Ranking 12 najlepszych odkurzaczy do liści w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Odkurzacz do liści – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

NAC 1Km BVP260-1-Y to funkcjonalny odkurzacz do liści. Nie bez powodu znalazł się on na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Ten sprzęt zyskuje bardzo dobre opinie kupujących, którzy uważają go za efektywnie działający. Odkurzacz do liści ma też funkcję dmuchawy i rozdrabniacza. Jakość jego wykonania jest zadowalająca zarówno, jeśli mowa o samej obudowie, jak i dołączonych do kompletu akcesoriach. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się dmuchawa do liści Makita DUB185Z z 3-stopniową regulacją nadmuchu. Sprzęt waży 2,1 kg, więc praca z jego użyciem jest komfortowa i nie powoduje szybkiego zmęczenia dłoni

12 najlepszych odkurzaczy do liści. Opinie w 2024 roku 

 

Popatrz na zamieszczony poniżej ranking odkurzaczy do liści i sprawdź, jakie modele są polecane przez konsumentów. Jesteśmy pewni, że takie zestawienie pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji zakupowej, której nie będziesz żałował.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Spalinowy odkurzacz do liści ma mocny silnik, który jest przystosowany do bardziej wymagającej pracy. Urządzenie może też działać w trybie dmuchawy i rozdrabniacza, co świadczy o jego uniwersalności. W zestawie jest solidny i wygodny pasek naramienny.

Wady

Sprzęt generuje stosunkowo duży hałas w trakcie pracy, dlatego korzystanie z niego może powodować pewien dyskomfort. Odkurzacz mocno wibruje w trakcie pracy.

Podsumowanie

Urządzenie waży 7,8 kg i ma solidny uchwyt do trzymania. Obudowa jest zrobiona z wytrzymałego plastiku. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 0,5 l, a worek na liście liczy 45 l. Prędkość pracy wynosi 7000 obrotów na minutę.

Drugi wybór

Zalety

To niewielki sprzęt o wadze 2,1 kg i długości 517 mm pozwalający na wykorzystanie w trybie odkurzacza i dmuchawy. Zasilanie akumulatorowe daje możliwość na, w pełni naładowanym sprzęcie, pracę przez 17 minut na najwyższych obrotach.

Wady

Sprzęt jest sprzedawany zarówno bez ładowarki jak i akumulatora. Oba elementy trzeba zakupić oddzielnie. Również odkurzacz nie posiada funkcji rozdrabniania zasysanych liści, a podczas pracy w trybie odkurzacza trzeba też uważać na boczne zasysanie powietrza, które potrafi zassać odzież użytkownika.

Podsumowanie

Urządzenie ma trzystopniową regulację mocy zasysania (lub dmuchania) regulowaną wygodnym pokrętłem. Maksymalna prędkość przepływu powietrza wynosi 98 m/s. Sprzęt współpracuje z akumulatorami Li-ion 1,5, 2,0, 3,0, 4,0, 5,0 i 6,0 Ah.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie pracuje wydajnie. Jego prędkość jest regulowana, co pozwala dopasować je do aktualnych potrzeb. Rozdrabnianie liści jest możliwe dzięki wirnikowi z metalu. Jest on odporny na zniekształcenia i dobrze radzi sobie z rozdrabnianiem małych odpadów.

Wady

Odkurzacz do liści ma mało wygodne uchwyty, o czym można przeczytać w pojedynczych opiniach na jego temat. Mocowanie worka do dmuchawy mogłoby być solidniej wykonane.

Podsumowanie

Odkurzacz do liści może działać także w trybie dmuchawy. Pojemność worka wynosi 45 l. W zestawie znajduje się pas nośny ułatwiający pracę z urządzeniem. Przydatnym akcesorium jest skrobak do usuwania mokrych liści.

 

Odkurzacz do liści spalinowy

 

1. Odkurzacz do Liści NAC 1Km BVP260-1-Y

 

Polecamy Ci spalinowy odkurzacz do liści NAC 1Km BVP260-1-Y sprzedawany w zestawie z kompletem rur, wygodnym paskiem naramiennym, workiem na liście i kluczem do świecy. Do wykonania obudowy wykorzystano wysokiej jakości materiał odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Worek na liście ma pojemność 45 l, więc nie trzeba co chwilę przerywać pracy i go opróżniać.

