Ranking 9 najlepszych motyk w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Motyka – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Wielu konsumentów poleca Fiskars Motyka 3-funkcyjna QuikFit 136513, czyli bardzo dobrze wykonaną motykę. Jest to narzędzie, które znakomicie nadaje się do pielenia ogródka oraz do spulchniania ziemi. Zaletą wspominaną przez użytkowników jest bardzo dobre ostrze, dzięki któremu praca przebiega bardzo sprawnie. Ułatwieniem jest również otwór na trzonek, w który można bardzo łatwo go włożyć. Inną polecaną motyką jest Fiskars Motyka Solid z Aluminiowym Trzonkiem 135713. Model ma dopasowany trzonek, więc nie trzeba dokupować tego elementu. Narzędzie jest lekkie, więc dłuższa praca nie sprawia dyskomfortu. Poza tym model jest solidnie wykonany, nie niszczy się podczas pracy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Motyka jest bardzo ostra, a z tego względu może przebić się nawet przez twardą warstwę ziemi. Wykonanie produktu jest bardzo solidne, nie ulega on szybkiemu zniszczeniu. Rączka jest zakończona otworem na trzonek, można zamontować taki, który wydaje się nam najlepszy.

Wady

Niektórzy kupujący uważają, że na początku korzystanie z motyki może nie być takie proste, jak mogłoby się wydawać. Początkowo może to sprawiać trochę trudności, trzeba się nauczyć, jak korzystać z motyki.

Podsumowanie

Jest to krótka motyka, do której można domontować wybrany przez siebie trzonek. Fragment głowicy jest wykonany z aluminium, z kolei ostrze to stal nierdzewna. Długość modelu wynosi 3,5 cm. Szerokość głowicy to 1,3 mm. Z kolei waga produktu to 241 g.

Drugi wybór

Zalety

Operowanie motyką jest łatwe, ponieważ jest ona lekka, a poza tym jej trzonek jest dobrze wyprofilowany. Część tnąca jest solidna, podczas pracy nie ulega łatwo uszkodzeniu. Motyka jest bardzo poręcznym narzędziem, nie rani dłoni, a poza tym pozwala na długą i komfortową pracę.

Wady

Motyka okazuje się dość słaba w zetknięciu z bardzo suchą ziemią. Aby wykopać dołek, potrzeba dużo siły, a poza tym motyka musi być bardzo często ostrzona.

Podsumowanie

W skład zestawu wchodzi ostrze oraz trzonek wykonany z aluminium. Z kolei część tnąca jest zrobiona ze stali hartowanej. Sprzęt waży około 600 g. Jego długość wynosi 150 cm. Szerokość dolnej części motyki wynosi 18,5 cm.

Rozważ też

Zalety

Mocne wykonanie sprawia, że z motyki można korzystać przez kilka sezonów. Dobrze wyprofilowane zęby pozwalają na szybkie wyciągnięcie ziemniaków z ziemi. Model nie jest zbyt ciężki, pozwala na dość sprawną pracę.

Wady

Według opinii niektórych użytkowników, dołączony do kompletu trzonek jest nieco za gruby. W rezultacie może on nie sprawdzać się dobrze oraz sprawiać, że osoba pracująca dość szybko się zmęczy.

Podsumowanie

Część przeznaczona do wykopywania ziemniaków jest wykonana ze stali. Trzonek jest zrobiony z drewna, został on odpowiednio przygotowany do użytku. Długość akcesorium wynosi 110 cm. Część z zębami ma wymiary 15 cm x 16 cm.

 

 

9 najlepszych motyk. Opinie w 2024 roku

 

Kolejną częścią artykułu jest ranking motyk. Zawarte w nim opisy przedstawiają jedne z najlepszych produktów tego typu, zachęcamy więc do lektury. 

 

Motyka Fiskars 

 

1. Fiskars Motyka 3-funkcyjna QuikFit 136513

 

Fiskars Motyka 3-funkcyjna QuikFit 136513 to sprzęt, z którego pomocą można wiele zdziałać w ogródku. Konsumenci uważają, że najważniejszym elementem jest bardzo ostre ostrze, dzięki któremu można łatwo przebić się nawet przez twardszą warstwę ziemi. 

