Ranking 6 najlepszych kiełkownic w 2024

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Kiełkownica  – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dla osób fascynujących się botaniką oraz kiełkowaniem roślin wartym polecenia jest zakup kiełkownicy słoikowej. Jej pojemność wynosi 700 ml. Produkt oprócz naczynia przeznaczonego do hodowli roślin, wyposażono także w nasiona na kiełki. Dzięki produktowi, w domowych warunkach, w łatwy oraz niedrogi sposób będziesz mógł zapewnić sobie dostawę świeżych owoców, oraz warzyw każdego dnia. Po kilku dniach od rozpoczęcia hodowli będziesz mógł zajadać samodzielnie wyprodukowane warzywa. Wielu botaników poleca również kiełkownicę szklaną Semini. Ma ona kształt miseczki, której średnica wynosi 14 cm, a wysokość 5 cm. Waga produktu jest niewielka, to zaledwie 200 g.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przy pomocy prezentowanego produktu możemy samodzielnie, w domowych warunkach wyhodować własne owoce oraz warzywa. Wystarczy jedynie kilka dni, aby móc cieszyć się świeżym pokarmem. W nakrętce słoika znajdują się dziurki, dzięki którym mamy możliwość przepłukania wnętrza naczynia, a tym samym wyeliminowania możliwość powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Wady

Słoik ma niewielkie rozmiary. Nie sprawdzi się w przypadku większych hodowli. Dostosowany jest do produkcji jednego gatunku warzyw lub owoców.

Podsumowanie

Prezentowana kiełkownica ma postać szklanego słoika o pojemności 700 ml. Model wyposażono w metalową, ażurową nakrętkę. Można go myć w zmywarce. Do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Drugi wybór

Zalety

Produkt wyposażony jest w metalowe sitko, które ułatwia hodowlę kiełków. Naczynie zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza dla kiełkujących roślin. Jest ono dostosowane do hodowli nasion, w przypadku których, podczas kiełkowania wytwarza się kleista substancja (rzeżucha, rukola, gorczyca). Kiełkownice możemy z łatwością myć w zmywarce. Niewielkie rozmiary sprawiają, że nie zajmuje dużo miejsca.

Wady

Naczynie jest przeźroczyste. Kiedy kiełki się rozwiną, w jego dolnej części widoczne są korzenie oraz mętna woda, która wygląda bardzo nieestetycznie.

Podsumowanie

Kiełkownicę wykonano ze szkła. Swoim kształtem przypomina miseczkę, jest niewielkich rozmiarów. Jej wymiary to: Wysokość - 5 cm, średnica - 14 cm. Waga naczynia wynosi 200 g.

Rozważ też

Zalety

Dzięki sporym rozmiarom oraz podziałowi na piętra użytkownik może hodować większe plantacje kilku gatunków roślin. Zastosowanie poziomowej budowy zapewnia roślinom odpowiedni drenaż oraz cyrkulację powietrza. Niespotykany wygląd produktu sprawia, że może on stanowić bardzo efektowny element dekoracyjny kuchni. Model umożliwia stworzenie środowiska, w którym roślinność będzie mogła prawidłowo kiełkować.

Wady

Sposób piętrowej hodowli roślin dla części użytkowników jest bardzo niepraktyczny. Konsumenci twierdzą, że pochłania znacznie więcej czasu.

Podsumowanie

Prezentowany model wykonano z toskańskiej gliny. Produkt jest sporych rozmiarów, wyposażono go w funkcję dzień/noc, która umożliwia regulację poziomu światła, które jest dostarczane hodowanym roślinom.

 

 

6 najlepszych kiełkownic. Opinie w 2024 roku 

 

Uprawianie w domu owoców i warzyw coraz bardziej zyskuje na popularności. Osoby mieszkające w blokach nie mogą sobie pozwolić na hodowlę wielu warzyw i owoców. Dlatego w ich przypadku zalecany jest zakup kiełkownicy, w której będziesz mógł samodzielnie uprawiać roślinki. Poniżej znajduje się ranking kiełkownic. Zawarto w nim modele, które cieszą się pozytywnymi opiniami.