Odkurzacz do liści ma mocny, bezawaryjny silnik, którego pojemność wynosi 26 cm3, a moc jest równa 1 KM. Urządzenie może pracować w różnych trybach, nie tylko odkurzacza, który zasysa liście do worka, ale też dmuchawy i rozdrabniacza. Funkcja rozdrabniania pozwala zmniejszyć objętość liści nawet do 90%. Sprzęt waży 7,8 kg. 

Spalinowy odkurzacz do liści firmy NAC jest polecany przez kupujących, ponieważ pozwala szybko uporać się z liśćmi zalegającymi na trawniku w ogrodzie. Jedną z najważniejszych zalet sprzętu jest funkcjonalność.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści akumulatorowy

 

2. Dmuchawa Akumulatorowa i Odkurzacz do Liści Makita DUB185Z

 

Dmuchawa akumulatorowa i odkurzacz do liści Makita DUB185Z jest przeznaczona dla osób, których istnienie przewodu ograniczającego ruchy urządzeniem nie zadowala. Sprzęt jest zasilany 18 V akumulatorem i ma trzystopniową regulację siły wydmuchu ustawianego za pomocą specjalnego pokrętła. Dzięki temu nadaje się nie tylko do czyszczenia obejścia z liści jesiennych, ale też do odkurzania i osuszania maszyn i urządzeń.  Jak podaje producent, maksymalne natężenie przepływu powietrza jaki można uzyskać wynosi 3,2 m3/ min (maksymalna prędkość przepływu to: 98 m/s).

W instrukcji czytamy również, że na w pełni naładowanym akumulatorze ten odkurzacz do liści akumulatorowy pracuje przez 17 minut na maksymalnie szybkim biegu. Jako zaletę sprzętu, użytkownicy podają to, że bardzo łatwo w nim przestawić funkcję urządzenia zasysającego na dmuchające, dzięki czemu jego zakres prac i funkcjonalność się poszerza. Sprzęt pracuje z akumulatorami typu Li-ion począwszy od 1,5 do 6,0 Ah. Jego prędkość obrotowa na biegu jałowym wynosi 18000 obr./min. Waga odkurzacza – dmuchawy wynosi 2,1 kg.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści elektryczny

 

3. Odkurzacz do liści Gardena ErgoJet 3000 9332-20

 

Gardena ErgoJet 3000 9332-20, czyli elektryczny odkurzacz do liści ma moc równą 3000 W. Prędkość wydmuchu wynosi do 310 km/h. Wydajność odkurzania to 168 l/s. Urządzenie ma wymiary: Głębokość – 54 cm, szerokość – 29,5 cm i wysokość – 36 cm. Jego waga wynosi 4,8 kg. Dmuchawa może działać w trybie rozdrabniania. Kosz na odpadki ma pojemność 45 l. 

Gardena ErgoJet 3000 9332-20 ma regulowaną prędkość, którą można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Wirnik i głowica rozdrabniająca są wykonane z dobrego gatunkowo, niepodatnego na zniekształcenia metalu. Korzystając z trybu rozdrabniania można zredukować odpady w stosunku 16:1.

W komentarzach dotyczących prezentowanego sprzętu można przeczytać, że ma on dużą moc i efektywnie działa. Model ma solidną konstrukcję i wytrzymały, metalowy wirnik. Na plus jest też możliwość regulacji prędkości pracy i funkcja rozdrabniania.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Stihl

 

4. Stihl Odkurzacz ogrodowy SH 56 886661268603

 

Do oczyszczania podwórka, trawników i podjazdów dobrze zda egzamin Stihl odkurzacz ogrodowy SH 56 886661268603. To urządzenie spalinowe o mocy 0,7 kW (1 KM) i pojemności skokowej 27,2 cm3 oraz wydajności turbiny 730 m3/h. Waga urządzenia wynosi 5,4 kg i emituje ono hałas podczas pracy na poziomie 94 dB. Na uwagę zasługują tu elementy sterowania, które zostały zintegrowane w wygodny sposób do obsługi w rączce urządzenia. Dzięki temu operator ma całe sterowanie w zasięgu dłoni i bezproblemowo ustawi parametry pracy wykorzystując jedną rękę.

