Wapno granulowane – przewodnik zakupowy, ranking i test
Wapno granulowane jest produktem przeznaczonym do zmiany pH gleby. Aby wybrać odpowiedni preparat, warto wiedzieć jakie marki są najchętniej wybierane przez konsumentów. Polecanym produktem jest ZOT Dwikozy 25 kg zawierające 45% tlenku wapnia oraz 15% tlenku magnezu. Preparat w formie granulatu jest polecany do ogrodu, sadu oraz trawy. Wydajność wapna wynosi 0,3 – 5 kg/m². Nawóz jest także zakwalifikowany do użytkowania w rolnictwie ekologicznym. Polecanym produktem jest także Polcalc 25 kg. Preparat do nawożenia oraz regulacji odczynu gleby jest reaktywny w 100%. Wapno działa natychmiastowo po wysianiu i efektywnie podnosi pH ziemi. Produkt powstał ze zmielenia skał wapiennych pochodzących z Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Tabela porównawcza
6 najlepszych wapien granulowanych. Opinie w 2024 roku
Poszukując odpowiedniego preparatu pozwalającego w bezpieczny sposób wyregulować kwasowość gleby, warto wybrać produkty o wysokiej jakości. Proces wapnowania ziemi, do którego wykorzystuje się wapno granulowane, pozwala na zmianę struktury oraz składu chemicznego. Aby wiedzieć, w jaki sposób to zrobić należy przeprowadzić badania gleby i na ich podstawie wybrać odpowiedni produkt. Poniżej znajduje się ranking wapna granulowanego, w którym przedstawiono najlepsze preparaty przeznaczone do pielęgnacji roślin.
Wapno magnezowe
1. Wapno Magnezowe Granulowane Trawnik ZOT Dwikozy 25kg
Wapno magnezowe ZOT Dwikozy to wysokiej jakości produkt przeznaczony do nawożenia trawników, sadów oraz pól uprawnych. Preparat jest wyprodukowany z odpowiednio dobranych składników pochodzenia naturalnego. Wapno magnezowe pod warzywa jest zakwalifikowane do użytkowania w rolnictwie ekologicznym, co oznacza, że jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Produkt ma optymalną zawartość tlenku wapnia i magnezu, a co najważniejsze działa od razu po rozsianiu.
Wapno magnezowe granulowane występuje w opakowaniu 25 kg i ma wydajność określaną na 0,3 – 5 kg na m². Jest to nawóz polecany do stosowania w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Produkt występuje w formie praktycznych granulek, które z łatwością można rozsiewać. Wapno magnezowe składa się między innymi z 45% tlenku wapnia oraz 15% tlenku magnezu. Produkt uzupełnia w glebie niedobory miedzi, boru, cynku, manganu oraz żelaza.
Test wapna granulowanego potwierdza, że produkt wspomaga proces asymilacji oraz jest bezpieczny dla upraw. Konsumenci chętnie decydują się na zakup tego wysokiej jakości produktu o optymalnej wydajności.
Wapno kredowe granulowane
2. Wapno Kredowe Granulowane Nawóz 93-98% CaCO3 Polcalc 25kg
Wapno granulowane Polcalc jest przeznaczone do odkwaszania pól. Preparat działa tuż po aplikacji i jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o zmianę odczynu pH. Wapno kredowe granulowane ma całkowicie naturalne pochodzenie. Jest to produkt pozyskiwany z odłamków skał wapiennych znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Naturalne pochodzenie sprawia, że jest to produkt całkowicie bezpieczny dla upraw oraz dla człowieka.
Nawóz jest sprzedawany w praktycznych opakowaniach po 25 kg, dzięki czemu można go używać nawet do niewielkich obszarów z uprawami. Produktu nie da się przedawkować i nie ulega on przeterminowaniu. Nawóz można wysiewać za pomocą klasycznego rozsiewacza przypinanego do ciągnika rolniczego. Produkt dobrze jest dawkować po wcześniejszym badaniu gleby oraz zgodnie z tabelą procesów wapnowania. Reaktywność kredy granulowanej wynosi 100%.
Konsumenci potwierdzają, że jest to dobre i tanie wapno granulowane przeznaczone do odkwaszania gleby. Pozytywne opinie świadczą o tym, że warto zdecydować się na wybór naturalnego surowca pochodzącego z południa kraju.
Wapno nawozowe
3. Florovit Wapno Nawozowe Granulowane 20kg
Wapno nawozowe Florovit opracowano, aby skutecznie i bezpiecznie odkwaszać różne rodzaje gleb. Wysokiej jakości produkt jest przystosowany do regularnego stosowania pod uprawy. Produkt zaraz po rozsianiu zmienia odczyn gleby, umożliwiając roślinom pobieranie drogocennych składników pokarmowych, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu. W przypadku trawników wapno nawozowe nadaje się na gleby bardzo kwaśne oraz lekko kwaśne.
