Ranking 12 najlepszych sekatorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Sekator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Wybranie odpowiedniego sekatora może przysporzyć wiele problemów. Aby ich uniknąć, można skorzystać z opinii konsumentów, którzy polecają model Fiskars Upx86. Jest to przyrząd, dzięki któremu bez pomocy drabiny można dosięgnąć gałęzi oddalonej od konsumenta nawet o 6 m. Warto dodać, że część tnąca jest zaznaczona ostrym, pomarańczowym kolorem, więc dokładnie widać, gdzie ona jest. Na uznanie zasługują również miękkie uchwyty, które pomogą w dłuższym korzystaniu z sekatora bez odcisków na dłoniach. Innym, godnym polecenia modelem jest Gerlach NK504. Jest to przyrząd, z pomocą którego można podcinać nawet grubsze gałęzie. Sprzęt jest regulowany oraz solidnie wykonany, z pewnością posłuży nam długie lata.

12 najlepszych sekatorów. Opinie w 2024 roku

 

Osobom, które wciąż nie zaopatrzyły się w sekator, polecamy ten ranking sekatorów. Opisane w nim narzędzia są doceniane przez konsumentów. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Regulacja długości trzonka jest łatwa, więc można swobodnie dostać się do każdej gałęzi. Każdy element sprzętu jest solidnie wykonany. Części tnące są zaznaczone jaskrawym kolorem, co zwiększa ich widoczność. Zaletą narzędzia są miękkie uchwyty, które ułatwiają obsługę.

Wady

Jedynym słabym elementem w zestawie jest osłona na sekator. Według użytkowników jest ona wykonana z delikatnego materiału, więc istnieje ryzyko, że zostanie uszkodzona przez dość mocne uderzenie. Warto więc uważać na osłonę.

Podsumowanie

Regulacja długości trzonka jest możliwa w zakresie od 2,4 m do 6 m. Sprzęt jest w większości wykonany z metalu oraz z tworzywa sztucznego. Waga sekatora wynosi 1,9 kg. Narzędzie nadaje się do ucinania gałęzi nie grubszych niż 32 mm.

Drugi wybór

Zalety

Sekator jest dobrze wykonany, dlatego nie rdzewieje i łatwo go utrzymać w czystości. Konstrukcja sprzętu sprawia, że wystarczy odrobina siły, aby podciąć gałęzie. Sprzęt nie jest trudny w obsłudze.

Wady

Przyrząd trzeba regularnie serwisować, aby ostrze nie stępiło się. Niektóre osoby uważają, że tępi się ono zbyt szybko.

Podsumowanie

Niewielka waga modelu sprawia, że operowanie nim nie jest trudne. Sekator jest wykonany z metalu nierdzewnego i aluminium, pokryto go specjalną powłoką o nazwie PTFE, która zapobiega tarciom gałęzi podczas wykonywania cięć.

Rozważ też

Zalety

Akumulatorowy sekator ogrodowy DeWalt DCMPP568N-XJ zasilany jest napięciem 18V. Ostrza pokryto powłoką nieprzywierającą z osłoną na palce. Uchwyt jest pokryty elastomerem dla większej wygody. Dioda LED doświetla miejsce pracy.

Wady

Bezprzewodowy sekator do gałęzi działa na baterii litowo-jonowej o napięciu 18V. Należy jednak pamiętać, że zestaw nie zawiera ani akumulatora, ani ładowarki, które muszą zostać zakupione oddzielnie. Stanowi to dodatkowy koszt dla użytkownika.

Podsumowanie

Jest to idealne narzędzie dla osób, które chcą wykonać precyzyjne cięcia gałęzi w łatwy i szybki sposób. Dzięki zastosowaniu baterii litowo-jonowej, nie musisz martwić się o kabel, a 18V zapewnia wystarczającą moc do przycinania większych gałęzi. Bezprzewodowy design i wysoka jakość DeWalt to gwarancja, że to narzędzie posłuży Ci na wiele lat.

 

Sekator Fiskars

 

1. Fiskars Teleskopowy Sekator Uniwersalny Upx86 1023624

 

Polecamy Fiskars Upx86, czyli sekator, dzięki któremu można podcinać gałęzie bez użycia drabiny. Wszystko to jest możliwe dzięki trzonkowi, którego długość można regulować w zakresie od 2,4 m do maksymalnie 6 m. W rezultacie można podcinać gałęzie znajdujące się zarówno nisko, jak i wysoko. 

Warto zauważyć, że maksymalna grubość podcinanej gałęzi wynosi 32 mm. Użytkownikom podoba się to, że sprzęt nie jest zbyt ciężki, waży on niecałe 2 kg. Operowanie przyrządem z pewnością nie będzie trudne. Ten sekator Fiskars został wyposażony we wspornik ostrza, który został oznaczony kolorem pomarańczowym. Lepiej go widać, więc podcinanie gałęzi nie sprawi trudności. Poza tym wszystkie inne ważne części są oznaczone tym samym kolorem. 

Wielu osobom podoba się również to, że korzystanie ze sprzętu jest komfortowe, a jest to zasługa antypoślizgowej podstawy. Ważne jest też to, że uchwyty są miękkie, więc nawet na skutek dość długiej pracy na dłoniach nie pojawią się żadne odciski. Taśma transmisyjna jest solidnie wykonana i dlatego sekator Fiskars jest ceniony przez użytkowników.

Ten dobry sekator teleskopowy Fiskars Uniwersalny Upx86 1023624 to wyjątkowe narzędzie ogrodowe, które oferuje wiele korzyści.

