Ranking 6 najlepszych siewników do trawy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Siewnik do trawy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Za pomocą siewnika do trawy uda Ci się równomiernie wysiać nasiona, z których wyrośnie gęsty i zielony trawnik. Jednak który sprzęt wybrać, aby zapewniał w pełni komfortową pracę? W dokonaniu wyboru pomoże Ci ranking, do którego wytypowaliśmy kilka godnych uwagi modeli. Na średniej wielkości działce dobrze sprawdzi się siewnik Gardena 00432-20 wyposażony w zbiornik na nasiona o pojemności 12,5 l. Ma on wygodny uchwyt i duże koła w podstawie, a to gwarantuje wygodne prowadzenie. Bardzo popularny jest także sprzęt Hecht 229, który można wykorzystać również do nawożenia lub rozsypywania soli na oblodzonym terenie. Jest on solidny, w dodatku ma zbiornik o dużej pojemności.

6 najlepszych siewników do trawy. Opinie w 2024 roku

 

Żeby cieszyć się ładnie wyglądającym, zdrowym i gęstym trawnikiem, trzeba go w odpowiedni sposób wysiać. Wybierając jeden ze sprzętów, który przedstawia nasz ranking siewników do trawy, z pewnością osiągniesz swój cel. Przeanalizowaliśmy opinie konsumentów, aby wyłonić najlepsze tego typu maszyny ogrodnicze. Warto zapoznać się z ich opisami.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Siewnik jest łatwy w obsłudze. Wyposażono go w uchwyt, za pomocą którego możemy wygodnie otwierać i zamykać pojemnik na nasiona, a także regulować ich ilość podczas wysiewu. Sprzęt nadaje się również do nawożenia.

Wady

Co prawda model ma duże koła w podstawie, ale niektórzy konsumenci uważają, że nie tłumią one dobrze drgań, co negatywnie wpływa na komfort pracy.

Podsumowanie

Sprzęt przystosowano do użytku na działkach o powierzchni do 400 m2. Pojemność zbiornika na nasiona wynosi 12,5 l, a szerokość robocza siewnika to 45 cm. Przydaje się on nie tylko wiosną i latem, ale również zimą, umożliwia rozsypanie piasku lub soli.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma bardzo solidną konstrukcję, wykonano go z materiałów, które nie są podatne na uszkodzenia i korozję. Model zapewnia komfortową pracę, w jego podstawie znajdują się duże, pompowane koła zapewniające przyczepność do podłoża.

Wady

Część kupujących narzeka, że siewnik ma stosunkowo duże wymiary. Przez to może się okazać, że ogranicza on wolną przestrzeń w szopie i utrudnia przechowywanie w niej innych sprzętów.

Podsumowanie

Model ma 29 l zbiornik na nasiona, dlatego jest polecany posiadaczom małych, jak i średniej wielkości działek. Przydaje się on nie tylko podczas wysiewania trawnika, ale również nawożenia, a także posypywania solą lub piaskiem oblodzonej posesji czy chodnika.

Rozważ też

Zalety

Siewnik ma tę zaletę, że przydatny będzie zarówno do siewu, jak i aplikacji nawozów, a także rozsypywania piasku czy soli podczas zimowej gołoledzi. To uniwersalny model zbudowany z dobrej jakości tworzyw sztucznych i metali niepodlegających korozji.

Wady

To małe urządzenie nadające się do niewielkich areałów jak przydomowe ogrody. Mając większą działkę ręczne urządzenie nie sprawdzi się, bo siew będzie wymagał zbyt dużo pracy od użytkownika.

Podsumowanie

Siewnik ma zasięg 45 cm, a użytkownik ma możliwość regulacji intensywności siewu. Waga urządzenia wynosi 2 kg, zasobność pojemnika na ziarna to 12 litrów. Duże koła ułatwiają manewrowanie, a składana rączka przechowanie sprzętu.

 

Siewnik do trawy Gardena

 

1. Siewnik uniwersalny L Gardena 00432-20

 

Chcielibyśmy zaprezentować ręczny siewnik do trawy Gardena 00432-20, przystosowany do użytku na średniej wielkości działce (do 400 m2). Nie jest on trudny w obsłudze, gdyż został wyposażony w specjalny uchwyt. Ma on funkcję otwierania i zamykania pojemnika, a dodatkowo daje możliwość regulowania ilości rozsypywanych nasion.

