Ubiorek wiecznie zielony – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Ostatnio aktualizowane: 04.10.23

 

Ubiorek wiecznie zielony to jedna z częściej spotykanych roślin, która rośnie na przydomowych skalniakach, rabatach oraz ogródkach skalnych. Kwiat pochodzący z grupy bylin kwitnie wiosną i osiąga wysokość do 35 cm. Piękne białe kwiaty w połączeniu z zielonymi liśćmi prezentują się bardzo okazale. Jednak, aby roślina kwitła, należy zagwarantować jej odpowiednią pielęgnację, która spowoduje, że domownicy będą mogli spoglądać na piękną rabatę każdego dnia wiosną i latem. 

 

Ubiorek wiecznie zielony 

Ubiorek wiecznie zielony jest popularnym kwiatem, często spotykanym w ogródkach, na skalniakach lub kolorowych rabatach. Wiele osób chętnie wybiera tę roślinę ze względu na charakterystyczny wygląd oraz na intensywnie zielone liście wąskołopatkowe, które są gęsto osadzone na młodych pędach. Silne rozkrzewienie sprawia, że z daleka bylina wygląda, jakby była przykryta śniegiem, ponieważ w porze kwitnienia pojawiają się białe kwiaty. Ubiorek wiecznie zielony zwany iberis sempervirens jest gatunkiem rośliny zaliczanej do rodziny kapustowatych brassicaceae, która także jest określana mianem krzyżowych. Do tego gatunku zalicza się rośliny zielone, jednak czasami także krzewy oraz drzewa. Do rodziny należy od 343 do 353 rodzajów roślin, w których jest do 4010 różnych gatunków. Występują one całkowicie naturalnie na wszystkich kontynentach poza lodowatą Antarktydą, a także poza obszarami nizinnych lasów równikowych. Największe zróżnicowanie roślin należących do kapustowatych jest na terenach zachodniej części Ameryki Północnej, na obszarze południowo-zachodniej Azji, a także w krajach należących do basenu Morza Śródziemnego. Roślina zwana ubiorek wiecznie zielony pochodzi z terenów Afryki Północnej, z rejonów Maroko oraz Algierii. Kwiat występuje także w Południowej Europie oraz na zachodzie Azji. Uprawy tej rośliny są jednak bardzo popularne w wielu częściach świata. 

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa

Uprawa kwiatów, krzewów oraz innych roślin wymaga od człowieka podstawowej wiedzy na temat pielęgnacji, a także niezbędnych narzędzi, które pomogą zadbać o przydomowy ogród. Aby wiedzieć, w jaki sposób uprawiać kwiaty, należy sprawdzić, czym się charakteryzują, czy gleba w ogrodzie będzie dla nich odpowiednia, a przede wszystkim czy będą współgrać z innymi bylinami na przydomowym skalniaku. Ubiorek wiecznie zielony zwany iberis sempervirens jest zimozieloną byliną określaną także jako krzewinka, ponieważ charakteryzuje się pięknymi, rozgałęzionymi pędami, które mogą być lekko zwisające. Roślina dorasta do niewielkich rozmiarów wynoszących od 10 do 35 cm i najczęściej jest spotykana jako skalny krzew. Bylina wyróżnia się lancetowatymi i ciemnozielonymi liśćmi o gładkiej i skórzastej powierzchni. Niewielkich rozmiarów liście są gęsto rozmieszczone i jest ich dużo w porównaniu do rozmiarów samej rośliny. Kwiaty ubiorka wiecznie zielonego są promieniste i z reguły mają intensywny, biały kolor, jednak zdarzają się odmiany w kolorach różowo-fioletowych, różowych oraz żółtych. Roślina kwitnie intensywnie w okresie od kwietnia do maja, czyli w IV i V miesiącu. 

