Ranking 10 najlepszych robotów koszących w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.01.23

 

Robot Koszący – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Obecnie najlepszym robotem koszącym, który cieszy się niesłabnącą opinią sprzętu łatwego w obsłudze jest Husqvarna Automower 305. To narzędzie przeznaczone do ogrodów o maksymalnej powierzchni 600 m2, radzące sobie świetnie w wąskich przejściach i na powierzchniach pochylonych nawet do 40%. Zaopatrzony w szereg czujników wspomagających pracę robot może być sterowany za pomocą smartfona. To urządzenie o wadze 9,4 kg i wymiarach 57 x 43 x 2,5 cm zaopatrzono w trwały akumulator litowo-jonowy, dzięki czemu czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 70 minut. W drugiej kolejności klienci wyróżniają model tego samego producenta Husqvarna Automower 405X. Koszenie w dwóch kierunkach realizują tu 3 obracające się ostrza.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To robot koszący sprawdzający się na trawnikach o powierzchni do 600m2. Wyposażony jest on w wiele inteligentnych funkcji min. robot dostosowuje pracę do wzrostu trawy czy warunków pogodowych. Na uwagę zasługuje również fakt, że to jest wyjątkowo cichy robot koszący.

Wady

Klienci, którzy kupili Husqvarna Automower 305 narzekają nieco na jego wysoką cenę. Jednak po zainstalowaniu kosiarki w ogrodzie zauważają, że cena niesie za sobą wysoką jakość wykonania, bogate wyposażenie oraz łatwą eksploatację.

Podsumowanie

To inteligentny robot najnowszej generacji pozwalający na efektywne koszenie trawnika do 600 m2 powierzchni. Można go myć za pomocą węża ogrodowego. Wyposażony min. w czujnik wzrostu trawy, czujnik mrozu i aplikację mobilną Automower® Connect@Home do łatwego zarządzania jego pracą.

Drugi wybór

Zalety

Robot koszący do mniejszych trawników – maks. 600 m2. Aplikacja Automower® Connect z funkcją śledzenia GPS pozwala na zdalną kontrolę i integrację ze Smart Home. Robot wyposażony w reflektory LED, mieści się w wąskich przejściach i pracuje na zboczach do 40%.

Wady

Cena urządzenia może wydawać się wygórowana, jednak zaawansowane funkcje i jakość, którą prezentuje ten model przekładają się na świetne rezultaty pracy.

Podsumowanie

Jest to nowy model z linii automatycznych kosiarek X-Line Automower® wyposażony w wiele przydatnych cech i funkcji, m.in. czujnik mrozu czy TargetHeight, która stopniowo, przez okres 10 dni obniża wysokość koszenia od maksymalnej do wybranej przez użytkownika.

Rozważ też

Zalety

Kosiarka emituje niski poziom hałasu (57dB), radzi sobie z trudnym terenem dzięki funkcji CorridorCut oraz równo kosi trawę. Prosta w obsłudze aplikacja GARDENA Bluetooth® sprawia, że instalacja kosiarki w ogrodzie jest łatwa.

Wady

Robot Gardena ma głównie problemy z funkcjonowaniem w deszczu. Produkt może pracować w takich warunkach, ale brak czujnika deszczu powoduje, że jego poruszanie się jest utrudnione.

Podsumowanie

Jest to dobry produkt, który radzi sobie zarówno z prostym, jak i skomplikowanym suchym terenem, gwarantując równo skoszoną trawę. Użytkowanie za pomocą prostej w obsłudze aplikacji GARDENA Bluetooth® jest nieskomplikowane.

 

 

10 najlepszych robotów koszących. Opinie w 2023

 

Poniżej przedstawiamy nasz ranking robotów koszących. Znajdziesz w nim 5 najbardziej interesujących produktów tego typu. Mamy nadzieję, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania.

 

 

1. Robot Koszący Husqvarna Automower 305

 

Kosiarka automatyczna to komfort posiadania wypielęgnowanego trawnika bez wysiłku. Ze względu na znakomite parametry koszenia, robot koszący Husqvarna Automower 305 jest obecnie przez posiadaczy trawników do 600 m2 uważany za najlepszy wybór do jego pielęgnacji. Ten wydajny robot koszący, precyzyjnie, bez hałasu sprawia, że trawnik staje się gęsty i kusi żywym zielonym kolorem. Sprzęt wyposażony w zegar pogodowy i czujnik wzrostu trawy sam dostosowuje sposób koszenia do jej tempa wzrostu. Urządzenie waży 6,7 kg, ma wymiary 57 x 43 x 25 cm, a maksymalna szerokość koszenia wynosi 22 cm.

Jak podają użytkownicy Husqvarna Automower 305 dobrze radzi sobie z koszeniem wąskich przejść, po wykryciu których kosiarka automatycznie przechodzi w tryb koszenia wąskich obszarów. Sprzęt także nie ma problemu z koszeniem trawników umieszczonych na pochyłościach do 40%. Akumulator Li-ion18V o pojemności 2,1 Ah pozwala na pracę przez około 70 minut, a gdy poziom energii spada, robot samodzielnie wędruje do stacji ładowania, by po naładowaniu powrócić do koszenia w miejscu, gdzie przerwał pracę.

