwiazdą betlejemską powinna wrócić na swoje miejsce. Wiele osób zaleca, aby przesadzić ją do świeżej ziemi, bo wtedy będzie ładniej rosła. Jeśli zależy nam na tym, aby roślina była większa, powinniśmy wybrać większą doniczkę. Jeśli jednak jej rozmiar nam odpowiada, możemy pozostawić tę, z której korzystaliśmy wcześniej. 

Jeśli zależy nam na tym, aby roślina zaczęła kwitnąć (szczególnie na czas świąt) musimy już kilka tygodni wcześniej się do tego przygotować. Pobudzenie do kwitnienia zajmuje od 4 do 6 tygodni. Przez 14 dni gwiazda betlejemska musi przebywać w ciemności, dobowy dostęp do światła nie powinien przekraczać 10 h. Aby zapewnić roślinie takie warunki, sporo osób decyduje się na jej nakrycie kartonem. Mały dostęp do światła sprawia, że gwiazda betlejemska się przebarwia i to pobudza ją do ponownego kwitnienia.

Gwiazda betlejemska – rozmnażanie

Nie brakuje osób, którym gwiazda betlejemska bardzo się podoba i chcą mieć więcej roślin tego typu w domu albo podarować je swoim znajomym. Jeśli mamy zadbaną poinsecję, nie musimy kupować kolejnej w sklepie, a możemy zdecydować się na rozmnażanie. Nie jest ono bardzo trudne, ale nie zawsze się udaje. Gwiazdę betlejemską można rozmnożyć latem, robiąc sadzonki z wierzchołków pędów (ich długość powinna wynosić ok. 10 cm). Dolną partię liści należy usunąć z pędu, a końcówkę zanurzyć w ukorzeniaczu. Roślina zaczyna szybko puszczać korzenie, jeśli w miejscu, w którym jest przechowywana, panują odpowiednie warunki temperaturowe (ok. 21 st. C). 

Podczas przycinania gwiazdy betlejemskiej należy pamiętać, że jej sok może powodować podrażnienia skóry, dlatego też zalecane jest, aby używać do tego jednorazowych rękawiczek. Zapewniają one bezpieczeństwo dłoniom.

Niekiedy, aby utrzymać rośliny w dobrym stanie, trzeba stosować specjalne środki, narzędzia ogrodnicze i sprzęty takie jak wertykulator. Nie zawsze jednak opieka nad nimi wymaga korzystania z takich urządzeń i akcesoriów. Przykładem może być chociażby przedstawiony w artykule wilczomlecz piękny, który potrzebuje tylko dobrze dobranej doniczki, odpowiednio wybranego pod względem ilości światła miejsca i regularnego podlewania. Gwiazda betlejemska to piękny kwiat, a jego pielęgnacja wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Mając odpowiednią wiedzę i zachowując regularność, można dobrze zadbać o roślinę i przez długi czas cieszyć się jej pięknym widokiem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