Przyrząd jest łatwy w utrzymaniu w czystości, po skończonej pracy wystarczy przepłukać go wodą. Pojemnik został wykonany z solidnego tworzywa, podobnie jak koła w podstawie. Mają one dużą średnicę, co pozwala na pewne i wygodne prowadzenie siewnika. Sprzęt ma 12,5 l pojemnik na nasiona, a jego szerokość robocza wynosi 45 cm.

Po zapoznaniu się z recenzjami kupujących okazało się, że to bardzo dobry siewnik do trawy. Można wykorzystać go też w innych sytuacjach, np. do nawożenia, a także rozsypywania piasku lub soli zimą. Pojemnik na nasiona jest szczelny, ma zasuwkę z uszczelką zapobiegającą przypadkowemu rozsypaniu jego zawartości.

 

 

 

 

Ręczny siewnik do trawy

 

2. Rozsiewacz do nawozów, nasion, soli, piasku Hecht 229

 

Sprzęt Hecht 229 to popularny ręczny siewnik do trawy, wykonany z materiałów odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Pojemność zbiornika wynosi 29 l, a całkowite wymiary modelu to: 62 cm x 42 cm x 32 cm. Jest on wyposażony w napęd mechaniczny, co pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Prowadzenie siewnika jest wygodne, gdyż w podstawie znajdują się duże, pompowane koła. Sprzęt ma regulację rozsiewu, dlatego możemy samodzielnie decydować, jak dużo nasion wysiejemy. Dobrze nadaje się on także do rozprowadzania nawozów oraz rozsypywania soli czy piasku na oblodzonym chodniku.

Praktyczność to jedna z najczęściej wymienianych zalet sprzętu. Test siewników przeprowadzony wśród konsumentów pokazał też, że model marki Hecht dobrze sprawdza się zarówno na mniejszej, jak i większej działce (głównie ze względu na pojemny zbiornik).

 

 

 

 

Siewnik do trawy i nawozu 

 

3. Nac Siewnik Uniwersalny S12-K

 

Nac siewnik uniwersalny S12-K – zyskał miano “uniwersalny” bo jego wykorzystanie nie ogranicza się wyłącznie do wykorzystania go do siewu. Przyda się on również zimą przy rozprowadzaniu piasku czy soli na oblodzonych podjazdach I chodnikach, bo do tej roli także został doskonale przygotowany. Latem, gdy zasiew został już wykonany, urządzenie przyda się do wysiania nawozów.

Zatem sprzęt ten będzie użyteczny okrągły rok, dlatego producent zadbał o jego  wygodną konstrukcję.  Siewnik do trawy i nawozu wyposażono w wałek odporny na korozję, pojemnik na nasiona (nawóz czy piasek z solą) wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz składaną, długą, wygodną rączkę. Dwa stabilne koła zapewniają wygodne manewrowanie wózkiem i równomierny wysiew, w czym pomaga również dźwignia regulacji rozsiewu.

Za jej pomocą użytkownik wyreguluje z jaką intensywnością ziarna mają być podawane do gleby. Ten dobry i tani siewnik do trawy waży zaledwie 2 kg, pojemność zbiornika na ziarna wynosi 12 litrów, a zasięg obsiewu przy jednorazowym przejeździe wynosi 45 cm.

 

 

 

 

Profesjonalny siewnik do trawy

 

4. Profesjonalny Siewnik do Trawy Zielony Spaw 50cm

 

Profesjonalny siewnik do trawy Zielony Spaw 50cm to maszyna wieloczynnościowa. Jest to siewnik dedykowany do wysiewania trawy i za jednym przejazdem wykonuje szereg czynności pielęgnujących. Przede wszystkim maszyna wzruszy ziemię, kolejno wysieje do niej nasiona w sposób równomierny, a zrobi to za pomocą specjalnego wałka z wypustkami. Następnie nasiona wymiesza z ziemią i dogniecie, a na koniec zwałuje ziemię. Taka metoda siewu znacznie przyspieszy zakładanie trawnika, co potwierdzają  opinie o siewnikach Zielony Spaw.