 

Ubiorek wiecznie zielony – sadzonki 

Ogrodnicy zajmujący się na co dzień uprawą różnego rodzaju roślin i krzewów doskonale wiedzą, jakie warunki powinny być spełnione, aby dany kwiat czy drzewo rosło i pięknie się prezentowało. Okazuje się jednak, że dbanie o sadzonki ubiorka wiecznie zielonego jest bardzo proste i należy mu jedynie zapewnić kilka podstawowych elementów, aby roślina zakwitła. Na samym początku należy wybrać dla byliny odpowiednie miejsce. Skalna krzewinka potrzebuje słońca lub lekko zacienionego miejsca, gdzie będzie mogła rosnąć w spokoju. Warto pamiętać, że gatunek ten jest mrozoodporny, co sprawia, że w naszym kraju nie trzeba martwić się o jego zabezpieczenie na okres jesienno-zimowy. To duża wygodna szczególnie dla osób, które nie mają ręki do roślin i nie wiedzą, jak należy zadbać, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Sadzonki powinny rosnąć w glebie, która jest odpowiednio żyzna i przepuszcza tlen niezbędny do prawidłowego wzrostu.  

Ubiorek wiecznie zielony – rozmnażanie i pielęgnacja 

Bylina iberis sempervirens bardzo często jest uprawiana jako jednoroczny krzew, który jak wcześniej wspomniano, nie jest wymagający. Na samym początku warto jednak wspomnieć, jak w przypadku rośliny zwanej ubiorek wiecznie zielony wygląda rozstawa nasion przeznaczonych do uprawy. Według zaleceń bylina powinna być sadzona w taki sposób, aby na 1 m² było do 12 roślin i należy tego w miarę możliwości przestrzegać. Decydując się na posadzenie krzewinki, warto także wiedzieć, w jaki sposób rozmnażać roślinę, aby sadzonki odpowiednio się przyjęły, a kwiaty zakwitły. Ubiorek wiecznie zielony można z powodzeniem rozmnażać przez sadzonki oraz przez wysiew nasion. Oprócz rozmnażania równie ważna jest pielęgnacja, o której nie wolno zapominać. Najważniejsze jest regularne podlewanie, które należy dostosować do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W trakcie upałów i suszy trzeba regularnie nawadniać uprawy, jednak należy zachować umiar, aby nie doszło do gnicia korzeni lub liści. Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym należy pamiętać, jest nawożenie. Zabieg ten przeprowadza się w okresie lata, mniej więcej co 3 do 4 tygodni. Warto jednak wiedzieć, jaki nawóz będzie najlepszy dla byliny. Ogrodnicy zalecają, aby wybrać produkt przeznaczony do zasilania roślin skalniakowych. 

 

Ubiorek wiecznie zielony – przycinanie 

Odpowiednie przycinanie roślin i krzewów jest bardzo ważne, aby zapewnić im odpowiedni rozwój i możliwość rozrastania. Właściwe przycinanie byliny sprawia, że usuwa się przekwitnięty kwiatostan, umożliwiając roślinie ponowne kwitnienie jesienią. Do przycinania warto używać ostrych narzędzi, aby nie spowodować uszkodzeń. Ubiorek wiecznie zielony jest rośliną, która w ciekawy sposób ozdobi każdy ogród. Kwiat z powodzeniem można sadzić z innymi, zupełnie obcymi gatunkami. Bez przeszkód można także mieszać poszczególne kolory, aby stworzyć niepowtarzalną kompozycję kwiatową. Niektóre gatunki można sadzić w donicach balkonowych oraz skrzyniach tarasowych. Wówczas należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu gruntu wysokiej jakości mieszankami. Ubiorek wiecznie zielony może być posadzony między różami, tworząc piękną kompozycję. 

Co warto wiedzieć o roślinie?

Jak już wcześniej wspomniano, ubiorek wiecznie zielony jest rośliną odporną na działanie ujemnej temperatury. Jedyne, o co należy zadbać w okresie długiej i śnieżnej zimy to o dobrą ściółkę w postaci kawałków kory, z której roślina będzie pobierać odpowiednią ilość wody, gdy ziemia jest zamarznięta. Co ciekawe, bylina jest odporna na działanie szkodników oraz na choroby, które często dotykają różne kwiaty znajdujące się w ogrodzie. Odpowiednie przycinanie oraz właściwa pielęgnacja sprawią, że bylina będzie jedną z piękniejszych rosnących w ogrodzie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