Wapno granulowane nawozowe jest dostępne w opakowaniach po 20 kg. Producent zaleca, aby rozsiać produkt na powierzchni gleby i w miarę możliwości wymieszać z górną warstwą. W zależności od odczynu pH dawkowanie należy ustalić przy pomocy tabelki. Nie zaleca się stosowania wapna i obornika w tym samym roku, a także sypania nawozu pod rośliny lubiące kwaśny odczyn gleby.
Osoby, które zakupiły wapno granulowane Florovit wystawiają pozytywne opinie o produkcie. W tabeli przedstawiono wszystkie informacje dotyczące dawkowania, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o odpowiednie dobranie ilości nawozu.
Wapno magnezowe na trawnik
4. Wapno Granulowane CaO 50% Ekologiczne Trawnik ZOT 25kg
Ekologiczne wapno magnezowe na trawnik ZOT to naturalne źródło skoncentrowanych składników, które są idealnie dopasowane do potrzeb roślin uprawianych w glebach o kwaśnym odczynie. Produkt wykazuje dużą reaktywność, dzięki czemu szybko się wchłania i odkwasza glebę bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Produkt nie powoduje także przesuszania gleby, co jest bardzo ważne w ekologicznych uprawach. Wapno magnezowe może być bezpiecznie stosowane zarówno w rolnictwie, jak i sadownictwie.
Produkt jest przeznaczony do wysiewania w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Opakowanie po 25 kg i wydajności 0,3 – 5 kg na m² wystarcza na długi czas. Zawartość składników pokarmowych w produkcie to 50% tlenku wapnia. Nawóz w postaci granulowanej jest wygodny w użyciu i nie wymaga aplikacji za pomocą specjalnego siewnika. Odpowiednia dawka nawozu powinna być dobrana w zależności od odczynu pH gleby.
Opinie o wapnie granulowanym pod uprawy ekologiczne są dobre wśród osób, które zdecydowały się na wybór produktu. Konsumenci są zadowoleni z wydajności nawozu oraz uniwersalnego przeznaczenia.
Wapno tlenkowo-magnezowe
5. Wapno Nawozowe Tlenkowo Agria 02 20kg
Dobrej jakości wapno tlenkowo-magnezowe Agria ma bogaty skład umożliwiający stosowanie pod wszelkiego rodzaju uprawy. Produkt sprawdzi się zarówno w rolnictwie, jak i sadownictwie. Nawóz można także stosować w ogrodnictwie pod rośliny, które nie lubią gleby o kwaśnym odczynie. Zaleca się stosowanie produktu na glebach, które określane są jako ciężkie oraz zlewne. Głównym powodem jest to, że wapno tlenkowe jest produktem skoncentrowanym, który stosuje się w mniejszych dawkach.
Wapno tlenkowe Agria jest dostępne w opakowaniach po 20 kg. Osoby, które decydują się na wysiew gotowego produktu, powinny stosować nawóz podczas słonecznej pogody oraz na suchą glebę. Wysoka higroskopijność wapna tlenkowego przemawia za tym, aby zaraz po rozsianiu zmieszać je z podłożem. Produkt można stosować do oczek wodnych i stawów. Producent zaleca dawkowanie 150 kg na 1 hektar upraw.
Konsumenci, którzy wybrali wapno tlenkowo-magnezowe zwracają uwagę, że jest to produkt o wysokiej wydajności. Preparat należy składować w miejscu, gdzie nie ma wilgoci oraz transportować w optymalnych warunkach pogodowych.
Wapno węglanowe
6. Dolomit 50 10kg Wapno Nawozowe Węglanowe + Magnez
Wapno węglanowe Dolomit to nawóz pochodzenia naturalnego, który ma drogocenne składniki takie jak magnez, wapń oraz mikroelementy. Wszystkie składniki są pozyskiwane ze zmielonych skał wapniowo-magnezowych. Produkt przystosowano do rozsiewania na glebach mineralnych, a także organicznych, które mają odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. Nawóz jest zalecany osobom, które w wolnych chwilach uprawiają grządki ogródków działkowych czy przydomowych.
Granulowane wapno węglanowe jest dostępne w 10 kg workach, dzięki czemu użytkownik może z łatwością stosować preparat. W zależności od potrzeb oraz zakwaszenia gleby rozsiewa się nawóz zgodnie z tabelą znajdującą się na odwrocie opakowania. Preparat Dolomit stosuje się w dawkach od 1,4 do 6,0 kg na 10 m². Oprócz tego należy trzymać się ogólnych zasad wapnowania. Produkt pomaga uzyskać dobre jakościowo i obfite plony, co jest bardzo ważne w przypadku ekologicznych upraw.