Polecanym przez użytkowników robotem koszącym jest Husqvarna Automower 305. Jest tak, bo to niezawodny i bezproblemowy w użyciu robot. A specjaliści z sieci partnerskiej dealerów Husqvarna zapewniają użytkownikom profesjonalne doradztwo podczas zakupu, jak i fachową obsługę przy instalacji oraz serwisowaniu sprzętu.

 

Zalety

Równomierne koszenie: Robot zapewnia równomierne, ciche koszenie na wysokość od 2 do 5 cm. Inteligentne czujniki tarczy tnącej potrafią wykrywać różne wysokości trawy i niwelując nierówności, robot automatycznie przechodzi w tryb koszenia według wzoru spirali punktowej.

Bezpieczeństwo: Kosiarka może być użytkowana również w czasie deszczu. Bezpieczną eksploatację zapewniają czujniki unoszenia i nachylenia, które natychmiast zatrzymują i chowają noże po wykryciu uniesienia urządzenia. Ponadto uniesienie maszyny wyzwala głośny alarm, który można wyłączyć wpisując odpowiedni kod PIN. Jest to zatem dobre zabezpieczenie antykradzieżowe. Dodatkowo Husqvarna wystawia certyfikaty antykradzieżowe pozwalające na wymianę modelu w razie kradzieży.

Sterowanie: Na obudowie urządzenia jest umieszczony czytelny wyświetlacz LCD, za pomocą którego możemy nim zarządzać. Ponadto z poziomu smartfona, za pomocą funkcji Bluetooth Automower Connect@Home, można przekazywać polecenia do robota koszącego pracującego na trawniku.

Obudowa: Prosty w montażu i obsłudze robot koszący Husqvarna Automower 305 jest też bardzo łatwy w czyszczeniu. Wystarczy skierować na noże strumień wody z ogrodowego węża, aby utrzymać urządzenie w czystości. Obudowa również jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, bowiem jej podwozie wykonano z tworzyw sztucznych wzmocnionych hybrydowo. Dodatkowo producent oferuje obudowy w różnych kolorach oraz naklejki, które umożliwiają personalizację urządzenia.

Wyposażenie: Wraz z zakupem robota Husqvarna Automower 305 klient otrzymuje 6 dodatkowych noży tnących wykonanych ze stali węglowej. Ponadto marka oferuje szereg kompatybilnych akcesoriów wzbogacających funkcjonalność urządzenia.

 

Wady

Stosunkowo wysoka cena: Klienci wskazują, że cena sprzętu nie jest najniższa, jednak po rozpoczęciu eksploatacji urządzenia, okazuje się, że wraz z wysoką ceną klient otrzymuje sprzęt równie wysokiej jakości.

 

 

 

 

2. Robot Husqvarna Automower 405X

 

Automower 405X to wydajna kosiarka automatyczna przeznaczona do mniejszych ogrodów (do 600 m2) wyposażona w wiele praktycznych funkcji znanych z poprzednich modeli. Przede wszystkim jest to sprzęt, który doskonale odzwierciedla stosunek jakości do ceny – w relatywnie niskiej cenie zyskuje się wygodę i zaawansowane technologie, dzięki którym trawnik jest wypielęgnowany bez wysiłku. Atutem urządzenia jest jego rozmiar i waga – waży 9,7 kg, a wymiary wynoszą odpowiednio 61x45x25 cm. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 2 Ah pozwala na pracę przez około 50 minut, a czas ładowania wynosi zaledwie jedną godzinę. Co istotne, robot koszący  samodzielnie wędruje do stacji ładowania, a potem także samodzielnie wraca do pracy.

Jeśli chodzi o układ tnący, ten wyposażony jest w trzy obracające się ostrza i tarczę osłaniającą. Tarcza tnąca wiruje na zmianę w obie strony. Maksymalna wysokość koszenia wynosi 50 mm, a minimalna – 20 mm. Szerokość koszenia to natomiast 22 cm. Warto wspomnieć, że automatyczna kosiarka Automower 405X wyposażona jest w elektryczną regulację wysokości koszenia,  znaną z poprzednich modeli serii 400. Nowością jest funkcja docelowej wysokości koszenia TargetHeight, która automatycznie obniża wysokość koszenia z maksymalnej do zadanej wysokości w okresie 10 dni, co jest przydatne, jeśli instalację wykonano na zbyt wysokim trawniku.

Klienci, którzy mieli okazję testować Husqvarna Automower 405X, zwracają uwagę, że kosiarka cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, dzięki czemu łatwo się porusza na nierównym terenie oraz w wąskich przejściach. Automower® na tle innych robotów koszących wyróżnia się doskonałą wydajnością koszenia nawet na pagórkowatym terenie – kosiarka znakomicie sobie radzi na zboczach o nachyleniu do 40%.