Przy czym odkurzacz do liści Stihl może być obsługiwany zarówno lewą, jak i prawą ręką, a przy dłuższej pracy do dyspozycji użytkownika pozostaje pas nośny, dzięki któremu ciężar sprzętu zostaje rozłożony na całą sylwetkę operatora ułatwiając mu pracę.  Odkurzacz jest zasilany silnikiem 2-MIX, który pozwala ograniczyć zużycie paliwa o 20% w stosunku do innych silników dwusuwowych. Dzięki takiej konstrukcji silnik też emituje mniej zanieczyszczeń od wersji tradycyjnej. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje worek do liści o pojemności 45 litrów. 

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Bosch

 

5. Odkurzacz ogrodowy Bosch ALS 30 06008A1100

 

Sprawdzając, jakie opinie o odkurzaczach do liści wydają konsumenci, można dojść do wniosku, że popularnością i uznaniem cieszą się sprzęty oferowane przez markę Bosch. Wśród polecanych modeli znajduje się ALS 30 06008A1100, czyli odkurzacz i dmuchawa w jednym. Ten spalinowy odkurzacz do liści Bosch ma moc równą 3000 W, a prędkość przepływu powietrza wynosi od 280 km/h do 300 km/h. 

Sprzęt ma w zestawie worek na liście o pojemności 45 l. Urządzenie może pracować w trybie rozdrabniacza, co sprawia, że można rzadziej opróżniać worek z zebranych podczas pracy odpadów organicznych. Odkurzacz ogrodowy waży 4,4 kg i ma dobrze wyprofilowany uchwyt, więc wygodnie się z niego korzysta. 

Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z wszystkimi potrzebnymi do pracy akcesoriami. Do zakupu tego odkurzacza na liście przekonuje konsumentów to, że ma on przystępną cenę i skutecznie działa. Znaczenie ma też jego funkcjonalność.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Makita

 

6. Dmuchawa Makita 600W UB1103 

 

Odkurzacz do liści Makita 600W UB1103 jest sprzedawany w zestawie z wyposażeniem standardowym: Workiem na pył i dyszą. Prędkość pracy na biegu jałowym wynosi do 16000 obrotów na minutę, a moc znamionowa jest równa 600 W. Maksymalny przepływ powietrza to 4,1 m3/min. Sprzęt ma wymiary: 47,9 cm x 18,5 cm x 17,8 cm.

Odkurzacz do liści ma tak zrobiony wirnik i wylot dmuchawy, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza i większą efektywność pracy. Na obudowie znajduje się włącznik wielofunkcyjny pozwalający na płynną regulację prędkości obrotowej. Urządzenie jest tak wykonane, że można ustawić je w pozycji odwróconej, nogami do góry.

Warto inwestować w dmuchawę Makita 600W UB1103, bo jest to solidnie wykonany sprzęt, który posłuży nam na długo. Takie opinie na temat urządzenia można przeczytać w Internecie. To potwierdza, że produkt spełnia oczekiwania kupujących.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Nac

 

7. Odkurzacz elektryczny ogrodowy NAC VBE320-FS-J

 

Nie bez powodu w tym rankingu znalazł się odkurzacz do liści NAC VBE320-FS-J. Używając go można kompleksowo zadbać o estetyczny wygląd swojego ogrodu. Sprzęt dobrze sprawdza się nie tylko do usuwania z podjazdu i tarasu liści, ale też do pozbywania się innych odpadów organicznych. 

Odkurzacz do liści ma wydajny silnik o mocy 3200 W. Prędkość przepływu powietrza wynosi do 250 km/h. Sprzęt waży 3,2 kg, więc korzystanie z niego jest wygodne. Pojemnik na odpady liczy 40 l i ma wygodny zamek błyskawiczny ułatwiający opróżnianie. Odkurzacz ma funkcję rozdrabniacza, więc liście, które trafiają do worka, zmniejszają swoją objętość.

NAC VBE320-FS-J to dobry i tani odkurzacz do liści, który można kupić za niewiele ponad 100 zł. Sprzęt oferuje zadowalającą prędkość pracy, ma stosunkowo duży worek na odpady i jest łatwy w obsłudze. 

