Top 19 roślin na balkon

Ostatnio aktualizowane: 27.07.24

 

Dla osób mieszkających w bloku balkon jest miejscem pozwalającym na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak wypoczynek nie będzie przyjemny, jeśli nie zadbamy o porządek i ciekawą aranżację. Poza wygodnymi meblami, na balkonie możemy umieścić też rośliny, dzięki którym stanie się on bardziej przytulny. Co warto posadzić?

 

Dlaczego kwiaty na balkonie to dobry pomysł?

Balkon to przedłużenie jednego z pomieszczeń w mieszkaniu, zwykle salonu lub sypialni. Jest on bardzo praktyczny, ponieważ możemy na nim wystawić suszarkę z praniem, aby nie przeszkadzała domownikom, pobawić się z dziećmi, a także wypuścić zwierzęta, żeby mogły spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób zauważa, że balkon to odpowiednie miejsce, aby spełnić swoje marzenie o ogrodzie pełnym kwiatów. Co prawda ilość wolnej przestrzeni nierzadko jest ograniczona, ale wystarczy odrobina wyobraźni, aby stworzyć elegancko wyglądający zakątek pełen zieleni. Rośliny na balkonie zachęcają do wypoczynku na zewnątrz, a dodatkowo są ciekawą dekoracją, zwłaszcza jeśli posadzimy je w ładnych doniczkach lub skrzynkach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sztuczne rośliny na balkon, które nie wymagają pielęgnacji, ale czasami trudno jest znaleźć odpowiednie. Poza tym uprawa kwiatów nie jest bardzo trudna, a w razie potrzeby możemy poprosić o poradę bardziej doświadczoną osobę. To przyjemne hobby, które pozwala się odstresować. Hodując na balkonie rośliny, możemy przyciągnąć do siebie pożyteczne owady, m.in. pszczoły, a także motyle, co sprawi dużo radości w szczególności dzieciom. Zdarza się, że dobór właściwych kwiatów bywa kłopotliwy, ale umieszczone poniżej wskazówki powinny to nieco ułatwić.

 

Zielone rośliny na balkon

Zielone rośliny na balkonie bardzo ładnie się prezentują, a latem dobrze komponują się z kwitnącymi na różne kolory kwiatami. Te najczęściej polecane to:

 ♦ Trzmielina Fortune’a – uznaje się ją za najbardziej uniwersalną roślinę ozdobną. W swoim naturalnym środowisku, na terenie Chin i Japonii, jest stosunkowo dużym krzewem lub pnączem mającym zimozielone liście. W naszym klimacie trzmielina może być zarówno niskim pnączem, jak i krzewem lub rośliną płożącą, zmienny jest też kształt jej liści. Czasami są one okrągłe, niekiedy owalne lub wydłużone, a ich brzegi ząbkowane bądź gładkie. Uprawa tego typu roślin nie jest trudna, dobrze czują się one na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu, można je dowolnie przycinać oraz formować. Takie krzewy na balkon nie są w pełni odporne na mróz, ale wiosną szybko się regenerują.

 ♦ Golteria pełzająca – jest niską krzewinką, którą zalicza się do wrzosowatych. Jej wysokość przeważnie nie przekracza 10 – 15 cm, ma ciemnozielone i błyszczące liście, które zimą stają się purpurowe. W lecie golteria pełzająca ma dodatkowo delikatnie pachnące kwiaty, a na pędach w okresie jesienno-zimowym można zauważyć czerwone owoce. Nie zajmuje ona dużo miejsca, dlatego można ją ustawić nawet na niewielkim balkonie (dobrze rozwija się w doniczce). Roślina potrzebuje lekko wilgotnego, kwaśnego podłoża, jest mrozoodporna, a ponadto dobrze czuje się na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym.

 ♦ Cyprysik groszkowy – przypomina inne rośliny zimozielone na balkon, czyli żywotniki (popularne tuje). W zależności od odmiany jego wysokość to 30 – 100 cm, ma różne wybarwienie i dobrze sprawdza się jako element dekoracyjny. To roślina mrozoodporna, która jest przystosowana do uprawy na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym, można posadzić ją w doniczce razem z innymi gatunkami. Cyprysik groszkowy powinien mieć lekko kwaśne lub obojętne, żyzne i przepuszczalne podłoże. Nie wymaga on cięcia i formowania, nie jest też podatny na szkodniki i choroby.

Kiścień – kolejny gatunek zaliczany do wrzosowatych, bardzo dobrze nadaje się do uprawy w doniczkach. Wysokość rośliny to maksymalnie 70 cm, wyróżnia się ona przede wszystkim kolorowymi liśćmi. Podłoże powinno być lekko wilgotne i kwaśne tak jak w przypadku golterii pełzającej. Co ważne, kiścienie to cieniolubne rośliny na balkon. Wystawienie ich na działanie promieni słonecznych przyczyni się do oparzenia liści.