Ogromną zaletą urządzenia jest system AIM umożliwiający wyznaczanie podstref pracy. Robot w ciągu 10-14 dni od instalacji mapuje ogród i gotową mapę przesyła do smartfonu użytkownika. Dzięki tej funkcji można podzielić ogród na strefy i dla każdej z nich wskazać np. konkretne godziny koszenia, a także wysokość trawy inną, niż w reszcie ogrodu. Można także wykluczyć czasowo poszczególne strefy, na przykład aktualne miejsce zabaw dzieci. Cała obsługa odbywa się przy pomocy aplikacji, bez konieczności dochodzenia do maszyny.


Zalety

Zdalne sterowanie: Tak naprawdę maszyna pracuje całkiem samodzielnie i nie potrzebuje żadnej opieki. Jeśli jednak chcemy w tę pracę ingerować można to zrobić albo bezpośrednio na maszynie albo dzięki aplikacji. Można też obsługiwać urządzenie głosowo przy pomocy Amazon Alexa lub Google Home. Oprogramowanie jest automatycznie aktualizowane. raz na tydzień dzięki FOTA (o ile dostępna jest nowa wersja).          

GPS: Wbudowany Robot 405Xsystem GPS to zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Ponadto nawigacja ze wspomaganiem GPS pomaga maszynie realizować koszenie trawy w ogrodzie.

Inteligentne mapowanie terenu: System Automower® Intelligent Mapping AIM tworzy wirtualną mapę ogrodu z wyznaczonymi strefami i możliwością konfiguracji. System uwzględnia rozłożenie przewodów oraz wszystkie elementy stałe w ogrodzie. 

Praktyczne funkcje: Czujnik mrozu, czujnik wzrostu trawy, automatyczna obsługa przejść, elektryczna regulacja wysokości koszenia, kontrola równowagi układu tnącego – to tylko niektóre z udogodnień, które pozwalają lepiej zaplanować i przeprowadzić prace.

Wytrzymałość: Gumowy przedni zderzak sprawia, że kosiarka jest bardziej odporna na kolizje, na przykład z drzewami, krzewami i innymi przedmiotami. Obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Stosunkowo wysoka cena: Cena urządzenia na początku może wydawać się wysoka, jednak w parze z nią idą zaawansowane funkcje i jakość, które przekładają się na znakomite rezultaty pracy.

 

 

 

 

3. Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500 15202-32

 

Gardena Sileno Minimo 500 15202-32 to dobry robot koszący, który sprawdza się bardzo dobrze w celach koszenia zarówno prostego, jak i skomplikowanego suchego terenu. Jako że mamy tutaj do czynienia z trzema uchylnymi ostrzami i funkcją CorridorCut, trawa zawsze będzie równo skoszona.

Dotyczy to również trudno dostępnych miejsc o szerokości 60 cm, wąskich przejazdów czy stoków o nachyleniu do 35 procent. Ponadto, kosiarka jest w stanie sama wydostać się ze ślepego zaułka. Instalacja kosiarki przebiega krótko i wystarczy wykonać zaledwie kilka kroków przy użyciu prostej w obsłudze aplikacji GARDENA Bluetooth®, aby móc zacząć z niej korzystać.

Dodatkowo kosiarka emituje niewielki hałas na poziomie zaledwie 57dB, przez co możemy z powodzeniem wypoczywać w ogrodzie w trakcie jej pracy.Robot koszący Gardena Sileno Minimo 500 15202-32 cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Co sprawia, że warto z niego skorzystać? Sprawdź kosiarki samojezdne ranking.

 

Zalety

Niski poziom hałasu: Robot koszący Gardena operuje cicho na niskim poziomie hałasu wynoszącym 57dB.

Trudny teren: Kosiarka wjeżdża na stoki o nachyleniu do 35 procent i dobrze radzi sobie w trudnym i ciasnym terenie dzięki funkcji CorridorCut.

Łatwa instalacja: Instalacja przebiega krok po kroku, a robot koszący sam ułoży dopasowany program pracy.

Prosta w obsłudze aplikacja: Aplikacja GARDENA Bluetooth® zapewnia łatwe oraz intuicyjne korzystanie z robota koszącego.

Równo skoszona trawa: 3 uchylne ostrza gwarantują równo skoszoną trawę.

 

Wady

Kosiarka ma problemy w deszczu: Brak czujnika deszczu odbija się negatywnie na zdolnościach manewrowania kosiarki.

 

 

 

 

4. Robot Koszący Stiga Autoclip M5 25,9 V

 

Robot koszący Stiga Autoclip M5 25,9 V to sprzęt, który musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Urządzenie jest dostępne w zestawie z wydajnym akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 2,5 Ah. Średni czas jego pracy to 50 min, a pełne ładowanie zajmuje ok. 75 min. Robot koszący jest przystosowany do pracy na powierzchniach o nachyleniu do 45%. Zakres koszenia wynosi od 25 mm do 60 mm, a osiągana prędkość to 25 m/min.

Na obudowie urządzenia znajduje się klawiatura, która pozwala na przełączanie robota między trybem ręcznym a automatycznym. Sprzęt programuje się przy wykorzystaniu aplikacji Autoclip Remote. Robot ma stalowy nóż o średnicy 25 cm, który gwarantuje efektywną pracę.

Sporo osób podziela zdanie, że warto zainwestować w robota koszącego Stiga Autoclip M5 25,9 V, bo zdecydowanie ułatwia on utrzymanie trawnika w dobrym stanie, niemal bez żadnych nakładów pracy. Zdaniem kupujących urządzenie jest solidnie wykonane.

Stiga Autoclip M5 25,9 V to robot koszący z akumulatorem zapewniającym do 50 minut pracy. Wysokość koszenia jest regulowana w zakresie od 25 mm do 60 mm.

 

Zalety

Nóż tnący: Nóż tnący o średnicy 25 cm jest zrobiony z jednego kawałka metalu. To gwarantuje jego większą wytrzymałość (niemal brak ryzyka odłamania się fragmentu metalu).

Efektywna praca: Robot koszący zapewnia efektywną pracę i zadowalające efekty w postaci idealnie przystrzyżonego trawnika. Sprzęt można łatwo dopasować do swoich potrzeb, regulując długość koszenia.

Zabezpieczenie: Stiga Autoclip M5 25,9 V to stosunkowo drogie urządzenie, dlatego producent zadbał o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprzęt działa na kod PIN, więc osoba niepowołana, nie będzie mogła z niego skorzystać.

 

Wady

Obsługa: Urządzenie trzeba zaprogramować do pracy, co na początku użytkowania nie dla każdego jest łatwe.

 

 

 

 

5. Robot Koszący Bosch Indego 350 Connect 06008B0100

 

Bosch Indego 350 Connect 06008B0100 to sprzęt przystosowany do użytku w ogrodzie o powierzchni do 400 m2. Porusza się on z prędkością 40 m/min, a wysokość koszenia możemy sami regulować w zakresie od 3 do 5 cm. Kosiarkę zasila akumulator o pojemności 2,5 Ah, który po naładowaniu zapewnia ok. 30 minut pracy.

Urządzenie sprawdza się nie tylko na równym terenie, kosi trawę także na niewielkich zboczach, o nachyleniu do 27%. To model wyposażony w czujniki, które wykrywają przeszkody i pozwalają na ich ominięcie. Kosiarką można sterować przy użyciu smartfona, służy do tego odpowiednia aplikacja.

Sprzęt spodobał się kupującym, gdyż nie generuje dużego hałasu, sam wraca do stacji ładującej, a ponadto jest wyposażony w funkcję mulczowania. Wielu osobom spodobało się też zabezpieczenie przed kradzieżą. Kiedy kosiarka wyjedzie poza określony obszar koszenia, można odblokować ją tylko poprzez wprowadzenie ustalonego kodu PIN.

Urządzenie Bosch Indego 350 Connect 06008B0100 pozwala na regulację wysokości koszenia w zakresie od 3 do 5 cm. Jego wymiary są równe: 44,5 cm x 36,4 cm x 20,2 cm.

 

Zalety

System nawigacji Logicut: Sprzęt ma system nawigacji Logicut, dzięki któremu samodzielnie dobiera najbardziej efektywną trasę koszenia. Ponadto kosiarka zapamiętuje miejsce, w którym przerwała pracę.

Automatyczny powrót do stacji: Kiedy akumulator będzie bliski rozładowania, urządzenie automatycznie wróci do stacji dokującej.

Sterowanie za pomocą aplikacji: Do sterowania sprzętem możemy wykorzystać swój smartfon, wystarczy zainstalować na nim intuicyjną aplikację Bosch Smart Gardening. Pozwala ona m.in. na ustalenie planu pracy urządzenia.

 

Wady

Krótka praca po naładowaniu: Są osoby, które uważają, że czas pracy kosiarki po naładowaniu akumulatora jest stosunkowo krótki. To ok. 30 minut.

Kłopotliwa aktualizacja oprogramowania: Co pewien czas konieczne jest zaktualizowanie oprogramowania urządzenia, jednak część konsumentów przyznaje, że nie jest to proste.

 

 

 

 

6. Robot Koszący AL-KO Robolinho 1100

 

Produktem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest Al-Ko Robolinho 1100. Sprzęt może kosić wszystkie trawniki, których powierzchnia nie przekracza 700 m2. Ma on wiele funkcji, które okażą się bardzo przydatne. Jedną z nich jest możliwość zatrzymania robota w każdym momencie koszenia. Wystarczy, że naciśniemy jeden przycisk, a produkt ten od razu wróci do swojej stacji dokującej.

Prezentowany robot wyposażony został w wyświetlacz LCD. Z jego pomocą możemy w bardzo prosty sposób zaprogramować sprzęt i zadecydować, przez jaki czas ma kosić nasz trawnik. Oprócz tego szczególnym ułatwieniem pracy robota jest kabel ograniczający. Wystarczy, że poprowadzimy go wzdłuż miejsca, które chcemy, aby było skoszone, a robot go nie przekroczy. To daje nam gwarancje, że nie uszkodzi naszych kwiatków.

Al-Ko Robolinho 1100 to dobry i tani robot koszący, z którego z pewnością będziesz zadowolony. Użytkownicy, którzy mieli okazję już z niego skorzystać zwracają uwagę na jego funkcjonalność, a także na prostoty system obsługi.

Robot koszący Al-Ko Robolinho 1100 jest przeznaczony do trawników o powierzchni do 700 m2. Czas koszenia na jednym naładowaniu wynosi ok. 55 minut. Produkt waży 8 kg.

 

Zalety

Silnik: Kosiarka ma wydajny silnik gwarantujący efektywną pracę. Warto dodać, że produkt nie generuje dużego hałasu, dzięki czemu podczas koszenia możemy bez przeszkód zrelaksować się w ogrodzie.

Bateria: Wiele pozytywnych słów Internauci wypowiadają na temat dołączonego do zestawu akumulatora. Zaletą jest to, że bateria działa długo, a jej ładowanie nie zabiera zbyt dużo wiele czasu.

Elementy tnące: Z uwagi na to, że elementy tnące zostały zrobione z dobrych gatunkowo materiałów nie musimy się obawiać o to, że noże będą się szybko tępić. Zdaniem konsumentów kosiarka dobrze radzi sobie nawet ze stosunkowo wysoką trawą.

Obudowa: Wykonana z dobrej jakości tworzyw obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Obsługa: Na obudowie znajduje się panel dotykowy do sterowania urządzeniem. Niektóre osoby wskazują, że jest on mało czytelny, przez co obsługa sprzętu może okazać się skomplikowana.

 

 

 

7. Worx Kosiarka Samojezdna M500 20V WR141E

 

60 minut koszenia oferuje na jednym ładowaniu kosiarka samojezdna Worx M500 20V WR141E, po czym zmierza do stacji dokującej, gdzie ładuje się do ponownej gotowości. Sprzęt jest przystosowany do koszenia powierzchni do 500 m2. Bardzo dobrym rezultatem jest to, że sprzęt ten dociera do brzegów trawnika przy krawężnikach i innych przeszkodach bardzo blisko, praktycznie nie zostawiając nieskoszonego obszaru.

Za pomocą smartfona użytkownik może kosiarkę zaprogramować i nadzorować jej pracę, a sam robot stopniowo uczy się planu działki, na której pracuje, stopniowo wytyczając coraz bardziej zoptymalizowany plan koszenia. Sprzęt wyposażono w baterię Li-lon 20V, 2.0Ah o mocy 36 W. Waga kosiarki wynosi 9.1 kg i oferuje ona 18 cm szerokości koszenia z regulacja jego wysokości od 30 do 60 mm.

Co ważne, kosiarka może pracować w terenie o maksymalnym nachyleniu do 35 stopni. Wraz ze sprzętem i ładowarką użytkownik otrzymuje stację ładowania z 8 kołkami do jej mocowania, 130 m drutu granicznego wraz z 180 kołkami do jego mocowania, a także 9 noży i klucz imbusowy.

 

 

 

 

8. Robot Koszący Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1

 

Gdy celem Twojego zakupu jest kosiarka samojezdna Stiga, możemy polecić robot koszący Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1. Pozwala on na obsługę powierzchni 750 m2 i działa w cyklu dwugodzinnym i dzieli trawnik na 3 obszary. Aplikacja Autoclip Remote pozwala na zdalną obsługę kosiarki za pomocą technologii Bluetooth.

Równie skutecznie użytkownik zaprogramuje swoje urządzenie za pomocą wyświetlacza, w który sprzęt jest wyposażony. Dzięki wyposażeniu w tryb ekonomiczny, kosiarka rozpoznaje już skoszone obszary, zajmując się tymi, które nadal czekają na przycięcie. Ponadto STIGA Autoclip M7 jest zaopatrzona w czujnik deszczu, a także czujnik wykrywania przeszkód i wyłącznik bezpieczeństwa.

Sprzęt ten, wyposażony w żyroskop, może pracować na nachyleniach terenu sięgających do 45 %. Akumulator litowo – jonowy o pojemności 2 x 2,5 Ah pozwala na pracę bez przerwy przez 2 godziny. Szerokość koszenia wynosi 25 cm, a wysokość można ustawić od 25 do 60 cm z prędkością 28 metrów na minutę.

 

 

 

 

9. Kosiarka Automatyczna Husqvarna Automower 105

 

Do obszaru 600 m2 jest przystosowana kosiarka automatyczna Husqvarna Automower 105. Ostrza noży ze stali węglowej i zintegrowana technologia kompensacji nachylenia, wpływają na zachowanie jednolitego wzoru koszenia i dają efekt ładnie wyglądającego trawnika. Na precyzję koszenia wpływają też czujniki przeciwkolizyjne w jakie kosiarka samojezdna Husqvarna została wyposażona.

Dzięki nim, gdy urządzenie napotka przeszkodę, zmienia trasę i kontynuuje koszenie. Natomiast czujnik podnoszenia minimalizuje ryzyko wypadku, bo w przypadku uniesienia bądź wywrócenia się robota – noże ulegają zatrzymaniu. Ta kosiarka samojezdna dobrze też radzi sobie z przejazdem przez wąskie przestrzenie trawnika, a także może pracować na trawnikach o pochyleniu zbocza do 25% przy zachowaniu równomiernego przycinania trawy.

Tym co użytkownicy uważają za przyjazne w tym modelu, to łatwość jego obsługi za pomocą czytelnego interfejsu, a także fakt, że obudowa urządzenia skutecznie je chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jak podaje producent podczas pracy sprzęt generuje hałas na poziomie od 58 do 61 dB. Waga urządzenia wynosi 6,7 kg.

 

 

 

 

10. Robot Koszący do Trawy NAC RLM600FS

 

W 3 programy pracy został wyposażony robot koszący do trawy NAC RLM600FS. W zależności od areału, jaki chcemy aktualnie przyciąć, możemy go ustawić na przycinanie powierzchni do 200, 400 lub 600 m2.

Według producenta robot koszący NAC kosi około 50 m2 w ciągu godziny, a wyposażenie go w bardzo ostre narzędzie tnące i to, że maszyna wykorzystuje system cięcia 3 w 1, który polega na ścięciu trawy, jej ściółkowaniu, a następnie rozgarnianiu sprawia, że jest praktycznie bezobsługowa. Kosiarka do trawy samojezdna została zaopatrzona w czujnik deszczu, który nakazuje maszynie powrót do stacji dokującej, gdy zostaną rozpoznane pierwsze krople opadów.

Mamy tu także czujnik nierównej powierzchni, napotkania przeszkody i czujnik nachylenia, który pozwala na pracę do 20 stopni pochylenia terenu. Kosiarka podczas jednego przejazdu skosi pas o szerokości 17 cm na wysokość 30 mm. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi od 1 do 1,5 godziny i dzieje się to za sprawą bezszczotkowego silnika o napięciu 18V i baterii 4,4 Ah.

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jaki robot koszący kupić?

 

Zachowanie piękna domowego ogrodu oraz jego dobrej kondycji wymaga szczególnej dbałości ze strony właścicieli. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie zawsze trzeba sobie z tym radzić samodzielnie. Istnieje wiele urządzeń mających ułatwić nam pracę. Do takich produktów należy kosiarka do trawy, robot którego zadaniem jest zadbanie o odpowiednią długość trawy, przy jak najmniejszym udziale właściciela posesji. Nasz poradnik pomoże Ci zapoznać się z tym urządzeniem i wskaże przy okazji, jaki robot koszący jest najlepszy i najbardziej skuteczny pośród podobnych sobie modeli.

Zalety korzystania z produktu

Urządzenie, zwane również automatyczną kosiarką, jest przede wszystkim wygodne. W pierwszej kolejności pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Koszenie trawy jest dość czasochłonne i wymaga regularnych powtórzeń w celu utrzymania pożądanego efektu. Posiadanie robota wymaga jedynie szybkiego zaprogramowania pracy sprzętu do własnych potrzeb i kolejno włączenia go w odpowiednim momencie. Najlepsze roboty do koszenia trawy zostały wyposażone w funkcje pozwalające na ustawienie godzin i dni ich działania, dzięki czemu nie trzeba się martwić o stan ogrodu także w czasie zasłużonego wyjazdu na wakacje.

 

Jaki robot koszący wybrać?

Wysoką jakość wykonywanych przez maszynę prac można uzyskać jedynie poprzez właściwy dobór jej parametrów. Ważne jest, żeby podczas kupowania zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których piszemy poniżej. Przydatne też może okazać się wiedza jak wypadł test robotów do koszenia trawy, które są w sferze naszych zainteresowań, a także poznać opinie o robocie koszącym, który chcemy zakupić.

 

Obszar koszenia

Każdy ogród ma swoje wymiary, podobnie jak każdy robot posiada określony teren, na obszarze którego jest w stanie pracować. Pierwszą istotną rzeczą jest dopasowanie do siebie tych dwóch wielkości. Kosiarka może być ograniczona w możliwości wykonywania swojej pracy na kilka sposobów. Obszar działania modelu będzie z całą pewnością determinowany długością przewodu ograniczającego pole jego pracy. Dodatkowo, istotnym wyznacznikiem jest zasięg działania bazy zasilającej, do której robot musi trafić z powrotem. Warto więc sprawdzić, czy wskazana przez producenta rozpiętość powierzchni, co najmniej odpowiada tej, jaką ma ogród. W innym przypadku zakup nie będzie mieć większego sensu, ponieważ kosiarka nie będzie spełniać swej roli. Warto przy tym wspomnieć, że niektóre z modeli działają nawet na obszarze od 1000 m2 do 3000 m2, więc z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie

 

Szerokość i wysokość koszenia

Im większa jest szerokość koszenia, tym lepsza jego jakość i krótszy czas. Ten parametr wyznacza wielkość obszaru, który urządzenie obejmuje za jednym pociągnięciem. Na rynku dostępne są takie modele, u których wielkość ta wynosi ponad 50 cm, co znacznie wpływa na sprawność koszenia trawników o dużej powierzchni. Wysokość koszenia odpowiada za długość źdźbła, jaką zetnie ostrze robota. Najczęściej jest to miara regulowana przez użytkownika w granicach określonego zakresu, mieszczącego się w przedziale od 20 mm do 80 mm / 100 mm.

Odpowiednie ustawienie obu tych zmiennych pozwala na kompleksowe dostosowanie trybu koszenia do potrzeb konkretnego trawnika, jak i upodobań jego właściciela. Warto zwrócić uwagę na to, czy na pewno można je regulować za pomocą ustawień robota.

 

Programowanie

Najważniejszą funkcją maszyny jest możliwość jej odpowiedniego zaprogramowania. Ta, która poza odpowiednią jakością pracy i wykonania zapewnia najszerszy zakres dopasowania ustawień, będzie uznana za najlepszy robot koszący w swojej kategorii. Liczy się w tym wypadku funkcjonalność wbudowanego komputera kosiarki połączona z odpowiednim oprogramowaniem. Dobry robot koszący pozwoli na wybór parametrów koszenia, a także okresów, w jakich czynności mają być wykonywane.

Pozostałe wytyczne

Jeśli potrzebujesz robota do skoszenia wysokiej trawy zwróć uwagę na moc silnika. Najczęściej jest ona niższa od mocy standardowych kosiarek, stąd też ich automatyczne odpowiedniki nie nadają się do obszarów z większymi zaroślami. Zastanów się nad tym, jaki teren urządzenie powinno kosić. Standardowe modele pracują na trawnikach o kącie nachylenia do 30 stopni. Większy kąt wymaga użycia specjalnej maszyny.

Robot koszący nie powinien wyłączyć się po chwili pracy ponieważ przez to nigdy nie wykona swojego zadania. Trzeba zainteresować się akumulatorem, a co za tym idzie – czasem, w którym kosiarka może zostać bez ładowania. Zaleca się zwrócenie uwagi na specjalne zabezpieczenia usprawniające pracę maszyny i zapewniające jej długą żywotność. Za dobrą uznana zostanie ta, którą wyposażono w czujniki wykrywające przeszkody z pewnej odległości. Oczywiście, im odległość większa, tym lepiej.

Ważne jest odpowiednie wykonanie noży kosiarki – szczególnie pod kątem tego, czy nie zniszczą się po chwili używania. Najlepszy materiał to taki, który wykazuje dużą odporność na korozję, czy inne uszkodzenia. Dla wygodnych istotna może okazać się możliwość zamontowania kosza na skoszoną trawę, czy niski poziom hałasu generowanego przez dany model, co wpływa na komfort jego użytkowania.

 

Czy można dostać roboty koszące w dobrych cenach?

Na rynku dostępne są urządzenia różnych producentów. Różnią się najczęściej jakością wykonania, efektywnością pracy oraz obszarem, na którym działają. Najtańsze modele można dostać za kwotę w granicach 2000 zł, jednak są i takie, za które należy zapłacić ponad 10 000 zł. Wszystko zależy od tego, jak rozwiniętych parametrów potrzebuje użytkownik, a także, jak duża jest powierzchnia, którą zamierza kosić.

 

Jak działa robot koszący?

 

W naszym poradniku pokazaliśmy Ci, jakie są zalety korzystania z robotów koszących oraz jak wybrać najlepszy model. W tej części artykułu chcemy skupić się na tym, jak dokładnie działa urządzenie. Odpowiemy też na pytanie, jak przygotować trawnik przed koszeniem oraz jak zadbać o bezpieczeństwo urządzenia.

Jak przygotować trawnik przed koszeniem?

Roboty koszące wyposażone są w czujniki, które usprawniają ich pracę. Dzięki nim sprzęt nie najedzie na przewód, a także zmieni kierunek jazdy po zderzeniu z innym przedmiotem. Nowoczesne modele wyposażone są w czujniki ultradźwiękowe, które lokalizują przeszkodę ze sporej odległości, dlatego robot nie wchodzi z nimi w kontakt. Mimo tego warto przygotować trawnik przed koszeniem. W pierwszej kolejności usuń zabawki, które zostawiły Twoje dzieci. Gdy urządzenie wykryje przeszkodę, pomija ją i nie kosi w tym miejscu trawy. Polecamy również posprzątać kamienie i patyki, gdyż po najechaniu na nie urządzenia może dojść do uszkodzenia noży.

Co więcej, warto zakopać znajdujące się w ogrodzie studzienki i przewody. Niebezpieczne są też zraszacze, na które robot może najechać i je uszkodzić. Jeśli przedmiot jest bardzo twardy, istnieje ryzyko zniszczenia noży w kosiarce. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakopanie tego typu sprzętów.

Ważne jest też optymalne zlokalizowanie bazy robota. Może ona znajdować się na zewnątrz, gdyż niemal wszystkie sprzęty są wodoodporne. Pamiętaj jednak, że baza potrzebuje stałego dostępu do prądu.

 

Programowanie pracy

Niemal każdy robot koszący ma opcję dokładnego zaprogramowania pracy. Oznacza to, że po wybraniu terminu, częstotliwości i czasu koszenia, sprzęt będzie działał samodzielnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy planujemy wyjazd wakacyjny. Po powrocie nie zastaniesz zarośniętego ogrodu, a ładnie skoszoną trawę. Wystarczy, że na ekranie wybierzemy funkcję zegara i zaznaczamy dzień pracy oraz czas rozpoczęcia i zakończenia koszenia. Jaki robot koszący jest polecany przez specjalistów? Właśnie taki, który ma opcję zaprogramowania regularnej pracy. Takie urządzenie sprawdzi się nie tylko w czasie urlopu, ale też przez cały rok. Po wybraniu odpowiednich parametrów model będzie kosić trawnik co tydzień o tej samej porze. Po zakończeniu pracy sprzęt wróci do bazy, gdzie następuje ładowanie silnika przed kolejnym użyciem.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja stref i ścieżek koszenia. Możesz tak zaprogramować sprzęt, by poruszał się tylko po ustalonych ścieżkach do przodu i tyłu lub w trybie chaotycznym. Drugi wariant polega na tym, że urządzenie kilkakrotnie pokonuje tę samą trasę odbijając się od dużych przedmiotów. Możesz też ustawić takie parametry, aby robot kosił jedynie część ogrodu, na przykład tylko trawę rosnącą przed domem.

Przewód graniczny – co to jest?

Zapewne wiele osób zastanawia się, skąd robot koszący wie, gdzie kosić i na czym dokładnie polega jego praca? Cały sekret tkwi w przewodzie granicznym, który musimy rozłożyć wokół terenu, na którym ma działać sprzęt. Na całej powierzchni kabla znajdują się czujniki nawigacyjne, które przesyłają informację do robota. To dzięki nim kosiarka otrzymuje informacje, czy powinna skręcić, jechać prosto lub się wycofać.

Na spodzie urządzenie zamontowane są noże, które przycinają źdźbła trawy. W tym momencie należy zaznaczyć, że sprzęt nie powinien kosić mokrej trawy, gdyż zamiast ciąć źdźbła, po prostu je rwie. Mokre źdźbła przyklejają się do noży i spowalniają pracę.

Po przejechaniu robot pozostawia po sobie ściętą trawę, którą następnie musimy zebrać. Nowoczesne sprzęty mają wbudowane dodatkowe pojemniki, jednak są to dość drogie produkty.

 

FAQ

 

P1: Jakie są koszty używania kosiarki samojezdnej?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo koszty zależą głównie od wielkości trawnika, który kosiarka kosi, oraz od tego jak często jest ona uruchamiana. Można jednak przyjąć, że koszty ładowania sprzętu będą najniższe, przy małych areałach i mogą wynosić od 50 PLN w, do nawet kwoty 250 PLN ciągu jednego sezonu.  Do kosztów eksploatacji należałoby jeszcze doliczyć koszty serwisu, napraw i konserwacji. Jednak będą to koszty każdorazowo indywidualne w zależności od rodzaju dokonywanych napraw czy konserwacji, a ich częstotliwość zależeć będzie od kondycji i wieku urządzenia.

P2: Robot koszący jak działa?

Robot koszący jest wyposażony w zestaw noży, które nie tylko ścinają trawę, ale także ją rozdrabniają i rozrzucają po powierzchni trawnika sprawiając, że użyźnia ona trawnik. Droższe modele są zaopatrzone w więcej niż jedno ostrze, co ułatwia koszenie na krawędziach. Robot koszący wyposażony w akumulator, a więc działający bezprzewodowo, analogicznie do robotów sprzątających, skanuje roboczą przestrzeń po czym zaczyna wędrówkę po niej według opracowanego algorytmu. Po wyczerpaniu się zasilania robot wraca do stacji dokującej, aby naładować akumulator. Roboty koszące można programować według własnego harmonogramu, a także w przypadku wyposażenia ich w zdalne sterowanie, sterować nimi przez aplikację w smartfonie.

 

P3: Ile kosztuje robot koszący?

Zwykle zakup robota koszącego to wydatek kilku tysięcy złotych, zwłaszcza gdy chcemy, aby nasze urządzenie było zaopatrzone w wytrzymały akumulator i posiadało rozbudowane funkcje. Jednak, gdy mamy ograniczony budżet, możemy już nabyć automat koszący za kwotę nieco wyższą niż 1500 PLN. Jednak model ten będzie jednak pozbawiony zdalnego sterowania. Modele o długiej żywotności akumulatora, urządzeń o rozbudowanej funkcjonalności (GPS, zdalne sterowanie, czujniki bezpieczeństwa, zabezpieczenie przed kradzieżą itp.) mogą nawet kosztować 8 tysięcy złotych lub jeszcze więcej.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Marek.

June 23, 2022 at 4:09 pm

Odradzam zakup Husqvarny kupiłem awd435x wielkie nieporozumienie urządzenie od czterech miesięcy jest serwisowane zero efektu .Serwis nie ma zielonego pojęcia o kosiarce.Wymyslaja najbardziej idiotyczne powody nieprawidłowego działania. Nie chcą wymienić sprzętu na gwarancji. Szczerze odradzam .

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

July 14, 2022 at 7:52 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta