Ogrodowanie
  • Robot koszący

Ogrodowanie

  • Robot koszący

Ogrodowanie

Ranking 6 najlepszych robotów koszących w 2021

by Zespół KochamOgród.pl Ostatnio aktualizowane: 15.04.21
Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Robot koszący – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Gardena Sileno City 250 15001-32 to sprzęt, który chcieliśmy polecić do automatycznej obsługi koszenia trawnika. Jest on przeznaczony do powierzchni 250 m2 i można go zaprogramować na kilka różnych powierzchni. Ustawiana wysokość koszenia trawy zadowoli każdego z użytkowników, podobnie jak to, że sprzęt może pracować w każdych warunkach pogodowych. Maszyna samodzielnie, po skoszeniu blisko 50 m2, samodzielnie wraca do stacji dokowania, aby naładować się do dalszej pracy, co trwa około 60 minut. O kosiarce Worx M500 20V WR141E użytkownicy mówią, że to najlepszy sprzęt do precyzyjnego koszenia krawędzi trawnika. Maszynę tę można zaprogramować i obsługiwać przez smartfona.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Gardena Sileno City 250 15001-32
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Robot koszący jest określany jako ciche urządzenie, które łatwo można zaprogramować na kilka różnych powierzchni. Ma on 3 uchylne ostrza tnące, których praca zostaje wstrzymana, gdy czujniki wykryją, że sprzęt został uniesiony.

Wady

Użytkownicy oceniają, że jak na możliwość obsługi przez kosiarkę terenu o powierzchni 250 m2 zbyt mało dołączono do sprzętu przewodu ograniczającego wstęp maszyny na teren, który chcemy zabezpieczyć przed koszeniem.

Podsumowanie

To kosiarka, która pracuje w każdych warunkach pogodowych, a gdy brudna, wystarczy ją obrócić i wymyć wodą pochodzącą prosto z węża ogrodowego. Do urządzenia dołączono instrukcję w języku polskim.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Drugi wybór

Worx Kosiarka Samojezdna M500 20V WR141E
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

To sprzęt dedykowany do trawników o powierzchni do 500 m2. Użytkownik może go zaprogramować dostosowując harmonogram pracy do własnych potrzeb. Sprzęt doskonale sobie radzi z krawędziami i wąskimi fragmentami trawnika.

Wady

Sprzęt w czasie deszczu wraca do stacji dokującej i czeka na poprawę pogody. Ponadto w okolicach tarczy tnącej raz po raz w sezonie trzeba maszynę oczyścić z resztek trawy, która tam utknęła.

Podsumowanie

To kosiarka o mocy 36 W i szerokości koszenia 18 cm i regulowanej wysokości od 30 do 60 mm. Waga kosiarki wynosi 9,1 kg a wraz z oprzyrządowaniem 18,8 kg. Sprzęt dobrze sobie radzi na pochyłym terenie do maksymalnie 35 stopni.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Rozważ też

Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

To kosiarka o bardzo wydajnym akumulatorze pozwalającym na pracę do ok. 2 godzin na jednym ładowaniu. Sprzęt obsłuży powierzchnie 750 m2 dzieląc ją na 3 obszary. Obsługa odbywa się za pomocą wyświetlacza lub zdalnie przez smartfona.

Wady

Poziom hałasu do 72 dB to nie jest najlepszy wynik. Gdy kosiarka pracuje w pobliżu odpoczywających domowników, trudno jest prowadzić rozmowę.

Podsumowanie

Wymiary urządzenia to 537 X 420 X 252 mm, a jego waga to 9,9 kg. Sprzęt wyposażono w 4 ostrza i 8 krawędzi tnących, co pozwala na jednokrotne koszenie o szerokości 25 cm. Maszyna obsługuje także koszenie spiralne.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

 

 

6 najlepszych robotów koszących. Opinie w 2021 roku

 

Z myślą o najbliższym sezonie letnim opracowaliśmy zestawienie dotyczące robotów koszących. Poniżej znajdziesz ranking najchętniej kupowanych urządzeń, a także opis najważniejszych funkcji takiego robota. Jeśli właśnie szukasz modelu dla siebie, zestawienie może okazać się przydatne – zapraszamy do lektury.

 

1. Robot Koszący Gardena Sileno City 250 15001-32

 

Najchętniej obecnie kupowanym robotem koszącym jest Gardena Sileno City 250 15001-32 o szerokości koszenia 160 mm z możliwością obsługi terenu do 250 m2. Robot koszący Gardena można zaprogramować zgodnie z własnym harmonogramem, a także zarządzać za pomocą aplikacji smart Gardena z poziomu telefonu komórkowego.

Wszystko co ma wykonać użytkownik, to wprowadzić wymiary trawnika i preferowany czas koszenia, a kosiarka samojezdna w sposób automatyczny wykona zaprogramowane koszenie. Czujnik kolizyjny dba o to, aby maszyna sprawnie omijała przeszkody, a elastyczny przewód ograniczający wskazuje miejsca, na które kosiarka nie ma wstępu. Ponadto urządzenie posiada czujnik podnoszenia i przechyłu, zatrzymujący pracujące noże. Maszynę można też zaprogramować na wiele różnych stref koszenia.

Użytkownicy zwracają uwagę na fakt, że robot koszący trawę pracuje bardzo cicho nie zakłócając odpoczynku osób przebywających w ogrodzie. Wymiary sprzętu to 55 x 36 x 22, a jego waga to 7,4 kg. Blokada kodu PIN zabezpiecza sprzęt przed nieautoryzowanym użyciem.

 

 

 

 

2. Worx Kosiarka Samojezdna M500 20V WR141E

 

60 minut koszenia oferuje na jednym ładowaniu kosiarka samojezdna Worx M500 20V WR141E, po czym zmierza do stacji dokującej, gdzie ładuje się do ponownej gotowości. Sprzęt jest przystosowany do koszenia powierzchni do 500 m2. Bardzo dobrym rezultatem jest to, że sprzęt ten dociera do brzegów trawnika przy krawężnikach i innych przeszkodach bardzo blisko, praktycznie nie zostawiając nieskoszonego obszaru.

Za pomocą smartfona użytkownik może kosiarkę zaprogramować i nadzorować jej pracę, a sam robot stopniowo uczy się planu działki, na której pracuje, stopniowo wytyczając coraz bardziej zoptymalizowany plan koszenia. Sprzęt wyposażono w baterię Li-lon 20V, 2.0Ah o mocy 36 W. Waga kosiarki wynosi 9.1 kg i oferuje ona 18 cm szerokości koszenia z regulacja jego wysokości od 30 do 60 mm.

Co ważne, kosiarka może pracować w terenie o maksymalnym nachyleniu do 35 stopni. Wraz ze sprzętem i ładowarką użytkownik otrzymuje stację ładowania z 8 kołkami do jej mocowania, 130 m drutu granicznego wraz z 180 kołkami do jego mocowania, a także 9 noży i klucz imbusowy.

 

 

 

 

3. Robot Koszący Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1

 

Gdy celem Twojego zakupu jest kosiarka samojezdna Stiga, możemy polecić robot koszący Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1. Pozwala on na obsługę powierzchni 750 m2 i działa w cyklu dwugodzinnym i dzieli trawnik na 3 obszary. Aplikacja Autoclip Remote pozwala na zdalną obsługę kosiarki za pomocą technologii Bluetooth.

Równie skutecznie użytkownik zaprogramuje swoje urządzenie za pomocą wyświetlacza, w który sprzęt jest wyposażony. Dzięki wyposażeniu w tryb ekonomiczny, kosiarka rozpoznaje już skoszone obszary, zajmując się tymi, które nadal czekają na przycięcie. Ponadto STIGA Autoclip M7 jest zaopatrzona w czujnik deszczu, a także czujnik wykrywania przeszkód i wyłącznik bezpieczeństwa.

Sprzęt ten, wyposażony w żyroskop, może pracować na nachyleniach terenu sięgających do 45 %. Akumulator litowo – jonowy o pojemności 2 x 2,5 Ah pozwala na pracę bez przerwy przez 2 godziny. Szerokość koszenia wynosi 25 cm, a wysokość można ustawić od 25 do 60 cm z prędkością 28 metrów na minutę.

 

 

 

 

4. Kosiarka Automatyczna Husqvarna Automower 105

 

Do obszaru 600 m2 jest przystosowana kosiarka automatyczna Husqvarna Automower 105. Ostrza noży ze stali węglowej i zintegrowana technologia kompensacji nachylenia, wpływają na zachowanie jednolitego wzoru koszenia i dają efekt ładnie wyglądającego trawnika. Na precyzję koszenia wpływają też czujniki przeciwkolizyjne w jakie kosiarka samojezdna Husqvarna została wyposażona.

Dzięki nim, gdy urządzenie napotka przeszkodę, zmienia trasę i kontynuuje koszenie. Natomiast czujnik podnoszenia minimalizuje ryzyko wypadku, bo w przypadku uniesienia bądź wywrócenia się robota – noże ulegają zatrzymaniu. Ta kosiarka samojezdna dobrze też radzi sobie z przejazdem przez wąskie przestrzenie trawnika, a także może pracować na trawnikach o pochyleniu zbocza do 25% przy zachowaniu równomiernego przycinania trawy.

Tym co użytkownicy uważają za przyjazne w tym modelu, to łatwość jego obsługi za pomocą czytelnego interfejsu, a także fakt, że obudowa urządzenia skutecznie je chroni przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jak podaje producent podczas pracy sprzęt generuje hałas na poziomie od 58 do 61 dB. Waga urządzenia wynosi 6,7 kg.

 

 

 

 

5. Robot Koszący do Trawy NAC RLM600FS

 

W 3 programy pracy został wyposażony robot koszący do trawy NAC RLM600FS. W zależności od areału, jaki chcemy aktualnie przyciąć, możemy go ustawić na przycinanie powierzchni do 200, 400 lub 600 m2.

Według producenta robot koszący NAC kosi około 50 m2 w ciągu godziny, a wyposażenie go w bardzo ostre narzędzie tnące i to, że maszyna wykorzystuje system cięcia 3 w 1, który polega na ścięciu trawy, jej ściółkowaniu, a następnie rozgarnianiu sprawia, że jest praktycznie bezobsługowa. Kosiarka do trawy samojezdna została zaopatrzona w czujnik deszczu, który nakazuje maszynie powrót do stacji dokującej, gdy zostaną rozpoznane pierwsze krople opadów.

Mamy tu także czujnik nierównej powierzchni, napotkania przeszkody i czujnik nachylenia, który pozwala na pracę do 20 stopni pochylenia terenu. Kosiarka podczas jednego przejazdu skosi pas o szerokości 17 cm na wysokość 30 mm. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi od 1 do 1,5 godziny i dzieje się to za sprawą bezszczotkowego silnika o napięciu 18V i baterii 4,4 Ah.

 

 

 

 

6. Robot Koszący Bosch Indego 350 Connect 06008B0100

 

Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu robota koszącego Bosch Indego 350 Connect 06008B0100 możemy jego obsługę przeprowadzić zdalnie z każdego miejsca, w którym się znajdujemy, za pomocą własnego smartfona.

Ta kosiarka akumulatorowa samojezdna została wykonana z tworzywa sztucznego, waży 7,5 kg i została przystosowana do koszenia areału o powierzchni 350 m2. Użytkownik ma do dyspozycji ustawienia wielu stref koszenia czy harmonogramu pracy, a maszyna podczas przejazdu wykonuje inteligentne skanowanie trawnika, a następnie uczy się topografii terenu, aby doskonalić trasę przejazdu.  Zabezpieczenie PIN chroni urządzenie przed nieautoryzowanym jego uruchomieniem, zatem nie ma obawy o to, że stanie się niebezpieczna dla dzieci.

Na jednym ładowaniu ta kosiarka elektryczna samojezdna skosi około 35 m2 trawnika, po czym wróci do stacji dokującej, gdzie przez 45 minut ponownie naładuje akumulator do pełna. Według użytkowników sprzęt reprezentuje optymalną szerokość koszenia wynoszącą 19 cm i wystarczający zakres regulacji wysokości koszenia od 30 do 50 mm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki robot koszący kupić?

 

Tak jak przy zakupie każdego sprzętu, również przy zakupie robota koszącego trzeba dokonać wyboru konkretnego urządzenia. Jeśli urządzenie takie będzie nowością w Twoim domu i brak Ci doświadczenia z już wcześniej dokonanymi zakupami – znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Poznasz tu cechy, jakie powinien mieć dobry robot koszący. Z pewnością nasz tekst pomoże Ci w dokonaniu świadomego wyboru.

Jaki robot koszący wybrać?

Szukając urządzenia do własnego ogrodu, kluczowym jest jego powierzchnia. Należy dobrać tak urządzenie koszące, aby obsługiwana przestrzeń jaką deklaruje w opisie producent pokrywała się z tą jaka masz u siebie. Jeśli kupisz kosiarkę przeznaczoną do zbyt małej przestrzeni, to zwyczajnie nie będzie ona w stanie uporać się z przeznaczonym jej areałem, a efektem tego będzie źle przycięta trawa.

Z kolei odwrotnie – gdy masz niewielką przestrzeń do pielęgnacji, nie warto kupować kosiarki przeznaczonej do kilkakrotnie większej. Potencjał maszyny nie zostanie wykorzystany, a będzie ona droższa od tej mniej wydajnej. Najmniejsza wydajność kosiarki automatycznej wynosi 200 m2, te najbardziej wydajne potrafią obsłużyć i 30000 m2

 

Najlepszy robot koszący na pochyłych terenach

Pod uwagę trzeba też wziąć nierówności i pochyłości terenu. Producent każdego z robotów podaje zarówno informację o tym jak robot sobie radzi na nierównościach terenu, jak również na jakiej maksymalnej pochyłości będzie pracował prawidłowo. Nasz ranking robotów koszących opisuje modele, które pracują skutecznie przy kilkunastu, jak i ponad 45 stopniach nachylenia. Zatem dopasuj sprzęt pod tym względem również.

 

Czas aktywności i ładowania i obsługa

Test robotów koszących wykazuje, że na rynku są urządzenia pracujące w przydomowych ogrodach na jednej pojemności akumulatora od trzydziestu kilku minut do 2 godzin. Potem sprzęt wraca do stacji dokowania i ładuje się do napełnienia baterii. Wiadomo, że jeśli kosiarka będzie zarówno kosić, jak i ładować sprzęt w tym samym czasie, to tempo pracy, niezależnie w jakim systemie będzie robot pracował – będzie taka sama. Ale gdy nasz robot po 1 godzinie ładowania ma zdolność pracy 2 godziny – tempo pracy wzrasta.

Warto też zwrócić uwagę na sposób obsługi robota. Przede wszystkim, należy podkreślić, że zaletą robota jest to, że jeździ on po trawniku w sposób pozornie chaotyczny. Dzięki niepowtarzalnym trasom nie zrobi on niechcianej ścieżki w żadnej części ogrodu. W rzeczywistości większość takich urządzeń skanuje przestrzeń, na której pracuje, a następnie porusza się według zapisanego algorytmu w taki sposób, aby dotrzeć do każdego z miejsc.

Szczególnie atrakcyjne, zwłaszcza dla posiadaczy dużego ogrodu, będzie zdalne zarządzanie robotem, za pomocą aplikacji w smartfonie. Użytkownik może nie tylko ustawić w ten sposób harmonogram pracy i jej zakres, ale także w przypadku robotów wyposażonych w GPS, śledzić ich aktualną lokalizację na smartfonie. Przy braku obsługi zdalnej, ustawień dokonuje się za pomocą panelu sterowania bezpośrednio na obudowie urządzenia.

Na uwagę zasługują również funkcje dodatkowe sprzętu. Opinie o robotach koszących wskazują, że należy zwrócić uwagę na możliwość ustawienia wysokości koszenia, nie tylko dlatego, że każdy z nas ma różne preferencje, ale też dlatego, że jeden użytkownik może chcieć w jednym obszarze przyciąć trawę, krócej, w innym pozostawić dłuższą.

Ponadto istotnymi będą takie funkcje jak: Czujnik deszczu, czujnik wykrywający przeszkody, czujnik wyłączający noże przy uniesieniu (przewróceniu się) urządzenia. Większość robotów koszących, gdy wykryje pierwsze krople deszczu, automatycznie wraca do stacji dokującej, aby tam przeczekać niepogodę. Ale są i takie maszyny, których obudowy są tak skonstruowane, że deszcz im nie szkodzi i mogą nadal kontynuować pracę.

Dokładność koszenia

Robot koszący w dobrych cenach powinien też wyróżniać się starannością koszenia. O ile większość urządzeń dobrze sobie radzi z płaskimi powierzchniami, o tyle nie każde z nich starannie przycina brzegi trawników, styku z murem, krawężnikiem, czy tam, gdzie są wąskie przesmyki. Generalnie zadając sobie pytanie jaki jest najlepszy robot koszący rozpatrując jego dokładność koszenia w trudnodostępnych miejscach trzeba stwierdzić, że optymalnym będzie, gdy robot da radę poruszać się w przestrzeni o szerokości 60 cm, a także nie zostawi przy krawężniku czy murze więcej niż 4 cm nieprzyciętego pasa trawy.