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Gardena

 

8. Gardena Akumulatorowa dmuchawa/odkurzacz ogrodowy PowerJet Li-40 4078500031592

 

Odkurzacz do liści Gardena PowerJet Li-40 4078500031592 działa z prędkością do 320 km/h. Moc zasysania wynosi 160 l/s, więc z pomocą tego urządzenia można łatwo pozbyć się z posesji liści i ściętej trawy. Sprzęt jest dostępny w zestawie z akumulatorem Li-ion o dużej wydajności gwarantującej odpowiedni komfort pracy. 

Garden PowerJet Li-40 4078500031592 to model typu 3w1 mający funkcję odkurzacza, rozdrabniacza i dmuchawy. Wygodnie się z nim pracuje, bo jest zasilany akumulatorowo, nic nie ogranicza naszych ruchów. Z panelu sterowania można szybko odczytać stan naładowania baterii. Użytkownik w razie potrzeby może skorzystać z trybu Boost, który zapewnia większą moc działania.

Wykonany przez użytkowników test odkurzaczy do liści potwierdził, że model PowerJet Li-40 4078500031592 jest godny uwagi. Urządzenie jest odpowiednio wyważone i solidnie zrobione. Korzystanie z niego okazuje się wygodne. 

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Ryobi

 

9. Dmuchawa spalinowa, Odkurzacz do liści 2w1 Ryobi RBV26B

 

Jeśli chcesz zainwestować w funkcjonalny sprzęt, który pozwoli Ci zadbać o estetyczny wygląd Twojego ogródka, polecamy Twojej uwadze odkurzacz do liści Ryobi RBV26B. Łączy on w sobie też funkcję dmuchawy, więc można go wykorzystać do różnych celów. 

Sprzęt ma dobre parametry, jego prędkość wydmuchu wynosi 320 km/h, a moc jest równa 1 KM. Możemy być pewni, że to urządzenie dobrze poradzi sobie z wymagającymi pracami. Ryobi RBV26B to odkurzacz ze sprawnie działającym silnikiem 2-suwowym. W komplecie znajduje się pojemny worek na odpady, tuba dmuchawa, rury próżniowe, klucz i olej do silnika.

Część osób może się zastanawiać, czy warto kupić ten odkurzacz ogrodowy. Sugerując się tym, co na jego temat piszą użytkownicy, można stwierdzić, że taka inwestycja jest dobrym pomysłem, którego nie powinniśmy żałować.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Karcher

 

10. Dmuchawa Akumulatorowa, Odkurzacz do Liści Karcher BLV 36-240

 

Posiadaczom przydomowych ogrodów polecamy odkurzacz do liści Karcher BLV 36-240. Jest to sprzęt akumulatorowy, który potrafi nie tylko zasysać czy wydmuchać liście, ale też rozdrobni rozmaite odpady ogrodowe, aby mogły zasilić przydomowy kompostownik. Na wygodę użycia wpływa fakt, że użytkownik może dowolnie, według własnych, aktualnych potrzeb odpinać rury ssące i nadmuchowe, co zmniejsza wagę sprzętu i ułatwia manewrowanie nim, a także przyczynia się do mniejszego zmęczenia pracą. Użytkownicy zauważają, że odkurzacz poradzi sobie z zasysaniem również mokrych i posklejanych liści. Wpływ na to ma przepływ powietrza na poziomie 770 m³/h i wydajny silnik bezszczotkowy.

Zasysane odpady ogrodowe gromadzone są w 45 litrowym worku. Pracą urządzenia w pełni zarządza użytkownik, bo ma do dyspozycji płynną regulację pomiędzy nadmuchem i odkurzaniem z funkcją wykorzystania obu opcji na raz, a także dostosowania prędkości pracy w zależności od potrzeb. Wymiary odkurzacza wynoszą: Długość 1290 mm, szerokość 230 mm, wysokość 380 mm, a jego waga wynosi (bez dołączonych akcesoriów) 4,2 kg. Współpracuje on z akumulatorami 36V o pojemności 2,5Ah lub 5,0Ah, a czas ich ładowania do pełnej gotowości za pomocą szybkiej ładowarki wynosi 78 lub 138 minut.

