Ranking 9 najlepszych taczek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.07.24

 

Taczki – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Model G21 Klasik to klasyczna taczka ogrodowa. Przy jej pomocy przetransportujesz ziemię, piach, cement, a także inne materiały, takie jak drewno czy śmieci, które nagromadziły się podczas prac porządkowych i remontowych. Ciekawą propozycją jest też mocna, ocynkowana taczka budowlana Model 120 litrów. Misa i rama zostały pokryte specjalnym preparatem, który zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprzęt jest bardzo wygodny i pozwala na komfortowe przeprowadzanie prac w ogrodzie, a także na małej budowie. Specjalne, ergonomiczne uchwyty umożliwiają komfortowe przemieszczanie się.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Taczka G21 Klasik to dobre narzędzie, którego użyjesz w ogrodzie, na budowie, podczas remontu czy też codziennych obowiązków. Nadmuchiwane koło pozwala na manewrowanie modelem po różnych nierównościach.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że metalowy korpus jest podatny na lekkie zadrapania, w efekcie czego taczka traci swój estetyczny wygląd.

Podsumowanie

Wymiary modelu to: 66 cm x 62 cm x 130 cm. Pojemność wynosi 65 litrów. Na taczkę można załadować maksymalnie 120 kg. Kształt korpusu pozwala na przemieszczanie się z nią w wygodny sposób, nawet na małych powierzchniach (niewielki ogród). Model waży niespełna 9 kg.

Drugi wybór

Zalety

Mocna, ocynkowana taczka budowlana umożliwia wygodne wykonywanie prac porządkowych. Wytrzymałe koło o sporej średnicy (30 cm) pozwala na komfortowe przemieszczanie się z nią po różnych terenach.

Wady

W niektórych opiniach możemy przeczytać, że występują małe problemy przy montażu poszczególnych elementów taczki (kilka milimetrów różnicy w rozstawieniu otworów na śruby).

Podsumowanie

Misa taczki ma wymiary: długość – 80 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 20 cm. Do zestawu dołączony jest komplet śrub oraz ośka, które umożliwiają montaż. Pojemność sprzętu wynosi 80 litrów, a maksymalne załadowanie to 120 kg. Ten mocny, ocynkowany model nada się do drobnych prac remontowych i porządkowych.

Rozważ też

Zalety

To bardzo wygodna taczka, która pozwala na wygodne wykonywanie prac porządkowych wokół domu. Dzięki niej przetransportujesz zebrane liście, a także ziemię, która potrzebna będzie Ci do przesadzenia kwiatów.

Wady

Według niektórych kupujących wykończenie i mocowanie kół jest trochę za słabe. Konsumenci zwracają także uwagę na rączki, które są nieco za krótkie.

Podsumowanie

Pojemność sprzętu wynosi 300 litrów. Za sprawą pompowanych kół taczka ma bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Manewrowanie nią jest wygodne, a antypoślizgowe uchwyty znacznie ułatwiają pracę. Korzystanie ze sprzętu jest bardzo łatwe i przyjemne, a przede wszystkim nie potrzeba dużych nakładów siły, aby się z nim przemieszczać.

 

 

9 najlepszych taczek. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej przedstawiamy ranking taczek. Został on sporządzony na podstawie komentarzy i opinii użytkowników, które umieszczono w Internecie. Z pewnością ta część artykułu okaże się pomocna przy wyborze narzędzia, które będzie odpowiadało Twoim wymaganiom.

 

Taczka ogrodowa

 

1. G21 Taczka ogrodowa klasik 4029 639148

 

Model G21 Klasik to dobra taczka ogrodowa. Narzędzie to może być używane zarówno w ogrodzie, jak i na budowie oraz podczas prac remontowych. Z łatwością przetransportujesz nim ziemię, piach, a także cement i chwasty, które zerwałeś z grządek.

Dzięki niewielkim wymiarom (66 cm x 62 cm x 130 cm) możliwe jest wygodne manewrowanie i przemieszczanie się z taczką. Można załadować na nią nawet 120 kg (pojemność wynosi 65 litrów).

Kupujący uważają, że jest to bardzo dobra taczka ogrodowa. Chwalą sobie wygodę użytkowania oraz nadmuchiwane koło, dzięki któremu można pokonywać bezproblemowo różne nierówności. Według konsumentów to dobra taczka, zwłaszcza dla właścicieli małych ogrodów.

 

 

 

 

Taczka budowlana

 

2. Taczka ogrodowa taczki mocna 120l

 

Mocny i budowlany Model 120 litrów to dobra i tania taczka.  Misa i rama są ocynkowane, co zabezpiecza je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą powodować rdzewienie.

Waga modelu wynosi 8 kg. Wymiary misy to: długość – 80 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 20 cm. Ta taczka budowlana ma 120 litrów pojemności zasypowej. Może być w niej przewożony piach, ziemia, a także kamienie.

Według konsumentów to dobrej jakości taczka budowlana. Na pochwałę zasługuje jej solidna rama, a także wygodne uchwyty. Użytkownicy twierdzą, że to narzędzie jest dobrą propozycją do prac w ogrodach, a także na małej budowie, gdzie trzeba uporządkować teren.

 

 

 

 

Taczka dwukołowa

 

3. Taczka ogrodowa wózek WOZ-00200 300 L

 

Model WOZ-00200 300 L to taczka dwukołowa. Została ona wykonana z metalu, dzięki czemu jest bardzo mocna i wytrzymała. Zastosowane antypoślizgowe uchwyty ułatwiają pracę. Możesz załadować na taczkę liście, piach, ziemię, a nawet cegły.

Misa ma wymiary: szerokość – 90 cm oraz długość – 110 cm. Głębokość w najniższym miejscu wynosi 30 cm, a w najwyższym 50 cm. Taczka waży około 40 kg. Jej pojemność wynosi 300 kg.

Kupujący pozytywnie oceniają tę taczkę. Chwalą sobie antypoślizgowe uchwyty, które znacznie ułatwiają manewrowanie nią, a przede wszystkim pozwalają na pewne trzymanie narzędzia.

 

 

 

 

Taczka Castorama

 

4. Taczka Budowlana Spawana Sp 1

 

Jeżeli szukasz narzędzia, które pomoże Ci podczas prac porządkowych i remontowych, to warto zainteresować się modelem SP 1. To taczka ze sklepu Castorama, przy pomocy której w wygodny sposób przetransportujesz materiały budowlane, a także usuniesz odpady gromadzące się podczas wykonywanych czynności.

Na taczkę można załadować do 120 kg materiałów (pojemność to 85 l). Grubość ścianki misy wynosi 1,2 mm.

Opinie o taczkach dostępnych w ofercie wspomnianego sklepu są pozytywne. Wielu konsumentów zwraca uwagę na wygodny uchwyt prezentowanego modelu, który pozwala w łatwy sposób przemieszczać się i manewrować taczką. Za jego sprawą na dłoniach nie pozostają otarcia i odciski.

 

 

 

 

Taczka spalinowa

 

5. Taczka wozidło spalinowe mini wywrotka Hecht 2636 

 

Hecht 2636 to interesująca taczka spalinowa. Wyposażona jest w specjalne opony (dostosowane do każdego terenu), napęd na cztery koła oraz 4-biegową przekładnię (3 biegi w przód oraz 1 wsteczny). Maksymalna prędkość, jaką sprzęt może osiągnąć to niespełna 6,5 km/h. Zbiornik paliwa ma pojemność 3,6 l. (paliwo Pb95).

Wymiary skrzyni ładunkowej to: 94 cm x 63,5 cm x 33 cm. Obciążenie ładunkowe wynosi 300 kg. Korzystanie z taczki jest komfortowe, sprawne, a przede wszystkim bezpieczne. Waga sprzętu to 160 kg.

Test taczek wykazał, że jest to bardzo dobry produkt. Konsumenci chwalą wytrzymałość sprzętu oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, które przedłużają jego żywotność i wspomagają pracę (funkcja przechylania ułatwiająca opróżnianie skrzyni).