Ta motyka Fiskars waży jedynie 240 g i wygodnie leży w dłoni, więc nawet dłuższa praca nie sprawi problemu. Na uwagę zasługuje dobrze wykonany uchwyt. Dodatkową zaletą narzędzia jest to, że do uchwytu można domontować swój własny trzonek, który najbardziej pasuje użytkownikowi. 

Wielu konsumentów uważa, że motyka Fiskars jest solidnie wykonana. Nie zniszczy się ona pod wpływem silniejszych uderzeń, a poza tym ostrze nie jest podatne na tępienie. Dlatego też model jest często polecany do pracy w ogrodzie. 

 

 

 

 

Motyka ogrodnika

 

2. Fiskars Motyka Solid z Aluminiowym Trzonkiem 135713

 

Polecamy Fiskars Motyka Solid z Aluminiowym Trzonkiem 135713, ponieważ została ona doceniona przez wielu kupujących. Ta motyka ogrodnika jest szczególnie polecana dlatego, że jest bardzo lekka. Razem z trzonkiem waży ona 600 g, więc praca z jej pomocą nie jest uciążliwa. 

Trzonek jest wykonany z aluminium, jest on mocny i nie rani dłoni podczas pracy. Na jego końcu znajduje się otwór, dzięki któremu można motykę zawiesić na haku. Głowica jest wykonana ze stali hartowanej, rzadko ulega uszkodzeniu, dlatego można nią intensywnie pracować. 

Ta motyka ogrodowa ma długość wynoszącą 155 cm, z kolei szerokość to 18,5 cm. Konsumenci uważają, że korzystanie z niej jest komfortowe i w dodatku nie jest to trudne. 

 

 

 

 

Motyka do ziemniaków

 

3. Motyka 3-zębna do Ziemniaków 

 

Jeśli szukasz sprzętu odpowiedniego do pracy na polu z warzywami, to polecamy narzędzie Motyka 3-zębna do Ziemniaków. Jest to model specjalnie przygotowany do ziemniaków, aby można je było łatwo wykopywać z ziemi. Akcesorium ma 3 duże zęby oraz długi trzonek. 

Zęby są specjalnie poszerzane na końcach, dzięki takiej konstrukcji łatwiej pracuje się na polu. Całkowita waga produktu wynosi 1,3 kg. Nie jest on zbyt ciężki, więc operowanie nim nie jest trudne. Ta motyka do ziemniaków jest trwała, co potwierdzają zadowoleni konsumenci. 

Trzonek jest wykonany z drewna, z kolei zęby ze stali. Długość produktu wynosi 110 cm, a jest on tak zaprojektowany, że można nim łatwo operować. Część robocza ma wymiary 15 cm x 16 cm. 

 

 

 

 

Motyka do pielenia

 

4. Graca Kabłąkowa Quick system GR8101

 

Graca Kabłąkowa Quick system GR8101 to jedna z częściej wybieranych motyk i to nie bez powodu. Jest ona solidnie wykonana, a poza tym została wyposażona w Quick System, który sprawia, że montowanie trzonka to kwestia kilku sekund. 

Model został bardzo dobrze przystosowany do szybkiego spulchniania ziemi oraz do pielenia grządek. Test motyk wykazuje, że praca z narzędziem nie jest uciążliwa, a przebicie się nawet przez grubą warstwę ziemi nie sprawia żadnych problemów. Konsumenci uważają, że akcesorium jest solidne. 

Ta motyka do pielenia jest ostra, nie zajmuje zbyt dużo miejsca w schowku oraz jest solidnie wykonana. Jej wysokość wynosi 11 cm, jej szerokość to 16 cm, a długość 27 cm. 

 

 

 

 

Motyka leśna

 

5. Graca Leśna Dużo Motyka Kuta 

 

Do zadań specjalnych polecamy Graca Leśna Dużo Motyka Kuta. Jest to bardzo solidnie wykonany model, nie ulega zniszczeniu na skutek intensywnej pracy i nadaje się nie tylko do poruszania ziemi, ale również do podcinania korzeni oraz krzewów. 

Ta motyka leśna została ręcznie wykuta, użytkownik ma więc pewność wysokiej jakości wykonania narzędzia. Jest ona specjalnie wyprofilowana tak, aby można było jak najłatwiej się nią posługiwać a także szybko założyć ją na trzonek. 

Narzędzie waży około 2,3 kg, jest ono dość ciężkie, lecz solidne. Długość do otworu na trzonek wynosi około 15 cm. Szerokość ostrza to około 12 cm. Użytkownicy doceniają możliwość komfortowej pracy.

 

 

 

 

Motyka holenderska

 

6. Verve Motyka Holenderska z Drewnianym Trzonkiem

 

Verve Motyka Holenderska z Drewnianym Trzonkiem to model przeznaczony do szybkiego usuwania chwastów, a także do spulchniania ziemi. Opinie o motykach tej firmy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kupno tego produktu. 

Najczęściej wspominaną zaletą  narzędzia jest łatwe korzystanie z niego. Jest on dobrze wyprofilowany, a do tego lekki, więc dłuższa praca w ogródku nie jest uciążliwa. W zestawie znajduje się drewniany trzonek, który jest długi i można go pewnie chwycić.

Na uwagę zasługuje końcówka, która dzięki swojemu kształtowi pozwala na szybką pracę. Jest to typowa motyka holenderska, która wyróżnia się trwałością i solidnym wykonaniem. Opinie konsumentów o produkcie są pozytywne. 

 

 

 

 

Motyka do chwastów

 

7. Motyczka Mała Oprawiona 48536 Angerman 

 

Motyczka Mała Oprawiona 48536 Angerman to dobra i tania motyka, z której pomocą można sprawnie pozbyć się chwastów w ogródku. Zaletą modelu jest to, że jest on bardzo ostry, więc przecinanie nawet grubszych pędów nie jest trudne. 

Narzędzie nie jest długie, idealnie nadaje się do usuwania chwastów w pozycji pochylonej, a nawet klęczącej. Ostrze jest solidnie przytwierdzone do drewnianego trzonka, który został oszlifowany do gładkiej powierzchni. 

Ta motyka do chwastów z pewnością przyda się w wielu sytuacjach. Całkowita długość modelu to 40 cm. Szerokość ostrza wynosi 3,5 cm, z kolei jego długość to 12 cm. Niewielkie wymiary sprawiają, że produkt dobrze się przechowuje i łatwo z niego korzysta. 

 

 

 

 

Motyka duńska

 

8. Fiskars Motyka Duńska QuikFit 1000676

 

Fiskars Motyka Duńska QuikFit 1000676 to dobra motyka, która została wyposażona w system Quick Fit. Polega on na tym, że montowanie wybranego przez siebie trzonka nie jest trudne i zabiera zazwyczaj tylko kilka sekund. 

Jest to motyka duńska, wykonana głównie z hartowanej stali borowej. To mocny materiał, więc kiedy model trafi na kamień, to nie musisz się martwić o jego zniszczenie. Ostrze jest bardzo dobrze wyprofilowane, bez problemu porusza ziemię i pozwala na pozbycie się nawet grubszych chwastów. 

Motyka waży jedynie 241 g. Najlepiej połączyć ją z trzonkiem aluminiowym, dzięki temu całe narzędzie będzie lekkie, a praca nie będzie uciążliwa. Użytkownicy doceniają akcesorium ze względu na solidne wykonanie.

 

 

 

 

Motyka kuta

 

9. Kopaczka Motyka Średnia Kuta 

 

Jeśli wciąż szukasz dobrej motyki, to polecamy Ci produkt Kopaczka Motyka Średnia Kuta. Prezentowane narzędzie jest przeznaczone nie tylko do usuwania chwastów, lecz również do poruszania ziemi i do wykopywania dołków. 

Jest to motyka kuta, w kształcie sercowym, która pozwala na sprawną pracę w ogródku. Do ostrza został dołączony drewniany trzonek, który dobrze do niego pasuje. Ostrze to wysokogatunkowa stal, która nie ulega łatwo zniszczeniu i daje radę nawet przerzucić kamienie. 

Całkowita długość narzędzia to 107 cm. Szerokość ostrza to 14 cm. Konsumenci chwalą produkt za możliwość swobodnego korzystania z niego oraz trwałe wykonanie. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką motykę kupić?

 

Motyka jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi ręcznych, używanych w ogrodnictwie oraz rolnictwie. Przeznaczona jest do spulchniania ziemi, usuwania chwastów oraz okopywania roślin. Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza motyka? W poniższym poradniku staraliśmy się poruszyć najbardziej istotne kwestie, które pozwolą Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Budowa

Budowa narzędzia, które jest głównie wykorzystywane w rolnictwie oraz ogrodnictwie nie jest zbyt skomplikowana. Motyka składa się z dwóch elementów: trzonu oraz ostrza. Pierwszy z nich wykonywany jest zazwyczaj z drewna, rzadziej z aluminium oraz stali, a ostrze wytwarza się ze stali. 

 

Rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje motyk:

Klasyczna – ostrze usytuowane jest na długim trzonku. Używana jest zazwyczaj do obróbki dużych przestrzeni, kiedy do spulchniania, usuwania chwastów itp. mamy większą powierzchnię ziemi.

Ogrodnicza – jest ona mniejsza od klasycznej wersji. Wykorzystuje się ją głównie do oporządzania małych powierzchni np. przydomowego ogrodu, rabaty kwiatowej, do upraw balkonowych. Z powodu niewielkiego rozmiaru nie sprawdzi się ona do prac przy dużych uprawach rolnych.

 

Głowica

Najlepsza motyka ma głowicę wyposażoną w ostrze wykonane ze stali. W sprzedaży można znaleźć modele zaopatrzone w jeden z dwóch dostępnych typów głowic:

Mała i wąska – przeznaczona głównie do użytkowania na małych powierzchniach. Użytkownicy stosują narzędzie z taką głowicą zazwyczaj do rozpulchniania oraz rozdrabniania gleby. Taka motyka jest lekka i ma krótki, wygodny trzonek. Niektóre modele zaopatrzone są w otwór, dzięki któremu z łatwością można zawiesić motykę; 

Duńska – wytwarzana ze stali hartowanej. Ostrze umożliwia spulchnianie gleby, usuwanie chwastów oraz mchów, które są usytuowane w wąskich szczelinach;

Sercowa – stosowana do prac wymagających większej precyzji oraz do przewietrzenia gleby. Ma ostro zakończone ostrze, które dobrze sprawdza się w przypadku ucinania drobnych korzeni lub usuwania chwastów. Ten typ motyki najczęściej występuje w wersji dwustronnej z kultywatorem. 

Z widełkami – stosowana, aby wspomagać proces napowietrzania ziemi. Widełki wbijają się w glebę, nie odwracając jej. Nie jest przeznaczona do rozbijania dużych grud ziemi.

Trzonek

Wielu konsumentów zadaje sobie pytanie, jaką motykę wybrać, aby jej użytkowanie było jak najbardziej wygodne i dawało szybkie efekty w trakcie pracy. Kształt oraz rodzaj materiału, z którego wykonany jest trzonek, wpływa na komfort użytkowania. Wyróżniamy trzonki:

Drewniane – najbardziej powszechny oraz najczęściej spotykany rodzaj. Model wykonany z dobrej jakości drewna, w momencie, gdy użytkownik o niego dba, systematycznie go impregnując, może przetrwać nawet wiele lat. Motyki z trzonkiem drewinanym są zazwyczaj stosunkowo lekkie, dlatego też wygodnie się z nich korzysta;

Aluminiowe – wyposażone są w nie nowocześniejsze modele motyk. Cechują się one dużą wytrzymałością na nacisk, a jednocześnie lekkością. Trzonki wykonane z aluminium, często są dodatkowo wyposażone w miękki, dobrze wyprofilowany uchwyt. Powoduje to, że są one bardzo komfortowe w użytkowaniu. Część modeli ma także otwór, który pozwala na zawieszenie narzędzia, dzięki czemu unikniemy zbędnego bałaganu w pomieszczeniu;

Stalowe – są specjalnie profilowane. Motyki z takim trzonkiem są lekkie oraz rzadko ulegają zniszczeniu. Stal to materiał wykazujący odporność na zniekształcenia, a także powstawanie nieestetycznie wyglądających zarysowań.

 

Motyki w dobrych cenach

Motyki nie należą do zbyt drogich narzędzi, dlatego też każdy rolnik lub ogrodnik może pozwolić sobie na ich zakup. Ceny produktów zależą głównie od rodzaju głowicy oraz materiału, z jakiego został wykonany trzonek. Czasami to, ile zapłacimy za motykę wiąże się także z popularnością producenta. W zależności jaki model wybierzemy, koszty zakupu tego akcesorium powinny mieścić się w zakresie od 10 zł do 70 zł. Jak widać, inwestycja w ten produkt nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu, a korzyści używania tego narzędzia są, jak wiadomo, duże.

 

 

FAQ

 

P1: Jak naostrzyć motykę?

Kiedy zauważysz, że motyka nie spełnia swojego zadania tak dobrze, jak tuż po zakupie, może to być przejawem jej stępienia. Możesz temu zaradzić, gdyż wystarczy ją naostrzyć. Na początku należy przygotować sobie przedmiot, z pomocą którego można naostrzyć motykę, może to być osełka lub większy nóż. Następnie, jeśli jest to możliwe, zdemontuj ostrze z trzonka. Kolejny krok to oczyszczenie ostrza, grudki piasku oraz małe kamienie mogą przeszkadzać podczas ostrzenia. Potem solidnie przytrzymaj ostrze na płaskiej powierzchni, a drugą ręką przesuwaj po nim osełką lub nożem. Ten sam ruch powtarzaj przez kilka minut, aż motyka znów stanie się ostra. 

P2: Co można zrobić motyką?

Motyka jest bardzo pomocnym narzędziem w ogrodzie. Z jej pomocą można wykonać wiele prac, które mogą okazać się niewykonalne z pomocą innego typu akcesorium. Główną funkcją motyki jest możliwość pozbycia się chwastów z ogródka. Do tego celu dobrze nadają się modele z długimi, jak i krótkimi trzonkami. Wzruszanie ziemi to kolejna praca w ogrodzie, którą można wykonać motyką. Najlepszy jest do tego ostro zakończony model z długim trzonkiem. Takie narzędzia mogą również służyć do wykopywania ziemniaków z ziemi. Jest to jednak możliwe wyłącznie z pomocą modelu z trzema zębami. Motyka z płaskim, lecz ostrym ostrzem w tym nie pomoże. Wiele osób używa podobnych narzędzi również do tworzenia mniejszych dołków w ogrodzie, aby posadzić rośliny. 

 

P3: Jak wygląda motyka?

Motyka może mieć różny kształt. Najważniejszym elementem każdego narzędzia tego typu jest końcówka tnąca. Może być ona dość długa (około 20 cm), wtedy nadaje się do wzruszania ziemi oraz usuwania chwastów. Trochę węższe motyki nadają się bardziej do wykopywania dołków oraz do usuwania większych chwastów. Istnieją również motyki trójzębne, które są przeznaczone do wykopywania ziemniaków z ziemi. Trzonek często jest krótki, aby można było z większą siłą pozbywać się niechcianych roślin.  Jednak czasem jest on nieco dłuższy, zwykle wykonuje się go z drewna (dla stabilności) lub z aluminium (dla maksymalnej lekkości). Zdarza się, że w zestawie nie ma trzonka, wtedy należy go dokupić osobno. 

 

P4: Jak zrobić motykę?

Zrobienie motyki może wydawać się bardzo dużym wyzwaniem, jednak tak naprawdę jest to prostsze, niż większość osób myśli. Najtrudniejszym aspektem może być przygotowanie samego ostrza. Tutaj bardzo przydadzą się umiejętności kowalskie. Jeżeli takich nie posiadasz, to lepiej wykorzystać stare ostrze i je odświeżyć lub znaleźć osobę, która mogłaby zrobić ten element według Twojego projektu. Z trzonkiem nie powinieneś mieć większych problemów. Wystarczy, że znajdziesz kawałek solidnego drewna, a następnie je obrobisz, korzystając z frezarki. Pamiętaj też o solidnym połączeniu trzonka z ostrzem, inaczej będzie on bardzo często wypadał podczas pracy. Jeśli jednak nie chcesz robić motyki własnoręcznie, proponujemy zakup jednego z opisywanych w rankingu modeli. 

P5: Ile kosztuje motyka?

Cena motyki zależy od kilku aspektów, o których zaraz się dowiesz. Najdroższe narzędzia tego typu są bardzo solidnie wykonane. Trzonek jest zazwyczaj zrobiony z aluminium, które jest nie tylko wytrzymałe, ale też bardzo lekkie. W rezultacie taką motyką pracuje się znacznie łatwiej. Modele drewniane są tańsze, ponieważ są nieco bardziej narażone na zniszczenia i są cięższe. Ważne w kwestii ceny jest również ostrze, które powinno być wykonane z trwałego materiału, np. z hartowanej stali. Jest to najdroższa opcja, a solidnie wykonane motyki mogą kosztować nawet do 500 zł. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kup model bez trzonka, możesz zrobić go sam. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