Według naszej analizy, najchętniej kupowanym odkurzaczem ogrodowym jest obecnie Karcher BLV 36-240. Pracuje on w trybie zarówno odkurzacza, jak i dmuchawy.

 

Zalety

Kompaktowe wymiary: Sprzęt ma wymiary: Długość 1290 mm, szerokość 230 mm, wysokość 380 mm oraz waży bez dołączonych akcesoriów 4,2 kg. Takie parametry sprawiają, że łatwo nim manewrować, dlatego nie powoduje zmęczenia operatora.

Funkcje: Odkurzacz pracuje w trybie zasysania i wydmuchiwania. Może także rozdrabniać zebrane ogrodowe śmieci. Sprawia to, że narzędzie spełni wszystkie funkcje porządkowe w ogrodzie.

Odpady mokre: Ważną funkcjonalnością Karcher BLV 36-240 jest możliwość usunięcia odpadów nie tylko suchych, ale też mokrych złogów posklejanych liści. Te szczególnie trudne do usunięcia śmieci bez trudu sprzątnie opisywany model.

Uchwyt i rolki: Jako że praca w ogrodzie to męczące zajęcie, operator odkurzacza ma do dyspozycji dwuręczny uchwyt i rolki prowadzące (odpinane), dzięki którym ciężar sprzętu jest odpowiednio rozłożony, a praca przebiega sprawniej.

Pojemny worek: Worek na odpady zasysane do wnętrza urządzenia wynosi 45 l. Pojemność ta, przy opcji rozdrabniania wpadających do niego odpadów, gwarantuje długi czas sprzątania bez potrzeby opróżniania worka.

 

Wady

Akumulator: Urządzenie jest przystosowane do pracy z akumulatorem 36V o pojemności 2,5Ah lub 5,0Ah, jednak nie dołączono go do zestawu i użytkownik musi akumulator dokupić oddzielnie.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Black&Decker

 

11. Odkurzacz Ogrodowy Black&Decker GW3030

 

2-blackdecker-gw3030W naszym zestawieniu chcielibyśmy także zaprezentować Black&Decker W3030. Prędkość wydmuchu wynosi aż 418 km/h i umożliwia wykonanie nawet najcięższych prac związanych ze sprzątaniem ogrodu w bardzo krótkim czasie. Duża moc zasysania pozwala nam usunąć nawet bardzo mokre liście. Ogromną zaletą będą świetne noże, które dokładnie rozdrabniają odpadki i zmniejszają ich objętość.

Aby dopasować moc odkurzacza do naszych potrzeb, w urządzeniu zamontowano przełącznik pozwalający na zmianę prędkości (od 230 do 418 km/h), co dodatkowo ułatwia pracę. Ponadto sprzęt ten ma 50-litrowy, wygodny worek, który pozwala na uprzątniecie dużej ilości liści i śmieci bez konieczności opróżniania kosza.

Ponieważ moc urządzenia to aż 3000 W, w zaledwie minutę zasysa nawet 14 m3 liści, a więc szybko i sprawnie poradzimy sobie z jesiennymi lub wiosennymi porządkami. Model ten ma dodatkowy pas do przenoszenia, który ułatwia pracę.

Nie można też zapomnieć, że opinie o odkurzaczach do liści tej firmy są bardzo pochlebne. Użytkownicy tego modelu docenili świetną moc zasysania, wydajność, jak również mocną, trwałą i odporną na uszkodzenia konstrukcję.

Black&Decker W3030 to odkurzacz do liści, który ma moc 3000 W. Posiada system regulacji pracy. Może wytwarzać wydmuch o prędkości 30 km/h, jak również 418 km/h.

 

Zalety

Szybka praca: Prędkość wydmuchu odkurzacza do liści wynosi aż 418 km/h i dlatego też umożliwia wykonanie najcięższych prac w ogrodzie. Szybko odkurzymy liście, nawet te mokre i ciężkie. Nie musisz spędzać kilku godzin w ogrodzie, aby go dokładnie posprzątać.

Noże: Noże rozdrabniające pracują bardzo szybko i są ostre. Dokładnie zmniejszają objętość liści, dzięki czemu te nie zajmują zbyt wiele miejsca w koszu.