 

Zalety

Tnie gałęzie do wysokości 6 metrów: Test sekatorów wykazał, że uniwersalny sekator Fiskars PowerGear™ łatwo tnie wysoko rosnące gałęzie.

Hartowane ostrze: Ostrze jest hartowane i pokryte specjalną powłoką nieprzywieralną PTFE, dzięki czemu pozostaje długo ostre.

Uchwyt SoftGrip™: Trwały uchwyt SoftGrip™ i antypoślizgowa podstawa zapewniają wygodę i stabilność pracy.

Średnica gałęzi: Możliwość cięcia gałęzi o maksymalnej średnicy 32 mm.

 

Wady

waga: Sekator teleskopowy Fiskars UPX60 jest dosyć ciężki – waży 1900 g, co może sprawiać trudności podczas dłuższej pracy.

 

 

 

 

Sekator teleskopowy

 

2. Gerlach Sekator dwuręczny teleskopowy NK504

 

Gerlach NK504 to dobry sekator, z pomocą którego można ciąć zarówno cienkie, jak i grube gałęzie. Zaletą modelu, o której wspomina większa część użytkowników, jest możliwość regulacji sprzętu przy korzystaniu z ramienia teleskopowego. To dzięki niemu można dopasować narzędzie do potrzeb każdej osoby tak, aby każdemu było wygodnie ciąć gałęzie. 

Ten sekator teleskopowy sprawia, że przy użyciu małego nakładu sił można podcinać nawet bardzo twarde i grube gałęzie. Na uwagę zasługują również antypoślizgowe uchwyty, które ułatwiają korzystanie z modelu. Warto podkreślić, że sprzęt jest solidnie wykonany, więc z pewnością posłuży Ci kilka sezonów. Dodatkowo konstrukcja amortyzuje wstrząsy podczas pracy, więc będzie ona komfortowa. 

Maksymalna średnica przycinanej gałęzi wynosi 35 mm. Ostrze sprzętu jest wykonane ze stali nierdzewnej. Jest ono solidne, a poza tym łatwe w utrzymaniu w czystości. Z kolei powłoka PTFE sprawia, że tarcie gałęzi podczas cięcia jest ograniczone. Łatwa obsługa sprzętu jest często wspominana przez osoby, które już zdążyły z niego skorzystać.

Sekator teleskopowy Gerlach to dwuręczne narzędzie spełniające swoje zadanie w wielu ogrodach

 

Zalety

Dopasowanie: Dopasowanie narzędzia do wielkości ciała – dzięki ramieniu teleskopowemu możliwe jest optymalne dopasowanie do wysokości przycinanego drzewa lub krzewu.

Wykonanie: Wykonanie z trwałej stali węglowej – narzędzie jest wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Powłoka PTFE: Dodatkowa warstwa z powłoką PTFE – ogranicza tarcie podczas cięcia i zapewnia ostrość przez wiele lat użytkowania.

Mechanizm Steel Gear: Mechanizm Steel Gear – zwiększa siłę cięcia, co pozwala na cięcie grubych gałęzi.

Uchwyty: Ten dobry i tani sekator ma antypoślizgowe uchwyty Soft Touch, które zapewniają bezpieczeństwo i lepszą przyczepność rękojeści.

 

Wady

System blokowania: System blokowania, jak przekazują użytkownicy, podczas cięcia lubi rozkręcać się, co jest uciążliwe.

 

 

 

 

Sekator elektryczny

 

3. Akumulatorowy sekator do gałęzi 18V Li-Ion DeWalt DCMPP568N-XJ

 

Sekator akumulatorowy 18V XR DeWalt DCMPP568N-XJ to narzędzie ogrodowe, które idealnie sprawdzi się w cięciu gałęzi o grubości do 38 mm. Zasilany napięciem 18V, wyposażony w szczotkowy silnik elektryczny, zapewnia wydajne cięcie. Ostrza sekatora są ostre i pokryte powłoką nieprzywierającą, dzięki czemu cięcie jest gładkie. Z jednym naładowaniem akumulatora 5,0Ah możliwe jest wykonanie nawet 1000 cięć.

Sekator posiada osłonę ochronną, która chroni dłonie przed uszkodzeniem, a uchwyt jest pokryty elastomerem, co zapewnia wygodę i ergonomię pracy. Dioda LED doświetla miejsce cięcia. Ten sekator akumulatorowy waży tylko 0,8 kg, a w zestawie znajduje się sam sekator, bez akumulatora i ładowarki.

Akumulatorowy sekator do gałęzi 18V Li-Ion DeWalt DCMPP568N-XJ to wydajne i funkcjonalne narzędzie ogrodowe. Oto kilka jego zalet

 

Zalety

Ostrza: Wyjątkowo ostre ostrza z powłoką nieprzywierającą umożliwiają gładkie cięcie gałęzi o grubości do 38 mm.

Silnik: Szczotkowy silnik elektryczny zasilany napięciem 18V zapewnia dużą moc i wydajność cięcia.

Dioda LED: Dioda LED oświetlająca miejsce pracy pozwala na dokładne i precyzyjne cięcie nawet przy słabym oświetleniu.

Uchwyt: Elastomerowy uchwyt zapewnia wygodę i ergonomię pracy, a osłona chroni palce dłoni przed uszkodzeniem.

Wydajność: Sekator elektryczny charakteryzuje wysoka wydajność cięcia umożliwiająca do 1000 cięć na jednym naładowaniu akumulatora o wielkości 5,0Ah.

