Szpadel – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Ranking szpadli otwiera model Fiskars SmartFit 1001567. Skąd wiemy, że to właśnie ten produkt powinien znaleźć się na 1. miejscu? Przejrzeliśmy publikowane w Internecie opinie – z wielu recenzji wynika, że prezentowane narzędzie jest solidnie wykonane i wygodne. Największą zaletą okazuje się możliwość regulowania długości łopaty – pozwala to na dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb osoby, która aktualnie z niego korzysta. Model wykonano z dobrej gatunkowo stali. Wygięty pod kątem 13 stopni trzonek zapewnia precyzję i komfort w trakcie pracy. Użytkownik może więc przyjąć wygodną pozycję, co zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców. Z pewnością jesteś ciekawy, jakie jeszcze modele znalazły się w naszym zestawieniu. Dlatego też zachęcamy do przeczytania naszego rankingu, w którym drugie miejsce zajął szpadel Fiskars Solid 131413. Produkt ma ostro zakończoną głowicę, co ułatwia przekopywanie ziemi (nawet jeśli ta nie jest odpowiednio wilgotna). Wiele osób podkreśla, że łopata gwarantuje komfort w trakcie kopania, a jej trzonek ma odpowiedni kształt.
5 najlepszych szpadelek. Opinie w 2024 roku
Szpadel to niezawodne narzędzie ogrodnicze. Musi być solidny i funkcjonalny. Dlatego postanowiliśmy zrobić zestawienie zawierające najciekawsze modele szpadli dostępne na polskim rynku. Różnią się one przeznaczeniem, konstrukcją, wielkością, a także ceną, a więc z całą pewnością znajdziesz tutaj sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom.
Tabela porównawcza
1. Fiskars Teleskopowy Szpadel ostry Fs131300
Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazł się model Fiskars FS131300. Jest to funkcjonalne narzędzie ogrodnicze charakteryzujące się ergonomią, a także wysoką jakością wykonania oraz funkcjonalnością.
Jest to szpadel teleskopowy z regulowaną długością trzonka, która zapewnia ergonomię i wygodę w czasie pracy. Takie narzędzie może być wykorzystywane przez różne osoby niezależnie od wzrostu. Głowica produktu została wykonana z hartowanej stali borowej.
Taki materiał jest niezastąpiony przy kopaniu w ciężkiej glebie – nawet przy napotkaniu kamieni, bardzo twardej powierzchni czy korzeni, nie stępi się. Długość trzonka regulowana jest w zakresie od 1050 mm do 1250 mm. Natomiast jego kąt nachylenia wynosi 130 st. Szerokość głowicy wynosi 190 mm.
Pełna waga produktu to zaledwie 2 kg. Produkt ten ma wygodną rączkę z tworzywa w kształcie litery D. Ten najlepszy szpadel ceniony jest przez konsumentów za jakość wykonania, funkcjonalność, a przede wszystkim ostrą i wydajną głowicę.
Szpadel Fiskars SmartFit 1001567 waży 1,9 kg. Długość produktu można regulować w zakresie od 105,4 cm do 125 cm. Głowicę wykonano ze stali borowej.
Zalety
Swobodna regulacja długości: Użytkownik może w łatwy sposób dostosować narzędzie do swojego wzrostu. Możliwość regulowania szpadla (105,4 cm do 125 cm) sprawia, że z modelu może korzystać każdy członek rodziny.
Wykonanie: Produkt wykonano m.in. z wytrzymałej stali borowej. Dzięki temu model wykazuje dużą odporność na uszkodzenia, co daje gwarancję długiego czasu użytkowania narzędzia.
Wygoda: Na komfort w trakcie korzystania ze szpadli wpływa odpowiedni kształt produktu. Dobrze wyprofilowana rączka, jak również odpowiednio wyważony środek ciężkości sprawiają, że praca z tym narzędziem jest przyjemna.
Kształt głowicy: Z uwagi na to, że głowica jest ostro zakończona łopatę łatwo wbija się w ziemię. To ułatwia np. wykopywanie głębokich dołów.
Waga: Produkt waży 1,9 kg. W związku z tym, że jest lekki nie obciąża zbyt szybko dłoni. W efekcie użytkownik nie musi wykonywać zbyt częstych przerw wynikających ze zmęczenia.
Wady
Trzonek: Część osób zauważyło, że na powierzchni trzonka widać ślady po zarysowaniach. Nie wpływa to jednak na komfort użytkowania.
2. Fiskars Szpadel Ostry Solid 131413
Fiskars Szpadel Solid 131413 to wysokiej jakości, trwały model, który sprawdzi się na każdej działce. Jest to już drugi na naszej liście produkt znanego producenta narzędzi do użytku domowego oraz w ogrodnictwie. Głowica narzędzia wykonana jest z hartowanej stali, dzięki czemu jest wysoce odporna na uszkodzenia.
Radzi sobie nawet z bardzo twardą, oporną glebą. Model ten posiada wygodną rączkę w kształcie litery D wykonaną z tworzywa, co zapewnia nam wygodę i ergonomię pracy.
Narzędzie przeznaczone jest do kopania, a także usuwania korzeni, co jest możliwe dzięki zaostrzonej krawędzi. Blat tego sprzętu ma podporę, która zapewnia efektywniejszą pracę. Jest to funkcjonalny i trwały sprzęt, którego solidność potwierdzają użytkownicy. Podobnie, jak inne narzędzia Fiskars, uważana jest za wysokiej jakości sprzęt.
Kąt nachylenia trzonka wynosi 26 st., wymiary szpadla to: długość – 1170 mm, szerokość – 180 mm, a jego waga to 1820 g. Użytkownicy tego produktu zgodnie stwierdzają, że to solidny, funkcjonalny model cechujący się świetnym stosunkiem ceny do jakości.
Szpadel Fiskars Solid 131413 ma wymiary: długość – 117 cm i szerokość – 18 cm. Waga produktu jest równa, 1,82 kg. Model wykonano m.in. ze stali.
Zalety
Kształt: Szpadel ma odpowiedni kształt – zarówno trzonek, jak i uchwyt są dobrze wyprofilowane. Zapewnia to precyzję w trakcie użytkowania.
Głowica: Łopata ma ostre zakończenie, co powoduje, że praca z wykorzystaniem prezentowanego narzędzia jest łatwiejsza. Podkreślić należy również to, że ostrą głowicę wykonano z dobrej gatunkowo stali.
Wygoda: W opiniach wielu osób pojawia się informacja, że produkt jest wygodny w użytkowaniu. Wszystko za sprawą dobrze wyprofilowanego trzonka pozwalającego przyjąć wygodną pozycję podczas pracy.
Połączenie trzonu i głowicy: Mocny spaw łączący trzon z głowicą jest gwarancją, że wspomniane elementy są dobrze do siebie przytwierdzone. W rezultacie nie ma obaw o to, że produkt się zniszczy, co uniemożliwiłoby korzystanie z niego.
Wady
Tworzywo pokrywające rączkę: Niektórzy Internauci zwracają uwagę na to, że tworzywo, z którego zrobiono rączkę nie jest przyjemne dla skóry.
3. Gardena Szpadel półokrągły 3149-20
Kolejna propozycja to szpadel GARDENA 3149-20. Jest to model półokrągły, przeznaczony do odcinania i wyrównywania brzegów trawników. Dzięki temu, że ma naostrzony i hartowany kant w kształcie półksiężyca, praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna – nawet wtedy, gdy gleba jest dość zbita.
Szpadel pasuje do wszystkich trzonków GARDENA, a więc bez problemu dobierzesz jego długość do swojego wzrostu, tym samym zapewnisz sobie komfort pracy. Każdy trzonek Gardena Combisystem został zaprojektowany w taki sposób, aby nie obciążać kręgosłupa.
Szpadel jest wykonany z wysokiej jakości stali, która została pokryta duroplastem chroniącym przed korozją. Produkt objęty jest aż 25 letnią gwarancją producenta, co potwierdza jego solidność i wysoką bezawaryjność.
Jak zauważają konsumenci jest to porządne, ergonomiczne narzędzie, do którego sam dopasowujesz trzonek. W zestawie znajduje się duża śruba mocująca, gwarantująca bezpieczne i stabilne połączenia szpadla z trzonkiem. Produkt ten uważany jest za solidny i wydajny.
Szpadel półokrągły Gardena 314920 wykonano ze stali oraz pokryto duroplastem. Do produktu zaleca się zakupienie trzonka o długości 130 cm.