Ten profesjonalny siewnik do trawy ma szerokość roboczą wynoszącą 50 cm, waga urządzenia to 79 kg, a na nią składa się perforowany ocynkowany walec i obudowa malowana proszkowo, a także zbiornik na nasiona wielkości 43 litry. Istotne w tym urządzeniu jest to, że użytkownik samodzielnie, w sposób płynny reguluje prędkość dawkowania nasion oraz głębokość pracy walca dogniatającego nasiona trawy w zakresie od 0 do 1,5 cm poniżej gruntu.

Rączka posiada regulację wysokości, a o regularny rozsiew nasion dba realizowany za pomocą łańcucha napęd przenoszony z perforowanego walca na specjalną szczotkę umieszczoną wewnątrz zbiornika, która jest odpowiedzialna za równomierne rozsiewanie nasion.

 

 

 

 

5. Siewnik akumulatorowy Ryobi OSS1800 

 

Ryobi OSS1800 to siewnik wyposażony w 4-litrowy zbiornik, który można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Nadaje się on nie tylko do wysiewania trawy, ale i: Rozsypywania karmy dla zwierząt, nawozów, a także rozrzucania soli zimą. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo.

Siewnik pozwala na swobodną regulację prędkości, a także promienia rozrzutu nasion w zakresie od 0 do 2 m. Dzięki temu możemy zachować pełną kontrolę nad sposobem wysiewu trawnika. Sprzęt ma też funkcję Anti-Clog, która zapewnia stały przerób materiału, dlatego nie ma ryzyka, że niespodziewanie dojdzie do zablokowania nasion w zbiorniku.

Kupujący twierdzą, że to dobry siewnik do trawy i nawozu, za sprawą którego można spełnić marzenie o zadbanym trawniku przed domem. Jest on lekki i łatwy w obsłudze. Co więcej, akumulator zasilający sprzęt pasuje też do innych przyrządów ogrodniczych i elektronarzędzi marki Ryobi.

 

 

 

 

6. Siewnik ręczny M Gardena 00431-20 

 

Siewnik ręczny M Gardena 00431-20 jest przeznaczony do użytku na działce o powierzchni do 100 m2. Przydaje się nie tylko latem, ale również zimą, gdyż pozwala na równomierne rozsypanie soli czy piasku na oblodzonym terenie. Sprzęt wyposażono w wykonany z tworzywa sztucznego zbiornik o pojemności 1,8 l.

Z boku siewnika znajduje się mechanizm korbowy służący do rozsiewania nasion. Tarcza obrotowa gwarantuje równomierne wysiewanie i niezawodne działanie, bez ryzyka ciągłego zapychania się sprzętu czy rozsypania zawartości zbiornika. Po skończonej pracy wystarczy  przemyć przyrząd wodą i wysuszyć. Jego maksymalna szerokość robocza to 4 m.

Jak przekonują konsumenci, jest to bardzo przydatny, ogrodniczy i rolniczy siewnik do trawy, odpowiedni dla osób początkujących. Wykazuje on odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję, w dodatku daje możliwość samodzielnej regulacji dozowania nasion. Praca z wykorzystaniem sprzętu nie jest męcząca, w dodatku nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki siewnik do trawy kupić?

 

Aby uzupełnić informacje znajdujące się w rankingu, przygotowaliśmy też poradnik, w którym spróbujemy podpowiedzieć, jaki jest najlepszy siewnik do trawy. Zapoznaj się z nimi, a pozbędziesz się wątpliwości, który sprzęt warto kupić. Wówczas założenie trawnika będzie łatwiejsze i nie zajmie dużo czasu.

Napęd

To, w jaki napęd powinien być wyposażony siewnik uzależnione jest m.in. od powierzchni działki. Na niewielkiej posesji bardzo dobrze sprawdzi się sprzęt ręczny, który ma specjalną korbę służącą do rozrzucania nasion na ziemi lub uchwyt przeznaczony do otwierania i zamykania pojemnika. Model wykorzystujący drugie rozwiązanie ma w podstawie koła, a więc podczas pracy prowadzi się go wygodnie po ziemi. Ręczne siewniki mają kompaktowe wymiary i są łatwe w obsłudze, a do tego ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem. Wśród nich można znaleźć też nowoczesne sprzęty akumulatorowe. Nie wymagają one ciągłego kręcenia korbą, w efekcie czego praca jest mniej męcząca. Jednak na większej działce, której powierzchnia wynosi kilkaset metrów kwadratowych (lub więcej), lepiej sprawdzi się model z napędem mechanicznym. Podłącza się go do kosiarki typu traktorek, rolniczego traktora lub podobnych maszyn. Za pomocą tak zbudowanego sprzętu możemy bardzo szybko i precyzyjnie wysiać nasiona, nawet na rozległym terenie. Najlepszy siewnik do trawy jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Powinniśmy dobrze przemyśleć, jak będziemy wykorzystywać sprzęt, wtedy na pewno uda nam się znaleźć właściwy model.

 

Zastosowanie

Okazuje się, że siewnik do trawy przydaje się nie tylko podczas zakładania trawnika, ale i w innych sytuacjach. Większość tego typu sprzętów można później wykorzystywać do nawożenia ogrodu, aby mieć pewność, że środek został rozprowadzony równomiernie na całym wyznaczonym terenie. Profesjonalne modele rolnicze znajdują zastosowanie także podczas wysiewu zbóż, roślin strączkowych i innych. Co ciekawe, większość siewników, także tych ręcznych, nadaje się ponadto do rozsypywania soli i piasku zimą, na oblodzonej nawierzchni. To oznacza, że są to bardzo praktyczne sprzęty, przystosowane do użytku przez cały rok.

 

Zbiornik na nasiona

Pojemność zbiornika na nasiona uzależniona jest od całkowitych wymiarów siewnika. W przypadku modeli ręcznych zwykle jest to kilka lub kilkanaście litrów, choć możemy znaleźć też nieco większe sprzęty, nawet do 30 l (dotyczy to głównie tych kołowych). Sprzęty przeznaczone dla rolników mają ładowność wynoszącą kilkaset kilogramów. Takie rozwiązanie sprawia, że nie trzeba kilka razy uzupełniać zbiornika na nasiona, aby obsiać bardzo dużą działkę czy pole.  

 

Solidna konstrukcja

Jeżeli siewnik będzie wykonany z solidnych materiałów, nie musimy obawiać się o to, że zniszczy się po kilku użyciach. Zanim kupimy sprzęt, warto sprawdzić, z czego został wyprodukowany. Najczęściej jest to stal nierdzewna, aluminium i tworzywa sztuczne. Siewnik do trawy powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak również na korozję.

Komfortowa praca

Jaki siewnik do trawy wybrać, żeby zapewniał komfortową pracę? Należy się upewnić, że jego obsługa nie będzie kłopotliwa. Decydując się na model z kołami, powinniśmy sprawdzić, czy jego prowadzenie nie będzie wymagało użycia dużej siły. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na szerokość roboczą sprzętu, bo od tego zależy, jak szybko wysiejemy działkę. Co więcej, siewniki przeważnie dają możliwość samodzielnej regulacji ilości rozrzucanych nasion. To bardzo istotne, gdyż musimy zachować odpowiednią gęstość wysiewu. Informacje na ten temat zwykle znajdują się na opakowaniu nasion trawy i trzeba się do nich dostosować, inaczej trawnik nie wyrośnie tak gęsty, jak oczekiwaliśmy.

Niektóre sprzęty są wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym sianie trawy przebiega sprawniej. Może to być np. specjalny mechanizm zapobiegający blokowaniu się nasion lub regulacja promienia ich rozrzutu.

 

Siewniki do trawy w dobrych cenach

Warto kupić siewnik do trawy, nie tylko ze względu na to, że ułatwia założenie trawnika, ale również z uwagi na niewygórowaną cenę. Za mały model ręczny zapłacimy często nie więcej niż 500 zł, w sklepach jest wiele modeli kosztujących nawet 50 – 100 zł. Oczywiście nie dotyczy to profesjonalnych siewników rolniczych. Za nie trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, jednak stosuje się je nie tylko do wysiewu trawy, ale i zbóż oraz innych roślin uprawnych.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa siewnik do trawy?

