Wymiana oleju w kosiarce

Ostatnio aktualizowane: 04.10.23

 

Chcesz dowiedzieć się, jak wymienić olej w kosiarce spalinowej, a także poznać cenne wskazówki dotyczące tego tematu? Jeśli tak, znajdziesz te informacje w tym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie tekst, w którym kompleksowo wyjaśniamy, jak przebiega wymiana oleju w kosiarce i jak odpowiednio dbać o ten sprzęt ogrodowy, aby cieszyć się nim jak najdłużej. 

 

Wymiana oleju w kosiarce spalinowej – od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do szukania informacji w Internecie na temat tego, jak wygląda wymiana oleju w kosiarce NAC lub innej, przeczytaj dołączoną do sprzętu instrukcję. Dowiesz się z niej wiele cennych informacji nie tylko o obsłudze urządzenia, ale też o jego konserwacji. Producent powinien wskazać, jak często należy wymieniać olej. Zazwyczaj przedstawione jest to w formie godzin pracy, po których przekroczeniu olej trzeba wymienić. Z instrukcji dowiesz się m.in. tego, ile oleju do kosiarki należy wlać i jaki rodzaj produktu jest rekomendowany. Cenną wskazówką jest, aby nie wybierać najtańszego oleju, tylko po to, aby zaoszczędzić pieniądze. Jeśli będzie on słabej jakości, sprzęt może szybciej się zepsuć. Długa eksploatacja kosiarki spalinowej to jeden z głównych celów jej użytkowników. Kolejną wartościową radą jest, aby pierwszą wymianę oleju przeprowadzić nie od razu po zakupie, ale po kilku godzinach używania sprzętu. Dlaczego to ważne? Dzięki temu można pozbyć się z silnika osadów, które mogły się na nim pojawić jeszcze w fazie produkcji.

Informacji na temat konkretnego modelu kosiarki i jej konserwacji można szukać też w Internecie. Przykładowo bardzo dobrze opisana jest wymiana oleju w kosiarce Briggs&Stratton. Na stronie producenta można znaleźć kalkulator, na podstawie którego wybierany jest najlepszy olej do danego modelu. Pojawia się on wysoko w wynikach wyszukiwarki po wpisaniu w nią frazy ‘ile oleju do kosiarki Briggs&Stratton’. Na wspomnianej stronie producenta znajdują się też inne cenne wskazówki. Ze strony internetowej można dowiedzieć się, jaki typ oleju wybrać zależnie od warunków temperaturowych. W przypadku temperatury 5 st. C. i wyższej rekomendowany jest olej SAE30. Gdy wahania pogody są duże, najlepiej sprawdzi się produkt z oznaczeniem SAE 10W-30. Takie oleje usprawniają rozruch w niskiej temperaturze. Niezależnie od pogody dobrze sprawdzają się oleje syntetyczne. 

Jak wymienić olej w kosiarce?

Jak już wspominaliśmy, regularna konserwacja kosiarki to jedno z najważniejszych zadań, jakie trzeba wykonywać. Bez tego trudno oczekiwać, że sprzęt będzie dobrze działał przez długi czas od zakupu. Pojawia się zatem pytanie, jak zmienić olej w kosiarce. Można podzielić tę pracę na kilka etapów. Pierwszy z nich to przygotowanie. Warto mieć pod ręką nie tylko nowy olej, ale też pojemnik na stare paliwo, klucz przeznaczony do odkręcania korka spustowego, a także szmatkę lub ręcznik papierowy. Ostatnia z wymienionych rzeczy może się bardzo przydać, ponieważ podczas wymiany oleju łatwo coś pobrudzić. Znawcy tematu wskazują, że wymiana oleju w kosiarce Stiga, czy innej, powinna być przeprowadzona wtedy, kiedy paliwo zostanie zużyte. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, warto też zadbać o to, aby przewód do świecy zapłonowej odsunąć od oleju. Te dwa elementy nie mogą mieć ze sobą kontaktu. Kolejnym krokiem jest odkręcenie korka spustowego, ewentualnie pozbycie się oleju przez otwór wlotowy. Pod niego należy podstawić pojemnik, do którego będzie mógł spływać olej. Jego wyciek może zająć nawet do kilkudziesięciu minut. Po upływie tego czasu, kiedy będziesz pewny, że w środku nie ma już starego oleju, możesz wlać nowy. Pamiętaj o tym, aby co do jego ilości sugerować się wskazówkami podanymi przez producenta w instrukcji. Po wlaniu oleju wystarczy zakręcić korek. Sprzęt jest gotowy do pracy. 

 

Wymiana oleju w kosiarce Honda – konkretny przykład

Aby lepiej zobrazować Ci, jak przebiega proces konserwacji sprzętu, postanowiliśmy posłużyć się jeszcze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji do konkretnej kosiarki firmy Honda. Producent wskazuje, aby wymianę oleju przeprowadzić wtedy, kiedy silnik jest jeszcze ciepły. Olej spływa wtedy szybciej i dokładniej, co usprawnia cały proces. Pierwszym krokiem jest zamknięcie zaworu paliwowego, a następnym wykręcenie korka od oleju. Jak spuścić olej z kosiarki? Kosiarkę należy przechylić (w ten sposób, żeby gaźnik był na górze) i ustawić pod nią większe naczynie, do którego będzie mogła swobodnie spływać ciecz. Producent przy okazji zaznacza, że zużyty olej nie może być wyrzucony do śmieci lub co gorsza, trafić do gleby, ponieważ stanowi on zagrożenie dla środowiska. Potem wystarczy już tylko uzupełnić olej, a następnie sprawdzić jego poziom, zanim odpali się sprzęt. Do tego wykorzystuje się bagnet, który należy przetrzeć, a następnie włożyć do wlewu oleju. Trzeba przy tym pamiętać, że kosiarka musi być ustawiona na płaskiej powierzchni, ponieważ w innym wypadku mierzenie poziomu oleju może być przekłamane. W instrukcji można też przeczytać, że korzystanie z bezdetergentowego oleju wpływa negatywnie na trwałość silnika. Producent zaznacza też, że przesadzanie z ilością oleju również nie jest wskazane. Jeśli będzie go zbyt dużo, może on przedostać się do filtra.