 

 

 

 

Taczka elektryczna

 

6. Greenworks Taczka ogrodowa GR7400007

 

Szukasz taczki z napędem elektrycznym? Model Greenworks GR7400007 powinien Cię zainteresować. To sprzęt, który pozwala na szybką i efektywną pracę. Jego maksymalna pojemność wynosi 100 kg.

Taczka elektryczna Greenworks wyposażona jest w specjalny przełącznik jazdy do przodu i do tyłu oraz regulator prędkości. Jej wymiary to: 133,6 cm x 67 cm x 111 cm. Ponieważ zastosowano funkcję wyrzucania zawartości, w łatwy i szybki sposób można opróżnić taczkę.

Według kupujących to bardzo dobry sprzęt. Na pochwałę zasługuje solidna konstrukcja podwozia, spora ładowność, a także funkcja opróżniania zawartości, która w szybki sposób pozwala na wyładowanie tego, co zostało nagromadzone w taczce.

 

 

 

 

Taczka japonka

 

7. Taczka japonka Higher 230L

 

Taczka japonka Higher 230L to bardzo interesujący model. Budowa misy jako wywrotki pozwala w wygodny i szybki sposób opróżnić jej zawartość. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują sprzętu do prac przydomowych.

Pojemność taczki wynosi 230 litrów. Wymiary modelu to: długość całkowita – 150 cm, szerokość całkowita – 76 cm i wysokość całkowita – 76 cm. Wielkość misy to: 100 cm x 73 cm. Jej stelaż został wykonany z rur, w efekcie czego jest bardzo mocny.

Opinie konsumentów na temat modelu są pozytywne. Użytkownicy chwalą specjalne zabezpieczenie na dłonie oraz stabilność konstrukcji. Oprócz tego zwracają oni uwagę także na zabezpieczenie misy, które zapobiega jej niechcianemu wywróceniu.

 

 

 

 

Taczka z napędem

 

8. Isolit-Bravo Taczka Elektryczna Power 15401004

 

Model Isolit-Bravo 15401004 to taczka z napędem elektrycznym. Ma on ocynkowaną skrzynię ładunkową, która wykonana została z blachy o grubości 1 mm. Warto zastanowić się nad zakupem tego sprzętu, jeżeli masz zamiar przewozić bardzo ciężkie materiały.

Maksymalna ładowność taczki wynosi 150 kg, a użytkowa jest równa 75 kg. Wymiary skrzyni ładunkowej to: szerokość – 56 cm, długość – 88 cm i głębokość – 30 cm. Całkowita waga sprzętu wynosi około 28 kg.

Kupujący oceniają pozytywnie ten produkt. Zwracają oni uwagę na wzmocnienie ramy, a także na solidność konstrukcji. Taczka może być używana zarówno przy pracach porządkowych w domu (w ogrodzie), jak i remontowo-budowlanych.

 

 

 

 

Taczka plastikowa

 

9. Keter Taczka Dwukołowa Easy Go Breeze 50L

 

Taczka plastikowa Keter Easy Go Breeze 50L to dobry wybór dla tych, którzy potrzebują sprzętu do utrzymania porządku na przykład w ogrodzie. Oprócz transportu ziemi czy też chwastów może ona służyć jako magazynek na wodę, narzędzia lub sadzonki.

Pojemność taczki wynosi 50 l. Chociaż jest niewielka (wymiary to: szerokość – 51 cm, długość – 56 cm i wysokość – 84 cm), to kubełkowy kształt pozwala na uzyskanie większej ładowności.

Konsumenci uważają, że jest to bardzo wygodna i łatwa w użytkowaniu taczka. Jest lekka, a dzięki dużym kółkom swobodnie można prowadzić ją po różnych nierównościach terenu, ponieważ pokona je bez większego trudu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką taczkę kupić?

 

Taczka jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno w ogrodzie, jak i na budowie. Pozwala ona w wygodny sposób przetransportować różne materiały, takie jak ziemia, cement, piach czy też śmieci, które nagromadziły się podczas prac porządkowych. Jeżeli zastanawiasz się, jaką taczkę wybrać, to w tym poradniku z pewnością znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Gdzie będziesz używać taczki i jaka pojemność Ci się przyda?

Przed zakupem taczki należy zastanowić się, gdzie będziesz jej używać. Jeżeli potrzebujesz sprzętu do małego ogrodu, aby wykonywać w nim drobne prace porządkowe, to warto wybrać model o niewielkich wymiarach (na przykład o pojemności od 50 do 100 litrów). Ułatwi Ci to wygodne manewrowanie na niedużych powierzchniach. Zupełnie inną taczkę należy wybrać, gdy masz zamiar używać jej na dużej budowie. Tam przyda się model, który będzie w stanie przetransportować spore ilości materiałów używanych podczas pracy. Pojemność takiego narzędzia powinna wynosić około 300 litrów. To bardzo ważne, aby dobrać sprzęt do Twoich potrzeb, aby spełniał on wszystkie wymagania i pozwalał na wygodne manewrowanie oraz przemieszczanie się z nim.

 

Materiał wykonania

Materiał, z jakiego mogą być wykonane taczki to:

* plastik – cechą tych modeli jest niewielka waga, w efekcie czego przewożenie materiałów (ziemi, piachu) nie sprawia większych trudności. Nie należy jednak transportować w nich ciężkich rzeczy (na przykład kamieni), ponieważ mogą one uszkodzić misę. Sprzęt ten wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania w zimie, ponieważ niskie temperatury powodują kruszenie tworzywa sztucznego i uszkadzają jego strukturę;

* metal – sprzęty te są solidne i cechują się dużą trwałością. Warto jednak zatroszczyć się o sprawdzenie grubości ścianek misy, ponieważ zbyt cienkie będą się odkształcać. Ważne, aby model z metalu był zabezpieczony przed korozją, ponieważ zwiększy to jego wytrzymałość.

 

Misa

Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki została wykonana misa. Wyróżniamy taczki:

* spawane – misa zrobiona jest z kilku arkuszy blachy o większej grubości, które są połączone ze sobą za pomocą spawu;

* tłoczone – misa powstaje z jednego arkusza blachy, a jej kształt zostaje wytłoczony na specjalnej maszynie.

Należy pamiętać także o sprawdzeniu głębokości misy. Ta płytka znacznie ułatwi rozładunek, ponieważ plecy nie będą się przy tym męczyć. Głęboka zaś jest dobrym wyborem do przewożenia elementów o dużym gabarycie, na przykład worków z ziemią, piachem czy też materiałów, które potrzebne Ci są na budowie.

 

Rodzaj kółek

Taczka może być wyposażona w jedno lub dwa kółka. Warto przed zakupem sprawdzić, z jakiego materiału są one wykonane. Wyróżniamy koła:

* pompowane – dobrze sprawdzą się na różnych, nierównych terenach. Cechują się dużą trwałością;

* plastikowe – są mniej trwałe, nadają się jedynie na równe i trochę twardsze powierzchnie (nie sprawdzą się na miękkim gruncie);

Niektóre modele wyposażone są w specjalne koła terenowe, które dostosowane są do każdego rodzaju powierzchni i pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie się nawet po bardzo trudnym terenie.

 

Uchwyty i długość rączek

Uchwyty to ważny element, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Należy zatroszczyć się o to, aby Twoje ręce nie nabawiły się odcisków i otarć, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy. Zastosowanie specjalnych, gumowych zabezpieczeń na dłonie sprawi, że korzystanie ze sprzętu (nawet wielogodzinne) będzie wygodne i przyjemne. Długość rączek to także bardzo ważna rzecz. Jeżeli będą one za krótkie, to Twoje nogi podczas pracy mogą być narażone na otarcia przez nisko położoną misę, a kręgosłup na przeciążenie. W efekcie czego możesz odczuwać ból pleców.

 

Taczki elektryczne i spalinowe

Oprócz tradycyjnych taczek, do których przemieszczania potrzebna jest siła mięśni człowieka, istnieją także modele napędzane elektrycznie lub przy pomocy odpowiedniego paliwa. Znacznie ułatwiają one pracę, ponieważ wyposażone są w specjalne przełączniki. Za ich sprawą możliwa jest jazda w przód i w tył. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ nie męczysz się podczas pracy i w wygodny sposób możesz przetransportować nawet bardzo ciężkie rzeczy.

Jaka jest najlepsza taczka?

Ważne, aby wybrany przez Ciebie model spełniał wszystkie Twoje oczekiwania. Należy dokładnie określić potrzeby i przemyśleć wybór, aby zakupiony sprzęt był wygodny w obsłudze i służył przez wiele lat. Najlepsza taczka jest bardzo dobrze dopasowana do wymagań użytkownika.

 

Taczki w dobrych cenach

Najtańsze taczki kosztują około kilkudziesięciu złotych. Wykonane są jednak ze słabszych materiałów, które podatne są na odkształcenia, w efekcie czego sprzęt traci pierwotny wygląd i kształt. Cena trochę droższych modeli wynosi od około 200 zł do 300 złotych. Do ich wyprodukowania używane są trwalsze tworzywa, dzięki czemu sprzęty te cechują się dużą wytrzymałością. Najdroższe taczki to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Najczęściej w tych modelach zastosowane zostały nowoczesne technologie, które ułatwiają pracę (na przykład automatyczne wspomaganie opróżniania misy). Używanie tego typu sprzętu jest łatwe i wygodne, a transportowanie materiałów o dużych gabarytach szybkie i bezproblemowe.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić taczkę z drewna?

Do wykonania taczki z drewna potrzebne Ci będą deski (o takich samych wymiarach), młotek, gwoździe (albo wkrętarka i wkręty), a także dwa kółka i metalowa rurka. Najpierw należy zbić z drewna pudełko (dno i ścianki). Warto przed wykonaniem tej czynności narysować projekt. Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać jest przymocowanie kółek do metalowej rurki. Należy zainstalować je na końcach tak, aby możliwe było wygodne manewrowanie i prowadzenie taczki. Po przewróceniu zbitego pudełka do góry dnem, w pierwszej kolejności przybij dwie deseczki, które posłużą jako uchwyty. Warto, aby były one mocne, ponieważ będą musiały wytrzymać duże obciążenie. Na samym końcu należy zainstalować wykonaną przez Ciebie oś z kołami. Do dna pudełka możesz przybić (naprzeciwko siebie, w odpowiedniej odległości) dwie zbite z drewna obręcze w kształcie kanciastej litery „C”. W ich otworach powinna znaleźć się rurka. Po wbiciu ostatniego gwoździa taczkę możesz pomalować farbą, która zwiększy jej trwałość.

P2: Ile waży taczka ziemi?

Waga taczki ziemi uzależniona jest od maksymalnej pojemności, jaką jesteś w stanie załadować na konkretny model. Każdy sprzęt ma ograniczenia, których warto przestrzegać, aby służył wiele lat. Najczęściej na taczkę możesz załadować około 120 kg ziemi. Istnieją modele (zwłaszcza te plastikowe), których pojemność załadunkowa jest mniejsza (50 kg). Warto pamiętać o tych ograniczeniach, aby nie uszkodzić taczki w wyniku przeładowania. Niektóre sprzęty są w stanie przewieźć nawet 300 kg ziemi. Te modele wykonane są z mocnych i trwałych materiałów, co pozwala na transport dużego załadunku.

 

P3: Ile m3 może pomieścić taczka?

Jeden m3 to 1000 litrów. To, ile metrów sześciennych pomieści taczka uzależnione jest od modelu, jakim dysponujesz. Jeżeli Twój sprzęt ma pojemność 300 litrów, to będziesz musiał napełnić go ponad 3 razy, aby zmieścić metr sześcienny, na przykład cementu, ziemi lub wapna. Gdy Twój model ma pojemność 120 litrów, to analogicznie 1000 litrów konkretnego materiału przetransportujesz w ponad 8 taczkach. Wszystko zależy od tego, jaką pojemność załadunku ma Twój sprzęt.

 

P4: Ile litrów może pomieścić taczka?

W zależności od tego, jaką pojemność załadunku ma Twoja taczka, tyle litrów będziesz mógł w niej przewieźć. Przed zakupem sprzętu warto zastanowić się nad tym, jaka wielkość Cię interesuje. To ważne, aby dopasować objętość modelu do własnych potrzeb. Jeżeli potrzebujesz taczki do przydomowych prac lub do ogrodu, możesz zainwestować w tę o mniejszej pojemności (około 50-100 litrów). Ułatwi Ci to swobodne manewrowanie po terenie o niewielkiej powierzchni. Gdy szukasz sprzętu, który sprawdzi się na dużej budowie, warto zastanowić się nad zakupem modelu o większej pojemności (około 300 litrów).

P5: Ile kosztuje taczka?

Cena taczki uzależniona jest od materiałów, z których jest ona wykonana. Te najtańsze kosztują około kilkudziesięciu złotych. Zazwyczaj mają małą pojemność (około 50 kg), są zrobione ze słabej jakości tworzyw i podatne na odkształcenia czy też zarysowania. Trochę droższe modele to koszt około 300 zł. Materiał ich wykonania jest solidniejszy, a pojemność załadunkowa jest znacznie większa (około 150 kg). Cena najdroższych taczek to nawet kilka tysięcy złotych. Najczęściej są to zmechanizowane sprzęty, w których zostały zastosowane nowoczesne technologie (np. automatyczne opróżnianie misy).

 

 

 

 

Rodzaje taczek i ich zastosowania 

 

Taczka stalowa

Taczka stalowa jest powszechna i można ją znaleźć w większości marketów budowlanych. Jest ona na tyle wytrzymała, że poradzi sobie z każdym ładunkiem, począwszy od lekkich w postaci trocin lub liści, po ciężkie cegły, gruz czy węgiel. Nawet pod tak dużym ciężarem taczka stalowa nie pęknie. Niestety, tego typu narzędzie ogrodowe nie należy do najlżejszych i jej prowadzenie może sprawić trudność drobnej osobie o niewielkiej sile. Jest nim również trudno manewrować przy maksymalnym zapełnieniu. Wadą taczki stalowej jest też to, że rdzewieje, jeśli pozostawi się ją na deszczu. Warto wiedzieć, że za każdym razem, kiedy zostanie na zewnątrz narażona na działanie wilgoci i wody, rdza tworzy słaby punkt w materiale, który z czasem może się załamać pod ciężarem. Jest to wtedy moment na zakup nowego sprzętu, dlatego też ważne jest, aby dbać o taczkę stalową. 

 

Taczka drewniana 

Taczka drewniana nie jest tak popularna, jak metalowa czy plastikowa. Drewno jest materiałem ciężkim, a gdy namoknie, staje się podatne na gnicie. Zaletą takiego modelu jest to, że nie będzie on pękać jak ten z tworzywa sztucznego oraz rdzewieć jak ten metalowy. Ważne jest, aby taczkę przechowywać w zadaszonym miejscu. Modele wykorzystywane jako dekoracja lub donice do sadzenia kwiatów są regularnie impregnowane, dlatego też nie są tak podatne na działanie warunków atmosferycznych.

Taczka plastikowa 

Taczka plastikowa jest znacznie tańsza niż metalowe lub drewniane odpowiedniki. Modele wykonane z tworzywa sztucznego ważą mniej, dzięki czemu są idealne dla ogrodnika martwiącego się, czy będzie w stanie poradzić sobie z przewiezieniem ciężkiego ładunku. Dobra taczka plastikowa jest nie tylko lekka, ale i odporna na wilgoć. Dużą zaletą plastiku jest brak rdzy, kiedy narzędzie pozostawia się na deszczu. Jedną z wad plastikowego materiału jest niska wytrzymałość na duże obciążenie, które może spowodować jego pęknięcie. Kolejnym minusem jest to, że tego typu modele użytkowane w ekstremalnie niskiej temperaturze mogą popękać. Ponadto, w trakcie pracy na gorącym słońcu występuje ryzyko osłabienia struktury materiału oraz jego płowienie.

 

Taczka brezentowa 

Taczka wykonana z brezentu nie jest tak chętnie kupowana, jak inne modele. Jest ona odpowiednia dla osób, które nie mają dużo miejsca do przechowywania narzędzi ogrodowych. Ten model można z łatwością złożyć i umieścić w dowolnym miejscu. Taczka brezentowa nie jest tak wytrzymała, jak metalowa czy plastikowa. Jest za to niezwykle lekka i poręczna, a do tego łatwa w użyciu, dlatego idealnie nada się dla kobiet, które nie chcą zmagać się z wagą taczki tradycyjnej. 

 

Metalowy uchwyt 

Metalowe uchwyty pozwalają użytkownikowi na bezpieczną obsługę bez obaw o ładunek. Nie zginają się ani nie pękają, są trwałe i nie ulegają uszkodzeniu, co oznacza, że jeden egzemplarz jest sprawny przez długie lata. Jedyną wadą uchwytów metalowych jest to, że na słońcu bardzo się nagrzewają, co powoduje znaczny dyskomfort podczas użytkowania. Z tego powodu zaleca się zakładanie rękawiczek do wszelkich prac ogrodowych. 

 

Uchwyt drewniany 

Drewniane uchwyty są bardzo popularne ze względu na to, że podczas pracy na słońcu tak szybko się nie nagrzewają. Z kolei ich wadą jest niebezpieczeństwo powstawania niewielkich odłamków drewna w postaci drzazg, które boleśnie wbijają się w skórę. Nawet po wyciągnięciu drzazgi pozostaje dyskomfort, który niejednokrotnie ogranicza możliwość dalszej pracy w ogrodzie. Inną wadą drewnianych uchwytów jest ich trwałość. Drewno pozostawione na deszczu jest nie tylko nieprzyjemne w dotyku, ale też może zacząć gnić. Spowoduje to pęknięcie uchwytów i taczka nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania. 

Uchwyt plastikowy

Uchwyty plastikowe można znaleźć przede wszystkim w plastikowych taczkach, które zostały wyposażone w pojedynczy uchwyt. Nawet niewielkie uszkodzenie w postaci pęknięcia spowoduje, że użytkowanie będzie znacznie utrudnione. Nie zaleca się użytkowania taczek plastikowych w okresie późnej jesieni oraz zimy, ponieważ duże obciążenie w połączeniu z niską temperaturą powoduje uszkodzenia. W momencie, kiedy plastikowe uchwyty pękają, narzędzie należy wymienić na nowe, ponieważ samych uchwytów nie da się wymienić ani regenerować. 

 

Zastosowanie 

Ogrodnicy używają taczek, aby ułatwić sobie pracę. Najczęściej wykorzystują to narzędzie do transportu ciężkich ładunków, takich jak ziemia czy kamienie. Taczkę można również użyć jako donicę do sadzenia roślin i krzewów. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie ich ładowności do przenoszenia cegieł, pustaków oraz innych materiałów na budowie. Niektóre modele taczek umożliwiają transport ciężkich materiałów bez obciążania pleców.
 

Porady, które pomogą samodzielnie zrobić drewniane taczki

 

Taczka z drewna

Drewniana taczka była w przeszłości bardzo popularna. Jednak wraz z postępem technologii została wyparta przez odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego i stali. Niektórzy ogrodnicy nadal preferują drewniane taczki jako element ozdobny do swojego ogrodu. Latem wykorzystują je jako donice do sadzenia kwiatów, a jesienią i zimą użytkują w tradycyjny sposób do przewożenia różnych ładunków. Zwykle modele te wykonane są z trzech rodzajów drewna. Koła wykonane są z drewna miękkiego np. lipa, jodła czy sosna. Drewno takie jest elastyczne, dlatego też dobrze sprawdza się do wykonania tego elementu. Rama, uchwyty oraz piasta kół zrobione są z drewna twardego, takiego jak jesion, dąb oraz buk. W przypadku misy warto użyć drewna bardzo miękkiego tj. topola, wierzba, świerk czy jodła. 

Jak zbudować taczkę?

Do budowy taczki potrzebne będą narzędzia oraz odrobina umiejętności manualnych. Przyrządy, jakie będą niezbędne, to: wiertarka lub wkrętarko-wiertarka akumulatorowa, wiertła, śrubokręt, ocynkowane gwoździe, metr, ołówek, piłka do cięcia drewna lub wyrzynarka. Oprócz tego potrzebny będzie ocynkowany pręt z pełnym gwintem, śruby z nakrętkami, papier ścierny, pędzel oraz impregnat do drewna. 

Na początku należy wybrać drewno, z jakiego taczka powstanie. Warto wybrać takie już wyschnięte, ponieważ jest znacznie lżejsze i łatwiejsze w obróbce. Budowę zaczyna się od zbicia drewnianej skrzynki wedle upodobań i potrzeb. Może ona mieć wymiary np. 45 cm x 55 cm. Do wykonania misy potrzebnych będzie 5 elementów (4 na boki oraz 1 na spód). Dwa kawałki drewna, z których powstanie stelaż i uchwyt, należy dokładnie oczyścić papierem ściernym. Najlepiej, aby były one kwadratowe i miały grubość 5 cm oraz były długie na 1,2 m. Z jednej strony należy ściąć krawędzie obu desek tak, aby po zetknięciu przylegały do siebie. Po obcięciu końcówek trzeba połączyć dwie podpory niewielkim kawałkiem deski, który umieszcza się około 30 cm od ściętej wcześniej krawędzi. Ważne jest, aby obcięte krawędzie nie były złączone. Należy zostawić około 5 – 7 cm wolnej przestrzeni na koło. 

Koło do taczki można kupić gotowe lub spróbować wyciąć je z kawałka drewna o wymiarach 15 cm x 15 cm i grubości 2,5 cm. Wycinanie wygodnie zrobić za pomocą wyrzynarki do drewna, a następnie wyrównać krawędzie papierem ściernym o gradacji P60 lub P120. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworu we wcześniej przygotowanej ramie. Należy wywiercić go na samym środku ściętej krawędzi. Do zrobienia osi może posłużyć ocynkowany pręt o średnicy 1,5 cm, który trzeba włożyć w wywiercony otwór. Następnie trzeba nałożyć metalową nakrętkę i przesunąć pręt tak, aby koło umieścić na środku i nakręcić drugą nakrętkę wraz z podkładką. Koło należy unieruchomić za pomocą śrub. 

Uchwyt wraz z kołem należy dopasować do wcześniej zrobionej skrzynki i zaznaczyć ołówkiem linię. Następnie trzeba wyciąć dwa kliny o tej samej długości co misa. Kliny powinny mieć 5 cm szerokości oraz 10 cm wysokości. Należy położyć je na skrzyni i przykręcić za pomocą śrub do drewna. Uchwyt z kołem trzeba ułożyć na skrzyni z przymocowanymi klinami i przykręcić je na stałe. Do stelażu należy dokręcić nogi z dwóch kawałków drewna o wymiarach: 5 cm x 5 cm, aby stanowiły podparcie dla taczki. Aby narzędzie ogrodowe było stabilne, warto zainstalować drewnianą wstawkę między obie nogi. 

Zabezpieczenie gotowej taczki

Gotową taczkę warto przetrzeć papierem ściernym, aby usunąć wszelkie niedoskonałości drewna i pozbyć się wystających drzazg, które mogłyby wbić się w skórę. Po dokładnym wyczyszczeniu drewno należy zaimpregnować. W zależności od projektu można je pomalować na wybrany kolor. W sklepach dostępnych jest wiele farb akrylowych do drewna, które kryją już po nałożeniu jednej warstwy. Dzięki temu taczka będzie miała niepowtarzalny wygląd oraz posłuży znacznie dłużej.

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Tadeusz

April 28, 2022 at 7:12 pm

Proszę o podpowiedź gdzie można kupić koła do do taczki keter easy go breeze 50l. Podczas prac połamały się przy ośkach.

Respuesta
Zespół Ogrodowanie.pl

May 3, 2022 at 6:46 am

Dzień dobry,

Elementy narzędzi ogrodniczych ogrodniczych zwykle można kupić w sklepach typu OBI, Castorama i innych marketach budowlano-ogrodniczych, jesteśmy pewni, że w tego typu sklepach otrzyma Pan wyczerpującą informację dotyczącą interesujących Pana części.

Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.com

Respuesta