 

Wady

Brak akumulatora: W zestawie nie znajdują się akumulator i ładowarka, co stanowi dodatkowy koszt dla użytkownika.

 

 

 

 

Sekator do gałęzi

 

4. Fiskars Sekator dźwigniowy nożycowy Quantum L108 

 

Zdecydowaliśmy się umieścić na naszej liście Fiskars Quantum L108, ponieważ jest to sprzęt godny polecenia. To sekator dwuręczny, z którego korzystanie jest bardzo łatwe, również dzięki temu, że zostały tu zastosowane ciekawe rozwiązania. Narzędzie pozwala na przycinanie gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm. 

Ten sekator do gałęzi jest skonstruowany w taki sposób, aby praca była jak najłatwiejsza dla używającej go osoby. Pierwszym udogodnieniem jest uchwyt, który jest wykonany z korka TruGrip oraz powłoki SoftGrip. W rezultacie można liczyć na bardzo pewny chwyt i nie trzeba się martwić, że sekator wyślizgnie się z dłoni podczas podcinania gałęzi. 

Na uwagę zasługuje również ostrze, które zostało wykonane ze stali hartowanej, a dodatkowo ma powłokę uniemożliwiającą tarcie. W efekcie podcinanie gałęzi jest ułatwione. Geometria ostrza pozwala na precyzyjne cięcie, a odpowiedni piktogram pokazuje, jaki jest ustawiony zakres cięcia. Z narzędzia korzysta się bardzo łatwo, dlatego jest ono polecane dla początkujących ogrodników.

Sekator dźwigniowy nożycowy Quantum L108 marki Fiskars to doskonałe narzędzie ogrodowe, umożliwiające precyzyjne cięcie gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm. Dla wielu marka Fiskars produkuje najlepsze sekatory na rynku.

 

Zalety

Innowacyjny mechanizm PowerGear™: Innowacyjny mechanizm PowerGear™ zwiększa siłę cięcia i redukuje wysiłek podczas pracy.

Technologia PowerStep™: Technologia PowerStep™ umożliwia cięcie gałęzi w 1, 2 lub 3 nieforsownych krokach, w zależności od grubości przecinanej gałęzi.

Wytrzymała konstrukcja: Wykonanie z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym  uczyniło narzędzie lekkim, a jednocześnie wytrzymałym.

Ostrze tnące pokryto powłoką PTFE: Pokrycie ostrza powłoką PTFE zmniejsza tarcie i umożliwia łatwe cięcie gałęzi.

Wysoka jakość wykonania: Połączenie aluminium i korka TruGrip™ zapewnia pewny chwyt, a technologia TruEdge™ umożliwia dokładne i czyste cięcie.

 

Wady

 Trudności w cięciu grubych gałęzi: Choć narzędzie poradzi sobie z gałęziami do 55 mm, przy większych średnicach może okazać się, że cięcie będzie trudne.

 

 

 

 

Sekator Gardena

 

5. Gardena Nożyce Teleskopowe 410 Plus 12001

 

Wiele osób wybrało już Gardena 410 Plus 12001, ponieważ jest to model dla specjalistów. Sprzęt ten został uznany za jeden z ciekawszych oraz wygodniejszych w obsłudze. Ten model dwuręczny można pewnie chwycić w obie dłonie, a dzięki temu cięcie będzie bardzo precyzyjne. Warto pamiętać, że grubość gałęzi nie może przekraczać 32 mm. 

Ogrodnikom bardzo podoba się to, że można swobodnie zmieniać kąt ustawienia ostrzy, więc możliwe jest podcięcie gałązki która jest ułożona pod dość ostrym kątem. Dodatkowo ten sekator Gardena ma uchwyt na gałęzie, więc nie trzeba się obawiać, że podczas podcinania spadną one na tnącego. 

Trzonek modelu jest teleskopowy, co oznacza, że można zmieniać jego długość. Z pomocą sprzętu można dosięgnąć do każdej gałęzi. Regulacja odbywa się w zakresie od 230 cm do 310 cm, a polega na wybraniu jednego z przycisków na trzonku. Konsumentom szczególnie podobają się ostrza, które mają powłokę umożliwiającą szybkie i sprawne cięcie.

Nowe teleskopowe nożyce do gałęzi i krzewów GARDENA StarCut 410 plus oferują wiele zalet. 

 

Zalety

Zasięg: Długi zasięg cięcia – dzięki teleskopowemu aluminiowemu uchwytowi nożyc można regulować w zakresie od 230 do 410 cm, co zapewnia zasięg do 6,5 m.

Siła: Wyjątkowa siła cięcia – 12-krotne przełożenie przekładni zapewnia odczuwalnie większą siłę cięcia.

Precyzja: Precyzyjne cięcie – precyzyjnie szlifowane ostrza nożyc są pokryte powłoką antyadhezyjną, która zmniejsza opór podczas cięcia i gwarantuje równe cięcie.

Regulowany kąt: Regulowany kąt cięcia – kąt cięcia można indywidualnie regulować w zakresie 200°.

Hak: Innowacyjny hak – regulowany hak do usuwania odciętych gałęzi na trzonku pozwala bez problemu usuwać odcięte gałęzie z koron drzew.

 

Wady

Waga: Nożyce są stosunkowo ciężkie, co może być męczące dla użytkownika podczas dłuższej pracy.

 

 

 

 

Sekator na wysięgniku

 

6. Elektryczne nożyce ogrodowe Powermat PM-NEW-1200S

 

Opinie o sekatorach Powermat są bardzo pozytywne, dlatego w naszym zestawieniu postanowiliśmy umieścić model PM-NEW-1200S. Jest to sekator na wysięgniku, który pozwala na szybkie podcinanie żywopłotu oraz cieńszych gałęzi. Ich maksymalna grubość wynosi 18 mm. Sprzęt waży 6 kg. Ma on kilka ciekawych udogodnień, które pozwalają na sprawniejszą pracę w ogrodzie. 

Za zaletę urządzenia większość konsumentów uważa 13-stopniową regulację kąta główki, dzięki czemu w żywopłocie można wycinać ciekawe wzory. Precyzyjne docięcie również nie jest problemem. Wielu konsumentów uważa też, że transport oraz przechowywanie modelu jest łatwe, ponieważ można go złożyć na pół. W rezultacie ma on tylko 110 cm długości (po rozłożeniu 220 cm). 

Silnik urządzenia ma moc 1200 W, co pozwala na bardzo szybkie pozbycie się odrastającego żywopłotu. Na uznanie zasługuje ostrze, które zostało wykonane ze stali wysokowęglowej. Ważne jest to, że nie ulega ono uszkodzeniu i pozwala na precyzyjną pracę.

Elektryczne nożyce ogrodowe Powermat PM-NEW-1200S to solidne narzędzie, które pozwala na łatwe i precyzyjne cięcie gałęzi. 

 

Zalety

Regulacja kątowa: Błyskawiczna regulacja kątowa – nożyce posiadają trzynasto-stopniową regulację pochylenia w zakresie 200°, co ułatwia przycinanie krzewów.

Regulacja wału: Regulacja obrotowa wału – za pomocą pierścienia można zmienić pozycję trzonu wału nożyc od -90° do 90°, co pozwala na łatwy dostęp do trudnych miejsc.

Silnik: Mocny silnik – elektryczny silnik o mocy 1200 W umożliwia cięcie gałęzi do 18 mm.

Stabilność: Nożyce są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia dobrą stabilność i mniejsze zmęczenie podczas pracy.

Długość: Długość robocza urządzenia – długość robocza narzędzia wynosi 123 cm, co umożliwia cięcie gałęzi na wysokości.

 

Wady

Waga:  Nożyce ważą ponad 6 kg, co utrudnia manewrowanie nimi na wysokości.

 

 

 

 

Sekator akumulatorowy

 

7. Ryobi Sekator Akumulatorowy RY18SCA-0

 

Sekator akumulatorowy RYOBI RY18SCA-0 to narzędzie ogrodnicze przeznaczone do łatwego i wygodnego odcinania gałęzi o grubości do 25 mm. Posiada wytrzymałe ostrza wykonane z hartowanej stali SK5, co gwarantuje szybkie i wydajne przycinanie. Redukujący zmęczenie mechanizm powoduje, że sekator sprawdza się u osób o mniejszej sile, a jednocześnie jest lekki i kompaktowy.

Szybko radzi sobie z gałęziami miękkimi i twardymi, co zapewnia szerokie zastosowanie. Sekator umożliwia wykonanie aż do 1500 cięć na jednym akumulatorze, dzięki czemu można korzystać z niego przez długi czas. Sekator akumulatorowy RYOBI RY18SCA-0 należy do serii ONE+, co oznacza, że można go wykorzystać z akumulatorami innych narzędzi z tej serii.

Sekator akumulatorowy RYOBI RY18SCA-0 sprawdzi się u osób, które mają mniej siły ze względu na specjalny mechanizm wspomagający nacisk.

 

Zalety

Szybkie i wydajne przycinanie gałęzi: Sekator pozwala na wykonanie jednego cyklu przycinania w czasie zaledwie 2,5 sekundy. Dzięki temu prace w ogrodzie staną się znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Szerokie zastosowanie: Sekator akumulatorowy RYOBI RY18SCA-0 umożliwia cięcie gałęzi miękkich o średnicy do 25 mm oraz twardych o średnicy do 20 mm. Dzięki temu można wykorzystać go do różnorodnych prac ogrodowych.

Wytrzymałe ostrza SK5: Ostrza wykonane z chromowanej, hartowanej stali SK5 są wytrzymałe i ostre, co pozwala na szybkie i czyste cięcie nawet grubych gałęzi.

Seria ONE+: Produkty z serii ONE+ są kompatybilne z tymi samymi akumulatorami o różnych pojemnościach. Można je zatem wykorzystywać do wielu różnych narzędzi ogrodowych tej serii.

Kompaktowa konstrukcja: Sekator ma ergonomiczną i kompaktową konstrukcję, a z akumulatorem waży jedynie 1,2 kg. Dzięki temu jest wygodny w użytkowaniu i pozwala na łatwe prowadzenie prac ogrodniczych.

 

Wady

Wymaga zakupu akumulatora osobno: Sekator nie jest wyposażony w akumulator, co oznacza, że trzeba go kupić osobno, co zwiększa koszty.

Brak możliwości cięcia grubszych gałęzi: Sekator nie radzi sobie z gałęziami o średnicy większej niż 25 mm, co oznacza, że nie nadaje się do cięcia bardzo grubych gałęzi.

 

 

 

 

Sekator kowadełkowy

 

8. Fiskars Sekator kowadełkowy SingleStep P25 111250 

 

Fiskars SingleStep P25 111250 to dobry i tani sekator, z którego pomocą bardzo szybko pozbędziesz się zbyt długich gałęzi oraz przytniesz żywopłot. Użytkownicy najbardziej doceniają bardzo ostre elementy tnące, które mogą podciąć zarówno suche gałązki, jak i mokre. Sprzęt jest przygotowany dla osób leworęcznych oraz praworęcznych. 

Najbardziej docenianym elementem przyrządu jest rączka, która jest solidna. Jej dobre wyprofilowanie sprawia, że podczas trzymania sprzętu w dłoni nie trzeba się martwić o zakwasy lub o odciski, nawet po dłuższym korzystaniu. W jednej części uchwytu znajduje się miejsce na zawieszkę, więc sekator kowadełkowy jest zawsze pod ręką (można go przyczepić do koszuli lub spodni). 

Materiały wykonania modelu to poliamid oraz włókno szklane, dlatego sprzęt jest odporny na uszkodzenia. Z kolei miękka powłoka ochrania dłonie przed odciskami na skutek długiego korzystania z sekatora. Użytkownikom bardzo podoba się dźwignia PowerLever, która zapewnia łatwe cięcie nawet grubszych gałązek.

Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars to niewielkie narzędzie. 

 

Zalety

Ergonomiczna konstrukcja: Rączki wykonane z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym są wygodne w użyciu, a zamknięcie ostrzy zapewnia bezpieczeństwo w czasie przechowywania i transportu.

Ostre i wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej: Ostrza sekatora wykonane są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich trwałość i odporność na korozję. Dzięki ostrości ostrzy i specjalnemu mechanizmowi cięcia, przycinanie gałęzi jest bardzo łatwe i nie wymaga dużego wysiłku.

Bezpieczne zamknięcie ostrzy: Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars został wyposażony w specjalne zamknięcie ostrzy, które zapewnia bezpieczeństwo podczas przechowywania i transportu. 

Lekka konstrukcja: Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars jest bardzo lekki, co pozwala na długotrwałe i komfortowe korzystanie z narzędzia. Lekka konstrukcja sekatora zmniejsza również ryzyko zmęczenia dłoni podczas pracy.

Uniwersalne zastosowanie: Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars doskonale nadaje się do cięcia gałęzi o różnej grubości. Dzięki temu można go wykorzystać do różnych prac ogrodniczych, takich jak przycinanie drzew czy krzewów.

Rewolucyjny mechanizm cięcia PowerStep™: Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars wyposażony jest w rewolucyjny mechanizm cięcia PowerStep™. Dzięki temu narzędzie jest bardzo wydajne i pozwala na szybkie przycinanie gałęzi.

 

Wady

Maleńkie ostrze: Sekator kowadełkowy SingleStep P25 Fiskars ma bardzo małe ostrze, co uniemożliwia cięcie gałęzi o większej grubości, na przykład drzewek owocowych czy starszych żywopłotów. W takich przypadkach konieczne jest użycie cięższego i bardziej wytrzymałego narzędzia.

 

 

 

 

Sekator Felco

 

9. Sekator dźwigniowy nożycowy Felco 8

 

Osobom szukającym niewielkiego, ale skutecznego sprzętu, polecamy Felco Sekator 8. Prezentowany model jest solidnie wykonany, na pewno nie zepsuje się przez wiele lat. Ten sekator Felco nadaje się do podcinania mniejszych gałązek drzew oraz krzewów, a także żywopłotu. Średnica cięcia wynosi 25 mm. 

Specjalny kształt elementów tnących sprawia, że każde cięcie jest bardzo precyzyjne, a gałązka zostanie ucięta dokładnie w tym miejscu, w którym przyłożysz do nich narzędzie. Warto wspomnieć, że ostrze jest wykonane z hartowanej stali, więc przez długi czas nie będziesz musiał go wymieniać. Dodatkową zaletą produktu jest to, że każdą z jego zamiennych części można łatwo znaleźć w sklepie. 

Uchwyty zostały pokryte antypoślizgową powłoką, dzięki czemu sekator nie wyślizguje się z dłoni podczas korzystania z niego. Model ma 21 cm długości. Jego ciężar nie przekracza 250 g, więc długie utrzymanie go w rękach nie jest trudne. Użytkownikom podoba się prostota mechanizmu oraz obsługi, a także solidne wykonanie.

Sekator dźwigniowy nożycowy Felco 8 to narzędzie ogrodnicze o wielu zaletach, przydatne w każdym ogrodzie.

 

Zalety

Solidna konstrukcja: Rączka wykonana z kutego aluminium, a ostrze z hartowanej stali o jakości chirurgicznej gwarantują trwałość i długą żywotność.

Łatwe i precyzyjne cięcie: Ostrze tnące jest tak skonstruowane, że zapewnia łatwość i dokładność cięcia, co przyspiesza pracę w ogrodzie.

Ergonomiczny kształt rączki: Lekka i wygodna rączka z pokryciem antypoślizgowym świetnie trzyma się w dłoni i pozwala na pracę przez długi czas bez zmęczenia.

Możliwość wymiany części: Każda część sekatora może być wymieniona z osobna, co pozwala na przedłużenie jego żywotności.

Klucz do regulacji w zestawie: Sekator jest wyposażony w klucz do regulacji, dzięki czemu można dopasować siłę cięcia do indywidualnych potrzeb.

 

Wady

Wymaga konserwacji: Aby zachować jego długą eksploatację, należy regularnie konserwować i czyścić narzędzie.