Siewnik do trawy to sprzęt, za sprawą którego możemy równomiernie wysiać nasiona, aby później cieszyć się gęstym trawnikiem. Modele rzędowe umieszczają je w taki sposób, aby znalazły się na odpowiedniej głębokości, a potem zasypuje rzędy ziemią. Dostępne są także siewniki precyzyjne, które dają możliwość wysiania pojedynczych nasion w wybranych miejscach, z zachowaniem odpowiednich odległości. Tego typu przyrządy dzielimy również na ręczne (obsługujemy je sami), które cieszą się największą popularnością oraz z elektrycznie kontrolowanym rozrzutem. Te drugie pozwalają na regulację prędkości oraz promienia rozrzutu.

 

P2: Jak ustawić siewnik do trawy?

Wysianie trawy za pomocą siewnika jest proste, ale trzeba pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób ustawić sprzęt. Wskazówki na ten temat zazwyczaj znajdziemy na opakowaniu nasion. Są trawy, które wymagają wyboru mniejszej gęstości siewu, np. poziom 3 czy 4, a także takie, które trzeba wysiać gęściej, ustawiając maksymalny poziom (przykładowo 10 lub 5, to zależy od rodzaju posiadanego siewnika). Jeśli marzy nam się ładny trawnik, musimy dostosować się do zaleceń producenta i rozprowadzić nasiona równomiernie oraz w odpowiedniej ilości. Przeważnie na opakowaniu znajduje się informacja, na jak dużą powierzchnię powinno ono wystarczyć. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dobrze ustawiliśmy siewnik, sprawdźmy to na fragmencie terenu przeznaczonego do wysiewu. Jeśli mamy wrażenie, że nasion jest za dużo, w takiej sytuacji należy zmniejszyć gęstość wysiewu.

P3: Jak ustawić siewnik Poznaniak do siewu trawy?

Siewniki Poznaniak to bardzo popularne sprzęty, wykorzystywane zarówno do siewu trawy, jak i zbóż, roślin oleistych, strączkowych oraz wielu innych. To modele rzędowe, pozwalające na równomierne rozmieszczenie nasion w glebie. Chcąc odpowiednio ustawić maszynę do wysiewu trawy, najlepszym rozwiązaniem jest zajrzenie do instrukcji obsługi. W niej znajduje się informacja na temat odpowiedniej regulacji dźwigni i zastawki. Należy też kontrolować prędkość jazdy podczas wysiewu, aby nie była ona za duża, maksimum to ok. 10 km/h. Ma to wpływ na głębokość siewu nasion trawy. Po rozpoczęciu pracy warto na chwilę zrobić przerwę i sprawdzić, czy siewnik działa tak, jak powinien i w razie potrzeby dokonać zmiany jego ustawień.

 

P4: Ile kosztuje siewnik do trawy?

Ponieważ ręczne sianie trawy nie jest tak efektywne i łatwe, jak za pomocą siewnika, coraz więcej osób decyduje się na zakup takiej maszyny. Zachęcają do tego również stosunkowo niskie ceny sprzętów. Za ręczny model zazwyczaj zapłacimy 50 – 500 zł w zależności od producenta, pojemności zbiornika i materiału wykonania. Profesjonalne siewniki, które mają większą ładowność oraz elektrycznie kontrolowany rozrzut nasion są droższe. Ich zakup wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

 

P5: Jak zrobić siewnik do trawy?

Siewnik do trawy można zbudować samodzielnie z materiałów, które znajdują się w przydomowym garażu. W tym celu dobrze sprawdza się rura, może być wykonana ze stali, PVC lub innego tworzywa. Najważniejsze jest to, aby miała ona na tyle dużą średnicę, żeby mogły przesypywać się z niej nasiona trawy. Chcąc zapewnić sobie komfortową pracę, należy przyciąć rurę w taki sposób, aby była dopasowana do naszego wzrostu. Następnie do jednego z końców trzeba przymocować lejek (można go zrobić z niepotrzebnej plastikowej butelki). Co istotne, drugi koniec trzeba wygiąć pod kątem, żeby uzyskać dno siewnika. Nasz własnoręcznie zrobiony sprzęt do wysiewu jest już zrobiony. Wystarczy przyłożyć wygięty koniec do ziemi, a do drugiego wsypać nasionka i równomiernie przesuwać przyrząd po podłożu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