Ranking 13 najlepszych sekatorów w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.01.23

 

Sekator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Wybranie odpowiedniego sekatora może przysporzyć wiele problemów. Aby ich uniknąć, można skorzystać z opinii konsumentów, którzy polecają model Fiskars Upx86. Jest to przyrząd, dzięki któremu bez pomocy drabiny można dosięgnąć gałęzi oddalonej od konsumenta nawet o 6 m. Warto dodać, że część tnąca jest zaznaczona ostrym, pomarańczowym kolorem, więc dokładnie widać, gdzie ona jest. Na uznanie zasługują również miękkie uchwyty, które pomogą w dłuższym korzystaniu z sekatora bez odcisków na dłoniach. Innym, godnym polecenia modelem jest Gerlach NK504. Jest to przyrząd, z pomocą którego można podcinać nawet grubsze gałęzie. Sprzęt jest regulowany oraz solidnie wykonany, z pewnością posłuży nam długie lata.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Regulacja długości trzonka jest łatwa, więc można swobodnie dostać się do każdej gałęzi. Każdy element sprzętu jest solidnie wykonany. Części tnące są zaznaczone jaskrawym kolorem, co zwiększa ich widoczność. Zaletą narzędzia są miękkie uchwyty, które ułatwiają obsługę.

Wady

Jedynym słabym elementem w zestawie jest osłona na sekator. Według użytkowników jest ona wykonana z delikatnego materiału, więc istnieje ryzyko, że zostanie uszkodzona przez dość mocne uderzenie. Warto więc uważać na osłonę.

Podsumowanie

Regulacja długości trzonka jest możliwa w zakresie od 2,4 m do 6 m. Sprzęt jest w większości wykonany z metalu oraz z tworzywa sztucznego. Waga sekatora wynosi 1,9 kg. Narzędzie nadaje się do ucinania gałęzi nie grubszych niż 32 mm.

Drugi wybór

Zalety

Sekator jest dobrze wykonany, dlatego nie rdzewieje i łatwo go utrzymać w czystości. Konstrukcja sprzętu sprawia, że wystarczy odrobina siły, aby podciąć gałęzie. Sprzęt nie jest trudny w obsłudze.

Wady

Przyrząd trzeba regularnie serwisować, aby ostrze nie stępiło się. Niektóre osoby uważają, że tępi się ono zbyt szybko.

Podsumowanie

Niewielka waga modelu sprawia, że operowanie nim nie jest trudne. Sekator jest wykonany z metalu nierdzewnego i aluminium, pokryto go specjalną powłoką o nazwie PTFE, która zapobiega tarciom gałęzi podczas wykonywania cięć.

Rozważ też

Zalety

Jest to urządzenie, z pomocą którego można swobodnie podcinać krzewy oraz gałęzie. Bardzo miękki uchwyt sprawia, że długie korzystanie z sekatora nie jest niekomfortowe. Model jest również bezpieczny, ma on zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, więc jego działanie jest zawsze pod kontrolą.

Wady

Niektórym użytkownikom przeszkadza waga produktu. Sekator waży trochę ponad 3 kg, więc podcinanie gałązek przez dłuższy czas, szczególnie tych umiejscowionych wysoko, może być trudne.

Podsumowanie

Jest to model elektryczny, moc silnika wynosi 600 W. Długość ostrza wynosi 62 cm, jego długość robocza to 55 cm. Maksymalna prędkość urządzenia wynosi 1600 obrotów na minutę, dzięki czemu można podcinać nawet grubsze gałązki.

 

 

13 najlepszych sekatorów. Opinie w 2023 roku

 

Osobom, które wciąż nie zaopatrzyły się w sekator, polecamy ten ranking sekatorów. Opisane w nim narzędzia są doceniane przez konsumentów. 

 

Sekator Fiskars

 

1. Fiskars Teleskopowy Sekator Uniwersalny Upx86 1023624

 

Polecamy Fiskars Upx86, czyli sekator, dzięki któremu można podcinać gałęzie bez użycia drabiny. Wszystko to jest możliwe dzięki trzonkowi, którego długość można regulować w zakresie od 2,4 m do maksymalnie 6 m. W rezultacie można podcinać gałęzie znajdujące się zarówno nisko, jak i wysoko. 

Warto zauważyć, że maksymalna grubość podcinanej gałęzi wynosi 32 mm. Użytkownikom podoba się to, że sprzęt nie jest zbyt ciężki, waży on niecałe 2 kg. Operowanie przyrządem z pewnością nie będzie trudne. Ten sekator Fiskars został wyposażony we wspornik ostrza, który został oznaczony kolorem pomarańczowym. Lepiej go widać, więc podcinanie gałęzi nie sprawi trudności. Poza tym wszystkie inne ważne części są oznaczone tym samym kolorem. 

Wielu osobom podoba się również to, że korzystanie ze sprzętu jest komfortowe, a jest to zasługa antypoślizgowej podstawy. Ważne jest też to, że uchwyty są miękkie, więc nawet na skutek dość długiej pracy na dłoniach nie pojawią się żadne odciski. Taśma transmisyjna jest solidnie wykonana i dlatego sekator Fiskars jest ceniony przez użytkowników. 

 

 

 

 

Sekator teleskopowy

 

2. Gerlach Sekator dwuręczny teleskopowy NK504

 

Gerlach NK504 to dobry sekator, z pomocą którego można ciąć zarówno cienkie, jak i grube gałęzie. Zaletą modelu, o której wspomina większa część użytkowników, jest możliwość regulacji sprzętu przy korzystaniu z ramienia teleskopowego. To dzięki niemu można dopasować narzędzie do potrzeb każdej osoby tak, aby każdemu było wygodnie ciąć gałęzie. 

Ten sekator teleskopowy sprawia, że przy użyciu małego nakładu sił można podcinać nawet bardzo twarde i grube gałęzie. Na uwagę zasługują również antypoślizgowe uchwyty, które ułatwiają korzystanie z modelu. Warto podkreślić, że sprzęt jest solidnie wykonany, więc z pewnością posłuży Ci kilka sezonów. Dodatkowo konstrukcja amortyzuje wstrząsy podczas pracy, więc będzie ona komfortowa. 

Maksymalna średnica przycinanej gałęzi wynosi 35 mm. Ostrze sprzętu jest wykonane ze stali nierdzewnej. Jest ono solidne, a poza tym łatwe w utrzymaniu w czystości. Z kolei powłoka PTFE sprawia, że tarcie gałęzi podczas cięcia jest ograniczone. Łatwa obsługa sprzętu jest często wspominana przez osoby, które już zdążyły z niego skorzystać. 

 

 

 

 

Sekator elektryczny

 

3. Sekator elektryczny do żywopłotu Hecht 655 

 

Osobom szukającym dobrego sekatora proponujemy Hecht 655. Jest to model elektryczny, więc nie musisz obawiać się zbytniego zmęczenia pracą. Silnik ma moc 600 W, z jego pomocą można z łatwością pozbyć się przydługich gałęzi żywopłotu lub mniejszych drzew. Maksymalna prędkość obrotowa urządzenia wynosi 1600 obrotów na minutę. 

Ostrze ma długość 62 cm, w rezultacie ten sekator elektryczny poradzi sobie z gałęziami o maksymalnej grubości 20 mm. Najbardziej docenianym elementem sprzętu jest jego rękojeść. Została ona tak dobrze wyprofilowana, że nawet dłuższe korzystanie z sekatora nie jest nieprzyjemne. Na rękojeści znajduje się włącznik z zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem silnika. Urządzenie jest więc bardzo bezpieczne w użytkowaniu. 

W zestawie znajduje się wiele przydatnych elementów. Wraz z sekatorem dostaniesz części montażowe oraz osłonę ostrza. Poza tym w komplecie jest również dobrze napisana instrukcja, dzięki której można szybko poznać działanie urządzenia. Użytkownikom podoba się to, że podczas pracy nie trzeba używać dużo siły, a sprzęt jest solidnie wykonany. 

 

 

 

 

Sekator do gałęzi

 

4. Fiskars Sekator dźwigniowy nożycowy Quantum L108 

 

Zdecydowaliśmy się umieścić na naszej liście Fiskars Quantum L108, ponieważ jest to sprzęt godny polecenia. To sekator dwuręczny, z którego korzystanie jest bardzo łatwe, również dzięki temu, że zostały tu zastosowane ciekawe rozwiązania. Narzędzie pozwala na przycinanie gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm. 

Ten sekator do gałęzi jest skonstruowany w taki sposób, aby praca była jak najłatwiejsza dla używającej go osoby. Pierwszym udogodnieniem jest uchwyt, który jest wykonany z korka TruGrip oraz powłoki SoftGrip. W rezultacie można liczyć na bardzo pewny chwyt i nie trzeba się martwić, że sekator wyślizgnie się z dłoni podczas podcinania gałęzi. 

Na uwagę zasługuje również ostrze, które zostało wykonane ze stali hartowanej, a dodatkowo ma powłokę uniemożliwiającą tarcie. W efekcie podcinanie gałęzi jest ułatwione. Geometria ostrza pozwala na precyzyjne cięcie, a odpowiedni piktogram pokazuje, jaki jest ustawiony zakres cięcia. Z narzędzia korzysta się bardzo łatwo, dlatego jest ono polecane dla początkujących ogrodników. 

 

 

 

 

Sekator Gardena

 

5. Gardena Nożyce Teleskopowe 410 Plus 12001

 

Wiele osób wybrało już Gardena 410 Plus 12001, ponieważ jest to model dla specjalistów. Sprzęt ten został uznany za jeden z ciekawszych oraz wygodniejszych w obsłudze. Ten model dwuręczny można pewnie chwycić w obie dłonie, a dzięki temu cięcie będzie bardzo precyzyjne. Warto pamiętać, że grubość gałęzi nie może przekraczać 32 mm. 

Ogrodnikom bardzo podoba się to, że można swobodnie zmieniać kąt ustawienia ostrzy, więc możliwe jest podcięcie gałązki która jest ułożona pod dość ostrym kątem. Dodatkowo ten sekator Gardena ma uchwyt na gałęzie, więc nie trzeba się obawiać, że podczas podcinania spadną one na tnącego. 

Trzonek modelu jest teleskopowy, co oznacza, że można zmieniać jego długość. Z pomocą sprzętu można dosięgnąć do każdej gałęzi. Regulacja odbywa się w zakresie od 230 cm do 310 cm, a polega na wybraniu jednego z przycisków na trzonku. Konsumentom szczególnie podobają się ostrza, które mają powłokę umożliwiającą szybkie i sprawne cięcie. 

 

 

 

 

Sekator na wysięgniku

 

6. Elektryczne nożyce ogrodowe Powermat PM-NEW-1200S

 

Opinie o sekatorach Powermat są bardzo pozytywne, dlatego w naszym zestawieniu postanowiliśmy umieścić model PM-NEW-1200S. Jest to sekator na wysięgniku, który pozwala na szybkie podcinanie żywopłotu oraz cieńszych gałęzi. Ich maksymalna grubość wynosi 18 mm. Sprzęt waży 6 kg. Ma on kilka ciekawych udogodnień, które pozwalają na sprawniejszą pracę w ogrodzie. 

Za zaletę urządzenia większość konsumentów uważa 13-stopniową regulację kąta główki, dzięki czemu w żywopłocie można wycinać ciekawe wzory. Precyzyjne docięcie również nie jest problemem. Wielu konsumentów uważa też, że transport oraz przechowywanie modelu jest łatwe, ponieważ można go złożyć na pół. W rezultacie ma on tylko 110 cm długości (po rozłożeniu 220 cm). 

Silnik urządzenia ma moc 1200 W, co pozwala na bardzo szybkie pozbycie się odrastającego żywopłotu. Na uznanie zasługuje ostrze, które zostało wykonane ze stali wysokowęglowej. Ważne jest to, że nie ulega ono uszkodzeniu i pozwala na precyzyjną pracę. 

 

 

 

 

Sekator akumulatorowy

 

7. Sekator do żywopłotu Bosch EasyHedgeCut 12-35

 

Jeśli szukasz dobrego, lecz lekkiego sprzętu, to warto zainwestować w Bosch EasyHedgeCut 12-35. Jest to model zasilany akumulatorowo, więc podcinanie gałęzi w ogrodzie bez przedłużacza jest jak najbardziej możliwe. Sprzęt waży zaledwie 1,5 kg, więc utrzymanie go w dłoni przez dłuższy czas nie jest trudne. 

Ten sekator akumulatorowy ładuje się z pomocą ładowarki, a trwa to około 65 minut. Następnie możesz korzystać ze sprzętu przez tyle samo czasu. Noże tnące zostały wykonane z diamentowego szlifu, są one bardzo ostre, a test sekatorów potwierdza, że prezentowany model może podciąć nawet grubsze gałązki. Warto wspomnieć, że urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu. Jest ono wyposażone w system Anti-Blocking, który chroni przed przypadkowym uruchomieniem. 

Model jest solidnie wykonany oraz uruchamia się od razu po włączeniu z pełną mocą, nie trzeba czekać na jego rozruch. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany, można więc korzystać z urządzenia bez obaw o powstanie odcisków. Użytkownicy polecają ten sprzęt, ponieważ praca z nim jest łatwa. 

 

 

 

 

Sekator kowadełkowy

 

8. Fiskars Sekator kowadełkowy SingleStep P25 111250 

 

Fiskars SingleStep P25 111250 to dobry i tani sekator, z którego pomocą bardzo szybko pozbędziesz się zbyt długich gałęzi oraz przytniesz żywopłot. Użytkownicy najbardziej doceniają bardzo ostre elementy tnące, które mogą podciąć zarówno suche gałązki, jak i mokre. Sprzęt jest przygotowany dla osób leworęcznych oraz praworęcznych. 

Najbardziej docenianym elementem przyrządu jest rączka, która jest solidna. Jej dobre wyprofilowanie sprawia, że podczas trzymania sprzętu w dłoni nie trzeba się martwić o zakwasy lub o odciski, nawet po dłuższym korzystaniu. W jednej części uchwytu znajduje się miejsce na zawieszkę, więc sekator kowadełkowy jest zawsze pod ręką (można go przyczepić do koszuli lub spodni). 

Materiały wykonania modelu to poliamid oraz włókno szklane, dlatego sprzęt jest odporny na uszkodzenia. Z kolei miękka powłoka ochrania dłonie przed odciskami na skutek długiego korzystania z sekatora. Użytkownikom bardzo podoba się dźwignia PowerLever, która zapewnia łatwe cięcie nawet grubszych gałązek. 

 

 

 

 

Sekator Felco

 

9. Sekator dźwigniowy nożycowy Felco 8

 

Osobom szukającym niewielkiego, ale skutecznego sprzętu, polecamy Felco Sekator 8. Prezentowany model jest solidnie wykonany, na pewno nie zepsuje się przez wiele lat. Ten sekator Felco nadaje się do podcinania mniejszych gałązek drzew oraz krzewów, a także żywopłotu. Średnica cięcia wynosi 25 mm. 

Specjalny kształt elementów tnących sprawia, że każde cięcie jest bardzo precyzyjne, a gałązka zostanie ucięta dokładnie w tym miejscu, w którym przyłożysz do nich narzędzie. Warto wspomnieć, że ostrze jest wykonane z hartowanej stali, więc przez długi czas nie będziesz musiał go wymieniać. Dodatkową zaletą produktu jest to, że każdą z jego zamiennych części można łatwo znaleźć w sklepie. 

Uchwyty zostały pokryte antypoślizgową powłoką, dzięki czemu sekator nie wyślizguje się z dłoni podczas korzystania z niego. Model ma 21 cm długości. Jego ciężar nie przekracza 250 g, więc długie utrzymanie go w rękach nie jest trudne. Użytkownikom podoba się prostota mechanizmu oraz obsługi, a także solidne wykonanie. 

 

 

 

 

10. Fiskars SingleStep P26

 

Warto zapoznać się z modelem Fiskars SingleStep P26, który świetnie leży w dłoni podczas przycinania. Rączki sprzętu zostały odpowiednio dopasowane do rąk, dlatego bez problemu można przyciąć kilka drzewek lub krzewów.

Ten dobry i tani sekator może być używany przez osoby zarówno prawo-, jak i leworęczne. Sprzęt jest wykonany z mocnych materiałów. Ostrze jest zrobione ze stali nierdzewnej. Jedna z części noża jest dodatkowo pokryta powłoką PTFE, która zmniejsza tarcie. Rączki są wykonane z poliamidu, wzmocnionego włóknem szklanym, dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe. Długość całkowita produktu wynosi 20,8 cm, a średnica cięcia to 2,2 cm.

W sekatorze znajduje się niewielki otwór, do którego można zaczepić sznureczek lub gumkę, aby wygodnie zawiesić go sobie na nadgarstku. Model ma specjalne zapięcie, co ułatwia bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Ogrodnicy są zadowoleni z modelu, cenią wygodę trzymania produktu w dłoniach i jak zauważają, jest lekki.

Model Fiskars SingleStep P26 to dobry sekator do 50 zł. Przyrząd waży 0,2 kg, a jego średnica cięcia wynosi 2,2 cm. To ręczne narzędzie nożycowe.

 

Zalety

Solidne ostrza: Sekator ma ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Nie są one podatne na korozję, w dodatku nie trzeba się martwić, ze za szybko się stępią.

Lekkość: Przyrząd jest wyjątkowo lekki, więc możemy nim wygodnie manewrować. Nie przyczynia się on do szybkiego zmęczenia rąk.

Powłoka PTFE: Górne ostrze odpowiadające za przycinanie gałęzi zostało pokryte powłoką PTFE. Zapobiega ona nadmiernemu tarciu oraz przywieraniu pędów (co ułatwia późniejsze czyszczenie narzędzia).

Praktyczność: Sekator jest wyprofilowany w taki sposób, że nadaje się dla prawo-, jak i leworęcznych osób. To praktyczny produkt.

Otwór na zawieszkę: Narzędzie ma specjalny otwór umożliwiający przymocowanie zawieszki na nadgarstek.

 

Wady

Nie zawsze jest przydatny: Część ogrodników uważa, że nie zawsze przyrząd okazuje się przydatny. Niezbyt dobrze radzi on sobie z przycinaniem zdrewniałych gałęzi (choć pozwala na szybkie cięcie żywych, zielonych pędów).

 

 

 

 

11. Gardena Classic 08857-20

 

Bardzo poręcznym modelem jest Gardena Classic 08857-20, który na rączkach ma pokrycie silikonowe, aby nie obcierać rąk podczas cięcia twardych gałęzi. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, które nie łamie się ani nie wygina podczas pracy. Ostrze jest zrobione ze stali nierdzewnej, cechującej się dużą wytrzymałością i odpornością na zarysowania. Noże pokryto powłoką adhezyjną.

Sekator umożliwia cięcie gałęzi o grubości do 2,2 cm, więc bez problemu podetniesz wiosną pędy drzew owocowych, które zbyt mocno się rozrosły. Produkt jest bardzo lekki, dlatego można go nosić przy sobie podczas prac w ogrodzie.

Ostrza mają blokadę, za sprawą której nie otwierają się , kiedy nie jest to wymagane. Jednocześnie zamek można otworzyć jedną ręką, co jest szczególnie ważne, gdy drugą podtrzymujesz roślinę. Konsumenci doceniają ten model za ostrość noża, umożliwiającą bardzo precyzyjne cięcie.

Sekator Gardena Classic 08857-20 umożliwia przycinanie gałęzi o średnicy do 2,2 cm. To ręczny przyrząd nożycowy.

 

Zalety

Bezpieczne przechowywanie: Kiedy podczas pracy w ogrodzie sekator nie jest nam potrzebny, możemy go schować do kieszeni. Z uwagi na zastosowaną blokadę ostrza, nie ma ryzyka, że narzędzie samo się otworzy.

2-stopniowa regulacja rękojeści: Cechą wyróżniającą produkt jest 2-stopniowa regulacja rękojeści. To oznacza, że nadaje się on nie tylko dla posiadaczy małych, ale również większych dłoni.

Nie tylko do gałęzi: Przyrząd możemy wykorzystać do cięcia gałęzi, ale nie tylko. Z jego pomocą przytniemy również młode pędy roślin i kwiaty do wazonu. Nie ma ryzyka, że zmiażdżymy przy tym łodygi.

Antypoślizgowe uchwyty: Sekator można pewnie chwycić. Ma on miękką i dobrze wyprofilowaną rękojeść, którą pokryto antypoślizgowym materiałem. To sprawia, że przyrząd nie wypada z rąk.

 

Wady

Zacinająca się blokada: Od czasu do czasu blokada ostrzy zacina się, przez co trudno jest je otworzyć.

 

 

 

 

12. Yato YT-8835

 

Wielu konsumentów zdecydowało się na zakup modelu Yato YT-8835 i, jak twierdzą, bardzo dobrze się sprawdza podczas podcinania pędów i gałęzi. Ogrodnicy uważają, że posługiwanie się sekatorem jest łatwe. Narzędzie ma wbudowany system amortyzacyjny chroniący przed wstrząsami, co zwiększa komfort obsługi.

Ostrze znajduje się na długich rączkach, dlatego można sięgnąć do gałęzi zarówno nisko, jak i wysoko. Na uchwytach znajdują się gumowe zakończenia, które odpowiednio dopasowują się do dłoni, dzięki czemu nie męczą ręki. Sekator jest dobrze wyważony. Całkowita długość urządzenia wynosi 78 cm. Model daje możliwość podcinania gałęzi o grubości do 4,4 cm.

Noże sprzętu są zrobione z wytrzymałej stali wysokowęglowej, która jest w dużej mierze odporna na zarysowania, pęknięcia czy łamanie. Produkt bez problemu podcina drewniane gałęzie. W przypadku stępienia ostrzy można je łatwo i szybko naostrzyć. Na rączkach znajdują się otwory, które ułatwiają przechowywanie sekatora np. poprzez powieszenie go na ścianie.

Narzędzie Yato YT-8835 waży ok. 1,5 kg. To sekator ręczny. Jego maksymalna średnica cięcia wynosi 4,4 cm.

 

Zalety

Minimalizuje wstrząsy: Podczas przycinania gałęzi przy pomocy sekatora nie odczuwamy wstrząsów i wibracji. Wszystko ze względu na to, że został on wyposażony w system amortyzacyjny. To oznacza, że nasze ręce nie męczą się podczas pracy.

Szybkie ostrzenie: Jeżeli zauważymy, że ostrza narzędzia nieco się stępiły, możemy je samodzielnie naostrzyć. Zostały one wykonane z wysokowęglowej stali SK5, która wykazuje odporność na ścieranie i pęknięcia.

Wieszaki na rączkach: Test sekatorów pozwolił nam się przekonać, że jest to jeden z wygodniejszych w przechowywaniu przyrządów. Ma on niewielkie wieszaki na rączkach, więc możemy zawiesić go na ścianie obok innych narzędzi.

 

Wady

Miażdży delikatne pędy: Co prawda sekator świetnie nadaje się do przycinania grubszych gałęzi i konarów, niemniej jednak nie należy używać go choćby do cięcia kwiatów. Możemy w ten sposób zmiażdżyć ich łodygi.

 

 

 

 

13. Hecht 675

 

Solidnym sekatorem, który przyda się w przydomowym ogródku i na działce, jest Hecht 675. Model idealnie nadaje się do przycinania żywopłotu, aby miał odpowiedni kształt i wielkość. Istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia cięcia, dzięki czemu żywopłot ma odpowiedni kształt i możesz przyciąć jego szczyt.

Urządzenie jest elektryczne. Moc sprzętu jest równa 750 W. Narzędzie umożliwia szybką i bardzo precyzyjną pracę. Model znajduje się na wysięgniku teleskopowym, co pozwala na przycinanie gałązek znajdujących się na wysokości. Długość urządzenia można regulować od 1,5 m do 2,8 m co umożliwia przycinanie wysoko położonych gałązek z ziemi, bez konieczności wchodzenia na drabinę.

Produkt jest składany, co ułatwia jego bezpieczne przechowywanie i przenoszenie. Podwójne ostrze modelu mają długość 51 cm. Maksymalna średnica przycinanych gałęzi wynosi 2,8 cm. Użytkownicy twierdzą, że sekator jest bardzo solidny i dobrze przycina pędy.

Sekator teleskopowy Hecht 675 waży 5 kg. Jego średnica cięcia wynosi maksymalnie 2,8 cm. To sprzęt elektryczny (zasilany sieciowo) o mocy 750 W.

 

Zalety

Długi uchwyt: Jedną z zalet urządzenia jest praktyczny uchwyt. Jego długość możemy regulować w zakresie od 1,5 m do 2,8 m, co pozwala zrezygnować z korzystania z drabiny. Co więcej, po skończonej pracy uchwyt można złożyć, aby sekator zajmował mniej miejsca w schowku.

Regulowana głowica: Głowicę sprzętu można swobodnie regulować i samodzielnie ustawiać optymalny kąt cięcia. To daje nam możliwość dotarcia do wszystkich gałązek oraz ich precyzyjnego przycięcia.

Długi przewód zasilający: Aby móc używać sekatora, trzeba podłączyć go do prądu, jednak nie powinno to być problemem. Model ma długi przewód zasilający, który nie jest podatny na plątanie.

 

Wady

Za ciężki: To stosunkowo ciężki sprzęt, dlatego początkowo możemy narzekać na obniżony komfort pracy. Część ogrodników uważa, że ręce trzymające sekator szybko się męczą i regularnie trzeba robić przerwy na odpoczynek.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki sekator kupić?

 

Sekator to narzędzie wykorzystywane w ogrodnictwie. Służy przede wszystkim do przycinania różnej grubości gałęzi. Na jego zakup decydują się sadownicy, a także osoby potrzebujące sprzętu do pielęgnacji przydomowego ogrodu. Osoby z drugiej grupy zwykle nie mają doświadczenia w użytkowaniu tego typu narzędzi, dlatego poszukują przydatnych wskazówek. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sekator, zachęcamy Cię do przeczytania opracowanego przez nas poradnika.

Rodzaje sekatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sekatorów. W zależności od przeznaczenia oraz preferencji i potrzeb użytkownika wyróżniamy modele:

* nożycowy – praca z nim zbliżona jest do użytkowania tradycyjnych nożyc. Jest on dwuostrzowy (jedno ostrze jest wygięte, a drugie w kształcie haka). Ostrza zachodzą na siebie, nie stykając się. Wypukła część sprzętu odpowiada za cięcia, a wklęsła przytrzymuje gałąź. Model ten stosowany jest zwykle do cięcia jednorocznych pędów, bylin oraz traw;

* kowadełkowy – jednoostrzowy. Wyposażony jest w grubą, metalową stalnicę, do której dociskane jest ostrze podczas cięcia. Dobrze sprawdza się w przypadku cięcia twardych przedmiotów (nie należy stosować do miękkich i delikatnych pędów, ponieważ w ich przypadku narzędzie nie jest w stanie wykonać precyzyjnego cięcia); 

* jednoręczny – jak sama nazwa mówi, jest obsługiwany za pomocą jednej ręki. Jest krótki oraz ma mały zasięg. Stosowany jest głównie do cięcia kwiatów oraz cienkich gałęzi o średnicy od 15 mm do 30 mm;

* dwuręczny – dobrze sprawdza do cięcia grubszych gałęzi, mających nawet do 50 mm średnicy. Przecinanie gałęzi tym narzędziem wymaga użycia dwóch rąk. Sprawdza się w przypadku nadmiernie zagęszczonych drzew i krzewów;

* tyczkowy – stosowany zwykle do przycinania gałęzi o średnicy do 40 mm. Jest on bardzo długi, ponieważ jest wyposażony w wysięgnik teleskopowy. Umożliwia cięcie elementów znajdujących się nawet 6 m nad ziemią. 

 

Materiał wykonania

Najlepszy sekator to taki, który jest bardzo lekki oraz dobrze dopasowany do naszej dłoni. Jest to bardzo istotna cecha, która pozwala w usprawnieniu pracy. Do wykonania narzędzia stosuje się zazwyczaj rączki wykonane z aluminium lub wzmocnionych tworzyw sztucznych. Dodatkową wygodę zapewnia pokrycie tego elementu antypoślizgową powłoką. Ostrza narzędzia wykonywane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub węglowej. Oba te materiały charakteryzują się dużą wytrzymałością. Pokryte są one zwykle specjalnymi powłokami teflonowymi, które umożliwiają zmniejszenie tarcia. Takie zastosowanie pozwala na zwiększenie precyzji cięcia.

 

Waga

Aby użytkowanie sekatora było wygodne, istotnym aspektem, który należy brać pod uwagę, jest jego waga. Największe znaczenie ma ona dla sadowników, którzy bardzo długo pracują przy użyciu tego narzędzia. Po kilku godzinach intensywnego użytkowania waga sprzętu jest bardzo odczuwalna. Użytkownicy powinni wybierać model, który jest jak najlżejszy, ale jednocześnie cechujący się dużą wydajnością oraz trwałością. W przypadku sekatorów jednoręcznych, ich waga może wynosić od 180 g do 300 g.

Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, jaki sekator wybrać, aby był on bezpieczny w użytkowaniu oraz nie stwarzał zagrożenia podczas przechowywania? Powinieneś wybrać model, który został wyposażony w zamek blokujący, zabezpieczający ostrze w momencie nieużytkowania narzędzia. Niektóre sekatory (głównie modele elektryczne, mające jedno ostrze) wyposażone są w specjalną osłonę, którą można nałożyć na element tnący. 

 

Sekatory w dobrych cenach

Ceny dostępnych na rynku sektorów są zróżnicowane Głównymi czynnikami, które wpływają na tę kwestię, są: rodzaj narzędzia, materiał wykonania uchwytu oraz ostrza, a także marka produktu. Najtańsze modele można kupić już za ok. 30 zł. Nie są one jednak bardzo wytrzymałe i sprawdzają się głównie w przypadku przycinania cienkich pędów w przydomowych ogrodach. Sadownicy potrzebujący sekatora do bardziej intensywnych prac muszą się przygotować na nieco większy wydatek. Takie narzędzie może kosztować nawet od 100 zł do 500 zł. Jednakże cechuje się ono bardzo wysoką jakością oraz wydajnością.

 

 

FAQ

 

P1: Jak naostrzyć sekator?

Kiedy sekator przestaje już tak precyzyjnie podcinać gałęzie, najczęściej trzeba go naostrzyć. Czasem w zestawie znajdują się dodatkowe ostrza, lecz szkoda jest ich używać, kiedy można naostrzyć te, które wciąż są w niego wpięte. Pierwszym krokiem jest rozkręcenie sekatora. Następnie należy oczyścić go substancją dezynfekującą, dobrze, jeśli usuniesz też rdzę. Do ostrzenia najlepiej wykorzystać osełkę lub pilnik. Jedno z wybranych narzędzi trzeba przyłożyć do sprzętu pod kątem około 45 st., a następnie przesuwać po ostrzach w jednym kierunku. Powtarzaj ten sam ruch do tego momentu, aż ich powierzchnia będzie zupełnie gładka. 

P2: Jaki sekator: kowadełkowy czy nożycowy?

Na rynku jest kilka typów sekatorów, a najbardziej popularne są modele nożycowe oraz kowadełkowe. Podstawową różnicą pomiędzy tymi sprzętami stanowi rodzaj ostrza. Model nożycowy jest dwuostrzowy, jest on idealny do podcinania dość twardych gałęzi (najczęściej takich, które już uschły). Z kolei przyrząd kowadełkowy ma tylko jedno ostrze. Nadaje się on raczej do podcinania świeżych, niezbyt grubych gałązek. Jeżeli masz duży ogród, to z pewnością przydadzą się w domu oba sekatory, łatwiej będzie Ci utrzymać w nim porządek. 

 

P3: Jak odrdzewić sekator?

Warto nie dopuszczać do rdzewienia narzędzi typu sekator poprzez regularne oczyszczanie ich z zanieczyszczeń (brud zatrzymuje wilgoć na ostrzu). Jeśli jednak z pewnych powodów nie uda się utrzymać sekatora w czystości, a na powierzchni pojawi się rdza, to trzeba przejść do odrdzewiania. Nie jest to zbyt trudna czynność, lecz trzeba na to poświęcić trochę czasu. Na mniejszą rdzę można użyć zwykłego papieru ściernego, oczywiście po uprzednim oczyszczeniu sekatora z wszelkich opiłków. Czasem wystarczy również dobrej jakości szczotka druciana. Jeśli jednak rdza nie będzie schodzić, to można użyć mocniejszego materiału, czyli wełny stalowej. Po zabiegu pozbywania się rdzy należy ponownie dobrze oczyścić sprzęt. 

 

P4: Jak działa sekator teleskopowy?

Niektóre sekatory mają regulowaną długość, takie modele nazywa się teleskopowymi. Mają one bardzo prostą zasadę działania. Sprzęt tego typu jest zaopatrzony w dość długi trzonek, na którego końcu znajduje się ostrze. Zaraz przy nim jest zawór, który należy odbezpieczyć. Można go również użyć do tego, aby zwiększyć lub zmniejszyć długość sprzętu, reszta trzonka jest schowana w środku konstrukcji. Kiedy już wybierzesz satysfakcjonującą Cię długość, wystarczy ponownie zabezpieczyć zawleczkę oraz zacząć korzystać z sekatora. W każdym momencie można ponownie zmienić długość rękojeści. Sekatory teleskopowe mogą być długie nawet na 6 m, dzięki nim można łatwo dosięgnąć do wysokich gałęzi. 

P5: Gdzie kupić sekator?

Sekator to narzędzie, które można kupić w wielu miejscach. Jednym z najbardziej popularnych jest sklep ogrodniczy. To właśnie tam można znaleźć wiele modeli, można też je wziąć do ręki, wypróbować i zobaczyć, czy sprzęt dobrze się trzyma. W sklepie stacjonarnym można też zapytać o dany model pracownika, który zna się na tego typu narzędziach. Radzimy omijać kupno sprzętu z dużych marketów, bo mogą nie odznaczać się zbyt wysoką jakością wykonania. Innym sposobem jest zakup sekatora przez Internet. Na stronach www można znaleźć wiele modeli, więc konsument ma duży wybór. Poza tym można od razu poczytać opinie o danym modelu, więc podjęcie decyzji jest łatwiejsze. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

MonikaSS

September 2, 2022 at 9:49 am

Mam od Cellfastu kowadełkowy i na wysięgniku i sobie chwalę 🙂

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

September 17, 2022 at 10:14 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl

Respuesta