 

Rośliny pnące na balkon

Na popularności wciąż zyskują szybko rosnące rośliny pnące na balkon, którymi obsadza się drewniane kratki. W ten sposób można stworzyć ciekawą kompozycję, a dodatkowo odizolować się od sąsiadów i zachować więcej prywatności. Do najładniejszych roślin pnących zaliczane są:

 ♦ Powojnik – jest krzewem lub byliną w zależności od odmiany, wyróżnia się przede wszystkim kolorowymi kwiatami. Roślina potrzebuje ziemi próchnicznej wymieszanej z kompostową, można ją bez przeszkód uprawiać w donicach i skrzyniach. Bardzo ważne jest to, na jaki gatunek się zdecydujemy. Powojniki przeważnie wymagają dużej ilości światła słonecznego, niemniej jednak można wśród nich znaleźć odpowiednie rośliny na zacieniony balkon, umieszczony od strony zachodniej lub południowej.

 ♦ Milin amerykański – często spotykany w ogrodzie, niemniej jednak można uprawiać go także na balkonie w donicy. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby od razu sadzić miliny w większych pojemnikach, gdyż szybko rosną. To polecane rośliny na słoneczny balkon. Są one wieloletnie i wymagają przycinania (bez tego mogą osiągnąć wysokość ponad 10 m), a do powierzchni przyczepiają się za pomocą specjalnych korzeni. Aby milin mógł dobrze się rozwijać, potrzebuje świeżej, dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby, dodatkowo warto nawozić go 2 – 3 razy w sezonie.

 ♦ Tunbergia oskrzydlona – ma pędy o wysokości 100 – 150 cm, sercowate lub strzałkowate liście oraz oryginalnie wyglądające kwiaty (płatki zrastają się w dolnej części, tworząc delikatnie rozdętą rurkę). Tunbergie to jednoroczne pnącza, zamierają już podczas pierwszych przymrozków. Mogą one rosnąć na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, potrzebują lekko wilgotnego przez cały czas podłoża. Trzeba je też systematycznie nawozić.

 ♦ Wilec purpurowy – dobra propozycja dla osób, którym marzą się wysokie rośliny na balkon. Wilec wytwarza cienkie pędy o długości 2 – 3 m, ma duże, sercowate liście oraz dzwonkowate kwiaty. Jego uprawa nie jest trudna, może rosnąć na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, potrzebuje żyznej, wapiennej i dobrze przepuszczalnej gleby.

 

Zwisające rośliny na balkon

Jakie rośliny na balkon wybrać, aby pędy ładnie zwisały z doniczek? Jak się okazuje, ich wybór jest bardzo duży. Można jednak wyróżnić kilka gatunków, które są uprawiane najczęściej:

 ♦ Petunia – kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków, dlatego jest piękną ozdobą przez kilka długich miesięcy. Petunie to bardzo popularne rośliny doniczkowe na balkon głównie ze względu na kolorowe kwiaty (mogą być nawet dwubarwne). Jednak ich uprawa bywa kłopotliwa, wymagają stanowiska słonecznego, w cieniu tracą liście i nie kwitną. Zalecane podłoże to próchnicza, żyzna i przepuszczalna ziemia, która powinna być stale wilgotna. Petunie wymagają stałego nawożenia preparatami dla kwitnących roślin.

 ♦ Werbena – odmiana zwisająca ma pięciopłatkowe kwiaty w różnych kolorach, a jeśli zapewnimy jej solidną podporę, może też sprawdzić się jako roślina pnąca. Werbeny sadzi się nie tylko w donicach, ale i skrzynkach, a nawet ozdobnych koszach. Kwitną od wiosny do późnej jesieni, wytrzymują przymrozki do -5 st. C. Te wiszące rośliny na balkon dobrze rosną w półcieniu, potrzebują stale wilgotnej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi. Ich pielęgnacja polega na nawożeniu oraz usuwaniu suchych łodyg i przekwitłych kwiatów.

 ♦ Lobelia – ma wiele drobnych kwiatków, które można podziwiać w okresie od czerwca do października. To roślina światłolubna, potrzebuje stanowiska słonecznego lub tylko lekko zacienionego. Podłoże ma być żyzne i przepuszczalne, ale należy unikać częstego podlewania. To efektowna ozdoba balkonu ze względu na kulisty kształt.

 ♦ Fuksja – jej kwiaty są dzwonkowate, a pędy kruche, dlatego należy osłonić roślinę przed deszczem i mocnymi podmuchami wiatru. Fuksja najlepiej rozwija się w lekko kwaśnej, przepuszczalnej glebie, w godzinach południowych nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby ładnie się prezentowała, konieczne jest regularne usuwanie zawiązków owoców i przekwitłych kwiatów.