Zalety
Łatwe łączenie: Prezentowany szpadel zaliczany jest do narzędzi typu combisystem. Oznacza to, że produkt można łatwo połączyć z trzonkiem – wystarczy w tym celu użyć śruby mocującej. Tak dokręcone elementy są stabilne.
Wykonanie: Model wykonano z dobrej jakości materiałów. Stal w połączeniu z duroplastem daje gwarancję, że szpadel nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.
Gwarancja: Łopata jest objęta aż 25-letnią gwarancją producent. Możemy być pewni, że produkt będzie nam służył przez długi czas. Warto dodać, że model zdobył wiele pozytywnych ocen konsumentów – użytkownicy potwierdzają solidne wykonanie narzędzia.
Wady
Brak trzonka w zestawie: Kupując szpadel Gardena 314920 nie otrzymujemy w komplecie potrzebnego trzonka. Stąd pojawia się konieczność dokupienia tego elementu, co jak wiadomo, zabiera czas.
4. Flo Szpadel Oprawiony 35803
Flo Szpadel Oprawiony 35803 to solidne narzędzie z trzonkiem o długości 95 cm. Jego szerokość robocza wynosi 16 cm. Praca ze szpadlem jest komfortowa, co wynika m.in. z zastosowania dobrze wyprofilowanego uchwytu. Został on wykonany z tworzywa sztucznego i dobrze leży w dłoni.
Narzędzie przyda się nie tylko w przydomowym ogródku, ale również na działce, a nawet budowie. Szeroka część robocza jest ostra, dlatego nie ma problemu z wbijaniem jej w twardą czy wyschniętą ziemię. Ponieważ trzonek jest z drewna, nie należy się obawiać, że niespodziewanie pęknie podczas pracy.
Konsumentom spodobał się opisywany szpadel, bo jest solidny i przystosowany do intensywnej eksploatacji. Można bez przeszkód pracować z nim codziennie przez dłuższy czas przerzucając ziemię, błoto czy gruz. Ważne jest też to, że narzędzie można pewnie chwycić.
Flo Szpadel Oprawiony 35803 to narzędzie z trzonkiem o wysokości równej 95 cm. Szerokość robocza szpadla wynosi 16 cm.
Zalety
Wygodny uchwyt: Drewniany trzonek jest zakończony wykonanym z tworzywa sztucznego uchwytem typu DY. Jest on dobrze wyprofilowany i dostatecznie duży, dlatego można go pewnie utrzymać w dłoniach, nawet nosząc grube rękawice robocze.
Ostro zakończony sztych: Sztych jest ostro zakończony, a to znacząco ułatwia wbijanie szpadla w twardą czy suchą ziemię. Nie będziemy mieć dużego problemu z wykopaniem dołków lub pozbyciem się chwastów.
Solidność: Cechą wyróżniającą narzędzie jest solidność. Wykorzystane do jego produkcji materiały są wytrzymałe. To oznacza, że szpadel jest dobrze przystosowany do ciężkiej pracy, nie powinien niespodziewanie się zniszczyć.
Wady
Za krótki trzonek: Bardzo wysokie osoby narzekają, że trzonek jest nieco za krótki. Jeśli byłby on dłuższy o kilka centymetrów, wówczas praca stałaby się bardziej komfortowa, ze względu na brak konieczności pochylania się nad ziemią.
Brak możliwości wymiany styliska: Niektórym kupującym nie do końca odpowiada, że nie mogą w razie potrzeby wymienić styliska na inne, przykładowo szersze.
5. Szpadel ostry Yato YT-86804
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem szpadla dostępnego w atrakcyjnej cenie, zapoznaj się z opisem modelu Yato Yt-86804. Jest to produkt z ostrym zakończeniem. To sprawia, że wykonywanie prac ogrodowych, takich jak przekopywanie ziemi czy kopanie dołów jest łatwe (nie trzeba używać zbyt wiele siły, co pozwala ograniczyć zmęczenie). Narzędzie ma czarny kolor i czerwone elementy.
Długość prezentowanego szpadla jest równa 120 cm, a jego waga wynosi 2,5 kg. Produkt ma stalowy uchwyt. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu pracy na rączce umieszczono tworzywo sztuczne. Materiał jest przyjemny dla skóry, a dodatkowo gwarantuje, że łopata nie wyślizgnie się nam z dłoni podczas pracy. Do produkcji ostrza wykorzystano stal.