 

 

 

 

Sekator Yato

 

10. Sekator do Konarów Yato YT-8835

 

Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup modelu Yato YT-8835 i, jak twierdzą, bardzo dobrze się sprawdza podczas podcinania pędów i gałęzi. Ogrodnicy uważają, że posługiwanie się sekatorem jest łatwe. Narzędzie ma wbudowany system amortyzacyjny chroniący przed wstrząsami, co zwiększa komfort obsługi.

Ostrze znajduje się na długich rączkach, dlatego można sięgnąć do gałęzi zarówno nisko, jak i wysoko. Na uchwytach znajdują się gumowe zakończenia, które odpowiednio dopasowują się do dłoni, dzięki czemu nie męczą ręki. Sekator jest dobrze wyważony. Całkowita długość urządzenia wynosi 78 cm. Model daje możliwość podcinania gałęzi o grubości do 4,4 cm.

Noże sprzętu są zrobione z wytrzymałej stali wysokowęglowej, która jest w dużej mierze odporna na zarysowania, pęknięcia czy łamanie. Produkt bez problemu podcina drewniane gałęzie. W przypadku stępienia ostrzy można je łatwo i szybko naostrzyć. Na rączkach znajdują się otwory, które ułatwiają przechowywanie sekatora np. poprzez powieszenie go na ścianie.

Narzędzie Yato YT-8835 waży ok. 1,5 kg. To sekator ręczny. Jego maksymalna średnica cięcia wynosi 4,4 cm.

 

Zalety

Minimalizuje wstrząsy: Podczas przycinania gałęzi przy pomocy sekatora nie odczuwamy wstrząsów i wibracji. Wszystko ze względu na to, że został on wyposażony w system amortyzacyjny. To oznacza, że nasze ręce nie męczą się podczas pracy.

Szybkie ostrzenie: Jeżeli zauważymy, że ostrza narzędzia nieco się stępiły, możemy je samodzielnie naostrzyć. Zostały one wykonane z wysokowęglowej stali SK5, która wykazuje odporność na ścieranie i pęknięcia.

Wieszaki na rączkach: Test sekatorów pozwolił nam się przekonać, że jest to jeden z wygodniejszych w przechowywaniu przyrządów. Ma on niewielkie wieszaki na rączkach, więc możemy zawiesić go na ścianie obok innych narzędzi.

 

Wady

Miażdży delikatne pędy: Co prawda sekator świetnie nadaje się do przycinania grubszych gałęzi i konarów, niemniej jednak nie należy używać go choćby do cięcia kwiatów. Możemy w ten sposób zmiażdżyć ich łodygi.

 

 

 

 

11. Gardena Classic 08857-20

 

Bardzo poręcznym modelem jest Gardena Classic 08857-20, który na rączkach ma pokrycie silikonowe, aby nie obcierać rąk podczas cięcia twardych gałęzi. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, które nie łamie się ani nie wygina podczas pracy. Ostrze jest zrobione ze stali nierdzewnej, cechującej się dużą wytrzymałością i odpornością na zarysowania. Noże pokryto powłoką adhezyjną.

Sekator umożliwia cięcie gałęzi o grubości do 2,2 cm, więc bez problemu podetniesz wiosną pędy drzew owocowych, które zbyt mocno się rozrosły. Produkt jest bardzo lekki, dlatego można go nosić przy sobie podczas prac w ogrodzie.

Ostrza mają blokadę, za sprawą której nie otwierają się , kiedy nie jest to wymagane. Jednocześnie zamek można otworzyć jedną ręką, co jest szczególnie ważne, gdy drugą podtrzymujesz roślinę. Konsumenci doceniają ten model za ostrość noża, umożliwiającą bardzo precyzyjne cięcie.

Sekator Gardena Classic 08857-20 umożliwia przycinanie gałęzi o średnicy do 2,2 cm. To ręczny przyrząd nożycowy.

 

Zalety

Bezpieczne przechowywanie: Kiedy podczas pracy w ogrodzie sekator nie jest nam potrzebny, możemy go schować do kieszeni. Z uwagi na zastosowaną blokadę ostrza, nie ma ryzyka, że narzędzie samo się otworzy.

2-stopniowa regulacja rękojeści: Cechą wyróżniającą produkt jest 2-stopniowa regulacja rękojeści. To oznacza, że nadaje się on nie tylko dla posiadaczy małych, ale również większych dłoni.

Nie tylko do gałęzi: Przyrząd możemy wykorzystać do cięcia gałęzi, ale nie tylko. Z jego pomocą przytniemy również młode pędy roślin i kwiaty do wazonu. Nie ma ryzyka, że zmiażdżymy przy tym łodygi.

Antypoślizgowe uchwyty: Sekator można pewnie chwycić. Ma on miękką i dobrze wyprofilowaną rękojeść, którą pokryto antypoślizgowym materiałem. To sprawia, że przyrząd nie wypada z rąk.

 

Wady

Zacinająca się blokada: Od czasu do czasu blokada ostrzy zacina się, przez co trudno jest je otworzyć.

 

 

 

 

12. Hecht 675

 

Solidnym sekatorem, który przyda się w przydomowym ogródku i na działce, jest Hecht 675. Model idealnie nadaje się do przycinania żywopłotu, aby miał odpowiedni kształt i wielkość. Istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia cięcia, dzięki czemu żywopłot ma odpowiedni kształt i możesz przyciąć jego szczyt.

Urządzenie jest elektryczne. Moc sprzętu jest równa 750 W. Narzędzie umożliwia szybką i bardzo precyzyjną pracę. Model znajduje się na wysięgniku teleskopowym, co pozwala na przycinanie gałązek znajdujących się na wysokości. Długość urządzenia można regulować od 1,5 m do 2,8 m co umożliwia przycinanie wysoko położonych gałązek z ziemi, bez konieczności wchodzenia na drabinę.