Regulacja: Aby dopasować moc odkurzacza do naszych potrzeb, w urządzeniu zamontowano przełącznik pozwalający na zmianę prędkości (od 230 do 418 km/h), co dodatkowo ułatwia pracę.

Worek: Sprzęt jest wyposażony w 50-litrowy worek, w którym mieści się sporo liści. Tak duża pojemność sprawia, że nie trzeba go ciągle opróżniać podczas pracy.

 

Wady

Nieszczelność: Część osób zauważa, że sprzęt nie jest zbyt szczelny i podczas sprzątania chodnika piasek dostaje się do oczu.

 

 

 

 

Odkurzacz do liści Stiga

 

12. Dmuchawa Spalinowa do Liści Stiga SBL 327 V

 

3-stiga-sbl-327-vCzysty trawnik, altana, ogród – Stiga SBL 327V ułatwi Ci prace ogrodowe. Zapomnij o męczącym sprzątaniu grabiami, odkurzacz przyspieszy wszelkie prace porządkowe. Urządzenie ma 2-suwowy silnik spalinowy, a więc nie musisz obawiać się, że w czasie eksploatacji nagle się rozładuje.

Wystarczy, że zaopatrzysz się w zapas paliwa i możesz wykonywać pracę w ogrodzie przez długie godziny. Model ma zbiornik paliwa o pojemności 0,45 l. Przepustowość wydmuchu – 460 m/h – zapewnia świetny efekt w krótkim czasie. Maksymalna prędkość powietrza wynosi 72 m/s. Pojemność worka odkurzacza to 55 l, dzięki czemu bez jego opróżniania sprzątniemy dużą powierzchnię.

W komplecie znajdziemy też pojedyncze szelki stanowiące doskonałe podtrzymanie w czasie pracy. Urządzenie ma miękki, ergonomiczny uchwyt, który ułatwi nam pracę.

Ponadto waga 4,8 kg pozwala na wygodne użytkowanie. System antywibracyjny to dodatkowe, wygodne rozwiązanie sprawiające, że praca z tym sprzętem staje się przyjemniejsza. Użytkownicy tego produktu docenili jego świetną, trwałą obudowę oraz szybką, niezawodną pracę i bezawaryjność.

Stiga SBL 327V to sprzęt z 55 l zbiornikiem. Silnik spalinowy ma pojemność 0,45 l. Przepustowość wydmuchu prezentowanego modelu wynosi 460 m/h. Sprzęt waży 4,8 kg.

 

Zalety

Silnik: 2-suwowy silnik spalinowy, jest bardzo mocny, dzięki czemu nasza praca przebiega szybko i bezproblemowo. Nie musimy też obawiać się o to, że urządzenie rozładuje się podczas sprzątania, wystarczy mieć w garażu zapas paliwa.

Worek: Pojemność worka na liście to aż 55 l, jest to jeden z największych zbiorników na rynku.

Szelki: Pojedyncze szelki stanowią ułatwienie podczas pracy, podtrzymują odkurzacz.

 

Wady

Plastikowe elementy: Niektórzy użytkownicy podają, że plastikowe elementy znajdujące się w dmuchawie są kiepskiej jakości i szybko ulegają uszkodzeniu.

Głośność pracy: Jest to sprzęt spalinowy, który pracuje zdecydowanie głośniej niż urządzenia akumulatorowe. Warto zaopatrzyć się w specjalne słuchawki chroniące uszy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz do liści kupić?

 

Odkurzacz do liści to praktyczne urządzenie, które przyda się każdej osobie chcącej zachować porządek w swoim ogrodzie. Często sprzęt tego typu łączy w sobie też inne funkcje i można go używać także jako dmuchawy i rozdrabniacza do liści. Jeśli myślisz o zakupie takiego produktu i chcesz znać odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy odkurzacz do liści, dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz ranking z wieloma praktycznymi wskazówkami.

Rodzaj zasilania – jaki odkurzacz do liści wybrać?