Wiele osób uważa, że szpadel Yato Yt-86804 to model, który warto kupić. Produkt ma odpowiedni kształt – nie musimy zginać zbyt mocno pleców podczas wykonywania prac ogrodowych czy budowlanych.
Yato Yt-86804 to dobry szpadel do 50 zł. Narzędzie zrobiono ze stali nierdzewnej. Produkt ma czarno-czerwony kolor. Długość całkowita modelu to 120 cm.
Zalety
Uchwyt: Pokryta gumową powierzchnią rączka zapewnia pewny chwyt. Wpływa to nie tylko na komfort, ale także precyzję pracy. Nie musimy się martwić, że narzędzie wyślizgnie się z naszej dłoni.
Ostre zakończenie: Yato Yt-86804 to szpadel ostry. W rezultacie różnego rodzaje prace ogrodowe wykonywane przy użyciu tej łopaty są łatwe. Nie trzeba używać dużo siły, aby wbić narzędzie w ziemię.
Wady
Waga: Produkt waży 2,5 kg. Pojedynczy konsumenci twierdzą, że waga modelu mogłaby być nieco mniejsza.
Głowica: W niektórych opiniach Internauci zaznaczają, że głowica nie wykazuje odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Przewodnik zakupowy – Jaki szpadel kupić?
Najbardziej uniwersalnym narzędziem w ogrodzie jest z pewnością szpadel. Z jego pomocą bez problemu wykopiesz i przesadzisz roślinę, przetniesz korzenie i wykopiesz dół pod oczko wodne. Jednak, aby taki sprzęt był łatwy i przyjemny w użyciu, należy dobrać odpowiedni model do własnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który z pewnością odpowie na pytanie – jaki szpadel wybrać.
Rodzaje
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów szpadli. Każdy z nich charakteryzuje się inną budową, zakończeniem sztychu, długością trzonka, czy wagą. Takie narzędzia mają także różne zastosowanie. Z tego względu szpadle dzielimy na:
Ostre – służą one przede wszystkim do usuwania kępek traw i cięcia korzeni. Co więcej, ostre zakończenie sztychu sprawia, że kopanie ziemi będzie szybsze niż dotychczas. Średniej długości trzonek zapewnia odpowiednie wyważenie narzędzia, przez co nie będą się męczyć ręce w trakcie pracy. Rączka ma kształt litery D, dzięki czemu jest bardzo wygodna. Oprócz tego, na samym blacie szpadla jest podpora, dla jeszcze łatwiejszego kopania.
Proste – to narzędzia, które charakteryzują się sztychem ściętym pod kątem prostym. Z tego względu, szpadel ten doskonale nadaje się do przekopywania i sadzenia. Doskonale poradzi sobie z usuwaniem trawy. Nie nadaje się natomiast do usuwania korzeni. Blat posiada specjalną podporę, dzięki której praca jest efektywniejsza. Narzędzie ma rączkę w kształcie litery D, co zapewnia komfort w trakcie pracy.
Szkółkarskie – to najbardziej uniwersalne narzędzia. Kształt sztychu to coś pomiędzy szpadlem ostrym, a prostym, dlatego nada się do przesadzania, jak również usuwania korzeni i kopania. Długość trzonka jest optymalna, dlatego sprawdzi się nawet podczas długotrwałej pracy.
Sztych
To najważniejszy element budowy każdego szpadla. Jego zakończenie może być spiczaste, płaskie, lub lekko zaostrzone. Warto wybrać więc narzędzie odpowiednie do czynności, jaką mamy zamiar wykonywać. Najwygodniejszy jest szpadel szpiczasty, bez problemu przebija darń, czy zbite warstwy gleby. Jeśli jednak kopiesz dół i chcesz załadować więcej materiału, wybierz model prosty.
Wykonanie – jaki szpadel jest najlepszy?
Wybierając szpadel do naszego ogrodu, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego wykonanie. Mowa tutaj nie tylko o trzonku, ale również samym sztychu. Każdy element budowy takiego narzędzia gra ważną rolę w wykonywaniu pracy fizycznej i wpływa na jej efektywność. Dlatego do kopania, najlepszy jest profilowany trzonek wykonany z aluminium lub włókna węglowego.
Takie tworzywa są bardzo lekkie i dają możliwość dłuższej pracy w ogrodzie bez obciążenia pleców. Jeśli chodzi o bardziej precyzyjne zajęcia, czyli przesadzanie roślin, lepiej jest się zdecydować na narzędzie z drewnianym lub metalowym, prostym trzonkiem. Takim narzędziem łatwiej będzie nam wbić się w twardą, zbitą ziemię, bez większego wysiłku. Jeśli chodzi o sztych, to najlepszy jest wykonany ze stali hartowanej. Jest ona bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz inne czynniki zewnętrzne.
Uchwyt
Najlepszy szpadel to taki, który ułatwi nam pracę w ogrodzie i sprawi, że będzie ona dla nas jeszcze przyjemniejsza. Dlatego tak wiele zależy od samego uchwytu. Warto zwrócić uwagę na modele, których zakończenie trzonka przypomina literę D. Takie narzędzie daje nam możliwość wykonania bardziej precyzyjnej pracy. Z drugiej strony, uchwyt w kształcie litery T pozwala na wykorzystanie o wiele większej siły, więc sprawdzi się do kopania.
Waga
Efektywność naszej pracy zależy przede wszystkim od narzędzia, jakim się posługujemy. Ważna jest nie tylko jakość jego wykonania, ale także waga oraz jego wyważenie. Dlatego dobry szpadel to taki, który jest na tyle lekki, by mogła go podnieść każda osoba, niezależne jakiej jest płci, czy ile ma siły. Warto pamiętać, że przekopywanie takim narzędziem pochłania bardzo dużo energii oraz czasu. Co więcej, piach oraz korzenie wycinane szpadlem zwiększają masę naszego szpadla. Ponadto, dobrze jest też wybrać model odpowiednio wyważony.
Chodzi o to, by trzymając w ręku takie narzędzie, nie sprawiało wrażenia przeciążonego z jednej strony. To mogłoby dodatkowo obciążać nasze plecy i powodować bóle kręgosłupa. Standardowy szpadel waży ok. 0,5 kg. W sklepach znajdziemy również dużo cięższe narzędzia, których waga całkowita często przekracza nawet 2 kg.
Oprawienie
Ważną kwestią w wyborze samego szpadla jest jego oprawienie, na które składają się wszelkie nity i łączenia. Najlepiej wybrać taki model, który posiada dodatkowe wzmocnienia, czyli co najmniej podwójne oprawienia. Takie narzędzie jest bardzo stabilne i doskonale spisze się w każdym ogrodzie. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na mocowanie samego uchwytu. Ważne jest, aby był on stabilny i nie obracał się wokół własnej osi.
Szpadle w dobrych cenach
Cena szpadli zależy przede wszystkim od tworzywa, z którego zostały wykonane poszczególne elementy budowy danego modelu. Za najtańsze narzędzie zapłacimy ok. 20 złotych. Należy pamiętać, że będzie to szpadel słabej jakości, o pojedynczym nitowaniu. To może prowadzić do ich szybkiego pęknięcia, czego skutkiem będzie brak możliwości wykonywania dalszej pracy. Dlatego radzimy wybrać model nieco droższy, za ok. 70 złotych. Takie narzędzie da nam gwarancję efektywnej i przyjemnej pracy w każdych warunkach.
Dodaj komentarz
5 KOMENTARZ
March 3, 2022 at 11:15 pm
Moim Zdaniem, dobrej jakości produkty ma firma Pawłowski, kupiłem szpadel tej firmy bez wielkiego przekonania, jako tymczasowy zanim kupię coś lepszego, okazało się po czasie, że nie ma sobie równych, przeżył 3 szpadle innych firm które albo się tępiły albo łamały bo mam trochę pary w rękach :-). Gdybym miał wybierać to na pierwszym miejscu widziałbym produkty firmy Pawłowski, potem celfast, Yato i friskars, Moim zdaniem friskars jest przereklamowane a cena nieadekwatna do jakości. Pozdrawiam.
Respuesta
March 10, 2022 at 1:11 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl
Respuesta
September 9, 2021 at 9:15 am
uzywalam szpadel marki fiskars, lecz nie spelnil moich oczekiwan. polecam szpadel marki Cellfast jakosc adekwatna do ceny warto!
Respuesta
May 31, 2021 at 1:50 pm
złamał mi się szpadel z fiskarsa Lepsze produkty ma cellfast
Respuesta
June 4, 2021 at 10:05 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół Ogrodowanie.pl
Respuesta