Ranking 6 najlepszych saletr amonowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Saletra amonowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

Każdy marzy o ładnym ogrodzie, w którym rosną kwiaty, a trawnik zachwyca żywą barwą. Aby jednak cieszyć się pięknem przyrody w otoczeniu domu, działkę trzeba regularnie nawozić. Do trawników warto wykorzystać saletrę amonową Anwil nawóz 25 kg. Duże opakowanie z pewnością wystarczy na kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Nawóz przeznaczony jest do trawników o powierzchni od 200 do 380 m2. Granulowana forma ułatwia rozprowadzenie preparatu. Jeśli potrzebujesz większego opakowania nawozu, dobrym wyborem będzie produkt Pulan na trawnik, iglaki 34N, o wadze 30 kg. Preparat wzmacnia trawy i rośliny iglaste. Ma granulowaną formułę, która szybko przenika do gleby. Może być stosowany w okresie od wiosny do lata.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Nawóz Anwil dostępny jest w 25-kilogramowym opakowaniu, które wystarcza na długo. Preparat szybko wchłania się do gleby i widocznie poprawia kondycję roślin i trawnika. Saletra rozpuszcza się w wodzie. Nawóz jest bogaty w magnez i azot, potrzebne roślinom do wzrostu. Preparat jest odporny na zbrylanie.

Wady

Nawóz jest w formie bardzo drobnego granulatu, który trudno precyzyjnie odmierzyć, ponieważ podczas nasypywania na nawierzchnię, często z opakowania wydobywa się za dużo preparatu.

Podsumowanie

Jeśli marzysz o ładnym trawniku i zdrowych roślinach, warto zastosować nawóz Anwil. Granulowana formuła, odporna na zbrylanie, ułatwia wchłanianie się preparatu. Nawóz łatwo rozpuszcza się w wodzie, można stosować go także do podlewania. Wydajność opakowania o wadze 25 kg to 200 – 380 m2 działki.

Drugi wybór

Zalety

Saletra amonowa Pulan dobrze sprawdza się do trawników, roślin iglastych i ozdobnych. Można stosować go od wiosny do lata. Nawóz łatwo rozpuszcza się w wodzie. Preparat Pulan wzbogacono o magnez, poprawiający kondycję roślin. Granulowana formuła przyspiesza wchłanianie się nawozu do gleby. Produkt nie zbryla się.

Wady

Opakowanie, w którym znajduje się nawóz, jest podatne na uszkodzenia. Trzeba uważać w transporcie, aby nie wysypała się cała zawartość. Ponadto to preparat skoncentrowany, trzeba dokładnie odmierzyć ilość.

Podsumowanie

Do każdego typu roślin dobrze sprawdzi się saletra amonowa Pulan. Duże opakowanie wystarcza na dłużej. Preparat nie zbryla się i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Nawóz szybko się wchłania i przenika do korzeni, dzięki czemu poprawia kondycję i wygląd roślin. Już po kilku dniach kwiaty, trawniki i krzewy rosną szybciej i gęściej.

Rozważ też

Zalety

Na małą działkę dobrze sprawdzi się nawóz z saletry amonowej w niedużym, 2-kilogramowym opakowaniu. Preparat szybko się wchłania w glebę i poprawia kondycję roślin. Może być stosowany do trawników, kwiatów i krzewów. Wykorzystuje się go zarówno do nawożenia przed wysiewem, jak również po wzroście roślin, przyspieszając ich rozwój.

Wady

Opakowanie ciężko się otwiera i łatwo się rozdziera, przez co podczas sypania nawozu wysypuje się za duża ilość preparatu. Nawóz intnsywnie działa, nieodpowiednio odmierzona ilość niszczy rośliny.

Podsumowanie

Jeśli masz nieduży ogródek i chcesz cieszyć się zdrowymi roślinami i obfitymi plonami, warto wzmocnić je saletrą amonową. 2-kilogramowe opakowanie jest łatwe w przechowywaniu i wystarcza do nawożenia niedużych powierzchni. Rośliny są wzmocnione, szybciej rosną i są zdrowsze. Nawóz można stosować od wiosny do lata.

 

 

6 najlepszych saletr amonowych. Opinie w 2024 roku

 

W każdym ogrodzie niezbędne jest stosowanie dobrego nawozu, który wzmacnia rośliny, odżywia je i pobudza wzrost. Jeśli chcesz poprawić wygląd swojego trawnika, rabat lub krzewów, nasz ranking saletr amonowych, pomoże Ci wybrać preparat na swoją działkę. Nawóz w szybki sposób poprawi kondycję każdej rośliny, dzięki czemu Twój ogród będzie piękny i zadbany.

 

1. Saletra Amonowa Nawóz 25kg Pod Trawniki Iglaki Anwil

 

Uniwersalny nawóz, saletra amonowa pod trawniki, iglaki Anwil w 25-kilogramowym opakowaniu dobrze sprawdzi się w każdym ogrodzie. Preparat składa się z 34% azotu w dwóch rodzajach: Amonowym i azotanowym (saletrzanym). Pierwszy z nich działa powoli i zapewnia długotrwałe efekty, drugi typ wchłania się do gleby szybko i działa natychmiast. Saletra amonowa Anwil zawiera także magnez, który pobudza wzrost roślin i poprawia ich kondycję. Nawóz jest w formie granulowanej, nie zbryla się, co ułatwia odmierzanie i wchłanianie się preparatu.

Nawóz można stosować w okresie od wiosny do lata. Opakowanie wystarcza na teren o powierzchni 200 – 380 m2. Nawóz można wymieszać z glebą, aby uzyskać lepszy efekt użyźnienia i odżywienia podłoża. Saletra amonowa na trawnik może być stosowana także do innych rodzajów roślin, od krzewów po kwiaty ozdobne.

Konsumenci są zadowoleni z efektu, jaki przyniosło nawożenie roślin produktem firmy Anwil. Saletra amonowa z magnezem jest skuteczna, a opakowanie wydajne. Dwa rodzaje azotu zapewniają długotrwałe i szybkie działanie oraz przyspieszony wzrost roślin.

 

 

 

 

2. Saletra Amonowa 30kg Pulan na Trawnik Iglaki 34N

 

W swoim ogrodzie warto mieć saletrę amonową Pulan na trawnik, iglaki 34N w 30-kilogramowym opakowaniu. Nawóz jest wydajny, wystarcza na poprawienie jakości gleby na terenie o powierzchni od 200 do 380 m2. Preparat ma granulowaną formę oraz lekko kremową konsystencję, dzięki czemu szybciej przenika strukturę korzeni roślin. Nawóz jest uniwersalny, sprawdza się na każdym rodzaju gleby do odżywienia trawników, krzewów iglastych, czy roślin ozdobnych. Saletra amonowa Pulan może być stosowana w okresie wiosenno-letnim.

Preparat składa się z 34% azotu w formie amonowej i azotanowej. W efekcie nawóz działa szybko i zapewnia widoczne rezultaty na długi czas. Granulowana forma preparatu jest odporna na zbrylanie, co ułatwia przygotowywanie i rozsypywanie saletry. Produkt Pulan charakteryzuje się mniejszym pyleniem niż inne produkty z dodatkiem azotu.

Opinie o saletrach amonowych firmy Pulan są pozytywne. Nawóz widocznie poprawia kondycję roślin oraz trawnika. Granulowana formuła łatwo się wchłania oraz rozpuszcza w wodzie. Konsumenci są zadowoleni z wydajności nawozu oraz efektu, jaki zapewnia.

 

 

 

 

3. Saletra Amonowa 2 kg 

 

Jeśli chcesz szybko odżywić swój trawnik, a masz niewielką działkę, dobrym wyborem będzie saletra amonowa w 2-kilogramowym opakowaniu. Nawóz zawiera 34% azotu, dzięki czemu efektywnie odżywia rośliny i wspiera ich rozwój. Produkt dostępny jest w opakowaniu z wygodnym uchwytem do przenoszenia, który ułatwia również rozsypywanie preparatu na glebie. Nawóz jest uniwersalny, sprawdzi się do każdego rodzaju podłoża. Saletra amonowa 34 może być stosowana do trawników, krzewów oraz roślin ozdobnych.

Nawóz szybko się wchłania do gleby i zapewnia widoczne efekty. Preparat można mieszać z ziemią i stosować przed wysiewem nasion. Nawóz dobrze sprawdza się również jako wsparcie dla roślin kwitnących. Saletra amonowa pobudza wzrost oraz poprawia kondycję i strukturę kwiatów i traw. Pomaga zagęścić trawniki i stworzyć na działce ładny, bujny ogród.

Konsumenci podkreślają w swoich komentarzach, że dobra saletra amonowa to niezbędny środek wspierający wzrost roślin. Preparat wystarcza na małe działki, opakowanie można wygodnie przenosić i przechylać, dzięki wygodnemu uchwytowi. Nawóz zapewnia widoczną poprawę kondycji kwiatów i krzewów.

 

 

 

 

4. Saletra Amonowa 2kg, Nawóz Azotowy ProAgro 

 

W ogródku warzywnym, czy na rabacie z kwiatami dobrze sprawdzi się saletra amonowa, nawóz azotowy ProAgro. Produkt dostępny jest w opakowaniu o wadze 2 kg, które wystarcza do ogródka o niedużej powierzchni. W składanie preparatu jest 34% azotu w dwóch formach, azotanowej i amonowej. Produkt jest uniwersalny, może być stosowany na każdym rodzaju gleby. Poprawia jakość warzyw, krzewów, trawników i kwiatów. Wygodne opakowanie z uchwytem ułatwia przenoszenie i rozsypywanie nawozu po powierzchni ogrodu.

Dobra i tania saletra amonowa firmy ProAgro może być stosowana przez większą część roku, od marca do września. To połączenie dwóch rodzajów azotu, z których jeden wchłania się wolniej, zapewnia długotrwałe odżywienie roślin. Nawóz ma formę granulatu, który łatwo odmierzyć i rozsypać po glebie. Preparat można także wymieszać z wodą lub bezpośrednio z glebą.

Użytkownicy, którzy zastosowali saletrę amonową ProAgro w swoim ogrodzie, są zadowoleni z rezultatu. Rośliny są widocznie odżywione, a plony warzywne są większe. Nawóz dobrze sprawdza się również do trawników. Opakowanie z uchwytem umożliwia wygodne rozsypywanie preparatu.

 

 

 

 

5. Nawóz Agra Saletra Amonowa 5kg 

 

Granulowany nawóz Agra, saletra amonowa w opakowaniu 5kg, wspomoże wzrost każdej rośliny. Preparat zawiera wysoko skoncentrowany azot. W efekcie roślina zostaje odżywiona zaraz po zastosowaniu nawozu, jak również w późniejszym czasie, ponieważ substancje w produkcie Agra długo się uwalniają. Preparat może być stosowane na każdym rodzaju gleby. Nawóz zwiększa plony w ogródku warzywnym, poprawia kondycję kwiatów ozdobnych i odżywia trawnik.

Saletra amonowa sprawdza się jako nawóz przed wysiewem roślin oraz jako substancja odżywcza stosowana w okresie wzrostu. Wygodne opakowanie preparatu jest trwałe i zapobiega wysypywaniu się zawartości. Granulowana forma nawozu przyspiesza jego wchłanianie się do gleby. 5-kilogramowe opakowanie wystarcza na średniej wielkości działkę. Już nieduża ilość nawozu zapewnia widoczne efekty, co potwierdza test saletr amonowych.

Ogrodnicy, zarówno profesjonalni, jak i amatorzy uprawy roślin, są zadowoleni z wyboru nawozu firmy Agra. Preparat szybko wchłania się do gleby i odżywia strukturę rośliny. Sprawdza się zarówno do kwiatów, trawników, jak i krzewów. Wydajne opakowanie wystarcza do przeciętnego ogródka.

 

 

 

 

6. Azotan Wapnia 25kg, Saletra Wapniowa, Nawóz Wapniowy Azoty

 

Jeśli rośliny w Twoim ogrodzie lub sadzie chorują z powodu niedoboru wapnia, rozwiązaniem jest saletra wapniowa Azoty w 25-kilogramowym opakowaniu. Nawóz ma w składzie azot azotanowy i amonowy, wapń oraz wodę. Preparat rozpuszcza się w wodzie, może być stosowany bezpośrednio na glebę lub podczas podlewania. Nawóz może być stosowany w uprawach gruntowych i hydroponicznych. Saletra ma formę granulek, co ułatwia odmierzanie i rozprowadzanie preparatu.  

Nawóz nie zawiera szkodliwych metali ciężkich, dlatego może być wykorzystywany również w rolnictwie i sadownictwie. Preparat poprawia wygląd nie tylko kwiatów, ale także owoców i warzyw. Ponadto zwiększa możliwość ich przechowywania po zbiorach. Owoce są twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Saletra chroni także rośliny przed rozwojem chorób wywołanych różnymi rodzajami grzybów.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu saletry wapniowej. Preparat widocznie poprawia jakość roślin i owoców. Granulowana struktura ułatwia rozprowadzanie nawozu oraz jego wchłanianie się do gleby. Saletra chroni drzewa i rośliny przed chorobami i szkodliwymi grzybami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką saletrę amonową kupić?

 

O ogród trzeba odpowiednio dbać, zarówno o ten ozdobny, jak i o warzywne grządki, czy sad. Niezbędne jest przede wszystkim prawidłowe nawożenie. Warto mieć w swoim domu uniwersalny preparat, który sprawdzi się do każdego rodzaju gleby i typu roślin. Takim nawozem jest saletra amonowa, a nasz przewodnik podpowie Ci, jaką wybrać do swojego ogrodu.

Co to jest saletra amonowa?

Przed podjęciem decyzji, jaką saletrę amonową wybrać, warto dowiedzieć się, czym jest ten najpopularniejszy rodzaj nawozu. Preparat występuje w formie granulowanej, co przyspiesza jego wchłanianie się do gleby i ułatwia odmierzanie odpowiednich dawek. Składa się najczęściej z azotu, którego stężenie może wynosić od 32% do 34%. Do saletry amonowej dodaje się dwa rodzaje tego pierwiastka: azotanową oraz amonową. Pierwszy typ wchłania się do gleby szybciej i zapewnia efekt widoczny już kilka dni po zastosowaniu. Azot amonowy uwalnia się wolniej, dzięki czemu zapewnia odżywienie i wzmocnienie roślin przez długi czas po nawożeniu. Najlepsza saletra amonowa powinna także wzbogacać glebę i rośliny o potrzebne im minerały i pierwiastki. Dlatego producenci często dodają do nawozu wapń lub magnez. Wspierają one rozwój roślin i zapobiegają rozwojowi chorób.

 

Zastosowanie saletry amonowej

Niemal w każdym sklepie ogrodniczym dostępna jest saletra amonowa. Zastosowanie tego nawozu w rolnictwie i ogrodnictwie jest szerokie. Saletra jest uniwersalna, może być stosowana do każdego rodzaju upraw. Preparat łatwo rozpuszcza się w wodzie i często jest odporny na zbrylanie. Sprawia to, że łatwo można rozprowadzić nawóz po powierzchni ogrodu oraz odmierzyć odpowiednią ilość. Saletra amonowa może wydłużać okres wegetacji roślin oraz powodować ich szybszy wzrost. Nawóz stosuje się od wiosny do lata, zarówno przed wysiewem nasion, jak również w czasie rozwoju warzyw, kwiatów, czy krzewów. Saletrę często wykorzystuje się do trawników, aby je zagęścić i poprawić ich wygląd. Nawóz miesza się wtedy z glebą i rozprowadza po podłożu.

 

Dawkowanie

Bardzo ważne w nawożeniu jest odpowiednie dawkowanie. Saletra amonowa to nawóz, który mocno wpływa na strukturę roślin, dlatego trzeba dokładnie odmierzyć odpowiednią ilość. Preparatu nie powinno stosować się także jesienią, ponieważ może wpływać na właściwości mrozoodporne roślin. Najczęściej zaleca się stosowanie od 0,12 kg do 0,25 kg na 10 m2 terenu. Ilość nawozu zmienia się jednak w zależności od tego, jaki rodzaj roślin jest uprawiany na nawożonej glebie. W przypadku warzyw uznaje się, że odpowiednia dawka to ok. 4 kg na 100 m2. Gatunki takie jak groch, czy rzodkiewka potrzebują mniej nawozu, nawet 1,5 kg na 100 m2. Warzywa powinno podlewać się mieszanką wody i saletry azotowej. Krzewy i drzewka owocowe potrzebują ok. 3 kg nawozu na 100m2 terenu. Zasilając glebę pod trawnikiem, nie powinno się przekraczać dawki 2,5 kg na 100 m2. Optymalna ilość to ok. 30 g nawozu na 1 m2 trawnika. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaka saletra amonowa jest najlepsza, warto wziąć pod uwagę rozmiar ogródka oraz potrzeby roślin. Na małym terenie wystarczy nieduże opakowanie nawozu, do 10 kg. A jeśli Twoje rośliny są narażone na choroby wywołane niedoborem któregoś z minerałów i pierwiastków, warto poszukać produktu wzbogaconego o potrzebny składnik. Najczęstsze dodatki to wapń lub magnez.

Przechowywanie saletry amonowej

Saletra amonowa powinna być odpowiednio przechowywana. Przede wszystkim trzeba odizolować ją od innych środków chemicznych i źródeł ciepła, aby nie doprowadzić do reakcji chemicznej. Nawóz powinien być także zabezpieczony przed wilgocią. Umieszczając preparat w garażu lub budynku gospodarczym, odsuń go od ścian, źródeł ciepła i innych środków przeznaczonych do ogrodu. Wybierając saletrę amonową w sklepie, zwróć również uwagę, w jakim opakowaniu jest ona sprzedawana. Powinno być szczelne i zapobiegać wydostawaniu się produktu. Wygodne opakowanie umożliwi także dokładne odmierzenie ilości nawozu. Saletry amonowej nie należy przechowywać na zewnątrz, ponieważ nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. 

 

Ceny saletry amonowej

Saletry amonowe w dobrych cenach można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Koszt zakupu nawozu zależy przede wszystkim od wagi opakowania oraz dodanych do niego składników. Najtańsze są 2-kilogramowe torby z saletrą amonową. Ich cena to ok. 10 zł. Im większe opakowanie, tym wyższa cena. Duże worki z nawozem o wadze 30 kg mogą kosztować ok. 50 zł. Jest to jednak skuteczny preparat, który wspomaga rozwój i pobudza wzrost roślin. Saletra amonowa zapewnia widoczne efekty, dlatego warto zastosować ją w swoim ogrodzie. Przed zakupem nawozu warto sprawdzić skład i upewnić się, czy zawarte w danym produkcie substancje są odpowiednie dla Twoich roślin. Dzięki temu zapewnisz sobie jak najlepsze rezultaty nawożenia.  

 

 

FAQ

 

P1: Kiedy stosować saletrę amonową?

Saletra amonowa to jeden z najpopularniejszych nawozów zawierających azot. Preparat stosuje się w określonych porach roku. Większość dostępnych nawozów z azotem powinno się dawkować od wiosny do końca lata. Saletry amonowej nie stosuje się jesienią, ponieważ jej właściwości obniżają mrozoodporność roślin. Nawóz sprawdzi się jako preparat do wzbogacenia gleby przed wysiewem nasion, jak również w okresie wzrostu. Wspiera rozwój i pobudza rozrost roślin, dzięki czemu kwiaty i krzewy są bujniejsze, a drzewa owocowe dają lepsze plony. Saletrę amonową stosuje się także na trawniki, gdy te stają się suche i tracą kolor. Nawóz odżywia, zagęszcza i pobudza wzrost trawy, dzięki czemu ogród wygląda ładnie.  

 

P2: Ile kosztuje saletra amonowa?

Ceny zakupu saletry amonowej zależą przede wszystkim od wielkości opakowania. Nawóz można kupić w różnych pojemnikach o wadze od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Najmniejsze opakowania mają zazwyczaj 2kg. Mogą one kosztować ok. 10 zł. Za większą ilość saletry amonowej trzeba zapłacić więcej, nawet 50 zł za 30 kg preparatu. Cenę nawozu zwiększają także różne dodatki, które odżywiają rośliny. Często dodawanym składnikiem jest wapń lub magnez. Nawóz to jednak niezbędny preparat w każdym ogrodzie, dlatego warto zainwestować w saletrę amonową. Duże opakowania wystarczają na dłużej, a produkty zawierające dwa rodzaje azotu wchłaniają się wolniej, zapewniając długotrwałe efekty.

P3: Gdzie można kupić saletrę amonową?

Nawozy takie jak saletra amonowa można kupić przede wszystkim w sklepach ogrodniczych. Preparat dostępny jest zarówno przez Internet, jak i w marketach stacjonarnych. Sprzedawcy oferują nawozy różnych producentów w kilku wariantach wagowych. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiedni produkt dla siebie. Warto poszukać sprawdzonego nawozu, w którym znajdują się tylko dobre składniki. Saletrę amonową często można kupić także w sklepach firmowych i na stronach internetowych producentów, gdzie preparat może być dostępny taniej. Kupując w markecie budowlanym, można poprosić o pomoc w odmierzeniu odpowiedniej ilości. Pracownik z pewnością pomoże także zdecydować jak często i w jakiej formie nawozić rośliny, aby uzyskać jak najlepszy efekt. 

 

P4: Co zawiera saletra amonowa?

Saletra amonowa to nawóz chemiczny, który w składzie zawiera przede wszystkim azot – najczęściej 32% lub 34%. Często producenci stosują dwie odmiany tego pierwiastka: amonową i azotanową, czyli amoniak i sól kwasu azotowego. Pierwsza forma zapewnia dłuższe działanie nawozu, ponieważ wchłania się wolniej. Saletra azotanowa wnika w strukturę gleby i roślin szybciej, dzięki czemu efekty nawożenia są zauważalne już po kilku dniach. Oprócz tego w saletrze amonowej stosuje się wypełniacz, zwykle mączkę dolomitową. Składnik ten zawiera przede wszystkim wapń i magnez, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Jeśli nawóz ma wzmocnić chore rośliny, często wspomniane pierwiastki, wapń i magnez, dodaje się również osobno. 

 

P5: Jak szybko działa saletra amonowa?

Ponieważ saletra amonowa składa się z dwóch rodzajów azotu, nawóz wchłania się szybko, ale pozostaje w glebie na długo. Amoniak wolniej przenika do struktury roślin, dzięki czemu zapewnia im długotrwałe odżywienie. Forma azotanowa zawartego w składzie azotu wchłania się już po kilku dniach i zapewnia widoczne efekty. Rośliny są mocniejsze i szybciej rosną. W efekcie ogrodu nie trzeba nawozić często. W przypadku trawników, gdy chce się uzyskać mocne odżywienie źdźbeł, można podawać do gleby saletrę amonową dwa do czterech razy w ciągu sezonu wiosenno-letniego.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