Działkowicze, którzy zakupili produkt marki Dolomit, potwierdzają, że jest to dobre wapno granulowane dostępne w opakowaniach o pojemności 10 kg. Konsumenci twierdzą, że nawóz dobrze się rozprowadza i wygodnie aplikuje.
Przewodnik zakupowy – jakie wapno granulowane kupić?
Rolnicy zajmujący się sadzeniem roślin w Polsce mają problemy związane z zakwaszeniem gleby. Ponad połowa gleb, które są przeznaczone pod uprawy, jest kwaśna, co bezpośrednio przyczynia się do osłabienia roślin i całego procesu wegetacji. Głównie z tego powodu wielu rolników sięga po sprawdzony sposób polegający na zmniejszeniu kwaśnego pH ziemi. Proces ten nazywany jest wapnowaniem. Wapno nawozowe od wielu lat jest wykorzystywane w procesie regulacji kwasowości ziemi, a także w celu poprawy jej żyzności. Odpowiednio nawożona gleba ma dobrą strukturę chemiczną oraz skład, który pozytywnie wpływa na jakość upraw. Odpowiednia ilość składników odżywczych dostarczona do ziemi w naturalny sposób zapewnia stabilną wymianę wody oraz powietrza.
Niewiele osób niezajmujących się rolnictwem zdaje sobie sprawę z tego, że podstawowym warunkiem do otrzymania zdrowych i dojrzałych plonów jest właściwy odczyn gleby. Większość ziem przeznaczonych pod uprawę powstała ze skał, które są pozbawione nieorganicznego związku chemicznego zwanego tlenkiem wapnia. Z tego względu rolnicy stosują wyselekcjonowane nawozy węglanowe, które otrzymuje się w procesie eksploatacji wysokiej jakości złóż. Nawozy węglanowe są polecane głównie na gleby średnie oraz lekkie. W takich warunkach rośliny mają optymalne podłoże do rozwijania. W przypadku nawozów wapniowych z dodatkiem magnezu konsument otrzymuje produkt otrzymywany dzięki selektywnej eksploatacji złóż dolomitu. Produkt niezawierający magnezu pochodzi ze skały wapiennej o drogocennych właściwościach. W zależności od wyboru są dostępne w formie tlenkowej lub tlenkowo-węglowej.
Kontrola gleby
Przed przystąpieniem do procesu wapnowania gleby, każdy rolnik powinien wykonać badania, które pomogą określić, jakie jest pH gleby. W zależności od otrzymanego wyniku użytkownik może dobrać optymalną ilość nawozu, którą następnie należy rozsiać na ziemi za pomocą specjalnego siewnika przypiętego do ciągnika rolniczego. Po pobraniu próbki i otrzymaniu wyników badań należy zwrócić również uwagę na zawartość fosforu, potasu oraz magnezu, które również są ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Rolnik może także zlecić wykonanie badania gleby pod kątem mikroelementów. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie kompleksowych badań, które określą także inne parametry związane z żyznością gleby. Należy pamiętać, aby próbki pobierać w okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni. Po wykonaniu kompleksowych badań można przejść do wyboru produktu odpowiedzialnego za owocne plony. Najlepsze wapno granulowane można zastosować także na wiosnę. Zaleca się również wykonanie 2 lub 3 tygodniowego odstępu między procesem wapnowania a użyciem nawozu czy rozsypaniem obornika.
W jakim celu stosuje się wapno granulowane?
Osoby zastanawiające się, w jakim celu stosuje się proces wapnowania, muszą wiedzieć, że nie każda roślina ma takie same wymagania dotyczące gleby, w jakiej rośnie. Niektóre rośliny lubią i potrzebują kwaśnej ziemi, inne zaś nie będą rosnąć bez odpowiedniego przygotowania. Głównie z tego względu rolnicy zlecają badania gleby, aby mieć pewność, jakie warzywa i owoce będą rosnąć, a które wymagają dodatkowej troski i pomocy ze strony człowieka. Jeśli użytkownik nie jest pewny, jaka ilość wapna powinna znaleźć się pod konkretną rośliną może skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który na podstawie badań gleby określa optymalną ilość produktu do aplikacji.
Jakie wapno granulowane wybrać?
Na rynku można znaleźć różnego rodzaju produkty przeznaczone do wapnowania roślin. Ważne jest jednak to, aby wybór odpowiedniego preparatu był ściśle dopasowany do rodzaju gleby. W przypadku produktów do wapnowania gleby można wyróżnić wapno tlenkowe, węglanowe, magnezowe oraz z kredą nawozową. Ważna jest także reaktywność produktu, która musi wynosić 100%. Zastanawiając się, jakie jest najlepsze wapno granulowane, warto zwrócić uwagę również na procentową zawartość wapnia. Dobrej jakości produkt powinien zawierać 50% – 60% pierwiastka. Oprócz tego ważna jest także ilość magnezu, boru oraz cynku, a także stopień zmielenia nawozu. Zazwyczaj jedna granulka ma od 2 do 6 mm średnicy.
Wapno granulowane w dobrych cenach
Wybierając wysokiej jakości produkt przeznaczony do odkwaszania gleby, nie można patrzeć wyłącznie na cenę. Wapno granulowane jest dostępne zarówno w workach, jak i w większej ilości. W marketach budowlanych można zakupić worki o pojemności 10 kg i 20 kg, których ceny wahają się od 15 do 45 zł. W przypadku większej ilości produktu pakowanego w opakowania 100 kg użytkownik musi zapłacić od 100 do 120 zł.
FAQ
P1: Kiedy siać wapno granulowane na pole?
Sianie wapna granulowanego na pole jest ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Zanim jednak rolnik podejmie decyzje o konieczności zastosowania wapna, warto przeprowadzić badania gleby, które pokażą kwasowość gleby, a także zawartość np. potasu, fosforu czy magnezu. Na podstawie badań użytkownik będzie wiedział jaką dawkę nawozu użyć. Proces wapnowania najlepiej rozpocząć jesienią, czyli w okresie, gdy jest już po zbiorach. W razie potrzeby można wapnować wczesną wiosną, o ile użytkownik korzysta wyłącznie z produktu granulowanego, którego nie trzeba mieszać z glebą. Ważne, aby pamiętać, że między wysianiem wapna a rozrzuceniem obornika czy nawozu koniecznie trzeba zrobić przerwę na 2-3 tygodnie. Tuż po wapnowaniu gleby nie wolno także nic siać.
P2: Wapno granulowane czy sypkie?
Decydując się na wybór odpowiedniego rodzaju wapna, warto brać pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim produkt występujący w granulkach jest znacznie wygodniejszy w rozsiewaniu. Do tego procesu wymagane są wyłącznie klasyczne rozsiewacze do nawozów sztucznych. W przypadku sypkiego produktu rolnik musi zaopatrzyć się w specjalne narzędzie przeznaczone do rozsiewania wapna. Różnica w poszczególnych rodzajach wapna jest widoczna także w minimalnej zawartości CaO. Klasyczne wapno węglanowe granulowane zawiera 50 – 55% CaO, dzięki czemu jest uznawane za produkt wartościowy i nadający się do rozsiewu.
P3: Ile wapna granulowanego na hektar?
Każda osoba, która nie miała wcześniej do czynienia z wapnowaniem, zastanawia się jaka ilość produktu będzie najlepsza, aby plony były bardzo obfite. Oczywistą sprawą jest to, że każda roślina wymaga odpowiedniego dopasowania odczynu gleby do jej potrzeb. Z tego względu bardzo ważne jest wykonanie badań odczynu gleby, aby dopasować rodzaj i ilość wapna. Zaleca się, aby proces wapnowania przeprowadzać co roku w mniejszych ilościach. W zależności od kategorii gleby, czy jest lekka, średnia lub ciężka zaleca się stosowanie odpowiednich proporcji. W przypadku lekkiej gleby optymalną ilością jest 1 tona na 1 hektar pola. Gleby średnie i ciężkie można zasilić 2 tonami wapna na 1 hektar. Wielu rolników odchodzi od wapnowania pól dużą dawką produktu raz na kilka sezonów. Istnieje wówczas duże ryzyko przedawkowania i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
P4: Gdzie kupić wapno magnezowe?
Zakupu wapna magnezowego tak samo, jak innych nawozów lub środków do pielęgnacji roślin można dokonać w każdym większym sklepie ogrodniczym. Produkt jest także dostępny w wielu marketach budowlanych, gdzie jest pakowany w worki po 10 lub 20 kg. Wapno sprzedawane w workach jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują dużej ilości produktu na niewielki kawałek ziemi. Wapno w workach jest przydatne w sytuacji, gdy użytkownik ma mało upraw, a potrzebuje jedynie zmienić odczyn gleby. W przypadku zapotrzebowania na większe ilości produktu najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu u producenta lub dystrybutora zajmującego się sprzedażą środków ochrony roślin.
P5: Czym jest wapno nawozowe?
Wapno nawozowe to specjalna substancja wykorzystywana w rolnictwie i ogrodnictwie do regulacji kwasowości gleby. Produkt stosuje się w celu zmiany składu chemicznego oraz poprawy struktury fizycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny mają szansę lepiej wchłonąć nawozy i rosnąć znacznie zdrowsze. Wapno nawozowe ma za zadanie poprawić żyzność gleby oraz zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych, które mają wspomóc wzrost roślin. W zależności od wyników badań gleby należy wybrać odpowiedni rodzaj wapna, które dodatkowo trzeba rozsiać po polu za pomocą specjalnego siewnika.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