Produkt jest składany, co ułatwia jego bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Podwójne ostrze modelu mają długość 51 cm. Maksymalna średnica przycinanych gałęzi wynosi 2,8 cm. Użytkownicy twierdzą, że sekator jest bardzo solidny i dobrze przycina pędy.

Sekator teleskopowy Hecht 675 waży 5 kg. Jego średnica cięcia wynosi maksymalnie 2,8 cm. To sprzęt elektryczny (zasilany sieciowo) o mocy 750 W.

 

Zalety

Długi uchwyt: Jedną z zalet urządzenia jest praktyczny uchwyt. Jego długość możemy regulować w zakresie od 1,5 m do 2,8 m, co pozwala zrezygnować z korzystania z drabiny. Co więcej, po skończonej pracy uchwyt można złożyć, aby sekator zajmował mniej miejsca w schowku.

Regulowana głowica: Głowicę sprzętu można swobodnie regulować i samodzielnie ustawiać optymalny kąt cięcia. To daje nam możliwość dotarcia do wszystkich gałązek oraz ich precyzyjnego przycięcia.

Długi przewód zasilający: Aby móc używać sekatora, trzeba podłączyć go do prądu, jednak nie powinno to być problemem. Model ma długi przewód zasilający, który nie jest podatny na plątanie.

 

Wady

Za ciężki: To stosunkowo ciężki sprzęt, dlatego początkowo możemy narzekać na obniżony komfort pracy. Część ogrodników uważa, że ręce trzymające sekator szybko się męczą i regularnie trzeba robić przerwy na odpoczynek.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki sekator kupić?

 

Sekator to narzędzie wykorzystywane w ogrodnictwie. Służy przede wszystkim do przycinania różnej grubości gałęzi. Na jego zakup decydują się sadownicy, a także osoby potrzebujące sprzętu do pielęgnacji przydomowego ogrodu. Osoby z drugiej grupy zwykle nie mają doświadczenia w użytkowaniu tego typu narzędzi, dlatego poszukują przydatnych wskazówek. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sekator, zachęcamy Cię do przeczytania opracowanego przez nas poradnika.

Rodzaje sekatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sekatorów. W zależności od przeznaczenia oraz preferencji i potrzeb użytkownika wyróżniamy modele:

* nożycowy – praca z nim zbliżona jest do użytkowania tradycyjnych nożyc. Jest on dwuostrzowy (jedno ostrze jest wygięte, a drugie w kształcie haka). Ostrza zachodzą na siebie, nie stykając się. Wypukła część sprzętu odpowiada za cięcia, a wklęsła przytrzymuje gałąź. Model ten stosowany jest zwykle do cięcia jednorocznych pędów, bylin oraz traw;

* kowadełkowy – jednoostrzowy. Wyposażony jest w grubą, metalową stalnicę, do której dociskane jest ostrze podczas cięcia. Dobrze sprawdza się w przypadku cięcia twardych przedmiotów (nie należy stosować do miękkich i delikatnych pędów, ponieważ w ich przypadku narzędzie nie jest w stanie wykonać precyzyjnego cięcia); 

* jednoręczny – jak sama nazwa mówi, jest obsługiwany za pomocą jednej ręki. Jest krótki oraz ma mały zasięg. Stosowany jest głównie do cięcia kwiatów oraz cienkich gałęzi o średnicy od 15 mm do 30 mm;

* dwuręczny – dobrze sprawdza do cięcia grubszych gałęzi, mających nawet do 50 mm średnicy. Przecinanie gałęzi tym narzędziem wymaga użycia dwóch rąk. Sprawdza się w przypadku nadmiernie zagęszczonych drzew i krzewów;

* tyczkowy – stosowany zwykle do przycinania gałęzi o średnicy do 40 mm. Jest on bardzo długi, ponieważ jest wyposażony w wysięgnik teleskopowy. Umożliwia cięcie elementów znajdujących się nawet 6 m nad ziemią. 

 

Materiał wykonania

Najlepszy sekator to taki, który jest bardzo lekki oraz dobrze dopasowany do naszej dłoni. Jest to bardzo istotna cecha, która pozwala w usprawnieniu pracy. Do wykonania narzędzia stosuje się zazwyczaj rączki wykonane z aluminium lub wzmocnionych tworzyw sztucznych. Dodatkową wygodę zapewnia pokrycie tego elementu antypoślizgową powłoką. Ostrza narzędzia wykonywane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub węglowej. Oba te materiały charakteryzują się dużą wytrzymałością. Pokryte są one zwykle specjalnymi powłokami teflonowymi, które umożliwiają zmniejszenie tarcia. Takie zastosowanie pozwala na zwiększenie precyzji cięcia.

 

Waga

Aby użytkowanie sekatora było wygodne, istotnym aspektem, który należy brać pod uwagę, jest jego waga. Największe znaczenie ma ona dla sadowników, którzy bardzo długo pracują przy użyciu tego narzędzia. Po kilku godzinach intensywnego użytkowania waga sprzętu jest bardzo odczuwalna. Użytkownicy powinni wybierać model, który jest jak najlżejszy, ale jednocześnie cechujący się dużą wydajnością oraz trwałością. W przypadku sekatorów jednoręcznych, ich waga może wynosić od 180 g do 300 g.

Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, jaki sekator wybrać, aby był on bezpieczny w użytkowaniu oraz nie stwarzał zagrożenia podczas przechowywania? Powinieneś wybrać model, który został wyposażony w zamek blokujący, zabezpieczający ostrze w momencie nieużytkowania narzędzia. Niektóre sekatory (głównie modele elektryczne, mające jedno ostrze) wyposażone są w specjalną osłonę, którą można nałożyć na element tnący. 

 

Sekatory w dobrych cenach

Ceny dostępnych na rynku sektorów są zróżnicowane Głównymi czynnikami, które wpływają na tę kwestię, są: rodzaj narzędzia, materiał wykonania uchwytu oraz ostrza, a także marka produktu. Najtańsze modele można kupić już za ok. 30 zł. Nie są one jednak bardzo wytrzymałe i sprawdzają się głównie w przypadku przycinania cienkich pędów w przydomowych ogrodach. Sadownicy potrzebujący sekatora do bardziej intensywnych prac muszą się przygotować na nieco większy wydatek. Takie narzędzie może kosztować nawet od 100 zł do 500 zł. Jednakże cechuje się ono bardzo wysoką jakością oraz wydajnością.

 

 

FAQ

 

P1: Jak naostrzyć sekator?

Kiedy sekator przestaje już tak precyzyjnie podcinać gałęzie, najczęściej trzeba go naostrzyć. Czasem w zestawie znajdują się dodatkowe ostrza, lecz szkoda jest ich używać, kiedy można naostrzyć te, które wciąż są w niego wpięte. Pierwszym krokiem jest rozkręcenie sekatora. Następnie należy oczyścić go substancją dezynfekującą, dobrze, jeśli usuniesz też rdzę. Do ostrzenia najlepiej wykorzystać osełkę lub pilnik. Jedno z wybranych narzędzi trzeba przyłożyć do sprzętu pod kątem około 45 st., a następnie przesuwać po ostrzach w jednym kierunku. Powtarzaj ten sam ruch do tego momentu, aż ich powierzchnia będzie zupełnie gładka. 

P2: Jaki sekator: kowadełkowy czy nożycowy?

Na rynku jest kilka typów sekatorów, a najbardziej popularne są modele nożycowe oraz kowadełkowe. Podstawową różnicą pomiędzy tymi sprzętami stanowi rodzaj ostrza. Model nożycowy jest dwuostrzowy, jest on idealny do podcinania dość twardych gałęzi (najczęściej takich, które już uschły). Z kolei przyrząd kowadełkowy ma tylko jedno ostrze. Nadaje się on raczej do podcinania świeżych, niezbyt grubych gałązek. Jeżeli masz duży ogród, to z pewnością przydadzą się w domu oba sekatory, łatwiej będzie Ci utrzymać w nim porządek. 

 

P3: Jak odrdzewić sekator?

Warto nie dopuszczać do rdzewienia narzędzi typu sekator poprzez regularne oczyszczanie ich z zanieczyszczeń (brud zatrzymuje wilgoć na ostrzu). Jeśli jednak z pewnych powodów nie uda się utrzymać sekatora w czystości, a na powierzchni pojawi się rdza, to trzeba przejść do odrdzewiania. Nie jest to zbyt trudna czynność, lecz trzeba na to poświęcić trochę czasu. Na mniejszą rdzę można użyć zwykłego papieru ściernego, oczywiście po uprzednim oczyszczeniu sekatora z wszelkich opiłków. Czasem wystarczy również dobrej jakości szczotka druciana. Jeśli jednak rdza nie będzie schodzić, to można użyć mocniejszego materiału, czyli wełny stalowej. Po zabiegu pozbywania się rdzy należy ponownie dobrze oczyścić sprzęt. 

 

P4: Jak działa sekator teleskopowy?

Niektóre sekatory mają regulowaną długość, takie modele nazywa się teleskopowymi. Mają one bardzo prostą zasadę działania. Sprzęt tego typu jest zaopatrzony w dość długi trzonek, na którego końcu znajduje się ostrze. Zaraz przy nim jest zawór, który należy odbezpieczyć. Można go również użyć do tego, aby zwiększyć lub zmniejszyć długość sprzętu, reszta trzonka jest schowana w środku konstrukcji. Kiedy już wybierzesz satysfakcjonującą Cię długość, wystarczy ponownie zabezpieczyć zawleczkę oraz zacząć korzystać z sekatora. W każdym momencie można ponownie zmienić długość rękojeści. Sekatory teleskopowe mogą być długie nawet na 6 m, dzięki nim można łatwo dosięgnąć do wysokich gałęzi. 

P5: Gdzie kupić sekator?

Sekator to narzędzie, które można kupić w wielu miejscach. Jednym z najbardziej popularnych jest sklep ogrodniczy. To właśnie tam można znaleźć wiele modeli, można też je wziąć do ręki, wypróbować i zobaczyć, czy sprzęt dobrze się trzyma. W sklepie stacjonarnym można też zapytać o dany model pracownika, który zna się na tego typu narzędziach. Radzimy omijać kupno sprzętu z dużych marketów, bo mogą nie odznaczać się zbyt wysoką jakością wykonania. Innym sposobem jest zakup sekatora przez Internet. Na stronach www można znaleźć wiele modeli, więc konsument ma duży wybór. Poza tym można od razu poczytać opinie o danym modelu, więc podjęcie decyzji jest łatwiejsze. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

MonikaSS

September 2, 2022 at 9:49 am

Mam od Cellfastu kowadełkowy i na wysięgniku i sobie chwalę 🙂

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

September 17, 2022 at 10:14 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta