Najpiękniejsze drzewa do ogrodu

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Projektowanie ogrodu i wybieranie do niego roślin nie jest łatwym zadaniem. Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, tak aby uzyskać zadowalający efekt i móc bez większych problemów utrzymywać to miejsce w odpowiednim stanie. Drzewa w ogrodzie to jedne z najważniejszych elementów. Nie tylko ładnie wyglądają, ale też stanowią schronienie podczas upalnych dni. Jak wybrać piękne drzewa do ogrodu? Czym kierować się podczas zakupów? 

Drzewa do ogrodu – co wpływa na ich wybór?

Zastanawiając się nad tym, jakie drzewa do ogrodu wybrać, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, ile masz miejsca na ich posadzenie i jak chcesz, aby wyglądała Twoja działka. Drzewo do ogrodu musi być dopasowane do jego wielkości. Trzeba pamiętać, że początkowo sadzonka jest mała, ale z czasem niektóre z gatunków uzyskują naprawdę duże wymiary, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Jest to ważne m.in. z tego względu, że zasadzone drzewo może w przyszłości zasłaniać okna albo znajdować się zbyt blisko dachu, stanowiąc zagrożenie. Wybierając drzewka ogrodowe, musisz także wziąć pod uwagę rodzaj gleby. Jeśli podoba Ci się drzewo, które jest duże, a nie masz wystarczająco miejsca na jego posadzenie, spróbuj szukać mniejszej odmiany (np. płaczącą czy kolumnową).

Odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest podstawowy cel zasadzenia drzew. Czy zależy Ci przede wszystkim na tym, aby ładnie one wyglądały? Jeśli tak, postaw na drzewa kwitnące z kolorowymi akcentami. Poczucie prywatności i dobrą ochronę przed intensywnymi promieniami zapewnią większe gatunki. Jeśli z kolei chcesz łączyć przyjemne z pożytecznym i nie tylko zachwycać się wyglądem ogrodu, ale też korzystać z jego plonów, wybierz drzewa owocowe do ogrodu. Możliwości jest naprawdę sporo, a jedyne, co może Cię ograniczać to brak pomysłu lub nieznajomość gatunków.

Drzewa liściaste do ogrodu

Osoby zajmujące się projektowaniem ogrodów i dobierające rośliny wskazują, że najlepiej mieć zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Za iglakami przemawia to, że są one łatwe w uprawie, ponadto wyglądają one ładnie przez cały rok niezależnie od tego, jaka jest akurat pogoda. Z kolei drzewa liściaste stanowią urozmaicenie dla ogrodu. Ich wygląd zmienia się wraz z porami roku. 

Na liście polecanych drzew liściastych znajduje się wiele gatunków, a my przedstawimy w tym artykule tylko kilka z nich. Jednym z częściej wybieranych drzew jest klon, który zachwyca swoim wyglądem. Ma on liście o różnej barwie, więc dodaje kolorytu do ogrodowej przestrzeni i sprawia, że ta prezentuje się zdecydowanie ciekawiej. Na rynku dostępne są różne odmiany klonów m.in.: Pospolity, który osiąga nawet do 30 m wysokości i jest polecany do dużych ogrodów. Dobrze znosi on susze i może być uprawiany na półcienistym stanowisku. Klon palmowy z kolei osiąga wysokość do 8 m. To odmiana pochodząca z Japonii, Chin i Półwyspu Koreańskiego. Klon palmowy ma liście o różnych kolorach, zależnie od odmiany (mogą mieć one np. pomarańczową barwę). Roślina ta źle znosi mróz, dlatego musi być odpowiednio zabezpieczona na zimę. Najlepiej sadzić ją w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Polecanymi gatunkami liściastymi są też jabłonie ozdobne, które mają do kilku metrów wysokości. To kwitnące drzewa do ogrodu, które pokrywają się różowymi i białymi kwiatami już w maju, a pod koniec lata pojawiają się na nich dekoracyjne owoce. Jabłonie rajskie są odporne na niskie temperatury, co stanowi ich zaletę. Dobrym wyborem jest też buk pospolity, który idealnie rośnie w pełnym słońcu i na żyznych glebach. Odmiana ta dorasta nawet do 8 m. Niezwykle efektownie wygląda wierzba biała zwisająca, która ma rozłożyste pędy w kolorze żółtozielonym. Co ważne, roślina ta jest w stanie żyć zarówno w suchej, jak i wilgotnej glebie. 

Robinie to drzewa ozdobne do ogrodu, które również często trafiają na listę polecanych przez ogrodników gatunków. Osiągają one nieduże wymiary, dlatego też są uznawane za takie, które sprawdzają się w ogrodach o różnej wielkości. Robinia ma gęstą, kulistą koronę, a jej liście przypominają wyglądem akację. Pięknie prezentuje się też wierzba japońska, która ma biało-różowe liście. To niewielka roślina, którą można uprawiać nie tylko w ziemi, ale też w donicach. Inne niskie drzewa ozdobne do ogrodu to np. sumak. Ma on postać małego drzewa lub krzewu, jego wysokość wynosi zwykle 3-5 m, a korona ma formę parasola. Decydując się na zasadzenie sumaka, trzeba być jednak świadomym tego, że drzewo to bardzo szybko się rozrasta i jeśli nad nim nie zapanujesz, nie minie chwila, a pojawi się niemal w każdej części ogrodu. Do sadzenia najlepiej wybierać te odmiany, które są najmniej ekspansywne, czyli np. ‘Tiger eyes’ lub ‘Laciniata’. Musisz też pamiętać o regularnym wykopywaniu korzeni matecznych.

Jakie jeszcze drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu warto mieć na uwadze? Wśród gatunków liściastych jest piękna magnolia pośrednia z kwiatami w różnych odcieniach, w zależności od odmiany. Najczęściej mają one barwę białą, kremową i różową. Kwitną one obficie, zapewniając roślinie piękny wygląd. Dużo koloru do ogrodu może wprowadzić judaszowiec chiński, który dorasta do 8 m wysokości, a jego kwiaty znajdują się nie tylko na młodych gałązkach, ale też grubszych konarach. Co ciekawe, kwiaty te można spożywać, stanowią one ciekawy dodatek do sałatek. Wśród polecanych drzew jest też złotokap, który ma kwiaty zebrane w długie grona. Kwiaty te pojawiają się na drzewie przeciętnie od kwietnia do czerwca i porastają je mocno, tak, że nie widać liści.

 

Drzewa iglaste do ogrodu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, drzewa iglaste mają tę zaletę, że zachowują dekoracyjny wygląd przez cały rok. Nawet zimą przy niskich temperaturach prezentują się bardzo ładnie. W większości przypadków drzewa tego typu są łatwe w uprawie, więc nie trzeba mieć dużego doświadczenia i wiele czasu na ich pielęgnację. Często wyszukiwane przez początkujących miłośników roślin są drzewa do ogrodu szybko rosnące. Wynika to z tego, że większości osobom zależy, aby ogród w krótkim czasie zyskał przyjemny wygląd, a jak wiadomo, nierzadko czas wzrostu drzew jest bardzo długi. Wśród gatunków, które szybko rosną jest m.in.: Modrzew europejski, który może osiągnąć wysokość nawet 40 m. Modrzew europejski ma rozłożyste gałęzie i regularną, luźną koronę o stożkowym kształcie. Drzewo to ma niekłujące igły, a także okrągłe, nieco jajowate szyszki, które początkowo mają zielony lub czerwony kolor, a z czasem stają się brązowe. Inne drzewa iglaste do ogrodu szybko rosnące to żywotnik zachodni, czyli tuja. To łatwe w uprawie, smukłe drzewko lub krzew. Żywotnik nie lubi wietrznych i suchych miejsc, a także zachwaszczenia, dlatego ziemię wokół rośliny warto wysypać korą. Szybko rosną też świerki serbskie, które mają wąską koronę i ciemnozielone igły. Istnieje też wiele innych odmian świerków, a jedną z najbardziej popularnych jest świerk kłujący srebrzysty.

Jeśli poszukujesz drzew iglastych łatwych w uprawie, możesz zdecydować się np. na jodłę koreańską, która jest odporna na mrozy i ma stożkowaty kształt. Warto zwrócić uwagę na igły, które z wierzchu są ciemnozielone, a pod spodem ich barwa jest kredowo-biała. Jodłę koreańską wyróżniają też ciekawie wyglądające szyszki w kolorze niebieskim lub fioletowym. Popularnością cieszy się też sosna czarna, którą można bez problemu przycinać i tym samym dostosowywać do oczekiwanego wyglądu ogrodu.

Wielkość ogrodu – jak dobrać do niej drzewa?

Odmian drzew jest tak dużo, że każdy, bez względu na potrzeby, wielkość ogrodu, warunki glebowe i budżet może znaleźć rośliny idealne dla siebie. Dobieranie drzew do wielkości ogrodu ma kluczowe znaczenie, bo o ile kwiatki czy mniejsze krzewy w razie potrzeby można łatwo wykopać i posadzić w innym miejscu, o tyle wyrośnięte drzewa już nie. Zaplanuj wszystko tak, aby siekiera nie była potrzeba i abyś nie musiał się martwić, co zrobić z drzewem, które tak się rozrosło, że np. przysłania całe duże okno. Zawsze przed zasadzeniem konkretnej rośliny sprawdź, jaką wielkość maksymalną może osiągnąć. W przypadku drzew weź pod uwagę nie tylko wysokość, ale też szerokość (średnicę korony).

Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, może wybrać trzy popularne drzewa liściaste do małego ogrodu np. jabłoń, katalpę i magnolię. Zwróć uwagę na pokrój rośliny, który może być: Nieregularny, kulisty, stożkowaty, kolumnowy i zwisający. Chętnie wybierane drzewa kolumnowe do ogrodu to: Klon pospolity, wiąz holenderski czy wiśnia piłkowana. Wiele popularnych gatunków można kupić w odmianie kolumnowej, w tym drzewa owocowe (śliwki, jabłoń, wiśnie). Wybór drzewa do małego ogrodu nie powinien stanowić dużego problemu. 

Nie brakuje też osób, które mają do zagospodarowania sporą przestrzeń i zastanawiają się, jakie rośliny wybrać, aby ogród nie wyglądał marnie. Dobrym wyborem w takim wypadku będzie posadzenie buka pospolitego, który dorasta nawet do 40 m. Drzewo rośnie nawet kilkaset lat. Buk pospolity zaczyna kwitnąć późną jesienią, a liście na gałęziach zostają nawet do późnej jesieni. Jakie jeszcze duże drzewa do ogrodu są polecane? Takim gatunkiem jest klon polny, który osiąga do 20 m wysokości, a także świerk serbski o podobnej wielkości. Na dużej działce dobrze sprawdzi się też sosna zwyczajna i świerk pospolity.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