Gotowe zestawy do wymiany oleju

Warto wiedzieć, że wymiana oleju w kosiarce Husqvarna czy innej może przebiegać łatwiej, niż przedstawiliśmy to wyżej. Wystarczy zainwestować w specjalny zestaw akcesoriów, który można kupić już za ok. 50 zł. Składa się ona zazwyczaj z 3 elementów, a są nimi: Duża strzykawka przeznaczona do odsysania oleju, butelka do przechowywania zużytego oleju, a także lejek do napełniania zbiornika. Strzykawka ma długi wężyk, dzięki czemu można trafić nawet do trudno dostępnych miejsc. To z kolei daje pewność, że zużyty olej zostanie dokładnie usunięty. Jak używać zestawu do odsysania przepracowanego oleju? Korzystając ze strzykawki, odciąga się ciecz i przelewa do butelki. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób przekazać zużyty olej do utylizacji. Później pozostaje tylko wlanie nowego oleju. Lejek ułatwia to zadanie i chroni przed zmarnowaniem cieczy.

 

Jak dbać o kosiarkę? 

Prawdopodobnie znasz już odpowiedź na pytanie, jaka kosiarka spalinowa jest polecana i masz w swoim garażu sprzęt do koszenia trawy. Najpewniej szukasz teraz informacji dotyczących konserwacji urządzenia. Dowiedziałeś się już, jak wymieniać olej, jednak nie jest to jedyne zadanie stojące przed użytkownikiem tego typu sprzętu. Jak jeszcze dbać o kosiarkę, aby służyła Ci jak najdłużej? Po całym sezonie pracy trzeba przeprowadzić gruntowną konserwację. Wśród zadań jest dokładne czyszczenie sprzętu z resztek trawy, ziemi czy innych zabrudzeń. Przystępując do ich usuwania trzeba upewnić się, że kosiarka nie jest rozgrzana. Do czyszczenia można użyć wody z węża ogrodowego. Niektórzy korzystają z myjki ciśnieniowej, choć trzeba przy tym uważać. Silny strumień wody może uszkodzić drobniejsze elementy sprzętu. Po zakończeniu sezonu koszenia trzeba też pozbyć się resztek paliwa. Najlepiej zużyć go w tradycyjny sposób, ale jeśli nie jest to możliwe, można usunąć je za pomocą odsysarki. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko, że dojdzie do zatkania gaźnika i awarii maszyny. 

Niezwykle ważnym zadaniem jest też czyszczenie filtra. Jego stan ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje maszyna i czy można łatwo ją odpalić. Zadbany filtr wspomaga pracę gaźnika. Jak sprawdzić jego stan? Wystarczy odkręcić osłonę i zobaczyć, jak wygląda ten element. Jeśli będzie on mocno zabrudzony, warto wymienić go na nowy. Filtr można starać się też wyczyścić. Jak to zrobić? Należy postukać nim o twardą powierzchnię, wtedy zabrudzenia odpadną. To metoda skuteczna, która jednak znajduje zastosowanie tylko do tych elementów, które nie są bardzo zaniedbane. Aby możliwy był płynny rozruch silnika, trzeba też dbać o sprawność świecy zapłonowej. Chcąc sprawdzić jej stan, trzeba wykręcić ją z cylindra. Jak często to robić? Przyjmuje się, że sprawdzanie stanu świecy zapłonowej jest konieczne w następujących przypadkach: Raz na sezon, gdy kosiarka się nie uruchamia i co 25 h jej użytkowania. Jeśli znajdują się na niej zanieczyszczenia, należy je usunąć. Można użyć do tego drucianej szczotki. Na rynku dostępne są też specjalne spraye przeznaczone do pielęgnacji świecy zapłonowej.

Istotnym elementem każdej kosiarki jest też ostrze tnące. Należy regularnie sprawdzać jego stan, ponieważ to od niego w dużym stopniu zależy sprawność kosiarki. Tępe noże można poznać po tym, że sprzęt zużywa więcej paliwa niż zwykle, a źdźbła trawy po koszeniu są poszarpane. Ostrza tnące można naostrzyć samodzielnie lub oddać je do serwisu. Do ostrzenia wykorzystuje się zazwyczaj szlifierkę lub pilnik. Przed przystąpieniem do tego należy dokładnie wyczyścić wspomniany element. Prace należy przeprowadzać w rękawicach i ostrożnie, aby uniknąć zranienia.

Dbanie o kosiarkę sprowadza się nie tylko do jej przeglądu po sezonie. Po każdym użyciu należy dokładnie ją wyczyścić, zwracając uwagę na to, czy zabrudzenia nie zalegają przypadkiem na nożu czy pod obudową. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie przechylać kosiarki, ponieważ istnieje ryzyko, że paliwo trafi do świecy zapłonowej oraz filtra i zaleje te elementy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