Dostępne w sklepach odkurzacze do liści można podzielić w zależności od sposobu zasilania. Wyróżniamy modele:

♦ elektryczne – inaczej nazywane sieciowymi, są lekkie i poręczne, choć komfort pracy jest w dużej mierze uzależniony od długości kabla zasilającego. Zazwyczaj do używania tego sprzętu potrzeba dobrej jakości przedłużacza, tak aby nie trzeba było co chwilę zmieniać miejsca podłączenia odkurzacza. Modele elektryczne mają przeciętną moc i z reguły są polecane do mniejszych i średnich posesji;

♦ akumulatorowe – są wygodne w użyciu, bo w żaden sposób nie ograniczają ruchów osoby obsługującej odkurzacz. Z takiego urządzenia można korzystać właściwie wszędzie, nawet na działkach, na których nie ma swobodnego dostępu do sieci elektrycznej. Kupując odkurzacz akumulatorowy, trzeba jednak mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze akumulator działa przez określony czas, zwykle kilkadziesiąt minut, więc w przypadku dużej działki nie ma możliwości jej sprzątnięcia za jednym razem. Ponadto czasami czas jego ładowania jest niewspółmiernie długi do czasu działania. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że takie sprzęty są raczej polecane na mniejsze posesje.

♦ spalinowe – odpowiednie do dużych ogrodów. Odkurzacze z silnikiem spalinowym są przystosowane do wymagającej pracy. Nie mają one przewodu, więc nic nie ogranicza ruchów użytkownika. Do wad takiego sprzętu można zaliczyć to, że generuje spory hałas i wydziela spaliny.

 

Moc urządzenia 

Od mocy urządzenia zależy efektywność jego działania, stąd też tak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na ten parametr. Najlepszy odkurzacz do liści dla każdego będzie tak naprawdę znaczył coś innego, bo kupujący mają różne potrzeby. Osoba, która musi dbać o mniejszy ogródek, może wybrać sprzęt o mniejszej mocy (od około 600 W) i powinna być zadowolona z jego zakupu. W przypadku większych posesji lepiej sprawdzą się spalinowe odkurzacze do liści, których moc może sięgać nawet 4 KM. 

 

Prędkość przepływu powietrza

Kupując odkurzacz do liści, powinniśmy też zwrócić uwagę na prędkość przepływu powietrza. Im parametr ten jest wyższy, tym powietrze z większą siłą zasysa do środka odpady. Jeśli chcemy zbierać odkurzaczem tylko suche liście, wystarczy nam model z prędkością do 250 km/h. Jeśli jednak potrzebujemy mocniejszy sprzęt, parametr ten powinien być nieco wyższy. To da nam możliwość efektywnego zbierania także mokrych liści, drobnych gałązek i innych mniejszych odpadów organicznych.

 

Worek na odpady

Do każdego odkurzacza powinien był dołączony solidnie zrobiony worek na odpady o odpowiednio dużej pojemności. Na niewielkich posesjach sprawdzą się pojemniki od 20 l w górę. W przypadku większych ogrodów warto wybierać pojemniejsze worki np. do 45 l wzwyż. Decydując się na zakup sprzętu, warto upewnić się, że worek łatwo się opróżnia. Dobrym rozwiązaniem są modele wyposażone w płynnie działający zamek błyskawiczny.

Waga

Aby być zadowolonym z użytkowania odkurzacza na liście, nie wystarczy podczas zakupu skupić się tylko na efektywności jego działania. Równie ważną kwestią jest waga, od której zależy to, czy będziemy szybko męczyć się w trakcie pracy czy nie. Dobrze, jeśli wybrany przez nas model waży do 5 kg. Niemniej jednak sporo urządzeń o większej mocy waży więcej np. około 10 kg. Nie oznacza to, że nie powinniśmy w nie inwestować, ale dobrze by było, aby taki sprzęt miał w zestawie pasek naramienny.

 

Dodatkowe funkcje

Jak wspomnieliśmy we wstępie tego poradnika, popularne w sklepach odkurzacze do liści często mają też dodatkowe funkcje: Dmuchawy i rozdrabniacza. Dmuchawa działa w ten sposób, że siłą powietrza przesuwa liście w inne miejsce, a nie tak, jak odkurzacz zbiera je do worka na odpady. Rozdrabniacz natomiast jest w stanie zmniejszyć objętość trafiających do worka odpadków, więc nie trzeba tak często go opróżniać.

 

Odkurzacze do liści w dobrych cenach

Elektryczny odkurzacz do liści o małej mocy można kupić już za około 150 zł. Mocniejsze, solidniej wykonane modele kosztują nieco więcej. Spalinowe odkurzacze do liści przystosowane do cięższej pracy i mające więcej funkcji kosztują przeciętnie 500 zł. Niekiedy ceny takich sprzętów sięgają ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Odkurzacz do liści – jak działa?

Większość osób, które zdecydowały się kupić odkurzacz do liści, upewniło się w tym, że jest to przydatny sprzęt ogrodowy, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać odpowiedni porządek. Jak działa takie urządzenie? Każdy odkurzacz do liści ma rurę ssącą i pojemnik, w którym gromadzą się liście i inne odpadki. Są one zasysane do zbiornika, gdzie mogą być dodatkowo rozdrabniane, o ile zakupiony przez nas sprzęt ma taką funkcję. Co ciekawe, rozdrabniarka jest w stanie zmniejszyć objętość odpadów nawet o 90%, co szczególnie w przypadku większych ogrodów ma duże znaczenie. Zawartość zgromadzonych w worku odpadków organicznych można wysypać do kompostownika. W przypadku odkurzacza o większej mocy możliwe jest nie tylko zbieranie liści, ale też cienkich gałązek, igliwia czy szyszek. Zasady działania odkurzacza do liści są proste, a korzyści z jego zakupu spore. Za inwestycją w takie urządzenie przemawia to, że ma ono kompaktowe wymiary, jest łatwe w obsłudze i sięga do trudno dostępnych miejsc.

 

P2: Co lepsze – odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Sporo konsumentów może się zastanawiać, czy lepiej zainwestować w odkurzacz czy dmuchawę do liści. Bardzo często popularne wśród kupujących urządzenia łączą w sobie obie funkcje. Nierzadko też obie nazwy są stosowane zamiennie, choć nie zawsze jest to prawidłowe. Dmuchawa działa inaczej od odkurzacza, a wyjaśnić można to w prosty sposób. Odkurzacz służy do tego, aby pochłaniać liście i inne odpady organiczne do przyłączonego do niego worka. Dmuchawa natomiast siłą wypuszczanego powietrza przenosi liście w inne miejsce. Sprzątanie ogrodu przy użyciu takiego sprzętu wymaga więc większych nakładów pracy, bo trzeba na koniec usunąć zebrane w kilku miejscach liście. Jeśli tego nie zrobimy, wiatr może z powrotem je rozwiać. Można przyjąć, że dmuchawa do liści jest wykorzystana do wstępnego sprzątania ogrodu, podczas gdy odkurzacza używa się na etapie prac końcowych. Najlepszym rozwiązaniem dla wielu osób jest więc zakup sprzętu łączącego przynajmniej te dwie opisane funkcje.

P3: Odkurzacz do liści – jaka moc?

Jednym z najważniejszych parametrów odkurzacza do liści jest oczywiście jego moc. To od niej zależy, jaka będzie efektywność jego działania. Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz do liści? Wiele zależy tutaj od tego, gdzie będziemy z niego korzystać. Jeśli mamy niewielki ogródek i nie wymaga zwykle dużo pracy, wystarczy nam odkurzacz o mocy od 600 W w górę. Trzeba też zaznaczyć, że najbardziej wydajne i przystosowane do bardziej wymagającej pracy są modele spalinowe z silnikami o mocy do 4 KM. Takie sprzęty dobrze sprawdzają się w przypadku dużych ogrodów. Elektryczne odkurzacze do liści mają mniejszą moc, więc są polecane na mniejsze posesje.

 

P4: Gdzie kupić odkurzacz do liści?

Spory wybór odkurzaczy do liści znajdziemy w sklepach ze sprzętem i akcesoriami ogrodowymi. Odwiedzając takie miejsce, można liczyć na pomoc ze strony doświadczonych sprzedawców. Coraz częściej jednak konsumenci decydują się na zakupy przez Internet, twierdząc, że są one wygodniejsze i bardziej opłacalne. Trzeba przyznać, że często odkurzacze do liści kosztują w sklepie online mniej niż stacjonarnie. Niekiedy można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