Rośliny wieloletnie na balkon

Jak sama nazwa wskazuje, wieloletnie kwiaty balkonowe żyją dłużej niż jeden sezon. Ich części podziemne zimują w glebie, a kiedy nadejdzie wiosna, rozwijają się z nich nowe pędy. Jakie wieloletnie kwiaty i byliny wybrać na balkon? Do uprawy w donicach i skrzynkach nadaje się:

 ♦ Hiacynt – jest rośliną cebulową, która może rosnąć nie tylko na balkonie, ale i w ogródku. Potrzebuje stałego nawadniania i jasnego stanowiska, ale nie powinna stać w pełnym słońcu. Istotne jest, aby utrzymywać bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną.

 ♦ Lawenda – ma fioletowe, liliowe lub białe kwiaty, które intensywnie pachną. Lawenda dobrze znosi słońce, a także mocny wiatr, żeby długo kwitła, potrzebuje jasnego i ciepłego miejsca. Co prawda gleba może być lekko wilgotna, ale warto zadbać o drenaż, aby odprowadzać nadmiar wody z doniczki. Lawendy to rośliny na balkon, które na zimę należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5 – 10 st. C.

 ♦ Rozchodnik okazały – ma grube i mięsiste pędy, jasnozielone liście z lekko niebieskim nalotem oraz kwiaty tworzące baldachy. Rozchodniki osiągają wysokość 40 – 60 cm. To wytrzymałe rośliny na balkon, są odporne na mróz i nie trzeba ich przenosić do domu przed nadejściem zimy. Kwitną one w okresie od sierpnia do września, wymagają średnio wilgotnej gleby.

 ♦ Aster krzaczasty – jest mało wymagającą byliną dorastającą do 20 – 50 cm wysokości. Ma dekoracyjne, niebiesko-liliowe kwiaty, które pojawiają się późnym latem. Astry krzaczaste wymagają ciepłego i słonecznego stanowiska, gleba powinna być żyzna, wapienna i dobrze przepuszczalna.

 ♦ Jaskier azjatycki – jest niską i zwartą rośliną, jego wysokość zwykle nie przekracza 25 cm. Ma on kolorowe kwiaty o dużej średnicy, które pojawiają się w maju. Jaskry azjatyckie to odpowiednie rośliny na balkon zachodni, ale na czas zimy należy przenieść je do domu. Trzeba je podlewać regularnie, a jednocześnie ostrożnie, gdyż nie lubią nadmiaru wilgoci. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna.

 ♦ Bakopa – może być uprawiana zarówno jako roślina jednoroczna, jak i wieloletnia. Jest ona odporna na mróz do -5 st. C, ma drobne kwiaty i zwisające pędy. Bakopy są polecane jako rośliny na balkon wschodni, w zacienionych miejscach słabo kwitną. Można je swobodnie formować poprzez przycinanie łodyg. Rośliny potrzebują pulchnej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej ziemi.

 ♦ Krzewuszka cudowna – jest krzewem liściastym osiągającym wysokość nawet do 200 cm, uprawiana w doniczce wymaga formowania. Krzewuszka ma drobne kwiaty, kwitnie w maju i czerwcu, tworzy gęsty żywopłot. Takie całoroczne rośliny na balkon jak krzewuszka wymagają słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska oraz lekko wilgotnej, próchniczej i żyznej ziemi.

Jak dbać o rośliny na balkonie?

Bez względu na to, jakie rośliny zasadzimy na balkonie: Byliny, kwiaty czy krzewy, musimy właściwie o nie zadbać. Mowa tu nie tylko o zapewnieniu im odpowiedniej ilości światła czy regularnym podlewaniu, ale także nawożeniu. To bardzo ważne, gdyż rośliny uprawiane na balkonie są sadzone w stosunkowo niewielkich donicach i szybko zużywają potrzebne im substancje odżywcze. Należy też regularnie kontrolować ich wygląd i szybko reagować, jeśli zauważymy coś niepokojącego (przykładowo nietypowy nalot na liściach czy łodygach). Niektóre gatunki są mniej, inne bardziej narażone na choroby, na balkonie częstym problemem stają się także szkodniki: Mszyce, przędziorki czy wełnowce.

Musimy pamiętać, że są rośliny, których nie można ustawiać bezpośrednio na posadzce na balkonie. Przykładem jest drzewko bonsai. Pod doniczkę trzeba podłożyć np. deskę, w ten sposób można uniknąć zniszczenia systemu korzeniowego na skutek działania wysokiej temperatury (latem temperatura balkonowej posadzki może przekraczać nawet 50 st. C). Jeśli planujemy dłuższy wyjazd i chcemy, aby po powrocie rośliny wciąż dobrze się prezentowały, warto poprosić zaufaną osobę o ich regularne podlewanie. Możemy też przesunąć wszystkie donice do zacienionej części balkonu i włożyć do ziemi kule nawadniające. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż systemu automatycznego podlewania, jednak jest to droższa inwestycja. Istotne jest również to, aby rośliny umieszczone na barierkach, kratce i pod sufitem były solidnie zamocowane, to zapewni bezpieczeństwo w wietrzne dni.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