Piły tarczowe do drewna ranking

Ostatnio aktualizowane: 04.12.24

 

Potrzebujesz piły tarczowej do cięcia drewna, ale obawiasz się wyboru nieodpowiedniego sprzętu? Jeśli zapoznasz się z umieszczonym niżej rankingiem, z pewnością nie będziesz żałować zakupu. Z opisanych w zestawieniu modeli wybierzesz ten spełniający wszystkie oczekiwania. Na pierwszym miejscu jest Metabo KGS 216 M, pilarka o mocy 1500 W i prędkości obrotowej do 3750 obr./min. To sprzęt ukosowy, który ma w zestawie nie tylko niezbędną tarczę do cięcia, ale i zacisk do mocowania przycinanego elementu oraz ogranicznik długości. Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED i laser, który precyzyjnie pokazuje linię cięcia. Model jest odpowiedni dla profesjonalistów. Drugie miejsce zajmuje piła stołowa Kraft&Dele EC554, której moc również wynosi 1500 W. Maksymalna prędkość obrotowa sprzętu to 2950 obr./min. Pilarka jest łatwa w obsłudze. Jej obudowa została wykonana z wytrzymałych materiałów, które nie są podatne na uszkodzenia. Marzy Ci się piła ręczna lub zasilana akumulatorowo? Takie sprzęty również trafiły do naszego rankingu, sprawdź je koniecznie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie pozwala zachować precyzję podczas przycinania drewna. Wyposażono je w laser wskazujący linię cięcia. Model ma również światło LED. To sprzęt ze zintegrowanym gniazdem ssącym, za sprawą którego można szybko usunąć powstające przy pracy wióry drewna.

Wady

Piła ma zacisk pozwalający na unieruchomienie obrabianego elementu. Znajduje się on jednak tylko po jednej stronie stołu. Poza tym konsumenci narzekają, że czasami zacisk zahacza o obudowę sprzętu.

Podsumowanie

Model ma moc 1500 W, a jego maksymalna prędkość obrotowa wynosi 3750 obr./min. Z pomocą pilarki przytniemy drewniane elementy, a także wykonamy w nich rowki. Z uwagi na blokadę wrzeciona, nie powinniśmy mieć problemu z wymianą tarczy na inną.

Drugi wybór

Zalety

Piła ma dużą prędkość obrotową, dlatego szybko przytniemy nawet grube elementy z drewna. Do sprzętu dołączono kilka przydatnych akcesoriów. Są to: tarcza, popychacz, klucze oraz przystawka do cięcia w karo. Model nie jest podatny na uszkodzenia.

Wady

Urządzenie jest zasilane sieciowo. Wielu konsumentów uważa, że kabel pilarki jest zbyt krótki. Musimy więc tak przygotować stanowisko pracy, aby sprzęt znajdował się w pobliżu gniazdka (nie zawsze jest to proste).

Podsumowanie

Moc pilarki wynosi 1500 W. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, dlatego idealnie nadaje się dla majsterkowiczów. Model pozwala na szybkie i precyzyjne przycięcie paneli, sklejki czy desek. Urządzenie ma kompaktowe wymiary i jest lekkie.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt wyposażono w system odprowadzania wiórów, dlatego nie musimy się obawiać o znaczne zanieczyszczenie swojego stanowiska pracy. Pilarka daje nam możliwość regulacji wysokości i kąta cięcia, a w dodatku ma solidną, metalową obudowę.

Wady

Jedną z wad modelu jest to, że stosunkowo dużo waży (ok. 25 kg). Przenoszenie piły z miejsca na miejsce nie jest zbyt proste i komfortowe, nierzadko potrzebna jest przy tym pomoc innej osoby.

Podsumowanie

Urządzenie ma w zestawie tarczę widiową, której średnica wynosi 25 cm. Pilarka ma moc 1500 W, jej prędkość obrotowa wynosi 5500 obr./min. Sprzęt nie jest podatny na uszkodzenia, gdyż jego obudowa została wykonana z dobrych gatunkowo materiałów.

 

 

Najlepsze piły tarczowe do drewna w 2024 roku

 

Żeby dodatkowo ułatwić Ci wybór praktycznego sprzętu, przygotowaliśmy też ranking pił tarczowych do drewna. Prezentujemy w nim kilka urządzeń, które mogą ułatwić Ci pracę. Wśród nich są zarówno pilarki ręczne, jak i stołowe, więc z pewnością znajdziesz tę odpowiednią.

 

Nasze zalecenia

 

Metabo KGS 216 M

 

Sprzęt Metabo KGS 216 M ma moc 1500 W. To pilarka ukosowa, która ma w zestawie tarczę ze spiekanych węglików z 40 ząbkami, ogranicznik długości, a także zacisk do przymocowania obrabianego elementu. Prezentowany model to urządzenie stołowe, jego wymiary to: 76 cm x 47,5 cm x 34 cm.

Piła jest odpowiednia dla profesjonalistów. Wyposażono ją m.in. w laser precyzyjnie wskazujący linię cięcia oraz światło LED. Z uwagi na ogranicznik głębokości, sprzęt pozwala na wykonywanie rowków w drewnie. Urządzenie ma zintegrowane gniazdo ssące umożliwiające szybkie odsysanie wiórów. Pilarka waży 13,5 kg. Jej prędkość obrotowa przy obciążeniu to 3750 obr./min.

Według konsumentów sprzęt jest godny uwagi, ponieważ można go z łatwością przenieść (z uwagi na wygodne uchwyty i zabezpieczenie głowicy). Piła ma bezstopniowo rozsuwane poszerzenia stołu, w razie potrzeby można je zdemontować. Urządzenie pozwala ponadto na łatwą wymianę tarczy za sprawą blokady wrzeciona (nie musimy przy tym demontować osłony).

 

 

 

 

Kraft&Dele EC554

 

Chcielibyśmy zaprezentować Kraft&Dele EC554, pilarkę do drewna o mocy 1500 W, która nadaje się do przycinania paneli, desek, sklejek, a także innych drewnianych oraz drewnopodobnych materiałów. Urządzenie waży 12 kg. To model stołowy, którego prędkość obrotowa wynosi 2950 obr./min.

Głębokość cięcia sprzętu to 4,5 cm przy nachyleniu stołu pod kątem 90 stopni. Ta dobra i tania piła tarczowa do drewna jest zasilana sieciowo. W komplecie razem z urządzeniem otrzymujemy kilka akcesoriów: tarczę widiową o średnicy 20 cm, przystawkę do cięcia w karo, klucze oraz popychacz. Wymiary stołu pilarki to: 50 cm x 33,5 cm.

Z recenzji konsumentów wynika, że to łatwy w obsłudze sprzęt, który został wykonany z wytrzymałych materiałów. To odpowiedni model dla majsterkowiczów. Pilarka nie jest zbyt duża, więc w razie potrzeby można ją przenieść w inne miejsce. Urządzenie wyposażono w mocny, bezawaryjny silnik.

 

 

 

 

Schwarzbau TS250A

 

Urządzenie Schwarzbau TS250A to piła stołowa z tarczą widiową o średnicy 25 cm. Sprzęt ma moc 1500 W, a jego wysokość cięcia wynosi ok. 8 cm. Pilarka umożliwia regulację kąta cięcia w zakresie od 0 do 45 stopni. Prezentowany model waży 25 kg. Jednym z jego atutów jest system odprowadzania wiórów.

Pilarka ma wykonaną z metalu obudowę, która nie jest podatna na uszkodzenia mogące powstać podczas przycinania drewna. Prędkość obrotowa urządzenia wynosi 5500 obr./min, co pozwala na swobodne cięcie dowolnych, nawet bardzo grubych drewnianych elementów. Do modelu dołączono przystawkę z kątomierzem i listwę oporową z możliwością regulacji.

Konsumenci uważają, że to jedna z lepszych stołowych pił do drewna. Urządzenie umożliwia swobodną regulację kąta oraz wysokości cięcia, więc na pewno dostosujemy sposób jego działania do swoich potrzeb. Sprzęt ułatwia zachowanie porządku w garażu czy warsztacie, ponieważ nie musimy sami sprzątać wiórów powstałych podczas przycinania drewna. Poza tym pilarka ma solidną i stabilną konstrukcję.

 

 

 

 

Makita SP6000

 

Zestawienie nie byłoby kompletne, gdybyśmy pominęli model Makita SP6000. To ręczna piła, której moc wynosi 1300 W, a maksymalna prędkość obrotowa – 5800 obr./min (na biegu jałowym). Obudowa sprzętu jest wykonana z lekkiego stopu magnezu. Pilarka ma opcję regulacji obrotów, może pracować z szyną prowadzącą o długości: 140 cm, 190 cm, a nawet 300 cm.

Piła ma wymiary: 34,1 cm x 25,5 cm x 25 cm i waży 4,4 kg. To sprzęt z wyrzutnikiem wiórów. Do zestawu dołączono walizkę do bezpiecznego przewożenia urządzenia, klucz imbusowy i tarczę tnącą o średnicy 16,5 cm. Maksymalna głębokość cięcia pilarki przy nachyleniu do 45 stopni to 4 cm, a przy 90 stopniach – 5,6 cm.

Przeanalizowaliśmy opinie o piłach tarczowych do drewna producenta Makita i okazało się, że są to popularne sprzęty wśród miłośników majsterkowania. Opisane wyżej urządzenie jest chwalone za lekkość, solidność, a także nieskomplikowaną obsługę. Pilarka jest ponadto praktyczna, gdyż można ją podłączyć do urządzenia odsysającego.

 

 

 

 

Ryobi R18CS7-0

 

Piła ręczna Ryobi R18CS7-0 jest zasilana akumulatorowo. Jest to więc doskonały wybór dla osób, którym zdarza się pracować w trudnych warunkach i miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Prezentowany model waży 2,8 kg. Jego prędkość obrotowa na biegu jałowym wynosi 3700 obr./min.

Urządzenie umożliwia regulację głębokości cięcia oraz kąta nachylenia tarczy, nie potrzebujemy do tego narzędzi. Pilarka jest przeznaczona głównie do przycinania płyt drewnianych, podłóg i blatów kuchennych. Sprzęt ma w komplecie tarczę ze spiekanych węglików, której średnica wynosi 18,4 cm.

Ponieważ piłę wyposażono w bezszczotkowy silnik, działa niezawodnie i znacząco ułatwia przycinanie drewnianych elementów. Urządzenie spodobało się konsumentom, gdyż jest lekkie i dobrze leży w dłoniach. Co więcej, przedstawiony model ma obrotowe przyłącze do odsysania pyłu, do którego można podłączyć odkurzacz. To gwarantuje czyste miejsce pracy i dobrą widoczność linii cięcia.

 

 

 

 

Jaką piłę tarczową do drewna kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W sprzęt taki jak piła tarczowa powinien zaopatrzyć się nie tylko profesjonalista, ale też każdy majsterkowicz. Wspomniane urządzenie pozwala na precyzyjne przycięcie drewna oraz materiałów drewnopochodnych – sklejek, paneli itp. W poradniku zakupowym umieściliśmy kilka porad, dzięki którym znalezienie idealnej pilarki nie jest trudne.

 

 

Po co nam piła tarczowa do drewna?

Piła tarczowa do cięcia drewna jest wykorzystywana głównie w warsztatach produkcyjnych i stolarskich, ale nie tylko. Tego typu urządzenia można również znaleźć w przydomowym warsztacie miłośnika majsterkowania. Pilarka tarczowa przydaje się podczas wielu różnych prac budowlanych i remontowych. Pozwala ona na szybkie przycięcie desek, listewek, krokwi, płyt itp. To doskonały sprzęt do cięcia materiałów w linii prostej. Zależnie od rodzaju zastosowanej tarczy, piła umożliwia nam też zwykle przycinanie tworzyw sztucznych, ceramiki czy metalu. Nie nadaje się ona jedynie do pracy ze szkłem oraz częścią materiałów mineralnych.

 

Jaką piłę tarczową do drewna wybrać?

Wyróżnia się dwa rodzaje pił tarczowych: stołowe i ręczne. Model, który należy do pierwszej grupy, jest chętnie użytkowany przez profesjonalistów. Ma on zintegrowany blat i stabilną konstrukcję. Sprzęt stołowy umożliwia cięcie bardzo długich i ciężkich elementów, a ze względu na praktyczne zaciski przy blacie, możemy z łatwością unieruchomić deskę czy inny przedmiot. To znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy. Nierzadko stołowe urządzenia określa się mianem budowlanych. Są one wyposażone w tarcze tnące o dużej średnicy. Choć sprzęty te mają wiele zalet, to jednak często pojawia się problem z ograniczoną możliwością przenoszenia. Jednak to może zależeć od wymiarów i wagi pilarki, gdyż niektóre modele są na tyle niewielkie i lekkie, że można je swobodnie przestawiać, a nawet przewozić w samochodzie.

Ręczne piły tarczowe są mniejsze niż stołowe, podczas pracy trzyma się je w dłoniach. To bardziej mobilne sprzęty, które są wyposażone w tarcze o średnicy nie większej niż 25 cm. Jednym z atutów ręcznego modelu jest to, że nie musimy z nim pracować w garażu. Możemy go zabrać do miejsca, gdzie przeprowadzamy remont i tam przyciąć drewno. Pamiętajmy, że nie jest to odpowiednia pilarka do pracy z bardzo szerokimi i długimi elementami.

Mówiąc o piłach tarczowych, trzeba wspomnieć także o ukośnicach. To uniwersalne, ale też stosunkowo drogie urządzenia, które pozwalają na wyjątkowo precyzyjne przycinanie drewna pod kątem. Bardzo często takie sprzęty wykorzystuje się też do pracy z innymi materiałami jak metale i tworzywa sztuczne.

 

Zasilanie

W większości pilarki są zasilane sieciowo, ale są też modele wyposażone w akumulator. Który sprzęt jest lepszy? To zależy m.in. od tego, czy pracujemy tylko w jednym miejscu. Jeśli tak, urządzenie zasilane sieciowo na pewno okaże się wystarczająco komfortowe w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli będzie miało długi kabel. Model akumulatorowy jest odpowiedni dla osób, którym zdarza się pracować w wielu różnych miejscach i nie wszędzie dostęp do energii elektrycznej jest nieograniczony. Piła zasilana bateriami pozwala na bycie przygotowanym na każdą okoliczność.

 

Moc i prędkość obrotowa

Moc pił tarczowych mieści się w przedziale od 1000 W do 2000 W, choć najbardziej popularne są 1500 W modele. Im większa jest wartość tego parametru, tym grubsze elementy będziemy mogli przyciąć, bez obaw o awarię silnika urządzenia. Jednak musimy mieć na uwadze, że nie tylko duża moc świadczy o praktyczności pilarki. Ważną rolę odgrywa również prędkość obrotowa, która powinna wynosić minimum 2500 obr./min (zwykle możemy sami ją regulować).

 

Wymiary i waga

Sprawdzając całkowite wymiary urządzenia, możemy zdecydować, czy dany model będzie wygodny w przenoszeniu i wygodny w użytkowaniu w garażu. Ważna jest też waga sprzętu, jeśli w razie potrzeby chcemy móc go bez trudu przenosić. Z pozoru mogą to być mniej ważne kwestie, ale one także decydują o tym, jaka piła tarczowa do drewna jest najlepsza.

 

Głębokość cięcia

Głębokość cięcia informuje nas o tym, jak grube elementy z drewna możemy swobodnie przeciąć. Jej wartość może być uzależniona od kąta nachylenia piły. Przy 45 stopniach przeważnie jest to ok. 4 cm lub nieco mniej, a przy 90 stopniach – nawet 6 cm i więcej.

 

Tarcza

Niezbędnym elementem budowy pilarki jest tarcza, która może być uniwersalna, przeznaczona do cięcia precyzyjnego lub widiowa. Najczęściej w komplecie ze sprzętem otrzymujemy tę ostatnią. Robiąc zakupy, nie zapomnijmy o zwróceniu uwagi na średnicę tarczy, która musi być dopasowana do mocy sprzętu. Im większa będzie średnica dołączonego elementu tnącego, tym mocniejszą pilarkę musimy wybrać.

 

 

Obudowa

Obudowa urządzenia musi zapewniać ochronę silnikowi i innym częściom budowy. Z tego względu powinna być ona wykonana z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy stal. Jeśli wybierzemy model z solidną obudową, na pewno na długo utrzyma ona w sprawności mechanizm urządzenia.

 

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Piły tarczowe różnią się między sobą nie tylko mocą, prędkością obrotową i głębokością cięcia, ale też ilością dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest możliwość podłączenia pilarki do odkurzacza, aby móc odsysać powstające podczas pracy drewniane wióry. To umożliwia utrzymanie porządku na stanowisku pracy, a dodatkowo zapewnia dobrą widoczność linii cięcia. Profesjonalne modele nierzadko są wyposażone w laser, za sprawą którego przytniemy prosto każdą deskę.

Akcesoria, które są dołączone do pilarek to najczęściej: walizka transportowa, popychacz czy przystawka do cięcia w karo. Najlepsza piła tarczowa do drewna ma w komplecie również klucze, które są niezbędne do wymiany tarczy tnącej na inną.

 

Piły tarczowe do drewna w dobrych cenach

Nie zawsze zakup piły tarczowej jest dużym wydatkiem. Sprzęty o prostej budowie, które są przeznaczone dla osób majsterkujących w przydomowym garażu, często kosztują mniej niż 500 zł. Za urządzenie o profesjonalnym charakterze trzeba zapłacić znacznie więcej, gdyż minimum to ok. 1000 zł.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