 

Serwis

Nie każdy dobry i tani robot koszący będzie atrakcyjny, gdy zaczniemy penetrować możliwości jego serwisowania. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że urządzenie, które przez całe lato pracuje strzygąc trawnik wymaga odpowiedniego serwisowania. Dobrze, aby producent przewidywał serwis swoich urządzeń w zakresie nie tylko czyszczenia sprzętu i jego osuszania, ale też ostrzenia noży, nasmarowania mechanizmów i aktualizacji oprogramowania. Zorientujmy się więc czy serwis znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

 

Roboty koszące w dobrych cenach

Zakup robota koszącego na potrzeby posesji domu jednorodzinnego to wydatek średnio kilku tysięcy. Najtańsze z urządzeń można już dostać za kwotę nieco ponad 1500 PLN. Bardzo skomplikowane konstrukcyjnie i technologicznie urządzenia to koszt 8, a nawet 12 tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Jakie są koszty używania kosiarki samojezdnej?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo koszty zależą głównie od wielkości trawnika, który kosiarka kosi, oraz od tego jak często jest ona uruchamiana. Można jednak przyjąć, że koszty ładowania sprzętu będą najniższe, przy małych areałach i mogą wynosić od 50 PLN w, do nawet kwoty 250 PLN ciągu jednego sezonu.  Do kosztów eksploatacji należałoby jeszcze doliczyć koszty serwisu, napraw i konserwacji. Jednak będą to koszty każdorazowo indywidualne w zależności od rodzaju dokonywanych napraw czy konserwacji, a ich częstotliwość zależeć będzie od kondycji i wieku urządzenia.

P2: Robot koszący jak działa?

Robot koszący jest wyposażony w zestaw noży, które nie tylko ścinają trawę, ale także ją rozdrabniają i rozrzucają po powierzchni trawnika sprawiając, że użyźnia ona trawnik. Droższe modele są zaopatrzone w więcej niż jedno ostrze, co ułatwia koszenie na krawędziach. Robot koszący wyposażony w akumulator, a więc działający bezprzewodowo, analogicznie do robotów sprzątających, skanuje roboczą przestrzeń po czym zaczyna wędrówkę po niej według opracowanego algorytmu. Po wyczerpaniu się zasilania robot wraca do stacji dokującej, aby naładować akumulator. Roboty koszące można programować według własnego harmonogramu, a także w przypadku wyposażenia ich w zdalne sterowanie, sterować nimi przez aplikację w smartfonie.

 

P3: Ile kosztuje robot koszący?

Zwykle zakup robota koszącego to wydatek kilku tysięcy złotych, zwłaszcza gdy chcemy, aby nasze urządzenie było zaopatrzone w wytrzymały akumulator i posiadało rozbudowane funkcje. Jednak, gdy mamy ograniczony budżet, możemy już nabyć automat koszący za kwotę nieco wyższą niż 1500 PLN. Jednak model ten będzie jednak pozbawiony zdalnego sterowania. Modele o długiej żywotności akumulatora, urządzeń o rozbudowanej funkcjonalności (GPS, zdalne sterowanie, czujniki bezpieczeństwa, zabezpieczenie przed kradzieżą itp.) mogą nawet kosztować 8 tysięcy złotych lub jeszcze więcej.

 

 

Subscribe
Login
Notify of
guest
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PODSUMOWANIE

  • 1. Robot Koszący Gardena Sileno City 250 15001-32
  • 2. Worx Kosiarka Samojezdna M500 20V WR141E
  • 3. Robot Koszący Stiga AUTOCLIP M7 2R2002008/ST1
  • 4. Kosiarka Automatyczna Husqvarna Automower 105
  • 5. Robot Koszący do Trawy NAC RLM600FS
  • 6. Robot Koszący Bosch Indego 350 Connect 06008B0100
  • Przewodnik zakupowy – Jaki robot koszący kupić?
  • FAQ

SitemapRegulamin

Nasze Projekty

Sąsiednie projekty

Używamy cookies do świadczenia i polepszania usług. Używając tej strony zgadzasz się na cookies.Akceptuję Reject Więcej informacji
Wykorzystanie plików cookies

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

SAVE & ACCEPT
wpDiscuz