 

Kiełkownica słoikowa

 

1. Kiełkownica słoikowa 700ml + Nasiona na Kiełki 

 

Kiełkownica słoikowa to produkt, dzięki któremu będziesz mógł we własnym domu hodować warzywa, które są pełne odżywczych witamin oraz minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry. Oprócz naczynia, do zestawu dołączono także opakowanie nasion na kiełki rzodkiewki. 

Kiełkownica słoikowa, dzięki prostej budowie jest bardzo funkcjonalna. Jej pojemność wynosi 700 ml. Sadzenie kiełków przy pomocy kiełkownicy jest bardzo proste. Z zadaniem powinny sobie poradzić nawet małe dzieci. Wystarczy jedynie 5 dni, abyśmy mogli cieszyć się smakiem samodzielnie wyhodowanych warzyw. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy kiełkownica zrobiona ze słoika to dobry wybór, sprawdź prezentowany model, o pojemności 700 ml. Większa część konsumentów uważa, że jest to dobra kiełkownica. Taką opinię możemy zawdzięczać prostocie jej wykonania. Produkt wyposażono w wykonaną z metalu pokrywkę, która eliminuje ryzyko wydostawania się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczenia, w którym się znajduje. Ponadto naczynie jest szklane, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z jego czyszczeniem.

 

 

 

 

Kiełkownica szklana

 

2. Kiełkownica Szklana, Miseczka 14 cm Semini 

 

Dla osób, szukających prostego w użyciu naczynia służącego do hodowli kiełków, dobrym rozwiązaniem będzie kiełkownica szklana. Jest ona okrągła. Jej wymiary wynoszą: Średnica – 14 cm, wysokość – 5 cm. Produkt wyprofilowano w taki sposób, aby kiełkujące w nim warzywa mogły swobodnie rosnąć. Kiełkujące nasiona mają swobodny dostęp do powietrza.

Model Semini wyposażono w metalowe sitko, dzięki czemu nasza hodowla będzie o wiele łatwiejsza. Ponadto cedzak będzie chronił przed utratą korzeni, co sprawia, że nie tracimy wartości odżywczych, które znajdują się w dolnej części roślin. Produkt jest szczególnie polecany w przypadku nasion, które wydzielają kleistą maź, np. rzeżucha, rukola, bazylia, len itd. 

Opinie o kiełkownicach Semini są bardzo pozytywne. Konsumenci z chęcią decydują się na zakup tego produktu. Jest on łatwy do utrzymania w czystości. Można go myć w zmywarce. Naczynie ma niewielkie rozmiary. Jest kompaktowe, dlatego nie zajmie dużo przestrzeni.

 

 

 

 

Kiełkownica Gliniana

 

3. Kiełkownica Poziomowa Gliniana Bavicchi Terra GEO 

 

Kiełkownica gliniana Bavicchi Terra GEO jest to duże oraz bardzo praktyczne naczynie. Pozwala na wyhodowanie sporej ilości kiełków w jednym czasie. Produkt składa się z czterech poziomów. Taki podział zapewnia nasionom odpowiedni drenaż oraz cyrkulację powietrza. Aspekty te pozytywnie wpływają na szybkość wzrostu roślin.

Produkt wykonano w bardzo oryginalny sposób. Dzięki temu jest to nie tylko praktyczne naczynie, które posłuży nam do rozpoczęcia hodowli kiełków, ale także będzie stanowiło bardzo dobry element dekoracyjny każdego pomieszczenia. Kiełkownica ceramiczna ma wymiary wynoszące: Wysokość 21,5 cm, średnica w przekroju – 17 cm. Jej waga liczy 3,3 kg.

Konsumenci z chęcią decydują się na zakup tego produktu. Kiełkownicę wykonano z surowca naturalnego – gliny toskańskiej. Sprawia to, że produkt jest bardzo ekologiczny. Dodatkowa funkcja dzień/noc umożliwia regulację poziomu dostarczania roślinom światła słonecznego. Separatory, które umieszczono pomiędzy poszczególnymi poziomami, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a przez to zapobiegają także powstawaniu pleśni.

 

 

 

 

Kiełkownica automatyczna

 

4. EasyGreen Mikrofarm Automatyczna Kiełkownica 

 

Kiełkownica automatyczna jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć bardziej profesjonalną hodowlę kiełków. Produkt wyposażono w 24-godzinny włącznik czasowy, odpowiedzialny za generowanie mgły z 15-to minutowymi interwałami. Dzięki temu kiełkujące warzywa szybko wzrastają i są bogate w wiele wartości odżywczych. 

Podczas hodowli kiełków, w wyniku procesów chemicznych, kiełkujące nasiona wytwarzają ciepło, dlatego też muszą być chłodzone. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zapobiegniemy procesowi rozwoju pleśni oraz gnicia roślin. Automatyczna kiełkownica może dostarczyć nasionom delikatną mgiełkę wodną oraz tlen. Takie zastosowanie sprawia, że rośliny są odpowiednio chłodzone oraz dotleniane.

Konsumenci, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, lub ci, którzy od lat preferują zdrowy tryb życia, chętnie chcą się zaopatrzyć w prezentowany model. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana ani nie wymaga dużego wysiłku użytkownika. Domowa kiełkownica umożliwia dwa warianty uprawy: Glebową oraz bez glebową.

 

 

 

 

Kiełkownica Toraf

 

5. Kiełkownica Wielopoziomowa na Kiełki Toraf 

 

Kiełkownica Toraf składa się z 4 poziomów (3 szalki do kiełkowania oraz zbiornik na wodę). Na samej górze znajduje się pokrywka, która gwarantuje stabilny oraz wilgotny klimat, także przy dużych wahaniach temperatury. Zbiornik wody gromadzi nadmiar cieczy, którą pobiorą korzenie kiełków. Taką wodę możemy wykorzystać do podlewania domowych kwiatów.

Model Toraf wyposażono w 3 szalki, w których można hodować jednocześnie kilka gatunków roślin. Istnieje także możliwość kontynuacji zbiorów poprzez częściowe zasiewanie wybranych przez nas nasion. Na każdym z poziomów zamontowano czerwony syfon. Element ten odpowiedzialny jest za równomierny odpływ wody oraz regulację wilgotności.

Test kiełkownic wykazał, że prezentowany przez nas model spełnia wszystkie funkcje, które powinno pełnić naczynie przeznaczone do hodowli kiełków. Z tego względu produkt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Według nich produkt dobrze komponuje się w pomieszczeniach domowych.

 

 

 

 

Domowa kiełkownica

 

6. Kiełkownica, Naczynie do Kiełkowania ProVITA 

 

Domowa kiełkownica ProVITA to produkt, dzięki któremu niezależnie od pory roku będziemy mogli wyhodować warzywa. W świeżych kiełkach znajduje się największa liczba wartości odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku.

Wybór hodowli roślin w kiełkownicy jest nie tylko wygodną formą, ale także bardzo prostą. Prezentowany model składa się z 4 poziomów, które umożliwiają sadzenie kilku rodzajów kiełków w jednym czasie. Na samym dole znajduje się element zapewniający równomierny odpływ wody oraz regulację wilgoci w pojemniku. W pokrywie oraz poszczególnych szafkach zamontowano wentylator, który odpowiedzialny jest za prawidłową cyrkulację powietrza.

Większa część użytkowników jest bardzo zadowolona z zakupu ProVITA. Uważają, że jest to dobra i tania kiełkownica. Hodowla nie sprawia im największego problemu. Naczynie jest łatwe do utrzymania w czystości. Przezroczyste ścianki zapewniają nasionom równomierny dostęp do światła, co sprawia, że kiełki mogą bardzo szybko urosnąć.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kiełkownicę kupić?

 

Kiełkownica jest specjalnym pojemnikiem, przy pomocy którego, samodzielnie, we własnym domu możemy wyhodować owoce oraz warzywa. W znajdującym się poniżej artykule zawarliśmy wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci zdecydować, jaka jest najlepsza kiełkownica. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu nie będziesz miał problemu z wyborem odpowiedniego modelu.

Hodowla kiełków – czy warto?

Kiedy zaczynamy przygodę z hodowlą kiełków, nie musimy od razu decydować się na kupno kiełkownicy. Jednak niewykluczone jest, że zakup produktu znacznie ułatwi hodowlę. Zaletą kiełkownicy zakupionej w sklepie jest to, że w takim naczyniu możemy uprawiać kilka gatunków roślin, kiełki mają równomierny dostęp do światła. Koszt zakupu naczynia nie jest wysoki, dlatego warto w niego zainwestować. Kiełki mają bardzo dużą ilość składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej diety każdego człowieka. Zawierają minerały, witaminy, białka oraz enzymy.

 

Kiełkownica – co to właściwie jest?

Kiełkownica jest naczyniem lub donicą, w której możemy hodować różnego rodzaju kiełki. Produkt ma postać płytkiego naczynia lub składa się z kilku tacek, które są na siebie nałożone. Naczynia tego typu umożliwiają hodowlę kilku rodzajów kiełków w jednym czasie. Warto pamiętać o tym, że najlepsza kiełkownica wyposażona jest dodatkowo w pokrywkę oraz zbiornik, w którym znajduje się woda. Często występuje także syfon, który odpowiada za odprowadzanie nadmiaru nagromadzonej w naczyniu wody. Materiały, które wykorzystywane są do wytwarzania kiełkownic to: Plastik, ceramika oraz szkło. Wybór przeźroczystego modelu sprawi, że nasze kiełki będą miały dostęp do większej ilości światła, co pozytywnie wpłynie na ich wzrost. 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kiełkownicy?

Zastanawiasz się, jaką kiełkownicę wybrać? Decydując się na zakup naczynia, warto wziąć pod uwagę 3 kryteria. Pierwszym z nich jest ilość otworów na ściankach i pokrywce. Najlepiej, aby było ich jak najwięcej. Odpowiadają za wentylację oraz zapewniają nasionom stały dostęp do tlenu. Kolejnym aspektem jest ilość pięter. Najczęściej możemy spotkać modele składające się z 3 kondygnacji. Podział na części sprawia, że w każdej z nich możemy hodować inny gatunek kiełków. Ostatnim kryterium jest stabilność pięter. Istotne jest to, aby każde z nich było stabilne. Powinny być dobrze osadzone na sobie. Jednocześnie ważne jest, aby użytkownik nie miał większego problemu ze zdjęciem poszczególnych części. Jest to bardzo ważne, ponieważ roślinki powinniśmy regularnie podlewać.

 

Domowa hodowla – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy mamy kiełkownice, czy też nie, każdą hodowlę roślin, powinniśmy zacząć od zakupu odpowiednich nasion. Warto zwracać uwagę na to, czy są one ekologiczne, czy też nie. Wysoka jakość sprawi, że po ich zjedzeniu dostarczymy naszemu organizmowi większą ilość potrzebnych wartości odżywczych. Przed posianiem nasion, powinniśmy je przebrać. Najlepiej wyrzucić wszystkie te, które są uszkodzone, twarde lub mają nienaturalny kolor. Nasiona, które są przebarwione, warto wypłukać w wodzie. Często zalecane jest moczenie nasion tuż przed sadzeniem. Nasiona rozkładamy we wszystkich częściach naszej kiełkownicy, a następnie dokładnie podlewamy. Temperatura, w której znajduje się nasze naczynie, powinna wahać się pomiędzy 18, a 22 stopniami Celsjusza. Po 3-5 dniach powinniśmy zauważyć pierwsze roślinki. 

Kiełkownice w dobrych cenach

Ceny dostępnych obecnie kiełkownic są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od stopnia zaawansowania naczynia oraz materiału, z jakiego je wykonano. Najtańsze modele wykonane z plastiku kosztują ok. 25 zł. Składają się zazwyczaj z kilku poziomów, dzięki czemu użytkownik ma możliwość jednoczesnej hodowli kilku odmian kiełków. Naczynia wykonane ze szkła kosztują ok. 35 zł. Są niewielkich rozmiarów, dlatego nie zajmują dużej przestrzeni w pomieszczeniu. W wielu sklepach możemy kupić także modele wykonane z bardziej naturalnych surowców, np. gliny. Wyróżniają się one stylem wykonania. Mogą stanowić bardzo oryginalny element wystroju. Produkty gliniane są nieco droższe. Kosztują ponad 100 zł. Dla bardziej zaawansowanych hodowców polecane są kiełkownice automatyczne. Są łatwe w obsłudze. Umożliwiają sianie wielu gatunków roślin. Zakup naczynia warto dobrze przemyśleć, ponieważ jest to niemała inwestycja. Zazwyczaj kosztuje od 800 zł do nawet 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa kiełkownica?

Działanie kiełkownicy nie jest skomplikowane. Polega ono na hodowli różnego rodzaju kiełków. Proces nie jest trudny, dlatego mogą go wykonywać także dzieci. Wybierając pierwszy model kiełkownicy, warto zdecydować się na model, który wyposażony jest w kilka pięter. Dzięki temu będziemy mogli wyhodować kilka gatunków kiełków. Kiedy mamy naczynie, udajemy się do najbliższego sklepu z ekologiczną żywnością i kupujemy nasiona. W zależności od ilości pięter wybieramy ok. 2-3 rodzaje. Teraz możemy przystąpić do siania. Rozsypujemy nasiona po powierzchni całego naczynia, a następnie zalewamy wodą. Codziennie podlewamy, aby nabrały jak najwięcej wilgoci. Najlepiej stosować pokrywkę, która znacznie przyśpiesza proces kiełkowania. Po ok. 5 dniach mamy już pierwsze kiełki.

 

P2: Gdzie kupić kiełkownicę?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można kupić kiełkownicę. Naczynie w sprzedaży dostępne jest w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych, w których znajduje się dział przeznaczony dla ogrodu i uprawy roślin. Oprócz tych miejsc warto zajrzeć na różne portale aukcyjne, znajdujące się w Internecie. W miejscach tych wiele osób sprzedaje produkty po bardzo okazyjnych cenach, dzięki czemu możemy zaoszczędzić część pieniędzy. Ponadto wiele sklepów internetowych oferuje znacznie szerszy asortyment, niż ich stacjonarne odpowiedniki, dlatego też,  kiedy wybierzemy się do sklepu i nie znajdziemy produktu, który chcieliśmy kupić, nie warto kupować pierwszego, który będzie dostępny w danym punkcie sprzedaży. Warto sprawdzić, czy model, którego szukamy, dostępny jest w Internecie.

P3: Jak posiać kiełki w kiełkownicy?

Podstawowym krokiem dążącym do założenia własnej hodowli kiełek jest zakup odpowiednich nasion. Najlepiej jest wybierać te, sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma takiego sklepu, zawsze możesz skorzystać z Internetowych aukcji i kupić nasiona po okazyjnej cenie. Element, który jest niezbędny do rozpoczęcia hodowli kiełków to kiełkownica, lub inne naczynie, które znajdziemy we własnym domu. Kiedy mamy naczynie, przystępujemy do płukania oraz namaczania nasion. Kiedy dobrze zmiękną, przekładamy je do pojemnika. Warto pamiętać o codziennym podlewaniu. Nasionka powinny mieć dostęp do powietrza, dlatego warto wybierać naczynia z wieloma dziurkami.

 

P4: Jak zrobić kiełkownicę?

Aby uprawiać kiełki, nie musimy od razu kupować kiełkownicy. Na początku możemy zdecydować się na uprawę kiełków na wacie. Bardzo dużo gatunków roślin możemy uprawiać, po prostu umieszczając je na zwykłym talerzu lub innym pojemniku. W tym przypadku nieistotne jest samo naczynie, lecz wilgotna wata, którą należy pokryć całą powierzchnię, na której wyłożyliśmy nasiona. W ten sposób możemy uprawiać rzodkiewkę, gorczycę oraz siemię lniane. Kiełki możemy uprawiać także w doniczce. Produkt powinien znaleźć się w każdym domu. W tym przypadku, jako warstwę, która posłuży do kiełkowania, stosuje się ziemię. Jednak metoda ta nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ taki typ uprawy kiełków może powodować wiele bałaganu.

 

P5: Jak podlewać kiełkownicę?

Hodowla kiełków nie jest skomplikowanym procesem. Sadzenie nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Informacje, które są potrzebne, możemy bez większego problemu znaleźć w Internecie. Kiedy nasze kiełki są już posadzone, należy je dokładnie zalać wodą. Każde piętro z osobna. Najlepiej, jak wykorzystamy letnią, przegotowaną wodę. Przez najbliższe dni musimy pamiętać o regularnym podlewaniu naszej hodowli. Najlepiej, kiedy robimy to raz lub dwa razy dziennie. Istotne jest odprowadzanie nadmiaru wody. W innym wypadku nasze roślinki obumrą.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